Delegatie uit Noord- Vietnam legt contact met universiteit Absolute urgentie sociale bouw voor en betaalbare huren HUIS UIT... DEUR SLUfTEN ie Leidse polit waarschuwt de vakantieganger Bona Stars nog niet verzekerd van een sponsor stad en randgemeenten OOK Eerst monopolie dan pas bouwen Ongecompliceerd lachwerk van Grunerie-toneel Wat u moet weten PAGINA 3 DINSDAG 29 MEI 1973 LEIDSE COURANT V.l.n.r. dr. Le Thao Con, prof. Nguyen van Hieu, dr. Tran Tri. LEIDEN Een delegatie van drie leden van het „Comité d'état des sciences" (staatscommissie voor wetenschap en techniek) van Noord-Vietnam is gistermorgen door de Leidse universiteit ontvangen in het Gorlaeuslaborato- rium. De delegatie bestond uit prof. Nguyen van Hieu, di recteur van het instituut voor fysica te Hanoi, dr. Tran Tri, hoofd van de afdeling hoger onderwijs van de staats- commissie en belast met de buitenlandse en dr Le Thac Con, hoofd van de afdeling planning. Zij vertoeven momenteel in Nederland om de eerste persoon- liike contacten te leggen met de Nederlandse uniyersitei ten. Het uiteindelijke doel is te komen tot van wetenschappelijke gegevens en studenten in allerlei richtingen. In dat kader was zaterdag Am sterdam bezocht en ging de de legatie gistermiddag naar Delft. Verder stonden nog bezoeken aan de Landbouwhogeschool van Wageningen en de TH van Twente op het programma. Woordvoerder Ngvoen van Hieu bracht de sterke behoefte van Noord-Vietnam aan wetenschap pelijke kennis naar voren: „On danks de oorlog is er veel ge daan voor het onderwijs in ons land. Voor het verdrag van Ge- nève, in 1954, was er slechts één universiteit. Gedurende de oor logsjaren '64-'68 zijn er meer en meer technische hogescholen georganiseerd en wetenschappe lijke research-laboratoria. Ook de landbouw had veel succes. De opbrengst was vroeger 2 3 ton per ha en nu is ze gemid deld 5 ton. Nu moeten we ons meer richten op wetenschap en technologie. We willen graag in formatie en transacties voor la boratoria en universiteiten", s men in Noord-Vietnam blij met de bestaande contacten met de westerse landen en vooral met Nederland, de heren toonden zich evenzeer in hun schik met de samenwerkingsmogelijkhe den. die ze tijdens hun reis per soonlijk hebben leren kennen. De heer Van Hieu had ook een lijst van die wetenschapsvlak- ken die in Noord-Vietnam de prioriteit krijgen: „We moeten ons eerst concentreren op de ur gente problemen. Dat zijn ten eerste de know-how voor het be vorderen van de landbouwpro- duktie, ten tweede de sociale en medische research, ten derde tropische biologie, biochemie en landbouwkunde, waarbij oof fy siologie en genetica belangrijk zijn, en verder chemie en wis- en natuurkunde". Overigens zijn er nog geen con crete beslissingen genomen over het gewenste uitwisselingspro gramma. Voor de Vietnamezen vormde het taalprobleem nog een belangrijke barrière, omdat tot nu toe studenten slechts in Rusland. China en Oost-Duits- land hebben gestudeerd: „Som mige studenten spreken wel Russisch en Duits, maar daar mee blijft het moeilijk om naar westerse landen te gaan". De delegatie doelde voornamelijk op post-doctoraalstudenten om uitgezonden te worden. Daarbij voegde men onmiddellijk de in vitatie voor hoogleraren om naar Vietnam te komen. „We hebben geen wetenschapsmen sen genoeg voor bijvoorbeeld biologisch onderzoek naar de ge volgen van de oorlog. Daarom