4tot7^%rente?" NEC-NAC BRACHT ALLES WAT EUROPACUP MISTE BIJ FC DEN HAAG BARSTTE DE BOM Verslagen PEC kwam nog terug AMATEURZEGE OP FRANKRIJK Misser doelman Oosterhout schonk Volendam overwinning "Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit tien verschillende spaarvormen, met Kovacs mag nog een jaar wegblijven VRIJDAG 1 JUNI 1973 fADVERTENTIEI "Sterker nog, niet tien maar elf Algemene Bank Nederland Fassnacht stopt Dusseldorp Hans Fassnacht, de meest succesvolle west-Duitse zwemmer van de laatste 25 jaar, stopt met wedstrijdsport. In een telefoongesprek met Josef Neckermann, de voorzitter van de Duitse sporthulp, heeft Fass nacht -er geen twijfel over laten bestaan dat hij zijn zwemcarriè- re als beëindigd beschouwt. „Ik kan het niet meer opbrengen om me zoveel te ontzeggen", al dus de 21-jarige Mannheimer, die sinds 1969 in Long Beach (Californië) studeert. ZWOLLE Elf minuten voor het einde nog leek PEC Zwolle een verslagen ploeg, omdat het koelbloedig verdedigende Wagenlngen op dat moment een voorsprong van 2—0 had. Maar plotseling con- steerde scheidsrechter Frans Derks bij een van de vele, tot dan on gevaarlijke Zwolse aanvallen, een handsgeval van Wellerdieck en uit de daarvoor toegekende strafschop schoot Schubert raak. Meteen sloeg de vlam in de pan en zes minuten later nam de Zwolse spelmaker Rorye een hoekschop met zoveel effect dat de bal via de handen van de ontgoochelde doelman Drost in het net verdween. „Op die 2—2 had ik niet meer gerekend", vertelde een tot de slotfase mopperig langs de lijn zittende Georg Kessler. De 12.000 toeschou wers hebben beslist geen fraai voetbal gezien. Vooral de eerste helft was zeer zwak. De attente Hazelhekke bewees na rust zijn grote waarde voor het aanvankelijk alleen maar verdedigende Wage- ningen door eerst Broeks in staat te stellen te scoren en vervolgens in zijn eentje bij een uitval de verdediging van PEC te verrassen. Maarten Vink, de teleurgestelde trainer van Wageningen: „Zo'n riante voorsprong hadden we nooit uit handen mogen geven." ROTTERDAM Alles wat de Europacupfinale in Belgrado miste, heeft NEC—NAC, het Nederlandse equivalent, gebracht. Spanning, sensatie en een daverende verrassing als uitslag. 20 voor NAC, de ploeg die precies deed wat Juventus een dag eerder achterweg had gelaten- De Bre- danaars demonstreerden namelijk noe een zwakker ge dachte r/oeg toch tot succes kan komen. En wel heel sim pel door te durven, door initiatieven te oqtplooien, die de tegenstander overrompelen. Wat er dan uit kan ontstaan, kreeg gisteravond in de meest sfeervolle en gezellige bekerfinale van de laatste jaren gestalte. NAC groeide vooral door dat snelle doelpunt van Bish naar een hoogte die het zelden meer zal kunnen bereiken. Henk Wullems, de onlangs in dienst getreden trainer van NAC, bleef er later zeer nuchter onder. ,,Ik vond NEC een zeer eenzijdige ploeg. Ze richt zich altijd op de tegenstander en ze neemt daardoor zelden het heft in handen. Daar heb ik mijn tactiek op afgesteld". Belang rijk in die opzet was het begin. De basis voor hun succes moest daarin gelegd \vorden. En zo waar, het lukte. Hoewel het daarbij de hulp 'kreeg van doel man Schellekens, die de bal uit een hoekschop van Vreijssen liet vallen. De attente Bish gleed vervolgens naar het eerste suc ces, na acht minuten reeds. NEC-trainer Wiel Cörver over dit in feite beslissende moment van de wedstrijd: „Schellekens heeft ons hele seizoen kapot ge maakt. Hij heeft al veel meer geblunderd". Schellekens zelf: „Ik voel me schuldig". Broek* O—l, 67. Hjuelhekke <V—79. 