Kabinet-Den Uyl krijgt het financieel moeilijk Kabinet-Den Uyl met argwaan en tegenwind ontvangen CONFESSIONELEN STELLEN ZICH KRITISCH OP NOORDIEREN MORGEN NAAR DE STEMBUS Debat over regeringsverklaring alleen politiek toneel VOLGENS TAL VAN COMMENTAREN: Keuze plaatselijke raden Amalrik r blijft nog gevangen Familievete met kos-el beslecht DINSDAG 29 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II (Van onze parlementaire redactie) de minister-president heeft onze kritiek Voor Wiegel was het onbegrijpelijk dat een "LA.""" ""r-Ttl/ ■'I niet doen afnemen. Er zat te veel intole- man als Schaefer staatssecretaris was ge- jwfc- ft 3EN HAAG De reeerinesverklarinf» van rantir in rle formatie". u/mvten fWorHeHirr on „„inlet mcmrln ,\n. ïl 1 B9E Bi. .BuIiS )EN HAAG De regeringsverklaring minister-president Den Uyl is in en buiten de Tweede Kamer met gemengde gevoe lens ontvangen. Tijdens het kamerdebat gis teren stelden vooral KVP-fractievoorzitter Andriessen en AR-fractievoorzitter Aantjes zich gereserveerd op. Er heerste argwaan, om de wijze waarop het kabinet tot stand was gekomen, maar ook vanwege de ambi ties die Den Uyl tentoonspreidde. Aantjes en Andriessen lieten er geen misverstand over bestaan dat diverse regeringsplannen stevige tegenwind van de confessionelen zullen ondervinden. Voor de KVP geldt dit wat betreft het huurbeleid en voor de AR ten aanzien van de verlaging van de defen- sielasten. Opmerkelijk was dat de lange regeringsverklaring van Den Uyl de nieu we fractievoorzitter van de PvdA, Van Thijn, met nogal wat wensen had achterge laten. 3een enthousiaste ontvangst is het kabinet dus ten deel gevallen. WD-fractieleider Wiegel hekelde het krakkemikkige kabi net", dait met veel „gesjoemel en gesja cher" tot stad was gekomen. Hij kondigde aan dat de VVD het kabinet zeer kritisch tegemoet treedt, maar het eerlijk en zake lijk zal bestrijden. Een motie waarin zon der meer het kabinet werd afgekeurd, blee dan ook achterwege. De fractievoorzitters gingen uitvoerig in op de moeizame totstandkoming van het kabi net. Een uitvoerige bespreking van de be leidsvoornemens bleef achterwege, omdat weliswaar allerlei plannen waren aange kondigd, maar daarover verder te weinig bekend was. Pas in het najaar kan diep gaander worden gedebatteerd over de meer uitgewerkte regeringsplannen. PvdA-ractievoorzitter Van Thijn mocht dan „een kick" van de regeringsverklaring heb ben gekregen, Andriessen stelde zijn reser ves breed ten toon. „Wij zullen de daden van dit kabinet beoordelen in de verwach ting dat veel van die daden aanvaardbaar zullen zijn. Wij keren dit kabinet niet onze rug toe, maar de wijze van zijn totstand koming en ook de afgelegde verklaring van de minister-president heeft onze kritiek niet doen afnemen. Er zat te veel intole rantie in de formatie" Aantjes sprak van het „kabinet tussen vrees en hoop". Hij zei geen oppositie te voeren, maar het kabinet zakelijk-kritisch en con structief tegemoet te treden. Het kabinet moet een brugfunctie vervullen, maar de vrees van Aantjes was dat Den Uyl niet voldoende onafhankelijkheid tegenover be paalde belangengroepen zal weten te bewa ren. Aantjes had de vrees dat de „boze" polarisatiegeesten niet meer kunnen bezwo ren worden en dat Den Uyl de moed mist om tegenover zijn partij van zich af te bij ten. De grootste waakzaamheid vond de AR-fractievoorzitter geboden, omdat er wel een programmaformule maar nauwelijks een program