■ÉR. buitenlands geld reisverzekering „DE WOESTE ZEE", VERSLAG VAN 38 DAGEN SCHIPBREUK CeldocSoivtcunt Pappas: Griekse regering is geïnfiltreerd DERDE MINISTER IN SEXSCHANDAAL ONTKENT SCHULD IVKVMICK SKYLAB KLAAR VOOR ACTIE gezondigd laat ons er maar voor zorgen: DINSDAG 29 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Overleden na ondeugdelijke alcohol BRUSSEL (ANP) Een aantal matrozen van een Russisch schip dat in Antwerpen ligt hèeft, zo is nu eerst bekend ge worden giftige alkohol gedron ken. Een van de matrozen over leed in het ziekenhuis. Twee worden er daar nog verpleegd en een vierde matroos kon on- meddels weer naar het schip te rugkeren. Het ongeluk gebeurde tijdens ee fesstje aan boord van het vrachtschip de Azov. Vermoede lijk heeft het ongeval zich als volgt afgespeeld: een van de feestvierders heeft zich,toen de dran op was, vergist. Hij heeft big het halen van nieuwe drank ook een fles alkohol meege bracht die gebruikt werd voor h$t reinigen van een stencilma chine. Contract tussen Duits bedrijf en Sovjet-Unie KEMPTEN (ANP) De Lieb- herr Verzahntechnik GMBH in Kgmpten-Algau heeft met de oypjet-importeur voor de auto mobielindustrie, Avtopromim- p^rt, een contracht gesloten voor de levering van uitrusting ter waarde van driehonderd miljoen mark voor de vracht- waenfabriek aan de rivier de Karna en de Sowjet-Unie. Ver der hebben zij een overeen komst esloten voor de bouw van een fabriek van vesnellingsbak- ken aan de Karna. HOUSTON, (AP) Skylab, het eerste Amerikaanse ruimte vaartstation en het grootste ruimteschip ter wereld, is thans geheel operationeel en gereed om een begin te maken met een wetenschappelijke studie van aarde, zon en maan. De astronauten aan boord van de Skylab, Charles Conrad jr., dr. Joseph P. Kerwin en Paul J. Weitz zijn gereed met de lang- durige taak om alle materiaal op te bergen en zijn thans be gonnen met het controleren de ingewikkelde wetenschappe lijke instrumenten. Op de vraag of zij klaar waren voor een verblijf van vier we ken aan boord van het rondcir kelende laboratorium heeft Con rad bevestigend geantwoord. „Ik geloof, dat wij in goede vorm zijn voor die 28 dagen", zei hij. Dougal Robertson, volgens zijn vrouw een zeer be scheiden, niet zo sterke man, moest zijn gezin in leven zien te houden door onder meer een zaeschild- pad te doden. AMSTERDAM 38 dagen lang heeft de Brit Dougal Robertson met zijn vrouw Lyn, hun 18-jarige zoon Douglas en hun 12-jarige tweeling Neil en Sandy op een polyester vlot rondgedobberd over de Stille Oceaan schipbreukelingen in de meest verschrik kelijke zin des woords. Maar hij heeft de ontberin gen overleefd en wel op een dusdanige wijze dat hij vandaag in Amsterdam zijn logboek over zijn erva ringen ten doop kon houden. De titel is: „De woeste zee" en het Spectrum heeft het uitgegeven, daarmee Nederland een bescheiden, maar spannende wereld primeur bezorgend. Dougal Robertson was in 1972 de gelukkige eigenaar van de schoener „Lucette". Hij maakte er met zijn gezin een wereldreis mee, maar op 15 juni sloeg het noodlot ter hoogte van de Galapalos eilanden toe. De zeezeiler werd door een aanval van walvissen binnen de minuut tot zinken gebracht, en de Robert sons zagen zich gedwongen om zonder kaarten of kompas met een noodrantsoen voor drie dagen het vege lijf te redden op een polyester vlot. Mevrouw Lyn Robertson gaf in Amsterdam in sobere woorden een verslag van de doorgemaakte beproe vingen. Ze vertelde onder meer: „Dougal had twee degraads brandwonden opgelopen toen hij drie uur achter elkaar onder een tropische zon voorover ge