JACKIE STEWART BEREIKTE BOEL IN GP-MONACO f*, Historische triomf in Giro van Zuidamerikaan Rodriquez Ponsteeg enige die in tweede deel van kilometer geen inzinking kreeg MAANDAG 4 JUNI 1973 A5 MONACO Jackie Stewart heeft zijn doel bereikt. In zijn 91e race behaalde hij zijn 25e Grand Prix-triomf en evenaar de daarmee zijn dodelijk verongelukte landgenoot Jim Clark. Hij slaagde er ech ter niet in de regerende wereldkampioen Emerson Fittipaldi van zich af te schud den, want in deze zesde race voor het we reldkampioenschap, behaalde de Brazi liaan een tweede plaats voor zijn team genoot Ronnie Peterson, hoewel hij in de tweede rij van start ging. Zestgduizend toeschouwers zagen bij stralend weer 25 racemonsters van start gaan. Reeds na 20 ronden had zich een kopgroep gevormd, die aangevoerd werd door Jackie Stewart. In de groep die overvleugeld werd bevond zich ook de oud-wereldkampioen Grahaim Hill, die reeds vijf maal in Monaco de zegepalm behaalde, maar ditmaal een zeer slechte dag had en met zijn Shadow liefst op 16 ronden werd gereden. De beide Tyrrells van Stewart en Cevert en de twee Lotussen van Fittipaldi en Peterson beheersten, zoals in de voorgaande vijf races, de strijd. Alleen de Oostenrijker Niki Lauda, die bij de Belgische Grand Prix door benzinegebrek op de derde plaats bin nenkwam, hield met zijn BRM vrij lang stand op de vierde plaats, waarbij echter aangetekend moet worden dat Cevert op dat moment met bandenpech aan de pits stond. Maar op een derde van de race sloeg het noodlot opnieuw toe en verdween Lauda, evenals Jean Pierre Beltoi- se uit de strijd. Stewart, die voor de derde maal in zijn loop baan in Monaco zegevierde, reed met zijn Tyr rell Ford één van zijn beste races. Hoewel hij sleoht uit de startblokken ging en tot de zevende ronde Peterson de leiding moest toestaan, was :ijn triomf aan geen enkele twijfel onderhevig. Toen Peterson moeilijkheden met zijn wagen kreeg nam de Schot de leiding over en bleef tot de laatste meters van de 78 af te leggen rondes ver voor zijn concurrenten uitrijden. Uitslag: 1. Jackie Stewart (Schot) met Tvrrell Ford 1.57.44.3 (gemiddelde snelheid 130.29 km. per uur); 2. Emerson Fittipaldi (Braz.) met Lotus op één ronde; 4. Francois Evert (Fr.) Lotus op een ronde; 4. Francois Evert (Fr.) imet Tyrrell Ford op één ronde; 5. Peter Revson (VS) met McLaren op twee ronden; 6. Denis Hulme (Nw.-Zeel.) met McLaren op twee ronden; 7. Andrea de Adamich (It.) met Brabham op drie ronden; 8. Mike Hailwood (GB) met Surtees op drie ronden; 9. James Hunt (GB) met Surtees op vijf ronden; 10. Jack Oliver (GB) met Shadow op zes ronden; 11. Wilson Fittipaldi (Braz.) met Brabham op zeven ronden; 12. Jean-Pierre Jarier (Fr.) met March op elf ronden; 13. Graham (Hill (GB) met Shadow op 16 ronden. Stand wereldkampioenschap: 1. Fittipaldi 41 punten; 2. Stewart 37 pnt.; 3. Cevert 21 pnt.; 4. Revson 11 pnt.; 5. Hulme 9 pnt.; 6. Merzario 6 pnt.; 7. Follmer, Ickx, Beltoise ieder 5 pnt.; 10 Peterson 4 pnt.; 11. De Adamich 3 pnt.; 12. W. Fittipaldo, Regazzoni en Amon ieder 1 punt. NURBURGRING De equipe Huub Vermeulen Fred Frankenhout Loek Vermeulen van het Dutch National RacingTeam heeft zondag tijdens een 3G-uurwedstrijd op de NUrburgring beslag gelegd op de overwinning in de categorie a (serie - toerwagens). In het algemeen klassement eindigden de Ne derlanders als zevende met een totaal afgelegde afstand van 177 ronden (4035 kilometer). Na af loop werd er tegen de gebroeders Vermeulen en Frankenhout vanwege Alfa Romeo een protest ingediend. Hun Opel Ascona 1900 zou te snel zijn. Na het uit elkaar nemen van de versnellingsbak en motor bleek het Italiaanse protest