HAVO-examen: gerecht met veel peper en zout PARIJSE SALON: TOUWTREKKEN OM MILJARDEN VAN DE LUCHTMACHT MAVO VERDIEPTE ZICH IN ECONOMIE EN FANTASIE IVRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever P. Snoeren) Parijs Ondanks het gejank van motoren en gekanl van champagnekurken dat de 30e, vandaag door president Pom pidou geopende luchtvaartsa lon heeft ingeluid, luisterden vele oren in Parijs gespitst naar het ijle politieke gerucht uit Den Haag. Wat zal pre mier Den Uyl maandag in de regeringsverklaring al dan iet zeggen cover d e vervanging van de Starfighter? dat was de vraag. Twee miljard gulden voor ruim honderd nieuwe gevechtsvlieg tuigen vormen de kluif die drie honden doen kwispelstaar ten, t.w. Saab uit Zweden, Dassault uit Frankrijk en Northrop uit Amerika, alle zeer nadrukkelijk bij het spek takel op het expositieterrein van Le Bourger aanwezig. Ze hebben respectievelijk de Vig- gen, de Super Mirage en de Cobra aan te bieden. Maar wil het nieuwe, progressieve kabi net wel investerein in nog ge- duchter wapentuig? Het ant woord is voor de drie betrok ken industrieën van immens belang. Nederland is namelijk het eerste schaap dat over de dam met, waar het de vervanging van de naar zijn maximale ouder dom toegroeiende vechters- vloot betreft. De rest, zo rede neert men op de Parijse lucht vaartshow, volgt vanzelf en men verstaat daaronder lan den als België, Denmarken, Noorwegen, Australië, maar op langere termijn ook militai re machten in het Midden-Oos« ten (Perzië) en Zuid-Amerika. Er wordt een gat in de wereld markt voorzien van misschien wel 3000 straaljagers, en ze Cobra komt met stuntmodel Russische kosmonauten op Le Bourget In gesprek met de Ameri kaanse astronaut' Stafford: links Filipchenko, in het midden Leo- nov. Beide Russen zijn aangewezen als mogelijke deelnemers aan een gezamenlijk Russisch-Amerikaanse ruimtevlucht. Zo is het kabinet Den Uyl er al in geslaagd internationale op spraak te maken voordat het een woord heeft gezegd. Re den wellicht voor de Ameri kaanse vliegtuigfabriek North rop om zijn twee concurrenten in Parijs een beduidende vlieg af te vangen. President-direc teur Tom Jones was er spe ciaal voor naar Frankrijk ge komen, hoewel zijn plotseling bekend geworden aandeel in het Watergate-schandaal hem kringen onder de ogen heeft bezorgd. Met veel tam tam onthulde hij het eerste model op ware grootte van de Cobra, dat het publiek ooit onder ogen heeft gehad, en zie: het toestel was geschilderd in de Nederlandse kleuren. „Zo iets zouden wij nooit doen, het is de stijl van Zweden niet", zeiden ze bij Saab onder het herkauwen van de zure druiven. „Zo iets zou, als het op diplomatiek niveau gebeur de, een schandaal zijn", zei den ze bij Dassault met on- franse directheid. En daarmee had de Parijse luchtvaartsalon zijn eerste relletje. Naast dit „vlagincident" zorgde Tom Jones ook voor cijferma tig stuntwerk. Wanneer Neder land de Cobra koopt, rekende hij voor, bezorgen wij Fokker en 54 andere Nederlandse be drijven ruwweg 45 miljoen manuren aan directe en 40 miljoen manuren aan indirecte werkgelegenheid, en wel ge spreid over een periode van 10 tot 15 jaar. Het komt er op neer dat de 2 miljard die de aankoop vergt, in eigen land kan worden terugverdiend. Bo vendien zal Nederland nauw betrokken zijn bij de technolo gisch uiterst hoogwaardige voorbereiding van het project (verder dan de tekentafel is de Cobra nog niet), hetgeen de import betekende van een brok know how voor het be drijfsleven, die op geen enkele andere manier te verkrijgen is. Na vergelijking met de beide concurrenten, kwamen de vol gende conclusies er ongeveer uit. De Viggen van Saab kan bij aankoop het bedrijfsleven in de vorm van compensa tieorders een injectie op korte termijn geven, maar dan heeft men wel een toestel dat al vliegt en waarvan de opvol ging inmiddels in de maak is. De Mirage van Dassault slaat een beter figuur. Maar er ligt zoveel va nvast, dat er niet in grijpend maar een gesleuteld kan