REGIO-DAGKAARTEN DEN HAAG-LEIDEN f44.- Doel vakbond goed maar staking onjuist HAYO-examen: slot met „duikend eendje" CeidócSaivtant Grootmetaal 3,8 procent compensatie 8 Dagen kriskras door Nederland Suriname neemt deel in Bruynzeel Mafia gooide slachtoffers in 500 meter diep ravijn DODEN BIJ INSTALLATIE Licht in postroof Mavo-examenkandidaten in gevecht met het Duits ZATERDAG 26 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voor elke trein, tram en bus DEN HAAG (ANP) De raad van overleg in de metaalindus trie heeft het percentage van de prijscompensatie die op grond van de cao voor de me taalindustrie (grootmetaal) per 1 juli aap de werknemers zal worden gegeven, berekend op 3,88. Dat percentage is vastgesteld op basis van de prijsstijging in het tijdvak van 1 oktober tot 1 april jl. en rekening houdende met de „drempel" van 3/4 procent, zoals op 6 december jl. in het centrale akkoord is bepaald. Omdat de prijsstijging in de ge noemde periode 4,63 procent heeft bedragen resteert na af trek van die drempel 3,88 pro cent. (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras- abonne- Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle N S-vakantiedagtochten. voordelig uit met NS UTRECHT De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de invoering van een door de gezamenlijke openbaar vervoerbedrijven voorgestelde regiodagkaart voor het gebied Den Haag-Leiden. Deze kaart is een onderdeel van het rond de jaarwisseling uitge brachte „openbaar vervoerplan Den Haag-Leiden 1973- 1975". Met ingang van 3 juni geeft de regio-dagkaart een dag lang de gelegenheid tot onbeperkt reizen met elke tram, trein of bus in het gebied dat ten naaste bij begrensd wordt door de plaatsen Noordwijk, Sassenheim, Leiderdorp, Rijswijk, Scheveningen en Loosduinen. De regio-dagkaarten zijn verkrijgbaar in een serie van drie stuks. Zo'n serie van drie kaarten kost tien gulden. De verkoop geschiedt op de N S-stations in het betrokken ge bied en bij de agentschappen van NZH en HTM. Men kan de kaart op elke willekeurige dag gebruiken. Een dag openbaar vervoer verkrijgt men door één van de drie kaarten via een stempelautomaat geldig te (laten) maken voor de aanvang van de reis. De bij deze regio-dagkaart betrokken vervoersondernemin gen HTM, NZH, NS, Westnederland, Centraal Nederland en NAL hebben besloten tenminste een jaar lang een proef met deze regio-dagkaart te nemen. Sinds maandag 7 mei wordt de 22- jarige Diana Louise van Heijnin- gen uit Delft vermist. Zij is typis te bij de Lijm- en Gelatinefabriek. Diana is 1.68 meter lang. heeft roodbruin haar en was gekleed in een half veulenbont jasje, licht blauwe spijkerbroek, witte trui en bruine schoenen. Voor zover be kend had zij geen moeilijkheden thuis'. Inlichtingen worden inge- waccht bij de politie. Georges Simenon, de auteur die met zijn Maigret verhalen we reldnaam kreeg, krijgt een ere doctoraat van de universiteit van Luik, zijn geboortestad. Si menon zal in oktober de bij de titel behorende versierselen in ontvangst kunnen nemen. DEN HAAG De Surinaamse re gering zal voor vijftig procent deelnemen in de Bruynzeel-ves- tiging in Suriname. Deze week heeft een Surinaamse regerings delegatie overeenstemming be reikt met de directie var Bruynzeel houtfabrieken Zaandam over een joint-venture voor de komende 25 jaar. In de overeenkomst wordt o.m. bepaald dat het bedrijf van Bruynzeel in Curiname zal den verbeterd en uitgebreid. Su riname zal van de vijftig pro cent aandelen een deel in kon tanten storten via een lening bij de Nederlandse Participatie Maatschappij voor Suriname. Het overige deel van de aande len krijgt Suriname in optie tot het land in staat is het kapitaal voor de vijftig procent deelna me vol te storten. Binnenkort zal Suriname ook met de Billiton maatschappij onder handelingen beginnen over deel name in het bedrijf van de Ne derlandse bauxiet-maatschappij. Hierbij gaan de gedachten even eens uit naar een