,N ou maakt de jury er niets van Ajax bereidt zich midden tussen het „legioen" voor Thee in de rust® Debalisrond... zegt Heinz Stuy Tips Duindigt TIl/011 Mack-Duran onbeslist BOZE RÜHLING: Bed in Bergrado schaarser dan haartje I DINSDAG 29 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 21 ROTTERDAM Met een handdoek uit Mexico (van de Olympische Spelen in 1968) droogde de Span jaard José Duran zich langzaam af. De voldoe- 11 ning lag op zijn gezicht verankerd. .Werkelijk", 'h grijnslachte hij. „Ik sr dacht óók dat Fighting «V Mack winnaar was. Je bokst tenslotte voor een publiek in het buitenland en daar kent elke prof de konsekwentie van". Het rumoer in de sfeerrijke AHOY-hal had al eerder duide lijk gemaakt, dat er verbazing heerste. Fighting Mack, onvol doende overtuigend, dat is waar, had het grootste deel van de partij technisch voor deel veroverd, dacht iedereen. Behalve dan de Nederlandse jury, die tot een zeer discuta bele beslissing kwam. Op één briefje stond de naam van Mack als winnaar, op de andere Duran en op de der de.géén, een onbeslist dus. Het was of de immense AHOY-hal met tweeduizend bezoekers! stilviel van ver bazing, zo rustig was het even. Daarna brak de „hel" los. Helse fluitconcerten brachten de verontwaardiging van het publiek overduidelijk tot uitdrukking. Wat hielp het echter nog? Fighting Mack was genept. Punt uit. Henk Rühling, zijn manager, moest later in de kleedkamer wat te doen hebben om niet tè emo tioneel te worden en zocht daarom zijn kleren zo snel mogelijk bij elkaar. Maar ook hij, de bokskenner bij uitstek, hield zijn verontwaardiging uiteindelijk niet voor zich. „Mack stond zeker twee pun ten voor. Ik begrijp zo'n be slissing niet. Eindelijk staat er een goeie knaap in een Neder landse boksring, die bovendien nog tot de verbeelding van het publiek spreekt en dan maakt zo'n jury er niets van". De onbevangen reactie van José Duran was het bewijs dat er sprake was van een terechte verontwaardiging. Een emotio nele beleving van een besluit, dat juist op dit ogenblik bij zonder ongelegen kwam. Figh ting Mack had alle troeven voor dit seizoen op een Euro pees titelgevecht gezet, dat met een indrukwekkend record ingezet moest worden. Om de Europese keuzeheren ervan te overtuigen, dat zijn tegenstan ders geen „tweede rangs" wa ren, werd José Duran in twee de instantie een uitnodiging gestuurd. De Spanjaard, die zesde op de Europese ranglijst staat, moest voor Fighting Mack als springplank naar het succes fungeren. De voorteke nen leken alleszins veelbelo vend. Natuurlijk was bekend, dat Duran een technisch be gaafde bokser was, die ge vaarlijk kan zijn voor de man, die de uitdaging aanneemt, maar de vorm van de kleur ling uit Curasao had de laat ste tijd toch bijzonder veel vertrouwen geschonken. Voor al na het laatste duel tegen Daniel Martin (Frankrijk), op 7 mei jongstleden in Carré, twijfelde haast niemand meer aan een succesvolle comeback van de eindelijk weer serieus geworden Mack. Indruk Met die indruk van het publiek stapte Fighting Mack gister avond voor het voetlicht In een boksgala, waarvoor aan vankelijk de Italiaan Silvano Bertini derde op de lijst was aangezocht. Rühling daarover: „Bertini heeft me een telegram ge stuurd, waarin staat: Er is nog geen nieuwe datum voor een wedstrijd met Mack vrij. Die knaap is dus duidelijk bang." Dat was pertinent niet José Duran, die 41 zeges in 45 profpartijen behaalde. Hij stapte in de ring met de blik van een ervaren pugilist, die precies weet wat er van hem verwacht werd. Daarom begon hij zijn partij dan ook voor zichtig en liet Fighting Mack, die soms weer ongelooflijk knappe dingen deed, rustig uit razen. Al kwam hem zijn passieve houding in het begin van de tweede ronde toch duur te staan. Een links-recht se combinatie trof Duran vol op de kaak. Acht tellen rust was het verplicht minimum voor de Spanjaard, die het nog heel moeilijk kreeg. Maar Fighting Mack óók, bleek la ter. Met die klap had hij een spiertje in de arm