Grote onthullingen moeten nog komen in Watergate-waterval Heusden WASHINTON WACHT ADEMLOOS, DE WERELD KIJKT VERBAASD TOE GAAT TERUG NAAR ZEVENTIENDE EEUW ZATERDAG 26 MEI 1973 Het Watergate hotel in Washington waar het hoofdkwartier van de Democra tische Partij was gevestigd. Hier werden de vijf inbrékers, die handelden in opdracht vanhet Comité tot herverkiezing van Nixon, gearresteerd in de ochtend van 17 jurvi 1972. Donkere wolken staken vorig jaar 17 juni 's morgens rond één uur de kop op. Het was vochtig warm in Washington met kans op een regenbui. De meeste lichten waren uit in het grote boogvormige ge bouw aan de Virginia Avenue die bekend staat als de Watergate. De rijke advoca ten en de gastvrouwen die er in weelde leven, sliepen. Nachtwaker Frank Wills was op de achtste verdieping en contro leerde de sloten zoals hij meestal elk uur deed. Plotseling ontdekte hij een zwak schijnsel door een deurslot. Het was een stukje plakband van drie centimeter, waarmee het slot was vastgezet en waar door de deur werd opengehouden. Nacht waker Wills ging naar de telefoon en draaide 911, het nummer van de politie. Tien ihinuten later was inspecteur John Barret met twee collega's op de achtste verdieping om naar de sloten te kijken. Zij ontdekten niets. Twee verdiepingen la ger, in de bureaus van het Democratische hoofdkwartier waren er echter krassen op de deur. Het vertrek was overhoop ge haald. Barret haalde zijn pistool te voor schijn. Hij zou net langs een kamer scherm lopen toen hij de silhouet van een mannenarm zag. Barret schreeuwde: „Pak hem". Hij zag handen omhoog gaan achter het scherm. Een van de mannen riep uit: Houd je rustig. Jullie hebben Vijf mannen werden gearresteerd, allen leden van het Comité tot Herverkiezing van Nixon (CREEP) zoals later bleek. Zij waren in het hoofdkwartier van de Demo cratische partij om documenten te stelen en afluisterapparatuur te plaatsen. Een team verslaggevers van de Washing ton Post, nam geen genoegen met de me dedeling van de politie dat het om een simpele inbraak ging. Onderzoek van het team wees uit dat er meer aan vastzat. Binnen enkele dagen kwamen de berich ten los: topfunctionarissen van het her verkiezingscomité van Nixon en van het Witte Huis waren bij de inbraak betrok ken. Het Watergate-schandaal brak los. De kwestie werd, evenals de rest van het onderzoek door de politie van Washington, gedurende de volgende tien maanden door het Witte Huis hooghartig ontkend. Ron Ziegler, perschef van het Witte Huis deed berichten over telefoonnummers die in een zakboekje van een der inbrekers wa ren gevonden af met „van ondergeschikt belang" en „een derde rangs inbraak po ging". Op 22 juni 1972 zei president Nixon over de inbraak: „Dit soort activiteiten pasten in elk geval niet bij onze verkiezingsme thoden of die van de regering. Het Witte Huis is op geen enkele wijze betrokken bij dit incident". Tegen het eind van de maand juni kwa men de politici, danks zij Watergate, weer in een slecht daglicht te staan in Washington. Martha Mitchell, de praatzie ke vrouw van de voormalige minister van justitie en toenmalig hoofd van CREFP, John Mitchell, bewerkte haar echtr ">t geleidelijk om „uit deze smerige zaak te komen". De Washington Post en vooral de twee jonge ondernemende verslaggevers Wood ward en Bernstein, brachten de Watergate- zaak goed op gang met een reeks sen sationele en bijna altijd fel ontkende ver halen over de duistere achtergrond in deze zaak. In een van deze verhalen stond dat ruim 100.000 dollar uit het verkiezingsfonds van Nixon was overgemaakt op de bankreke ning van Bernard Barker, een van de vijf inbrekers. Deze onthulling werd door de bank bevestigd. Het Witte Huis werd op nieuw betrokken in deze zaak. Nixon werd weer om een verklaring