KAMER VINDT PLANNEN KABINET NOG ERG VAAG Progressieve CHU-groep r»pó^ p Wiskunde bij behoud over mavo-4 ging Waddenzee Kabinet geeft toe aan sabotage van studenten wm *??rteiviiver M ï-XZggfr. Den Uyl: kabinet is fair ontvangen Ambtenaren: weer praten over pensioen Rusland wil uitlevering van piloot NS-Vakantie- dagtochten Moties van Drees Beuker (RKPN): fors optreden tegen drug handelaars WOENSDAG 30 MEI 1973 LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede Kamer stond gisteren te popelen om van minister-president Den Uyl meer details te horen over de kosten van de vele regeringsplannen. Maar Den Uyl liet nog veel in het vage; pas in de miljoenennota in september zal blijken op welke wijze diverse regeringsplannen zullen worden gefinancierd. Het ka binet, aldus Den Uyl, had te weinig tijd gehad om nu met meer fi nanciële gegevens te komen. Oppositieleider Wiegel laakte de finan ciële vaagheid. „Allemaal mooie plannen, we hebben een waslijst met wensen gekregen, maar de rekening wordt verstopt gehouden". Ook KVP- fractievoorzitter Andriessen was maar matig tevreden met de weinige gegevens over de financiering van de plannen. Nu al liet hij weten dat de KVP er niets voor voelt de verhouding tus sen directe en indirecte belastingen te wijzigen. Op de tweede dag van het Kamer debat had het nieuwe kabinet weinig moeilijkheden te verdu ren. Minister-president Den Uyl deed zijn uiterste best om nie mand tot uitdagende reacties te prikkelen. Andriessen was er nogal tevreden mee. Wiegel rea geerde mild en liet weten mo ties achterwege te laten. In zijn tweede ronde ontlokte Den Uyl tevredenheid met zijn ver klaring dat ,,het kabinet de te genstelling in de samenleving wil verminderen". We willen de ongelijkheid in de maatschappij jaar niet verhoogd en de vermo gens zullen zwaarder worden belast. Op vele punten moest de minister-president verwijzen naar de tezijnertijd in de dienen plannen. In welke vorm het overleg met het bedrijfsleven over de inflatiebestrijding wordt gegoten, is nog moeilijk te zeg gen. Een prijsstop zou volgens Den Uyl op dit moment niet ge motiveerd zijn. Bij de bestrij ding van de werkeloosheid zal ernaar worden gestreefd het aantal werklozen onder de 100.000 te brengen. verkleinen. Het is onontkoom- Wat betreft het wettelijk mini- baar dat daarbij tegenstellingen naar voren komen. Conflicten doen zich voor als we die tegen stellingen willen opheffenv Maar het gaat ons om het overwinnen van het conflict, zei Den Uyl. Bij zijn standpunt om geen uit spraken te doen over de rijksbe groting 1974, wilde de premier twee uitzonderingen maken: de omzetbelasting wordt volgend mum loon zal er een wetsont werp komen om structurele ver hogingen binnen drie jaar mo gelijk te maken. Op korte ter mijn zal het kabinet zijn stand punt over het wetsontwerp sta kingsrecht bepalen. De regering stemt in met een wetsontwerp waarbij de strafsancties op het Dam tijdens de Kamer- vele gemeenten financieel met de rug tegen de muur staan. De uitgaven van het ministerie van CRM zullen volgend jaar rela tief meer stijgen dan andere posten. zich niet had gehouden aan de traditionele parlementaire spel regels, maar die opstelling werd juist ingegeven door de nood zaak om op dit gebied tot ver nieuwing te komen. ven en confessionelen. Van Thijn hield Den Uyl voor dat de PvdA-fractie ongeduldig uitziet naar de uitwerking van de plan nen, met name wat betreft het regionale beleid voor ondermeer het noorden en Twente. Wat betreft doorstromingsheffing of huurbelasting wilde KVP- fractievoorzltter Andriessen geen enkele uitspraak doen. Hij legde nog eens de nadruk op de betekenis van het eigen woning- bezit en zei dat een doorstro mingsheffing in ieder geval niet de bezitters van een eigen wo ning mag treffen. „Er zijn nog veel onzekerheden over het be leid, maar wat betreft de men taliteit zijn we dichter bij el kaar gekomen", zei Andriessen. Den Uyl was blij met de gematig de toon waarop Andriessen en met name Aantjes gesproken hadden over uitlatingen van mi nister Gruijters over 2000 jaar christelijke onbetrouwbaarheid. „Die opvatting van Gruijters is niet mijn