Terugkerende Cup liet lang op zich wachten Twee doden tankerbrand Katholiek Ierland kiest protestant als president MAVO-EXAMEN AFGESLOTEN MET SCHEIKUNDE DOLLS BOEL IN AMSTERDAM Vraag naar het NS- zomermenu Bommen tijdens verkiezingen Nrd-Ierland RAND- KRANT VRIJDAG 1 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Schthol heeft zich gisteravond even kunnen spiegelen in het zilver van de Europa-Cup. Maar iet had er ruim drie uur voor moeten wachten. De stiptheidsactie van de Duitse verkeersleidrs bezorgden de Ajax-ploeg een lange omweg via Italië en Frankrijk. Toen Johan Cruyffomstreeks half zeven eindelijk met het hooggeheven edelmetaal in de vliegtuigdeur versaeen, was het aantal supporters (sommigen hadden zich al om negen uur 's morgens op d luchthaven geïnstalleerd) dan ook danig geslonken. Enkele duizenden echter hadden de ioed erin gehouden en de B-pier, waar het toestel aankwam, vertoonde het vertrouwde be«d van vlaggen, toeters en spreekkoren. Deze zomer kunt u in zo'n 50 stationsrestauraties een compleet menu krijgen voot de aantrekkelijke prijs van 8." voordelig uit met NS i i li ruil voor hun geduld kregen de Tijdens de nacht van de overwin- Vjax-fans gedurende enkele mi- luten hun idolen te aanschou- die een duidelijk le. indruk maakten en nauwe- ijks tot terugwuiven in staat le- <en. Burgemeester Samkalden van Amsterdam behoorde ook tot de wachtenden. In het ont- i vangstcentrum van Schiphol ïield hij een toespraakje, dat veel weg had van dat van de twee vorige Europacups en overhandigde hij de kampioenen Aanvankelijk vertoonde de stad een fraai boekwerk. Daarmee een vriendelijk beeld, waar met was de huldiging bekeken. De Ajax-emblemen versierde agen- broodronkenheid dusdanig ont- ning zelf is het in Amsterdam taard in baldadigheid at e een dolle boel geweest. Het een- mobiele brigade op de Dam trum was voor alle verkeer ge- twee charges moest uitvoeren, sloten, zodat de vreugde zich in 25 mensen lieten zich in de loop ongehinderd hossen kon ontla- van de nacht met uiteenlopende den. De cafés mochten onbe- verwondingen in ziekenhuizen perkt open blijven en maakten daar druk gebruik van. Met het bier dat vloeide als smering der dorstige kelen had men de me tro kunnen laten vollopen. Felle brand in afvalbedrijf wekt onrust ROTTERDAM Een korte felle brand in de chemiebunker van het afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond in het Botlekgebied heeft woensdag grote onmst veroorzaakt. In de chemiebun ker worden de meest giftige af- valprodukten verwerkt en men vreesde, dat gevaarlijke dam pen zouden vrijkomen. Toen na een half uur de brand geblust was, kon vastgesteld worden, dat er nauwelijks dampen ont snapt waren die gevaar voor mens en milieu In het Water weggebied meebrachten. De brand is ontstaan door een ex plosie in een toevoertrechter naar de ovens voor verbranding van industrievuil. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Rotterdam, Rozen burg en het bedrijf zelf. Er heb ben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. 'traditionele rondrit door de stad bleef achterwege omdat de poli tie in verband met de vrije he melvaartsdag geen personeel genoeg had. PER MAAND TIENDUIZEND INBRAKEN IN WONINGEN (an een onzer verslaggeefsters) AISTERDAM In zes procent -an de Nederlandse woningen is vel eens ingebroken. De laatste ijd werd per maand in onge- eer 10-000 huizen ingebroken. Ht zijn uitkomsten van een oquëte die het Nipo onlangs leid. Op het eerste gezicht verwacht nen dat in de grote steden het nest wordt ingebroken. Het pmiddelde van 7% ligt ook in- erdaad boven 'het landelijk ge- liddelde. Kleine plaatsen met en inwonertal tussen de vijf- n tienduizend inwoners