Merckx stelde geen prijs op etappe winst Vultink bijna slachtoffer van rel in biljartzaal AFRAMMELING EN NAT PAK VOOR FRIESE PLOEGLEIDER John Newcombe: „Ik speelde als een vrouw van negentig' Forse winst dravers op Belgen: 110-96 Nijstad op non-actief ZATERDAG 26 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 KREFELD Het schandaal leek compleet toen Hans Vul tink eerst z'n keu uit elkaar schroefde en op z'n dooie ge mak naar de kleedkamer wandelde. Terwijl op de andere tafel Roland Dufetelle onverstoorbaar voortging met het produceren van caramboles in z'n partij voor de vierde ronde va nhet wereldkampioenschap anker kader 47/2 en officials in een hoek van de sporthal Glockenspitz driftig discussieerden zoch Vultink rust. In de achtste beurt van z'n toch al erg moeizaam verlopende duel met de ver rassend voorgekomen Japanner Koya Ogata had toernooi- leider Rolf Feige uit Dortmund een uniek incident veroor zaakt. Na de 92ste carambole van Vultink sprong Feige overeind en riep: „Een andere scheidsrechter. Dit is al d tweede keer, dat een biljarde wordt goedgekeurd". Vultink keek verbijsterd. De ka- dans, die hij eindelijk leek te hebben gevonden, was verstoord En arbiter Rem, zeker niet de slechtste van het scheidsrech- terscorps, was zo mogelijk nog meer verbouwereerd. ,,Maar dat", verweerde hij zich, „hebt u vanaf uw plaats helemaal niet kunnen zien. Ik sta er bovenop en heb niets onreglementairs geconstateerd". ,,Wel waar", schreeuwde Fiege terug. ,,Ik ben niet alleen deze mening toegedaan. Boven in het restaurant (waarvandaan men een fraai uitzichct op de biljart arena heeft red.) was ook te zien". Hans Vultink mengde zich In de discussie door op te merken, dat de scheidsrechter en niet de toernoolleider er over diende te beslissen of een carrambole ai ARNHEM Voor de atleet Egbert Nijstad is waar schijnlijk het seizoen reeds ten einde. Zeker is in elk geval dat de Arnhem mer geen deel zal kunnen uitmaken van de nationale ploeg, die in actie komt in de Europa Cupstrijd voor landenteams. Nijstad, die tijdens het win terseizoen de nationale crosstitel greep 'en tijdens de Europese indoorkam pioenschappen in Rotter dam met een vierde plaats op de 3000 meter de beste Nederlander was, staat reeds drie maanden op non-actief. Nadat Nijstad eerder door de ziekte van Pfeiffer was geveld, onder vindt Nijstad thans dusda nig veel last van een klier- ontsteking in de linker bo venarm, dat hij niet in staat is te trainen. EGBERT NIJSTAD pech dan niet geldig is. Feige repli ceerde: „Ik zeg niet, dat u moet stoppen, heer Vultink, maar dat de arbiter moet wor den vervangen. Daartoe heb ik het recht". Voor Vultink was dat aanleiding weg te lopen. Herbert Fassben- der, de voorzitter van de Duitse biljartbond, Julien van de Berge, de Belgiscche directeur sportive van de Europese biljartbond, en Rolf Fiege trokken zich terug voor een bespreking. Er werd gezocht naar de officiële afge vaardigde van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, maar die, de Limburger Odekerken, bleek reeds te zijn vertrokken. Na een onderbreking van een kwartier werd de partij voortge zet. Door Hans Vultink. .,Ik ge loof, zei de als toeschouwer aanwezige Jean Bessems, ,,dat Hans er in een nationaal kam- pioenscchap mee zou zijn ge stopt". Het lag voor de hand, dat de con centratie van Vultink niet meer optimaal zou zijn. Hij vergaarde in de voortgezette beurt nog wel 118 caramboles, maar de grote vorm was verdwenen. En op 381 liet hij een positie achter voor Ogata, die mogelijkheden tot het opbouwen van een royale serie bood. De Japanner, die al het tumult stilzwijgend en niet be grijpend had gadegeslagen, kwam tot 104 caramboles en het einde van Vultink ais kandidaat voor het wereldkampioenschap leek