opvatting, maar des ondanks moet de samenwer king mogelijk zijn", aldus Den Uyl. Drs. Den Uyl zei dat op korte ter mijn een nota verwacht kan worden over de afsluiting van de Oosterschelde. In afwachting van die nota zullen de werk zaamheden niet worden stopge zet, omdat de Deltawet dit nu eenmaal bepaalt- staken door ambtenaren worden Over de formatie zei Den Uyl dat PvdA-fractievoorzitter Van Thijn geschrapt. Den Uyl erkende dat de progressieve drie inderdaad constateerde tevreden de ver- in tempo tussen de progressie- wijdering tussen liberalen en confessionelen. „We wijzen het prestatiebeginsel van de VVD fel af, maar willen solidair zijn met de zwakken in de samenle ving. Ook de KVP en AR willen dat, alleen blijft soms verschil Gedurende het lopende studiejaar zal in het collegegeld 1000) Den haag <anp> De vijf centrales van overheidsperso neel vinden, nu de kabinetscri sis tot het verleden behoort, dat tr ten spoedigste een eind moet komen aan hun conflict met de regering over de verhoging van hun pensioenbijdrage. Het is ruim vijf maanden geleden dat een conflict ontstond door dat de regering-Biesheuvel op budgettaire gronden de eigen bijdrage van de ambtenaren aan de pensioenpremie verhoog- aaarc In brief aan de nieuwe minis- van Binnenlandse Zaken hebben de centrales gevraagd het georganiseerd overleg op zeer korte termijr te heropenen en daarbij onmiddellijk aan de orae te stellen de kwestie van de pensioenbijdrage. Ook willen de ambtenarenorganisaties pra ten over de realisering van een voorschot per 1 januari 1973 het kader van het trendbeleid en in de geest van het centraal akkoord. BONN (AFP) De Sowjet-Unie heeft de uitlevering gevraagd van onderluitenant van de lucht macht, die in West-Duitsland politiek asiel wil krijgen. Zijn toestel een Soechoi 7 was zondag bij Brunswijk neerge stort. Hijzelf kon zich met zijn schietstoel in veiligheid bren gen. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ge gevens over de persoon van de p.loot gecorrigeerd. Nadat aan vankelijk als naam Jevgenij Lwoitsj en als leeftijd 21 jaar I werd opgegeven, blijkt de vlie- ger Jevgenij Vronsky te heten en 20 jaar te zijn. Over zijn ver-1 zoek om politiek asiel is nog i geer. beslissing genomen. Vrons- j ky zal nog een gesprek met Russische diplomaat hebben. DEN HAAG Tien vooraan staande leden van de CHU, die zich „warme voorstanders van een progressief beleid" noemen, hebben er in een brief aan de stuurgroep ARP/KVP/CHU op aangedrongen dal op de partij- vergaderingen van 23 juni een resolutie wordt voorbereid die zich sterk uitspreekt voor het samenstellen van gezamenlijke Uisten voor de volgende verkie zingen. Een aantal van de briefschrijvers vindt het lidmaatschap van de CHU niet zinvol meer als een dergelijke resolutie niet wordt aangenomen. „Slechts als op 23 juni de drie con fessionele partijen een resolutie aannemen die er in voorziet dat in de naaste toekomst de drie nog slechts gezamenlijk politiek zulien handelen waarvoor het cnristen-democratisch appèl een kader kan zijn bestaat er Tans dat de christendemocrati sche politiek in Nederland op nieuw kan functioneren", aldus de tien. Tot hen behoren drs. J. Tegelaar uit Rijswijk, drs. L F. Schippers uit Leiden en de heer G. J. van Maarseveen uit Noord wijkerhout. (ADVERTENTIE) In het gehucht Halder nabij St. Michielsgestel heeft de ama teur-archeoloog broeder Celestinus Vencken een Romeinse pottenbakkersoven opgegraven. Zowel de opbouw twee ovens boven elkaar als het materiaal waarvan de oven is gebouwd (dolia en maalstenen) hebben de vondst volgens deskundigen van grote oudheidkundige betekenis gemaakt. Ambtenaren van de rijksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek zijn voor een nader onderzoek naar Halder gegaan. De pijl op de foto wijst het stookgedeelte van de oven aan Van 1962 af zoekt broeder Celestinus (foto) met broeder Arno Veldhoven naar sporen uit de Romeinse tijd. Zij hebben reeds zes waterputten en twee kleikuilen blootgelegd. Ook hebben zij een graf met crematieresten en graf giften ontdekt, waar van de oorsprong door deskundigen op 170 na Christus werd vastgesteld. 