worden chter nog meer .geplaagd door itorekers; in 9% van de huizen 'erd wel eens ingebroken. Goningen. Friesland en Drente chijnen een aanlokkelijke prooi oor inbrekers te zrjn. Ook hier /erd een percentage van 9% ereikt. Noord- en Zuid-Hollan iin bet beste af met slechts behandelen. Een onbekend aan tal personen werd ter ontnuch tering ingesloten. Drie agenten verloren hun dienstpet. Algeme ne indruk van de politie: „Het feest is iets minder aardig ver lopen dan de vorige keer. Waar schijnlijk kwam dat omdat de mensen een vrije dag in het vooruitzicht hadden om hun roes uit te slapen". ten vele oogjes toeknepen. Rond twee uur echter liep het feest uit de hand. In de omgeving van het bekende Lieverdje ont- Het kabinet-Den Uyl heeft het be- brandde een bierblikjesgevecht stuur en spelers van Ajax waaraan ongeveer 150 jongelui woensdag telegrafisch gelukge- deelnamen en waarbij veel wenst met het behalen van de geparkeerde auto's schade op- Europa-cup. liepen. Even later ontketende Vandaag al fs er een grammo- een rondvliegend bierblikje een foonplaat te koop met het ra- massale vechtpartij op de Nieu- dio-verslag van de wedstrijd wendijk. Om drie uur was de AjaxJuventus. illerijl van de wal getrokken, /an de wal af werd de brand tan boord van de Belgische tan- cer „Annemarie" geblust. Een indere binnentanker die ook loor de als een fakkel branden- le „Vianden" werd bedreigd, ton nog Juist op eigen kracht de cade verlaten. ROTTERDAM Op drie binnen- tankers, die lagen afgemeerd bi! het opslagbedrijf Nieuwe Matex aan de Derde Petroleum haven In Rotterdam—Europoort, heeft woensdagavond een feil® benzinebrand gewoed, die twee mensenlevens heeft gekost. Een jong echtpaar slaagde er niet in hun hevig brandende schip „Vianden" uit Basel te verlaten Vlgens de Rotterdamse politie is en kwam in het voorschip 1® brand ontstaan toen er iets door verstikking om het leven. SiT,g WJ het laden ^van de De slachtoffers zijn de 17-jarige Belgische „Annemarie' met Edith Meier, die vijf maanden oenzine. Door een defect kwa- in verwachting was, en haar men plotseling grote hoeveelhe- 22-jarige echtgenoot Frans den benzine terecht op het voor- Spies. De „Vianden" brandde schip. De benzine vatte vlam en vrijwel geheel uit. De brand- zatte in korte tijd een groot deel weer van Rotterdam en Rozen- <an het schip in lichterlaaie, burg en vier blusboten van de Hoe en waar het fatale defect is Rotterdamse Havendienst kon- antstaan, wordt nog onderzocht. den voorkomen dat twee andere binentankers hetzelfde lot Waarschijnlijk mag Ajax wat deze agenten betreft fed ere dag de Europacup winnen. Enthousiaste vrou welijke supporters vlogen de wetsdienaren van de hoofdstad tenminste vol ijver om de hals toen de overwinning van Ajax een feit was. Blif met blik" zal de Amsterdamse gemeentereiniging wel niet ge weest zijn toen deze gistermorgen de ravage, die de Amsterdamse feestvreugde om de overwinning van Ajax markeerde, most op ruimen. Over stadsvervuiling. (Van onze correspondent) (56) met 636.162 tegen 587.577 DUBLIN In tegenstelling tot de stemmen, verwachtingen heeft het overwe- Childers is van Engelse afkomst gend katholieke Ierse volk giste ren de protestant Ersklne Chil ders (67) tot nieuwe president gekozen, als opvolger van de le gendarische 91-jarige Eamon de Valera. Chflders versloeg zijn katholieke rivaal Tom O'Higgins die veertien jaar president Is geweest, volgens de Ierse grondwet het maximum en spreekt nauwelijks enkele Verzoening met Noord-Ierland woorden Iers. Hij is al tiental- heeft de nieuwe Ierse president len jaren politicus in Ierland als het eerste en voornaamste voor de Fianna Fail-partij en is punt van zijn programma ge in