joint-venture op fifty-fifty basis. Volgens enquête vindt de Nederlander (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlanders hebben meer sym pathie voor het streven van de vakbeweging om de inkomens op een andere wijze te verdelen dan voor de manier waarop zij heeft getracht (stakin gen, prikacties) die doeleinden te bereiken. Dat ;an men afleiden uit het resultaat van een opinie onderzoek, dat het Apeldoornse bureau Lagendijk heeft ingesteld onder een naar zijn mening repre sentatieve groep Nederlanders boven 15 jaar. De achting voor de vakbonden is de laatste maan den gestegen bij 17 procent der ondervraagden, is gedaald bij 26 procent en is gelijk gebleven bij 56 procent. De jongeren zeggen iets minder vaak „achting gedaald" dan de ouderen. Meer oplei ding brengt in verhouding vaker het antwoord „achting gedaald" met zich mee. Voor de recen te stakingen en akties kan 46 procent der onder vraagden wel sympathie brengen, 53 procent toont geen sympathie. Ruim de helft van de ondervraagden (57 pet) is het eens met de eis van de vakbonden, dat de prijscompensatie boven een bepaald inkomen in centen moet worden gegeven. 12 pet. is het er niet mee eens. Over de verschillen in inkomens in het algemeen blijkt 63 pet. van oordeel te zijn, dat deze ver schillen kleiner moeten worden, en 25 pet. vindt dat het moet blijven zoals het is. Mensen met middelbaar en hoger onderwijs vinden in verhou ding iets meer dat de bestaande toestand gehand haafd moet worden. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Grote verrassing bij natuurkunde, het onderdeel waarmee vrijdag op de meeste scholen het schriftelijk eindexamen H.A.V.O. af gesloten werd. Een der opgaven plaatste de kan didaten voor berekeningen rond het „duikend eendje", het stuk speelgoed dat een eendje als maar uit eigen kracht (door verdamping en af koeling van een vloeistof) uit een glaasje doet drinken. „Een goed symbool voor ons kandida ten" zei na afloop een leerling die daarmee de hoop te kennen gaf, dat ook zijn hoofd uiteinde lijk na de dompeling in het examenwerk weer boven komen zou. Dit weekend zal er in Nederland op grote schaal examenwerk gecorrigeerd moeten worden, ter wijl de computer, die de multiple-choice-kaarten verwerkt, op volle toeren draaien zal. Voor de leerlingen valt er niet meer te doen dan vol spanning afwachten. Maar uiteindelijk hangt er veel af van de normen; die vielen bijvoorbeeld bij het VWO. wat de talen betreft mee. maar in de hoek der exacte vakken tegen. Wat in elk geval in het voordeel van de kandidaten werkt, is de afrondingsregeling; daar door heeft in vorige jaren menig kandidaat voor zijn uiteindelijk examencijfer (gemiddelde van schoolonderzoek en schriftelijk) een punt gekre gen dat hoger lag dan op schoolrapporten gebrui kelijk was. Het laatste examenonderdeel natuurkunde viel overigens qua problematiek niet tegen. Het werk bestond uit vijf opgaven en was evenwich tig van opbouw. Het betrof ditmaal een mechani- ca-opgave, twee electriciteitsvraagstukken, een gas- en dampsommetje, en een opgave welke, als het om koekjes ging, gesorteerd genoemd zou mogen worden. Het „duikend eendje" kwam in de vierde opgave. Bij dit natuurkunde lag het niveau duidelijk lager dan dat van het atheneum en gymnasium; ook iets lager dan dat van de oude h.b.s.-B. Voor de belangstellenden volgen hier nog de vra gen rond het eendje. Waardoor koelt de kop van het eendje af? Hoe heeft men ervoor gezorgd dat de afkoeling snel verloopt? Welke kracht veroor zaakt het'omslaan en zich weer oprichten van het eendje? Hoe is het mogelijk dat dezelfde kracht beide draaiingen veroorzaakt? En om er dan een echt probleem van te maken nog de vraag, hoe het komt dat wanneer men het water in het glas door alkohol vervangt, de meet waarden weer vrij constant blijken, maar ver schillen van die van de eerste, bij water, gevon den meetreeks. PALERMO (AP) De Siciliaan- se politie is begonnen met het onderzoeken