Nixon getuigt niet over Watergate ERNSTIGE GEVOLGEN VERKEERSONGEVALLEN TE WEINIG BEKEND Verdachte leefde in schemertoestand mSV PvdA-AMSTERDAM WIL AANLEG METRO STAKEN Canada treedt uit commissie van toezicht WOENSDAG 30 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON - President Nixon zal niet voor de fe derale aanklager verschij nen om te getuigen over de pogingen het Watergate- schandaal in de doofpot te stoppen. Dit heeft de per schef van het Witte Huis, Ziegler, gisteren medege deeld toen hem werd ge vraagd of Nixon bereid is een getuigenverklaring on der ede af te leggen. De president zal ook geen in formele getuigenverklarin gen afleggen of antwoorden op schriftelijk gestelde vragen. De Washington Post had gisteren gemeld uit betrouwbare rege ringsbronnen te hebben verno men, dat de aanklagers het de partement van justitie hebben laten weten dat er voldoende grond is om Nixon voor de fede rale Grand Jury te dagen. Het Witte Huis heeft inmiddels het ministerie van Justitie, en de speciale aanklager in het Watergate onderzoek, Archibald Cox, gevraagd een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van de mededeling dat er vol doende grond Is om Nixon voor de Federale Grand Jury te da gen. Dr. Henry Kissinger, de adviseur van president Nixon voor bui tenlandse zaken, heeft gasteren toegegeven dat zijn bureau de namen heeft verschaft van de assistenten van Kissinger waar van de telefoons zouden moeten worden afgeluisterd. Kissinger zei tijdens een persconferentie in het Witte Huis dat hij zich al leen zorgen maakte over staats geheimen die belangrijke onder handelingen in gevaar hadden kunnen brengan als deze bekend zouden worden. Hele redactie Ariacbie over naar andere uitgeverij (HILVERSUM (ANP) - Alle redac tieleden van het reclame- en marketingweekblad „Arladne" dat wordt uitgegeven door Three Castles b.v. te Amster dam (onderdeel van het Wege- j ner-concern) hebben hun ont slag ingediend en zullen in dienst treden bij uitgeverij Sam- som, om daar een soortgelijk blad samen te stellen. Behalve de redactieleden gaat ook hoofd rédacteur W. B. F. Schaper in i dezelfde functie over naar Sam- som. De redactie van Ariadne" had geen vertrouwen meer in de toekomst, sinds Three Castles en het reclameservice-bureau Laurens A. Dar.e te Amsterdam (eveneens door Wegener overge nomen) zijn samengevoegd en directielid H. J. W. Paulich van dit bureau tevens directeur van Three Castles werd. jDe redactieleden hopen bij Sam- som het reclame- en marketing- blad onder dezelfde naam te kunnen voortzetten, maar voor- I lopig ziet het er niet naar uit, dat Wegener daarvoor toestem- nnng zal geven. Het Apeldoorn- se concern is van plan om I „Ariadne" met een andere re dactie voort te zetten. Voor het j nieuwe blad, dat bij Samson wordt uitgegeven, ligt wel al een naam Kiaar, „maar zolang de mogelijkheid nog bestaat, dat Wegener en Samsom met el kaar gaan praten, zeg ik hier over liever niets", aldus de heer Schaper. Griekenland s Geruchten over afschaffing monarchie ATHENE (DPA) - De afschaffing van de monarchie in Grieken land door een revolutionaire daad van het huidige bewind is volgens kranten in Athene na de misukte staatsgreep spoedig te verwachten. De bladen Akropolis (regeringsge zind) en Vima (liberaal) base ren hun informaties op politieke kringen en „welingelichte bron nen". Akropolis meldde dat de uitroe ping van de republiek mogelijk gepaard zou gaan met de benoe ming van een tijdelijk presi dent. Gelijktijdig zou het tijdstip voor het kiezen van de eerste president van de republiek be kendgemaakt worden. Schoolbus verongelukt VREES VOOR NOG MEER DODEN IN GORSSEL Goïssel Gevreesd moet worden dat het aantal do den bij het verkeersonge luk gisteren in de Gefder- se gemeente Gorssel nog zal stijgen. Bij de botsing tussen een schoolbus met leerlingen van een b.l.o.