verschillende opeenvolgende noemd. kabinetten minister geweest. In De opkomst bij de verkiezingen BELFAST Terwijl er gemeen teraadsverkiezingen werden ge houden, bedoeld om de katholie ke minderheid meer zeggen schap te geven, werd woensdag In heel Noord-Ierland met bom men gegooid, branden gesticht en met geweld gedreigd. Over vallen op drie bars in Belfast eisten zeker twee doden en tien tallen gewonden. Drie mannen zetten een bom, ver pakt in een vaatje, tegen de ge vel van een café, gooiden de ca fédeur open en schoten met ma chinepistolen op de bezoekers. Enkele seconden nadat ze ver dwenen waren ontplofte de bom en verwoestte het pand. Een an dere bom verwoestte een twee de bar, een favoriet trefpunt van journalisten. In een derde bar werden bommen gegooid vanaf een rijdende motorfiets. de regering Lynch die op bruari uit het zadel werd ge licht, was hij vice-premier en minister van Volksgezondheid. Childer's vader was destijds fel tegen de Engelse plannen om Ulster van Ierland af te schei den, werd in 1922 door de En gelsen terechtgesteld en geldt als een van de eerste Ierse martelaren. Erskine Childers neemt op 25 juni het presidentschap (dat nu bij na een zuiver representatieve functie is) over van De Valera, ja; het laagst sinds vijftig JORDANIË DOET NIET MEE MET NIEUWE OORLOG BEIROET (DPA) - Koning Hoessein van Jordanië heeft do Arabieren gewaarschuwd voor een „nieuwe catastrofe" als do Arabische landen op korte ter mijn oen oorlog tegen Israël zouden beginnen. De waarschuwing was vervat In een geheime dagorder aan de officieren van het Jordaanse le ger. gepubliceerd door het Liba nese blad „l'Orient le Jour". Jordanië zal dan ook niet mee doen aan een eventuele oorlog. De Israëlische minister van bul-1 tenlandse zaken, Abba Eban, heeft woensdag verklaard dat hij bereid ls president Bourgul- ba vnn Teneslë te ontmoeten en dat hij verwacht dat deze hem zal laten weten welke datum en plaats hem schikken. VLIEGRAMP IN INDIA: 48 DODEN (JEW DELHI (AP) —Een boelng 737 van de Indian Airlines is gisteravond op één minuut vlie gen van het vliegveld van New Delhi neergestort. Van de 65 in zittenden kwamen er 48 om het leven. Ijet was de derde grote ramp bij het vliegveld van New Delhi binnen een jaar. Alle ongeluk- Verdrag Bonn-Praag gereed DNN (DPA) - De ministers van buitenlandse zaken van West- Dultsland en Tsjechoslowakije zullen in juni in Bonn het ver drag ter normalisering van de onderlinge betrekkingen parafe ren. Dit is woensdag in Bonn bekendgemaakt door de West- duitse staatssecretaris Paul Frank, nadat hij zijn langdurige onderhandelingen met de Tsje- choslowaakse minister van bui tenlandse zaken Jlri Goetz met had afgesloten. Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Met duizenden anderen uit de d'- verse sectoren van het middelbaar en beroepson derwijs moeten nu ook de mavo 3 en mavo 4-eind- examenkandidaten tot de derde week van juni op de uitslag wachten. Wel of niet geslaagd, wel niet voorgedaan. Toch geloven wij dat een groot aantal mavo-kandidaten het bijvoorbeeld bij En gels en Duits en waarschijnlijk ook bij handels kennis niet eenvoudig gehad hebben. Vooral bij Duits zullen zij met enkele opgaven behoorlijk geworsteld hebben. of geen herexamen? Het jaarlijks terugkerende Verder lijkt het ons onjuist - we hebben er al eer der op gewezen - dat kandidaten van mavo 3 en mavo 4 bij enkele talen dezelfde opgaven krijgen. Het gevolg hiervan is immers dat deze opgaven voor mavo 3 te moeilijk of voor mavo 4 te ge makkelijk zijn. Opvallend was daarnaast, dat de meeste kandida ten vooral de exacte vakken - wiskunde, natuur- en scheikunde - niet zo moeilijk gevonden heb ben. verende wachten zal