van een grote hoe veelheid menselijke beenderen van waarschcijnlijk Mafia-slacht- offers die men heeft aangetrof fen in een 500 meter diep ravijn in het gebergte op 40 kilometer van Palermo. Al lang gingen de geruchten dat deze ravijn een „Mafia"-be- graafplaats was, maar de poli tie had steeds gemeend hier met een „sinistere legende" te maken te hebben. Thans denkt men er anders over. Door zes klimmers zijn tot nu toe vier zakken vol beenderen verza meld en naar boven gebracht. Er zitten schedels, dijbenen en ribben bij en ook stukken daar van plus wat beenderen van dieren. Het onderzoek wordt geleid door rechter Giuseppe Russo. Deze heeft meegedeeld, dat men hoopt na te gaan hoe de ver dwijning in elkaar zit van zeker 25 mannen die tussen 1954 en 1963 het slachtoffer zijn gewor den van een strijd tussen twee Mafiagroepen uit de stad Cor- leone. Hoeden en petten en, eh, andere hoofddeksels in het gelid. NIVEAU Enkele auto's werden in Buenos Aires in brand gestoken en er vielen twee doden t den bij gevechten tussen betogers en politie, tij dens de beëdiging van Campora. Buenos Aires (AP) Twee doden en vier tijnse hoofdstad Buenos Aires tijdens de beë- gewondern zijn gisteren gevallen in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires tijdens de beë diging van de nieuwe president, Hector Cam pora. Terwijl ruim een half miljoen mensen rond het regeringsgebouw verzameld was, de den zich felle botsingen voor tussen enthou siaste betogers en politie. Met traangas moes ten demonstranten verspreid worden die enke le auto's in brand gestoken hadden. Campora (64) ontving de presidentiële sjerp en staf uit handen van de leden van de junta die tot nu toe aan de macht was. Hij is de eerste burger-president na zeven jaar militair be wind. Campora kondigde in zijn rede onder meer aan, dat zijn regering solidair zou zijn met elke anti-imperialistische politiek en be trekkingen zou aanknopen met alle landen ter wereld. De nieuwe regering werd meteen be noemd. Een militaire parade werd in verband met de demonstraties afgelast. DE JAREN DAT „DEMOCRATISERING" in het onderwijs het be grip van de dag was, ebben een beetje weg. Er is intern een stuk democratisering bereikt, zo zelfs dat op vele plaatsen alle bij het onderwijs betrokken partijen, van bevoegd gezag tot leerlingen, een goed midden gevonden hebben. In dit opzicht is feitelijk alleen de universiteit nog roerig en vinden elders af en toe nog wat incidenten plaats. De externe democratise ring daarentegen is nog in volle gang en daarbij moet geconcludeerd worden dat bij de verschillende controversiële meningen het juiste midden nog niet gevonden is. EEN NIEUW BEGRIP dat. met name bij het voortgezet onderwijs, mode aan het worden is, is „het niveau". Dat democratisering van het onderwijs nooit los te maken valt van capaciteiten en actieve belangstelling, staat als een paal boven water. Maar met name ter zake van het eindpunt dat met een bepaalde onderwijsvorm bereikt moet worden, gaat het „niveau" een magisch woord worden. Bij eindexameneisen bijvoorbeeld is het woord „niveau" schering en inslag. Bij het VWO moeten de normen voldoen aan het niveau dat een wetenschappelijke studie mag veronderstellen; bij het HAVO geldt hetzelfde terzake van het hoger beroepsonderwijs, met dien verstande dan nog dat men ook weer niet te ver van het VWO wil komen te zitten, omdat anders het HAVO te veel als een wat „vere delde" MAVO door het leven zal gaan. OP ZICHZELF IS er tegen een goede niveau-bepaling geen enkel be zwaar. Maar wie maken dat niveau uit? Een groepje theoretici? De universiteiten? De politieke overheid? De gang van zaken bij de modernisering van ons onderwijs is in zo verre een beetje zorgwekkend dat aan de goede mogelijkheid om op een bepaald moment een vakkenpakket te kiezen, de minder goede consequentie gekoppeld lijkt te worden, dat de vakken van dat pak ket dan verder op zo'n manier gestuwd gaan worden dat we binnen