gevraagd. Hij maakte iets bekend, waarvan hij hoopte dat dit het eind van de hele affai re zou betekenen. Nixon zei dat hij aan de juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean, opdracht had gegeven een volledig onderzoek in te stellen naar de mogelijke betrokkenheid bij deze zaak van huidige Witte Huis-functionarissen. Dean had verslag van zijn onderzoek bij hem uitgebracht, zei de president, en „ik kan positief stellen dat zijn onderzoek aangeeft dat niemand van do staf van het Witte Huls, betrokken was bij dit bizarre incident". Later ontkende Dean, die in middels was ontslagen, dat hij Nixon rap port had uitgebracht. Rond 15 september gaf de federale Grand Jury, die de zaak onderzocht, opdracht tot rechtsvervolging tegen twee voormali ge functionarissen van het Witte Huis, I.iddy en Hunt, de oud CIA en FBI-agent McCord en de vier overige inbrekers die de Cubanen werden genoemd. Rechter Sirica dreigde met zware straf fen, indien de verdachten geen medewer king zouden verlenen. McCord sloeg door, en schreef in brieven aan Sirica dat hoge re functionarissen bij de zaak betrokken waren. De vier overige verdachten kre gen voorlopige maximumstraffen om hen aan te moedigen te praten voor de jury. En toen rolden de namen van de Water gate-waterval: Mitchell, ex-minister van justitie, Patrick Gray, waarnemend directeur van de FBI, Richard Kleindienst. minister van justitie, John Ehrllchman, Nlxons adviseur voor binnenlandse zaken, John Dean, juridisch adviseur van Nixon. Bob Haldeman, chef van de staf van het Witte Huis. Segretti. Gordon Liddy, Howard Hunt, Henry Kis singer. Het kan niet op, de waterval stort omlaag, gezagsdragers meesleurend, car rières vernietigend. Op 17 mei begon een speciale Senaats commissie onder leiding van oud-rechter Sam Ervln met het getuigenonderzoek naar de misbruiken in Nixons herverkie zingscampagne. Intussen bleek ook dat was Ingebroken bij de psychiater van Daniël Ellsberg, de man die verdacht werd geheime docu menten over de oorlog in Vietnam open baar te hebben gemaakt. De rechter in dit onderzoek seponeerde de zaak. Uit de Watergate-zaak blijkt echter dat het afluisteren een onderdeel vormde van een uitvoerige en voortdurende campagne van illegale en semi-legale operaties die het bewind Nixon sedert 1969 uitvoerde. De grote onthullingen moeten nog komen. Washington wacht ademloos, de wereld kijkt verbaasd toe. W. WOLF In een „stamboom" van Watergate op de volgende pagina worden de onderlinge re laties tussen de hoofdrolspelers en hun verhouding tot het schandaal zo rechtlij nig mogelijk uit de doeken gedaan. HEUSDEN De oude ves tingstad Heusden in het fraaie landschap van Heus den en Altena moet weer terug naar de zeventiende eeuw. Naar de stijl van de beroemde topografische kaart van „Blaeu". Daar om is thans neonreclame taboe binnen de vestingwal len van Heusden. Daarom ook ziet men er veel uit hangborden in de geest van tekenaar Anton Fieck: een krakeling voor een bakkers winkel, een klok voor een horlogeriezaak en een pos tiljon. voor het postkantoor. De PTT werkt verder mee door de oude, rode gietijze ren brievenbussen in ere te herstellen bij de in deze stad gerestaureerde huizen. Voor de ramen van de tot zeventiende eeuwse panden omgebouwde woningen han gen ook weer de gehaakte of Lancastergordijnen com pleet met de authentieke gordijnballetjes.' Dat is het Heusden van 1973, dat koortsachtig werkt aan zijn restauratie. „Als het ouderwets begint te worden bent U m Heus: den", zegt de man langs de dijk. Zo praten nog velen iver het eeuwenoude stad je, dat eens een Hollandse vesting was, maar nu een Noordbrabantse gemeente is. De Heusdenaren hebben er lang voor nodig gehad, maar nu staan ze voor het merendeel achter de plan nen van het