- school en een vrachtauto werden zoals gemeld, vijf kinderen en de vrachtwa genchauffeur op slrfg ge dold. Twaalf kinderen zijn in zie kenhuizen opgenomen. Vier van hen met zeer ernstig hersenletsel. Voor hun leven wordt ge vreesd. De vijf slachtoffertjes, in leeftijd variërend van 9 tot 14 jaar, waren allen afkomstig uit Lochem. De vrachtwagenchauffeur kwam uit Bathmen. Volgens de politie heeft de chauffeur van de school bus, die niet gewond werd maar wel een shock op liep, geen voorrang ver leend aan de vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op een volgens de politie zeer overzichtelijk kruis punt. De wrakken van autobus en vrachtwagen, die bij Gorssel (Gld) tegen elkaar botsten. De ramp kostte aan vijf kinderen het leven. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - De mensen zijn zich volgens drs B. Binnendijk, lector aan de Groningse Universiteit, veel te weinig bewust van de ernst van verkeersongevallen. „Men ver geet dat een ongeluk iedereen kan overko men en men vlucht in de gedachte dat die zaken alleen de ander treft". „Men ontkomt er daarom niet aan", aldus drs. Binnendijk, „het aantal verkeersonge vallen terug te dringen door de menselijke factor te beïnvloeden". Het maken van nog meer verkeersregels, geboden en verboden is volgens hem. die lector is in de traumatologie, onvoldoende. Wel zal iedereen ervan doordrongen moe ten worden welke ernstige gevolgen ver keersongevallen hebben voor de slachtof fers zelf en voor hun omgeving. Vele ver wondingen zijn dikwijls onherstelbaar met alle lichamelijke en geestelijke gevolgen vandien. Het verkeersonderwijs op de scholen moet daarom aldus drs. Binnendijk veel reëler worden. Het gebruik van alcohol in het verkeer noemt hij „een bevorderende fac tor: een heel ernstige oorzaak van onge vallen". BIJ „DOODSLAG OP MEISJE Bij de Amsterdamse politie (bureau Warmoesstraat) bevindt zich een fototas met camera's en toebehoren van een geschatte waarde van 3000 gulden. Deze spullen werden aangetroffen bij een zakken roller die ook nog sieraden in bezit had. Op de filmrolletjes van een van de camera's staan foto's van Amsterdamse gebouwen en verder nog een foto van deze vrouw. De politie hoopt door middel van deze publikatie de eigenaar op te sporen om hem zijn eigendom men te kunnen teruggeven. IJsland ontevreden over NAVO-oproep Doodvonnis in Turkije ISTANBOEL (REUTER) - De linkse studentenleider Nihat Tore is gisteren door een mili tair tribunaal in Istanboel ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de guerrilla-activiteit. Drie vrienden van hem kregen I levenslang. REYKJAVIK (Reuter) De op roep van de NAVO tot onder handelingen, in antwoord op een IJslands verzoek om NAVO-op- treden tegen de Britse marine voor da IJslandse kust, is „to taal onbevredigend". Dit heeft de IJslandse premier Johannes son vandaag verklaard. Hij zei dat zijn land nooit met Enge land zal onderhandelen zolang er Britse marineschepen blijve binnen de 50-mljlszone. „De reactie van de NAVO belooft niet veel goeds", aldus premier Johannesson. „De NAVO heeft tot taak de vrede in de Atlanti sche Oceaan te bewaren. Nu moet blijken of de NAVO zijn plicht vervult". Tevens beschul digde de premier een Britse di plomaat op IJsland van sDiona- ge. De diplomaat. Michael Al- liot, is onlangs door Londen naar IJsland gestuurd om