FINALE VERMOORD DOOR EEN DOELPUNT John Edens sprong met 2.02 naar de top VLTC GEEN ZWAKKE PLEKKEN Teleurgesteld Vycpalek bleek dus een afwijkende smaak te heb ben ten opzichte van de hoog opgetaste toeschou wers in het stadion, die zwijgzaam, verbijsterd maar bovenal diep teleurgesteld van heinde en ver waren gekomen om een spectaculair schouw spel te zien. Want dat mag toch tenminste worden verwacht van een finale waarin Europa's beste ploegen heten te staan. Het leek er niet op. Van Ajaxzijde werd Juventus beschuldigd van laf voetbal. Aan voerder Salvadore vertolkte de mening van ziin ploeg door schamper op te merken: ..Is dit nou het grote Ajax?" En ex-scheidsrechter Leo Hom drukte het minder parlementair uit door te spra ken van een „luizenwedstrijd, die een anti-propa- ganda voor voetbal is geweest." Dr. Artemio Franchi, de president van de Euro pese voetbal Unie, reikte onder een benauwende stilte de Europacup uit aan Ajax. De scheidende Roemeense coach Stefan Kovacs was er gelukkig mee, hoewel hij zich een briljanter afscheid had kunnen indenken. „Toch ben ik blij dat de ploeg de voorgeschreven taktiek heeft uitgevoerd. We mogen in zo'n belangrijke wedstrijd toch geen show opvoeren. We hebben Juventus met hun ei gen spel gepakt. We hebben zelfs Italiaanser ge speeld dan de Italianen". Mysterieus geslagen in zijn doel na de treffer van Rep. Vreugde bij de Afacieden. Haan omarmt Rep, Stefan Kovacks pleegt wel meer mysterieuze uit spraken te doen. Ajax nieuwe trainer George Knobel pakte de zaken steviger aan met de woor den: „De opbouw vanuit de defensie was bij Ajax al slecht en dan ben je natuurlijk nergens." En omdat Juventus helemaal niet te vinden was zal deze achttiende finale .n het toernooi om Eu ropacub I de geschiedenis ingaan als de eindstrijd die vermoord werd door een enkel doelpunt in het prille begin en de strijd tussen twee ploegen waarvan de een niet kon en de ander niet wilde, die ene. Juventus. was ook geen finaleploeg. Ah de Italianen minder gunstig hadden geloot en bij voorbeeld Bayern MUnchen of Real Madrid hadden getroffen, zouden ze zeer waarschijnlijk niet zo ver zijn gekomen. Die andere, Ajax, slechtte deze obstakels wel. was ook wel degelijk een finale- ploeg. maar miste gruwelijk de kans om dat ook overtuigend te bewijzen. HERMAN VAN BERGEP.l Van onze sportredactie) VUGHT VLTC heeft geen zwakke plekken in zijn at- letiektormatie. Het was vooral d ie eigenschap, waarmee gisteren op de tweede competitiedag van de KNAU de verrassende overwinning werd behaald in de hoofdklasse- Onopval lend, maar zeer regelmatig werden op alle onderdelen de punten binnen gehaald, die tenslotte voor een to taalscore van 25.472 zorg den. Waarmee ploegen als AVR, AAC en Sprint die bij de tussenstan den een voorsprong hadden op gebouwd, toch nog de van de eerste plaats werden verdron gen. De eindsprint dankte de Haagse herenploeg ook aan de hoogtesprong van John Edens. De boomlange atleet, die dit jaar van Sparta overkwam, kwam voor het eerst in zijn car rière over de twee meter. Onder slechte omstandigheden - door de vele buien was de baan te zacht geworden - kwam hij tot 2.02 meter. Een prestatie, waarmee hij voor Ruud Wielaard (2 me ter eindigde en waarmee hij ook doordrong tot de nationale top. Het betekende tevens een Haags record. De sprong van Edens was het hoogtepunt van een dag met middelmatige prestaties In het druilerige Vught. Op het num mer verspringen vielen Roy Se- doc (AAC) en Rob van Wilgen (Sparta) op met sprongen van respectievelijk 7.36 en 7.30 me ter. Van Wilgen, die dit sezioen op weg Is naar een prestatie bo ven de 