worden. En opeens een heel merkwaardig tegenargu ment er tussen. De mensen van de luchtmachten die de toestellen straks moeten on derhouden, zijn sinds jaar en dag doorkneed in het Engelse luchtvaartjargon. Bij Dassault gaat alles in het Frans. Blijft over de Cobra van North rop op de Parije luchtvaart show in modelvorm zeer staal blauw tegen een zilveren ach tergrond geëxposeerd. Naast de reeds opgesomde voordelen geldt, dat deze machine nog pas in het geboortestadium verkeert, al kan het prototype binnen 24 maanden vliegen, zodra de 400 bestellingen bin nen zijn, waaruit de astrono mische ontwikkelingskosten gefinancierd moeten worden. „Het is geen vliegtuig, het is een luchtkasteel", roepen de twee concurrenten in koor. Maar de allernieuwste snufjes op dit gebied van electronica en bewapening zullen er toe vallig wel in verwerkt zijn. wanner de machine eenmaal van de grond komt. Hij is dan gewoon een halve generatie jonger. Maar ook politieke argumenten spelen mee. De evaluatie-com missie van de Nederlandse luchtmacht heeft zijn studie van de drie concurrerende machines voltooid, en gaat in augustus rapporteren. DEN HAAG Vandaag vindt op de meest e scholen de laat ste ronde HAVO-examen plaats: natuurkunde, een der meest gevreesde vakken. Want wat daarna nog volgt economie, Fries en expressievakken is slechts aan een klein groepje experimenterende HAVO's voorbehouden. Intussen kan men aan het einde van de week reeds een voorlopige conclusie trekken: het HAVO-examen is dit jaar een gerecht met veel peper en zout gebleken; en de peper lag niet alleen in de hoek waar ze verwacht kon worden: wiskunde en natuurwetenschappen. Ze lag direct al klaar aan de start, maandagochtend 9.00 uur, bij de tekstverklaring Nederlands. Moderne talen nal" zullen meer van dit onder werp hebben moeten afweten, dan wat de gegeven excerpten erover meedeelden. Om begrij pelijke redenen hebben op di verse scholen kandidaten dan de voorkeur gegeven aan min der riskante titels als „wie leest, leeft 2 maal", „huis- vrouw-thuisvrouw", of „leven in onzekerheid". Jaar na jaar blijkt hoe bij het tijdnood, voortgezet onderwijs „nieuwe Bovendien werden stijl" de moedertaal een domi nerende rol is gaan spelen. En terecht! Wel blijft het een vraag, of de commissie die de opgaven samenstelt, zelf de juiste maat en het juiste ge wicht al heeft gevonden. Gym nasium en atheneum hebben vo rige maand geklaagd over de problemen w.aarvoor ze stonden bij de tekstsamenvatting: tijd gebrek en een tekststruktuur die zich moeilijk liet samenvat ten'. Het verhaal van Hella S. Haasse over „De verantwoorde lijkheid van de kunstenaar a's mens" bracht bij het HAVO eveneens veel kandidaten in vragen ge steld waarvan alleen de beteren het juiste antwoord hebben kun nen vinden. Voorbeeld? Als kunst een kwestie is van .iPUrl" ty of mind", hoe beïnvloedt deze purity (reinheid van geest in de zin van absolute integri teit) dan de relatie tussen kunst en werkelijkheid? Bij de opsteltitels was er voldoen de variatie om kandidaten niet voor een keuze-tegen-wil-en- dank te brengen. Gevaar zat er in de keuze wel; kandidaten die zich waagden aan de opdracht om een krantenartikel te schrij ven' over „Amnesty Internatio- Opmerkelijke verschillen hebben we, hier en daar informerend, gehoord in de waardering vari de „multiple choice"-testen voor moderne talen. Scholen die van wege het feit dat ze „vóórloper" waren, al enige ervaring heb ben, vonden de teksten wel iets LüSti** moeilijker dan' in vorige jaren, maar bleken toch milder te oor- Ronduit lastig waren enkele opga- delen dan degenen, die nu voor Ven in het werk voor wiskunde, het eerst in de frontlinie waren ongeacht of het scholen betrof schijnlijk op een voor het HAVO te hoog gekozen niveau lagen. Bij het Frans en Duits was het zeker een nadeel dat nogal wat woorden voorkwamen, die de meeste leerlingen zeker niet in hun idioomboekjes of bij hun lectuur zijn tegengekomen en die dan bovendien in de context zelf ook niet