VOLGEND JAAR NOG GEEN VERLAGING BELASTINGDRUK Getuigen spreken elkander tegen Pompidou en Nixon nog weinig eens SEXSCHANDAAL VEROORZAAKT DOOR JALOEZIE £eidóc6ouAcmt Ir. H. Witte Massale uitbraak Londense gevangenis Motorhelm in Engeland verplicht Meisje overleeft 20 meter Kaap Kennedy heet opnieuw Canaveral VRIJDAG 1 JUNI 1973 PAGINA 9 - burgemeester en oud-minister - Kabinet laat nog veel onzekerheden bestaan EINDHOVEN In het St. Jo- sephziekenhuis in Eindhoven Is woensdagavond overleden de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Wite. De heer Witte was 63 jaar. Ir. Witte was minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting in het tweede en derde kabinet- Drees en het kabinet-Beel. In 1966/1967 was hij minister v^n Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in het kabinet-Zijlstra. Sinds 1959 was de heep Witte burgemeester van Eindhoven. De begrafenis zal dinsdagmorgen plaatsvinden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook na het debat over de regeringsver klaring verkeren vele groeperingen nog in onzeker heid over de concrete beleidsvoornemens van het ka binet-Den Uyl. De bouwwereld weet niet hoeveel hui zen het kabinet wil bouwen. De onderwijzers weten niet wanneer de klassen worden verkleind. Hoogst waarschijnlijk gebeurt dat pas volgend jaar. Er ko men belastingverhogingen, maar welke? De omzetbe lasting gaat niet omhoog, de loon- en inkomstenbelas ting vrijwel zeker wel. De zogenaamde inflatiecorrec tie zal dan achterwege blijven. „Ik zeg alvast maar duidelijk dat er in 1974 nog geen begin gemaakt kan worden met verlaging van de stijging der belasting druk", aldus premier Den Uyl woensdag. Ook op defensiegebied is er nog veel onzeker. Gaan de uitgaven ook voor dit jaar omlaag en met hoe veel? Worden de Starfighters vervangen of niet? Er komen sociale maatregelen voor zelfstandigen, zoals een volksverzekering inzake arbeidsongeschiktheid. Maar wanneer is onzeker. Zo waren er op vele punten nog geen duidelijke ant woorden van het kabinet. Premier Den Uyl kon ter verontschuldiging aanvoeren dat hij nog pas enkele weken aan het regeren is en dat op veel terreinen meer duidelijkheid geboden zal worden in september bij de indiening van de rijksbegroting 1974. Met name is Den Uyl verontrust over de dreigende daling van de bouwproduktie, met daarmee gepaard gaande grote werkeloosheid in de bouw. Öok als de leerlingenschaal niet omlaag gaat zal het kabinet pogen honderden overtollige onderwijzers werk te geven door ze in te zetten in onderwijs-pro- bleemgebieden (grote volksbuurten en dergelijke). De premier liet voorts blijken, dat bevordering van het openbaar vervoer gepaard zal gaan met vermindering van de wegenbouw. Het debat over de regeringsverklaring mondde tenslotte uit in de verwerping van vier moties: drie van Drees Jr. (D.S. '70) en één van Jongeling (G.P.V.). De mo ties van Drees (over collegegelden, inflatiebestrijding en de staatssecretarisbenoemingen) kregen alleen de steun van de V.V.D, S.G.P., G.P.V., Boerenpartij en R.K.P.N. Na de debatten over de regeringsverklaring nam premier Den Uyl met zijn nieuwe kabinetsploeg felicitaties in ontvangst. Oppositieleider Hans Wiegel (VVD) was een van de eersten die aan dit goed parlementair gebruik voldeed. Het blijft gedogen Wat aan het slot van de kabinetsformatie al van de daken ge schreeuwd werd. is uitgekomen: het kabinet-Den Uyl heeft bij zijn eerste ontmoeting met het parlement geen enkele serieuze moeilijk heid ondervonden. In tegendeel: de woordvoerders van K.V.P. en A.R.P zwaaiden het kabinet meer positieve racties toe dan kort na zijn constituerende vergadering is gedaan. Terecht heeft oppositieleider hieruit begre pen, dat elke poging tot het indienen van moties nu zinloos is. Hij wacht liever zijn tijd af. Kan die tijd snel komen? Niet als het kabinet-Den Uyl in september zijn plannen voor 1974 meer concreet bekend moet maken, even verstandig handelt als nu bij het aanbieden van het algemene regeringsprogram. Wel wan neer bepaalde bewindslieden dan al vergeten in wat voor kabinet za feitelijk zitten. Want hoe vriendelijk de heren Andriesscn en Aantjes het kabinet deze week ook begroet hebben, voorlopig is en blijft het: gedogen. Beide