bekend is. De AR voelt er niets voor dat de defensielasten voor dit jaar worden teruggedraaid. Ook Andriessen loste een paar schoten voor de boeg. Hij vond dat de progressieven wat betreft de uitvoering van het program Keerpunt '72 maar een toontje lager moesten zingen. Bij de start van het kabinet is nog veel ondui delijk, er is ook veel twijfel, zei Andries- sén. Hij vond het van Den Uyl niet ver standig dat deze meteen het etiket „pro gressief" op het kabinet had geplakt. Het kabinet moet voorzichtig zijn met het uit breiden van de collectieve voorzieningen. Dankzij het werk van minister Nelissen is het kabinet met een schone budgettaire lei begonnen, geprobeerd moet worden die lei schoon te houden. „Wij willen wezenlijke hervormingen in de samenleving, maar zie af van hobby-isme", zo riep Andriessen tot de progressieve drie. Met name gold dat het beleid in de volkshuisvesting. Onom wonden zei Andriessen: „Zie af van de huurbelasting, zoals staatssecretaris Schae fer die zich denkt. Het wordt niets, want wij doen er niet aan mee. Zet niet alles op z'n kop". Extra aandacht kreeg de benoeming van de heer Gruyters tot minister van Volkshuis vesting en van Schaefer en Marcel van Dam tot diens staatssecretarissen. Voor Andriessen beschikt Gruyters niet over de juiste mentaliteit om minister te zijn. „Een fout" zo typeert hij die benoeming. Voor Wiegel was het onbegrijpelijk dat een i als Schaefer staatssecretaris worden. Overbodig en onjuist noemde An driessen de benoeming van Marcel van Dam tot staatssecretaris van Volkshuisves ting. Ook van andere kanten werd ernstige kritiek op deze benoeming uitgeoefend. De ..narigheid" zat hem volgens Aantjes in het star vasthouden aan het progressieve deelkabinet, waardoor met Marcel van Dam langs de ministeries werd geleurd, als met een hete aardappel. Volgens van Thijn komen er nu kansen om de maatschappijvernieuwing aan te pak ken. De heer Van Thijn wilde meer duide lijkheid over de belastingplannen en over het wettelijk minimum-loon. Opmerkelijk was dat hij mét Andriessen bijzondere aandacht voor het midden- en kleinbedrijf en vooral voor de kleine zelfstandigen vroeg. Van Thijn vroeg extra maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. De re geringsverklaring mag dan „klinken als een klok" er blijven wensen. Vooral in de welzijnssector dient een nieuw beleid te worden gevoerd. Deze regering zal zich van de profijtgedachte" moeten ontdoen en de solidariteit voorop moeten stellen. Het kabinet zal volgens Van Thijn meer werk moeten maken van de gelijke beloning van mannen en vrouwen. „De inkomensver schillen zijn nu zo groot omdat prestaties worden beoordeeld door de harde wetten van de economische macht, van de ellebo- genmaatschappij", zei Van Thijn. Bas de Gaay Fortman (PPR) zei over het kabinet dat niemand het gewild heeft. Nu Ondanks de kritiek die VVD-fractieleider Hans Wiegel op het kabinet—Den Uyl uitte kon de i dat kabinet er is, moet er dan maar het beste van worden gemaakt. Hij legde voor- al de nadruk op de democratisering van het bedrijfsleven, het milieubeleid en de vredespolitiek. Hij vond de regeringsver klaring nogal mager op het gebied van de internationale veiligheid en de ontwape ning. De aangekondigde beleidsombuigin gen op het terrein van de ontwikkelingssa menwerking en de hulp aan bevrijdingsbe wegingen in Afrika juichte hij toe. Ons land zal volgens hem in deze zaken zelfstandigen moeten gaan