Italiaanse pers: Ajax bewees meesterschap in twintig minuten AJAX VOELT WEINIG VOOR WERELDBEKER Service op best z'n EUROPA-AMERIKA OP .WERELDVOETBALDAG' 1 s Buitenspel van Michas VRIJDAG 1 JUNI 1973 (Van onze correspondent ROME Absolute eenstem migheid in de Italiaanse pers: Ajax heeft verdiend gewonnen, Juventus heeft met ere verloren, het was een sportieve wedstrijd en de scheidsrechter krijgt een tien met een griffel. Verdeeldheid is er in de Italiaanse pers over het peil van de wed strijd. Er wordt gesproken van een goede wedstrijd met veel spanning en echt goed voetbal en er wordt geschre ven over een slechte finale, een wedstrijd waarin beide topteams beneden hun moge lijkheden bleven. De snelle openingstreffer van Ajax zou daaraan schuld zijn. Juven tus was ontredderd en' Ajax kon het spel gemakkelijk controleren. Jet meest lovende in hun ver slagen en commentaren zijn de journalisten van het sportblad Corriere dello Sport. ,,Met ere", luidt de paginabredo kop in deze krant, en dat slaat dan op de nederlaag van 1-0 van de Ita lianen. Maar het blad con stateert ogenblikkelijk daar na: „De voorspellers hebben gelijk gekregen: Ajax de monstreerde, beter nog dan in vorige finales, de beste club van het moment, zelfs van alle tijden te zijn. Na een geweldig eerste half uur, controleerden de Nederlan» ders de moedig aanvallende zwartwitten". De krant merkt verder op: „De waar heid is nu eenmaal, dat Ajax beter voetbalt en nog steeds alles combineert, wat er aan goeds in de verschillende voetbalstijlen te halen is: het uithoudingsvermogen, de openheid en de snelheid van het Engelse voetbal, de fan tasie van het Italiaanse spel, de mogelijkheid om met zijn allen te verdedigen en een minuut later massaal aan te vallen. Ajax is beter dan Real Madrid in zijn beste da gen. En het is voor Juventus een troost dat het met meer eer verloren heeft dan Inter gaande jaren", en Panatinaikos in de voor- Sprankelend „Corriere della Sera", Italië's voornaamste krant, verschij nend in Milaan schrijft: „Ju ventus vocht, maar verloor". Het blad constateert, dat Ajax twintig minuten onge looflijk sprankelend voetbal de. In het wedstrijdverslag wordt herhaaldelijk gezegd, dat Ajax bleef domineren, ook in de tweede helft, toen Juventus in het tegenoffen sief ging. Met grote routine, bijna be roepsmatig maakte Ajax de wedstrijd af", constateert de krant, die tenslotte stelt dat de roodwitte „tulpen" van Cruyff door hun technische superioriteit terecht op do Olympus van het Europese voetbal zijn gekomen. De Corriere della Sera laat tal van Italiaanse voetballers en trainers aan het woord. Hun commentaren variëren van „Juventus geen enkele keer gevaarlijk" en „Juventus had toch meer verdiend" tot „de Europese finale was een mooiere wedstrijd waard". II Giorno is minder vleiend, het spreekt van een fortuin lijk doelpunt van Rep waar door de wedstrijd al na vier minuten was bevroren. Het blad is weinig lovend over het vertoonde spel, maar geeft wel toe dat Ajax te recht gewonnen heeft. Ook het Romeinse blad II Tempo betreurt het, dat Ajax maar twintig minuten voetbalde, het lauwe applaus aan het slot bewijst, dat ook het pu bliek meer had verwacht van de veelgeroemde Neder landers, aldus deze krant. La Gazette dello Sport, een an der nationaal sportblad in Italië is optimistischer over het spel. Het noemt met name Cruyff en Blankenburg als de spelers, die Ajax zo uitzonderlijk gevaarlijk ma ken. „Hoewel ze niet eens hoeven uit te blinken - en met name Cruyff speelde volgens de meeste bladen niet zoals men gehoopt, ver wacht en gevreesd had - be palen ze het spelbeeld van Ajax en blijven ze doorlo pend voor verrassend ge vaarlijke situaties zorgen". La Stampa tenslotte, het blad i Rep is er blij m ee en Piet Keizer mag hem ev minst gewaardee rd werd door de Italiaanse pers. i aanraken. Piet Neeskens, die zijn shirt uitwisselde met een Italiaanse tegenstander, de Italiaanse kranten een onopvallende speler. uit Turijn, schrijft dat Ju ventus overwonnen is, maar niet onder de voet gelopen. „Niet meer dan twintig mi nuten had Ajax nodig om te bewijzen, dat het