Omslagverhaal in Amerik. „Time" over Ajax no. 14 NKV: inkomens vertonen nog grote onbillijkheden Mavo-4 worstelde met natuurkundige krachten INDUSTRIE BESTEEDDE 10% AAN MILIEUZORG Mogelijk schade aan relatie Bonn-Moskou Johan Cruyff: voetbalbenm miljoenen waard Weer pech voor Boltini Volledige openheid loonlijsten PILOOT VRAAGT ASIEL DINSDAG 29 MEI 1973 LE1DSE COURANT Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een Johan Cruyff die het bovengebit in een brede grijns ontbloot, gaat vandaag in zes miljoen- vond de hele wereld rond. Hij staat op de voorpagina van het Amerikaanse week blad Time en ook het zooge naamde omslagartikel is aan hem gewijd een bedui dende eer, die tot dusver slechts aan twee andere Ne derlanders ten deel is geval len: jonkheer Loudon van de Shell en secretaris generaal Visser 't Hooft van de We reldraad van Kerken. Het 5000 woorden lange verhaal weet te melden, dat Barcelo na ruim 4 miljoen gulden heeft geboden voor Johan Cruyff, hetgeen diens toch al vette bankrekening met nog eens 400.000 zou kunnen spekken. Voorts is er rond het fenomeen zoveel commercie gegroeid, dat zijn schoonvader Cor Koster zich onlangs gedwon gen heeft gezien een „Johan Cruyff Publicity B.V." op te richten. De bedoeling daar van is, dat vijf grote bedrij ven worden aangetrokken, die zich tegen storting van elk 200.000 kunnen verzeke ren van de publicitaire me dewerking van Johan. Zoals gebruikelijk in een Ame rikaans blad gaat het artikel voornamelijk over geld. In vier jaar tijd, zo schrijft de speciale verslaggever Robert Kroon, is het inkomen van Cruyff gestegen van 10.000 tot 210.000 dollar per jaar. Wanneer Ajax woensdag in Belgrado wint van Juventus, krijgt hij een premie van 7000 dollar. Voor een inter view vraagt hij 1350 dollar. Hij rijdt in een Citroën-Ma- serati van 17.000 dollar en laat in Vinkeveen eer villa met zwembad van 200.000 dollar bouwen. Zijn vrienden zoekt hij voornamelijk bij de Parijse ontwerpers van flit sende mode. Ook over het voetbaltalent van de Ajax-aanvoerder wordt gerapporteerd. Het artikel vergelijkt hem met Pele, Beckenbauer en Müller en concludeert: „Weinig voet ballers ter wereld kunnen zoals hij een pass met een enkele vloeiende beweging omzetten in een direct schot of in een andere pass". Ook zijn baltechniek wordt be jubeld. Met name haalt het artikel nog eens het befaam de omhaaltje aan, waarmee Cruyff twee jaar geleden in de Europacupwedstrijd tegen FC Bazel zijn aanhang in ex tase bracht. Maar het fenomeen moet er hard voor werken, zegt Time. In een wedstrijd van 90 minuten legt hij afstanden af van 18 kilometer en meer. Benzinetekort kost leven aan pomphouder WASHINGTON (RTR) - Het te kort aan benzine in de Verenig de Staten, heeft in de Califomi- sche stad Oakland aan de pomphouder Henry Craig het le ven gekost. Een automobilist had zaterdag bij Craig zijn tank laten vullen. Toen hij de volgen de dag zich weer met een lege tank meldde, weigerde Craig benzine te leveren. De klant ontstak daarop in zo'n woede dat hij een geweer pakte en de pomphouder doodschoot. BRUSSEL Circus Boltini heeft voor de zoveelste maal met pech te kampen gehad. In het Belgische Tienen, waar het cir cus momenteel verblijft, brak gistermorgen brand uit in een van de dierenverblijven van Boltini. Drie kamelen zijn ern stig gewond. De dieren zijn overgebracht naar de veeartsenijkundige kliniek, van de vrije universiteit van Brussel. Daar zal men bezien of de dieren, die derdegraads brandwonden opliepen, gered kunnen worden. De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan in een grote trailer waarin de kamelen en pony's waren ondergebracht. Personeel van het circus kon het vuur snel onder de knie krijgen. AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse chemische industrie heeft in 1972 circa tien procent van de totale