Openbaar vervoer komt aan de orde in raden Leidse agglomeratie Avond meao start eind augustus bij ..Boerhaave* W erkzaamheden aan Sitterlaan voor de winter van start Nieuwe school in dependance van ..Louise r Controle op woontoestanden buitenlanders verscherpt Speeltuinbond huldigt seer. W. van Zonneveld stad en randgemeenten Achttal inbraken opgelost PAGINA 3 WOENSDAG 30 MEI 1973 LEIDSE COURANT Leiden De gemeenteraden van Leiden, Leidersdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude zullen zich binnenkort (dat zal dan wel na de vakan ties worden) uitspreken over een ontwerp-preadvies behoren de bij de nota Openbaar Ver voer op Korte Termijn. De in ruim een half jaar verzamelde opmerkingen, kantlijnen en sug gesties van een aantal instan ties, zoals Kamer van Koophan del, de NZH, werkgroep Milieu beheer, Adviesraad voor de Bin nenstad en het Leids City Cen trum, zijn door de stuurgroep voor het Verkeers- en Vervoers plan voor de Leidse agglomera tie onder voorzitterschap van de Leidse wethouder A .J. Kret verzameld en verwerkt tot een lijvig concept-advies voor de betrokken gemeenteraden. Het college van B. en W. van Lelden heeft zich al in zeer gro te trekken achter de conclusies van de stuurgroep geplaatst. Verwacht mag worden, dat ook de overige gemeentebesturen het gevraagde principebesluit zullen nemen met hoofdbeslis singen n.a.v. het plan zonder zich meteen te behoeven binden aan gedetailleerde punten. 3. en W. van Leiden zijn van mening dat het in de nota om schreven vervoersplan in het voorjaar van '76 zal moeten in gaan. De verschillende gemeen teraden wordt verzocht in te stemmen met voorstellen inzake het systeem van de lijnvoering van het openbaar vervoer in de Leidse agglomeratie en een „vervoersautoriteit" in het le ven te roepen. Verder gaat de voorkeur in het stuk uit naar in voering van «en 10-minuten- dienst met dien verstande, dat indien om financiële redenen met een lager voorzieningenni veau moet worden volstaan, een 15-minutendienst kan worden in gevoerd; waarbij er van wordt uitgegaan dat van rijkswege de nodige financiële bijdragen wor den verleend. Bovendien wordt de Leidse raad gevraagd, te besluiten, de bin nenstadsroute (Rijnsburgerweg, Stationsweg, Steenstraat, Prin- sessekade. Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaarstraat, Le vendaal omgeving Jan van Houtbrug en de marktroute aan te wijzen als hoofdroute voor het openbaar vervoer. In onze editie van morgen willen wij na der terugkomen op een aantal facetten van dit belangrijke pre-advies. Met name op de reactie van stuurgroep en B en W. van Leiden op de ontvangen suggesties van een aantal in stanties. Over het algemeen is men (stuurgroep) in dit stuk van mening dat alleen een geïn tegreerd vervoersbeleid, dat ook in financieel opzicht door de rijksoverheid wordt gesteund er in belangrijke mate zal kunnen toe bijdragen, dat het openbaar vervoer een aantrekkdlijk alter natief gaat bieden voor het ei gen vervoermiddel, waarvan (zeker in de toekomst) meer en meer een selectief gebruik zal moeten worden gemaakt. T ?5Q LEIDEN In verband met voor v. bo a. zat de school i den uitgebreid. LEIDEN De te stichten oplei ding voor middelbaar sociaal- pedagogisch onderwijs zal waar schijnlijk gehuisvest worden in een dependance van de Louise de Coligny scholengemeenschap. In 1974 hoopt men met deze vorm van onderwijs te kunnen starten In Lelden. Al sinds 1968 wil de gemeente Lei den een school stichten voor de opleiding van sociaal-pedagogi sche beroepsfunctionarissen voor vrijetijdsbesteding. Deze wens werd nog versterkt toen in 1970 een definitief rapport over deze middelbare opleiding ver scheen. Hierin werd geconclu deerd dat er in ons land een grote behoefte bestaat aan afge studeerden in de sector begelei ding vrijetijdsbesteding. Sindsdien is het plan al verschil lende jaren door het ministerie van onderwijs in het scholen plan opgenomen. Hetgeen in houdt dat de school voor subsi die in aanmerking komt. Van de zijde van de gemeente on dervindt de stichting van deze opleiding ook geen enkele tegen werking. In