daar het Britse standpunt te verdedi gen. Volgens Johannesson ver strekt hij op zijn persconferen- ties inlichtingen over de posities van de patrouillevaartuigen van de IJslandse kustwacht, volgens de IJslandse wet een ernstige overtreding betekent. IJsland heeft in de Verenigde Na ties Engeland beschuldigd van „ernstige daden van aggressie" in het visserijgeschil. IJsland verklaart, dat er gronden zijn voor actie door de Veiligheidsraad. Grote interesse bedrijfsleven in beveiligings apparatuur AMSTERDAM (ANP) - Er is een lange wachtlijst voor een door American Express georgani seerde chartervlucht op 6 juni naar de tentoonstelling van in dustriële beveiligingsappara tuur, die van 4 tot 8 juni In het Amerikaanse handelscentrum te Londen wordt gehouden. Hieruit blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven grote belangstel ling toont voor apparaten, die met name geschikt zijn voor de beveiliging van banken, waren huizen, winkels en fabrieken. Dertig van de veertig Ameri kaanse firma's, die tezamen de laatste snufjes op dit terrein tentoonstellen komen met appa ratuur, die in Nederland nog nimmer is vertoond. Kardinaal spreekt in V.S. UTRECHT (ANP) - Kardinaal Alfrink vertrekt vrijdag 15 juni voor een kort bezoek naar de Verenigde Staten. Hij zal daar een lezing houden voor de uni versiteit van Villanova in de staat Pennsylvania. Donderdag 22 juni wordt hij in Nederland terugverwacht. ALKMAAR Wegens dood slag op de 25-jarige Maria Timmer uit Alkmaar in de nacht van 28 op 29 oktober vorig jaar heeft de Officier van Justitie bij de recht bank te Alkmaar gisteren tegen de 25-jarige bus schauffeur E. uit Heerhu- gowaard acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikking stelling van de regering ge- eist. De man emot dan ter verpleging opgenomen wor den. Dc advocaat van verdachte vroeg geen strafoplegging maar direk- te opname in een psychiatrische inrichting. Gisteren bleek uit het verhoor van verdachte en uit verklarin gen van psychiaters, dat E. tij dens de gebeurtenissen oktober vorig jaar in een schemertoe stand moet hebben verkeerd. Over zijn daden die de dood van het meisje tot gevolg gehad hebben, kon verdachte zich niets meer herinneren. Hij weet rlleen nog, dat hij en het meisje elkaar in een Alkmaarse bar ontmoet hadden en dat zij daar na op zijn verzoek in zijn auto vus meegereden. Toen hij weer tot enig besef kwam zag hij het cntklede lichaam van het meisje in een sloot onder Heilo drijven. Twee dagen later werd hij gear resteerd. Verdachte heeft destijds bij een bromfietsongeluk een hersen- trauma gehad, dat genezen is met nevenverschijnselen. Ook voor het ongeluk is het aldus de psychiater dr. J- G. Schnitzler uit Utrecht, een man geweest met afwijkingen. Uit hel verhoor bleek verder dat de man bijzonder moeilijke Ja ren gehad heeft zijn vrouw liep van hem weg sinds hij van Texel naar het vasteland gelrokken was. Hij deelde giste ren mee direkt opgenomen te willen worden in een inrichting „om te kunnen genezen". De gebeurtenissen van oktober vo rig jaar die in de omgeving veel oniust hebben veroorzaakt heb ben hem sterk aangegrepen. Prijzen in de verdachtenbanh ONDER DE VERDIENSTEN die de eerste verklaring van het kabi net-Den Uyl toegekend moeten worden, rekenen we een flinke dosis openhartigheid. Voorspelt dit begin een beleid, dat naast het paard van politiek idea lisme ook het paard van realisme voor de wagen accepteert, dan krijgt de oppositie het moeilijker dan aan het slot van de kabinets formatie met haar gedwongen huwelijksritueel werd verwacht. Van realisme getuigt bijvoorbeeld, dat