PASSAT Nieuwe beveiliging voor files Bloemetjes binnen en buiten Twee fietsen per gezin Roken verhindert opname zuurstof In 1972 ruim 1 miljoen nieuwe fietsen verkocht Nieuwe middenklasse r van Volkswagen Profieldiepte banden wettelijk regelen WOENSDAG 30 MEI 1973 LEIDSE COURANT NEDERLAND TELT 7,3 MILJOEN FIETSEN Ons land telt naar schatting 7,3 miljoen fietsen; gemid deld twee per gezin. Van dat aantal wordt een kwart (1,8 miljoen stuks) minder dan éénmaal per maand gebruikt en driekwart minstens éénmaal per maand. Bijna drie kwart (5 miljoen) wordt gebruikt door personen van 14 jaar ui ouder. Een en ander blijkt uit het „Basisonder zoek fietsen 1972", dat in opdracht van het CBS werd ge houden door de Ned. Stichting voor Statistiek. Het fietsbezit blijkt vooral ge concentreerd te zijn bij jonge ren; boven de 65 jaar loopt het fietsbezit sterk terug. In het noorden van het land is het fietsbezit hoger dan in het wes ten en met name hoger dan in de drie grote steden. Eén op de vijf fietsen heeft een versnelling. Fietsen met ver snelling worden vooral aangetrof fen in de middelgrote steden en in Noord-Holland, Gelderland en Utrecht. Voor jonge mannen en minder welgestelden is de fiets een ver voermiddel dat zomer en winter wordt gebruikt voor huis/werk en huis/school verkeer. Voor de jonge vrouwen vervult de fiets vooral een functie bij het doen van boodschappen; de vrouwen laten de fiets echter gauwer staan in de winter. Ook bij ou deren is het gebruik van de fiets meer afhankelijk van het weer. Tien procent van het geregeld gebruikte aantal fietsen zal bin nen een jaar worden vervangen, hetgeen neerkomt op 500.000 stuks. Daarvan zullen er 100.000 worden vervangen door een tweedehandsfiets en 400.000 door een nieuwe. Van de oude fietsen wordt een derde (155.000 stuks) aangehou den als reserve (voor onderde len bijvoorbeeld), een kwart (135.000) ingeruild, een kwart (130.000) weggegeven en een achtste (80.000) weggegooid. Mannen kopen doorgaans duur dere fietsen dan vrouwen. Geven de mannen gemiddeld 200 gul den uit, de vrouwen gaan niet verder dan 130 gulden. De hoge re prijs die de mannen willen betalen, wordt veroorzaakt door het feit, dat zij vaker een fiets met versnelling willen hebben. Eén op de vijf ondervraagden gaf aan, dat de fiets van een van de gezinsleden de afgelopen vijf jaar wel eens gestolen is. Bij degenen, die al eerder gecon fronteerd zijn geweest met dief stal van hun fiets, is het bezit aan tweedehandsfietsen groter. Deze groep fietseigenaren blijkt overigens ook aanmerkelijk non chalanter te zijn. De keuze tus sen een nieuwe of een tweede- hands fiets hangt ook samen met de leeftijd: ouderen kopen eerder een nieuwe fiets dan jon geren. Als zwakke punten van de fiets worden genoemd: de verlichting en de ketting. Lekke banden ko men gemiddeld tweemaal per jaar voor. In het jaarverslag van de „Nederlandse Vereniging de Rij wiel- en Automobielindustrie" (RAI) over 1972 lezen we, dat er vorig jaar in ons land maar liefst 1.085.800 nieuwe fietsen zijn verkocht. Dit is meer dan het dubbele van het aantal dat in het rapport „Basisonderzoek fietsen 1972" wordt aangege ven. De gegevens, die dergelijke onderzoekingen opleveren, blij ken toch niet altijd met de werkelijkheid overeen te stemmen. De werkelijke verkoopcijfers geven blijk van een enorme toe name van de fietsverkopen gedurende de afgelopen tien jaar. In 1963 werden er nog maar 555.000 fietsen verkocht; dat aan tal is dus inmiddels verdubbeld. Sterk gegroeid is ook het aandeel van de buitenlandse fietsen. Werd in 1963 nog maar 15 procent van alle nieuwe fietsen