de gisteren gehou den commissie voor onderwijs werden de ontwerpstatuten goedgekeurd. Tevens zal er bij de gemeenteraad op worden aangedrongen een krediet te verlenen die noodzakelijk is om te komen tot de oprichting van een stichting die het onderwijs zal begeleiden. MoFa FIAT 128 1970 N.S.U. PRINZ 1970 FORD TAUNUS 17 M 1969 FORD TAUNUS 15 M RS coupé 1969 6 maanden garantie WASSENAARLAAN 2 RI1NSATERWOUDE TEL. 01721 -8599 - 01713-2215 Onderzoek Transvaalbuurt LEIDEN De gemeente zal een verscherpte controle gaan uitoefe nen op het gebruik van woonvergunningen. Dit om te voorkomen, dat panden een andere bestemming krijgen dan waarvoor de ver gunning is verstrekt. Dit is, ondermeer gebeurd in de Transvaal buurt, waar twee woningen het tehuis zijn voor vijf of zes alleen staande buitenlandse werknemers, terwijl de woonvergunning is af gegeven voor gezinnen. Dit is gebleken bij het onderzoek dat deze week is ingesteld door een ambtelijke groep naar aanleiding van klachten van de bewoners van de Transvaalbuurt over de grote toe loop van buitenlandse werknemers naar hun wijk. Die grote toeloop bleek overigens nogal mee te vallen. In totaal wonen in de Transvaalbuurt, die 880 inwoners telt, 23 buitenlan ders dn gezinsverband. Daarte gen is noch van de zijde van de bewonehs noch van de zijde van de kant van de gemeente geen enkel bezwaar gemaakt. Zij wo nen in koop- of huurhuizen, vol gens de letter van de huisves- tingswet, die aan de buitenlan ders uiteraard geen andere re gels stelt dan aan Nederlandse gezinnen. De problemen liggen meer bij de behuizing van allenstaanden. Vaak zitten deze met een te groot aantal mensen in een kle:- ne woning. In een enkel geval slapen zij er in ploegen. De to?- stand van die „pakhuizen" laat vaak nogal wat te wensen over. Dit is overigens niet alleen het geval in de Transvaalbuurt. De vraag is, wat er met deze men sen moet gebeuren wanneer de pensions gesloten zouden wor den. Het ontbreekt in Leiden aan iedere mogelijkheid om ze op te vangen. De bewoners van de Tansvaal- buurt zelf zullen zoveel mogelijk eventuele opgemerkte onregel matigheden doorgeven aan bu- reau huisvesting, dat telkens deze berichten zal onderzoeken. De Stichting Rijn en Lek zal be middelen bij problemen die ont staan door verschillen in ge woonten en cultuur. Dit alles is besproken op een bij eenkomst van een aantal Trans- vaalders met wethouder Ham (huisvesting) en loco-burge meester mevrouw Den Haan. Daarin werd ook meegedeeld dat de geruchten over het opko pen van leegstaande panden door een persoon sterk opgebla zen zijn. Een tweetal huizen is inderdaad in handen van dezelf de eigenaar maar verdere mo nopolie zal hoogstwaarschijnlijk niet gevoerd worden. De gemeente overweegt de drie door Nederlandse gezinnen ge kraakte huizen te ontruimen. Ere-voorzitter Van Huizen speld oud-secretaris Van Zonneveld de êre-draagspeld in goud op. LEID1'.' De werkzaamheden aan C -rlaan zullen voor de winter beginnen. Er ls ten slotte gi n voor het plan e. Wat inhoudt dat de weg met 1.50 m verbreed zal worden. Vanaf het trottoir, datt de zelfde breedte zal houden, ge zien, gaat de weg het volgende beeld geven. Een klinkerbestra ting van 2 meter voor het parke ren van auto's, een strook van 1,50 of 1,75 m voor fietsers en een rijbaan van vier meter. Aanvankelijk wilde B. en W. 4.50 m bestemmen voor het rijver- keer. Hierover maakten enkele commissieleden van stadsont wikkeling gisteravond grote be zwaren. In verband met het op de weg aan te brengen asfalt, voelde vooral de PvdA fractie er veel voor om de weg te versmallen. Dit gezien het feit LEIDEN In de jaarvergadering van de Leidse Speeltuin Bond was het hoogtepunt van de avond de huldiging van het be stuurslid en oud-secretaris W. v. Zonneveld. Na bloemen te heb ben aangeboden aan mevr. van Zonneveld, liet voorzitter P. Brandt, als „groentje", de ei genlijke huldiging zeer taktisch over aan ere-voorzitter J. v. Huizen. Deze schetste aan de hand van een kompleet jaartallenboekje de 40 jaar, waarin W. van Zon neveld, in hoofdzaak als secre taris van de LSB, zijn