lW§mm Duitse „Van Meegeren" wacht op zijn rechter Nota voor bisschoppen over beleidskeuze bij katholiek onderwijs Prof. v. d. Ploeg laakt bisschoppen voor reactie op nota eucharistie Fiks bedrag voor rechten GUENTHER HEITMANN EEN GESLAGEN MAN KORTE METTEN KERK EN WERELD VRIJDAG 1 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 VRAAG OM GEHUWDE PRIESTERS IN EENZAME GEBIEDEN Bisschop John Rodgers van Rarotonga op de Cook Eilan den heeft erop aangedrongen, dat de kerk ertoe overgaat ge huwde mannen tot priester te wijden. Gehuwde priesters zijn het best geschikt om te werken op de eenzame Pacific eilan den en andere geisoleerde ge bieden, zo zegt hij. Bisschop Rodgers hield zijn pleidooi voor de gehuwde priester tijdens de vergadering van zijn priesters in Raroton- gu. De conferentie was de eer ste in zeven jaar, omdat het voor de bisschop uiterst moei lijk is hen bij elkaar te bren gen. Sommige missiestaties liggen meer dan 1300 km van de bis schopsstad Rarotonga verwij derd. Er valt een toenemende zorg bij directies en schoolbesturen vast te stellen voor de aanstel ling van goede katechesedocen- ten. Priesters en/ leken, die overwegen om als katechese- docent te gaan werken aan een school, gaan gemotiveerder te werk. Men kiest meer bewust voor de katechese, wetende dat een dergelijke keuze steeds meer de eis stelt van een zeke re professionalisering. Een en ander wordt vastge steld in het jaarverslag over 1972 van de bisschoppelijk ge delegeerden voor het katholiek onderwijs. In dat verslag wordt ook mel ding gemaakt van contacten tussen het college van gedele geerden en het secretariaat van de Nederlandse kerkpro vincie, spelend rond de vraag welke de plaats de bisschoppen dienen te hebben binnen de to taliteit van verantwoordelijkhe den in het katholiek onderwijs, een vraag, waarmee alle orga nisaties binnen het katholiek onderwijs zijn gemoeid. De contacten hebben ertoe ge leid, dat van het secretariaat van de r.k. kerkprovincie het initiatief is uitgegaan om in 1973 een beleidsvoorbereidende nota op te steil voor de bis schoppen op grond waarvan zij een eigen beleidskeuze zullen kunnen doen. Bij de voorberei ding van deze nota zijn de lan delijk verantwoordelijken voor de kwalitatieve verzorging van het katholiek onderwijs betrok ken. Koning Feisal van Saoedi Arabië zal binnenkort door paus Paulus worden ontvan gen, zo meldt het blad Al Zayat in Beiroet. Volgens het blad zal de Arabische koning die op het ogenblik in Genève vertoeft, na afloop van zijn staatsbezoek aan Marokko, naar Rome vliegen voor de eerste „moslem-katholieke top conferentie" uit de geschiede nis. Een pater uit Tilburg, per auto op weg naar familie in Rotterdam, zag plots het bord je „stop" opgloeien op een po litieauto voor hem. „Weet u wel hoe hard u reed?, vroeg de politieman. Dat bleek ze ventig kilometer te zijn ge weest in plaats van de toege stane vijftig. De papieren kwa men te voorschijn en bij het inzien van vroeg de agent of de zondaar werkelijk priester was, zoals de papieren aanga ven. Toen de pater dat beves tigde gaf de agent het rijbe wijs terug met de woorden: „Ga heen en zondig niet meer In Lüneburg is de eerste steen gelegd voor een gemeen schappelijk oecumenisch cen trum voor de evangelische ge meente en de katholieke paro chie. Dat is voor de eerste maal in West Duitsland. Het centrum omvat twee kerkruim ten onder één dak en voorts woon-, werk- en vergaderruim ten. Het gebouw is zó opgezet, dat het kan worden aangepast aan de veranderende omstan digheden „binnen de dynamiek van de oecumene". Zondag 3 juni is het tien jaar geleden, dat paus Joannes XXIII is gestorven. De dag er voor zal paus Paulus een plechtige mis van requiem op dragen ln de Sint Pieter. In aansluiting daarop zal hij zich naar de ruimte onder de basi liek begeven om te bidden bij het graf van zijn