7.40 meter hnd bij zijn eerste sprong de pech, dat hij de balk net was gepasseerd. An ders was hij gisteren de 7.50 meter al ruim gepasseerd. Degradatie Ondanks het goede werk van Rob van Wilgen lijkt zijn ploeg Spar ta op weg naar degradatie. Zelfs de fraaie overwinning van de estafetteploeg op de 4 x 100 meter (43.0) seconden kon Spar ta niet van de twaalfde en laat ste plaats (24.274 punten afhou den. Verder leverde ook Hans van Wioringen (3.60 meter met polsstokhoogspringen, John van der Wansem (9.02.6 op de 3000 meter sleepte chase Bram Reyks (6.95 meter ver) en Jan v.d. Voet (52.4 op 400 meter) goede prestaties. Het tekort op de technische nummers kon daarmee echter niet goed wor den gemaakt. VLTC, de andere Haagse ploeg kende die handi cap niet. Zo stootte De Bruyn 14.36 met de kogel. Rob Mahieu liep de 400 meter in 50.1 secon den en kwam met zijn ploegge noten in dc estafette tot een tijd van 3.27.5. Tegenwind Bij de dames, die in Lisse uitkwa men, stonden dc prestaties ook al in het teken van het weer. Ondanks tegenwind kwnm Ma rian v.d. Voet van Sparta op de 200 meter tot de snelle tijd van 24.8 seconden. Wilmn van Gooi (AVR) liet op de 100 meter de klokken stilstaan op 11.7, de beste Nederlandse selzoentljd. Wanda v.d. Molen (ADA), An- nemieke Bouma (Almodes) en Mieke van Doorn (Spartaan) sprongen 1.75 meter hoog, Betty Bogcrs (Sparta) gaf vijf centi meter eerder op. Haar clubge note Ria Stalman wierp 46.62 meter met de discus. Sparta le verde over het geheel genomen goede prestaties, waarmee een derde plaats (15.831 punten) werd bereikt. Sagitta en AVR bleven voor de Haagse ploeg, die halverwege nog op oen ne gende plaats had gestaan. CXKO) «2 S Berghui. i in»-tcr 1 Halen Gharri 14 23 6. Politlnkhoogtprln' JrhrlJnder (AAC) 4 40 m« 14 23 Stand competitie na 2 diigeil BS' aeorganl 1 VLTC 51293 61 639.3 60.499,:.. Trim BELGRADO In de met de spelers van Juven tus geruilde shirts maakte een afvaardiging van Ajax een ereronde met de Europa-cup. Niet eens de gehele ploeg nam deel aan het gebruikelijke ceremonieel na het winnen van Europa's belang rijkste trofee. Slechts een deel, dat sjokkend langs de tribunes ging, waar de Italianen met stomheid geslagen het schouwspel bekeken, waar hier en daar een vreugde vuurt je was ontstoken door Nederlanders, en waar geen greintje sfeer viel te ontdekken na de doffe eindstrijd, die ge- karakteseerd moet worden als een van de slecht ste, zo niet de allerslechtste in de historie van het toernooi om de Europacup I, die ook niet na at- loop, een feestroes kon losslaan. Geneerden de Ajacieden, als staaltjes van zelfkënnis, zich om als totale ploeg de ereronde te maken? Is Ajax, dat op zo verbluffende simpele wijze de hattrick verwezenlijkte, blasé? Vond men het niet de moeite waard om de Cup te tonen aan het hand jevol vurige aanhangers dat toch nog de vlaggen had ontrold? Het zal voor eeuwig een mysterie blijven. Er viel alleen het onloochenbare feit te constateren, dat twee ploegen die in het slopende toernooi zo suc cesvol waren geweest dat zij tot de eindstrijd wa ren doorgedrongen, een onthutsend brok anti-pro- paganda voor voetbal opvoerden. Juventus kon tenslotte niet beter. Het was een zwakke ploeg die niet in de finale thuishoorde, maar Ajax ver zuimde tegen deze tegenstander, die geheel en al overspeeld had kunnen worden, om een flonke rende show te geven zodat de vele landen die deze eindstrijd op het televisiescherm brachten, kennis hadden kunnen nemen van het briljante voetbal dat de Amsterdammers kunnen spelen. Het had een propagandastunt van hoge waarde kunnen zijn. Maar Ajax vergenoegde