minister Lubbers, de nieuwe man op Economische Zaken, geen doekjes erom windt, dat de infla tie met golven onze economie blijft bespoelen. De voorjaarsramin gen van het Centraal planbureau zijn nu nog te optimistisch geble ken en de Nederlandse burger mag gerust rekenen op een prijsstij ging welke in het najaar de 8',$ procent gaat halen. Indachtig de afspraken welke in het bedrijfsleven al over compensa ties gemaakt zijn of nog gemaakt zullen worden, moeten de minis ters die in de financieel-economische hoek zitten (en drs. Den Uyl mag daarbij dan gerust ingecalculeerd worden) weten, dat er van een rustige inloopperiode geen sprake kan zijn. MINISTER LUBBERS, heeft de prijzen, terwijl de regeringsverkla ring amper uitgesproken was, in feite al naar de verdachtenbank geleid. Geen onverstandige daad: want de ervaring heeft geleerd, dat het prijsniveau voor geen reden vatbaar is, wanneer men het op vrije voeten laat. De kwestie is alleen, dat de verdachte geen eerlijk proces krijgt, wanneer alleen de Nederlandse ondernemers onder controle worden gesteld. Minister Lubbers zelf heeft erkend, dat de stijgende import- prijzen in ruime mate debet zijn aan de jongste tegenvallers. Ergens zal er waarschijnlijk beslist de een of andere vorm van beste dingsbeperking noodzakelijk zijn. Op het gebied van de lonen kan daarom beslist niet met het overhevelen van een stukje loon van de hogere inkomentrekkers naar de lagere worden volstaan. MET ALGEMENE MAATREGELEN zal de regering verder heel voorzichtig moeten zijn, wil ze de marginale bedrijven niet in ge vaar brengen en daardoor nieuwe werkeloosheid forceren. Het lijkt ons onvermijdelijk dat binnen het kader van een versobe ringspol itiek het kabinet-Den Uyl royale winsten buiten de loonsfeer en het dividend weet te houden, maar in passende mate de algeme ne middelen ten goede laat komen. Dan kan de overheid urgente taken uitvoeren zonder dat de financie ring daarvan de inflatie weer de vrije teugel laat. Mary Harris in Garland (Texas) ontdekte in haar tuin klodder onde finieerbare slof. Met een hark verwijderde zij het spul ten dele om enige dagen later tot de bevinding te komen dat het weer even zo hard was aangegroeid. SAIGON-WASHINGTON (Rtr) Zuld-Vietnam en de Verenigde Staten hebben verklaard het vertrek van Canada uit do In ternationale controle commissie diep te betreuren. Aangenomen wordt dat Noord- en Zuid-Vlet- nam, het Bevrijdingsfront en de Verenigde Staten nu over een voor alle partijen aanvaardbare opvolger van Canada gaan pra- Canada heeft laten weten dat het wel nog bereid is deel te nemen aan het toezicht op de algemene verkiezingen, die volgens het bestandsakkoord gehouden moe ten worden. Maar dat geldt al leen als tegen die tijd nog geen opvolger is gevonden. De Caadcse delegatieleider 1 de internationale controlecommis sie, Michel Gauvin, zei dat de commissie meer te maken had AMSTERDAN (ANP) - De PvdA-Amster- dam heeft zich gisteren in haar geweste lijke vergadering met grote meerderheid uitgesproken voor een zo spoedig mogelijke stopzetting van de aanleg van de oostiijn van de Amsterdamse metro. Met rijk en/of de Nederlandse Spoorwegen dient onder handeld Ie worden over de overname van het uitgevoerde deel van de bpis, terwijl voorts een studie moet worden gemaakt over het gebruik van de reeds aangelegde gedeelten ais tramtunnel. Ook werd in een vrijwel met algemene stem men aangenomen motie aangedrongen op intrekking van het in 1968 door de gemeen teraad genomen principebesluit inzake de aanleg van het metronet. De opvattingen van het gewest blijken duide lijk