RAMP MET TUPOLEV BIJ DEMONSTRATIE Meningsverschillen over nieuwe raket Ziekteverzuim in de bouw neemt zeer toe Inzittenden van auto tijdig uit het water gered Supersoon vliegtuig valt neer op Frans dorpje Dean sprak dikwijls met Nixon over Watergate Busramp eist achtste slachtoffer - f - NIEUW CONFLICT LEGERTOP GEHUWD NA 60 JAAR VERLOVING MANSVELD WIL WEG SMd&a Qowamt 64e JAARGANG No. 119521 MAANDAG 4 JUNI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND NEDERLAND I NEDERLAND II 19.05 De familie Ashton 20.21 Pieter Daens, documen taire 21.10 Wonder in Milaan, speel film van Vittorio de Sica PERIODEN MET ZON Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Minimumtemperaturen ongeveer 8 gradei. maxima mor gen rond 18 graden. Morgen ron 04.23 tot 20.54, maan 09.28 op. Scheveningen hoogwa ter 05.52 en 18.22. laagwater 01.41 en 14.07. WASHINGTON (RTR) De voormalige medewerker van het Witte Huis, John Dean, heeft ze ker 35 40 keer met president Nixon, of in diens aanwezigheid, gesproken over het in de doof pot stoppen van het Watergate- afluisterschandaal. Dit is giste ren bericht dvor de New York Times en de Washington Post. Dean zou dit nebben verklaard tegenover Samuel Dash, de hoofdadviseur van de Senaats commissie die het Watergate- schandaal onderzoekt. Volgens de Washington Post is Dean nu bereid alles te vertel len wat hij weet zonder daar voor tevoren ontslag van rechts vervolging te verlangen. Kort voor de veroordeling van de ze ven Watergate-verdachten op 23 maart zou Nixon aan Dean heb ben gevraagd hoeveel er nog betaald moest worden aan de verdachten om er zeker van te zijn dat ze hun mond zouden blijven houden. Dean antwoord de dat daarvoor, naast de al be taalde 460.000 dollar, nog eens een miljoen dollar nodig zou zijn. De president zei toen dat het uitbetalen van dat bedrag geen probleem zou zijn, zo heeft Dean volgens de Post ver klaard. Van een onzer verslaggevers GORSSEL De busramp in de Gelderse gemeente Gorssel heeft opnieuw een slachtoffer geèist, waardoor het aantal do den is gestegen tot acht. Zater dag overleed een 13-jarig meisje aan haar verwondingen. Bij de botsing vorige week dins dag tussen een schoolbus en een vrachtauto werden vijf kinderen en de vrachtwagenchauffeur op slag gedood, terwijl twaalf kin deren zwaar werden gewond. I Voor het leven van vier kinde- i ren werd toen gevreesd. Twee hunner zijn aan hun verwondin- gen overleden. Van de tien kin- 1 deren die nu nog in ziekenhui zen worden verpleegd, verkeert niemand meer in direct levens gevaar. ft mA At PARIJS Met een kort bericht op de achterpagina melden de Russi sche kranten het sensationele nieuws over het verongelukken van de Tupolev-144, het eerste supersone Russische verkeerstoestel. Bij een demonstratievlucht gistermiddag op de Parijse luchtvaartsalon ver loor het toestel een vleugel en dook vervolgens brandend omlaag naar het forensenplaatsje Goussainville. In de vroege avond waren er 14 doden gemeld, terwijl 28 gewonden naar ziekenhuizen waren gebracht. Er is sprake geweest van meer doden, maar zelfs als dut het geval is, mag het een wonder heten dat de ramp beperkt is ge bleven. Het toestel vloog met slechts halfvolle tanks. Vandaag begint een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de ramp die Goussainville zwaar heeft getroffen. Het toestel rukte de daken van tien huizen af voor het als een vuurbal op een lege school te pletter viel. Een buiten spelende jongen werd door een wrakstuk onthoofd. De ramp deed zich voor toen de Tu-144 na zijn Brits-Franse rivaal Concorde zijn laatste demon stratievlucht uitvoerde. Na langzaam over de luchthaven gevlogen te hebben met neergelaten landingsgestel, trok de piloot het landingsgestel in en begon na een linkerbocht aan een opzienba rende klim, volgens velen een imitatie van de klim van de Concorde. Aan de top van de klim deden zich kennelijk aero-dynamische moeilijkhe den voor, mogelijk doordat de piloot zijn toestel overtrokk'A had. Na even aarzelen sloeg de neus van de Tupolev neer en de machine dook stijl. Klaarblijkelijk heeft de piloot gepoogd de situatie te redden door veel gas bij te voeren, hetgeen te zien was aan de sterxe rookontwikkeling. Daarbij deed zich vermoedelijk het flippen" voor, een trillings verschijnsel van draag- en stuurvlakken. De toe schouwers *agen hoe de linkervleugel langs de romp afbrak en