bogen had gestaan om een grote schildpad te doden en scchoon te maken. Schildpadden en rauwe vis waren nog onze enige hoop in de strijd tegen de ver hongering. We aten het vlees en zogen het voch uit de ruggegraat. De grote schildpad was dicht genoeg bij Dougal gekomen om hem bij zijn poot te kunnen pakken en aan boord te hijsen. Hij woog ongeveer 70 pond. Dougal doodde het met ons keukenmes en ik zag die meedogenloze strijd. Mijn man is vrien delijk, zeer bescheiden niet te sterk gebouwd en zijn kracht komt voornamelijk voort uit zijn wil. Hij zal nooit een dier aan de ketting leggen, heeft nooit ge dood om het doden, heeft nooit een geweer bezeten. Alle dieren hadden volgens hem evenveel moeite een gelukkig leven als hij. Ik weet hoeveel moeite het hem kostte. Het mes was bot, de schildpad vocht voor zijn leven en stierf slechts langzaam. Toen moesten we hem opeten. In zijn buik zaten tientallen goudkleurige eierdooiers, ik roerde ze door elkaar met een breinaald en wij dronken ze Het polyester-bootje .Dinghy" heeft het gezin Robert son 38 dagen lang in leven leven gehouden, nadat zonken. ROME (UPI-AFP) De uitende kapitein van het Griekse mari neschip dat koers zette naar Italië heeft in Rome gezegd dat zijn regering door communisten is geinflltreerd en dat zij de be kwaamheid van Griekenland de zuidoostflank van de NAVO te verdedigen, heeft verzwakt. kapitein Pappas, die samen met zijn dertig mede-muiters in een zwaarbewaakt hotel in Rome verblijft, sprak door de telefoon met verslaggevers. Pappas zei dat de eveneens vrij willig in ballingschap in Rome vertoevende koning Constantijn van Griekenland niets met de atfaire van de „Velos" te ma ker, had gehad en dat het optre den van de bemanning door geen andere politieke motieven dan „verdediging van ons lad" was ingegeven. De muiterij van de marine was overigens ernstiger dan ver moed werd, zo is volgens de Griekse regering uit een onder zoek gebleken. Het Griekse mi nisterie van defensie maakte gisteren bekend dat er meer of- Met inbegrip van gezagvoerder ficieren bij betrokken waren dan eerst werd aangenomen. Pappas, kapitein van de Velos, waren dat 35 hoge marine-offi cieren in actieve dienst. Onder hen zijn drie oud-admiraals. LEIDSCHENDAM - De 69-jarige C. J. L. uit Gouda, die eergis teravond op het fietspad langs Rijksweg 12 bij Leidschendam met zijn bromfiets In botsing 'kwam met een fietser, Is giste ren aan de gevolgen van dit on geluk overleden. De Franse professor Claude Levi-Strauss heeft gisteren uit handen van prins Bernhard de Erasmus prijs ontvangen. Ook koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus waren bij de plechtigheid, die in Amsterdam plaatsvond, aanwezig. Prof. Levi-Strauss kreeg de prijs voor zijn baanbre kende werk op het gebied van de antropologie. Dreiging voor miljoenen houdt ons niet uit de slaap Als directuer-generaal van de FAO (voedselerganisat.e der Verenigde Naties draagt de Nederlander dr. Boerma bijzondere verantwoorde lijkheid voor pogingcm om in midden Afrika miljoenen mensen van de hongerdood te redden. Hoe triest de in welvaart levende landen op dit soort calamiteiten reageren, blijkt uit een opmerking van dr. Boerma aan onze corres pondent in Rome; hij is blij met de snelle reactie van een aantal Westeuropese landen op zijn S.O.S.