investeringen (die worden geschat op 1,5 miljard gulden) besteed aan projekten in het belang van de milieuzorg. Dit is gebleken uit een enquête van de Vereniging van Neder landse Chemische Industrieën. Bestuurslid dr. ir. P. R. A. Mal tha: „Dat percentage zal in de komende jaren nog wel groter worden, maar zakt op den duur als de genomen maatregelen gaan functioneren en er dus minder afval vrijkomt". Op de vraag: hoeveel heeft u in totaal geïnvesteerd op de milieuzorg, luid'den de antwoorden: 55 mil joen in 1970, 50 miljoen in 1971 en 88 miljoen gulden in 1972. Deze bedragen vormen een mi nimum, omdat niet alle bedrij ven aan de enquête meededen. Volgens berekeningen van de VNCI komen deze bedragen neer op een percentage milieu- investeringen ten opzichte van de totale investeringen dat in 1972 minstens het dubbele be droeg van de voorgaande jaren. Nederlandse biscuits naar Afrikaanse rampgebieden DEN HAAG In de afgelopen nacht zijn twee Nederlandse vliegtuigen naar Afrika vertrok ken met hulpgoederen voor lan den die door uitzonderlijke droogte zijn getroffen. Eerst vertrok een vliegtuig met 33 ton biscuits naar Tsjaad, daarna een vliegtuig met 12 ton biscuits voor Mauretanië. De hulpgoederen zijn geschonken door de Nederlandse regering. De hulpverlening geschiedt uit de ontwikkelingsgelden. In de komende nacht wordt 36 ton bis cuits naar Niger overgevlogen, terwijl vandaag het vrachtschip „Bogota" uit Rotterdam ver trekt met 250 ton biscuits voor de overige getroffen Afrikaanse landen: Senegal, Mali, en Op- per-Volta. UTRECHT (ANP) - Hef Ne derlands Katholiek Vakverbond noemt in zijn blad „Ruim Zicht" de spoedige realisering van een inkomensbeleid een zaak van menselijke gelijkwaar digheid. verdeling vertoont grove onbil lijkheden en houdt onredelijke bevoorrechting voor sommige mensen In stand ten koste van een grote massa van lager be taalden en achtergesteldien. D» huidige welvaarts- De vakbond heeft de totale loon- salarissom berekend op 95 hogere inkomensgroepen (zelf standigen, en de beoefenaars van vrije beroepen, zoals art sen, notarissen, accountants). Het NKV meent dat in menig opzicht hier de obstakels liggen Een eerste aanzet tot een recht- een inkomensbeleid goed vaardiger Inkomensverdeling Is telijke verplichting zijn, dat elke onderneming een complete salarislijst openbaar maakt. In clusief de bijkomende voorde van de grond te laten komen. miljard gulden. Via de cao's De beste oplossing zou volgens kan de vakbeweging op dit mo ment daarop slechts voor circa 60 procent rechtstreeks invloed uitoefenen. Ook het resteren de deel. een bedrag van onge veer 40 miljard gulden, komt volgens het NKV echter in aan merking om in het licht van de verdelende rechtvaardigheid te worden geplaatst. Dit deel heeft overwegend betrekking op de het NKV eigenlijk zijn, dat In elke onderneming of instelling het gezamenlijke personeel uit maakt welke inkomensverhou dingen het meeat aanvaardbaar zijn. De mensen moeten zelf be palen hoe de loon- en salarislijs ten er uit zien. Dat vereist een volkomen openheid en een de mocratische besluitvorming. De eerste stap daartoe zou een wet- gelegen in de eis van de vak beweging om alle werknemers onder de cao's te brengen. Ook is het noodzakelijk, dat de inko mensvorming van de vrije be roepen in een algemeen inko mensbeleid wordt ingepast. In dit streven speelt de overheid een belangrijke rol, aldus het NKV. De overheid zal bevoegd heden moeten hebben om regu lerend op te treden in de inko mensvorming. De bemanning van de Engelse trawler Everton heeft en gat in de scheepshuid op een provicorische mpnier gedicht. Het schip was ge raakt door het geschut van een IJslandse marinejager, terwijl het in de IJslandse wateren viste. Met een prop in het gat vist de Everton gewoon door. Portugees blad hekelt Angola- comité DEN HAAG „Ondanks alles erkennen de Neder landers algemeen, dat Portugal de belangen van het westen verdedigt". Dit zegt een blad dat door de Portugese ambas sade in Den Haag wordt verspreid, naar aanlei ding van de antl-portuge- se activiteiten van onder meer het Angola-comité. „Een klein groepje „vrij heidsstrijders" in Neder land maakt gebruik van alle beschikbare midde len, waaronder bedreigin gen en geweld, om de im port van koffie uit An gola te verhinderen". Vol gens het blad is echter na enige tijd de ontevreden heid onder de Nederlan ders over de campagne van het comité gestegen en „stonden de ingezon den brieven-rubrieken in de Nederlandse kranten vol kritiek op de organi satie en de terroristische methoden die zij ge bruikt". Volgens het blad drinken de Nederlanders nog steeds evenveel Ango- la-koffie. „Slechts weinigen stellen zich achter het idee van het comité om Portugal als lid van de NAVO. mi litair te verzwakken", zo meent het Portugese blad. IJsland wil uitspraak NAVO over visseri j geschil REYKJAVIK (UPI) - IJsland heeft zich tot de NAVO gericht met de eis dat deze organisatie tussenbeide komt om een eind te maken aan de bescherming door Britse oorlogsschepen van Britse treilers, die illegaal vis- sen binnen de IJslandse vlssc- rljgrenzen. De IJslandse minis ter van Buitenlandse Zaken. Ei- nar Augustsson, heeft dit mee gedeeld. De IJslandse regering zal ook een brief sturen raar de veiligheidsraad van de Verenig de Naties. De reactie van de NAVO zal voor IJsland een toetssteen zijn. 1 „Daaruit zal blijken of de NAVO er alleen is voor militair sterke landen, of dat IJsland er j ook iets aan heeft", zo zei een regeringswoordvoerder. De re- j gering in Reykjavik verlangt het onmiddellijke vertrek van de Britse fregatten. Vertegenwoordigers van de 15 NAVO-landen hebben gisteren in Brussel vergaderd over de meest recente ontwikkelingen in de visserijoorlog tussen Groot- Een deel van de Verenigde Staten heelt te lijden onder wervelstormen en zware regenval. Er zijn at Bnttannië en IJslanl. Hij voeg- 31 doden en honderden gewonden. Er is voor vele miljoenen dollars schade aangericht. Op de foto roe de er aan toe geen verdere bij ken inwoners van Jonesboro, Arkansas, tussen het puin naar bezittingen. Op de achtergrond de ge- zonderheden te mogen geven. heel vernielde gebouwen van een middelbare school. BONN De piloot van de Russi sche straaljager, die zondag in de bondsrepubliek neerstortte, heeft de Westduitse regering om politiek asiel gevraagd. Het meteen gerezen vermoeden, dat de 21-jarige luitenant Jevgenij Lwoitsj opzettelijk naar het westen gevlogen is, werd hier door zo goed als bevestigd. Zijn ontspannen houding, waarmee hij een Westduitse polltic-agent begroette, toen hij aan zijn pa rachute was neergedaald, had er al op geduid, dat er opzet in het spel was. Even later had hij lachend zijn revolver aan de agent gegeven, terwijl hij toe- Het Stedelijk Museum te Amster dam houdt gedurende de maan den Juni, Juli en augustus een zomertentoonstelling die een uit gebreid overzicht biedt vat eigen collectie. Lord Mais, de burgemeester of Lord Mayor van Londen, en zijr echtgenote Lady Mais brengen momenteel bezoek aan Amsterdam. In officieel ambtsgewaad bezocht de burgemeester (midden) gis teren het Amsterdamse stadhuis, geflankeerd door hoogwaardig heidsbekleders dit de ambtsketenen, het zwaard en de staf. droegen. Nog geen week na het door vro lijkheid en ontspanning geken merkte bezoek van partijchef Leonid Breznjef koestert de Westduitse regering enige vrees, dat de vlucht van de Jonge Rus tot een diplomatiek geschil een afkoeling van de betrekkin gen kan leiden. Een eerste dent vond er al plaats toen de Russische consul-generaal zon dagavond een gesprek met de piloot geweigerd werd. Gister avond werd een vertegenwoordi ger van Moskou's ambassade