geïmporteerd, in 1972 was dat percentage al bijna 40 procent. Die verhoogde import uit het buitenland is vooral te verklaren uit het wegvallen van de binnentarieven in de EEG, die ken nelijk ook de concentratie dn de rijwielindustrie heeft bevor derd en daarmee de internationalisering. Zo waren er in ons land in 1952 nog 35 fietsenfabrieken, in 1960 waren dat er 20 en in 1972 waren dat er 9, waarvan 3 grote. Rijkswaterstaat zal eind juni op Rijksweg 16 (Rot- terdam-Breda) op het weg gedeelte tussen de afslag na Rijksweg 15 en de brug bij Dordrecht een nieuw filede tectiesysteem in gebruik nemen. Dit nieuwe sy steem, dat naar raming 400.000 gaat kosten, zal het tegenwoordige vervan gen. Het nieuwe systeem maakt ge bruik van zgn. matrixborden, die zijn te vergelijken met een elektronisch scorebord. Daarop kunnen de verschillende advies snelheden voor het verkeer wor den aangegeven. Het is voor het eerst, dat dit in Engeland ont wikkelde systeem op het vaste land van Europa zal worden toe meter worden geplaatst. Even eens worden op deze afstanden dubbele lusdetectoren in de rij weg aangebracht, die het moge lijk maken snelheid en volgaf- stand per auto te meten. Neemt de intensiteit op het betrokken weggedeelte toe, dan verschij nen op de borden adviessnelhe den. Ontstaat er bij de brug over de Oude Maas een file, dan tonen de borden afnemende snelheden van 90, 70, 50 tot 30 km per uur. Tegelijk gaan in de vier hoek punten van het bord ver-stralen de knipperlichten branden. Overschrijdt de lengte van de file de lengte van het beveiligde wegvak, dan wordt automatisch de politie gewaarschuwd. Het systeem controleert zichzelf. Bij storing geeft het een waar schuwingssignaal en schakelt zichzelf uit. Tot nu toe paste Rijkswaterstaat op dit weggedeelte een systeem toe, dat bestond uit driehoekige verkeersborden met daaronder het woord „file", voorzien van een groot knipperlicht. WEGWIJS onder redactie van Guido Halleen Een onderzoek van het CBS heeft aangetoond, dat de auto als vervoermiddel een belangrij ke rol speelt bij het op vakantie gaan. Vorig jaar werd bij de binnenlandse zomervakanties voor 81 procent gebruik ge maakt van de auto (in 1971 was dat 78 procent.) Ook bij de buitenlandse zomer vakantie wordt steeds meer ge bruik gemaakt van de auto: vo rig jaar voor 66 procent, tegen 63 procent in 1971. Alleen 65plussers geven bij va kantie de voorkeur aanvervoer per toerincar of openbaar ver voer. Als pluspunten voor vakantie vervoer per auto worden ge noemd: snelheid, comfort en on afhankelijkheid. Volkswagen heeft dan eindelijk zijn nieuwe middenklassewagen geïntroduceerd. Het gaat hier om de opvolger van het 1600 fastback model. De nieuwe VW heet „Passat" en doet sterk denken aan de Audi 80. Niet al leen werd het onderstel vrijwel geheel van deze Audi overgeno men, ook andere details verto nen gelijkenis. De Passat komt ln juli op de Nederlandse markt. Van de Passat zijn twee versies leverbaar, een fastback en een variant, die in 24 verschillende uitvoeringen kunnen worden ge leverd. De fastback heeft 2- en 4-deurs modellen, de variantse rie heeft 5 deuren. Er zijn drie motoruitvoeringen: een 1300 cc, die 60 DIN pk le vert en een topsnelheid heeft van 145 km per uur; een 1500 cc S levert 75 DIN pk en een top snelheid van 160 km/u; een 1500 cc TS levert 8B DIN pk en een topsnelheid van 170 km/u. Een Sedan model van de Passat ontbreekt; daartoe kan men te recht bij de Audi 80. De Passat heeft ook dezelfde prijzen als de Audi 80. De goedkoopste kost 10.588 en de duurste 12.988 gul den. De modellen met een 1,5 li ter motor kunnen met automati