„Wij, motorrijders, zijn ook mensen van vlees en bloed' Jos Schurgers begrijpt niet waarom motor- en auto-eisen niet waren te combineren Noteer bij de radio Toprijders missen organisatie als bij Formule- ééngroep Ze keken elkaar iets te lang in de ogen ZATERDAG 26 MEI 1973 melijke verklaringen, die Jos Schurgers geen enkele tevreden heid schonk. „Feit blijft", mop perde hij tegen beter weten in, „dat ik hier moet rijden op een misschien wel voor auto's opti maal beveiligd circuit. Maar voor de motoren is daar geen sprake van. En dan kan je steeds wel zeggen er is geen geld maar ik ben niet zo snel geneigd er begrip voor op te brengen." Weg was Jos Schurgers, de coureur, die voor zijn mening uitkwam. Weg was de man, die momenteel een prominente plaats in de Neder landse motorsport inneemt en daaraan de gewetensvolle ver plichting verbindt zijn kritiek fel en vastberaden te moeten laten horen. Weg was tenslotte ook de coureur, die dit vechten tegen de bierkaai doet met de intentie eens zijn collega's bewuster te maken. Een zaak, die de hoogste priori teit verdient, getuige ook het dra ma van Monza, waar Passolini len Saarinen het afgelopen week einde om het leven kwamen, om dat de vangrailbeveiliging haast 'tegen het circuit aanlag. Wat voor auto's ideaal is, maar voor moto- iren niet. De situatie in Zandvoort is onmiskenbaar' gunstiger maar voor de motorsport nog altijd ver re van ideaal. De smeekbede van Jos Schurgers droeg daarom al sport. Dat nu is ons grote pro bleem. Door die enorme hoeveel heid rijders op wereldniveau krijg je nauwelijks eenheid. De vrouw van Jack Findly heeft eens een poging gedaan een bond van mo torrijders uit de grond te stam pen. Met behulp van Engelse geldschieters werd er een fonds voor eventualiteiten bij een onge luk cf bij een boycot van een eve nement gesticht. Alles liep prima en iedereen was of leek althans van het enorme voordeel ervan overtuigd. Tot het eerste incident zich voordeed. Er was een me ningsverschil over de startgelden in Oost-Duitsland. De bond s;breef een boycot uit. Ik geef u te raden wat er gebeurde. Dc mensen, die het hardst stonden te schreeuwen bij de oprichting van dc club hadden nu op de eerste slartrij plaatsgenomen. Zij roken bij afwezigheid van de favorieten hun kans voor het verzamelen van punten voor net wereldkam pioenschap. Ik heb hetzelfde in Nederland meegemaakt. Er werd een actie ontketend om niet te s'arten op het circuit van Voeren- daal. nu afgekeurd. Te gevaarlijk, v ,7v vond iedereen. Tot het puntje bij paaltje kwam. Jan, Piet en Klaas, Gebogen over zijn machine zij stonden er. Het was een af stuurt Jos Schuargens door de ëanë voor de motorrijders zelf. bocht. Op weg naar het succes. Dat heeft Jos Schurgers, in 1971 KAMPIOENSCHAP AMATEURS VERITAS—ELINKWIJK EilermarktCEC RBCRoodenburg WESTDUITSE BUNDESLIGA Bayern MUNCHEN—BOCHUM SCHALKE '04—STUTTGART KICKERS OFFENBACH—FC KÖLN BORUSSIA MG—EINTRACHT FR OBERHAUSEN—FORTUNA DUSSELDORF WERDER BREMEN—KAISERSLAUTERN HERTHA BSC—HAMBURG SV WUPPERTALER SV—MSV DUISBURG ZWITSERSE COMPETITIE LAUSANNE—BASEL WINTERTHUR—LUGANO De /vcuU.ijdwn L-oi /oor op toto 47. ring is voor elke sport een pro- j bleem, maar voor de motorsport i wel een heel grote. Alle risico's, die er genomen moeten worden, honoreert een Grand Prix organi satie met een premie voor een eerste plaats van 150 gulden, plus tien gulden per veroverd punt in het klassement om het wereld kampioenschap. „Een belachelijke zaak natuurlijk, waar we pas wat aan kunnen doen als er één front gevormd wordt. Anders valt er niets te be reiken". Het salaris van Schurgers moet dan ook niet zelden in nieu we onderdelen gestopt worden, waardoor alweer een moeilijkheid ontstaat. Dat vind ik in principe helemaal niet erg, want geld inte resseert me niet zoveel. Maar het gevolg is wel dat je ie oo deze manier nooit icont verneteren als privé-rijder. Dat moet zo'n orga nisatie van wedstrijden eigenlijk inzien. Ach, denken deze mensen vaak, de rijders komen toch wel. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Verder kan ik me opwinden over het feit, dat buitenlanders vaak meer startgeld opstrijken dan een rijder uit eigen land. En dat ins de laatste tijd persé niet gerechtvaardigd meer. We leve ren tenslotte prestaties van we reldniveau. Ik heb me dit seizoen dan ook voorgenomen alleen de kampioenswedstrijden te rijden, dat moet tenslotte en eventueel die wedstrijden waar ik er zeker van ben dat de verdeling van de startgelden op een eerlijke manier gebeurt." BRUSSEL De vraag of Verviers een geschikte startplaats was voor de Ronde van Italië dient onverwijld negatief beantwoord te worden. Verviers ligt allang niet meer in Italië en stelt, ofschoon het reeds sedert de zevende eeuw bestaat, helemaal niets voor. De bevolking van een 10.000 zielen leeft van de het toch al bezwanger de. milieuvervuilende wolwasserijen en van een tanende corsetten- industrie. De dan ook kortademige Vervierse wolboeren bouwden hun stad op 47 steile heuvels, maar ook dat had geen reden mogen zijn om de 56ste Giro d'Italia uitgerekend vanuit Verviers te laten ver trekken. Verviers is tenslotte de enige Belgische stad wier dochteren de enig echte hoogopgetrokken mlni-jupes dragen, hetgeen in dat geacciden teerd terrein het op dat stuk nooit vermoeide mannenoog handenvol werk geeft. Zoals alom bekend is Verviers ook de enige Belgische stad die geen patroonheilige heeft. Dat komt omdat de. inwoners van Verviers niet naar hemel of hel gaan, doch in het hiernamaals de status van gekortwiekte werkengelen zonder-kunne verwer ven en als zodanig onder toezicht van het legioen van Michael te werkgesteld worden als lodigau van asbakken en oprapers van stic kies. Een gril van Vicente Torriani wees Verviers aan als startplaats en prinses Paola zwaaide met de vlag. Ze droeg haar blonde haren los. hetgeen bij de heersende wind goed tot zijn recht kwam. Alle Italia nen uit de buurt krijsten van plezier en de renners vergaten bij het zien van zoveel schoonheid te vertrekken. Eerst toen Paola ,,an- diamo?" uitriep, spanden ze de spieren van kuit en knie en gingen er van tussen, op weg naar Keulen waar kardinaal Höffner Eddy Merckx de hand reikte en de hele stoet zegende. Een vooruitziende Gedeprimeerd Sportbrief uit Brussel daad, want dit jaar laat de giro Rome rechts liggen. De eindstreep ligt in Triest, hetgeen de fantasierijke Vicente Torriani beschouwd wil zien als een politieke daad. als een groet aan Joegoslavië, en aan Tito in het bijzonder. Knipoog Sportief gezien staat of valt deze Giro met José Manuel Fuente. de zoon van een dorpssmid uit het Spaanse Lasmarvallegas waar de vrouwen nog gesluiert, de oorbiecht nog in zwang en de enige Europese meikeverkwekerij gevestigd is. Als Fuente niet in staat is Merckx de voet dwars te zetten, is daartoe niemand In staat. Wat Merckx op het ogenblik kan, kan Kan niet eens. „Ik wens dat ge wint", zei prinses Paola te Verviers in het Italiaans tegen hem. „Ik zal de overwinning behalen", nntwoordde Eddy te Verviers, ook in het Italiaans, „en ik schenk ze u nu reeds." Daarop reikten ze el kaar de hand en keken elkaar iets langer dan strikt noodzakelijk diep in de donkere ogen. Maar wat geschiedde toen te Verviers? José Mauel Fuente uit Las marvallegas stapte naar voren, kuste Paola de hand en het prinsesje Astrid op beide wangen. Eddy stond erbij en keek ernaar. Sono José Manuel Fuente, altezza, ur vorridorc Spagnolo". Hij zei het en stond kaarsrecht. Zijn ogen waren vochtig. Paola was getroffen. Ze streek de haren uit haar ogen en reikte José Manuel haar hand. Deze greep ze en kuste ze andermaal gretig. Daarna wierp hij het oog op en dc handschoen naar Eddy Merckx. Deze raapte zowel het een als het ander op en schonk Paola een knipoog te Verviers, op de heuvelen waar de wind zijn eigen spel speelde met dc haren van de prinses en jupes van de door in eigen beheer gewassen wol