naar beneden viel. Vrijwel on- middelijk deed zich ook een ontploffing voor. Het toestel was toen ongevoer 300 meter van de grond. Op Le Bourget hoorde men gisteravond in kringen van deskundigen de mening dat de piloot de mo gelijkheden van de Tu-144 had overschreden door een opzienbarende manoeuvre te willen uitvoe ren. Anderzijds wijst men erop dat juist de in- vliegers bekend staan als voorzichtige vaklieden. De invlieger van de Franse Concorde, Andró Lurcat, die enkele van zijn Russische collega's op een vlucht had meegenomen, had op zijn I beurt verzocht een proefvlucht van de Tupolev mee te maken. Dit werd hem evenwel geweigerd. De Toepolev 144: hier nog in ongeschonden staat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het conflict tussen luitenant-gene raal Meijnderts, commandant van het Eerste Le gerkorps, en de legertop in Den Haag spitst zich (hans toe op de eventuele vervanging van de Ho- nest John-raket voor de moderne Amerikaanse Lance (atoom)raket. Generaal Meijnderts heeft een van zijn stafofficie ren de generaal-majoor Clumpkens, laten verkla ren, dat het onjuist zou zijn de Lance aan te ko pen. „omdat het tijdperk vun de taktische atoom wapens aan het aflopen is „Wij beschikken niet over de apparatuur om doe len op een grote afstand (van 100 km. de reikwijd te van de Lance) op te sporen" zei hij zaterdag. „Wellicht staan de generaals in Den Haag onder druk van de Navo in Brussel of van Amerikanen die raketten moeten leveren." Intussen heeft prmier Den Uyl zich persoonlijk met deze kwestie bemoeid. Minister Vredcling van Defensie mag niet zelfstandig tot de aankoop be sluiten. Het is nu een kabinetszaak geworden. De kans ls groot, dat generaal Meijnderts met zijn inzichten over de materiële voorzieningen en de verdere opbouw van de krijgsmacht bij dit kabinet meer gehoor vindt. Utrecht Het ziekteverzuim in de bouw neemt de laatste jaren aan merkelijk toe. In de eerste vier maanden van dit jaar werden ruim 135.000 ziekmeldingen ontvangen, dat is 11.600 meer dan In dezelfde periode vorig jaar. Ook het aantal bouwvakkers dat een uitkering krijgt wegens arbeidsongeschiktheid neemt gestadig toe. en zwaar Dode gewonde bij val van havenhoofd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een val van zes meter met een fiets vanaf het zuidelijk havenhoofd in Scheve ningen heeft gistermorgen het leven gekost aan de elfjarige Wouter M. Pronk uit de Wie- ringsestraat in Scheveningen. Zijn twaalfjarige vriendje Arle V. uit dezelfde straat, bij wie Wouter achterop zat, werd met inwendig letsel, snij- en schaaf wonden in het ziekenhuis Leyen- burg opgenomen. De beide jongens kwamen op de onder het havenhoofd liggende sbeen- en basaltblokken terecht. Nog grote nood bij bejaarden LEIDEN Ondanks vruchtbare resultaten in het afgelopen jaar kwam de Stichting Gezinsver zorging Leiden in zijn jaarver slag tot de conclusie dat de be hoefte aan hulp in onze gemeen te nog ontstellend groot is. Met de goed gecoördineerde samen werking met allerlei instanties wordt echter dit jaar aanmerke lijke verbeteringen verwacht. De bejaardennood in Leiden is een punt apart. Ongeveer 2000 bejaardenhuishoudingen zitten dringend om huishoudelijke hulp verlegen; zeker de helft van dit aantal zijn noodgevallen. Om uit een dergelijke impasse te kunnen geraken zou de Stich ting, boven zijn huidige perso neelsbestand, nog zo'n 150 part time bejaardenhelpsters moeten kunnen aanstellen. De voorzitter van het algemeen verbond van ondernemers in de bouwnijverheid (AVOB), de hr. S. van Eijkelenburg, die dit vanmiddag bekend maakte op de jaarvergadering van de bond, vond, dat hier een taak ligt voor de onlangs opgerichte stichting Bedrijfsgezondheids dienst, om de relatie gezond heidstoestand-werk te bestude- De heer Van Eijkelenburg bracht uiteraard ook de dreigende pro- duktieverstoring in de bouw ter sprake. De AVOB rekent erop, dat de nieuwe regering met nieuwe wetten in de bouw de zo broodnodige continuïteit zal ga randeren. Hij toonde zich tegen stander van de plannen om de renlH yan een hypotheeklening niet meer of slechts ten dele af trekbaar te verklaren voor de belasting. Het voornemen van de regering, de subsidieregelin gen nog meer te richten op het stimuleren van de stadsvernieu wing, juichte hij toe. FOTO ONAANVAARDBAAR VOOR RUSSEN De Russische autoriteiten hebben geweigerd deze op 29 