onge grond. De zege op de NUrburgring was weggelegd voor de Westduitse coureus Hans Müller en Fred Lidh met Porsche Carrera RSR. Zij kwamen tot 189 ronden. BERCHTESGADEN Een toeschouwer is om het leven gekomen tijdens de bergklim van Rossfeld (bij Berchtesgaden), meetellend voor het Europese kampioenschap bergklim. De Oos tenrijkse coureur Roman Stadelbauer slipte in een bocht tijdens deze vierde wedstrijd voor het Europese kampioenschap. Hij reed recht op een groepje toeschouwers, dat ondanks de voor schriften een plaats binnen de afrastering had gezocht, in. Van de drie kijkers, die ernstig ge wond werden, overleed er één tijdens het trans port naar een ziekenhuis. Het ongeluk met Sta delbauer gebeurde op dezelfde plaats waar de Italiaan Lodovico Scarfiotti in 1968 om het leven was gekomen. Stadelbauer kwam na zijn slip in een afgrond, maar liep zelf geen lichamelijk let sel op. Als officials de Brabham BT 41 van raceauto's bij de pitch in moeilijkheden. de Zweed Erkki Salminen voortduwen komen andere FORTE DEI-MARMI In de Ronde van Italië heeft zich gisteren een kleine sensatie voorgedaan in de vorm van de overwinning van de Columbiaan Martin „Cochise" Rodriguez In de vijftiende etappe. De 31-jarige vroegere wereldkampioen achtervolging bi] de ama teurs zorgde met zijn zege In de 150 kilometer lange rit van Floren ce naar Forte del Marml voor een der zeldzame Zuidaraerikaanse triomfen op Europese wegen. Rodriguez had een voorsprong van drie seconden op de Italiaanse wegsprinters Marino Basso en de Belgen De Vlaemlnck, Sercu, Van Linden en Merckx. Gerben Karstens eindigde ais tiende. In de etappe van zaterdag zege vierde de Italiaan Francesco Moser. Hij legde de 195 kilome ter van Bolena naar Florence af in 5 uur 39 minuten en 35 secon den, hetgeen wijst op een ge middelde snelheid van slechts rum 35 kilometer per uur. Kar stens werd nu achtste, op 1.15. De Italiaan Aldo Moser. een broer van de winnaar, raakte tijdens deze etappe bewusteloos, vermoedelijk ten gevolge van de hitte. De 37-jarige veteraan moest uiteraard de strijd sta ken. In het algemeen klassement, waarin Battaglin nog steeds tweede is achter Merckx, is Hennie Kuiper onveranderd de beste Nederlander: hij staat op de vijftiende plaats. Merckx droeg gisteren voor de 63e keer de rose leiderstrui, waarmee hij in de geschiedenis van de Giro voormalige vedetten als Binda (60), Bartali (50), Anquetil (42) en Coppi (41) ruimschoots is ge- Luis Ocana heeft de koffiedikkij kers niet teleurgesteld. Hij heeft in de tweede deel van de acht ste etappe bewezen de beste tijd- rijder in de Dauphine te zijn en zijn naaste concurrent, de Fransman Bernard Thevenet op 1.06 minuten gereden. Hij nam daarmee het leiderstricot van Thevenet over. Met nog een etappe voor de boeg kan Ocana de eindoverwinning bijna niet meer ontgaan. Joop Zoetemelk stelde in deze tijdrit teleur met een zesde plaats. In het eerste deel van deze voor- laatse etappe, een koers van 147 kilometer, triomfeerde de Belg David voor de Nederlander Pe ter Kelleners die een achter stand had van 48 seconden. Ben Koken werd in deze etappe vier de. In het algemeen klassement is Zoetemelk, die een achter stand heeft van tien minuten op leider Ocana en negen op de Fransman Thevenet vrijwel ze ker van de derde plaats. LIER Jan van Katwijk is zon dag in de 23e ronde van Mid- den-België als derde geëindigd Hij had een achterstand van 25 seconden op winnaar Willy Planckaert, die de 189 kilometer aflegde in 4 uur en 20 minuten Tweede werd de Westduitser Jos Abelshausen. De uitslag is: 1. Planckaert (Bel) 189 km In 4.20, 2. Jos Abelshausen (Wdl) op 25 seconden, 3. Jan van Kat wijk (Ned) z.t., 