misschien ooit nog eens tot het verleden behoren. Maar dan moet wel eerst een betere en snellere oplossing voor het berekenen van de examenultslagen gevonden worden. Mavo 4 heeft het examen woensdag afgesloten met scheikunde. Dit laatste deel was in tweeën ge splitst: een aantal open vragen en twintig opga met mooi keuze-vi agen. Volgens de kandida- Voor een aantal geslaagden gaat straks de deur ken gebeurden met toestellen la de parafering door de minis- die op het punt stonden te gaan ters Scheel en Chrtoupek gaat landen. )e Indiase minister voor de staal industrie en de mijnbouw, Mo han Kumaramangalam. was on der de slachtoffers. Het vlieg veld, dat in Madras was opge stegen. is kennelijk in tweeën gebroken. bondskanselier Willy Brandt mogelijk naan Praag voor de ondertekening. »e omstreden kwestie van het verdrag van MUnchen var 1938 is op een „voor beide partijen bevredigende wijze" geregeld, zo werd meegedeeld. ten zelf is dit laatste examen erg meegevallen. Zo zelfs, dat de meeste kandidaten er rijkelijk binnen de gestelde tijd van twee uren doorheen waren. „De meerkeuze was erg gemakkelijk. Het antwoord zag je zo omdat de andere drie antwoorden onzin waren", aldus een van de kan didaten. Blijft met het afsluiten van dit examen van Mavo 3 en mavo 4 de vraag over. of het een moeilijke week voor de duizenden kandidaten geweest ls. Moeilijkheden als bijvoorbeeld bij sommige on derdelen van de havo-examens hebben zich hier open voor verder middelbaar onderwijs (Havo), of voor v.w.o. ('Atheneum). Het is te hopen dat zij daar de Juiste aansluiting vinden bij het dan te volgen leerprogram, maar vooral bij de havo- en vwo-leerlingen die er al lang zijn. Voor som mige mavo-afgestudeerden blijkt het namelijk vooral het eerste jaar op havo of vwo weieens moeilijkheden te geven. Een aantal scholen heeft daarom bij het begin van het nieuwe schooljaar een werkweek ingesteld, waarin de leerlingen el kaar buiten de school in een wat ongedwongener en opener sfeer beter kunnen leren kennen. 615e Staatsloterij 30 mei 1973 tweede klasse f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 41* f 50 zijn gevellen op nummers eindigende op: 32 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 074 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 745 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 938 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 675 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0990 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 044279 f 2.000 is gevallen op het nummer: 015923 f 2.000 is gevallen op het nummer: 087725 f 2.000 is gevallen op het nummer: 021135 f 2.000 is gevallen op het nummer: 041955 d_e prlje van f 5.000 is gevallen op het nummer: 087465 f 50.000 is gevallen op het nummer: 040085 Een extra prije van f 100.000 Is gevallen In de serie E op het nummer: 084826 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 084826 ven elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen In de serie A op het nummer: 036270 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 036270 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de legere prijzen gevallen. Pret Gewiekst* Amerikaanse zaken lieden haasten z-jh met het op de markt brengen van Watergate-spelen om munt te slaan uk het afluister schan daal. Behalve de reeds eer der in ontloop gebrachte ganzeborden is er nu ook een Watergate-kaartspel te koop, dat in plaats van koningen en boeren, ministers van jus titie en telefoonaftappers heeft en waarhij er alleen maar verliezers zijn. Ook is er een pljlwerpspcl versche nen, niet de ex-stafchef vun het Witte Huis Haldeman als middelpunt van de schiet schijf. Naar in Amerikaanse