nabij. het einde trouwens al nabij ge leken, want de voor een grote serie vereiste positie werd spoe dig bereikt en toen er nog 25 caramboles moesten worden ge maakt leek er voor de Europese kampioen niets meer aan de hand. Bij 291 echter keurde arbiter Klein- hans een piqué af. Vultink was het er niet mee eens, maar moest zich uiteraard bij die be slissing neerleggen. Het kostte hem wel drie beurten, omdat Dieter Mülier, Dultslands voor naamste kanshebber, in drie beurten afrekende met de Ar gentijn Yazbek was Vultink al veel van z'n donderdag verwor ven voorsprong ln moyenne kwijt geraakt. Door de gebeurtenissen tijdens de partij tegen Ogata kwam Mülier 's avonds tegen Burgentr in vier beurten winnaar nog dichterbij. Maar Vultink bleef ongeslagen. En dat was eignlijk het belangrijkste temeer omdat de Fransman Roland Dufetelle als direkte kanshebber arviel door een onverwachte nederlaag tegen Klaus Hose. „Als ze Mülier zo kampioen wil len maken, is het niet leuk meer", klaagde ee nvrnowr-taae meer", klaagde een verontwaar digde Vultink naderhand. „Maar nu kunnen ze me krij gen. Nu gaan ze allemaal voor de bijl". Ton van Dalen Een nogal simpele misser van Ogata had tot gevolg, dat de man uit Groenlo de zege als nog kon grijpen. Z'n moyenne kreeg echter een behoorlijke knauw, 's Middags tegen Klaus Hose was de terugval in feit al begonnen. Vultink miste eerst het wereld record geprolongeerde serie hij moest 53 caramboles maken om Ludo Dielis" prestatie van 772 te ovtrtreffen en gebruikte daarna nogal wat beurten alvo rens hij de zege veilig kon stel len. Toen hij voor de vierde keer aan de tafel verscheen had Quiberon De Deen Bussing An dersen is gisteren wereldkam pioen zeilen in de Solingklasse geworden. Stand klassement na zes wedstrijden: 1. Andersen 6 pnt., 2. Jensen (Den) 28,7 pnt., 3. Wennerström (Zwe) 47,7 pnt.. 4. Bakker (Ned.) 48 pnt., 8. Blok (Ned) 68,7 pnt. De drie reisbeurzen, die uitgeverij Querido te Amsterdam ieder jaar onder de bij haar publice rende schrijvers verloot zijn- voor 1973 ten deel gevallen aan Geert van Beek, Han G. Hoek stra en Willem Jan Otten. Eik- krijgt 2500 gulden. John Newcombe letterlijk en figuurlijk gevallen. De Australiër verloor gisteren van Holecek. SPORTWERELD ARNHEM Ilja Keizer-Laman gaat in de maand juni twee we ken op toernee. De Utrechtse atlete neemt op 2 juni deel aan de eerste interland die de da- mesploeg dit jaar afwerkt te gen Westduitsland en Roemenië en reist vervolgens naar Moskou. Daarna gaat zij naar Tsjechoslowakije. Zij beëindigt haar trip op 13 juni in Oost Ber lijn. Eugene Olympische kampioen verspringen Randy Williams heeft bij zijn sprong van 8.46 meter op 18 mei in Eugene steun gehad van een ontoelaat bare rugwind. Een jurylid, on der de indruk van de tweede prestatie aller tijden (het wereld record is 8.90 meter van de Amerikaan Beamon), had ver zwegen dat de rugwind 3,4 me ter per seconde had bedragen, maar heeft nu „bekend". PARIJS In de eerste en tweede ronde herenenkelspel van de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs zijn gisteren weer heel wat hoofden gevallen: John Newcom be, Andres Gimeno, Cliff Richey, Ray Moore, Aleksander Metreveli, om er maar eens een paar te noemen werden aan de kant gezet door veelal onervaren spelers zonder enige reputatie. De uitschakeling van Newcombe, drievoudig Wimbledonkampioen, was wel het sensationeelst. De Australiër verloor kansloos van de statenloze Milan Holecek: 5—7 1—6. „Ik stond te spelen als een vrouw van 90. slechter dan toen ik hier tien jaar gele den voor het eerst kwam", al dus Newcombe. „Maar goed. ik had het kunnen weten. Ik heb de laatste tijd te weinig geoe fend". De Spanjaard Andres Gimeno, vo rig jaar kampioen, werd versla gen door de Argentijn