Sake van der Ploeg niet terug in NVV-top Griekse marine en luchtmacht wilden democratie herstellen Onthullingen Dean zijn waar Drs Bogaers terug in KYP Christen-democraten eisen onderzoek in „Duitse Watergate" Brigade des Doods sloeg opnieuw toe Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Nu ook Belgische piraat Prinses Anne en verloofde zijn verre verwanten IRA verklaart: cipiers vogelvrij WITTE HUIS BEVESTIGT: DINSDAG 5 JUNI 1973 LEIDSE COURANT i HEERENVEEN (ANP) - Sake van der Ploeg, de afgetreden voorzitter van de Agrarische- en voedingsbedrijfsbond van het NVV heeft gisteren in Heeren veen verklaard, dat het niet in het belang van de bond is hem in november opnieuw kandidaat te stellen voor een bestuursfunc tie. Hij vertelde tijdens een discussie met zijn opponent Cees Schel ling, secretaris van de bedrijfs- bond, dat hem twee functies zijn aangeboden: bij de bond van melkslijters en bij de inter nationale arbeidsorganisatie (voor de voedselvoorziening ir de onderontwikkelde gebieden) Leden uit vier Friese districten waren in Heerenveen getuige van een discussie tussen Van der Ploeg en Schelling ovei conflict dat heeft geleid tot het aftreden van Van der Ploeg. Schelling zei dat Van der Ploeg de bond ,,een dolkstoot ii rug" heeft gegeven door zijn houding in het zuivelconflict. Van der Ploeg liet duidelijk twijfel horen aan de kwaliteiten van tegenstander Schelling: „Als hij horden moet lopen, is hij het eerst aan de finish, maar de horden liggen omver". Schelling is niet geschikt voor de top van de bond, aldus Sake van der Ploeg. Van der Ploeg heeft tijdens de on derhandelingen over een nieuwe CAO voor de zuivelindustrie zonder overleg met de onder handelingsdelegatie bespre kingen gevoerd met de voorzit ters van de werkgeversbonden. Dit is hem door zijn organisatie kwalijk genomen. Een ander verschil van inzicht was de tak- tiek tijdens de onderhandelin gen. Van der Ploeg wilde de ul timatums aan de werkgevers opschorten. Dit standpunt kreeg in de bond niet de meerderheid. De heer Van der Ploeg trad daarop af. Hij kreeg niet de kans in de bondsraad zijn standpunt nader toe te lichten. Rio de Janeiro De gevreesde Braziliaanse „Brigade des doods" politiemannen die het recht in eigen hand nemen heeft dit weekeinde opnieuw vijf mannen „terechtgesteld", zo is uit politie-onderzoek gebleken. De lijken werden in de buitenwij ken van Rio de Janeiro gevon den. De mannen waren gemar teld en daarna door het hoofd, geschoten. Hoge politie-functionarissen heb ben het bestaan van de brigade steeds ontkend, maar sinds 1968, zijn al verscheidene poli tiemannen veroordeeld. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORJON. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. DEN HAAG (ANP) Drs. P. C. W. M. Bogaers, voorzitter van het ge west Gooilaiid en oud-minister van Volkshuisvesting, heeft zich weer aangemeld als lid van de KVP. Tegen het einde van de zestiger ja ren verliet hij deze partij. Hij werd mede-oprichter van de PPR, voor welke partij hij in de loop van het vorig jaar bedankte. In een brief aan KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw heeft drs. Bogaers zijn besluit toegelicht. De steun van de KVP aan het extra-parle mentair kabinet was voor hem doorslaggevend. „Hoeveel twijfels men namelijk ook nog kan hebben aan de kracht van dit kabinet om op korte termijn de belangrijkste maatschapoe- lijke vraagstukken succesvol aan te pakken, voor mij staat vast dat deze samenwerking van PvdA en KVP op basis van verzoening het enige antwoord is op de polarisatie die onze samenleving zo lang zamerhand aan het verwoesten is", aldus drs. Bogaers. PPR-fractieleider B. de Gaay Fortman noemde het besluit van drs. Bogaers om weer als lid tot de KVP toe te treden „tragisch", ogaers heeft de stroom tegen, aldus de Gaay Fortman. Hij vindt het overigens wel logisch, dat Bogaers weer KVP-er is geworden. „Hij hoort er thuis". BONN (AP) De Westduitse christen-demokratische opposi tiepartij heeft gisteren een diep gaand onderzoek geëist naar de berichten als zou tijdens de stemming over de konstruktieve motie van wantrouwen tegen 't bewind van kanselier, Willy Brandt, verleden jaar omkoperij hebben plaatsgevonden, en een lid der CDU/CSU fraktie een „dubbelagent" zou zijn geweest. Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft aange boden een parlementaire kom missie van onderzoek op de houdt heeft ontkend, dat hij tijdens de stemming over de konstruktieve motie van wan trouwen op 27 april 1972 zijn stem aan de regeringspartij had verkocht. Wel heeft hij toegege ven, dat hij kort na de stem ming over de motie van wan trouwen gedurende ongeveer vijf maanden een bedrag van om en nabij 3.300 dollar Oostduitse inlichtingendienst heeft ontvangen, omdat hij be richten doorgaf over de interne aangelegenheden van zijn eigen partij. 66.000 dl. aangeboden om bij de stemming over de constructieve motie van wantrouwen geen stem uit te brengen. Helms, die vroeger lid is geweest van de FDP, Brandt's liberale coalitie partner, was enkele weken voor de indiening van Barzel's motie naar de CDU/CSU overgestapt. Marmerkoning geeft boek uit Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bruno Santane- ra, de marmerkoning uit het terpdorp Godlinze in het noor den van de provincie Gronin gen, bindt de strijd tegen het bestaan weer aan. 15 mei jongstleden deed hij mede deling van het feit dat zijn ge plande marmerindustrie in God linze, „de witte parel van het noorden", geen doorgang zou vinden, vanwege geldgebrek. Hij ontsloeg daarom tien bouw vakarbeiders die bezig waren de fabriekshal te bouwen. Hij heeft nu een boek over zijn le ven en strijden in Godlinze het licht doen zien om opnieuw te proberen het gevecht om dat bestaan te winnen. Het boek „Mijn strijd in Godlin ze", vertelt over zijn fantasti sche plannen om het dorp God linze aan de vergetelheid te ont rukken en te maken tot schitte rend middelpunt van het ekono- misch zwakke noorden. En der halve ook over alle moeilijkhe den die hij bij het verwezenlij ken van deze plannen op zijn weg is tegengekomen. Het boek is geschreven door Piet Bakker, journalist uit Appinge- dam en een van de leden van bet stichtingsbestuur Godlinze. BRUSSEL (ANP) België krijgt waarschijnlijk volgende maand een eigen piratenzender op de Noordzee. Een 26-jarige zaken man uit Aadegem, bij Eeklo heeft het initiatief hiertoe geno men. Hij laat momenteel in De nemarken een zendschip klaar maken dat zal gaan zenden on der de naam „radio Atlantis". Het schip zal vanuit Nederland worden bevoorraad. Ook de pro gramma's en de reclamebood schappen die radio Atlantis gaat uitzenden zouden in Nederland opgenomen worden. België heeft namelijk, in tegenstelling tot Nederland, het verdrag van Straatsburg getekend, dat steun aan piratenzenders verbiedt. I Een Londense parkeerwachtster deed een paar Russische danspassen mee met enkele leden van het I Georgische Staatsballet. De balletgroep maakt momenteel een tournee door Engeland. Toen de I passen de wachtster te moeilijk werden en de Rus haar bovendien naar de naam vroeg, ging zij I er echter vandoor. Dr. Kruising» verwacht Engelsen en Ieren als gastarbeider EINDHOVEN (ANP) - Nnl.r- land moet zich voorbereiden op de komst van buitenlandse werknemers uit Engeland en Ierland. Dit heeft oud-staatsse cretaris dr. R. Krulsinga giste ren verklaard In Eindhoven. Dr. Kruisinga, thans kamerlid zei: „Het zal me niet verbazen als Nederfland binnen enkele ja ren ook buitenlandse werkne mers uit Engeland en Ierland zal kennen. Als straks de EEG goed gaat draaien met het be ginsel van vrije vestiging, zal Nederland een ideaal klimaat vormen voor Engelstalige bui tenlandse werknemers. Het is zaak dat we er ons nu al op gaan voorbereiden. De oud-staatssecretaris sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de fusie van drie stichtin gen voor buitenlandse arbeiders ln Noord-oost Brabant. Londen (DPA) Tegen de verwachting in blijkt ook in de ade ren van de verloofde van prinses Anne van Engeland blauw bloed te stromen. Deze verrassende ontdekking werd gisteren