denken ten opzichte van de supermachten en met eigen initiatieven ter bevordering van de Vrede moeten komen. regeringsploeg blijven lachen. Uitzendbureaus Uitleenverbod jongeren discriminatie AMSTERDAM (ANP) De alge mene bond van uitzendbureaus vindt het verbod van de minis ter van sociale zaken om jonge ren van 16 en 17 jaar uit te le nen voor vakantiewerk „een er- sige descriminatie" van de uit- fl^dbureaus. In orige jaren mochten de uitzendbureaus wel op dit terrein actief zijn. De maatregel betekent dat 18-jari- gen nu betrere kansen hebben op tijdelijk werk in de vakantie. De jongeren moeten, aldus de bond, zelf allerlei werkgevers aflopen voor een vakantiebaan. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Duidelijk komt in de vele perscom mentaren en de opmerkin gen van organisaties, bon den e.d. op de regerings verklaring van minister president Den Uyl naar vo ren, dat hij en zijn kabinet minstens het recht van de twijfel krijgen. De nabije toekomst zal moeten be wijzen in hoeverre dit nieuwe kabinet zijn voor uitstrevende beloften kan waarmaken. Vooral met het oog op 's lands finan ciën, omdat, aldus de vele commentaren, ook het ka binet-Den Uyl meer dan het lief is met de Inflatie te maken krijgt. „Den Uyl heeft geen rede gehou den, die van beloften bol stond", aldus het socialistische Vrije Volk. „De inflatie is de pan uitgerezen. Prijzen en lonen hollen achter elkaar stand moeten brengen: de mar- gepolitiek". En „De Tijd" knoopt daaraan vast: „vanaf maandag moet blijken of en hoe Den Uyl en zijn regeringsteam tegenover de eigen achterban Volgens het „Deventer Dagblad en tegenover het parlement zal de kamer er dezer dagen thans aankomt op de mening De vakcentrales, verheugd over van een volksvertegenwoordi- jf~l ging. „Heel moeilijk wordt het voor de A.R.P. om zijn eigen standpunt in te nemen kan maken dat hij bezig is met een voorzichtige marge- politiek Volgens het socialistische Parool heeft de premier zijn regerings ploeg terecht als een progressief kabinet gepresenteerd. Het blad acht de regeringsverklaring echter vaag waar het finan- „Het moeite mee hebben zich gerond oordeel te vorme het voorgenomen beleid, lijstje van verlangen van net kabinet-Den Uyl telt tal van suggesties op velerlei gebied, maar vloeit niet over van duide lijkheid". aldus het Deventer Dagblad. nieuwe maatschappijvisie van het kabinet zullen „de be- leidsdaden van het nieuwe kabi net nauwlettend volgen en kri tisch aan de eisen van de vak beweging toetsen", af- De vakcentrales missen echter over duidelijke aanwijzingen over de inkomenspolitiek, over het trendbeleid voor het overheids personeel en het wettelijk mini mumloon. cieel-economische consequenties De Nederlandse Industriële Werk. van het op allerlei punten ambi- gevers „moeten nog zien' tieus beleid betreff Wie be denkt hoe het kabinet-Cals, eveneens een voor zijn tijd pro gressief kabinet, in wezen ten gronde is gegaan aan het ont breken van een hechte financië le fundering, houdt voorlopig zijn hart vast Maar het liberale „N.R.C.-Han delsblad" meent, dat de rege ringsverklaring in feite nog niet dan terechtkomt van het „fraaie programma", dat premier Den Uyl ontwikkeld heeft. „Aan de hand van de regeringsverkla ring moeten we niet al teveel verwachtingen hebben", aldus de werkgevers. Dp christelijke I HERSEAUX, werkgevers geloven m dit ver band. dat de verschillende be leidsvoornemens elkaar zullen verdringen, Frankrijk voor betogers gesloten De betogers te- Vereniging Ned.