uit mees ters bestaat. Daarna werd het karwei op z'n Italiaans afgewerkt." Met dat laatste wordt dan be doeld dat Ajax spelvertra- gend, ontregelend, tijd win nend en onberekenbaar ge vaarlijk uitvallend de wed strijd uitspeelde. Geen enke le krant durft evenwel de vergelijking met Leeds-Mi- niet, want de Milanezen de monstreerden na hun snelle openingstreffer - en naar la ter bleek winnende doelpunt, laan aan, ook La Stampa alles wat tegenstrijdig met voetbal was. Ajax rekte niet vervelend, het speelde niet grof en gemeen, niet treite rig en ongevaarlijk, in tegen stelling met Milaan twee we ken geleden. De cijferlijsten die sommige kranten aan alle spelers hebben gegeven. ontlopen elkaar niet veel. Bij de Italianen komen de hoogstgewaardeerden in de achterhoede. Machetti wordt in alle kranten de beste ge noemd, de vervanger Bette- ga wordt unaniem als de slechtste aangewezen, e Ajaxieden Hulshoff en Haan worden het hoogst ge waardeerd, samen met Suur- bier. Cruyff krijgt gemiddeld een magere zeven. Piet Kei zer heeft de slechtste punten- lijst, hij is over het alge meen in de Italiaanse pers de minst gewaardeerde. Het commentaar woensdagavond op de Italiaanse t.v. was so ber en uiterst objectief. De commentator sprak meerma len met duidelijke bewonde ring over de rust, de kalmte en de zelfverzekerdheid waarmee Ajax speelde. Ook zijn slotconclusies sloten aan bij de algemene publieke opi nie: De sterkste heeft ge wonnen. De cup hoort op nieuw een jaar in Amster dam. (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO Na de finale drong de vraag zich op of Ajax zal blijven bij het standpunt dat het vorig seizoen werd ingeno men, ten aanzien van de twee kamp om de wereldbeker die door Ajax werd gewonnen na de BELGRADO Ze hadden in Joegoslavië zo ver schrikkelijk hun best ge daan. Et was een krantje verschenen met inlichtin gen in het Nederlands en het Italiaans. In de och tenduren werd over de radio een Nederlands „goede morgen landgeno ten, welkom in Belgrado" - en Italiaans programma uitgezonden en ook het of ficiële programma voor de Europacup-Finale be vatte tekst in beide talen. Er was op gerekend dat ve len zeer vroeg naar het stadion zouden gaan, wat dan ook gebeurde. Be vreesd voor verkeersop stoppingen, die evenwel niet ontstonden, zat een groot deel van het publiek aii omstreeks zes uur om de arena waar een geva rieerd programma werd uitgevoerd. De kapel van het garnizoen Belgrado blies marsen en andere populaire wijsjes de lucht in, het befaamde Joegoslavische dansen semble Kolo trad op en een enorme hoeveelheid meisjes gymnasten vorm den een hart, waarin de woorden „Juventus en Ajax" in kleurige kledij werd uitgebeeld. Het werd bijzonder op prijs gesteld. In de rust, die bijna twintig minuten duurde, van het duel trad de jongleur Miodrag Zugic op. die zichzelf wereldkampioen koppen noemt. Hij slaag de er met het grootste ge mak in de bal gedurende de gehele rust in de lucht te houden en er ook nog allerlei capriolen mee uit te halen. Jammer dat hij moest verdwijnen, anders was er in de tweede helft tenminste nog iets te zien geweest wat de moeite waard was. duels met Independiente. Pertinent werd toen verklaard, dat Ajax voor deze trofee niet meer wilde spelen. Voorzitter Jaap van Praag benadrukte dat in Belgrado nog eens. De spe lers voelen er over het alge meen trouwens ook weinig voor om nog eens zulk een lange reis te maken, terwijl het competi tieseizoen nog in volle gang is. Jaap van Praag: ,,Ajax stelt meer prijs op de strijd om de supercup dan om de Wereldbe ker". De supercup is, naar bekend, een door het dagblad De Telegraaf in het leven geroepen trofee, waarom wordt gestreden tussen De entourage van de Europa Cup was tot in de puntjes verzorgd. Service, waar andere voetbalstadions de winnaar van Europa Cup één wat van kunnen leren, hoorde erbij. Evenals de opkomst, die nu eens anders dan anders en twee maar die door de UEFA niet als officieel is er kend. Er wordt evenwel toege staan dat om de supercup wordt gespeeld, indien de houder van Europa Cup II - A.C. Milan dit geval in dit seizoen ermi akkoord