Guiller- mo Vilas (20), maar leverde tenminste nog enige strijd: 6—8 in de derde set. De 17-jarige Zweed Björn Borg, de jongste Davis Cup-speler uit de geschie denis, rekende bepaald genade loos af met vechter Cliff Ri chey: 6—2 6—3. De profs Metre veli (Rus) en Alexander (Aus) moesten hun meerdere erken nen in resp. Taylos (GB) en Barthes (Fra). Wimbledonkampioen Stan Smith maakte tegen de Fransman Georges Goven geen al te ster ke indruk. Smith, onlangs we reldkampioen bij de profs ge-: worden, verloor de eerste set «net 2—6, alvorens de zaken recht te trekken: 6—1 6—1. De lange Amerikaan heeft, evenals tovelen, moeilijkheden met de omschakeling van de snelle ba nen naar het trage gravel. DamoRenkclspet, tweerto ronde: Kntja Ehblni'timn (Wdl)-Christina Siiud- Dite (Zwe) 6.7 7-6 6-2: Nnnrv Hun- ter (VS)- I.aurn Rnssnuw (7jif) 0-3 6-7 7-5: Helm Mnsthnff (Wdl)—Wen- Oy Palsh (Au*) 6-4 6-2. Herenenkelspel, i ronde- Holerek lilnlenloo*)— Newrombe (Aus) 7-6 •-1: Tnylor (GB)-M.treyell (Rus) —Goven IKrn) 2-6 6-1 6-3: Hor* (Zwe)—Richey (VS) 6-2 G-3: Bnrnnyl (HonK)-Moore (Zaf) 6-4 3-C 6-3 Tweede ronde- Parnn (Nw Z7.ee)— MulllE.in (ID 6-4 7-5: Vlln* lam) Gimeno (Spn) 8-3 6-7 6 6; Jnuffret (Frn)--Frnnulovle (.1 SI) 0-1 7.0; Nnsluse (Roem) Hrehor (Tsjech) 6-4 6-2. Oomlngues (Era)—Buttrlc k (GB) 7-0 G-4. derland ging aan de leiding met 697 punten, voor België 32. OOSTENDE Nederland heeft de draversinterland tegen de Belgen gisteravond via drie overwinningen in de vier manches in de Belgi- sche badplaats Oostende gemakkelijk gewonnen, ooral bij de jon- de vij[jari ver gere paarden de dne-, vier- en vijfjarigen, had de Nederlandse uil °aar\^ var keuzecommissie onder leiding van Cees Berg, public relations chef van de Nederlandse Draf- en Rensport, een ploeg op de been ge bracht die nog nimmer zo sterk is geweest. Nederland won met 110 punten tegenover de Belgen 96. Peter Koppejan, de trainer van Lento H., was er vast van over tuigd, dat zijn driejarig paard de overwinning moest behalen. Hij had de teugels! in handen gegeven van zijn leerling Wim Velis. De Limburger 's morgens op het stalterrein van Welling ton Trotting: „Ik gun Wim Ve lis het avontuur met Lento H. Hij kon goed met het paard overweg en waarom zal ik hem in deze belangrijke interland dan niet laten rijden? Nu de Belgische driejarige favoriet Icar Bill niet aan de start ver schijnt, moet het voor ons een bekeken zaak zijn. Goed, we moeten Lady kloppen, maar de Limburger Sjeng Hendrikx, daar ben ik echt niet bang voor. Om kwart voor acht kon de Ne derlandse kolonie zien of- Lento H. zijn favoriete rol, toegewezen door baas en trainer Peter Kop pejan, waar kon maken. Samen met Lady is Lento H. lang aan de leiding geweest, maar met nog een ronde te gaan sprong hij weg en kon niet verder ko men dan een overigens eervolle derde plaats. De Nederlandse favoriet Lady, die bij de book makers nog geen dubbel geld bracht, won in haar nieuwe re- kordtijd van 1.22.4, hetgeen een verbetering is van haar rekord met 0,9 seconde. Op de tweede plaats kwam Ibiris, een Belgi sche outsider. Sjeng Hendrikx na de koers over Lady: „Het ging gemakkelijk. Ik kon alles langs de railing doen. Neder land nam na de eerste manche de leiding met dertig punten te gen België eenentwintig." 