te Bonn echter een gesprek toege staan. Het lijkt zo goed als zeker dat de Sowjet-Russische regering de uitlevering van de luitenant zal verlangen, maar het staat ook reeds vast dat Bonn hieraan niet zal voldoen. Een storm van verontwaardiging onder de Westduitse bevolking zou anders de populariteit van het kabinet- Brandt aanzienlijk aantasten. Met spanning wacht men daar om in Bonn af hoe Moskou ver der zal reageren. Daarbij koes tert men de hoop. dat de Sow- jet-Unie de kennelijk door harr zo dringend verlangde toenade ring wegens een enkele vlrchte- ling niet op het spel zal willen zetten. Spotters maken al de iror'sche opmerking, dat Brezn jef zich na zijn terugkeer zo en thousiast over zijn bezoek aan de bondsrepubliek heeft uitgela ten, dat hij er zijn onderdanen al te warm voor heeft gemaakt. Van e a onzer redacteuren DEN HAAG Nog steeds niet hersteld van hun examen Duits dat hen vrijdag in grote spanning gehouden heeft, stond een groot aantal mavo 4-kandldatcn gisteren voor een fors stuk natuurkunde. Het waren vijf op gaven van nogal gevarieerde Inhoud die de nodige problemen konden opleveren. Dat is blijkens de reacties van tal van kandidaten dan ook het geval geweest. „Achteraf bleek het erg moeilijk te zijn. De tekst was lastig opgesteld en je moest telkens terug vallen op een vorig onderdeel van de vraag", aldus een commentaar, dat aan eerlijkheid niets te wensen overliet. Het begon met deze natuurkunde nogal veel belovend met vragen over het hoe en waarom van een fototoestel. Met enig in zicht in de werking van het diafragma, van de afstandsberekening e.d. had men niet al teveel problemen op te lossen. Dat bleek ook wel, want het was, om sommige kandidaten te citeren, een aardig en ge makkelijk binnenkomertje. Maar met vraag twee over de snelheid, waarmee een duiker het water tegemoet gaat. de energie, die hij daarvoor nodig heeft en zijn wrijvingskracht bij zijn ont moeting met het water begon het al, Voor al de vertragingsfactor van de duiker in het water leverde de nodige hoofdbrekens op. Zo zelfs, dat het menig kandidaat de lust zal hebben vergaan om na afloop van deze warme dag het zwembad op te zoe ken. Vraag drie over de buis van Torecelli ging daarna nog wel. Maar de vierde opgave rond de calorie-meter was aldus de kandi daten behoorlijk moeilijk. Dat ook het berekenen van stroomsterkte aan examenkandidaten de nodige hoofdbre kens kan opleveren bleek wel uit vraag vijf, de laatste opgave. Ogenschijnlijk een simpel probleem, maar hoe meer men zich erin moest verdiepen, des te lastiger werd de optave. Vooral omdat de spanning be rekend moest worden vanuit een deelopga- ve in de schakeling tussen lampje-weer standen en spanningsbron. „Hierover zijn volgens mij veel leerlingen gevallen", al dus een kandidant. Het is voor die leerlin gen en voor hemzelf te hopen, dat hij wat nl te somber gedacht heeft over het uit werken van deze opgave. En dat de resul taten ervan voor die leerlingen en hemzelf mee zullen vallen. In de ochtenduren had mavo 4 zich bezig moeten houden met maar liefst dertig op gaven voor wiskunde eerste deel. Van deze dertig opgaven vielen er zeker zes in de categorie lastig; volgens sommige kandida ten zelfs zeer laatlg. De toegemeten tijd van twee uur was voor de gemiddelde kan didaat krapaan voldoende, vooral omdat er nogal v/at bewerkeli'kc vragen bij waren. In het bi'zorder voor die kandidaten die voor de ee-ste vijfentwintig opgaven nogal wat t d nodig hadden werd het bii de laatste v non wedren met de klok. Het is daar- b'i de vraag of zij gelezen hebben wat ach ter de allerlaatste vraag stond: „contro- lrer of alle dertig vragen op het antwoord- blud beantwoord zijn". De kans is name lijk zeer groot dat ze zelfs voor deze laat ste opmerking geen tijd meer hadden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7