gescheurd, dat erg veel pijn bleef doen. „Na die tweede ronde kon ik mijn rechtse niet meer gebrui ken. Anders had ik de partij kunnen afmaken". Henk Rüh ling, nog kwaad over deze uit slag: „Klets. Het is dezelfde fout, die Mack al eerder ge maakt heeft. Nadat zo'n tegen stander is neergegaan wordt hij te nonchalant, te onver schillig". En dat was waar. De technisch misschien wel meest begaafde prof, die er in Nederland rondloopt, verwaar loosde zijn dekking in zijn overmoed en liep wel eens te gen onnodige klappen op. Al voerde hij ondertussen wel een prachtige show op, met schijn bewegingen van het beste soort. Maar Duran, de slimme vos, begon zich ook beter in zijn element te voelen. Hij kwam in de vijfde en zesde ronde een paar keer goed door, wat Mack prestige-ver- lies opleverde. Duran daar over: „Als ik die tik in de tweede ronde niet had gehad, was het van mijn kant niet bij een onbeslist gebleven." Een sterke uitspraak, die niet lou ter op bluf berustte, wat in die laatste ronde wel bleek. Een gevarieerde combinatie van stoten trof Rühlings „topper" voluit, als gevolg waarvan hij in moeilijkheden kwam. Geen ernstige, dat niet, maar wel net ernstig genoeg om toch de indruk te krijgen dat Mack enigszins aangeslagen was. Een opmerkelijke prestatie, omdat Duran die gister avond voor het eerst in zijn carrière kennis maakte met het kanvas ook nog hinder ondervond van een oogblessu re. Henk Rühling bleef na de tegenvallende „onbeslist" toch optimist over Macks kansen Fighting Mack haalt met zijn linkse uit. De Spanjaard Durban zou getroffen worden. echter niet voldoende door op een titelduel: „Hoe je het ook bekijkt Fighting Mack is niet teruggeworpen. Hij moet nu op de Europese ranglijsst te recht komen. Dan lijkt Carlos Duran, de Italiaanse titelhou der, de meest waarschijnlijke tegenstander. Ik heb met zijn manager reeds overeenstem ming over veel zaken be reikt." Het is dan de bedoe ling, dat het topgevecht in de AHOY-hal gehouden zal wor den. Onzekerheid In de andere wedstrijden op deze boksgala verkeerde Iwan Roesli lange tijd in onzeker heid. Zijn laatste partij tegen de onbeholpen Turk Ahmed Toasci, daterend van 7 mei jl., had hem een nog steeds zicht bare oogblessure opgeleverd. Hoewel er over genezing geen twijfel bestond, was wel voor iedereen duidelijk, dat er bij het minste of geringste weer gestopt moest worden. „Onver antwoord" vond de meerder heid van de bokskenners langs de ring. Deze partij leek in het voordeel van de Jonge Ne derlandse prof te verlopen, want een linkse hoek bracht in de derde ronde zijn tegenstan der Soleymane Ba naar de grond. Daarna sprong het „oog" open en werd het ge zichtsveld van Roesli ver kleind. Hij had er duidelijk last van en begon onnauwkeu rig te stoten. De kleine. 26-ja- rige Fransman, die door de beroemde kampioenenkweker Bretonnel himzelf begeleid werd, putte er inspiratie uit en nam het initiatief over. Geluk kig voor Roesli wiens blessu re het wonderlijk goed hield, kwam de Fransman kort voor het einde „adem" te kort. Roesli werd winnaar op pun ten. Hij behield daarmee zijn ongeslagen record. Voor Jan Lubbers was de boks gala een teleurstelling. Hij was geen schaduw van de bok ser meer, die in 1972 voor het Europees kampioenschap uit kwam tegen de Brit Chris Fin- negam. Daarbij was zijn li chaamsgewicht sterk toegeno men en maakte hij geen tel de indruk serieus naar het treffen tegen Nikkelen Kuiper toege- leefd te hebben. De Amster dammer begon voorzichtig en kreeg wat voor de hand lag: een duidelilk technisch over wicht. Nikkelen Kuiper werd er de dupe van: hii verloor op punten. HANS DE BRUYN De uitslagen zijn: Zwaarweltergewlcht (10 x 8) Figh ting Mack onbeslist tegen Josc Duran (sp) Vedergcwtrht (8x3) Iwan Roesli (Amsterdam) won op punten van Solymane BA (Guinee) Middengewicht (6x3) Waldl Clore (Sur) wop van Darlo Diamante (Belg) Zwaargewicht (8x3) Jan Lubbers (Amsterdam) wop van Bert Nikkelen Kuiper (Rotterdam) Zw aorweltergcwlcht (8x3) Ben Zwezerljon (Jutfaas) wint door ko ln de vierde rond* von Pierre Lambert (Fr.). BELGRADO Uit elke bus van het Joegoslavische verkeersbureau dat een geregelde dienst onder houdt van het vliegveld naar hotel Jugoslavia, stromen Italianen. In het luxe hotel waar spelers en begeleiding van AJAX verblijven lopen honder den mensen in de hal, gonzen de liften onophou delijk van hoog naar laag en omgekeerd en moeten de Ajacieden zich voelen alsof ze in de Kal ver straat ziijn. 