voorganger. Paus Paulus heeft de presi dent van de internationale Ro tary Roy Hickman, ontvangen. De Rotary wil begrip kweken tussen de mensen en de ethiek in het zakenleven bevorderen. Er zijn momenteel op de we reld 728.000 rotarians, verenigd in 15.500 clubs in 149 landen. „De kerk ln het spannings veld van de samenleving" zal het thema zijn van de vieren tachtigste Duitse Katholieken dag, die volgend jaar van elf tot vijftien september in Mön- chengladbach wordt gehouden. Er worden vijftigduizend affi- cches en 250.000 geïllustreerde brochures verspreid als propa ganda. Jezuiten na wijding naar Nabije Oosten Mgr. drs. Th. Zwartkruis, bis schop van Haarlem zal zater dag 9 juni in de Lukaskerk te Amsterdam-Osdorp de Pries terwijding toedienen aan de je zuïeten Jan Bronsveld, afkom stig uit Rijswijk (ZH), en Nico Kluiters afkomstig uit Delft. De Jezuieten Paul Begheyn, Toon Schermer en Dick Tesser zullen diezelfde dag de diaken wijding ontvangen. De paters Bronsveld en Klui ters zijn beide bestemd voor het nabije Oosten. J. Brons veld bereidt een proefschrift voor over de problemen die het onderwijs stelt aan de eco nomische ontwikkeling van Egypte. Daama zal hij waar schijnlijk verbonden worden aan de faculteit voor rechten en economie van de katholieke universiteit van Beiroet. Te vens zal hij er meewerken aan het Cemam, een in 1971 opge richt instituut dat de invloed van de modernisering op de Arabische samenleving bestu deert. N. Kluiters, die in Ne derland de kunstacademies van Den Haag en Breda heeft gevolgd, studeerde sociologie in Libanon, waar hij zich reeds bezig houdt met pasto raal en sociaal werk Prof. dr. J. van der Ploeg O P uit Nijmegen beschouwt het als een teken aan de wand dat de r.k. bisschoppenconferentie „slechts fluwelen en gehand- schoende kritiek" heeft gele verd op de discussienota van tie Raad van Kerken over de „Bijbelse achtergronden van eucharistie-avondmaal". Prof. Van der Ploeg schrijft in het maandblad „Confrontatie", dat hij het leerstellige mist in het „protestantse" stuk van de Raad van Kerker, dat het of ferkarakter van de eucharistie zou verwaarlozen alsook de werkelijke tegenwoordigheid van Chistus. Hoewel de bisschoppen zich in hun reactie op de nota zeer kritisch opstellen, is het vol gens prof. Van der Ploeg een te vage verklaring. Maar zijn mening kan mgr. Simonis niet oprecht zijn steun hebben ge geven aan deze tekst, omdat hij onlangs sterk de nadruk heeft gelegd op het offerkarak ter van de euch; istie. Voorts wijst hij erop dat mgr. H. Ernst van Breda de nota van de Raad van Kerken heeft helpen opstellen. En dus - zo concludeert de Nijmeegse hoogleraar - is de kritiek van de bisschoppenconferentie ook tegen hem gericht. „Hij zal het dus ook wel niet eens zijn geweest met de anderen", ver onderstelt prof. Van der Ploeg, die in het algemeen bezwaren heeft tegen verklaringen van de bisschoppenconferentie, om dat daardoor de gelovige niet zou weten wie er achter staan en wie ervoor verantwoordelijk zijn Persoonlijke verantwoorde lijkheid wordt hier overgeno men door een collectieve en weinig bisschoppen zijn zo moedig als die van Gent en wagen het een eigen verkla ring uit te geven, wanneer zij het op een belangrijk punt met de meerderheid van hun colle ga's niet eens zijn", aldus prof. Van der Ploeg in zijn ar tikel „Verklaringen over de eucharistie", in het meinum mer van „Confrontatie". Haarlemse deskundigen helpe nkerk op N.Guinea Medio Juni vertrekken drie leden van het pastoraal centrum Van het bisdom Haarlem naar Irian Yaja, het vroegere Nieuw Guinea, om daar gedurende acht weken de bijna honderd Ne derlandse missionarissen van het bisdom Djajapura (het voor malige Hollandia) te helpen bij de bespreking van bun proble men op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Het zijn H. Laan, socioloog gespecialiseerd