-China DEN HAAG (ANP) Binnen en kele maanden za leen veeniging Nederland China worden opge richt, die zich het verzamele en verspreiden van informatie over de maatschappelijk ontwik kelingen in de ruimste zi des woords in de Chinees volksrepu bliek ten doel stelt. Er bestaat in Nederland reeds een vereniging „Nederland-vrij China", die zich het verspreiden van informatie over, en het ver sterken van vriendshcappelike betrekkingen met de republiek China (Taiwan) ten doel stelt. Deze veeniging verspreid het blad, „vrij China*'. Kleuter (2) onder trein ring. Wel doet, aldus dit blad de regeringsverklaring recht aan het zo moeizaam bereikte for- matieresultaat. einde aan komt wor- Ook „Het Economisch Dagblad" i intentieverkla- De bouwondernemers zien de regeringsverklaring een duide lijk risico voor de bouwproduk gen de voorgenomen Franse kernproeven In de Stille STAPHORST (ANP) - De twee- Oceaan, die zaterdag de toe- jan8e Hendrik Krale uit Stap- ----- - - I horst is gistrmiddag onder de trein gekomen, nadat hij lak bij zijn huis over de afrastering gang tot Frankrijk werd gewei gerd, mochten ook gisteren het land niet binnen. de werkgelegenheid. Zij De ongeveer zestig jonge mensen daar geen den de poten onder een behoor lijk bedleid weggezaagd „De Tijd" haalt in zijn commen taar aan, wat drs. Den Uyl eer der schreef: „het zijn de kleine veranderingen die de belangrij ke wijzigingen op den duur tot Moskou De gevangenschap van de Russische hirstoricus Andrej Amalrik duurt voort. Hoewel hij vorige week maandag vrijgela ten zou moeten worden na drie jaar werkkamp te hebben uitge zeten, werden nieuwe aanklach ten tegen hem ingediend, moge lijk in verband met zijn verblijf in het werkkamp. Amalrik wordt nu vastgehouden op het zelfde wetsartikel dat men han teerde bij zijn aanhouding in 1970 en dat „valse verzinsels waarin de Sovjet-staat en de openbare orde worden beledigd" verbiedt. vreest, dat het nieuwe kabinet het vooral financieel moeilijk zal krijgen. Bovendien zal het kabinet, aldus „Het Economisch Dagblad" erg moeten oppassen niet de gevangene van de vak beweging te worden De katholieke „De Gelderlander" vindt dc regeringsverklaring voor de hele volksvertegenwoor diging een duidelijke uitdaging zich uit te spreken voor een nieuwe maatschappijvisie „al dan niet". „Het christelijke Friesche Dag-1 blad" oordeelt in feite evenzo.1 wanneer het Bchrijft, dat het tie hebben geen gunstige verwach-j tingen voor de utiliteitsbouw in verband met de snelle invoering van de investeringsheffing in de Randstad, die zij „heilloos" noemen. de beweging „Green Pea ce" uit Engeland. Australië, België, Nederland, Nieüw-Zee- land en West-Duitslard kregen gezelschap van ongeveer twintig Fransen. de spoorbaan was geklom men en werd ggrepen door de trein Groningen-Zwolle. De ma- chiniest van de betrokken trein had niets gemerkt. He,t lijkje werd gevonden door de bestuur der van de volgende trein (0880—bg-1715-me) BELFAST (Reuter) De Noord- ierse kiezers zullen zich mor gen voor het eerst in vi|f jaar kunnen uitspreken over de poli tieke toekomst van de verdeelde en door de strijd getroffen pro vincie. In de afgelopen vier jaar van burgerstrijd, die meer dan achthonderd mensenlevens kost te, trokken de extremisten de meeste aandacht. Politieke waarnemers, gesteund door een opinie-peiling, geloven dat de drie gematigde partijen in Ulster bij