22. Toeschouwers: 12.000. Scheids- rrdleck, Ulok en Dro Hazcllickko cm Mei Onvergetelijk Daarna kon NAC aan een onver getelijk hoofdstuk in de geschie denis beginnen. Door de onver wachte stimulans realiseerden de spelers zich namelijk ineens welke opdrachten er uitgestip peld waren en hoe ze uitgevoerd moesten worden. Toen ging alles lopen. Delmotte fungeerde als trouwe waakhond van Cas Janssens en Quaars schakelde meer dan voortreffe lijk Chris Kronshorst uit. De be langrijkste kanalen van NEC waren toen buiten werking ge steld en de hele wedstrijd door bleef deze manoeuvre de wan hopige ploeg parten spelen. De Nijmegenaren deden van alles om zich uit de dodelijke wur ging van de Bredase verdedi gers los te rukken. Het lukte geen van hen. Cas Janssens wond zich daarover op en raak te steeds meer over zijn toeren. Als de bal in zijn buurt was reageerde hij te fel, te emotio neel. Daardoor verdween ook het laatste beetje gevaar uit zijn spel. Veldmeerderheid Dit alles nam niet weg dat NEC een groot gedeelte van de wed strijd een duidelijke veldmeer derheid had. Maar doordat het schot zoek was sorteerde deze druk weinig tot geen effect. Ook na de rust, toen het Nijmeeg se team duidelijk een chabloon- achtig inittiatief (alleen hoge voorzetten vanaf de zijlijn) ver mengde met een grote inzet en felheid, viel er bij NAC geen gat doordat doelman De Jong de wedstrijd van zijn leven be gon te keepen. Hij ving Jans sens op met een bravoure die deze speler dit seizoen zelden tegenkwam. Hij ving ook Van Deinsen en Kamps op. Steeds stond de Brabantse „kat" daar waar zijn aanwezigheid gewenst was. Het was voor de Nijmeeg se formatie om wanhopig van te worden. Het enige houvast, waaraan men zich soms ietwat optrok was het slecht wegstom- pen van de bal van De Jong. Daardoor kwam NAC een keer heel dicht bij de ontknoping. De Jong sloeg de bal in eerste in stantie formidabel weg en de jonge Peters retourneerde hem weer. Geen mens leek een tref fer meer in de weg te staan. Maar De Jong wel. Boerenkapellen Het stadion van Feyenoord met 46.000 toeschouwers gevuld, leefde enthousiast mee. Vier complete boerenkapellen zweep ten de geestdriftige Brabanders enorm op en werd luidkeels meegezongen. „Hup NAC heeft de cup" liet een indruk achter die enkele uren daarvoor nog voor onmogelijk werd gehouden. De spreekkoren werden steeds overtuigender, steeds enthousiaster. Het eind punt van de wedstrijd naderde dan ook koortsachtig snel. Voor NEC was deze beleving frustre rend. Nóg sneller wilden de spe lers elke handeling met de bal verrichten. Nóg secuurder wer den de passjes uitgedeeld en juist door die gehaastheid viel de beslissing. De ijskalme ver dediging van NAC, met ausput- zer Graaumans als uitblinker, had geen enkele angst meer. Het ving alle tegenstoten met een bewonderenswaardige zelf beheersing op. De beker gaat omhoog. Een hoogtepunt in het bestaan van NAC is bereikt. Aanvoerder Quaars laat iedereen van zijn vreugde mee genieten. Tot een kwartier voor het einde daar nog de plezierige weten schap bijkwam dat Brouwers er 2—0 van had gemaakt. De zaak was toen bekeken. Het trotse NEC had 801 minuten lang als een gek zijn krachten lopen te verspillen zonder één succesvol concept te kunnen creëren. Vloek Ben Peters, de man die de beker triomf dit seizoen voor het grootste gedeelte had voorbe reid, moest, toen de „cup" later aan het publiek werd getoond, gelaten constateren: „Er schijnt voor mij een vloek op de Euro pacup te