uitgeverskringen verluidt, werken er UentaUen journa listen aan Watergate-boeken. zonder dat zij de afloop van de zaak kennen. Een Ameri kaanse producent overweegt zelfs een Watergate-film in omloop te brengen. Vraag Zouden ze In Engeland ook ge wiekste zakenlui hebben? Dank u Een Belgische drughandelaar, die tifdens een razzia in het nauw gebracht was, keek stomverbaasd toen hij zijn handel uit het raam gooide en van beneden ..Dank u wel" hoorde. Uit angst voor de politie, die was binnen gedrongen in het café waar hij was, was de drughande laar naar boven gevlucht en had twee pakken met hasj en Isd-tabletten uit het raam gegooid. De politie had daar echter op gerekend. Vergadering Veel gegeeuw en weinig lol. Reactie De Utrechtse politie heeft dc handen vol gehad aan het vangen van twee uit circus Renz ontsnapte lama's, die op de vierbaans Beneluxlaan in de Domstad automobilis ten de stuipen op het lijf joe gen. Een van de beestjes was helemaal niet te spreken over zijn arrestatieen gaf daaraan uitdrukking door te doen wat in zo'n geval des lama's is. De agent kon op het bureau zijn gezicht en uniform gaan schoonmaken. Kleine boodschap Een woonark in Amsterdam heeft het moeten ontgelden nadat een automobilist, die zijn wagen vlak voor de woonark op de kade had ge parkeerd, aan de wallekaal was gaan staan om aldaar buiten privaat of waterplaats datgene te verrichten, waar voor die inrichtingen be stemd zijn. De ontstemde be woner van dc woonark nam dat niet, kreeg tijdens de rel die daarop volgde assistentie van iemand die juist bij Item op theevisite was, maar red de het niet tegen de automo bilist, die op zijn beurt werd bijgestaan door een mede passagier. Na de slag keerde de ontstemde bewoner met een gezwollen lip terug naar zijn drie ruiten missende woonark. Slapeloosheid De waarde van een uur ge dwongen slapeloosheid be- draagt In Italië ruim tien gulden, zo heeft een plaa'sa- lijke rechtbank vastgesteld. De rechtbank wees vonnis In een geding dat zes inwoners van Lomello hadden aange spannen tegen een plaatselij ke textieljabrlek. De zei hadden zich erover beklaagd, dat het lawaai van de fabriek hen over een periode var jaar gedeeltelijk van nachtrust had beroofd. De rechtbank overwoog, dat de zes elk mrtgelljk 900 uu' slaap hadden verloren en wees hen een schadevergoe ding toe van ruim 10.000 gui den per persoon. Vakbond Onder het motto Prostituees aller landen verenigt u, want u hebt niets anders te verlie zen dan de chicanes van dc politie" gaat Mar go St-Ja mes uit San Francisco dc damee van lichte zeden in een vakorganisatie bijeen brengen. Zij laat zich terej- de staan door een adviescol lege, waarin eerzame zaken lieden en schrijvers zitting zouden hebben. Een eerzame auteur motiveerde zijn mede werking,.lh ken Margo al twaalf jaor en zij doet alleen maar goed." Hengelaars Hengelaars zouden het liefst in zeven sloten tegelijk vissen. Kaapster Een moeder van vier kinderen heeft In het Californische Sanford een trein van 28 gons gekaapt en daarmee een rit van 48 km gemaah'. voordat haar vervoermiddel op een zifepoor werd ge bracht en ontspoorde. Twee treinen, die In botsing dreig den te komen met de ka per" werden door een snel reagerende wisselwachter omgeleid De ..specla' trein" kon uiteindelijk uit Je dienstregeling worden haald, do- r hem op een zij spoor te lelden, waar hij, na eerst een wagon te hebben geramd, uit de rails liep. De hulsvrouw werd met shock, maar verder onge deerd aangetrofjen. Zij ver klaarde zich niet* te herinne ren van het Incident. Aange richte schade: f 75.000. Dat zal zij zich waarschijn lijk wél lang bttfven herinne ren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7