gemeentebe stuur, om de oude vesting stad in zijn vroegere glorie te herstellen. Voor de helft zijn de plannen al voltooid. Vijf jaren geleden was dat nog anders. Toen waren er maar enkelen, die heil za gen in het voornemen om de vestingstad te restaure ren naar het voorbeeld van de in 1649 vervaardigde kaart van Blaeu. „Geen wonder overigens", meent de 39-jarige burgemeester G. M. Scholten, „per slot van rekening heeft men dertig jaren moeten wach ten tot eindelijk met de res tauratie kon worden ge start." Nu een groot gedeel te van de plannen gereali seerd is en nu er van hein de en verre belangstelling bestaat voor wat in Heus den wordt gepresteerd, ra ken ook de eigen bewoners enthousiast. Burgemeester Scholten ont popte zich niet alleen als een groot voorstander van de restauratieplannen, In het verleden was er wei nig of niets gedaan aan het herstel van de oude panden, de wallen en de vestingwer ken. De historische straten waren opgebroken en gemo derniseerd om te voldoen aan de „eisen" van het mo derne verkeer. Daarnaast lag -Heusden in 1944 in de frontlijn waardoor veel waardevol materiaal verlo ren is gegaan. Dus ging de burgemeester op pad om aankopen te doen voor de restauratie van zijn stad. Hij kocht oude boerderijen 9 Het gouverneurshuis, daterend uit 1592, volgens v Heusdenaren het mooiste plekje binnen de vesting. Sinds kort heeft Heusden ook weer zijn vroegere haven terug, ver na de 17de eeuw aangelegd plantsoen. in Waspik, antieke gaslan taarns en de stenen van de afgebroken Prins Alexan- derkazerne in Den Haag, een miljoen IJsselsteentjes in S chiedam, keien voor bestrating van de provincie Noord-Brabant en in Eind hoven, veertien zeventiende eeuwse kanonnen in Helle- voetsluis en een standert- molen in het Belgische Lommei, die thans weer meel maalt. Overigens is dit nog maar een klein ge deelte van het boodschap penlijstje dat de burge meester op zak heeft. Op 9 mei 1968 werd begon nen met de restauratie van de oude vesting, die 400 wo ningen telt waarvan er 134 op de lijst van monumen tenzorg staan. Sindsdien is er hard ge werkt. „De restauratie moet snel gebeuren om het geloof er bij de bewoners in te houden", zegt de burge meester. En er is snel ge werkt. Nagenoeg gereed zijn de wallen, de vesting werken. de grachten: klaar zijn ook 23 panden uit de zeventiende eeuw, zestien bejaardenwoningen, het po litiebureau met twee dienst woningen en een bankge bouw in aangepaste stijl, twee standertmolens de derde komt binnenkort ge reed het kommiezenhuis en de Wilhelminahaven, die voor kort nog plantsoen was. In uitvoering zijn der tien panden en de veer- Een deel van de restauratie van Heusden binnen de vesting. poort. Negen woningen zijn in voorbereiding en over dertien huizen zijn de on derhandelingen nagenoeg rond. Het gemeentebestuur begon in 1968 ook met de aankoop van oude panden met het oogmerk deze weer te ver kopen aan gegadigden, die de verplichting wordt opge legd de woningen binnen twee jaar te laten lestaure- ren. In het begin liep die verkoop van gemeentewege niet zo vlot. Er was weinig interesse. Drie panden wer den toen verkocht als twee de woning, nu ligt de zaak even anders. De gemeente heeft een wachtlijst moeten aanleggen van gegadigden. Een oud pand als tweede woning aan kopen is er niet meer bij Permanent bewo nen, luidt de eis van het ge meentebestuur, als een bouwvallig huis wordt ver kocht. Als stok achter de deur geldt een boetedoening van 100.000. Opvallend is dat veelal jonge mensen een oud pand kopen en dit laten restaureren. Zij kre gen hiervoor van rijk. pro vincie en gemeente in to taal 70 procent subsidie >n de verbouwingskosten. Een van de eerste eigena ren van een bouwval is de in Leiden geboren doch in Brabant werkende kunst schilder Kees