wilde elke schijn vermijden jSctaiidsrec^ Stalen zenuwen op „Roland Garros" Debalisrond... zegt JohnrueRep Beleefdheidsvisites bij Juventus en Ajax Thee in de rust® Vasco boos SPORTWERELD Bokschicl van „verliezers" OENSDAG 30 MEI 10.3 LEIDSE COURANT PAGINA 13 BELGRADO De forse gestalte van scheidsrechter Milivo je Gugulovic stak scherp af tegen het wat te omvangrijke lichaam, vergeleken met zijn lengte, van de voetballer in ruste Giampiero Boniperti, die als president van Juventus zijn kennis van het voetbal lange jaren speler van Ju ventus en erkend international die voetbalde in de stijl van Kees Rijvers: snel, wendbaar en een goed schot en internationale ervaring in dienst stelde van de gefortu neerde Turijnse club. Ze daalden getweeën de marmeren wenteltrap af naar de hal van hotel Jugoslavia en namen allerhartelijkst afscheid. Milivoje Gugulovic, de man die vanavond scheidsrechter is in de fina le, had vlak daarvoor ook gesproken met Ajax' voorzitter Jaap van lijkst afscheid genomen. Milivoje Gugulovic had zijn „beleefdheids- Praag en trainer Stefan Kovacs. Ook van hen had hij allerharte- visites, zoals hij het met ontwapenende simpelheid noemde, afge legd. Hij nam de tijd om zich ergens in een stil hoekje terug te trekken en een dronk uit te brengen op beide ploegen. Milivoje Gugu lovic, die in zijn land bekend staat als de scheidsrechter met de meest uitgebreide internationale ervaring, wenste voor alles de schijn te vermijden dat hij door een van beide partijen zoals dat heet zou zijn „ingepakt". „Louter een beleefdheidsbezoek", herhaal de hij nog eens. „Ik ken Ajax en de voorzitter, want ik floot al tweemaal een wedstrijd van die ploeg, een vriendschappelijke en een voor de Europacup een, De spelersvrouwen van Ajax vermaken zich best In Belgrado. Vrouwen van Ajacieden filmdiva's gisteren niet BELGRADO - Sinds Giampiero Boniperti, de president van Juventus, onlangs hoogstper soonlijk een opstelling van trainer Cestmir Vycpalek wijzigde en Bettega inzette in plaats van Anastasi, mag het woord van de kleine voorzitter als doorslaggevend worden beschouwd. Het is gewoonte geworden om geen opstellingen prijs te geven. al heeft Stefan Kovacs reeds verklaard dat Ajax com pleet zal aantreden. Een nor maal gevolg overigens van de mededeling dat niemand is geblesseerd. Boniperti heeft het moeilijker. Er werd al getwijfeld aan het mee spelen van Spinosi, de man die Keizer voor zijn rekening zou moeten nemen. Tijdens de training van Juventus was Spinosi bij. Zijn blessure is niet genezen en Boniperti moest toegeven dat het hoogst onwaarschijn lijk is dat Spinosi alsnog speelklaar wordt gemaakt. Dat gebeurt wel met Morinl, die geblesseerd is aan de strekspier van zijn voet. De clubarts werkt druk met in jecties. i Mulder, ook in Belgrado, krijgt van Georg Knobel enkele aanwijzingen. Drukke tijd voor arts Juventus VURIJN - Er bestaat in Italië i duidelijke verbazing over de ontspannen manier waarop Ajax in de Joegoslavische hoofdstad arriveerde, „Alsof ze op vakantie komen, in plaats van de belangrijkste voetbalwedstrijd van het jaar te spelen". Bewondering ook voor de vrou wen van de Ajacieden. „Een jong, vlot en modern gekleed stel, zoals je ze tegenkomt in de Romeinse filmstudio's", schrijft het blad Stampa Ga lant. Het Italiaanse thuis front wordt van uur tot uur op de hoogte gehouden van de stand van zaken in het buurland Joego-Slavië. Ook van het feit dat Altafini zich voelt als een leeuw en dat Farah Diba, die momenteel met de sjah van Perzië een officieel bezoek aan Tito brengt, een bewonderaarster van Longobucco is. Dat is dan nog een supporter extra voor de zwartwitten uit Tu rijn. Het blijft de vraag of het iets zal helpen, een kei zerin langs de lijn. Per slot van rekening loopt er bij