sporen heeft getrokken in het Leidse speeltuinwerk. Hij vertelde hoe „Pim", na wegens ziekte terug getreden te zijn, toch steeds weer terugkwam. Zelfs in de oorlog bracht v. Zonneveld de besturen van de verenigingen nog tot het organiseren van spe len voor de kinderen. Daarom was het Ere-voorzitter van Huizen een genoegen zijn vriend Wim van Zonneveld, als eerste, de ere-draagspeld in goud van de Bond te mogen op spelden. Voorzitter Brandt kwam daarna nog met een ex tra verrassing door namens alle verenigingen een horloge aan de jubilaris aan te bieden. Het voornaamste punt, waarmede de vergadering moeite had, was de uitbetaling van de subsidies door de gemeente. De achter stand hierin, r.og geheel of ge deeltelijk van 1971 af, brengt de besturen van de speeltuinen in grote moeilijkheden. Deze ach terstanden brengt de nodige re paraties achterop. „Als het zo doorgaat, zal het er nog van ko men, dat wij de tuin gaan slui ten", liet een van de besturen weten. LEIDEN De Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging in Leiden had gisteravond het voorlichtingsbureau voor levensverzekering te gast. Aangaande dit onderwerp wred een film vertoond. Na de pauze kregen de dames een film te zien over het hu welijk van Prinses Beatrix en Prins Claus. De waarne mend voorzitster mevr. V. Leeuwen-Goddijn sprak aan het eind van de avond een dankwoord. dat asfalt toch al uitlokt tot snel rijden, hetgeen gevaar op zou kunnen leveren voor de fiet sers. Het fietspad wordt "Heen met een witte streep van de rij baan afgescheiden. Mevrouw Kerling vond dat de fiet sers aan groot gevaar bloot werden gesteld, wanneer het fietspad aan de linker zijde van de geparkeerde auto's wordt aangelegd. Dit houdt in dat de automobilisten over het fietspad moeten inparkeren en dat de portieren over het fietspad moe ten zwaaien. Wethouder Kret wees haar erop dat er voor de fietsers verreweg meer moge lijkheden tot uitwijken zijn wan neer zij tussen parkeerstrook en rijbaan rijden dan wanneer zij tussen het troittolr en de par keerstrook door moeten. Het plan was eerst een ventweg aan te leggen voor bediened ver voer en fietsers. Hierover kwam protest van de bewoners die het trottoir niet wilden laten ver smallen en er ook niet voor voel de om de middenberm te laten weg halen. ZIJ wilden alleen een herstrating van de laan om de trillingen die veroorzaakt worden door zware voertuigen, tegen te gaan. Een ander punt van bespreking waren de ontwerpstatuten van de adviesraad binnenstad. Me vrouw Kerling en de heer Zun- derman hadden vooral bezwaar tegen een artikel waarin wordt bepaald dat iemand in dc ad viesraad wordt opgenomen wan neer hij 2/3 van de stemmen heeft. ,,Je loopt gauw de kans 'n coöptatiesysteem te krijgen", aldus meneer Zunderman Me vrouw Kerling vulde hierbij aan: „We willen toch een adviesraad die de burgerij zo breed moge lijk vertegenwoordigt. Wanneer we dit goedkeuren, kunnen be paalde organisaties uit de raad geweerd worden, waardoor we toch weer met allerlei groepe ringen te maken krijgen". Voor gesteld werd nu om bij opname In de raad een minimum nantul stemmen te hnnteen en bij uit stoting de 2/3 van het aantul stemmen te hanteren en WJ -dit- Dagelijks self-service in Leitlerdorj LEIDEN Bij een benzinestation aan de Van der Valk Bouwman- weg start men morgen met het self-servlce-systeem. Dit zal niet alleen in de avondu ren worden toegepast maar de gehele dag door, hetgeen uniek is voor Leiden. De hiermee sa menhangende prijsverlaging zal twee cent per liter bedragen en' voor bromfietsers vijf cent per liter. LEIDEN Scholengemeenschap „Boerhaave" gaat eind augus tus van start met een avond- meao (middelbaar economisch en administratief onderwijs). Hiermee is de scholengemeen schap een van de 25 avondscho len in Nederland die met een dergelijke opleiding beginnen. „Boerhaave" is vorig jaar bekend geworden als „De Leidse onder wijs supermarkt". De avond scholengemeenschap gaf toen de mogelijkheid tot het volgen van mavo- havo- atheneum en han delsavondschool. V. Tongeren (SJZ) naar Roodenburg Zoeterwoude. De SJZ-selectie