hebben we graag wetenschaps mensen, die iets kunne norgani- seren in iVetnam". de renovatie en het opknappen van verwaarloosde oudere buur ten hoog op de prioriteitenlijst In dit kader ziet LEIDEN Alle programmati sche wensen voor de gemeente raadsverkiezingen volgend jaar moeten ondergeschikt gemaakt worden aan woningbouw met sociaal verantwoorde huren. Deze absolute prioriteit heeft het NKV-Leiden naar voren gebracht aan het adres van de PvdA en de PPR. Beide partijen hebben de vakcentrales w.o. het NKV gevraagd de nodige priori teiten te noemen vor de nieuwe gemeenteprogramma's. NKV-voorzitter Th de Wilde op de jaarvergaderig werd hij vori ge week weer herkozen he kelde de hoge huren, die nu in de Merenwijk en het Morskwartier Hij hoopt verder ook, dat in de gebruikelijk zijn. De doorstro- nieuwe raadsperiode het onder- ming zet hier geen zoden aan de wijs .meer gedemocratiseerd zal dijk. De heer De Wilde pleitte worden. „In Leiden hebben de in dit verband voor huren op basis van de inkomens. In de ge meenteprogramma's zal verder Leiden past niet meer; de facili teiten en brain-trust moeten dienstbaar gemaakt worden aan de inwoners". hij ook het nodige werk voor bo- De verschillende jaarstukken wer- nafide actiecomite's, die recht hebben op morele en financiële steun. Het NKV-Leiden hoopt ook, dat de stuurgroep, die het probleem van de grote structu rele werkloosheid in Leiden gaat bestuderen tot waardevolle suggesties kan komen. De i den door de vergadering veranderd goedgekeurd. Op de begroting stond o.m. als nieuwe post 750,-- subsidie voor de So ciale School. Districtsbestuurder Jan Klein wekte in dit verband de leden op kandidaat-studenten voor te dragen. we wethouder van economische Ter vergadering werd ook enige zaken in Leiden krijgt het zeer zwaar bij het behouden en uit breiden van de werkgelegenheid Leiden, aldus de Wilde 'Man;'. ouders nog weinig te zeggen over het lot van hunkindern. Ook de universiteit als ijskast in kritiek geuit op de Industrie- bond NKV in Leiden. Deze gro te bond van het NKV plaatst zich buiten de beraadslagingen en ontkracht hiermee de positie van het NKV op plaatselijk ni veau. De samenwerking met de iw. andere 'vakcentrales ^'r^Lefden De politieke partijen moeten de renovatie van vooroorlogse woningen hoog op hun gemeentelijke wenslijsten zetten. Bovenstaande foto werd is meer dan prima aldus stelde genomen in de Van Hogendorpstraat. Het is een van de vier woningen, die in de komende maanden een proef verbetering zullen onder voorzitter Th. de Wilde. gaan. Gisteren begonnen hier de werkzaamheden. LEIDEN De laatste jaren is er sprake geweest van een toene mend aantal inbraken in wonin gen, waarvan de bewoners op vakantie waren. De Leidse ge meentepolitie wil daar iets aan gaan doen, en wel in de vorm van waarschuwingen. Daartoe is een tweetal brochures samen gesteld, die een aantal tips be vatten, zgn. vakantie-veilig heidsmaatregelen. De ene staat in het teken van het advies ,,Huis uit. .deur slui ten". Hierin wordt voornamelijk gewezen op veel voorkomende fouten als het niet-goed afsluiten van ramen en deuren, het ach terlaten van geld en kostbaarhe den. het door briefjes op raam of deur blijk geven van afwezig heid en het sluiten van gordij nen. Verder wordt de vakantieganger aangeraden kasten en bureaula den niet af te sluiten, omdat braakschade aan meubilair