gaat. Het ligt in de be doeling tot uitbreiding over te gaan en ook de winnaar van de UEFA cup - Leeds United te nodigen. Wellicht, indien ge schikte data gevonden kunnen worden, zal een halve competi- Hulshoff. Evenveel (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO Fernando Riba, de secretaris-generaal van de Spaanse club F.C. Barcelona, heeft bekend gemaakt dat de FIFA heeft besloten tot het in stellen van een tweejarige ont moeting tussen vertegenwoordi gende ploegen van Europa en Amerika. De primeur hiervan is op 8 augus tus aanstaande en de organisa tie is opgedragen aan Barcelo na. Als eerste doel voetbal als sport en sociaal fenomeen heeft de FIFA ingesteld „de wereld- voetbaldag", waarop een feeste lijke bijeenkomst aan de wed strijd tussen de selecties van beide werelddelen zal vooraf gaan. Tijdens die bijeenkomst zal een i (voetbal) Oscar worden uitge- reikt aan de beste voetballer ter wereld van het betreffende jaar en tevens de nationale ereteke nen voor de voetballers van het jaar die gekozen zijn in de ploe gen van Europa en Amerika. In 1975 zal de wereldvoetbaldag door Amerika worden georgani seerd en vervolgens om elke i twee jaar door Europa en I Amerika. Thsim Pumpu BELGRADO Vierenveer tig televisiestations rea- leerden de Europa Cup fi nale. In verscheidene lan den werd het in diverse talen uitgezonden door verschillende stations. Zo kwam Zwitserland drie maal voor op de lijst en werd in Joegoslavië even eens in verschillende ta len uitgezonden. Zodoende bleven in totaal 28 landen over waaronder ook Zai re, dat de kleurrijkste commentator van het ge hele gezelschap had ge stuurd. Zijn naam is Thsim Pumpu. DEN HAAG De premie van toto no. 43 ten bedrage van bru to f 125.441.92 is ten deel geval len aan de houder van het for muliernummer h 2793306. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto f 142.547,62. De premie van toto no. 44 ten be drage van bruto 125.860.69 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer m 2326263. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 125.944,39. Reclame Het woord public relations is nog niet doorgedrongen tot de Nederlandse voetbalwereld. Men vraagt zich af, waarom het publiek in steeds geringer aantal de tribunes bevolkt maar doet ook te weinig, veel al niets, om daarin verande ring te brengen. Helaas moet ook het grote Ajax tot de clubs worden gerekend die een hou ding aannemen, waaruit zou kunnen blijken dat het publiek uiterst tevreden mag zijn dat het televisiescherm en Ajax ken. Dat Ajax er voor het pu bliek is, valt buiten de gedach- tensfeer van zowel spelers als publiek. De wijze waarop Ajax de Europa Cup-finale afwerkte is er een voorbeeld van. In 28 landen met ruim veertig sta tions, kwam de wedstrijd op het de wedstrijden mag bezoe- kreeg de unieke gelegenheid te tonen tot welke hoogte de ploeg is gestegen. Dat zou te vens een welkome reclame zijn geweest voor het voetbal in Nederland, waarvan Ajax de exponent is. Zolang Nederland in een toer nooi om de UEFA-Cup slechts met teams mag deelnemen, wordt het als voetballand nog niet voor vol aangezien. Daar om had Ajax wellicht iets kun nen veranderen en ertoe kun nen bijdragen, dat die verkeer de opvatting bij de heren van de UEFA wordt gewijzigd. Ajax deed het niet. Het speel de professioneel, het speelde het zogenaamde resultaat-voet bal. Dat kan knap worden ge noemd. maar het verveelt de :oeschouwers gruwelijk. En tienduizend hadden de moeite genomen en het geld ervoor over om Ajax vanuit Neder land te komen ondersteunen. Ajax heeft die tienduizend maar ook de miljoenen in de hulskamers bij het scherm in de steek gelaten. En daardoor ingeboet aan populariteit. Wie zulk spel heeft gezien, zal niet hard lopen naar het sta dion ln De Meer. Ajax heeft zonder meer de kans gemist ?n zichzelf schade berokkend Het is het goed recht van Ajax om prefessioneel op te treden, maar het zal dan ook de gevol gen moeten incasseren. UEFA positief tegen supercup AMSTERDAM De Europese Voelbal Unie heeft, tijdens rijn vergaderingen te Belgrado, het Idee van wedstrijden tussen de winnaar* van Europacup 1 