'oor deze finale van het Euro pacuptoernooi heeft AJAX zich niet teruggetrokken in een eenzaam oord, zoals het geval was toen de halve eindstrijd tegen Real Madrid in Spanje werd gespeeld. Toen was een verlaten plek gevonden, in welke exclusieve omgeving zich alleen rijke Spanjaarden durfden vertonen. Hotel Jugo slavia mag er ook zijn maar rust en stilte zijn ver te zoe ken. Trainer Stefan Kovacs zei hierover: „Dit is toch een zeer goed hotel. We hebben de no dige privacy want er is een groot terras dat geheel alleen voor AJAX is gereserveerd. Niemand mag erop. De reden dat we niet elders verblijven is doodeenvoudig omdat we in de buurt van Belgrado geen geschikt onderkomen hebben kunnen vinden". De altijd gelijkmatige dat be tekent altijd vriendelijke, min zame maar ook Ietwat nerveu ze Kovacs achtte het niet zo bezwaarlijk dat de spelers zich in deze heksenketel, waar het wemelt van de mensen en dan nog ln hoofdzaak drukke Italianen, moeten concentre ren op de eindstrijd. Voor deze gelegenheid hebben zelfs de dames van de spelers toestemming gekregen in het zelfde hotel te logeren. Dat is wel eens meer gebeurd maar het blijft toch tot de uitzonde ringen behoren. Wellicht past dit allemaal in het niet te miskennen optimisme dat aan Amsterdamse zijde De aankomst in Belgrado. Via de vliegtuigtrap verlaten achtereenvolgens Neeskens, Cruyff, Blan kenburg. Kleton en Keizer het toestel om zich naar het hotel te begeven. heerst ten aanzien van de fi nale. Als gebruikelijk hield AJAX een persbijeenkomst die meestal uitdraait op een niets zeggend gebeuren waarop het ook altijd vrij stil is. Ditmaal was de grootste zaal die hotel Jugoslavia rijk is tot stomme verbazing van heel AJAX ge heel gevuld, want uit alle hoe ken van Europa zijn de verte genwoordigers van de persme dia naar Belgrado gekomen. Als altijd wist voorzitter Jaap van Praag, terzijde gestaan door een tolk, netelige vragen te ontwijken. Over de wat hij noemde „Spaanse kwestie" wilde hij helemaal niet praten en hij stelde nadrukkelijk dat geen van de spelers erover wilde spreken. Intussen gleed een Joegoslavische fotograaf onopvallend tussen de gesloten gelederen. Hij was op zoek naar Danny Cruyff die hij voor sportminnend Joegoslavië wenste te vereeuwigen. Hij wist alleen dat ze helblond is en iedere blonde dame schoot hij aan met de woorden „Ma dame Cruyff". Aangezien ook reeds lange tijd in dit land het blonderen wordt toegepast moest hij z'n pogingen tenslotte opgeven, hoewel Dnnny Cruyff wel de gelijk In de zaak was. Later, toen eenieder op veelal niets zeggende vragen een passend nietszeggend antwoord had ge kregen bleek dat AJAX niet geplaagd wordt door enige moeilijkheid. Trainer Kovacs: „Alle spelers zijn fit. We heb ben geen geblesseerden". De verantwoordelijke man voor wel of niet een derde europa- cup siclde zonder omwegen dat AJAX favoriet is. Hij gooi de er nog een schepje bovenop met de woorden: „AJAX is momenteel in Europa de beste ploeg en ik kan iedereen ver zekeren dat dit nog enige ja ren zo zal blijven. Wat niet wil zeggen dat we van Juven- tus op simpele wijze zullen kunnen winnen. Er wordt ge zegd dat Juventus typisch Ita liaans speelt maar dat bestrijd ik. Juventus kan combineren in die zin dat het zowel kan verdedigen als aanvallen. Het speelt juist niet in hoofdzaak verdedigend zoals vrijwel alle Italiaanse ploegen. Ik ver wacht dat Haller In de tweede helft zal spelen, waarschijnlijk voor Anastasi. Juventus is ook in staat om zowel met twee als met drie spitsen te spelen. Dat zal voor