rusten. Toen ik Feyenoord enkele jaren geleden kampioen maakte ver trok ik, en nu NAC het volgend jaar Europacup voetbal speelt, vertrek ik weer. Ik ben echter wel hartstikke blij voor de jon gens. Ze hebben het verdiend. Wie Ajax, FC Den Haag, Sparta en nu NEC uitschakelt, komt het wel toe. Vindt u ook niet?" HANS DE BRUYN Scoreverloop: 10. Bish 01, 75. Brouwers 0—2. Scheidsrechter Boosten. Toeschouwers 46.000. Volendam Volendam dat met de ruststand 1-1 tegen De Graafschap zeer tevre den mocht zijn, 'heeft in de tweede helft agressiever en met veel meer inzet ge speeld. Hierdoor kwam De Graafschap onder druk te staan maar alleen uitblin ker Hoogland kon doelman Oosterhout gevaarlijk werk bezorgen. De oostelijke doelman deed het voortreffelijk en daarom was het voor hem en zijn aanhang sneu dat zeven minuten voor tijd een tam schot van Kwak man door zijn handen glipte waardoor Volendam dan toch nog aan de uiteindelijk verdien de zege kwam. Er waren 27 mi nuten gespeeld toen Meyers uit een pass van Guus Hiddink de lat trof. Volendam had nog meer geluk toen Jonk de Vries neerhaalde in het strafschopge bied en scheidsrechter Van Ge- mert de strafschop wegwuifde. Uit de daaropvolgende uitval scoorde Hoogland uit een schit terende pass van Kwakman. De Graafschap kwam meteen terug en voordat de Volendam-aan- hang uitgejuicht was scoorde Van Londen uit een hoekschop van de uitstekend spelende Meyers. De Graafschap bleef sterker omdat de VcJeciam- mers in feite het middenveld loslieten en traag reageerden op het snelle aanvalsspel van De Graafschap. In de tweede helft was het echter geheel anders waardoor Volendam tenslotte de zege binnen kon halen. Promotieduels in Bundesliga BONN De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden in de promotiecompetitie voor plaatsen in de Westduitse bun desliga zijn: Groep 1: Blau- weiss 90 Berlin - FC ST. Pauli 2-6; Karlsruher SC-l.FSV Mainz 05 1-1. Groep 2: VFL Osnabruck-Wacker 04 Berlin 2-1, Roechli.ng-Voel- klingen-Darmstadt 98 1-1. Dc stand in de groepen is nu: Groep 1: Fortuna Koeln 2 WED STRIJDEN. 4 punten, FSV Mainz 05 2/3, FC ST. Pauli 3/3. Groep 2: Rot Weiss Essen 2/3 (5- 3). Roechling Voelklingen 2/3 (-2), Darmstadt 98 3/3. Het beslissende moment voor NAC. Doelman Schellekens heeft de bal laten vallen e aanstalte een schot te lessen. Daarna ligt de bal in het net: 1—0. Stanley Bish maakt (Van onze sportredactie) i>EN HAAG De bom bij F.C. Den Haag is gebars ten. Drie spelers, te weten Dick Advocaat, Aad Mans veld en Kees Bregman hebben zich moeten verant- i woorden voor hun gebrek aan inzet in de erbarme lijk slechte wedstrijd te gen het Haags amateurelf tal, de afgelopen dinsdag. Het bestuur van F.C. Den Haag heeft toen disciplinair gestraft en het drietal vervroegd met vakantie gezonden. Daarbij bleef het niet. Zij draaiden ook nog op voor een boete van res pectievelijk 200, 100 en 75 gul den. Voor Aad Mansveld geldt bovendien dat hem voorlopig het aanvoerderschap is ontno men. Directeur Gerard Slager: „Er worden ook maatregelen tegen andere spelers overwo gen. Een beslissing daarover is echter nog niet genomen. Van de jeugdgroep van F.C. Den Haag ziin Swanenburg. Ling, Toet, De Geer en Dusbaba ge contracteerd. Pele wil in benefiet van Swart spelen AMSTERDAM De Brazi liaanse voetbalgrootmees- tere Pele heeft aangekon digd dat hij gaarne wil meespelen in de benefiet wedstrijd ten gunste van de Ajacied Sjakie Swart. Deze wedstrijd wordt ge houden in het najaar. Het liefste speelt Pele met Swart, dus in