sche transmissie worden gele verd. De watergekoelde viercilinder motor van de Passat is voor de vooras geplaatst en drijft de voorwielen aan. De wagen is met een veiligheidsstuurkolom uitgerust; het remsysteem is diagonaal gescheiden met schijfremmen voor en trom- melremmen achter. De bagageruimte heeft een in houd van 490 liter; bij de va riant 750 liter, met neergeklapte achterbank 1520 liter. OPEL GT VERDWIJNT De produktie van de 2-persoons sportwagen „Opel GT" zal in augustus van dit jaar worden stopgezet. Sinds 1968 heeft Opel meer dan 100 000 sportwagens gebouwd en verkocht, waarvan meer dan 70 procent werd geëx porteerd naar de VS. In ons land zijn er enkele honderden GT's in de afgelopen vijf Jaar verkocht. De Nederlandse bandenhandela ren willen graag dat de regering de minlumprofieldiepte van ban den voor personenauto's vastlegt in wettelijke bepalingen. De Vereniging van Bandenspe cialisten Nederland (Vaco) zegt in een brief aan minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat), dat vooral bij natte wegdekken de antislip- en remeigenschap- pen van banden bij een profiel kleiner dan drie milimeter in sterk versnelde mate afnemen en een direct gevaar opleveren voor de veiligheid van het weg verkeer. Nederland en Polen zijn de eni-, ge landen in Europa, die tot dusver geen wettelijke regeling voor de miniumum-profieldiepte kennen. De Vaco vraagt de mi nister zich aan te sluiten bij de in de overige Europese landen bestaande regeling van de mini- mumprofieldiepte van één mili meter met een slijtage-indicator op een hoogte van 1,6 milimeter in het profiel. Deze indicator is in ongeveer 95 procent van de in Nederland leverbare banden aangebracht. STEEDS MEER SNELWEG Vorig jaar is blijkens het jaar overzicht van Rijkswaterstaat 206 kilometer autosnelweg ge reedgekomen, evenals 52 kilome ter aan enkelbaanswegen. Sinds 1965 is 790 kilometer auto snelweg voltooid. De totale om vang van het autosnelwegennet is daarmee gekomen op onge veer 1500 kilometer. Voor de ja ren 1973 tot 1977 is een (netto) uitbreiding voorzien van 25 kilo meter autosnelweg. Met de tuin langzamer hand op zemersterkte, de laatste zomerbloe men hun plaats hebben gevonden, vragen de ka merplanten nog eens de aandacht. Een aantal kamerplanten verhulst de tuin om te over- zomeren: geraniums, passiebloem, de uitge bloeide hortensia e.d. Maar het merendeel van de planten blijven bin nen, ook al omdat een tuin vaak niet beschik baar is en omdat een eventueel balkon te veel hitte oplevert. Maar ook het zonneraam vra gen de meeste planten in de middag wat extra bescherming zeker bladplanten. Bloeiende planten moet men even wel niet verder dan een meter van het raam ver wijderen. Krijgen bloeiende planten een plaats in een verder van •aam staande plan tenbak, dan kan men ze het best met pot en al ingraven. Dan zijn ze gemakkelijk te vervan gen door een andere bloeiende plant. In een nieuw boekje, luis terend naar de titel Kamerplantenkalen der" en geschreven door mevr. A. Muller-Idzerda (in de serie Even Kiiken Royco uitg. Wol- ters-Noordhoff te Gronin gen), wordt beschreven hoe van maand tot maand de kamerplanten hun verzorging verdie nen, en welke planten in een bepaalde maand bij zondere aandacht moe ten krijgen. Tuinkalen- ders zijn de laatste ja ren in verschillende uit gaven verschenen, maar op het terrein van de kamerplanten was min der keus. En een be handeling per maand biedt juist veel voorde len. Een greep ut de maand mei: Geraniums, fuchsia's, azalea's, vlijtig Liesje, aaronskelk en sierpeper vanaf half mei buiten in graven, geraniums en fuchsi's eventueel