de verkiezingen voor de plaatselijke raden een belangrijk deel van de 526 ze tels zullen krijgen. Ofschoon de 1.200 kandidaten hun campagne baseren op urgente kwesties zoals een betere huisvesting cn meer werkgelegenheid, is de on derliggende factor het program ma van de partijen cn hun standpunt jegens de volksverte genwoordiging die over een maand zal worden gekozen. Deze zal, althans volgens Britst' zegslieden, de katholieke mir derheid in Noord-lerland mei zeggenschap in Noordierse z. ken geven. De betrekkelijk g matigde officiële unionistlsc! partij, de traditionele vertegci woordigster van de protestant: meerderheid, zal, ofschoon gt troffen door splitsingen cn uit tredingen, naur verwacht wordt de meerderheid van de zetels behalen. Zij gaat akkoord met de plannen van de Britse rege ring voor de toekomst van Ui ster, maar wil zich beijveren voor een aanta! wijzigingen. Zo wil zij weer de controle over de politie in de provincie krijgen. De sociaaldemocratische arbei derspartij (SDLP), die de ka tholieken van het centrum ver tegenwoordigt, zal vermoedelijk de meeste katholieke stemmen krijgen. Maar unionisten en SDLP beiden kijken met enige zorg naar de alliantie-partij die twee jaar geleden werd ge- vormd en die zowel katholieken als protestanten trekt. Deze par tij zou de stemmen kunnen win nen van veel mensen die de tra- ditionele partijen die het land vijftig jaar geleid hebben, moe zijn. De Noordier John Crummey draagt hier de met bloemen bedekte kist van zijn vierjarig zoontje Paul naar liet grtij. Het jongetje speelde zaterdag huiten in de katholieke wijk Finughy Road in Bel' jast. toen hij dodelijk getroffen werd hij een vuurgevecht tussen een legerpatrouille en IRA-schuttors. Pastoor Buys Bejaarden van 25-JARIG KAMERLID MEVR. v. d. HEEM De Russische natuurkundige An drej Sacharov heeft een open I brief aan de pers gezonden. waarin hij de nieuwe aanklacht jllet tegen Amalrik „een ten hemel schreiend onrecht" en „een on- toelaatbare aanslag op de intel- lectuele vrijheid" noemt. Sacha- c fVan een onzer verslaggevers!. OCHTEN Een jarenlange vete tussen twee Ochtense Ambonne- se families is gisteren met de kogel beslecht. De 17-jarige A. T. werd net onder de hartstreek geraakt en is in zorgwekkende tcesiand in een ziekenhuis opge- lachtoffer werd op straat door de 50-jarige A. R. neerge schoten met een pistool. F-'en half uur later werd de dadpr in zijn woning gearresteerd, de vader van de Russi- Dvorda! de kogel die de 17-jaiïüe sche H-bom. maar is tevens een T- Velde op enkele muntstukken uitgesproken voorstander van de beweging voor de burger rechten en wordt om die reden ook in de gaten gehouden. diens binnenzak afketste, anderde deze van richting en werd het hart zei? net niet ge- De 25-jarige raaKt. jongste Kamerlid. (Van o e parlementaire redactie) Van der Heem-Wagemakers is sinds gisteren het Den Haag „Het parlement moet ondernemingen ter verantwoor ding kunnen roepen". Dat vindt Nederlands jongste Kamerlid, de 25-jarige mevrouw Deliun van der Heem-Wagemakers. Zij werd gistermorgen beëdigd als afgevaardigde voor de Politieke Partij Radicalen (PPR). Over de drie dagen durende Kamerdebatten betreffende de regerings verklaring zegt Deliah van der Heem: „dat is politiek toneelspel I dat te lang gerekt wordt. De mensen kunnen met veel minder woor- d«n gemak,;e'ijk hetzelfde zeggen". Mevrouw aVn der Heem studeerde aan de Sociale Academie in Rot- terdam en deed