'e Amsterdammer Bertus Hey- man, de „jolly joker" onder de Nederlandse pikeurs, mocht als gast-pikeur optreden achter een van de meest merkwaardige dravers uit het Nederlandse drafpark. Karei Duke. Dit paard boekte dit jaar al tien overwinningen en loopt als een vogel zo vrij, als een hitje in het land zonder hoofd- of oog kleppen op de baan. Zijn trainer en eigenaar is Gerrit Bosschie- ter die van deze afgeschreven draver een crack heeft ge maakt. Het recept zal de man uit Purmerend wel nooit vertel len. Het paard staat dag in dag uit op het land waar het leven goed is. Voor de koers was Bos- schieter over zijn crack toch on gerust. Hij voelt zich hier niet fhuis. Hij eet niet en de vreem de omgeving doet hem echt niet goed. We moeten vanavond maar afwachten. Bovendien is pikeur Bertus Heyman erg ze nuwachtig. Het is jammer dat ik hem zelf niet mag rijden, omdat ik nog geen tien overwin ningen op mijn conto heb staan. Maar niettemin heb ik vertrou wen in Bertus." Na de start wilde Karei Duke niet gehoorzamen, maakte fouten en werd snel door het draverij-co mité, overigens terecht, uitge schakeld. Favoriet van het Bel- trouwen uit naar het paard van de Duindigt trainer Buck Lee man Joke. Maar deze viel in de laatste bocht terug na van zijn tweede positie naar een plaats in de achterhoede, «^hiel van der Togt met Jelio kwam in de laatste bocht enorm hard opzet ten en de Nederlandse kolonie riep het paard als eerste over de eindstreep heen. Chiei van der Togt na de overwinning: „Jello kan moeilijk beginnen, maar wat dat paard in een eindsprint kan presteren is enorm. Dat had ik nooi ver wacht. En wat een tijd van 1.20.1, een verbetering van 2.3 seconde van zijn oude rekord.' gische publiek, Herr Ravioli, Nederland zat na dit onderdeel op reed in handen van Martens domme koers. Het kwam niet verder dan een derde plaats. Het werd hier een dubbele Ne derlandse triomf. Voor Captain Scotch in handen van de Noord hollander Leo Schoonhoven, voor Kaper W, in handen van Cniel van der Togt uit Stap horst. Beiden gingen in de tijd van 1.20.8 over de streep. Ne rozen met 92 tegen 60 punten, Even leek het er op dat Illya Kuryakin met zijn gastrijder Piet Smit die Buddy de Vries verving wegens een aanval van ischias op de sulky dat deze Il lya Kuryakin het Europese en Belgische drafmachientje fideel zou kloppen. In de einstrijd kwam het paard maar een half hoofd tekort. LEEUWARDEN De controverse in de Friese wielersport is gister avond in de jaarlijkse ronde van Ee tot uitbarsting gekomen. Al tij dens de eerste wielerronde ln Friesland, die jongstleden maandag avond in St. Anna Parochie werd gereden, bleek dat er wat in de I lucht hing. Michelin— Peugeot-renner Jo de Boer uit Westergeest, die vandaag j naar Engeland reist voor deelname aan de Milkrace, tornt al een seizoen op tegen de omvangrijke Kroonploeg. Toen Jo de Boer in i St. Anna Parochie Kroonrcnner Anne Koster in de eindsprint klopte, deed ploegleider Henk van der Borg weinig vriendelijke uitlatingen. Hij stelde onder meer dat de zege zou zijn afgekocht door Jo de Boer. Toen gisteravond in Ee, waar Jo de Boer voor eigen publiek reed. enkele leden van de Kroonploeg hem in de koers wat al te veel treiterden, smeet Jo de Boer de fiets ln de berm en ging ploeg- leider Henk van der Borg ,1e lijf. Weldra ontstond een volksoploop en moest Von der Borg door de weilanden, achtervolgd door een drtigtal fanatici, een heenkomen zoeken. Dat gelukte niet en be halve een pak slaag liep de Leeuwarder ploegleider ook een nat pak op, toen hij in een vrij diepe sloot werd gewerkt. Enkele Friese L organisatoren overwegen om de Kroon-ploeg, die zich dit seizoen en- :^j kei nog in criteria wil laten zien, niet meer aan start te vragen. I Gianni Motta gaat als eerste c finish. De eerste Italiaanse over winning in de Giro is een feit. Italië heeft gistermiddag ondekt dat zijn GIRO niet uitsluitend een rode van buitenlanders is. Onder laaiend enthousiasme won Gianni Motta de 2esde rit over 151 kilometer van Milaan naar Iseo met Felice GimondJ op de tweede plaats. De uitslag is even vertekend als het optimisme van dc Italiaanse tifosi misplaatst. Juist gisteren heeft Eddy Merckx zijn onaan tastbare heerschappij getoond. Alleen het winnen