zich met de snelle voorsprong en ontnam zichzelf een brok goodwill door, zoals dat heet, professioneel naar het einde te sudderen. Vendelzwuuien Met een massale demonstratie vendelzwaaien hadden de Italiaanse supporters hun aanwezig heid duidelijk kenbaar gemaakt. De weinige vlag gen en vanen met de rood witte kleuren verdron ken in de zee van geblokte of gestreepte dundoe ken die de fans van Juventus op de tribunes had den ontrold. Maar ze werden al snel weggemoffeld. Het doel punt van Johnny Rep, in de vierde minuut al ge scoord, was moordend voor het verloop van het duel. Neeskens had de bal toegeschoven aan Blankenburg, die zich in het prille begin al veel en ver naar voren waagde. Uit zijn voorzet werd door de boven Longobucco reikende Johnny Rep over doelman Zoff heen in de rechterhoek van het doel gekopt. Er ontstond enige twijfel of Rep zich niet had afgezet op de Italiaanse verdediger. Scheidsrechter Gugulovic, die nog nimmer een belangrijke wedstrijd op ze eenvoudige en goe de wijze had behoeven te leiden, wees echter gedecideerd naar het midden. lOYOS BUNK Ook vreugde bij Heinz Stuy, ropacup ln successie in de wacht sleepte werkte zich in alle rust naar de status van heer en mees ter. En dat was juist het verderfelijke van het spel van de Ajacieden. Die zelfs tegen het toch waarlijk niet imponerende Panathinaikos, waarte gen de eerste cup werd veroverd, de overmacht nog gestalte gaven. Ditmaal maakte een bescha mende, ongeïnteresseerdheid zich meester van Ajax, dat in Juventus een speeibai' had getroffen teveel lucht was ontsnapt om nog te kun- stuiten. Excuses Ajax leidde en de Europacupfinale was voprbii, na vier minuten al. Wat bezielde dit laf spelende Juventus om zich al meteen neer te leggen bij een nederlaag? Piet Keizer verwoordde het met: „Juventus weigerde toch enig risico te nemen". Juventus kon zelfs geen risico construeren, want Ajax, dat zoals-de woorden van het lied luiden „op een slof en een oude voetbalschoen" de derde Eu- Later, toen de spelers met hun dames zich in het gigantische grote hotel Jugoslavia naar het ban ket begaven, waren ze pas bereid enige excuses aan te dragen. Het veld was hobbelig met een harde onderlaag; de bovenlaag was in de avond lucht glad geworden; de lucht was zo droog en het was zo warm, zodat ze te moe waren gewor den voor een eindsprint. Maar tussen de vierde minuut en de eindsprint lag een zee van tijd die de Ajacieden verlummel den in plaats van hun overmacht uit te drukken in een score die dan wellicht ook niet bevorder lijk was geweest om van een daverend succes te kunnen spreken, omdat de cijfers te hoog zouden zijn geworden, maar waarvan in elk geval de 100.000 op de tribunes en de miljoenen voor de beeldbuis hadden kunnen genieten. 'Ajax trok er zich niets van aan en slofte naar het einde. En toch was hier en daar in ee rood-witte gelederen nog enige angst geweest. Wim Suurbier zei: „Etel je voor dat Juventus er per ongeluk een inschopt, dan zit je ook nog aan een verlenging vast. Het is geen kwestie van zelfoverschatting geweest. We wilden wel, maar konden niet zoals we van plan waren. Misschien is de voorbereiding niet in orde geweest. Ik wil nu alleen voor mezelf spre ken, maar dit hotel Jugoslavia is toch niet ge schikt om de laatste dagen door te brengen. Wij wilden er niet heen, maar de leiding is te laat be gonnen met de organisatie en toen was er niets anders meer. Dat mag bij een club als Ajax toch niet voorkomen. We hebben rust nodig en het was hier hartstikke druk. Ik zeg niet dat we beter ge speeld zouden hebben als we hier niet gezeten hadden, maar je mist de rust. Stel