christen-democratische politieke leiders hebben duidelijk een aantal punten genoemd, waarop ze voorlopig dichter bij de opvattingen van hun vroegere coalitiepartners staan, dan bij die van een be langrijke groep in de nieuwe P.v.d.A-fractie en in het socialistisch partijbestuur. Zo beschouwd zou een optelsom wel eens kunnen uitwijzen, dat op dit moment binnenskamers meer onbehagen heerst bij een deel van de linkse component aan het regeringsfront dan bij de ..confessionele randgroep". Het zal nu vooral ervan afhangen hoe groot de druk van de ontevredenen op drs. Den Uyl en zijn metgezellen van de „linkse drie" in het kabinet wordt en in hoeverre aan die druk moet worden toegegeven. Op dit moment lijkt de nieuwe regeringsleider de situatie nog goed te beheersen. Zijn speeches vanachter de regeringstafel waren goed;, zijn verdere houding zweeft nog een beetje tüssen die van rege ringsleider en „gewoon politicus"; een tweeslachtigheid waarmee destijds ook mr. Cals als minister-president te maken heeft gehad. Maar een hoofdrol in een moeilijk stuk is maar zelden iemand di rect op het lijf geschreven. In dit vlak zien we de problemen voor drs. Den Uyl niet te zwaar drukken. Voor de overige bewindslieden is het voornaamste dat ze de sfeer hebben kunnen proeven. Enkelen zijn er, zonder zelf ook maar één woord te hebben gesproken, nogal ongelukkig af gekomen en dan doelen we beslist niet alleen op de cynische spot waarmee Wiegel hen vanwege hun kwetsbaar geworden positie tijdens de kabinets formatie treiterde. Wanneer ze bij het proeven van de sfeer ontdekt hebben, dat het on gerept houden van het compromis wuaraan het kabinet-Den Uyl zijn ontstaan te danken heeft, hoogst belangrijk is, zullen diverse ministers en staatssecretarissen het in de Kumer wel rooien en geen oorzaak worden van politieke conflicten. Doen ze dat niet, dan komen de kaarten anders te liggen. Gedogen wordt dan een kwestie van aftellen. Aftellen niet tot de lan cering voor een heroïsche reis, maar tot de val in een afgrond. Zelfs de overweging dat er momenteel voor het kabinet-Den Uyl geen alternatief op tafel ligt, zou dan als remmende kracht wel eens te zwak kunnen blijken. LONDEN (AP) Zeventien gede tineerden zijn woensdag uitge broken uit de Brixton gevange nis in Londen, maar na een bloedig gevecht met de politie bij de poort van het gebouw werden de meesten van heb weer gevangen genomen. Slechts twee gedetineerden slaag-, den erin te onsnappen. De politie gaat op het ogenblik na of de ontsnapping werd georga niseerd met hulp van buiten de gevangenis. Geen van de gevan genen die bij de ontsnapping»- poging betrokken waren, was lid van het Ierse republikeinse leger, aldus de politie. Brixton is een groot detentie-cen trum in het zuiden van Londen, waar personen In hechtenis wor den gehouden die nog moeten worden voorgeleid. WATERGATE-PROCES DEN HAAG ANP Neder landse vakantiegangers, die van plan zijn naar Engeland te gaan, moeten er rekening mee houden, dat de Britse overheid het dragen van een goedgekeur de helm met Ingang van van daag verplicht heeft gesteld voor berijders van motorrijwie len, scooters en bromfietsen. De verplichting geldt ook voor duo passagiers, maar niet voor In zittenden van een motorzijspan. Wie niet aan dezo bepaling vol doet kan worden veroordeeld tot een boete van maximaal vijftig pond 362.50). De helmen moeten voldoen aan de Britse normen, maar de hel men. die In ons land een goed- keuringsmerk hebben gekregen, worden gelijkgesteld met de Britse goedgekeurde helmen. Gisteren werd in het Vaticaan her dacht dat tien aar geleden Paus Johannes Will overleed. Vanuit een raam van zijn privé vertrek ken sprak Paus Paulus enkele honderden toeristen toe. Hij noemde zijn voorganger een vader voor de hele wereld. Volgens H. Borghese: Ook afluisteren in Vatikaan ROME AFP Het uiterst rechts» Italiaanse weekblad U Borghese weet te melden dat de arresta ties die onlangs in Vatikaanstad zijn verricht, geen verband hou den met een gewone diefstal» zoals van officiële zijde is mee gedeeld, maar met de ontdek king van afluisterapparatuur in het Vatikaun. Volgens liet blad zijn er tIw mes* son. allen technici, gearres teerd. Drie worden al ruim drie weken vastgehouden en de vier de is tegen