van de rit liet hij aan anderen over, het beeld van de etappe tekende hij lijn voor lijn cn tegelijkertijd reed hij Jose Manuel Fuente, die door velen als zijn gevaarlijkste concurrent werd beschouwd, op een achterstand van bijna twaalf minuten. Merckx zette zijn aanval in bij de beklimming van de pas van Fermo, waarvan het hoogste punt op 1067 meter ligt. Terwijl Fuente in enorme moeilijkheden zat, slaugden twee Italianen, do opmerkelijk sterk rijdende Bat- taglin en Panizza erin het wiel van Merckx te houden. Zij wa ren de enigen, die het konden. Gimondi, Motta en Ritter kwa men met een achterstand van 25 seconden boven. In de afde ling naar het meer van Iseo liet Merckx zich inlopen door de vier Italianen en de Deen. Er sloot zich vlak voor de finish nog een zesde man aan bij Merckx, namelijk Franco Bitos- si. die in een risicorijke afda ling zijn achterstand goed maakte cn daarmee zijn tweede plaats in het algemeen klasse ment behield D« uitslag1 Motta (10, 144 km. In 3 uur 49 minuten 58 seconden: In de zelfde tijd 2 Glmondl (It.) 3. Klttcr (Den); 4 Bltossl (lts) 5 Panizza (lts) 6. Merckx (Bel). 7 BattagJIn tlta)allen la dezelfde tijd als Mut ts: 6 Roger de Vlaemln<-k (Bel) op 1:33 9. Petsarrodona (Spa); 10. Pog- glail (Ilal)11. Lazcunu. allen In dezelfde tijd als De Vlaemlnck. 25. Kuiper 3.54 06 72. Karstens 3.58.19. Algemeen klassement: 1 Merckx (Bel) 29 u. 24 min. 17 sec.; 2. Bltossl (It) 29.24.46 4. Bnttaglln (II.) 29.25.06. 5. Killer (Den) 29.25.23. C. Glmondl (It) 29.26.31. 7 Motta (It) 29.26.00: Roger dc Vlaemlnck (Bel) 29 26.09. 9 Pogglall (IO 29 26.54. 10. Lazcano (Spa) z.t.; 11. Possarroduna (Spa) PETER KOEN OVERLEDEN HILVERSUM Donderdag is te- levisei-pionier en adjunctdirec teur van dc NCRV-tclevisic, Pe ter Koen, na een langdurige ziekte op 50-jarige leeftij gestor ven. Op I november 1946 trad Peter Koen las radio-verslagge ver in dienst bij dc NCRV. In 1951 volgde hij een curusus voor televisie-regisseur bij de BBC in I.onden. Bij de komst van de televisie in Nederland In oktober 1951 was Peter Koen In maart 1963 vriiet Peter Koen de programmaregie om de leidng op zich te nemen van de NCRV-televisiedienst. In julil9f>3 volgde zijn benoeming tot ad junct-directeur. De crematie zal op verzoek van de overledene in alle strle plaats vinden. Wereldrecord voor Melnik RIGA De Russische atlete Fai- ra Melnik heeft ir Riga het we reldrecord discuswerpen dames verbeterd. Zij kwam tot een af stand van 67 meter en 40 centi meter. aoht centimeter verder dan de Roemeense Argentina Menis vorig jaar september in Constantza. Het is de zesde keer dat Faina Melnik het wereldre cord verbetert. Bertus Cras treedt terug ARNHEM Omdat hij niet is be trokken bij de besprekingen om trent de plannen die lelden tot een ingrijpende wijziging van het nationale herentcam, heeft Bertus Cras bedankt voor zijn functie als waarnemend trai ner-coach van de nationale handbalselectie. Door de bondscommissie wed strijdwezen van het Nederlands Handbal Verbond wordt met het oog op de in oktober te spelen kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap gestreefd naar een nationale ploeg met een grote Sittnrdia-kern. Daar mee was Cras het niet eens. SPORTWERELD AMSTERDAM In verband met de dood van de Finse motorcou reur Jarno Suurinen, vorige week op het circuit van Monzn. zullen het komende weekeinde de rijders van het merk Yama ha (onder meer Van Velthoven, Honsson, Hammargren) zich onthouden van wedstrijden. EUGENE De Olympische kam pioen verspringen Randy Wil liams heeft bij zijn sprong van 8.46 meter op 18 mei in Eugene steun gehad van een ontoelaat bare rugwind. Een Jurylid had verzwegen dat de rugwind 3,4 meter per seconde had bedra gen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9