ons geen pro bleem opleveren. Mijn defen sie zal meteen omschakelen als Juventus het aanvalspa- troon wijzigt". Onverholen op timisme van Stefan Kovacs en de bestuursleden van AJAX, hoewel niemand het zo sterk uitsprak als Juist de coach. Maar Jaap van Praag riep bijna juichend uit: „Men zal van AJAX woensdag een hele fijne wedstrijd zien en we zul len fair spelen". Dit laatste om tevoren reeds kenbaar te maken dat het niet aan AJAX zal liggen als het tegen het als nogal rauw spelend tekecd staand Juventus uit de hand mocht lopen. Velibor Vasovic vormde het middelpunt van het weerzien met „oude bekenden". Vooral Johan Cruyff schijnt prettige herinneringen op te halen. Animo In Belgrado is ongekend grote belangstelling voor de finale. Er is geen kaartje meer te koop, behalve op de zwarte markt waar nu nl tot viermaal de normale prijs wordt ge vraagd. En er wordt een enorme slag geleverd om de (te weinig) beschikbare bedden. De voorhoede Is gearriveerd, het grote legioen uit Nederland, Italië en de Joegoslavië omrin gende landen moet nog ko men. Ondanks de grote in spanningen is het niet geheel en al gelukt de reserveringen vlekkeloos te laten verlopen. De receptionisten blijven vriendelijk glimlachen maar ze tonen wel grote lijsten om te bewijzen dat het hotel volle dig is volgeboekt. Van de nood een deugd makend worden eenpersoonskamers waarop twee bedden zijn geplaatst ook in het luxe hotel Jugosla via dat het beste van Belgra do heet te zijn cn beschikt over 600 kamers dubbel verhuurd. Van de zijde van het stnatsverkeersbureau wordt vriendelijk verklarend gezegd dat men alles doet om de gasten te gerieven. En de gasten zijn ol lang blij dat ze een bed hebben want die zijn nog schaarser dan de kaartjes en daarvan is er al niet een HERMAN VAN BERGEM Het is maar goed, dat AC Milan-Leeds United op de t.v. geweest is, nu beseffen de mensen tenminste een beetje wat ons te wachten staat. Want iedereen praat mij een beetje te makkelijk over Ajax z'n derde cuppie.Ik heb grote foto's van alle spelers gekregen, speciaal de gezichten van Anastasi en Altafini heb ik me goed ingeprent, want dat zijn de gevaarlijke jongens, die moet ik extra in de gaten houden. Want reken maar, dat Juventus ook hoopt op een snel doelpunt. Ik drink in de rust graag sterke thee, liefst met een stukje citroen of een scheutje melk, op z'n engels dus. (Vnn ome sportredactie) PeerdepletenprijsJuweeltje Carlo»: H H H II fW H J I I HAAG T.M >°I?. W iportredartli DEN HAAG Twee draverijen «taan er m»l|HHllM»| op het profTanuna van de Wasse- naarae renbaan Dulndlgt. Do eerste start ls om half drie. Amsterdamprijs: Keizerin Caroia; Larry en LarenR Tros. BotterdamprljaLldo Buitenzorg; Lu- gun a Star en Joke Slgnnl. PeerdepletenprlJ»: Juweeltje Carlo»; Joyce en Heno Victoria f SolleUrlprIJ*: Illy a Kuryakln; For Ever en Helios CH pi Inprljsl: Jon Hollandla; Jullut raversUIInlekprlJs: Kitty G.; Ixlaan Jan de V.Klalr L. Karme Buitenzorg. 'Ilrornprlj*Wildebras; Sir Wes Signal; Quick en Gay. ArcumprIJ»: Quick Nanny; Bagheera en Frances Love. Volendamprijs: Intrepid Girl; Karei Duke en Jona Buitenzorg. Spaar ndnmprljsKeep It Again; Irl» i Joffers inlkrnda ritprijs: 'rJasper en I Kstara Woelwa- HILVEBSUM Op Hemelvaartsdag Is op de liaan In Hilversum de Jaar lijkse ..PeerdeoleiendraverU" voor iknndige rljksunlversl terkr driifpri »rljen. begint De tips:" Blltstraatprljs: Lady i Lcrona cn Llssor Bo Prijs der (ommllitone le; Lente Blocmlu.it en Kingiy noy. i j Criterium der Vijfjarigen: Jojo Bul. tenzorg; Joke en Jacob R I KnrultelUpriJsKarin; Inez en Grand (ADVERTENTIE) TRAGE STOELGANG? Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - cn die is onontbeerlijk I voor een goede spijsvertering en het I regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat I zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. CARTERS Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 t: N.V. Odot Company Amsterdam

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13