Ajax nog altijd een keizer in het veld EUROPA-CUP GESTOLEN Gisteren werd de cup gestolen. Hij stond tentoongesteld in een warenhuis in Belgrado. Een onver laat had het kleinood van de sok kel gepakt en was in het drukke verkeer zeer snel verdwenen. Echter niet snel genoeg voor AJax-eupporter Kees Vuldleband. Door vliegensvlug op z'n feloranje Peugeotbrommer met variomaat de achtervolging In te zetten kon hij de dief plus cup klemrijden en overleveren aan de autoriteiten. Als beloning mag Kees vóór de wedstrijd een ereronde met zijn Peugeot maken. september 1971 in Dresden. Daar speelde Ajax gelijk, 0—0 tegen Dynamo, maar ze hadden in Amsterdam al gewonnen. In dat seizoen werd Ajax voor de tweede keer Europees kam pioen. Ik vertel dit omdat ik me bleef interesseren voor Ajax. In Dresden had ik al de sterke in druk dat Ajax de Europacup zou winnen en ik hoor dat de ploeg nadien nog beter is gaan spelen." In zijn woonplaats Nis, dat hal verwege de weg Skopje-Belgra- do ligt en op de meeste toeristi sche landkaarten zal ontbreken omdat het in dit interessante land niet tot de bezienswaardige toppers behoort en evenmin als stad in het binnenland de ver rukkingen van een badplaats ik zo'n ploeg in volgens de wij ze waarop zij speelt. Het is mij gebleken dat de landsaard niet verdoezeld kan worden in het spel. Italianen zijn zwierige mensen, die van show houden, maar ook licht ontvlambaar zijn. Je herkent hen in het voet bal. Engelsen daarentegen zijn gewend recht op het doel af te gaan. Het is een volk zonder franje, evenals de Duitsers. Kijk naar hun speltype en je vindt die karaktereigenschappen erin terug. Fransen hebben een schijnbaar onverschillige levens houding, ze leven luchtig en ja, als je zo ook voetbalt, en dat doen ze, dan bereik je niet het allerhoogste." Marchetti Morini Salvadore Longo Bucco Cuccureddu Furino Causio Anastasi Altafini Capello Scheidsrechter: Gugulovic Rep Cruyff Keizer Haan Neeskens MUhren Suurbier Hulshoff Blankenburg Krol Stuy ruKKingen van een badplaats kan bieden, heeft Milivoje, Gugu- l,iaruK lovic de finale tegen Inter Mi- Milivoje Gugulovic heeft zich ook laan per televisie gevolgd. En hij herinnert zich nog haar scherp dat de Italianen volko men kansloos waren. De Joe- goslaaf heeft ook enige ervaring met het Italiaanse voetbal. „Hoewel ik vooral wedstrijden Sn het toernooi om de Mitropa; cup leid, fluit ik ook wel West Europese ploegen en dan maak ik na afloop voor mezelf altijd een soort statistiekje op en deel een indruk gevormd over het Nederlandse voetbal, en dan speciaal dat van Ajax. „Ik meen," zegt hij bedachtzaam, „dat Nederland het goede van anderen aanvaardt en in prak tijk brengt. Het i9 In de historie gebleken dat Nederland zich ferm kan verdedigen maar als het moet ook In de aanval kan. Ajax heeft dat alle twee, maar bovendien het artistieke in het spel dat eigenlijk in andere lan den thuis hoort. Dat heeft Ajax overgenomen, denk ik, van het buitenland en de ploeg heeft er de spelers voor." Milivoje Gugulovic lijkt niet een scheidsrechter dio bij wijze van hobby zonder meer het veld op stapt en dan maar ziet wat er van terecht komt. De geste van de UEFA, die stilzwijgend tot regel is verheven, om een scheidsrechter uit het gastland van de Europacupfinale aar. te wijzen, heeft de Joegosta&f act hoogste punt aan het eind van zijn carrière hij is 47 Jaar gebracht. „Ik heb," zegt hij, „er al op gewezen dat naar mijn mening de landsaard her kenbaar is aan het spel. Daar mee dient men als scheidsrech ter rekening te houden. Dat is een onvermijdelijk maar niet zo'n sterk punt in het internatio nale scheidsrechterswezen. Er zijn uniforme spelregels maar het is niet mogelijk een interna tionale code voor het doorsnee speltype aan te geven. Daarmee' bedoel