on dergaat een gevoelige aderla ting. Loek Helder keert na drie seizoenen weer terug naar zijn oude club Randstad Sport, dat inmiddels gepromoveerd is naar de derde klas. Afgelopen zater dag speelde hij reeds mee in een oefenwedstrijd en toonde zich een opmerkelijk doelpun tenmaker. Cor van Tongeren gaat over naar de Leidse le klasser Roodenburg. Een derde eerste-elftalspeler. Al- bert Bosman, geeft het volgende seizoen alle voorrang aan zijn studie aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Jan v. d. Geest, jarenlang een vaste keus voor het standaard elftai en tot voor enkele weken nog een steunpilaar van het tweede elftal, heeft besloten er een streep onder te zetten. Te genover dit alles staan geen aanvullingen van buitenaf. En juist voor deze laatste vorm van onderwijs die na de mam moet langzamerhand gaat ver dwijnen hebben wij de leerlingen een alternatief willen bieden", zegt rector Van Kooten. Al eni ge jaren wordt er op de han delsdagscholen met meao-oplei- dingen geëxperimenteerd. Wat een grote steun voor de speciale I commissie van onderzoek, die werd heiast met de voorberei dingen voor deze nieuwe ople'* ding betekende. De leerlingen kunnen een keuze maken uit drie richtingen. Dit zijn de commerciële studierich ting. de bedrijfseconomische/ad ministratieve en de secretariële studierichting. Alle drie de rich- tingen geven toegang tot het I heao en de lerarenopleidingen. Tevens kan men met de eerst genoemde studierichting terecht bij een commerciële afdeling I van een bedrijf en met de twee Goudsbloemen planten in Pie ters wijk LEIDEN „U heeft hier een zakje goudsbloemcnzaad. Het komitec l'icfcrswijk geeft u dit, In de hoop dat u deze zaadjes ee pot, uw tuin, of voor uw huis (tussen de straatstenen bijv.) in de aarde stopt". Deze oproep lug gisteren met een zakje goudsbloemenzaad in de brievenbus van de bewoners van de Pieterswljk. Het actiecomité, dat nu ruim een Jaar streeft naar verbetering vun de woon- en leefsituatie in zijn buurt, hoopt hiermee wut fleurigheid en een klein stukje natuur in do oude binnenstad te brengen. Tot nu toe is het Pictcr3Wijkcoml- té er aardig in geslaagd zijn medebewoners bij acties te be trekken. Ook bij de gemeente heeft men langzamerhand wel oor voor de wensen van de groep. Of ook deze actie wil sla gen. zal over minstens een maand te zien zijn. De Agnes- en Louise de Colignyscholengemeenschap, die beide onder- dak geven voor de avondscholengemmenachap .Boerhaave". laatste op de administratieve af deling van bedrijf of overheids instelling. Op de dagscholen kunnen leerlin gen verder nog kiezen tussen bestuurlijke en vrije richting. „Er zijn twee redenen waarom we deze twee hebben weggela ten. Ten eerste rekenen we op zo'n 40 50 leerlingen in het eerste jaar en dan is het onver- an:\ 1 meer dan drie studie* rich' - en te nemen. Dit in ver hard de eis van gemiddeld 25 leerlingen. Ten tweede bleek de onderzoekcommissie dat et naar de twee andere studierich tingen veel minder belangstel ling bestaat. Vele overheidsin stellingen nemen zelf bijvoor beeld de bestuurlijke studierich ting ter hand" verduidelijkt de heer Van Kooten. Een van de grote voordelen van deze nieuwe vorm van onder wijs is dat de leerlingen hun ei gen tempo kunnen bepalen. De mammoetwet biedt de mogelijk heid om eerst een gedeelte van het vakkenpakket af te werken en daarin examen waarna aan het resterende gedeelte kan worden begonnen. De opleiding duurt drie jaar. Na tempoverla ging kan men er ten hoogste zes jaar over doen. LEIDEN In samenwerking met de Rijkspolitie van Leider dorp en dc- Koninklijke mare- chausse heeft de Leidse politie vijf Leidenaars, die verdacht werden van Inbraak, kunnen aanhouden. Het zijn een 20-Jarige loswerk- man. een 19-jarige Leidanaar zonder beroep, een 25-Jarlge chauffeur, een 23-jarige mon teur en een 24-jarige betonuf- werker. Zij bekenden in dc maanden maart april en mei een achttal inbraken te hebben gepleegd. Dc buit bestond o.a. uit koffie, kantoormachines, au toradio's, vloerbedekking en geld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3