af te wijken van het standpunt dat de meerderheid van de PvdA-fractie in de ge meenteraad volgende week bij het metro debat zal innemen. Volgens het raadslid De Kloe zullen tien van de twaalf PvdA- raadsleden vóór voltooiing van de metro lijn stemmen, zij het onder bepaalde voor waarden. Deze zijn: herziening van het principebesluit van 1968; geen verdere doorbraak in de stad voor de aanleg van nieuwe lijnen; het aangrijpen van de mo gelijkheid om tot integratie met de spoor wegen te komen. gekregen met controle op oor logsvoering dan met controle op een bestand. Indirect stelde hij vooral Noord-Vietnam verant woordelijk voor het Canadese vertrek. „Het niet-respecteren van de neutraliteit van Laos en Cambodja en het infiltreren van troepen In Zuid-Vietam zijn niet alleen schendingen van de letter, maar ook van de geest van het bestand", aldus Gauvin. Ook zei hij dat binnen de commis sie geschillen bestonden die voortvloeiden uit politieke en ideologische bindinge. Temperatuur Skvlab stabiel HOUSTON (AP) - De tempera- tuur in de Skylab heeft zich ge stabiliseerd op een niveau (us- i sen dc 27 en 28 graden celsius. De astronauten zijn nu in staat alls experimenten volledig uit te voeren met uitzondering van een „ritje" op de hometrainer 1 voor medisch onderzoek. Volgens de Skylab-commandant Conrad was het binnen nog een beetje te warm voor deze test. Ook zijn deze ritjes op de homc- trainer moeilijker dan op aarde I vanwege de gewichtsloosheid. Geding U.N. pater Kotte voortgezet UTRECHT (ANP) -De strijd over de juistheid van berichten in het Utrechts Nieuwsblad over pater W. Kotte en diens activi teiten als bestuurslid van de Willibrord-stichting en de RK Zender Nederland, is gistermid dag in kort geding voor de pre sident van de Utrechtse recht bank voortgezet. De reeds eerder gedane bewerin gen van dc pleiters van beide partijen konden nu worden ge schraagd met schriftelijke ver klaringen van zegslieden. Deze verklaringen ontbraken op 15 mei, toen dit geding begon. President prof. mr. V. A. J. van Dijk kreeg stapels documenten overhandigd. Hij bepaalde de uitspraak op 6 juni. Levensbeschouwing en politiek Nieuw bezinnings centrum van PvdA (van onze parlementaire redactie) Den Haag - Binnen de PvdA is een nieuw bezinningscentrum opgericht, „Centrum voor le vensbeschouwing en politiek", dat zich volgende muand zal presenteren met een conferentie over gezag en mondigheid. De Partij van de Arbeid heeft van haar oprichting af, ondanks het afwijzen van de confessie als grondslag voor pojitieke par tijvorming. de innige band tus sen levensbeschouwing en poli tiek erkend. Zij kende aanvan kelijk dan ook drie werkge meenschappen, waarin resp. de leden van humanistische, pro testants-christelijke cn katholie ke huize waren georganiseerd. In 1968 kwam men echter tot de conclusie, dot deze structuur niet meer voldeed, Wel bleef, meenden deze leden, behoefte bestaan aan oen centrum waarin binnen de partij het den ken over de achtergronden van het politieke handelen in ver band met de levensovertuiging en de politieke keuze zou kun nen worden bevorderd. Thans is dan zo'n nieuw bezinningscen trum opgericht. Voorzitter is voorlopig het Tweede Kamerlij David van Ooyen. Ook niet-lc- den van de PvdA kunnen tot dit centrum toetreden. De eerste activiteit van het cen trum is een conferentie op za terdag 23 juni in Zeist. Het conferentiethema vormen de levensbeschouwlijke achtergron- I den van de beperkingen, die door de overheid aan de indivi duele vrijheid van dc burgers I worden opgelegd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9