mei door Associated Press ver vaardigde foto naar het Westen door te geven. Het is een opname van een joodse demonstra tie. Twee betogers worden door twee in burger geklede politiemannen (geheel links en de derde van links) weggevoerd. Andere politiefunctionarissen omringen op de grond gezeten andere joodse betogers. REGEN IN MAURETANIë NOUAKCHOTT (AP) Aan de randen van de Sahara van Maureta- nie Is de afgelopen week zware regen gevallen, waarmee een einde is gekomen aan een van de meest rampzalige droogteperioden uit de herinnering. Mauretanle was een van de ergst door de droogte getroffen landen in Afrika waar door gebrek sun regen ten zuiden van de Sahura veel slachtoffers zijn gevallen. BADAJOZ UPIDe 83-jarige Miguel Corrales is gisteren ten slotte getrouwd met de 73-jarige vrouw met wie hij zestig jaar ver-1 loofd was. Zij moesten zo lang wachten omdat hun ouders bezwaar i tegen de verbintenis hadden, aldus de bruidegom. Intussen verbleef I de geliefde in een tehuis voor vrouwen in Merida waarheen zij was j overgebracht. De man verzorgde zijn vee en ging af en toe naar t Merida om een glimp van zijn verloofde op te vangen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vlak voordat de spelers van FC Den Haag met vakantie vertrokken heeft ausputzer Aad Mansveld gevraagd of hij de belofte van „Iedereen mag weg, die weg wil" zwart op wit kon krijgen. Manager Ed die Hartmann heeft hem geantwoord, dat een dergelijk verzoek schriftelijk ingediend moet worden. Aad Mansveld heeft nog een contract van drie jaar. Wat de bedoeling van dit initiatief is moet de komende dagen duidelijk worden. Mansveld heeft zich voor beraad op zijn camping |n Amcrongen teruggetrokken. Ajax nam het afgelopen weekeinde de hulde in ontvangst voor het veroveren van de derde Eurooa cup. Talrijke autoriteiten complimenteerden de landskampioenen. Het verregende sport weekeinde stond verder in het teken van Tom Okker. De Nederlandse toptennisser heeft het er na zijn grote triomf op Stan Smith In Parijs bij laten liggen tegen de Ita liaan Panatta. HILLEGOM Dankzij koelbloe dig en kordaat optreden van de wachtmeesters L. A. Holkamp (28) en C. H. M. Derix (23) werden gisteravond drie inzit tenden van een personenwagen te Hillegom van de verdrin kingsdood gered. Het gebeurde c'rca half zes dat de personen wagen, die op de Parallelweg reed. waarschijnlijk als gevolg van een slip op het natte weg dek, in de naastgelegen diepe sloot onderste boven terecht kwam, waarbij alleen nog een deel der wielen boven het wuter uitstaken. Van de gealarmeerde politie konden genoemde wacht meesters, door herhaaldelijk duiken, dc bestuurder van de auto, de 53-jarige G. J. Flipse uit Hillegom, en diens twee kin deren een 6-jarige meisje, en een 10-jorig zoontje, uit hun be narde positie redden. De vader en de twee kinderen, die reeds bewusteloos waren werden bijgebracht met behulp van zuurstofapp&ratuur en mond-op-mond-beademing. Alle drie zijn per ambulance naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. Direct levensge vaar is niet aanwezig. Eerste hulp werd verleend door dokter le Cocq d'Armandville geassis teerd door leden van de EHBO en de politie vin de groepen Hillegom en Noordwij kerhout. Omdat men in de veronderstel ling verkeeide, dat ook me vrouw Flipse zich in de auto be vond, werd nog herhaaldelijk gedoken, maur dit bleek niet nodig te zijn. De hond van de familie kwam echter om het le ven. Voor de reddingsactie was ook de plaatselijke brandweer en drie ambulance-wagens aan wezig. De auto werd „total loss" opgetakeld. Helms: FDP bood geld aan (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse „Water- gale-schandaal" breidt zich met dezelfde snelheid nit JU de Amerikaanse affaire, waaraan het zijn naam te danken heeft. Tijdens het afgelopen weekeinde zei het vorig jaur van de libera le FDP naar de CDU overgelo pen parlementslid Wilhelm Helm*, dat zijn vroegere partij hem het vermogen van 200.000 mark had aangeboden om zijn sic-m voor Willy Brandt te kop«*n. Helms verklaarde zich zelfs be- rerfd drt onder «de te verklaren en voegde hieraan toe dat hij zich er niet toe had laten bewe. gen op 27 april van het vorig»* jaar vóór Brandt te stommen toen Rainer Barzel de kanselier door middel van een constructie ve motie van wantrouwen ten val wilde brengen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1