vaak groot is en om familie en kennissen op de hoogte te stel len van de afwezigheid. Even tueel kan hij hen het vakantie adres en 'n sleutel worden afge geven om in geval van nood in de woning te kunnen komen. Deze brochure is bij alle ban ken aanwezig. De andere wordt verspreid door de reisbureaus en bevat voor namelijk tips voor voorzienin gen die men van te voren moet treffen om onprettige ervarin gen te voorkomen: afsluiten van water, gas en electriciteit, afbe stellen van leveranciers, zorgen voor planten en huisdieren en rekeningen voldoen. Daarnaast wordt men aan essentiële din gen herinnerd, die een reisbaga ge compleet maken. Commissies financiën en bedrijven Werkgroepen praten met b. en w. over Duivenvoorde LEIDEN De twee commissies voor financiën en bedrijven hebben zich met één stem tegen achter het standpunt van de werkgroep Groenoordhal gesteld. Deze werkgroep bepleit bij b. en w. een kre diet van 1.128.000 voor de bouw van een overkapping op het ter rein van de Groenoordhal. LEIDSCHENDAM Het college van B en W vergadert avond met de twee gespreks groepen die het plan Duiven voorde hebben bestudeerd. Hier zal ook de stedebouwkundige adviseur, de heer Lucas bi) aan wezig zijn. Dit krediet zal echter p«s besteed mogen worden wanneer Lelden he- lemaal zeker is van zijn monopolie-positie betreffende de Rotterdam- se veemarkt. Met deze voorwaarde kon de heer Van Aken zich niet Volgens hot ene plan moeten er in verenigen. De heer Oosterman stelde voor nog iets te bezuinigen op het krediet. Hij zag de noodzakelijkheid van een te bouwen overkapping niet in. „Vele markten worden in de openlucht gehouden. Waarom zouden we het niet een tijdje zonder proberen tot we zien dat het goed loopt. De heer Daay Ouwens, directeur van de Groenoordhal antwoordde hem, dat een dergelijke overkapping nog niet zo zeer noodzakelijk was voor het slachtvee dat op maandag verhandeld gaat worden maar wel voor het gebruiksvee. Bovendien wees hij erop dat de bouw van een overkapping nog niet de hoogste post was. Die bestaat uit de noodzakelijke aanlegkosten. zoals de aanleg van riolering, balies, verlichting, waterleiding en dergelijke. ijk hoofdzakelijk begane grond woningen worden bouwd. In het andere plan ko men middelhoge (3-7) wooningen voor. De wijk krijgt twee hoofd toegangswegen, die toegang ge ven tot twee ringwegen, komt parkeerruimte voor middeld 1.25 auto per woning In een voorlopige toelichting zegt de heer Lucas dat er andere varionten mogelijk zijn, zoals bijvoorbeeld een vlekkcn- plan. Lelden Laat Leiden de Bona Stars vallen? Moeten die twee honderd Bona Stars leden er al leen voor zorgen dat Leiden het volgend seizoen om de week op zaterdagavond kan genieten van topbasketball? Deze klemmende vraag werd gisteravond op de algemene ledenvergadering van de basketballvereniging The Bona Stars gesteld. Zal men moeten kiezen voor al leen het recreatiebasketball? Voorzitter Andre de Jong verte- de de aanwezige leden dat de contacten met een mogelijke sponsor buiten verwachting niet tot resultaat hadden geleid. De mogelijkheden waren nu nog, zo zei hij: of als Bona Stars op een lager niveau spelen; of onder een neutrale naam (b.v. B V. Leiden) in de eredivisie spelen, dus met steun van de Leidse za kenwereld; of passieve sponso- bepaa'.d bedrag Je naam verko pen en het als verenig;ng met het toegewezen bedrag verder