'n Dagje naar Antwerpen of 't Lips Autotron, naar 't Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flcvohof, naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakanticdagtochten". voordelig uit met NS Afrika wil maatregelen tegen Israël ADDIS ABEBA (RTR) De Afrikaanse staatshoofden op de conierentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid hebben gisteren in Addis Abeba een re solutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op maatre gelen op politiek en economisch gebied tegen Israël als dat land blijft weigeren de bezette gebie den te ontruimen. Aan Arabi sche verlangens om de betrekk- singen met Israël te verbreken of minstens tijdelijk op te schor ten, Ls >n de resolutie echter niet voldaan. geen verandering worden ge bracht. Op grond van het stelsel van studiefinanciering voor 1974/'75 zal een verrekening over 1973 worden toegepast. Spoedig zal er een nota ver schijnen, waarin een uiteenzet ting wordt gegeven van het nieuwe stelsel. Voor de periode tot 1974 is een overbrugging noodzakelijk. Dat is de eenmali ge vaststelling van het college geld op 500 gulden, welk bedrag ook na de studie kan worden te rugbetaald, na ondertekening van een schuldbekentenis. DEN HAAG DS'70-fractieleider Drees jr. heeft het kabinet Den Uyl beschuldigd van het toegeven aan sabotage en ille gale akties door groepen die zich anti-parlementair opstellen door de collegegeldwet te boycotten. De heer Drees diende een motie in om het beleid van de vorige regering met be trekking tot de collegegelden (duizend gulden) niet te wijzi gen. Volgens de heer Drees is het duidelijk dat er een aantal studenten is dat alleen het conflict zoekt omwille van het con flict en er zo in slaagt om gematigde studenten mee te trek ken. De heer Drees vindt voorts dat het aantal staatssecretarissen niet in het belang van het land is. Ook daarover diende hij tijdens de voortgezette debattten in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring een motie in. Volgens Drees is het aantal staatssecretarissen niet afgestemd op de behoefte aan een zo doelmatig mogelijke verdeling van de werkzaamheden, maar in belangrijke mate ingegeven door het verlangen om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan partijpolitieke eisen en voor de verkiezingen gedane beloften. DEN HAAG Het Kamerlid Beuker, de enige vertegenwoordi ger van de Rooms-Katholieke Partij Nederland In de tweede kamer, heeft tijdens het voortgezette debat over de regerings verklaring de regering verzocht streng op te treden tegen drughandelaren en tegen elke schending van de openbare orde. „Het is verschrikkelijk dat Nederland bekend wordt als een centrum, waar gemakkelijk in drugs gehandeld kan worden. Een bijzondere vervolging van de handelaren is noodzakelijk. Het is erg dat jongelui door drugs vergiftigd worden", aldus de heer Beuker. Zijn verontrusting was groot omdat dc stadscentra 's avonds onveilig zijn. Het is daarom noodzakelijk de politiekorpsen uit te breiden. Het kamerlid van de RKPN verwierp de uitgangspunten van het nieuwe kabinet. ADVERTENTIE ntru" v!onj«fvda'„Duln«u et-go" IJ"» i Xs v 9 - Aanhaling van verpleegster redt kleuter NEW YORK (AFP) Het ge baar van een verpleegster, die met haar hand streek door het haar van een kind van vier Jaar dat ogenschijnlijk om onver klaarbare redenen snel weg kwijnde. heeft de artsen van een ziekenhuis te New Hyde Park, in de buurt van New York, in staat geateld het leven van de kleuter te redden.upRim- py Mundl, geboren in Engeland en kind van een Indiase vader en een Kenlase moeder, was sinds donderdag bijna geheel verlamd. Hij kon noc hpratcn, noch slikken. De artae stonde voor een raadsel. Teon evenwel een verpleegster haar hadn door de dikke haar dos va nde Jongen streek stuitte zij op wat een soort knobbel leek, maar later een giftige teek bleek te zijn. Nederlanders in Libanon weer vrij DEN HAAG (ANP) - Ds drie Nederlanders, die op verdenking van wapensmokkel, door de Li banese autoriteiten waren gear resteerd. zijn vrijgesproken, al dus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Zij waren door de kustwacht van Tripoli in hechtenis