ge verfde mini-meiden. Het ellermerkwaardigste van de 56ste Giro d'Italia blijft intussen dat er nog niets van op de televisie verscheen. Dat heeft uitzonderlijke consequenties. In het voor-tclavivionele tijdperk is liet herhaaldelijk gebeurd dat hele etappen van de Tour de France gewoon overgesla gen werden en men. niet inbegrip van de verslaggevers, gewoon deed alsof er wel degelijk was gefietst. Men gaf eensluidende uitsla gen door naar de diverse vaderlanden en beschreef adembenemend de huiveringwekkende avonturen die zich in de noeste Pyreneeën hadden afgespeeld. Dat kon, want er waren geen getuigen, behalve de plaatselijke bergboeren en die werden omgekocht met tabak en wijn. Redding Als de televisie apathisch blijft, brengt zij de wielersport slulpmoor- del ijk de doodsteek toe. Zonder televisie geven al die dikbetalende sponsors uit hoffie- en wasmiddelenbranche er meteen de brui aan en keren zich af van het wiel met de 28 spaken om zich met andere belastingvrije vermakelijkheden af te geven. Dan kan nog slechts redding komen van de nu veronachtzaamde schrijvende pers. Als er dan toch geen oog- en cameragctuigcn meer zijn. krij gen wij weer de kans om te schrijven over de Paganini's van dc fiets om tegen het grauwe decor van donkere bergketens met eigen zweet op maagdelijke eeuwige bergsneeuw onvergetelijke symfo nieën te schrijven en ze met hun rode bloed te tekenen. Dan, en daar zit hem de kneep, hoeft er helemaal niet meer gefietst te worden, alleen maar geschreven. Dan wordt alles weer goed en nog beter dan nu, want ik verzeker u dat zelfs Eddy Merckx en José Manuel Fuente, ooh niet na de wensen van prinses Paola en de zegen van kardinaal Höffner half zo snel kunnen fietsen, half zo veel kunnen afzien en half zoveel avonturen kunnen overleven als wij weten te beschrijven. "De rijders moe ten zich bewuster worden van waarmee ze bezig zijn". ZANDVOORT Een van draglines dag en nacht in actie om het circuit van Zandvoort te verbeteren kwam gevaarlijk dichtbij toen de jonge vastbesloten ceureur Jos Schurgers als maar öfeèf aanhouden. Het bracht hem nauwelijks van zijn apropos. „Waarom", luidde zijn zoveelste smeek bede, „is er haast alleen maar rekening gehouden met de autosport. Wij motorrij ders, zijn ook mensen van blees en bloed". Projectieleider A. G. Haaften een en al begrip voor zoveel be wogenheid schrok toch wel van de zandverstuiving, die de dragli ne opwierp en maakte de machi nist in de cockpit kenbaar.dat (hij maar beter verderop kon begin nen. Het bleef vervolgens stil op de winderige autobaan van Zand voort. Iedereen leek met het vraagstuk van Schurgers in te zit ten. Tot KNMV-voorzitter Jaap Timmer een uitweg uit de impas se zocht door te verklaren: „Maar deze zaak is eigenlijk lo gisch.- De Nederlandse Autoren- sportvereniging betaalt de kosten van de circuitverbetering, zij denkt in hoofdzaak aan haar ei gen belang". Projecctleider Haaf ten sprong er nu op in: „En ver der is er nog iets. Ik heb zo'n hoop geld en daar kan ik zoveel werk mee verrichten. Meer be staat niet." Stuk voor stuk aanne- Felheid leen maar een prijzenswaardig felheid van zijn betoog nog eens karakter. terug. „Als het op veiligheid van de races aankomt ben ik gespan nen, fel, meedogenloos. Vaak zegt -men dat ik dan een veel te grote mond heb. Maar ach, dat deert me niet. Ik vind juist dat er on sfeervolle beslotenheid van de Vij- der m'3n collega s veel te weinig verhut, kwam Jos Schurgers op de over Sezeg" wordt. Het is toch een levenszaak, mag iedereen zijn eigen weetje daarover hebben, alsjeblieft." Zo mogelijk nog feller dan eerst maakt de jonge coureur tweede in het wereldkampioenschap ach ter Kent Andersson zijn colle ga's een berg verwijten. „Ik zie de complexe situatie zeer duide lijk zitten. In de autosport heb ic maar een stuk of tien formule- éénrijders, die zich aaneen heb ben gesloten. Zij maken de dienst uit. Als Fittipaldi voorzitter, ge loof ik een circuit