Bol. „Nie mand zag er iets in behalve mijn vrouw en ik. Nu ko men er vaak aspirant ko pers een kijkje nemen hoe gezellig en mooi een geres taureerd pand uit de zeven tiende eeuw kan zijn", al dus deze bevoorrechte ar tiest, die voor zijn schilde rijen inspiratie te over vindt in Heusden en zijn oerdegelijke Hollandse om geving. „Ik behoor nu tot het an tiek van Heusden en voel me lekxer. En de kopers weten me heus wel te vin den." Bevestiging daarvan is een effectenmakelaar uit New York, die kortgeleden drie schilderijen kocht. Om in Amerika over Heusden the beautiful city te kunnen mijmeren. In een voor bewoning te groot pand is sinds kort het Nationaal Keramisch Cen trum gevestigd, waarin jon ge kunstenaars zich drie maanden kunnen bekwamen in de keramiscche kunst. En ook dat een bijzonder ge slaagde oplossing. Over vier jaar is de restau ratie gereed. Dat wil zeg gen zeventig procent van de voormalige vestingstad. De rest bestaat uit moderne woningen. Ook de straten binnen de wallen krijgen hun zeventiendc-eeuwse aanblik terug. Heusden begint zo langza merhand ook bekendheid te krijgen buiten zijn wallen. De stroom toeristen naar Burgemeester G. M. Scholten, de enthousiaste restau rateur voor de Bromsluis. het gemeentebestuur ver geet bij al de plannen rond de restauratie de overige delen van de stad niet. In 1969 telde de gemeente 4300 inwoners. Nu zijn dat er 1100 meer. Van deze 5400 Heusdenaren wonen er 1600 binnen de wallen, die als een lijst 27 hectare grond omsluiten. De wallen en grachten beslaan een opper vlakte van 32 hectare. Bij na zestig procent van de bevolking is katholiek. De overigen behoren tot de hervormde, de gereformeer de en de Lutherse kerk. De stad kent veertienhonderd industriële arbeidsplaatsen verdeeld over een scheeps werf, een jamfabriek, drie constructiebedrijven. een juchtwerf. een zuivelfa briek. een drukkerij en een stempelmakerij. De schoolgaande jeugd heeft de beschikking over een basis- en een mavo- school. Voor hoger onder wijs is zij aangewezen op Den Bosch en Waalwijk op vrij korte afstand van Heusden gelegen. De bewoners spaken een Brabants dialect, maar «1e sfeer is er nog niet hele maal die van het zuiden. Daarvoor was Heusden te lang een Hollandse stad. Niettemin gaat het er ge moedelijk toe. Dat blijkt uit een telefoontje van de bur gemeester voor een af spraak om een bepaalde plaats in Drente te bezoe ken. „Laten de wthouders dan meegaun. Dan kunnen we in de auto onderweg de b. en w -vergadering hou den." Ook dat kan in Heus den, dat met russe schre den terugkeert naar de ze ventiende eeuw. de oude veste wordt met het jaur groter. Verleden jaar leidde burgemeester zelf ruim tweeduizend be zoekers rond. Vanzelfspre kend komt de vraag aan de orde wat het doel is van de zo kostbare restauratie vun het stadje. Het antwoord is eenvoudig, eep cultureel historisch monument in stand houden waarin men sen van 1973 en later met plezier wonen. Heusden heeft geen bios coop en naar een dancing zal men tevergeefs zoeken. Wel zijn er dertien cafeet jes en enkele gemeen schapsruimten. Je mag er niet met een brommer doorheen scheuren en er zijn nog meer verboden. Dat is alles bij elkaar niet veel vertier, Niettemin trekken veel jonge mensen naar dit stadje. Is het een vlucht uit de al te gemoder niseerde wereld? Een ver langen naar de romantiek van weleer? Het antwoord wordt niet rechtstreeks ge geven. Dat het plaatsje zo gewild is bij de moderne jongeren zegt echter veel. Er is ook nog een ander Heusden. Dat ligt buiten de wallen en omvat de buurt oud Heusden, Herp'., Hedik- huizen, Heesbeen en Doeve ren. Daar mag wel nieuw bouw worden gepleegd. Die vindt er dan ook plaats in vrije grote aantallen. Want

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15