-signalen. Maar wie beweert de dreiging welke 5 miljoen Afrikanen op het rand de van de hongerdood gebracht heeft, ons hier ook maar één nacht uit de slaap houdt? Het geval midden-Afrika staat niet alleen; ook dit jaar wordt in zuid oost 'Azië het leven van miljoenen mensen bedreigt; dan behoeft men beslist niet alleen aan Vietnam te denken, want wat de hon gersnood in Bangladesj en delen van India aan ellende berokkent, doet waarschijnlijk niet veel onder voor de oorlogsnaweeën in Viet nam en omringende landen. Helaas lijkt het een juiste indruk te zijn, dat in het Westen de sociale nood alleen maar tot alarmkreten leidt, wanneer ze door poliieke activiteiten wordt omlijnd. Zo belicht, wordt ook een algemeen politiek debat als zich gisteren en vandaag op ons Binnenhof afspeelt, ergens een weinig relevant ge val. Een pleidooi voor een betere samenleving van morgen is een mooie zaak, maar het verliest zijn waarde gedeeltelijk, indien er buiten onze grensen vandaag dringend hulp nodig is. Natuurlijk moeten de grote wereldproblemen, wil men ze goed oplos sen, structureel aangepakt werden. Maar ook wanneer Nederland in de nieuwe regeringsperiode de ontwikkelingshulp wat vergroten gaat, maakt onze regering in wezen geen andere indruk dan iemand die in de hooiberg de speld gevonden heeft, terwijl er geen spelden maar breekijzers nodig zijn. Dr. Boerma heeft betoogd dat de hulp welke midden-Afrika nu nodig heeft, een „haast-klus" is. Maar dit soort haast-klusjes doen zich te genwoordig, nu calamiteiten in elk geval niet meer plaats vinden met alleen sporen achteraf, bijna aan de lopende band voor. En zo lang we de natuur slechts in haar randverschijnselen kunnen beïn vloeden, zullen ze zich blijven melden. Het wordt tijd dat er op wereldniveau een organisatie komt, die met meer slagvaardigheid kan optreden dan de som van alle reeds be staande organisaties nu doet. Ook dat zal veel geld kosten; maar bestaande en dreigende nood zal dan beter gelenigs kunnen worden dan nu steeds met haast-klusjes moet worden gedaan. Is de V.N. al zo verziekt, dat ze iets dergelijks niet tot stand kan brengen? Tussen hoop en vrees EEN BIJNA KWALIJKE ZAAK is, dat ook een Kamerdebat over een regeringsprogram onvolledig en soms onjuist weergeeft, hoe nu in feite de burgerij over plannen en mogelijkheden denkt. Een minister-president weet zich bij het schrijven van een regerings verklaring niet in staat om de duidelijkheid te betrachten waarop de burgers eigenlijk recht hebben; daartoe is een complete minis tersploeg helemaal niet in staat. De politici die namens Kamerfracties de regeringsplannen begroeten of verfoeien, zijn ook veel minder duidelijk dan ze alleen maar han delend vanuit een eigen oprechtheid zouden doen. Want ze reageren in de Kamer bij zo'n gelegenheid namens aanwezige of potentiële kiezers en dat is niet helejaal hetzelfde als namens de burgers. Er zullen, naar onze mening, op dit moment veel burgers zijn die le ven tussen hoop en vress. Burgers die echt wel bereid zijn om de samenleving beter te maken dan zij nu is; burgers die echt wel be reid zijn om daarvoor ook persoonlijke offers te brengen. Maar de politiek zowel die van links of rechts ids die van het cen trum hebben deze burgers wantrouwend gemaakt. De ene keer ontdekken ze dat de solidariteit die vooropgesteld wordt, dn de prak tijk onderweg in de kiem gesmoord wordt; een andere keer dat om hier een stukje solidariteit tc laten blijken daar een stukje onrecht voor lief wordt genomen. In de praktijk zijn mooie idealen als gelijkberechtigheid, gelijke kan sen, gelijke vrijheid, geestelijk en materieel welzijn voor afleu be smet geworden, omdat voor het bestrijden van het ene euvel een an der euvel voor lief genomen werd. Wil het kabinet-Den Uyl op basis van zijn program dat ondanks het hierboven genoemde bezwaar goede mogelijkheden biedt een beleid