komt bekij ken, zegt hij dit moet eraan ge beuren en dat moet eraan veran derd worden anders komen we niet. Tja en je moet eens zien hoe hard de organisatoren uit hun stoel schieten om de verbeterin gen nog tijdig aan te brengen." Even een stilte. Het denkbeeld van hoe de GP-autocoureurs het voor elkaar hebben komt bij hem als ideaal over. Dat is de manier om verantwoord aan vacerij te doen. Maar de ernst van ae reali teit domineert daarna weer; hij schetst een somber vergelijks- beeld. „Om te beginnen telt de motorsport ik weet niet hoeveel wedstrijdklassen meer. Daarvoor schrijven topcours uit alle landen in. Dit zijn er dus wel wat meer dan de toptien van de auto- fabrieksrijder bij Van Veen en toen derde in het wereldtoernooi, voorzichtiger gemaakt. In een be paald opzicht althans. Hij zegt: „Ik rij op de Nederlandse circuits nooit voluit. De punten, die ik no dig heb, pak ik en voor de rest stuur ik met reserve. Mij te ge vaarlijk anders. Omdat je een be kende jongen bent heb je van die gasten, die hun ogen dichtdoen en alsmaar gas geven. Een grens be staat er voor hen niet, als ze er maar in slagen je voorbij te ko men. Je komt ze onderweg dan ook meestal wel ergens in de bomen tegen. Wie een paar keer afgaat, zoals we allemaal meegemaakt hebben, is dan wel genezen". Met het woord blijft Jos Schur gers echter bewust fel. Hij ergert zich mateloos aan za'ken zoals roekeloosheid en te groteo risico's nemen. De moeilijkheid Is echter dat een ander voor niemand een grens kan bepalen. Iedereen moet dat zelf uitmaken. „Toch, geloof ik, dat op een KNMV-cursus best eens wat meer discussie zou mogen zijn. Dat kan en voor de top en voor dp begin nende coureur zeer nuttig zijn. Nu handelt iedereen maar in het wil de weg, zonder dat er enige sa menspraak of meningsvorming bestaat. Er komt een al eerder "geuit bezwaar bij, dat er haast niemand over deze onderwerpen durft te praten. Het lijkt wel of er veel te weinig mensen zich be wust zijn van de risico's, die er op het spel staan." Kwaad Kwaad kan Jos Schurgers zich maken als het gaat over de kwes tie van de startgelden. De honore- Jos Schurgers weet waarover hij spreekt. Hij begon in 1971 bij de Kreidlerfabriek naast Jan de Vries. Maar hij ging een paar keer af en het moreel knakte daarna danig. Dat had zijn uit- j werking op de rijder, die snel ge deprimeerd raakte. Om een lang verhaal kort te ma ken: Jos Schurgers werd aan de kant gezet; Kreidler-Van Veen ging alleen met Jan de Vries door. Jos Schurgers moest nu voor zichzelf zorgen. Castrol werd zijn sponsor en Champignon deed de toezegging enkele garanties te doen. Heel langzaam is zijn mo reel weer omhoog gegaan. Zijn reactie daarop: „Die teleurstellin gen hebben me harder en serieu zer gemaakt. Ik denk ook over de dingen eerst veel meer na." Over Jan de Vries, zijn collega, met wie hij op de research-afdeling van Kreidler samenwerkt, zegt Schurgers: „Er zit een levens groot verschil tussen Jan en mij. Ik betaal alles en moet er ook veel meer voor doen. Bij Jan gaat het allemaal wat soepeler." Tot het laatst toe lijkt iiet gesprek Jos Schurgers nauwelijks te ver moeien, zo gemakkelijk zit hij op zijn praatstoel. Weer komt hij te rug op de mentaliteit van de meeste zijner collega's: „Jan Hu berts sprong ook vaak op de bres voor anderen. Tot het moment dat hij zei: Iedereen voor zich en god voor ons allen. Dat moment maak ik misschien ook wel eens mee." Zover is het nog niet. dat is dui delijk. Temeer, daar Jos Schur gers nog over een andere zaak in zit. „Het is gevaarlijk te zeggen natuurlijk, maar ik vind dat het KNMV de rijders beter moet be geleiden als ze naar het buiten land gaan. Waarom kent de bond geen team-manager, die de rij ders in het buitenland met raad en daad terzijde staat." HANS DE BRUYN "Waarom is Zandvoort voor autocoureurs optimaal beveiligd Wij, motorrij ders, zijn ook mensen van vlees en bloed".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11