ik: Wat in het ene land getolereerd wordt, zal in het an dere niet zijn toegestaan. Het «pel in Engeland en Duitsland is in onze ogen hard, hoewel overwegend fair. In Spanje en Italië worden trucs uitgehaald De, heb vijf jaar geleden nog meegedaan aan een toernooi voor 14- en 15-jarigen in Milaan. Daar speelden we ook tegen Inter en Juventus.Tegen Juventus werd het toen 0-0. Wat die klanten toen al aan mandekking deden, ongelooflijk, dat is er met de paplepel ingegoten.We moeten vreselijk voor die gasten oppassen, ze zijn erg geslepen. Daarom moeten we ook een goeie scheidsrechter hebben, en niet zo'n boterletter als bij AC Milan - Leeds. Maar ik zie het allemaal nog wel goed terecht komen hoor, als ik in de rust maar gewoon één klontje suiker in de thee krijg, want ik houd niet zo van zoet. PARIJS Stalen zenuwen waren gisteren op „Roland Garros' een onmisbaar element. Zowel bij spelers als toeschouwers. De eersten hadden zich evenwel be ter onder controle dan het pu bliek, dat zijn emoties in twee partijen behoorlijk op de proef gesteld zag. Vooral in de ont moetingen Jan Kodes—Boro Jo- vanovic en Björn Borg—Dick Stockton. Prognoses doen tij dens deze krachtmetingen was net zo riskant als voorspellen of het droog weer zou blijven. Tot de allerlaatste klap was bet on zeker wie uit beide duels als overwinnaar tevoorschijn zou komen. Uren'ang hielden de hoofdrolspe lers ln de zevende acte van de open Franse tenniskampioen schappen de „zaal" ln het onze kere over de apotheose. Pas na het slotakkoord werd duidelijk dat de ontknoping slechts ten dele sensationeel was. Kodes en Borg mochten buigen tijdens het applaus dat na hun opvoe ring ln ruime mate opklaterde. Voor Jovanovic en Stockton gold alleen de ontgoocheling. Beiden hadden zich tot de aller laatste seconden kansen toege dacht op een hoofdrol. Het werd slechts een overigens ge roemde bijrol in het massa'e toneelstuk dat een dergelijk groot tennistoernooi nu eenmaal Is. Na gisteren komen hun na men op de „affiches" niet meer voor. Voor Kodes en Borg ligt een hogere gage in het ver schiet. Kodes en Borg hebben sombere ogenblikken doorgemaakt voor zij zich triomfantelijk konden laten huldigen. Weinig had het gescheeld of hun tegenstanders hadden zich ln de volgende ron de mogen presenteren. Javano- vic veroverde ln de vijfde set van zijn duel tegen Kodes een voorsprong van 6—3, maar moest deze volledig prijs geven. Kodes won vier games achter elkaar en daarmee de partij. Het was de opwindende ontkno ping van een buitengewoon boeiend gevecht, waarin beide gravel-speclalisten hun hele re pertoire aanspraken. De 33-jari- ge Boro Jovanovic gaf een gave demonstratie van zijn kwalitei ten, waartegen de stroef star tende Kodes aanvankelijk geen verweer had. Briljant passerend met vooral zijn back-hand palmde de Joegoslaaf de eerste set met 64 in. Kodes herstelde zich nadien, maar kon na winst van de tweede reeks (6—3) toch niet voorkomen, dat Jovanovic met 64 zich weer in kansrijke «telling bracht. Kodes repliceer de sterk door de vierde set met niet minder dan 6—0 op zijn naam te brengen. Sensationeel De vijfde en naar later zou blij ken meest sensationele set moest vervolgens de beslissing brengen. Na een serie doorbra ken kwam Jovanovic met 43 voor, waarna Kodes door een dubbele fout zijn opslag uit han den moest geven: 53. „Op dat «noment," concludeerde Jovano vic later spijtig, „dacht tk de partij op zak te hebben. Kodes vertoonde verschijnselen van kramp, terwijl Ik me nog licha melijk bijzonder fit voelde." Jan Kodes, die „Parijs" in 1970 en 1971 won, acteerde na deze onfortuinlijk ontstane achter stand uiterst omzichtig en zag zijn voorzichtigheid beloond met drievoudige game-winst: 5—6. Na een serie bijna onnavolgbare rally's kreeg Kodes