borgtocht vrijgela ten. Zelfs in de privé-vertrekken van paus Paulus zou afluiste rapparatuur geplaatst zijn. II Borghese meent dat dc ontmas kerde „spionnen" betaald wer den door de geheime diensten van communistische landen. Stroomgebrek m (Van een onzer verslaggevers) pen. WASHINGTON - H. R. („Bob") Haldeman, voormalig hoofd van de staf van médewerkers van president Nlxon, heeft gisteren ten overstaan van de Senaats- I subcommissie voor de toewijzln- gen op het sink vaïi de geheime diensten, ontkend dat hij enig aandeel heeft gehad in het po gen het Watergate-afluister» schandaal fn de doofpot te stop- Een 4-jarig AMSTERDAM meisje heeft ter uit een flatgebouw In Am- sterdam overleetd. Het is wel met ernstig hersenletsel In een I ziekenhuis opgenomen-. Hoewel andere kinderen het meis je hebben zien vallen, be-- vreemdt het de politie, dat het kind na de val ongeveer een half uur op straat heeft gelegen voordat het ontdekt werd. In Utrecht maakte een 9-jarige j jongen een val van acht meter 1 uit de dakgoot van de ouderlijke wening. Hij was op slag dood. De jongen was via de dakgoot op weg naar de slaapkamer van zijn broertje, een „spelletje" dot zijn ouders al verscheidene keren hadden verboden. De voorzitter van de subcommis sie, senator John jmcClellan, zei tegen verslaggevers dat Halde- mans getuigenissen in strijd wa ren met voorgaande verklarin gen voor de subcommissie door functionarissen van de CIA en de voormalige waarnemende di recteur van de FBI, L. Patrick Russische attaché Parijs ui aangehouden PARIJS Rtr/AFP Luitenant-ko lonel Evgueni Mironkin, tweede luchtmachtattaché van de Sov- jetrussisohe ambassade in Pa rijs, is woensdag door agenten van de Franse contra-spionage ondervraagd. Bewakers op de internationale luchtvaarttentoon- stelling op het Parijse vliegveld Le Bourget hadden verklaard dat hij materiaal had weggeno men van de stand van het Fran se ministerie van Defensie. De bewakers hadden hem aange houden bultan deze stand. Hij bleek een pakje bij zich te heb ben waarin een gyroscoop en la- serapparatuur zaten, tentoonge steld door de Franse maat schappij „Thoinson". TALLAHASSEE De Ameri kaanse deelstaat Florida heeft het district waarin het Ameri kaanse ruimtecentrum gelegen is. na tien jaar van Kaap Ken-1 nedy herdoopt ln kaap Canave ral. Het district kreeg de historische naam kaap Canaveral ln 1513 van de ontdekkingsreiziger Pon ce de Leon. Op 29 november 1963 maakte president Lyndon Johnson er kaap Kennedy van. Gray: „De verschillen zijn zeer aanzienlijk", zei McClellan. Vorige getuigen hebben verklaard dat Haldeman samen met advi seur John EhrLichman, hen pro beerde te overreden van de FBI gedaan te krijgen zijn onder zoek naar verkizingscampagne- gelden die via Mxico binnen kwamen, te beëindigen. „Ik ben van mening dat ik in overeenstemming met de in structies van de president heb gehandeld n het nationale be lang heb gediend Mer dan dit heb ik daarover nu niet te zeg gen", verklaarde Haldeman. Twee voormalige officieren van de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger hebben vol gens de New York Times van donderdag, verteld dat agenten van de FBI inbraken hebben ge pleegd in de kantoren van een „ondergrondse" krant in Wa- shington zondr daartoe een i vergunning te hebben, kort I voordat president Nixon in ja nuari 1969 werd geïnstalleerd. j Het Watergate schandaal blijft de gemoederen van Amerikanen bezig houden. Tot in IJsland toe, waar president Nixon confereert met de Franse president Pompidou, demoistreren enkele Amerikaanse jon geren bij het hotel van de Amerikaanse president. Skylab Heistelling Generaal in valt om: twee Griekenland jongens dood gearresteerd GOUDA In een nieuwbouwwijk in Gouda heeft zich woensdag middag een ongeval voorgedaan met een heistelling, waarbij j twee jonge timmerlieden om het leven kwamen. Door nog onbe-1 kende oorzaak viel een van de palen van de heistelling om. en 1 doodde de twee jongens op slag. i De slachtoffers zijn Huibert Verwey (17) uit Reeuwijk en Leo Blom (19) uit Gouda. De arbeidsinspectie en de Goudse i recherche stellen een onderzoek ATHENE (Rtr) In Athene is generaal-majoor b.d. Constan- tijn Fetsls gearresteerd, zo deel den doorgaans betrouwbare bronnen in de Griekse