Stamboom van een schandaal Watergate: 17 juni 1972 inbraak I finA I r De jonge nachtwaker Frank Wills ontdekt in de ochtend van 17 juni dat er is ingebroken in liet hoofdkwartier van de-' Democratische Party op de achtste- verdieping van het Watergatc-gebouw. De politic arresteert vyf inbrekers Rechter Sirica -belast met onderzoek inbraak,-belooft de onderste steen naar boven te halen Twee verslaggevers van de Washington Post, Carl Bernstein (links) en Robert Woodward, onthullen dat het comité tot herverkiezing van Nixon betrokken is by de inbraak. Het Watergate-schandaal wordt uit de doeken gedaan. Beide verslaggevers ontvangen op 7 mei de Pullizerprys, een hoge Amerikaanse^ Journalistieke onderscheiding, voor hun onderzoek in de Watcrgatc-zaak. James McCord «x CIA-FBI-agcnt. Hoofd veilig, heidsdienst herverkiezingscomitc. Geeft Sirica belangrükc informa ties. Pleegt meineed. Ontving van Herbert Knhnbach zwijggeld van 3000 dollar per maanden 35000 dollar voor verdediging. Bernard Barker Frank Sturgis WITTE HUIS Nixon ontkent iets af. te weten van afluiste ren en inbraak W'a- 'tefgate. Neemt op 30 april volledige ver antwoordelijkheid op zich. Ziegler noemt WateVgatc een „derde rangs in- I Bob Haldeman John Dean 1— John Ehrlichman Virgilios Gonzales Eugenio Martinez Deze v'yf ontvingen zwüggold voor inbraak. Kregen zware straffen van rechter Sirica. Waren betrokken by mislukte ClA-invasie in de Varkensbaai op- Cuba in 1961. Sturgis werkte sa men met Hunt by het zoeken van be zwarende gegevens over het auto - ongeluk Ted Kenne dy in Chappaquid- dick, waarby secre taresse om het leven COMITÉ TOT HERVERKIEZING VAN NIXON Howard Hunt John Mitchell 1 Jeb Magruder chef-staf Witte Huis. Dominerende in- viocd op nervcr kiczingscomite Nam beleidsbc slissingen voor ver kiezing Nixon, sa men niet Mitchell. Beheerde geheim fonds van 350.000 dollar. Op 30 april afgetreden. juridisch adviseur Nixon. Kreeg van FBI rapporten ovei Watergate. Wilde zaak in- doofpot doen. Werd door Ni xon ontslagen. Wil geen zondebok wor den en heeft aange boden de zaak hele maal te openen in ruil voor ontslag van rechtsvervolging. adviseur binnen landse zaken. Was op de hoogte in braak Watergate. Betrokken by in braak psychiater Fllsberg (Pentagon Papers). Op verzoek Nixon uitlekken Pentagon Papers on derzocht. Nam 30 april ontslag. naam kwam voor in boekje McCord. Als lid CIA betrokken bij invasie Varkens baai op Cuba in 1961. Vervalste do cumenten over rol John Kennedy in Vietnam. Ontving, geheime documen ten van buitenlandse zaken. Nam op 30 april ontslag. ex-minister van jus titie. Nam in 1972 ontslag om verkie zingscampagne van Nixon te leiden. Be heerde geheim fonds waarin 200.000 dol lar afkomstig van Robert Vesco (be trokken bij zwendel I.O.S.-beleggingen). Werkte nauw samen met Haldeman. plaatsvervangend leider verkiezingscomite. Gaf geld voor W'atergatc-inbraak en zwijgen- van in brekers. Onderhield, nauwe contacten.- met Dean. Was as- .sistent van Stans. Kissinger adviseur van Nixon voor buitenlandse aangelegenhe den. Gaf in 19"70 opdracht aan FBI voor afluisteren telefoongesprekken van ze ventien hoge functionaris sen en journalisten i.v.m. uitlekken geheimen. Egil Krogh onderminister van vervoer. Betrokken by inbraak psy chiater van Ellsberg. Moest lekken naar pers in Pentagon-afTairc dichten. Nam 9 mei ontslag. Kleindienst minister van justitie. Nam 15 april ontslag wegens nauwe relaties met perso nen, die by het onderzoek •van de Watcrgatc-zaak zyn betrokken. Dwight Chapin Maurice Stans Donald Segretti Belast met benoemingen in liet Witte Huis. Hield zich tydens verkiezingen bezie met spionage en sabotage bü Democraten. voormalig minister van handel. Had leiding over geldinzameling voor cam pagne Nixon. Beheerde ge heim fonds van 700.000 medewerker ministerie van financiën. Moest personen huren voor spionage en sabotage by Democraten. Beschuldigd van valse rap porten over Democraten, (mede relaties met Hunt en Chapin. CIA Richard Helms voormalig hoofd CIA. Thans ambas sadeur in Iran. Verleende Hunt medewerking by inbraak Watergate en psychiater Wisberg. Verzette zich tegen druk Witte Huis om Waterga te in doofpot te doen. Herbert Kalmbach Gordon Liddy voormalig advocaat Nixon. Financieel des kundige. Beheerde geheim fonds van 350.000 dollar voor omkoping functionarissen by Democraten. voormalig medewerker Witte Huis. Had leiding over spionage by Democraten. Weigerde FBI informaties te eeven over geheime fondsen. 17 mei: getuigen Gerechtelijk onderzoek FBI Patrick Gray werd op verzoek Nixon waarne mend directeur van FBI na overly- den Herbert Hoover. Verbrandde geheime documenten die liy van Hunt bad ontvangen. Deelt aan Senaat mee, datiNixon op de hoogte was van Watergate. Benoeming tot directeur ging niet dooi na verzet Senaat en I Bi-functionarissen. Speciale Senaats commissie begint ge tuigenverhoor over Watergate-zaak. De der 'eiding van oud- rechter Sam Erving. Verwacht w ordt, dat getuigenverhoor met onderbreking acht maanden zal duren. Pentagon Papers Op 11 mei wordt de zaak tegen Daniel Ellsberg, de man die geheime documen ten over Vietnam, de z.g. Pentagon Pa pers. in omloop bracht geseponeerd. Gebleken is, dat Lid- Hunt betrok- Wori Op 18 mei Archibald hoogleraar aan universiteit van I vard, benoemd openbaar aanklad in de Watergal zaak. Cox beeft al bevoegdheden kregen om de rxi gerechtelijk tot e« goed einde te bre» bü braak in het huis van de psychiater van Ellsberg. Ook zijn telefoongesprekken van Ellsberg afge luisterd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14