in kerkorganisatie, en pastoraal theoloog G. Bosse en S. Konijn, pastoraal theo loog en gespecialiseerd in de katechese en het groepswerk. Zij maken hun reis op verzoek van de bisschop van Djajapura, mgr. Munninghof. In het diocees werken ongeveer zestig Ne derlandse franciscanen, vijftien broeders en vijfentwintig zus ters van Bennebroek. De bedoeling is de plaatselijke kerk van Djajapura te helpen de problemen te onderkennen, verbonden aan de veranderin gen in de kerk sedert het tweede Vaticaanse concilie, en aan de maatschappelijke veranderingen in verband met de indone- sianisering en de ontwikkelingsprojecten van de Ver. Naties. De drie deskundigen hebben al enige ervaring op dit gebied. Twee jaar geleden hebben zij in het bisdom Lolo in Zaire soortgelijk werk gedaan. Het interview met Guenther Heitmann, de Duitse vervalser van ongeveer 400 empressionistische scchilderijen, is het in de pers of via tv aal verschijnen. De enige uitzondering is het Westduitse geïillustreerde' weekblad „Bunte Illus- eerste en voorlopig ook het laatste, dat trierte' 'dat het levensverhaal van Gunenther J .Heitmann gaat brengen. Een dag nadat onze correspondent Frans Wennekes als eerste de knappe vervalser had bezocht, sloot Heitmanns advocaat een contract met de „Bunte Ilustrierte", waarin tegen een fiks be drag alle rechten aan het weekblad werden verkocht. De bepalingen luiden ,dat Heitmann tot 3 weken nadat de „Bunte Illustrierte" de laatste aflevering van zijn levens- verhaal heeft gepubliceert geen enkel interview aan kranten, radio of televisie mag geven. Het Westduitse blad wil zelf in drie afleveringen over de schil der berichten. De Nederlandse en Duit se televisie en journalisten, die voor een interview naar Noord-Duitsland wa ren gereisd, vingen bot en kregen de maanden moeten wachten, vordat zij Heitmann te spreken zullen krijgen. (Van onze correspondent Frans Wenne kes) BONN BRAKE Guenther Heitmann is een geslagen man: „Ik voelde me schuldig. Ik heb de mensen bedrogen. Ze hebben gedacht dat ze echte Renoirs of Monets kochten, maar het waren mijn schilderijen met een valse naam eron der". Op een vierkante kruk zit hij tegenover me met het hoofd voorover gebogen en de schouders gekromd, omdat de last te zwaar is geworden. Zijn beide handen louden de knieën krampachtig omklemd. Hij praat alsof hij al tegenover zijn rech ter zit. Hij beschuldigt zich en veront schuldigt zich. Hij wil het kwijt zijn. „Het lucht me op als ik u dit allemaal vertel. Jarenlang heb ik geweten, dat het op een kwade dag spaak moest lopen. Het kon niet goed blijven gaan. Altijd heeft mijn geweten me geplaagd. Maar ik was een gevangene. Ik kon er niet meer uit". Ve zitten in zijn huiskamer van enkele vierkante meters in het armelijke en laargeestige huurhuis, waarin vier gezin nen zijn ondergebracht. Het lijkt de woon- ellende van een volgepropte wereldstad, hoewel Duitsland hier rond het kleine stadje Brake, waar de brede Wezer bij de Noordzee uitmondt, nog de ruimte van een onderbevolkt land heeft. Overal in de kamer liggen en staan snuisterijen die de ruimte nog enger maken. Een scheepje met masten, overal klassieke beelden en beeldjes, een goedgevulde boekenkast. Lege lijsten en losse doeken. Het is een chaos maar geen rommel. Tegen de muur een rijtje antieke pistolen, een originele ikoon, voorstellende Christus in de zweet doek van Veronica, een zelfportret met slappe hoed en pijp. Daarnaast nog een „echte" Heitmann, een idyllisch tafereel tje aan de Wezel; puur impressionisme, waarvan de stemming afstraalt met een ingetogen en toch dynamische kracht. Nekschot Tegen de voordeur op de eerste etage hangt een ovaal biedermeier bordje met wit emaille: „Guenther Heitmann, Ma ler". Het laat in het midden of hiermee huisschilder of kunstschilder bedoeld is. Als de eerste werd hij opgeleid. Als