bekendgemaakt door Patrick Montegue-Smith, hoofdredacteur van „Debrett's", het Britse adelsboek. Uit intensief onderzoek naar de voorzaten van luitenant Mark Philips, de aanvankelijk als „gewone jongen" aangeduide uit verkorene van Anne, is gebleken dat zijn grootmoeder van moederskant, Evelyn Florence, op een stamboom kan wijzen die teruggaat tot koning Eduard de Eerste. Zuiver technisch bekeken zijn de prinses en haar aanstaande zodoende nog verwanten en wel neef en nicht in de dertiende graad. Door de verkeersfout van een andere automobilist raakte deze vrachtauto geladen met papier zo danig uit de koers dat hij door de vangrail school en kantelde. Dit alles gebeurde gistermiddag bij Veenendaal. De rijksweg ter plaatse was enige tijd in beide richtingen gestremd. De chauffeur van de wagen werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. dit was het sein om een actie af te gelasten die gedurende onge veer een jaar door een kleine groep marine-officieren was voorbereid", z» berichtte Der Spiegel. Koning Konstantrjn heeft gisteren een oproep gedaan tot de leden- stoten van het Noord-Atlantisch Bondgenootschap „zich bewust te worden van het probleem" van de demokratle in Grieken land. De 33-Jarige koning: zei in een in terview. dat weid uitgezonden door BBC televisie, dat ieder land voor zichzelf moet beslui ten of het de nieuwe republiek wilde erkennen. HAMBURG (AP) Het Westduit se weekblad „Der Spiegel" heeft gisteren bekendgemaakt, dat de meerderheid der Griekse marine en een gedeelte der luchtmacht bereid warer kolonelsbewind in Athene te werpen, maar dat een onbe kende de plannen om de demo cratie te herstellen had verra den. „Toen iets langer dan een week geleden aanwijzingen bekend werden dat een poging was dernomen om het kolonelsbe wind omver te werpen... kon re geringswoordvoerder. Byron Stamatopoulos nog spreken van een operette-achtige staats greep.... maar de regering hield „Ik wil dat de NAVO zich bewust geheim hoe dicht haar einde na- wordt van het feit dut er een bij was geweest", aldus Der probleem bestaat"*, zei de vorst. Spiegel. ,Het aftellen voor de actie was al begonnen toen plotseling In de nacht van de 22ste mei het pa rool Sofoklls werd uitgegeven „De NAVO dient zijn handvest te respecteren waarii ;ezegd wordt dat regeringen var. de le- den-staten demokrntlsch geko zen dienen te worden". BELFAST (RTR) De „voorlo pige vleugel" van het Ierse re publikeinse leger heeft gisteren bekendgemaakt dat gevangenis- functionarissen en hun familie leden vanaf nu „wettige doelwit ten" zijn. In een verklaring zegt de leiding van de „provisionals": „wij zijn afkerig van een dergelijke maatregel, maar we kunnen niet werkeloos toezien terwijl Ierse vrouwen en mannen in Engelse concentratiekampen worden mishandeld. Het gevn- genispersoneel is een deel van het gevangenisstelsel in Noord- Ierland. Zij moeten zich er nu op voorbereiden dat ze zullen moeten boeten". Volgens de ira-provisionals heeft de dood van een 23-jarige gede tineerde, die zich ;tondaguvond in de maze-gevangenis vun het leven beroofde de doorslag voor het besluit tot represaillemaat regelen tegen gevangenisperso neel gegeven. Generaal met verf besmeurd Riom (AFP) De Franse para- chutistcngeneraal Jacques Mas- sau is gisterochtend met rode verf besmeurd, toen hij een wandeling maakte in het park van de badplaats Chatel-Guyon. Twee leden van de Trotzkistische „communistische liga" gooiden een pot rode verf over de gene raal. Zij deden dit, blijkens een pamflet dat de liga verspreidde, omdat de genraal zich in Alge rije aan oorlogsmisdaden zou hebben schuldig gemaakt. hoogte te brengen van Steineris Volgens een ander vroeger parle- aktiviteiten als dubbelagent. mentslid. de 49-jarige Wilhelm Steiner die zich nu in het bui- Helms, heeft men hem aanvan- tenland voor de pers schuil kelijk 33.000 dollar en later zelfs No» deze week ruimte- O wandeling llOUSTON (UPT) Het bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft besloten dat er nog deze week een ruimtewan deling zal plaatsvinden om