Ceidóc (Souxa/ntSB SCHEVENINGSE VISSERSBOOT GERAMD: BEMANNING GERED Opzoek naarh?ge rente? v.d.wiel U krijgt tot 7% bij Schip gedeeltelijk gezonken Provincie uiterst bezorgd over lozing van afval de postspaarbank Apollo slechts na veel moeite vast aan pech-Skylab df v.d. wiel Hengelaars in aktie tegen zwart vissers Stakingsverbod ambtenaren op de helling Vijf maanden voor aanrandi ngspoging 64e JAARGANG No. 119515 ZATERDAG 26 MEI 1973 TV-SELECTIE Zaterdag. Ned. 1: 20.21 uur Slaap- kamergeheimpjes, film met Do- ris Day; 22.10 uur Let me Sing. Matt Monro. Ned. II: 20.21 uur Brandpunt, o a. met filmportret van Juventus en de Watergate-affaire; 21.10 uur voorlopig vonnis, tv-spel. Zondag, Ned. I: 20.25 uur Mijn tante Victoria, toneelspel; 22.25 uur Vanwege een tere huid. over het werk van A. Koolhaas. Ned.II: 10.30 en 21.10 uur Studio Sport. ZONNIG Vrij zonnig en droog weer. Zwak ke tot matige wind uit .het zuid oosten. Maximum temperatu ren ongeveer 21 graden. Morgen en overmorgen: zonnig met In- ter plaatselijk een onweersbui. Morgen zon 04.31 tot 20.44, maan 01.28 tot 13.38, Scheveningen hoogwater 10.23 en 22.57, laag- water 05.48 en 18.34. De bemanningsleden komen aan -wal. Veilig thuis. SCHEVENINGEN —Een trawler van de Scheveningse vissersvloot Is gistermiddag op volle zee door de Duitse coaster „Hosenburg" ge ramd en gedeeltelijk gezonken. Het is de SCH 16 van de Rederij jen Haringhandel Jac. den Duik en Zonen, die op 38 mijl noordwestelijk uit de Scheveningse kust aan het vissen was. De acht bemannings leden van de SCH 16 de Aafke hebben zich kunnen redden door snel op het Duitse schip over te springen of te klauteren. De verwondingen van drie van hebn bleven bij enkele builen en schrammen Kort na de aanvaring die in dichte mist plaatsvond kwam de gealarmeerde sleepboot Smltsbank. De trawler bleet met de boeg boven water drijven. Het achterschip, waarin zich de machinekamer bevindt, verdween in de zee. Vanochtend om halt vijf stonden zeven bemanningsleden weer op de Scheveningse ha venkade. Schipper W. van der Hak uit de Haagsestraat was toen nog aan boord van de Smltsbank. De veertig meter lange SCH 16 was afgelopen maandag uitgevaren en zou vandaag terugkeren. Terwijl men op platvis joeg, boorde de Duitse coaster zich omstreeks kwart over vijf gistermiddag ter hoogste van de machinekamer naar binnen. Iedereen bevond zich op dat moment wonderwel bovendeks. De netten en de bomen van de trawler werden versplinterd. Door de klap werden de beman ningsleden tegen het dek gesmakt. Het achterschip begon te zinken. Zo snel men kon rende iedereen op de coaster af om aan boord daarvan te komen. Dankzij de schotten van de waterdichte compartimenten op de SCH 16 bleef het voorschip met de boeg omhoog over ongeveer vijftien megeter liggen Via de noodgold van Scheveningen Radio meldde de schipper vervolgens de aanvaring. Vanuit Scheveningen vertrok toen de Trip-Tender van het sleepbedrijf Trip om de bemanningsle den op te halen. Rond middernacht kon men hierop overstappen. In alle vroegte voeren de vissers de haven binnen. Op de kade stonden zwaaiende vrouwen en familieleden. Enkelen konden de tranen niet bedwingen. De bemanningsleden begroetten nog diep onder de in druk van het gebeuren hun familie. Een van hen. Joop van Duin uit Katwijk, zei: „Dit is een wonder. Hoe het allemaal gegaan is, weet ik niet. Ik begrijp niet dat we hier nog staan". Commercieel directeur J. Knoester van rederij Den Duik: „Voor ons is het een duidelijke zaak. Reglement ös dat een vissend vaartuig voorrang heeft op een varend schip Ondanks de mist had de Coaster toch via de radar onze trawler kunnen sig naleren. We kunnen alleen maar blij zijn dat het windstil was. An der hadden we een ramp gehad. Ik durf verder nog niets te zeg gen". Vanmorgen was een bergingsvaartuig op weg naar de SCH 16. Hoe groot de schade is, valt nog niet te taxeren. De „Aafke" kwam in 1959 in de vaart. Of het schip kan worden geborgen was vanmorgen onbekend. begroet ontroerd haar man. ADVERTENTIE) C m -Ap.entien.ntrum ADVERTENTIE Protest tegen kolonels- beivind Muiterij op Griekse jager KOME (AP) De bevelhebber en bemanning van de Griekse torpedojager Velos, die in Ita liaanse wateren voor anker ligt, zijn gisteren een muiterij begon nen uit protest tegen het Griek se militaire regiem. De Velos, met 270 bemanningsleden, nam deel aan een NAVO-oefening. anleiding van de muiterij was de mislukte staatsgreep, woens dag in Atherfe. Bevelvoerder Ni colas Pappas zei te zullen vech ten "voor het herstel van de de mocratie in Griekenland" en dat in Griekenland "een onmen selijk en gehaat dictatoriaal be wind was". Volgens hem waren alle bemanningsleden het met hem eens. In Athene zei men dat de muiterij "verwacht was". De Grieken hebben in Italië politiek asiel gevraagd en bepaalde waarborgen. De Ita liaanse marine-autoriteiten „be studeren het geval". De Velos ligt voor anker bij Fiumicino. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland is uiterst bezorgd over het loze* van afvalstoffen in de ondergrond. Zo bezorgd, dat zij een op etapel staand wetsontwerp van de regering niet afwacht en is geko men met een eigen verordening, die zo lang zal gelden totdat een „Rijkswet voor Chemische afvalstoffen" of een „zeer stringente wij ziging van de hinderwet" tot stand gekomen is. Provinciale Staten van Zuid-Holland wordt door G.S. voorgesteld een afzonderlijke provinciale verordening vast te stellen, waarin net brengen van afvalstoffen (dikwijls door een buis en onder hoge druk) in de ondergrond verboden wordt „Met ondergrond" wordt bedoeld: de gronden vijf meter en dieper onder het maaiveld. Krachtens de verordening kunnen ontheffingen verleend worden maar alleen dan, indien uit deskundige rapporten bewezen wordt, dat gevaren voor lange en korte tijd uitgesloten zijn. En dan nog willen G.S. de ontheffingen grotendeel» beperken tot lozingen beneden 500 meter van bet maaiveld. Beatrix en Cldus terug uit Rusland SOESTERBERG (ANP) Prin- ses Beatrix en Prins Claus zijn gistermiddag op de vliegbasis Soesterberg beruggekeerd van hun lg-daags beozke aan de Sowjet-Unie. Op het vliegveld waren ter begroering aanwezig Koningin Juliana, met de prin- I sen Willem-Alexander, Johan Friso en Constantijn, de minis- ter van Buitenlandse Zaken mr. j M. van der Dtoel en de chef di-1 rectie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken jonkheer mr. G. Bee- tlaerts va Blokland. Ook twee af-1 gevaardigden van de Russische ambassade waren aanwezig. altijd safe De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt u terecht. Nederlanders in Frankrijk verongelukt ORLEANS Een Nederlandse vrouw van Franse afkomst, haar twee kinderen en haar Franse vader zijn vandaag bij een auto ongeluk in de buurt van het Fran se Orleans om het leven geko men. De vrouw botste door nog onbekende oorzaak met haar personenauto tegen een vracht wagen. De slachtoffers zijn de 49-jarige weduwe Gisele Fran ke!, woonachtig in Breukelen, haar twee kinderen Laetitia (5) en Fabrice (3) en haar 70-jarige vader Leon Chartrain. Bij het ongeluk liepen drie mensen zware verwondingen op. om persoonlijkheid zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling. Voor 'n op maat gemaakte modebril voor op maat gemaakte glazenl Via 'n persoonlijk advies. Bij v.d. Wiel is uw bril maatwerk! De Skylab-raket schoot gistermid dag op een vuurzuil omhoog om Conrad Kerwin en Weitz naar het pech-lahoratorium buiten de dampkring te brengen. KAAP KENNEDY - Het heeft de drie Amerikaanse astronauten niet meegezeten. Na hun overi gens geheel geslaagde lancering gistermiddag vanaf Kaap Kennedy slaugden zij er, eenmaal aangekomen bij het door pech achtervolgde Skylab-ruimtc- testatlon, niet in het vastzitten de zonnepaneel los te maken en hadden er later vijf pogingen voor nodig om hun Apollo-cabi- ne aan het Skylab te koppelen. Daarmee kwam dan een einde aan een crisis van enkele uren waardoor de missie dreigde te moeten worden bekort nog voor dat ze eigenlijk begonnen was. Staande in het geopende Apollo- luik probeerde astronaut Paul Weitz met een stok een klein stuk aluminium weg te halen waarachter een vleugel met zonnecellen vastgeklemd zat, terwijl Kerwin hem bij de be nen vast hield en Conrad de ca bine nauwkeurig naast het ruimtestation manoeuvreerde. Het lukte niet. De volgende moeilijkheden deed zich voor bij de poging de twee ruimtevaartuigen te koppelen. De eerste twee pogingen mis lukten en de technici in Houston bogen zich over hun computers. De vijfde koppelingspoging slaagde wel, tot grote vreugde van de bemanning. Er