Ajax, maar hij is ook bereid in het elftal van de tegenstander (FC Liverpool) een plaats in te nemen. Pele komt dit najaar naar Europa als goodwillam- bassadeur voor een Brazi liaanse exporttentoonstel ling in Brussel. Het be stuur van Ajax werd woensdag op de hoogte gebracht van Pele's wens ten aanzien van de bene fietwedstrijd. Het is gebeurd. Doelman Oostenhout blijft stokstijf staan van teleur stelling. Volendammer Hoogland strekt zijn armen omhoog amateur-voetbalelftal heeft gis teravond in Epinal met 2—0 ge wonnen van Frankrijk. Het was een wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Euro pese kampioenschap. Bij rust was de stand 1—0 door een doelpunt van Tlmo Meerten9 (Emmen) in de zesde minuut. Een kwartier na de hervatting scoorde Ad van der Broek (Veerse Boys) de tweede tref fer. De ploeg van Arie de Vroet heeft in Epinal een voortreffelijke in druk achtergelaten. De Fransen waren qua organisatie en spel opvatting verre de minderen.' Slechts gedurende een korte pe riode na rust wisten zij zich aan de druk te ontworstelen. Aan dit offensief kwam een einde door een snelle Nederlandse uitval, waarbij Van der Broek de Franse doelman Lannoy voor de tweede keer passeerde. De Nederlandse amateurs hebben deze voorsprong niet in gevaar laten komen. Alleen Simon moest nog een kansje worden toegestaan, maar de Fransman wist er geen raad mee. Het was de tweede overwinning van hot amaleurelftal in de voorronden. Op 17 april werd in Snoek Schotland met eveneens 2—0 verslagen. In E, inal waren 2cG6 toeschouwers. Scheidsrech ter was de Belg Minnoy. DIEMEN Indien Stefan Ko- vacs zou willen, kan hij toe stemming krijgen nog een jaar in het buitenland te werken. Woensdagavond, voor de wedstrijd in Belgra do, kwam een speciale bood schapper, Samareanu, hem zeggen, dat het Roemeense ministerie van sportzaken er geen bezwaar tegen heeft, wanneer hij een jaa<- langer buiten Romenië zou blijven werken. „Het werd", vertelde Kovacs, „mij verteld als een stimu lans voor de finale en eigen lijk ook een beetje als pre mie voor het bereiken van die finale. Mij is de keuze gelaten wat ik doe. Wanneer ik naar Roemenië kom, dan wacht mij de baan, die mij eerder dit jaar is toegezegd, als ik nog een jaar buiten Roemenië wil blijven, is het goed". Kovas heeft nog geen beslis sing genomen, al ligt het in de lijn der verwachtingen dat hij na het tweede Euro pacupsucces zijn verblijf bui ten Roemenië zal verlengen. „Ik heb", verklaarde Ko vacs, „de laatste tijd met zo veel mensen gesproken, dat ik nog geen beslissing heb genomen. Indien ik niet naar Roemenië terugga, is het het meest waarschijnlijk dat ik in Spanje, Griekenland of Frankrijk ga werken". Boksloting BELGRADO Henny Thoonen, de Nederlandse kampioen in het zwaargewicht, zal vrijdagavond als eerste van de zes boksers in de ring komen die ons land bij de Europese kampioenschappen in Belgrado vertegenwoordigen. De Eindhovenaar ontmoet de Pool Lucjan Trela. de Nederlanders het vol- sultaat: lichtgewicht: Amsterdam)— Ror.-./r^ C.>1- (Zweden). Zwaarweltergewlcht Adrle Huussen (Jutphaas)— Sandor Csef (Hongarije). Middengewicht: Jo v.d. Broek (Den Bosch—Frank Lucas (Engeland), Halfzwaarge- Sjeng Verstappen -Luc Jan Trela (Po. Sportwereld AMSTERDAM In Amsterdam is een begin gemaakt met een •internationaal vierstedeujeugd toernooi tussen Wenen, Berlijn, Parijs en Amsterdam. De uitslagen van de eerste dag zijn: Parijs-Amsterdam 0-1 (0-1. Berlijn-Wenen 3-3 (0-1).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16