te proberen het voor de energie voorziening van het ruimtelabo ratorium „Skylab" zo belangrij ke defecte zonnenpaneel te re pareren. Ie leider van het Skylab-project, William Schneider, verklaarde dat experimenten tijdens de hui dige missie voortdurend beperkt zouden moeten worden en dat de komende twee vluchten waarschijnlijk niet mogelijk zouden zijn als er niet voor meer energie gezorgd kan wor den. Men verwacht niet dat de ruimte- wandeling voor donderdag zal plaatsvinden. WASHINGTON (RTR) Het Wit te Huis heeft gisteren erkend dat president Nixon dit jaar vaak gesprekken heeft gehad John Dean, oud-adviseur aanwezigheid, te hebben gespro ken over het verdoezelen van het afluisterschandaal. Een paar uur later sprak het Witte Huis dit bericht krachtig tegen. i-het Witte Huis. over Water- De plaatsvervangend woordvoer- gate en andere zaken. Het wei gerde echter de notulen van die gesprekken beschikbaar te stel len. De Washington Post meldde zon dag dat John Dean tegenover een lid van de commissie-Ervin had verklaard dit jaar zeker 35 ■h 40 keer met Nixon, of in diens der van het "Witte Huis. Gerald Warren, herhaalde gisteren nog eens dat president Nixon geen voorkennis had van plannen in het democratisch hoofdkwartier te breken of van stappen om maand geleden als adviseur werd ontslagen waren nood zakelijk omdat er zaken aan de orde kwamen die juridisch ad vies behoefden. Die zaken be troffen onder meer de bevesti ging in zijn funktie van Patrick Gray als hoofd van de FBI. een presidentiele verklaring en het eigen onderzoek van de presi dent naar het afluisterschan daal. inbraak in de doofpot te De senaatscommissie van Senator stoppen. De veelvuldige ge- Sam Ervin zet vandaag de sprekken met Dean die een hoorzittingen voort en een groot aantal senatoren wil dat vroege- schort, maar een meerderheid re adviseurs van het Witte Huis van de commissie heeft het ver als John Dean. John Ehrlich- zoek van de hand gewezen, man en Bob Haldeman zo spoe- Vier van de zeven senatoren heb- dig mogelijk als getuigen wor- ben het voorstel van Cox onmid- den opgeroepen om een ant- dellljk verworpen. Cox had ge- woord te vinden op de vraag of zegd dat een uitstel van drie de president werkelijk bij de af- maanden redelijk mocht worden faire betrokken is. De speciale genoemd, maar dat hij blij zou jurist in de Watergate-zaak, Ar- zijn met ieder uitstel, chibald Cox. heeft gisteren zijn Senator Sam Ervin zei dat de verzoek herhaald dat de se- commissie zijn hoorzittingen naatscommissie de hoorzittingen niet kan uitstellen omdat het ui- stopzet of In ieder geval voor terst belangrijk is dat „de men- cen periode van 3 maanden op- sen de waarheid Ieren kennen". Stempel van woede KAAPSTAD (AP) Rech ter Johannes van Wyk van het Zuidnffrikaanse hoogge rechtshof heeft gisteren de chirurg Jan do Villiers for meel verboden zijn brieven nog Innger te voorzleti van een rood stempel met de tekst: „De Sabena rotzooit maar wat aan met zijn boekin gen". De Villiers, die in Kaapatad woont, was met deze anti reclame-campagne bron nen toen do Belgische Luchtvaurmaatschappij hem geweigerd had schade vergoeding te betalen voor de moeilijkheden die de chi rurg door een boekingstout van de Sabena had onder vonden. Verleden Jaar december had de Sabena een geheel verzorgde reis voor de Vil liers en zijn gezin nonr Brussel geboekt. Toen tie familie uit de Belgische hoofdstad naar huis tert*g wilde, bleek dat de Vlllcns en zijn vrouw slechts op verschillende dagen de te rugreis konden aanvaarden, omdat de Sabena hen voor twee verschillende vluchten had geboekt. Havenstaking Antwerpen voorbij BRUSSEL (ANP) De stakende Antwerpse havenarbeiders heib- ben gistermiddag besloten h«-t \eerk te hervatten. De staking heeft ruim acht weken geduurd. De Antwerpse dokwerkers volg den met hun besluit het voor beeld van hun Gentse collega's die vorige week vrijdag beslo ten weer aan het werk te gaan. Evenmin als die in Gen werd de •taking in Antwerpen door de vakbonden erkend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11