in- hangpotten of bloembak ken op het balkon. Gera niums niet teveel water om het bloeien te stimu leren, fuchsia's meer water. Franse gera niums voor een zonnig raam. Cactussen en vetplanten kunnen deze maand ge stekt worden, waarna de stekken om een week droogte vragen. Bij een lidcactus slaan de stek ken beter aan als in plaats van één drie le den aaneen worden ge nomen. Cyclamen die zijn uitge bloeid kunnen verpot worden, hoewel meestal geen grotere pot nodig is. Een goed grond- mengsel is bladaarde met oude koemest en turfmolm. De bovenkant van de knol vrijhouden. De pot na de behande ling in halfschaduw in de tuin ingraven of op een koele lichte plaats neerzetten, waar voort durend meer water wordt gegeven. En tenslotte nog twee algemene tips: bladluis wordt bestreden met een oplossing van zachte zeep en spiritus, waarbij ook de onderkant van de baderen niet moet wor den vergeten. En plan ten ln de volle zon vra gen wel frisse lucht, zo mogelijk buitenlucht. Al is dit iets anders dan tocht. Kruiden Uit San Francisco, het Mekka van de hippies, stamt een allerliefst en leerzaam boekje over kruiden: Kruidenkunst, geschreven door Violet Schafer. illustraties van Win NG, uitgegeven door Bert Bakker in Den Haag. De kruiden waren vredige wereldver. overaars. die overigens meetrokken in het voet spoor van legers op veldtocht. Het waren im mers de krulden die wonden moesten helen en pijn verzachten. Alexander de Grote liet al een kruidenstudie schrijven: resten van marjolein en laurier werden gevonden in de overblijfselen van Grieks-Romeinse banket ten, en zelfs de meest „primitieve" volken heb ben hun kuidenkunste- Kruiden dienden overi gens voor veel meer dan als geneesmiddel alleen, Zij brachten schhoonheid of vrolijkheid, genazen van een kater of van jicht, verjoegen muizen of vliegen, zorgden voor een lang, gelukkig en onbekommerd loven, wekten eetlust en zerg den voor een frisse adem. Uiterst waardevol zijn kruiden als knoflook )o.a. tegen muggen), kervel (verjaagt voor jaarsmoeheid), karwij (voor brood en groente), hernagio (vitaminen), ci troenmelisse (kalme rend), munt, tijm en zelfs viooltjes. De maal tijden worden door het gebruik van kruiden ge varieerder. geuriger, kruiden zijn toepasbaar in allerlei dranken, en zelfs zonder dat: ze leve ren een heerlijk geurend stukje tuin of balkon op. De verzameling mythen, vertellingen en feiten over krulden die mé- vrouw Schafer heeft bij eengebracht. leveren een heerlijk leesbaar en ook informatief boekje op. 26 kruiden worden behan deld met hun geschiede nis en hedendaagse waarde. Ze voegt er een kruidenlijst aan toe, TW- derverdeeld naar r*r- schillende soorten ge rechten waarin kruiden zijn toe te passen on vervolgens een aantg) uitgelezen kruidenrecop- ten als dillebrood, krui- denkoekjes en krulden* theeën. kruidencognac en kruidensoep. Smulpa pen zullen uit het boekje bovendien kunnen lerej), hoe van hun Indigestie, hun kater en hun zwaar lijvigheid af te komen. Het zesde continent onder een enorme ijskap is 20 miljoen jaar oud Waar blijft de rook na elke trek aan sigaar, sigaret of pijp? In de borstholte Hierin wordt aanmerkelijke hoeveelheid koolmonoxide (kolendamp) ach ter gehouden. Om dit te be wij zen heeft men de koolmonoxide- concentratie in de uitgeademde lucht van een roker over een tijdspanne van twee uur con stant gevolgd en gemeten. Di rect na het roken lag bedoelde concentratie bij 30 ppm (deel tjes per miljoen), na 10-80 minu ten daalde ze tot 25 ppm maar lag zelfs na 2 uur toch nog bij 20 ppm. Het kolendampgehalte in de lucht resp. in de ademlucht van controlepersonen (die dus niet hebben gerookt) lag bij 4 ppm en was daarmee wel vijf keer zo gering als twee uur na afloop van een rookperiode. De ex treem langzame afgifte van in gezogen kolendamp berust nu daarop dat het koolmonoxide zich muurvast in de plaats van zuurstof aan het haemoglobinc- (bloedkleurstof) molecull in het bloed hecht en zo de biochemi sche functie van het haemoglobi- ne blokkeert (voorziening van zuurstof t.b.v. de weefsels). Het roken staat als het ware de voorziening van onontbeerlijke zuurstof aan cellen en weefsels in de weg. De antarctische (d.i. van de Zuidpool) ijskap is 20 miljoen jaar oud gebleken. Daaronder strekt zich het zesde continent uit. Deze kennis hebben wij te danken aan geleerden van het onderzoekingsvaartuig Glomar Challenger. Op zestien plekken in de Lev-brdcm heeft men borin- gzn c- p.ilin^-n verricht en niet mi.-.d r dar. 4650 voet bodem monsters verzameld. Uit de di verse afzettingen zoels puin door voormalige gletsjers naar zee getransporteerd, zijn dr.Hayes en medewerkers erin geslaagd de voorhistorie van de gletscr- vorming te reconstrueren. Hoe dit zij, een grote verrassing was dat het begin van deze vorming niet vijf of zeven milfoen juur geleden maar 20 miljoen jaur geleden heeft plaats gehad. Wel was er vijf miljoen juar geleden iets gebeurd: toen bereikte de ijskap zijn grootste uitgestrekt heid. Toen reikte de geweldige ijsdeken 320-480 km verder naar het noorden. Daarna trad cr een HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP plotselinge „dooi" op met als gevolg dat enorme gebieden ijs vrij werden en de ijskap de te genwoordige grootte innam, die sinds dat „tijdstip" min of meer stabiel bleef. Voorts heeft men aan het licht gebracht dat on geveer 50 miljoen Jaar geleden Australië zich losgescheurd heeft van het supercontinent Gondwa- ne (Afrika, Australië, Zuid-Ame- rika, India, Zuidpoolland omvat tend) waarna het met een snel heid van 5-8 cm per jaar zich noordwaarts verplaatste. De Canadese geleerde dr. H. Sinha heeft de hypothese op gesteld dat in het heelal een „anti-melkweg" bestaat, ge vormd door deeltjes die zich met een snelheid groter dan het licht verplaatsen. Deze stelling is in strijd met de relativiteits theorie van Kinstein, die zegt dat niets sneller kan zijn dan het licht. Volgens Sinha echter betekent zijn theorie een aanvulling op die van Einstein. Sinds 1962 wordt in verscheidene delen van de wereld gezocht naar deeltjes die zich sneller verplaatsen dan het licht, „tachyonen" genaamd. Sinha baseert zijn theorie op wis- en natuurkunde theorieën, waarmee hij wil aantonen dat een „anti-melkwég" bestaat uit deeltjes „anti-massa" of „jugo- mons" die zich volkomen tegen overgesteld gedragen als de nor male deeltjes waaruit de mate rie bestaat. Deze anti-deeltjds heffen elkaar op en ontstaan weer opnieuw, een proces waar voor een snelheid nodig Is die groter is dan het licht. Japanse geleerden hebben een methode ontwikkeld waardoor twee belangrijke manleren van luchtvervuiling, veroorzaakt door het verbranden van zware olie, kunnen worden tegenge gaan. Deze methode bestaat uit het doorlopend bestralen met elektronenstraling van de uit laatgassen, waardoor stikstof- oxyden geheel en zwaveldioxy- de voor 90 procent worden ver wijderd. Deze gassen vormen dan kleine stofdeeltjes die kun nen worden opgevangen. De methode is ontwikkeld door het Japanse instituut voor atoomenergie en de maatschap pij Ebara. De betrokken geleer den zijn van plan hun methode over twee of drie Jaar voor praktisch gebruik gereed te heb ben.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11