uitzoeken of actieve sponsoring. ring, dat wil zeggen voor een De tijd begint al dringen want vóór 15 juni moe ten alle vt.enigingen bi) de bond kenbaar gemaakt hebben in welke k asse zij willen uitko men (en daarvoor wat betreft ere- en eerste divisie moeten betalen). In juni zal nog een bijzondere al gemene ledenvergadering wor den gehouden waarop tevens del financiële zaken van de vereni-| ging van dit jaar en het komenda jaar afgehandeld zullen worden,I Tevens zal dan een nieuw be-1 stuur gekozen moeten worden. Voorzitter A. de Jong treedt af.l doch zal in een andere functie bestuurslid blijven. Ook treden; af mej. M. Zandbergen. B. van Cleef. H de Jong en J. de Wolf.1; Tot die bijzondere algemene Ie-; d.envergadering echter zal het huidige bestuur zjn functies' blijven uitoefenen. Buiten de' contributieverhoging moeten de leden er mee rekening houden, dat er tegenover de vrije toe gang bij de wedstrijd va eerste team, een zeer grote mate van zelfwerkzaamheid ge vraagd zal worden. LEIDEN Een 50-jarige veevoederhandelaar uit Zoe- terwoude kreeg vrijspraak. De man was terwijl hij op een tweebaansweg reed en links af wilde slaan, vanach ter aangereden. De tegen partij beweerde dat hij par does naar links was gegaan. De rechter achtte dit laatste echter niet bewezen. LEIDEN De drie blinden- bonden houden a.s. zaterdag een bijeenkomst in het lo kaal van speeltuinvereniging Zuid West". Aanvang 14.00 -LEIDEN Het juniorenelftal var Leiden heeft onlangs de eerste prijs gewonnen op een toernooi dat door de vereniging was uitgeschre ven. De junioren var Rand stad Sport behaalden tweede prijs. Bij de S. elftal len was Randstad Sport de beste, daarna volgden Rood- enburg. De vereenigingspnj was tevens voor Randstad Sport. OEGSTGEEST De klucht land in het beeld (J, Jans-van „Strikt Zakelijk" van Willem der Meer). Andere spelers wa van Boxtel is een vrij pretentie- ren B. Heemskerk, huisknecht loos stuk om de toeschouwers mevr. J. Wassenaar-v. ongecompliceerd lachwerk te (daghitje met platte uitspraak- bezorgen. ..De Grunerie" heeft waarom eigenlijk?), D Krom- er het redelijk van af gebracht, hout, mevr. A Heemskerk-van Het verhaal draaide om een heer, Beekum. P. Heemskerk en mej. die een echtgenote moet tonen R. de Moolj. Het spel in om de erfenis van een tante te goed verzorgd decor werd door krijgen. De rol van de man was het veeltallig publiek dankbau J. van der Meer op het lijf ge- beloond. Voorzitter J. C. Jans schreven. Hij kwam vooral tot deelde nog mee, dat de goed spel en cuke samen- ging 40 nieuwe donateurs heeft, spraakjes met het keukenmeisje Een loterij en een gezellig (Mevr. B. Mooi-Werkhoven). menzijn met The Bouquets slo- Voorts kwam ene Mevr. Graaf- ten het „avondje uit" af. VOORHOUT Burgemees ter Stolwijk zal de hele maand juni geen spreekuur houden. -WOUBRUGGE De bekers voor de topscorers van het afgelopen jaar zijn gegaan ir W. den Hertog. G. Wit S. Boer. Zij scoorden res pectievelijk 29, 23 en 19 doel punten. Ook de hengelaars Distelveld, De Boer en Van t Wout kregen en beker. -AARLANDERVEEN In de sporthal zijn het afgelopen weekeinde judowedstrijden gehouden. De deelnemende plaatsen waren. Aalsmeer, Aarlanderveen, Koudekerk, Nieuwe Wetering en Bode graven. Aan het einde van de wedstrijden kregen de deelnemers een certificaat. NOORD WIJ KERHDUT In hotel Van der Geest wordt vanavond de algemene le