vervolgens een matchpoint, die Jovanovic met een zee- „'"«•"■fde return teniet c'.ec. fV benutte Kodes e 1—5. ,.k had misschien een andere taktiek moeten volgen," constateerde Jovanovic, die na afloop enkele minuten lang met het hoofd In de handen op een stoel langs de baan bleef zitten. „Ik nam zelf de risico's, maar ik had Kodes de fouten moeten laten maken. Simpe'weg de bal ln het spel houden had me waarschijnlijk de overwinning opgeleverd." Dick Stockton, de 22-Jarige New Yorker, die vorig jaar interna tionaal doorbrak, en dit voor jaar de finale tegen Rod Laver bereikte van het W.C.T.-toeroooi in Miami, had zich eveneens een ander resultaat voorgesteld In zijn duel tegen Björn Borg, dat de toeschouwers eveneens tot de laatste slag geboeid hield, zag hij drie setpunten In de vierde reeks verloren gaan. In de tie-break liep de score tot 10—9 op alvorens Borg met een uiterst subtiele lob de winst bin nenhaalde. Verrassing Voor Björn Borg, die zijn geringe re fysieke kracht ten opzichte van Stockton compenseerde door veel met topspin te slaan, betekent de plaats in de achtste finale een geweldige verrassing. „Ik ben nog nooit zo ver geko men," meldde hij verheugd. „Het is geweldig." De winst van de Zweed in de tie-break was daarom zo verrassend, om dat hij in de eerste set de tie break had verloren. De tweede reeks greep Borg na een voor sprong van 41 met 75, waar na hij de derde simpelweg met 64 veroverde. Tot 66 hielden de qua speelstijl zo verschillen de opponenten elkaar in even wicht. Ook het service-duel in de tie-break ging zeer lang ge lijk op. Tot 9—9. Het eerste het beste matchpoint benutte de Zweed. „De beslissende lob was ning." Tom Okker kwam gisteren' alleen in het heren dubbel in actie. Met John Newcombe behoefde hij slechts een set af te staan aan de Russen Likatsjev en Me- treveli. Daarmee kwalificeerde het duo Okker-Newcombe, eer ste geplaatst, zich voor de kwartfinale. FRANK WERKMAN BELGRADO - Juist Velibor Vaso- vlc is boos op zijn oudo vereni ging. Hij Is onlangs uit MUn- chcn teruggekeerd met de me dedeling dat Ajax begin augus tus vriendschappelijk tegen Par- tizan zou spelen. Deze bewering blijkt nu voor el- gen verantwoordelijkheid te zijn omdat er geen definitieve af spraken zijn gemaakt. Het is onmogelijk omstreeks 8 augus tus naar Belgrado te reizen. Van Praag: „Bij Bayern heeft Vasco ons inderdaad gevraagd. Wij hebben hem die belofte niet kunnen geven omdat het vast stellen van de seizoensvoorbe reiding een zaak van onze nieu we trainer is. De datum, die hij ons wilde hebben, hadden wij gereserveerd voor de afscheids- wedstrijd van Sjaak Swart. Va- sovic heeft meer bekend ge maakt dan hij kon verantwoor den. Wij willen best later een keer naar Belgrado komen en dan zullen wij Partizan en hom het vel niet over de oren ha len". Jan Kodes kijkt naar de hemel om zijn teleurstelling niet emo tioneel te verwerken. Toch zou hij nog winnen. die, ik noem maar iets, in Scan dinavische landen bestraft zou den worden, maar in de betrok ken landen zelf niet. Een scheidsrechter, die een wed strijd moet leiden tussen twee verschillend geaarde ploegen, wat het speltype betreft, znl moeten proberen het gemiddel de van die twee zo dicht moge lijk te benaderen, dus rekening houdend met de landaard". College Milivoje Gugulovic heelt een soort college gegeven waaruit mag blijken, op welke wijze hij de fl- nule om Europacup één denkt te lelden. Hij heeft zich er ter dege op voorbereid want hij wil ook zichzelf een waardig inter nationaal afscheid bereiden met dit hoogtepunt uit zijn loopbaan. Hij laat zich er niet over uit of hij van Juventus zal tolereren wat gemeenlijk in het Italiaanse voetbal als normaal wordt be schouwd. Hij blijft ook vnag over het gebeurde bij AC Milan tegen Leeds