de tweede verdient hij een boterham, waar van alle omstandigheden er op wijzen dat het niet overhoudt. Door de nood gedwon gen ging hij „in de kunst". Met zachte stem en terneergeslagen: „In Rusland raakte ik twee keer gewond. Ik heb de oorlog gehaat, maar als een eenling kon ik er niets tegen doen. Bij het Ardennen offensief van Von Rundstedt werd ik krijgsgevangene van de Amerikanen. Om dat we niets te eten kregen meldde ik me een paar weken later bij het Vreemdelin genlegioen. Ik kwam op Corsica terecht, waar ik in handen raakte van een Franse sergeant majoor, die in Duitsland krijgs gevangene was geweest en zei, dat hij er slecht behandeld was. Toen hij een keer laveloos dronken was, moest ik van hem op de grond gaan liggen. Hij wilde me met een nekschot regelrecht executeren. Ik moet gehypnotiseerd geweest zijn toen ik ging liggen, maar ik was jong en oner-' varen. De kogel ging door mijn nek en kwam er door mijn linkeroor weer uit. Zwaar gewond werd ik naar Duitsland te ruggestuurd. ik kon niet meer op een lad der staan, maar als echte oorlogsinvalide werd ik niet erkend en daarom kreeg ik maar een kleine rente. Het was veel te weinig voor ons. Mijn vijf zoons moeten toch eten en kleren hebben en een vrouw wil toch ook wel eens wat kopen. Toen ben ik voor warenhuizen schilderijen gaan maken. Ik kreeg cr 50 mark per stuk voor maar ik werd opstandig toen ik er een in een warenhuis terugvond met een prijskaartje van 900 mark erop". „Ik was fouti' Heitmann: „Ja, ik ben fout geweest. Maar we waren zo gelukkig, in het begin toen er wat meer geld in huis kwam. Het begon een jaar of vijf geleden. Toen kwam er een man uit Bremen bij me, die veel verstand van kunst had en mijn werk iq een warenhuis had gezien. Hij zei: „dat zijn allemaal echte impressio nisten. Kunt u niet een Renoir, een Lie- bermann en andere impressionisten voor me copiëren. Zet er dan gewoon hun na men onder, maar dat zijn geen vervalsin gen. Ik heb een paar huizen in Bremen en die blijven daar gewoon hangen". Met een zwaar hart ben Ik aan het werk ge gaan. Ik kreeg alsmaar opdrachten. Mo nets, Sisleys, Paula Modersohn-Beckers, Utrillos, Werken van Degas en van Picas so. Maar die van Picasso heb ik niet ge signeerd. Die zijn later met valse handte kening van de meester opgedoken. Tussen de 350 en 400 heb ik er vervalst. Langza merhand ging ik wel vermoeden, dat mijn schilderijen in handen kwamen van jen misdadige organisatie, die ze aan de man bracht en ook kreeg ik het besef een strafbare handeling te begaan". Plotseling bestormd Het lot van Han van Meegeren kent Heit mann tot in details. „Maar ik had niet zoals hij de behoefte om als kunstenaar erkend te worden. Bij mij was het ge woon sociale nood en geen winstbejag. Het is idioot hoe je als kunstenaar naam krijgt. Van Gogh heeft nooit een doek verkocht. Zonder Theo had hij niet eens kunnen leven. Rembrandt was geniaal, maar als een arme man hebben ze hem naar zijn graf gedragen. En Picasso heeft een loopje met de mensheid genomen. Hij was een groot kunstenaar. Dat zie je vooral aan zijn vroegere werken. Maar ik geloof dat hij later heeft willen bewijzen wat het kunstbegrip van de mensen is: als je niet bekend bent raak je je werk nog niet aan de straatstenen kwijt en als je beroemd bent. rukken ze het werk on gezien uit je handen. Nu word ik plotse ling bestormd. De warenhuizen smeken om schilderijen, eigen werken van me. Ze willen nu ineens 500 mark betalen. Ieder een wil nu wat hebben. Ik heb geen schil derij meer. Alleen wat hier hangt. Ik was er helemaal niet op voorbereid. Er kwam een klant bij me, die me vroeg snel wat op papier te tekenen en mijn handteke ning eronder te zetten. Hij bood mij er een groot bedrag voor. „Ik kan verkopen wat ik wil, maar ik heb de kracht verlo- Guenther Heitmann bij een van de laatste „echte Heitmanns" die