denvergadering van de Coö peratieve Raiffeisenbank ge houden. De winst bedroeg 87.000 in het afgelopen jaar. De algemene reserve gaat hierdoor 975.000 be dragen. De aan de bank toe vertrouwde gelden zijn met bijna 1,5 miljoen gestegen. —WASSENAAR De onlangs gehouden collecte voor het Nederlands Asthma fonds heeft 10.591,69 opgebracht. LEIDEN BADHOEVEDORP Een 23-jarige bloemenver koper uit Badhocvedorp werd bij verstek tot een boe- 150,- en een ontzeg ging van het rijbewijs voor drie maanden veroordeeld. De bloemenverkoper had het verkeer op rijksweg 4 in gebracht door met i snelheid van ruim 110 km enkele meters achter zijn voorligger te rijden. LEIDEN Drie dagen hechtenis kreeg een 55-jarige Leidse fabrieksarbeider. De is ul tien keer eer der veroordeeld voor openba re dronkenschap. Een 30-jarige taxichauffeur Bij KB is dr. J. P. Gumpert benoemd tot gewoon lector in de Westerse paleografie handschriftenkunde. Tot dusverre was de heer Gum pert wetenschappelijk mede werker eerste klasse bij ge noemde leerstoel. Hij werd op 23 januari 1936 te Nijme gen geboren. —Aan de Leidse universiteit Is woensdag 23 mei de heer M. Donze gepromoveerd tot doc tor tn de wiskunde en tuurwetenschsppen op proefschrift, getiteld „Stu dies on pigment systems in lgae-electron transport Nitrogenase in anabaena Promotor was prof. L. N. M. Duysens, •Aan de Leidde universiteit Is op woensdug 23 mei de heer J. Havemfln gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Pho to reactions of hydrazine compounds with ehloroplasts and subchloroplast particles from sptnnch". Promotor was prof. L. N. M. Duysens. ■Bij KB Is prof. dr. T. Jans- ma. sinds 1950 gewoon hoog leraar in de Hebreeuwse taai en letterkunde, de Israëliti sche oudheden en het Ara mees aan de Leidse Univer siteit, aan deze universiteit benoemd tot gewoon hoogle raar in de Aramese taal- i letterkunde. De oorspronke lijke, in feite dubbele leerop dracht van prof. Jansmu is hlermele gesplitst. Tot ge woon hoogleraar in de He breeuwse taal- <-n letterkun de en de Israëlitische oudhe den is benoemd dr. JJ ijzer, tot dusverre weten schappelijk hoofdmedewer ker In de sectie Hebreeuws en Aramees van de faculteit der letteren. LEIDEN In de nacht s vrijdag op zaterdag is in woning aan de Ou le Vest in gebroken. Er werden een te levisietoestel en een pick-up ontvreemd. -VOORSCHOTEN - Na het beëindigen van het raadslid maatschap van de heer Van der Laan zijn er verschillen de vacatures in de raad ontstaan. B. en w. Voorschoten dragen de heer Meershoek voor als opvol ger in de commissies ge- meentefinanclën, strafveror deningen, openbare werken en intergemeentelijke s werking —NOORDWIJK De heer van den Haak is benoemd tot directeur van Je NV Zee bad. Hij volgt de heer Van Beelen op, die om gezond heidsredenen ontslag nam. De heer Van Beelen blijft als adviseur aan het vennoot schap verbonden. Aarlanderveen De KPJ or ganiseerde een volleybal- voetbaltoernooi. Uitslagen: Volleybal: Q. Hazerswoude, 2. Zoctcrwuude, 3. Bodegra ven, Voetbal Poule 1: Woerden, 2 Hazerswoude, Bodegraven; Poule II: zerswoude, 2. Aarlanderveen, 3. Haastrecht. —AARLANDERVEEN - Op het terrein van de Aarlun- dervcense sportvereniging werd een toernooi gehouden voor de actie „de sterken voor de zwakken". Uitsla- gen: 1. Aarlanderveen, 2. Moerkapelle. 3. Sportief.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3