was wel een speciale procedure voor no dig waarbij de astronauten hun ruimtepakken aantrokken en ei genhandig een deel van het kop- j pelingsmeghanisme losmaakten dat blijkbaar was komen vast te zitten. j a weet er het tijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Ltlden. AMSTERDAM (ANP) De Algemene Henge- laarsbond verspreidt in zijn akties tegen het „zwartvissen" (vissen zonder vergunning en rijksakte) een folder in een oplage van 100.000 stuks, die de sportvisser wijst op zijn ver plichtingen. De AHB is er van overtuigd dat veel hengelaars zwartvissers zijn omdat zij niet op de hoogte zijn van de bepalingen die voor elke sportvisser gelden. Ons land telt volgens een recent onderzoek 1.250.000 sportvissers. Toch werden in het vis- seizoen 1972/73 volgens de AHB slechts 800.000 bijdragebewijzen en kleine visakten uitgereikt. Met inachtneming van het aantal zeesportvis sers, die'geen akte nodig hebben, en de hen gelaars onder de 15 jaar, die met een gewone hengel in openbaar water vrij mogen vissen, wordt het aantal zwartvissers op rond 300.000 geschat. Zie verder over sportvissen elders in deze edi tie. DEN HAAG Verwacht wordt dat het kabinet maandag in de regeringsverklaring zal aan kondigen dat het stakingsverbod voor ambte naren zal worden opgeheven. Eerder deze week is daarop nog eens uitdrukkelijk aange drongen door enkele Kamerleden van PvdA, D'66 en PPR tijdens een gesprek met de mi nisters Boersma (Sociale Zaken) en Van Agt (Justitie) Je verwachten valt ook dat de voorstellen van het kabinet-De Jong inzake het stakingsrecht voor werknemers (niet -ambtenaren) door het nieuwe kabinet zullen worden herzien of ver vangen door een geheel nieuw wetsontwerp. De drie linkse partijen willen dat er een rege ling komt waarbij het uitroepen van een sta king door een erkende vakbond in principe niet meer als een onrechtmatige daad wordt beschouwd. LEIDEN De Haagse rechtbank veroordeelde donderdag een 47- -wwrj AT PI larig.grondw.rker uil Lekten J \y. A.LCieDCr tot vijf maanden gevangenis- straf, waarvan twee maanden yoorwardelljk mei een proel- 1)('^I'UVCI1 tijd van twee jaar en aftrek van C5 het voorarrest. De straf was overeenkom .tin de el,. Hij werd j L,SSE 0ndcr Sr0" belnngilel veroordeeld wegens poging tot j ling vond vunmorgen op dc be- verkrachtlng en poging doodslag. De verdachte was op 3 maart de woning van een si- garenwinkellerster. aan wie hij al eerder oneerbare voorstellen had gedaan, binnengedrongen toen de echtgenoot afwezig was. Onder bedreiging met een mes probeerde hij de vrouw te ver krachten. Op het hulpgeroep van de vrouw, kwamen buren toelopen, die het slachtoffer önt- zetten. Vakantiewerk voor jongeren niet via uitzendbureau (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uitzendbureaus, die een vergunning hebben voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, zullen dit jaar geen jongemensen beneden de leeftijd van 18 jaar mogen „uit lenen" voor het zogenaamde va kantiewerk. Minister Boersma (Sociale Zaken) j heeft afwijzend beschikt op een desbetreffend verzoek van dc uitzendbureaus, omdat hij het ongewenst acht, dat zeer jeugdi graafpluats bij de St. Agatha- kerk de begrafenis plaats van dc heer J. W. A. Lefeber, nu een plechtige uitvaartdienst. De op 83-jarige leeftijd overleden heer Lefeber is bestuurslid ge weest van vele organisaties en was tot aan zijn dood nog voor zitter van de Coöp. Raiffeisen- bank te Lisse. Vele jaren ook was hij wethouder van openba ren werken en droeg veel bij tot de ontwikkeling van Lisse op velerlei gebied. In de bloembol- lcnwereld genoot hij grote ach ting door zijn gaven als kweker van nieuwe soorten bloembollen met toepassing van kruisingen. Velen uit het bollenvak waren dan ook vanmorgen onder de belangstellenden. Malando Ridder ON BUSSUM De Nederlandse or kestleider Malando (Arie Maas land) is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Malando, die vandaag 65 jaar wordt, is 40 juur musicus en componist. Hij is reeds eigenuar van de gouden harp, de gouden tulp, een Edison en vele gouden platen. gc personen voor het eerst ken Maiando en zijn orkest gaan 14 nis maken met het bedrijfsleven oktober voor de vijfde maal op via een uitzendbureau. tournee naar Jupan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1