de korste keer in een soort van vak-idioterie zitten... En de universiteit, èn het hoger beroepsonderwijs, èn de overheid, ze doen allemaal daar braaf aan mee. De pleidooien voor de vormende waarde in ons onderwijs beginnen dan in de praktijk op een pruat- je-voor-de-goede-sier te lijken. Geen goedkope woningen OOK DE NEDERLANDSE BOND VAN MAKELAARS bevestigt dat nieuwbouwwoningen onrustbarend duur geworden zijn. zij hel dat deze bond dit niet signaleert met in de eerste plaats de bedoeling om druk uit te oefenen tot het verlagen van de bouwprijzen. Veeleer lijkt het de makelaars erom te doen te zijn front te maken tegen de mogelijkheid dat fiscale aftrekbaarheid van rentelasten wegens leningen afgeschaft of verminderd zullen worden. In zo'n plan-de-campagne past natuurlijk een mededeling, dat het vrijwel niet meer mogelijk is voor een grote bevolkingsgroep om nog zon der forse leningen aan een eigen woning te komen. Maar hoe dan ook, er ligt een nieuw bewijs op tafel dat het met de koopprijs van woningen steeds crescendo gaat; een verschijnsel dat zich ook weerspiegelt in het als maar omhoog gaan van de huur prijzen. Geen enkele regeringsmaatregel heeft de laatste jaren deze ontwikkeling kunnen afremmen, laat staan afstoppen. De huur-libe- ralisatiepolitiek van de kabinetten der laatste tien jaar ook niet. Hoogstens in bescheiden mate daar waar er werkelijk sprake is van een overschot aan woningen, omdat iedereen er redelijk onder duk is. WE ZIJN ER ZEKER VAN dat de nieuwe regering ernstig van plan is om op dit moeilijke punt betere resultaten te boeken. Maar ze zal die betere resultaten beslist niet in voldoende mate oogsten, wanneer ze zich in hoofdzaak gaat bezig houden met een andere grondpoli- tiek, met dwang of drang tot doorstroming en met het vertragen of ongedaan maken van liberalisatie. De enige kans op blijvend succes ligt In een politiek welke de prijzen meer onder controle brengt. Daarmee is onvermijdelijk verbonden een politiek die loonstijgingen voorkomt waar economisch geen ruimte is en die tegelijkertijd bevordert dat de winsten in het be drijfsleven zo verdeeld worden dat er rechtstreeks of via de belas tingen een rechtvaardiger inkomensbeleid groeit. Subsidiëring van sociale woningbouw is momenteel noodzakelijk; maar de oplossing van het huisvestingsprobleem kan langs die weg niet definitief bereikt worden. AMSTERDAM (ANP) De over- terdokskade werden beide ver- vallenbrigade van de Amster- dachten voor verhoor overge- damse recherche heeft met de bracht naar Amsterdam, aanhouding van twee Duitse Ze zijn inmiddels via de vreemde vrouwen een spoor gevonden in de roofoverval, die op 8 decem ber vorig jaar op de Oostcr- dokskade op een postauto werd gepleegd. Hierbij werden enige postzakken geroofd, met naast een gering bedrag aan geld, miljoenen aan cheques, cognossementen aandelen. e vrouwen, een 23-jarige ver koopster en ee.n 24-jarige prosti- tué, beiden uit Frankfort, werden onlangs aan de grens bij Arn hem aangehouden, nadat bij een controle op illegale invoer van vuurwapens in hun auto twee koffers met aandelen ter waar de van ca. een miljoen gulden waren aangetroffen. Omdat de waardepapieren afkomstig ble ken van de postroof op dc Oos- Zeist herdenkt G. H. Breitner ZEIST (ANP) Van 5 juni tot cn met 26 augustus wordt in het Zeister Slot de grootste herden kingsexpositie na het overlijden 50 jaar geleden, van de kunst schilder G. H. Breitner gehóu den. Daarvoor zijn bijeenge bracht: 38 olieverfschilderijen, 13 krijttekeningen, 6 aquarellen, 8 potloodtekeningen, 5 etsen, 18 pentekeningen en 133 foto's, als mede persoonlijke zaken als een schilderskist, brieven, een foto toestel, schetsen e.d. ADVERTENTIE Extra plussen: half geld op dc interlokale bussen; recht op 't kopen van voorde lige konpclingkaartjcs voor bijna alle NS-vakanticdag- tochtcn. In juni, juli en augustus. NS-idcntitcitsbcwijs of pasfoto cn ccn bewijs waaruit blijkt dat ic niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uü met NS p- j W dr f I (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het heeft gisteren echt niet alleen aan het druk kende weer gelegen, dat de mavo 3 en mavo 4-examen-kan- didaten het benauwd gehad heb ben. Het examenvak Duits loog er voor hen bepaald niet om. De kandidaten moesten wel van goede huize komen om de drie teksten vlekkeloos te kunnen verwerken in de beantwoording van de meerkeuzenvragen. Mavo 3 kreeg om te beginnen een verhaal van Werner Comman deur: „Ein Geist lernt autofah- ren". Een verrukkelijk tekstje om te beginnen dat wat lastig was, maar door de grappige stijl toch wel te begrijpen. „Sieg im Kinderkrieg" was een onderwerp over kinderen, die met hun acties van het gemeen tebestuur van hun woonplaats een openbare kinderspeelplaats weten af te dwingen. Lekker ac tueel dus, maar ook met ver- èchillende taalkundige pro bleempjes. De laatste tekst „In Dienst der Mltmenschen" deed de deur echter letterlijk dicht op deze derde examendag voor mavo 3. De kandidaten zullen heel wat behoorlijk te begrijpen. „Er za- moeite gehad hebben dit stuk ten veel onbekende woorden in", aldus sommige verhitte kandidaten. Hetzelfde gold eigenlijk voor de mavo 4-kandidaten met hun drie Duitse teksten. De eerste, „Kon- trole am Kazernetor", ging nog wel. De tweede tekst, „Zaubere Langhaarige", werd al wat moeilijker, maar het derde ver haaltje, „Sollen wlr zur Arbeit erziehen" was weer helemaal wat men noemt Duits. Volgens enkele leraren stonden ï'iike Ve len zullen die tekst niet of moei lijk begrepen hebben, meenden deze leraren. Maar in dit lastige stuk stond tot slot: „Nun mach' mal sch*n d-'*-» jst ein recht nutzlose Aufförde- rung". Heel wat kandidaten zul len nadrukkelijk beaamd heb ben dat de opdracht om maar rustig je opgaven te maken, er werkelijk een zeer nutteloze op dracht is. Overigens was deze zin voor hen een schrale troost. Want het is nu eenmaal zo dat ook hier de punten blijven tel len. Hét blijkt ieder jaar weer: Duits blijft ccn gevreesd exumenvak. Voor welke sector van het on derwijs ook. Cok al denken wij Nederlanders vaak dat wij het wel eventjes uit het losse hand je kunnen spreken. Vergeet dat maar, zoals de mavo 3 en 4- kandidaten dit jaar ook weer ondervonden hebben Trouwens: handelskennis tweede zitting was evenmin eenvoudig, zeker niet zo eenvoudig als de dag ervoor. Dat kon men na tuurlijk bij mavo 3 wel ruden, omdat het de tweede zittting was. Desondanks zullen vele kandidaten met de berekenin gen, de boekhoudopgaven en de economische vragen de toege meten tijd hard nodig gehad hebben. In totaal gezien, alJrs de commentaren, een examen onderdeel dat vrij veel tijd vroeg en toch wel aan de pi tlge kant was. Voor mavo 4 bleek de tweede zit ting handelskennis niet zo zwaar uitgevallen te zijn. Het werd een niet zo moeilijk exa men genoemd, dat redelijk bin nen de tijd te muken was. Een aantal kundidaten echter had er wel wat „gemene vraagjes" tus sen getroffen met bovendien „erg moeilijke sommen". Die gemene vraagjes betroffen waarschijnlijk het handelsver keer binnen de EEG. En daar bij komen „bescherming" en „invoercontingenteringen" na tuurlijk ultijd aan de orde. We worden al zo lang in de Europe se Economische Gemeenschap met dat zgn. vakjargon om de oren geslugen. Er zijn zelfs ■woordenboekjes voor samenge steld. /.3, .935 99 (l.s. mavo-4 kandidaat dergelijke woorden en begrippen leren kennen. Om dat we nu eenmaal als Neder land binnen de EEG met derge lijke uitdrukkingen moeten le ren leven. Maar goed. De helft zit er voor mavo 3 en mavo 4 examenkan didaten weer op. En om tot hun troost nog een keer te cite ren uit die verdraaid moeilijke derde Duitse tekst van Mavo I: „Wichtiger ist estdass man an der richtigen Stelle aus- reichendc Pause anlegt und ab- schalltet." Een passende tekst voor een vrij examenweekeinde, dachten wij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7