en 2, aanvaard. In het afgelopen voetbaljaar heeft Ajax, officieus, gespeeld tegen Glasgow Rangers, de vorige winnaar van EC 2. De Europese Voetbal Unie heeft nog geen de finitieve beslissing genomen, maar tijdens de vergadering in Belgrado bleek duidelijk dat de UEFA liever wedstrijden, in el- gen beheer, tussen zijn beker winnaar* ziet dan een voortzet ting van de reeks ontmoetingen met de Zuidamerikaanse kam- pioensploeg om de wereldbeker. Tussen Ajax en AC Milan 1* al contact geweest ovr de wed strijden om de supercup en h<-t plan bestaat de twee ontmoetin gen, in Milaan en Amsterdam, in december te houden. Banik Ostrava bekerwinnaar PRAAG Banik Ostrava heeft de Tsjechische voetbalbeker ge wonnen door in de tweede fina lewedstrijd met 31 te winnen van VSS Kosice. Kosice had de eerste ontmoeting gewonnen met 2—1. Banik Ostrava zal Tsjechoslowa- kije nu vertegenwoordigen in het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars. Randers Freja zal Denemarken in het kamende seizoen vertegen woordigen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. Randers Freja versloeg gisteren in de finale, die in Ko penhagen werd gespeeld, Nyköping 1910 met 2—0 Bij de rust van deze door 22.000 toe schouwers bijgewoonde wed strijd, was de stand 1—6. Altafini blijft TURIJN Luttele uren na de ne derlaag tegen Ajax heeft het be stuur van Juventus aangekon digd dat het contract van de Braziliaanse crack Josc Altafini met een Jaar zal worden ver lengd. Het bestuur van de Turijnse club verklaarde dat Altafini nog van grote waarde kan zijn in de vol gende Europacup I-competltie waaraan Juventus als Italiaans kampioen deelneemt. De 34-jarige Altafini, die voor Ju ventus in de nationale en de I Europese competities vaak op beslissende momenten scoorde, zal volgens de berichten voor zijn extra jaar een bedrag in casseren van 50 miljoen lire f85.000 dollar). VAN MINUUT TOT MINUUT Van onze speciale verslaggever 0. Ajax trapt af 2. Cruyff schiet tegen de zijkant van de rechterpaal 3. eerste hoekschop Ajax 4. Johnny Rep scoort: 1—0 6. Keizer kopt naast 8. Inzet Anastasi cri door Stuy 10. Haan schiet naast 11. Rap kopt over 13, Schot Suurbier gehouden 15. Eerste hoekschop Juventus 16. Neeskens schiet naast 16. Krol schiet naast 20. Neeskens schiet over 22. Schot Neeskens gekeerd 24. Altafini. gehinderd door Rep, kan slechts slap inschieten 26. Omhaal Gerrie Mllhren ver werkt tot tweede hoekschop Ajax 36. Schot Cruyff naast 37. Schot Haan over 40. MUhren schiet uit goed kans naast 42. Derde hoekschop Ajax 43. Bettegu kopt in vrije positie te zacht Rust: 1—0 48. MUhren schiet naast 53. Halter vervangt Bettega 56. Slap schot vun Haan gekeerd 60. Gehinderde Altafini schiet te zacht 63. Furino gele kaart na charge tegen Cruyff 65. Schot Haan weggestompt door Zoff. waarna Rep naast schiet 70. Cuccureddu vervangt Causio 70. Tweede hoekschop Juventus 75. Schot Cuccureddu naast 80. Derde hoekschop Juventus 81. Vierde hoekschop Ajax Hulshoff kopt over Einde: 1—0, derde Europa Cup Slachtoffer bij cross LEEUWARDEN Bij een auto cross in Pletersberum (tussen Harlingen en Franeker) in Friesland zijn donderdagmiddag een dode en twee gewonden ge vallen toen een deelnemende auto uit de bocht vloog, over een aarden wal schoot en in het publiek raakte. De auto was uit de bocht gevlogen doordat de remmen blokkeerden. Het voer tuig botste tussen het publiek op een boom die afknapte, waar door de 24-jarige mevrouw S. de Jong-De Jong uit Leeuwarden zo gewond werd dat zij overleed. Twee andere toeschouwera wer den gewond, een van hen ern stig. De bestuurder van de on- gelukiauto bleef praktisch onge deerd. BELGRADO - Dr. Artemlo Franchi, voorzitter van de Eu ropese Voetbulunie, heeft de scheldsrechterscom missie van de UEFA verzocht de Griek Christos Michas voorlopig niet te belasten met de leiding van internationale wedstrijden. Het optreden van de heer Michas tijdens de finale van het toer nooi om de Europacup II. tussen AC Milan en Leeds United (1— 0) twee weken geleden in Athe ne heeft veel vraagtekens opge roepen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15