geno men omdat zij 's nachts met een onverlichte kottei op zee voe ren. Twee Nederlanders die in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat wa ren gevangen genomen omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan politieke activiteit, zijn na tussenkomst van de Ne derlandse ambassade in Marok ko weer op vrije voeten gesteld. j DEN HAAG Examens, ook die voor mavo 4 en mavo 3 zitten Iedere keer weer vol raadsels. Zo ook gisteren bij het examen Frans. Men moest vier teksten aan de hand van meer-keuze vragen beantwoor den. Tot zover heel normaal, maar waar om voor mavo 3 en mavo 4 een van de vier teksten hetzelfde moest zijn ia ons een raadsel. Deze tekst beschrijft in 17 zinnen de vlieg tocht in 1928 van de dames Guest en Ame lia Earhart vanuit Amerika over de oceaan. De befaamde Amelia Earhart deed het in 1932 op haar eentje nog eens over, met heel wat meer riaico's dan de eerste keer. Dit verhaal in een notedop was niet al te moeilijk te verklaren, maar het blijft ons inziens onjuist dezelfde tekst voor twee verschillende studie-niveaus te gebruiken. Mavo 3 kreeg bij het examen Frans verder een tekst over de beroemde ontdekkings reiziger James Cook en over het groeiend tekort aan bomen in Frankrijk en verder was er een grappig tekstje over een knap pe winkeldfevegrje, die de rechter probeert wijs te maken, dat zij niet gestolen had, maar te lang op een cas9ièrc had moeten wachten en daarom maar was weggelopen. De kandidaten van mavo 3 waren over de opgaven niet ontevreden. De meesten kon den zelfs ruim binnen de gestelde tijd er mee gereed komen. Wist u overigens dat Parijs nog 87.000 bo men telt, en dat het bosareaa! in Frankrijk sinds de middeleeuwen met ruim 65 pro cent is teruggelopen? Waar een examen Frans mavo 3 al niet goed voor is. Mavo 4 moest zich bij het examen Frans behalve met de twee vliegende dames nog bezighouden met een tekst over de be roemde trompettist Louis Armstrong, een opgave over de agrarische stand in West- Europa en met een verhaaltje over een hippie, die om zijn uiterlijk van een kam peerterrein geweerd wordt, onder de klacht: „Niemand zou bang voor me zijn als ik precies hetzelfde was als iedereen". Actueel genoeg voor de jongeren van mavo 4 o mzich er eventjes goed voor in te span- Het is de kandidaten nogal meegevallen. Ze waren het er echter wel over eens dat de tekst over de agrarische stand de moeilijk ste was. Dat kwam, dachten wij, vooral door de soms wat ingewikkelde zincon structies en de zeer compacte tekst. Maar met wat goede wil en wat Frans Inzicht konden de kandidaten er toch wei uit wijs worden. Mavo 4 kreeg gistermiddag bovendien nog het tweede gedeelte wiskunde te verwerken aan de hand van vijf vraagstukken. Het was, aldus de commentaren van de leraren en leerlingen, een redelijk examen. De eer ste actuele opgave ging over het aan tal zeehonden dat jaarlijks in de Wadden zee waargenomen wordt en het aantal dat als gevolg van de watervervuiling gedood wordt. Dc kandidaten wisten waarschijnlijk nauwelijks hoe actueel deze opgave giste ren was, Op dezelfde dng was namelijk be kend geworden, dat het wereldnatuurfonds zich voor het behoud van de Waddenzee gaat inzetten. Terug nuar de opgave: aan dc hand van een staafdiagram moesten de kandidaten zo nauwkeurig mogelijk onder meer het ge middeld aantal zeehonden over 14 jaar be rekenen, en de daling in één jaar tijd in de Waddenzee als gevolg van de watervervui ling ervan. Op deze manier werden zij op de harde feiten van de vervuiling gedrukt. De andere wiskundevrangstukken waren wat de leraren noemden wat conventioneler. Zij bevatten nogal lastige berekeningen. Zorgvuldigheid in deze berekeningen was hierbij zeer belangrijk Het is de docenten overigens wel opgevallen dat in de belde wlakiinde-cx.imens weinig of geen aandacht aan verschillende facetten van de wiskun de voor mavo 4 besteed was, facetten, die volgens hen op het examen zeker thuls- gohoord hadden. De meeste kandidaten moesten toegeven dat ze praktisch alle opgaven al heel wat keren hadden moeten maken. Dua toch een redelijk examen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7