in 1969 eindexamen. Nog tijdens haar studie liep ze stage bij het NKV. Later werd ze de secretaresse van oud-NKV- voorzitter, thans staatssecretaris van Sociale Zaken, J. Mertens. Na haar NKV-tijd werd ze districtsbestuurder van het NVV in Zuid- West-Nederland. De gedachte om bij het NVV te gaan solliciteren kwam heel spontaan bij me op. Het was meer een weddenschap, om eens te kijken of het NVV wel vrouwelijke districtsbestuurders j wilde nemen". Deliah van der Heem gaat zich in de Tweede Kamer bezighouden met onderwijs, volkshuisvesting en verzoekschriften. Ze heeft aan de v. cg van de PPR gestaan. „Mijn politieke interesse ontstond uit de tijd dat ik bij de KVP-jongeren was Na de nacht van Schmel- zer h.elt een aan.al KVP-jongeren voor de PPR gekozen". Tegenover het Kamerwerk staat ze nog erg sceptisch. Ze is vooral j bang dat ze het werkelijke kontakt met de mensen zal verliezen. „Het is zo gemakkelijk om je op het Binnenhof op te sluiten", aldus I Van der Heem. komt in oude parochiekerk LEIDSCHENDAM Pastoor A. J. Buys, die vorig jaar af scheid heeft genomen als pas toor van de St. Joseph Oplfex- parochic en van een welverdien de rust in Warmond geniet, zal eerste Pinksterdag zijn veertig jarige priesterjubileum in Leid- schendam vieren. De Jubilaris, oprichter van de Opifexparochie. zal om 11 uur in concelebratie met zijn vriend pastoor dr. F. Holthuizen en zijn oud-medewerkers, de pastores C. de Leede, Chr. Hoogewegen en B. van Mechelen o.m. voor gaan in een plechtige eucharis tieviering, Oud-kapelaan Har ding, zijn eerste kapelaan in Leidschendam, Is verhinderd, Na de eucharistieviering wordt de pastoor in de gerf. kamer een receptie aangeboden. Op ver- j zoek van de jubilaris zal de col- I lecte op eerste pinksterdag be- stemd worden voor de priester- parochianen die in het buiten land werken, pater Kraan, pa- ter en broeder van Kampen en pastoor Hofland. Lisserbroek op boottocht LISSERBROEK - De bejaarden van Lisserbrock hebben hun uit gaansdag benut met voorname lijk eenboottocht. De eerste aan legplaats was Sociëteit de Bra sem waar koffie werd gedron ken. De tocht werd voortgezet naar Avifauna voor de lunch en een bezichtiging van'het vogel park. Om 3 uur ging het grote gezel schap via Leiden naar de Ka- gerplasscn om tenslotte de thuis haven weer te bereiken cn te gen 5 uur in het Dorpshuis de Meerkoet aan te komen voor het diner, Na een gezellig borrel uurtje kon men het applaus de burgemeester vun de Haarlem mermeer, de heer C. van Stam, begroeten, die ere-gast zou zijn bij het diner. Tijdens het eten kwam „Trouw moet Blycken" een muzikaal intermezzo geven. reizen NOORDWIJK Bij de Noordwijkse Reddingsbrigade ziin geslaagd Jan van der Slot. Lleke van der List, Ton de Lange, Mnriëlte van 'et- Bosch, llan van 't Hof, Gert var der Werken. Marja van der Drift en Frank van der Berg voor liet diploma Bin nenwater A. Voor het d.plo- ma binnenwater B slaagden: Tom de Haas. Wim Klinken berg, Agnes Plug, Roel Gou- driaan en Joke Duivenboden. Onbeperkt in <le regio met nieuwe dagkaarten LEIDEN Met ingang van 3 juni gaan de ?ezumenlljke bedrijven veor liet openbaar vervoer re gio-dagkaarten uitgeven. Deze kaar'en geven een dag lang ge- le-onheid to» onbeperkte reizen r e'Le tram, trein of bus in de regio die ten naaste bii be grensd wordt door N'oordwijk. Sassenheim, Leiderdorp, Rijs wijk, Schcvcnlngen en Loosdui-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11