hoofdstad mee. Hij Is de derde in een tijdsbestek ran drie dagen aan gehouden opperofficier. Fetsis ging ln 1968 met pensioen. Het kolonelsbewind heeft de op perbevelhebber van de zee- strijdkrachten. vice-admiraa! Margaritis met pensioen ge stuurd. HOUSTON (AP) - De drie astro nauten van Skylab 1 hebben gis teren een aantnl lichten aan boord gedoofd en enige experi menten niet laten doorgaan, om electriciteit uit (c sparen. Een van de batterijen heeft het af Ha len weten. Op de grond Is men nog steeds bezig een methode uit te werken die dc astronauten, van bulten- ult, in staat stelt een der zonne panelen los te werken. Dit zit vast door slechts een klein stuk metaal. „'Als men op een be paalde plaats slechts de druk van een paar kilo kon uitoefe nen zou het ding vlot naar buiten komen", uldus de mede- deling. Reykjavik (Reuter-DPA) —Presi dent Nixon en president Pompi dou hebben gisteren op do eer ste dag van hun topgesprek op Munitiedepot bij Saigon opgeblazen SAIGON (AP) Onbekenden, vermoedelijk leden van de Viet- kong. hebben vanmorgen eei munitieopslagplaats 20 kilome ter van Saigon in de lucht doe.\ vliegen. Tien Zuidvietnamese soldaten zijn gewond, naar schatting 400 ton munitie is de lucht ingegaan. HAMBURG, (AP) Het schandaal waardoor lord Lambton genoodzaakt werd ontslag te nemen uit zijn functie als onderminister voor de lucht macht, is veroorzaakt door de overdreven jaloe zie van een call girl, zo heeft het Westduitse geïl lustreerde weekblad „Stern" woensdag onthuld. De 25-jarige Norma Levy zon op wraak toen haar man Colin, een 26-jarige vroegere taxi chauffeur, vertrok op wat hij een zakenreis noemde en zij - dacht dat hij met een andere vrouw aan de l.aal Verteerd door jaloezie belde Norma begin april, kort na het vertrek van haar man. de Londense politie en vertelde dat haar Colin in verdovende middelen handelde, betrokken was bij een call girl organisatie en foto's had gemaakt van een regeringsminister die met een andere dan zijn ei gen vrouw in bed lag. „Dat was op het moment helemaal niet waar. In ieder geval gaf de afdeling verdovende middelen deze informatie door aan de speciale afdeling van Scotland Yard, die het op hun beurt zoals ik later te weten kwam via minister van bin nenlandse zaken Carr weer doorspeelden aan de premier", zo verklaarde Colin Levy tegenover de Stern. „Toen ik met het vliegtuig in Londen terugkwam, stond de politie te wachten om me in hechtenis te nemen", zo vertelde Levy. Op dat moment besloten hij en zijn vriend Peter Goodsell om zoveel mogelijk materiaal bijeen te garen om zich te verdedigen tegen wat Levy noemde „de methoden van het establishment". Daarna hadden zij de camera en de microfoon geïnstalleerd. De Amerikaanse president Richard Nixon maakt een misstap als hij zich omdraait om de IJslandse president Kristjan Eldjan de hand te drukken na een bezoek aan diens kabinet. IJsland hun uiteenlopende standpunten op monetair, han dels- en politiek gebied verdui delijkt, maar zij hebben geen noemenswaardige vorderingen 'gemaakt ln de richting van een oplossing. Zij waren het er over eens dat het internationale monetaire stelsel dringend moet worden hervormd cn dat de VS niet eenzijdig hun strijdkrachten uit Europa moeten terugtrekken. Zij zetten echter het denkbeeld van ccn „atlantinsche top" tus sen het Amerikaanse staats hoofd en de Europese leiders la ter ln dit Jriar In dc Ijskast. Hiervan zou pas iets kunnen ko men als het resultaat van de komende tweezijdige Frnns-A- mcrlkaanse besprekingen en het multllnierale overleg in het door Amerika als „Europees" jaar dit zou rechtvaardigen. Wat dc Frans-Amerikaanse be trekkingen betreft. kwamen Nixon en Pompidou overeen dat dc dialoog tussen de twee lan den op hoog niveau zal worden voortgezet. In dit raam zal Nlxons voornaamste adviseur Henry Kissinger die aan de con ferentie op IJsland deelneemt, volgende week donderdag ln Pa rijs van gedachten wisselen met dc Franse minister van buiten landse zaken, Mlchcl Jobert. Ruiten ingegooid Met klinkers uit het wegdek hebi ben vandalen vannacht drie gr» te spiegelruiten van het restau. rant Seinpost in Scheveningct stuk gegooid. De schade bo draagt ongeveer 4000 gulden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9