hij nog bezit: een impressionistisch tajereeltje aan de Wezer. ren om te werken. Door de affaire is mijn innerlijke rust weg. Maar met mijn 49 jaar kan ik nog geen rentenier gaan spelen. Mijn instelling van het leven is idealistisch en ik denk ook zo. Op de een of andere manier, moet ik zien dat ik weer aan de slag kom. Ik wil niet dat het afgelopen is. Mijn gezin moet toch ook le ven. Ik weet dat mijn schilderijen meer waard zijn. Voor de vervalsingen hebben ze me 200 tot 500 mark gegeven maar ze hebben er schatten aan verdiend en de Renoirs hebben ze voor 100,000 mark ver kocht. Ik hoop, dat ze die handelaren ook te pakken krijgen, maar die man uit Bre men heeft zich niet meer laten zien". Verdovende middelen Heitmann grijpt een paar flesjes van het ronde tafeltje: „Ik sta permanent onder verdovende middelen. Mijn centrale ze nuwstelsel is door de kogel geraakt. Maar ik krijg alles op doktersattest. Zonder die middelen zou ik niet eens kunnen werken. Ik ben al 18 jaar onder behandeling van een psychiater en die wil mijn getuige zijn bij het proces. Niemand heeft me nu in de steek gelaten, dat is vreemd. De do minee van Goldswade wil ook voor me getuigen. Ik heb pas geleden zijn kerk ge restaureerd. Hij weet dat ik uit nood han delde. Maar de anderen hebben me altijd op een dood spoor geschoven. Mevrouw Heinemann, de vrouw van de president had ik gevraagd of ik ook eens een ten toonstelling bij haar mocht houden. Ze schreef, dat er nog zoveel moderne kun stenaars voor waren, dat ik met mijn im pressionistisch werk moest wachten. Mi nister Schmidt van Financiën is een groot kenner van het impressionisme. Jaren ge leden heb ik hem ook gevraagd me te helpen, ik kreeg een brief terug maar verder is er nooit iets gebeurd". Van kind af aan heeft Heitmann getekend en geschilderd. Nu is hij een routinier: „Hoofdzakelijk werk ik onder mijn eigen naam. Over een Renoir en zo doe ik een dag. Maar dan moet ik het wel plotseling zien, gegrepen worden. Dan moet ook de stemming goed zijn, maar dat is niet al tijd het geval. Aan Nederlanders heeft hij zich nooit ge waagd: „die hebben voornamelijk oude meesters en je zou er jaren over doen om er een na te maken. Maar ik wil er nog eens de nadruk op leggen. Ik heb uit nood gehandeld. De staat Is schuldig, omdat ze me maar zo weinig steun gaf. Gewetensnood Heitmanns stulpje Is te klein om er ook te kunnen werken. In het stadje heeft hij bij kennissen voor 100 gulden in de maand een atelier gehuurd. „Ik kan daar verder werken. Die mensen hebben me niet in de steek gelaten en ik geloof dat God dat ook niet zal doen. Het is nu zeer hard voor me geworden. Die handelaren hebben er prachtige zaken mee gedreven, maar ze wisten niet hoe het er van bin nen ln me uitzag als ze de deur achter zich dichtdeden. Hoe ik met gewetensnood rondliep. Maar we waren ten onder ge gaan als ik het niet gedaan had. Je ziet zelf wel hoe klein we wonen. Dat geeft ook moeilijkheden met de buren. Ik heb voor mijn schilderen de muziek von Beet hoven nodig. Zonder hem kan ik niet wer ken. Maar u weet, dat gaat hard en dan weer eens zacht en dan komen de buren en bedreigen me". Terwijl de recherche bezig is het hele net van handelaren op het spoor te komen, bereidt Heitmann zich met het wetboek van strafrecht en de jurisprudentie van vervalsingen op zijn proces voor. „De po litie heeft me heel goed behandeld. Ik kreeg natuurlijk de schrik van mijn leven toen die hier binnenkwamen. Maar ze hebben maar één doek in beslag geno men, een Emil Nolde". Als hij me uitlaat, staat hij afgemat en met een zware zucht op. „Ik wil me hele maal niet meer op straat laten zien. Ik heb er geen behoefte aan onder de men sen te komen. Ik voel me schuldig. Maar als er een God bestaat, dan zal hij me wel verder helpen. Dat hoop ik".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11