Hongerdood bedreigt miljoenen in Afrika GESPREK MET Dr. BOERSMA VAN DE F.A.O. LEIDSE COURANT (Van onze correspondent F. Wijnands) ROME, 23 mei „Het is inderdaad zo erg dat enkele miljoenen mensen in Afri ka onmiddellijk gevaar lopen van de hon ger te sterven. We doen al het mogelijke om dat te voorkomen. Het is een schan de dat in onze technisch-wetenschappelijk zo rijke wereld mensen gewoon van de honger sterven", aldus de Nederlander dr. ir. A. H. Boerma, directeur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties. Dr. Boerma is momenteel op zijn hoofd kwartier in Rome, in tegenstelling tot eerder gemaakte reisplannen. „Ik zou ei genlijk in Nederland moeten zijn, maar de situatie in Afrika is zó kritiek dat ik alle afspraken voorlopig heb afgezegd om me volledig op de hulpacties in Afrika te kunnen concentreren", aldus dr. Boerma. „Afgelopen weekend heb ik met de secre taris-generaal ons plan de campagne doorgesproken. Voorwaarde is namelijk dat we snel, heel snel handelen. Niet langs bureaucratische wegen of hiërar chieke lijnen. Dan duurt het te lang. Het Is een race tegen de tijd, en dan moet je gebruik maken van onconventionele mid delen om de tijd te kunnen helpen. Het gaat om zeker vijf miljoen Afrikanen, die op de rand van de hongersnood leven. Twintig miljoen anderen moeten ook ge holpen worden, willen ze over een paar weken niet hetzelfde lot onder ogen moe ten zien." De fatale voedselschaarste heerste op dit moment in een aantal Afri kaanse landen, zuidelijk van de Sahara. Dwars door staten, nationaliteiten en stammen heen heeft een ongekende droogte de oogst doen mislukken, mede waardoor de voedselvoorraden voor mens en dier uitgeput zijn. Opper-Volta. Maure- tanië, Senegal, Mali, Tsjaad en Niger zijn het ergst getroffen, landen van de zoge naamde „sahel". Voor de getroffen landen zelf, in totaal wonen er ruim 25 miljoen mensen, komt de hongersnood misschien onverwachts, voor de deskundigen van de FAO is het niet helemaal een verrassing. „In het be gin van dit jaar heb ik er al de aandacht op gevestigd dat de voorraden brood graan in de wereld zeer laag waren. Ze waren gezakt tot beneden het peil van 1952. Er waren geen buffer-voorraden meer en ik heb toen duidelijk gezegd dat bijvoorbeeld één misoogst een ramp zou betekenen", licht dr. Boersma toe. „Dat lag temeer in de lijn der verwachting om dat de wereldbevolking sedert 1952 met 50 pet is toegenomen." Dr. Boerma liet het niet bij die voor des kundigen nogal eenvoudige prognose. Hij gaf er meteen een oplossing bij, waardoor voorkomen zou kunnen worden dat er anno 1973 inderdaad miljoenen medemen sen van pure honger zouden moeten ster ven. „Ik heb toen voorgesteld dat we bij wijze van spreken een net van voorraad- stations over de wereld zouden leggen en dat op diverse plaatsen en met gezamen lijke inspanning extra voorraden zouden worden aangelegd ook voor rijst en voe der-granen, want die laatste hebben weer een doorslaggevende invloed op de vlees productie". Zeer recent zijn zijn voor stellen uiterst sympathiek ontvangen in de economische en sociale raad van de Verenigde Naties in New York. Er kwam een unanieme resolutie waarin adhesie aan de plannen werd betuigd en waarin de FAO verzocht werd de zaken concreet uit te werken. „Daar zijn we nu volop mee bezig, maar dat duurt uiteraard te lang om in Afrika nu meteen te helpen". Na de alarmerende berichten is de hulp op gang gekomen. Vele landen en het we reldvoedselprogramma zorgen voor in to taal 450.000 ton graan. Bijna 200.000 ton wordt momenteel naar de meest geschik te havens aan de Westafrikaanse kust verscheept; 121.000 ton volgt vóór 30 juni en de rest na 1 juli. Meer doen is bijna onmogelijk, omdat de havencapaciteiten dat niet toelaten en omdat de transport mogelijkheden uit de havens naar het bin nenland te gering zijn. Er zal meer met vliegtuigen moeten gebeuren. Er moet ook snel gewerkt worden, omdat de re gens dié straks gaan komen, veel wegen weer onbegaanbaar zullen maken. Ander zijds zullen die regens welkom zijn om het groeiproces van de zaaizaden weer op gang te brengen. „Daarom is het zo'n haast-klus, want dat zaaizaad moet er voor 15 juli uiterlijk zijn, wil het nog uit gezaaid kunnen worden", aldus dr. Boer ma. Daarom heeft hij onlangs een drin gend beroep op de hele Westerse wereld gedaan om meteen te helpen. Nederland vooraan Het heeft dr. Boerma plezier gedaan dat Nederland vrijwel ogenblikkelijk reageer de met een grote zending, vitaminerijk kindervoedsel. In totaal 500 ton, waarvan 100 ton momenteel via een luchtbrug naar Mauretanië wordt gebracht. Duitsland zegde drie miljoen D-mark toe, andere landen reageerden met bijdragen of hulp in de vorm van vliegtuigen om de goede ren te vervoeren. „Er is in totaal 15 mil joen dollar nodig", zo vertelt dr. Boerma. Hoopgevende reacties kwamen er uit de kerken. De Wereldraad van Kerken, het Vatikaan, Caritas International zegden grotere of kleinere bedragen toe. Caritas International nam de noodkreet van de FAO over. Het is te gek, zo vindt deze wereldorganisatie, dat in onze geperfec tioneerde samenleving de mens zich niet beter weet te wapenen tegen altijd te ver wachten natuurrampen. Dr. Boerma heeft er goede hoop op dat de hulp op tijd komt. De Belgische oud-minister Ray mond Scheyvens reist momenteel als per soonlijke ambassadeur de regeringen van tal van landen langs om acute hulp te be pleiten. „Ik geloof dat het ons zal lukken, maar belangrijker is, dat het hongerende Afrika van nu een doorslaggevend argu ment zal zijn voor de wereld om meer voor de toekomst te gaan zorgen. Dat we ons niet keer op keer laten verrassen door dit soort voor de mensheid van deze tijd toch vernederende hongersnoden er gens in de wereld", aldus dr. Boersma. UW DRUKWERK

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8