4. Verhaegen Bel) z.t.; 5. Van Rijmenant (Bel) z.t., 10. Jos van Beer (Ned, 14. Jo van Pol (Ned), 15. Jan van der Loo (Ned)., 18. De Italiaan Francesco Moser houdt de bloemen vast als Eddy Merckx hem feliciteert. Blok Beuskens (Ned), (Ned). ZOMERGEM De Nederlander Leo Duyndam heeft zaterdag de 137 km lange ronde van Zomer- gem gewonnen. Tweede werd de Belg Ronald de Witte, derde diens landgenoot Leopold van Neste. WEST-BERLIJN Andreas Tro- che heeft zich ontpopt ais de renner van de toekomst in West-Duitsland. Een week na zijn overwinning in de ronde van Beieren won de 27-jarige militair nu de vier-etappenwed- strijd in West-Berlijn met 1.03 minuut voorsprong op zijn land genoten Burkhard Bremer en Erwin Delick. Reeds in de eerste etappe had Troche zich in de leiderstrui gereden. Goed geleid door bondscoah Rudi Altig en uitmuntend ondersteund door zijn ploeggenoten was Troche niet meer af te houden van de eindzege. Uitslagen: 3e etappe: 1. Csebar (Oost) de 124 km in 3.16.32, 2. Poullain (Wdl) 3.17.02, 3. Kraft (Wdl) 3.17.32, 4. De Groot (Ned.) z.t.; 8. Van Leeuwen (Ned.) op 28 sec., 4e etappe: 1. Podlesch (Wdl) de 195 km in 4.40.04, 2. Fenner (Wdl) z.t., 3. Jungbluth (Wdl) z.t., 5. Pronk (Ned) z.t., 10. Berg (Ned) op 20 sec.,. Alg.klassement: 1. Troche (Wdl) 14.34.51., 2. Bremer (Wdl) op 1.03, 3. Derlick (Wdl) op 1.08. Gaby Minneboo wordt door coach Wierstra weggeduwd voor zijn stayerrit over vijftien kilometer. Hij won. AMSTERDAM Herman Ponsteen is een groot opvoly ger van Peter van Doorn, de nationale kampioen van 1971 en 1972 op de kilometer. Ponsteen, de 20-jarige MTS-leerling uit Nijverdal, vorig jaar uit het niets op gedoken met een tweede plaats bij de individuele ach tervolging en een vierde op de kilometer, had op het houtn baantje van 200 m te Slotoen In feite geen con currentie. Zijn demonstratie van overmacht was zo groot, dat hem dit seizoen zonder moeite nog twee ti tels kunnen worden toegedacht. Roy Schuiten zal zijn kampioenstrui op de achtervol ging kwijtraken en met deze krachtpatser „achterop" zal Rini Langkruis op de tandem zonder twijfel een titel pakken, die hij gistermiddag met een verschil van ruim een seconde aan zijn tandempartner moest laten. De kracht van de 20-jarige Ponsteen deed bondscoach Frans Mahn straten, maar plaatste hem op hetzelfde moment voor moeilijkheden. Als eind augustus in San Sebastian om de wereldtitels wordt gestreden kan hij Ponsteen zonder aarzeling inzetten in de individue le en ploegachtei-volging, de kilometer en op de tandem, maar voor de nog onervaren renner zal een keuze moeten worden gemaakt. Een voordeel voor Mahn is dat Ponsteen toekomst op de baan ziet. „Eind maart", vertelde hij, „hebben Langkruis en Ik op Barbados gereden en daar heb ik verschillende wedstrijden van mannen als Fredborg, Trentin en Moreion gewonnen. Ik heb het Idee, dat die mannen van hun sport financieel bepaald niet slechter zijn ge worden, dus waarom zou ik het niet proberen. Op dit moment is mijn studie echter belangrijker, maar als ik het tweede jaar van de MTS doorkom en volgend jaar m'jn praktijkjaar moet doen. heb ik van de zo mer genoeg tijd om te ontdekken wat ik werkelijk kan". Ondervonden Wat Ponstcen kan, heeft de Nederlandse concurrentie ondervonden. Hij was de enige, die in de tweede 500 meter geen inzinking kreeg en op dat gedeelte ver overde hij ook zijn seconde winst op Langkruis, die meer sprinter dan tijdrijder is. Opvallender was nog dat deze, betrekkelijke nieuweling, een complete tijd rijder is. Hij was de enige die zich volledig kon leegrijden en die minuten nodig had om weer op krachten te komen. Hij kon zich helemaal concentreren op