United ln ee flnaio om Europacup twee. Gugulovic heeft ervan vernomen maar zelf niet kunnen constateren. Gewe zen op het feit dat spelers van AJnx nogals eens de mond open trekken In het veld, zegt hij nuchter: „Dat mag. als het mnnr niet tegon mij is. Ik ver sta wel geen Nederlands, maur aan dc toon kun Je nflelden of ze het goed of niet zo goed met je menen." Het belang voor beide ploegen ziet Milivoje Gugulovic voor de volle honderd procent in. Hij is dan ook voorbereid op een felle strijd. Half en half geeft hij toe Ajax als favoriet te beschouwen maar hij verheelt ook niet dat Juventus een geslepen elftal is dot nog nooit zo dicht bij een Europacup één is geweest. Als Gugulovic zo wilskrachtig leidt nis zijn gelaatstrekken zijn, zou er bij Ajax—Juventus niet veel scheef kunnen gaan. „Omdat ik besef wat voor belde ploegen op het spel staat, zal ik voor de volle honderd procent geconcen treerd mijn taak volbrengen. Ik heb er naar toe geleefd, en ver geet niet dat een scheidsrechter een machtig wapen in handen heeft als het onverhoopt ver keerd dreigt te gaan." Milivoje Gugulovic maakte een veelbetekenend gebaar naar de borstzak van zijn colbert. In het scheldsrechterscostuum pleegt zich daar de gele kaart te be vinden. HERMAN VAN BERGEM Uitslagen O Herenenkelspel Derde ronde: Fröhling (VS)— N'Godrella (Fra) 6f 6—3 G—4; Pilic (Zsl)—Dent (Aus) 3—6. 7 6, 75, 63; Solomon (VS) Ashe (VS) 7—6, 6—2, G—7. en 42 afgebroken wegens regen. Achtste finales. Gorman (VS)— Holecek (Tsj SI) 6—3, 6—3. 6— 4. Borg (Zw)—Stockton (VS) 6 —7. 7-5. 6-2, 7-6. Kodes (TsjSl)Jovanovic (Zsl) 4—6, 6—3, 4—6, 60, 7—5. Damesenkelspel: Achtste finales: Odile de Roubin (Fr)—Virgina Wade (GB) 1—G, 6—2, 6—3. Fran?oise Durr (Fr) Bonicelli (Peru) 6—2. 6—1. Helga Masthoff (Wdl)—Pat Pre- torius (ZAF) 6—2. 4—6, 6—2. Herendubbelspel Achtste finales: Connors/Nastase (VS/Roem)—Kramer/Moore (Z. afr) 7—6. 6—2. Carmi- chael/McMillan (Aus/Z Afr.—Molina/Velasco (Col) 7— 5. 6—7, 64. Newcombe/Okker (Aus/Ned)Likhatsjev/Metre- vell (Rus) 64, 4—6, 6—2. Damesdubbelspel Derde ronde: Durr/Stöve (Fr/Ned)—Paish/Pretorius (Austr/Z afr) 2—6, 6—3, 6—3. Ebbinghous/Mashoff (Wdld)— Goolagong/Young (Aus) 36, 63, 86. Evert/Morozova (VS/Rus)—Rho/Sato (Arg/Jap) 6-2, 6-1. HEERENVEEN - Teun Kist heeft geweigerd het aangeboden con tract van Heerenveen te accep teren. Voor de Heorenveense schutter belangstelling bij Cambuur en Roda JC. Op dc transferlljst bij Heerenveen ls Alberda ge plaatst. Kussendrager heeft het bestuur laten weten dat hij met voetballen wil stoppen. AMSTERDAM - Het toernooi om het vijfde snelschnakkamploon- schap van Nederland zal op 2 juni worden gehouden ln Weesp, Tot dé deelnemers behoren onder anderen de internationale mees ters Enklaar, titelverdediger Hartoch, Timman en Zuldemn. alsook de in Nederland verblij vende Russische meester Soson- ko. PRAAG - Een 53-Jarlge Tsjechi sche atletickofficiol is tijdens wedstrijden In Pardubice (bij Praag) om het leven gekomen doordat hij werd géraakt door een geslingerde kogel. Volgens de Tsjechische krant I.idova De- mokrocie was de official Jaros- lav Flegl, die tijdens de wed strijd fungeerde als Jurylid. (ADVERTENTIE) LONDEN - Joe Bugncr, Europees bokskampioen in het zwaarge wicht, zal op 2 juli uitkomen te gen de Amerikaan Joe Frazier, voormalig wereldkampioen. Het gevecht zal worden gehouden In Londen, in de Earls court tentoonstellingshal, welke plauts biedt aan 18.000 toeschouwers. Voor beide boksers wordt deze partij het eerste optreden na een nederlaag. Frazier verloor enige tijd geleden zijn wereldti tel in een partij die slechts twee ronden duurde aan George Fo reman. Bugner werd in februari door ex-wereldkampioen Mo hammad All verslagen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13