voeren dat in brede lagen vertrouwen ontmoet, dan zal het niet moeten proberen een allemons vriend te worden; wel rekening er mee dienen te houden dat vertrouwen wekken iets anders is dan het afdraaien van een politieke agenda dank zij een wisselende Kamer meerderheid. SfeyJcb-commandant Charles Conrad maakt de maaltijd gereed voor zijn collega's. Nachtelijke bezoeker: .Jk heb NIJMEGEN De pastoor van de Nijmeegse St. Jo zef Parochie heeft de af gelopen week wel een heel bijzondere bezoeker gehad. Midden in de nacht werd hij wakker toen er een onbekende man door zijn kamer liep. Toen de pastoor vroeg wat de man in zijn kamer dead, antwoordde deze: „Niets". Bij navraag naar zijn naam antwoordde de man Pe trus te heten. „Ik heb ge zondigd" voegde hij er aan toe. Toen de pastoor aanstalte maakte uit bed te komen was de onbeken de echter snel vertrokken. Hij bleek alleen uit een van de kamers van de pas torie een transistorradio en wat geld uit de por tiersloge te hebben ont vreemd. (Vm onze corresnondent Roger Simons) LONDEN, —een derde minister vén de regering Heath, die vol utins bepaalde geruchten even eens behoord zou hebben tot de trouwe klanten van „call girl" Pftrma Levy (26), is gisteren op bét matje geroepen door de pre mier. De „verdachte" ontkende evenwel met klem, dat hij be trokken was in het zedenschan- daal waardoor al twee ministers hun baan verloren hebben. Len zegsman van de premier deelae daarna mee, dat Heath deze ontkenning aanvaard had. Het onderzoek van de politie raar aanleiding van de beschul diging wordt evenwel voortge zet. Politieke en Journalistiek kringen in Londen kunnen het zich nog best herinneren, dat John Profumo, die in 1963 on derminister van oorlog was, zijn omgang met de Londense pros tituee Christine Keeler eerst probeerde te ontkennen. Toen hij later door de mand viel, werd Profumo prompt ontslagen door zijn verontwaardigde pre mier, Harold McMillan. Het gerucht over een derde en mogelijk zelfs een vierde minis ter, betrokken in het nieuwe sexschandaal, is afkomstig van hoofdpersonage, Norma Levy, zelve. Zij belde zaterdag het riet erg kieskeurige Londense zondagsblad „Sunday People" op uit Marokko, waar zij vol gens de Jongste berichten ver blijft in de omgeving van Casa blanca. Norma maakte In dit gesprek gewag van een en mo- ge'ijk zelfs twee andere ministe riele klanten, huiten de lords Je'.licoe en Larabton. De 25 jarige echtgenoot van Nor- ma en diens handlanger, Peter Goodsell, hebben naar verluidt niei alleen foto's gemaakt van de tonelen in haar slaapkamer, maar ook kleurenfilms gedraaid en alle geluiden op band gezet. De microfoon van de taperecor der, die zij daarvoor gebruik ten, zat verscholen in de neus var. een grote teddybeer, on schuldig neergeplant op een strategische plaats in het met veie spiegels versierde vertrek, waarin de ministers feest vier den met blanae en zwarte „call g>ri<". Pompidou en Nixon nar IJsland gaat morgfïn niet nar Reykjavik voor zijn tweedaagse topconfe- renie met president Richard Nixon „uit naam van Europa", maar als Europeaan, zo is in Parijs gezegd. De twee presidenten houden don derdag en vrijdag een reeks van gesprekken met las centra le thema's de komende Euro pees-Amerikaanse handelsbe sprekingen en de internationale monetaire vraagstukken. Nixon logeert voorzovdr bekend in de Amerikaanse ambassade. Pompidou neemt zijn intrek in het huis van de IJslander Gud- mundson, Frankrijks consul in Reyjavik en in vroeger jaren gastvoetbalspeler in Parijs. Rabobank 9 de bank voor iedereen Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9