die totale krachtsexplosie in een minuut. „Ik ben", vertelde hij, „nog nooit zo kapot geweest als vanmiddag en ik ben er zeker van op een wat langere baan met wat min der zwaar weer zeker tot 1 minuut 7 te kunnen ko men". Het andere kampioenschap, waar gistermiddag om werd gestreden, de sprint voor nieuwelingen kon niet worden voltooid. Ruiter (Amsterdam) en Jansen (Amersfoort) wonnen ieder een rit in de halve finales tegen respectievelijk Langstraat (Rotterdam) en Zuid- weg (Rtterdam). Tijdens de populaires van van avond 4 juni op het schitterende baantje in Sloten zal het viertal de strijd om de titel voortzetten. Gaby Minneboo won de stayersrit over vijftien kilome ter voor de weer nadrukkelijk in de wedstrijdsport te ruggekeerde oud-kampioen Edward Kroon, de Belgi sche titelhouder Persijn en Jan de Jong, die eerder op de tijdrit verrassend vierde was geworden. De uitslag van het kampioenschap is: 1. Herman Pon steen (Nijverdal) 1 minuut. 10,82 seconden; 2. Rini Langkruis (Rotterdam) 1.11.89; 3. Peter Nieuwenhuls (Amsterdam) 1.12.32; 4. Jan de Jong (Zwanenburg) 1.14.04; 5. Jack Gerritsen (Amsterdam) 1.14.75; 6. Ben ten Thije (Den Haag) 1.14.83. Druk Piet Maas uit Heerlen is zaterdag winnaar geworden van de ronde van Midden-Zeeland voor amateurwiel renners. Drie kilometer voor de finish in Goes, waar ook vertrokken was, kon Maas uit een kopgroep, voorts bestaande uit De Waal. Raas en Francken, ontsnappen en finishen met een voorsprong van 27 se. conden. Wim de Waal en Jan Raas, de favorieten voor de zege, hadden het zo druk met elkaar te bewa ken, dat zij de concurrentie vergaten. De Waal werd tenslotte tweede, Raas derde en Francken vierde. De ronde van Midden-Zeeland beleefde op deze zater dag een absoluut dieptepunt. Slechts zestig renners hadden ingeschreven, van wie Wim dc Waal (Axel), Jan Raas (Heinkenszand- en Harry van Groezen (Made) de enige topamateurs waren. Successen De Nederlandse successen In de ronde van Engeland du ren voort. Na zeven etappes heeft Plet van Katwijk nog steeds de leiding in het algemeen klassement en ook de eerste plaats in het plocgenklassement van de Oranje-équipe is niet In gevaar. De zesde etappe, een rit over 138 kilometer van Stoke on Trent naar Leicester, leverde zaterdag weinig sen satie op. Zes mindere goden mochten een voorsprong nemen van ruim vier minuten. De Tsjech Marik bleek in de eindsprint de snelste. Piet van Katwijk voerde het peloton aan. Voor do Voorburger Ton van der Spiegel was het een ongelukkige dog: hij liep een u< hterstand van tien minuten op. In het algemeen klassement heeft Piet van Katwijk een voorsprong van 1 minuut en 29 se conden op de Zweed Johansson. In het plocgenklassement leidt Nederland onbedreigd door een ruime zege in de tijdrit van zondag. De 106,2 kilometer van Leicester naar Sheffield werden afge legd in 2 uur 22 minuten en 43 seconden, wat neer komt op een gemiddelde snelheid van 44.570 kilometer per uur. De Luxemburgse amateurwielrenner Erny Kirchen heeft zaterdag zijn leidersplaats in het algemeen klas sement van de Pijl van het Zuiden (in Luxemburg) verstevigd door een overwinning in de vierde etappe. Het was een rit over 155 kilometer van Rumelange naar Dudelange. De Nederlander Van der Meer werd elfde. De Belg Yvon Rorsse won gisteren de twaalfde editie van LnschedeMinster. Hij legde de 179 kilometer lange etappe af n i uur. 12 minuten en had daarbij een voor prng vrn 3.15 n nuten op de Westduitaer Leitner. De eerste Nederlander was Kruunenberg met een vierde plaats. Van Tricht eindigde als vijfde en Bom als zesde, allen in dezelfde tijd als Leitner.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17