je voor dat Juventus vlak voor tijd, toen ze nog twee hoek schoppen kregen, een fromrneldoelpunt maakt". Zwokte Er werd nogal gemopperd op de „lichtzinnige wijze", waarop Blankenburg op teveel momenten speelde. Het tekent de zwakte van Juventus dat het van de nonchalance in de defensie van Ajax en van pertinente fouten geen gebruik kon ma- Alleen de geslepen Altafini vermocht enig gevaar te scheppen en het was behalve zijn doelpunt de verdiense van Johnny Rep dat hij de man was die „de oude", zoals Altafini in Turijn wordt genoemd, achterna ging, toen, ook alweer door gebrek aan concentratie en de inmiddels vastge roeste mening dat dit Juventus toch niets kon. Piet Keizer de bal op het middenveld verspeelde en Altafini aan een rush kon beginnen die Johnny Rep smoorde door hem zodanig te hinderen dat de Italiaan niet hard genoeg kon uithalen. Het statisch spelende Juventus loerde op die ene gro te kans, die niet kwam omdat de ploeg niet in staat was er een te scheppen en slechts enige malen tot iets van gevaar kon komen door m«s- tastingen in de Amsterdamse defensie. „We wa ren van plan om er heerlijk tegen aan te gaan", zeiden de Ajacieden later. Dat leek er ook op toen Cruyff al na twee minuten tegen de zijkant van de rechterpaal knalde. Het leek er nog ster ker op toen Johnny Rep, die overigens kampioen werd van de vrije trappen hij veroorzaakte er tien van een totaal van 33 dat Ajax tegen kreeg terwijl Juventus naar 14 keer werd bestraft, hoe wel het een keer zo ernstig was dat Furino voor een te grove actie tegen Cruyff de gele kaart kreeg al zo vroeg scoorde, maar zodra Ajax door kreeg dat Juventus een mak schaap was in plaats van een furieus voor een kans strijdende Italiaanse formatie, was het gedaan met het goe Tevergeefs De sfeer in het stadion daalde onder het nulpunt. Men wachtte vergeefs op die ene briljante actie van Cruyff, op die geraffineerde combinatie waartegen geen verweer mogelijk is, op die snel le doorbraak, besloten met het ziedende schot, op het omver kegelen van de tegenstander teneinde het tweede doelpunt te maken, die slappe .kost wat gepeperd had kunnen maken. Er ontstond een stemming alsof de Europa-Cup ten grave werd gedragen. Trainer Vycpalek probeerde er nog iets aan te doen. Hij trachtte zijn ploeg nieuw leven in te blazen door een kwartier na de rust Helmut Hal- Ier in te zetten voor Bettega, die hij had verko zen boven Cuccureddu in zijn basisopstelling. „Een boemeltrein, dit Haller". oordeeld Piet Keizer. Maar hij vergat dat Haller in elk ge val bereid was om te werken en dat van zijn voet tenminste nog passes op hun plaats kwamen, wat tevoren zo menigmaal bij Juventus had ontbro ken. Vycpalek deed toch nog een beroep op Cuc cureddu, die zijn ploeg op de laatste competitie dag het doelpunt had bezorgd, tegen A.S. Roma dat de landstitel betekende. Eenmaal liet hij zich gelden met een vlammend schot dat naast het doel belandde. Voor het overige was ook Cuccured du, vervanger van Causio, niet in staat in de laatste vijftien minuten het weke en initiatiefloze Juventus te inspireren. Trainer Vycpalek maakle zijn ploeg dan ook terecht een verwijt „Tegen dit moment voor de scheidende Stefan Kovacs. Op de schouders van zijn spelers wordt hij rondgedragen met zijn tweede Ajax hadden we een kans, maar mijn spelers £ur0 hebben die niet gegrepen. Er zal veel moeten veranderen als we tot de top willen gaan belio- i— ren. Allereerst in de aanval. Wie ik daarvoor zou willen hebben? Riva. Overigens vond ik het een goede finale, waarin het doelpunt echter te snel viel".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13