altijd werden on derkend. de leerlingen mogen zich niet vergissen. Nog minder evenwel degenen die er verant woordelijk voor zijn, in welke vorm de opgaven de drukkerij verlaten'. Ook dit jaar moesten inspecteurs weer waarschuwen dat er bij enkele opgaven een fout was ingeslopen. ken ook heel wat rekenwerk ge- r vraagd. berekenen: a) hoe groot de kans is dat men driemaal ach terelkaar hetzelfde aantal ogen werpt; b) hoe de kans dat men Scheikunde in elk van de drie worpen een oneven aantal ogen verkrijgt; Scheikunde-kandidaten c) dat het totaal aantal ogen in donderdagmorgen de drie worpen oneven is; d) de kans dat het totaal aantal ogen in de drie worpen 15 is. begonnen met En komen te liggen. Dit vooropstellend lijkt het ons toe, dat de opgaven voor Engels redelijk waren; die voor Duits een afwisseling brachten van duidelijke en moeilijke teksten, terwijl die voor Frans waar- Maar naast deze leuke opgave die intussen als men niet goed nadenkt radikaal mis kan gaan waren er gepeperde vraag stukken over rechthoekig assen stelsel, over functies (op een in terval) en een behoorlijk lastig verzamelingsvraagstuk. Het op vallende bij dit wiskundewerk was, dat bij de meeste opgaven de onderdelen a) en a) wel te maken vielen, maar dan begon c) en daarop volgde de misère. Hoe zullen straks de normen worden gesteld? Gebeurt dit niet soepel, dan vrezen we vele onvoldoendes. met het overgangsprogram of de scholen die ai met het defini tieve eindexamenprogram werk- ten. Er zaten ontegenzeggelijk Meer routinewerk viel er te bele- leuke opgaven in; zoals bijvoor- ven bij handelswetenschappen; beeld de som die vroeg om bij vier opgaven waaraan drie uur het driemaal achtereen met een mocht worden gewerkt. Maar er zuivere dobbelsteen werpen te werd voor deze drie uur naden- meerkeuzetest als eerste onder deel van hun examen. Hier kwamen aardige opgaven uit de bus. waarvan de meeste wel door toepassing van de behan delde stof tot een goede oplos sing moeten zijn gebracht. On der degenen die daardoor hoop ten dat het wel lekker zat met hun kennis van de chemie, zul len er zijn die zich door het 2e examendeel bedrogen uitgeko men voelden. Want var. 10 tot 12 uur volgde het werk in de open-vraag-vorm, en dat was bepaald niet misselijk, je het moest zelfs moeilijk worden ge noemd. Na afloop hoorden we op een der scholen dan ook de kreet sla ken: „Wat moet natuurkunde vrijdag dan niet worden?" Maar misschien bleek vandaag dat de examencommissie hier bereid was een pleister op de wonde te leggen. De grote Franse antropoloog Clau de Lévl-Strauss is In Parijs geko zen tot lid van de Académie Franqaisc. De 65-jarige geleerde ale doceert in de vergelijkende godsdienstwetenschappen en de sociale antropologie aan het Col lege de France, krijgt bovendien maandag in Amsterdam de Eras musprijs 1973 uitgereikt. (ADVERTENTIE) KAAS UIT HET VUISTJE-UITVINDING Op de uilvindersbeurs te Lochem is deze kaas-uit-het-vuistje-snijder te zien. Uitvinder Reindert Wiersma verklaart hier zijn apparaat aan een radioreporter: Uk ben geïnspireerd door de patatsnijder. Het gaat heel makkelijk en is ideaal als je in een keer veel kaas uit het vuistje wilt. Speciaal voor de gastheer die zijn gasten graag verwent'. Wiersma zoekt nog een fabrikant voor zijn uitvinding. NZB-foto) Den Haag De eerste dag va het Mavo 3 en Mavo 4 examen is met Engels en Nederlands 1 kennelijk vrij gemakkelijk aan loopje geweest tot wat zwaarde re kost. Gisteren werden de kandidaten namelijk getest op hun economische kennis, hun boekhoudkundige vaardigheid en hun vaardigheid in het bedrijfs- rekenen. Mavo 4 had daarvoor met de beschikbare twee uren royaal de tijd. De kandidaten van Mavo 3 echter moesten alle zeilen bijzetten, om alle opga ven in dit tijdsbestek rond te krijgen. Enkele zeer goede en snelle werkers natuurlijk uitge zonderd. De dag begon gisteren met Ne derlands tweede gedeelte. Dit bestond uit acht stel-opdrachten, waaruit Mavo 3 er een kon kie zen om uit te werken. De kandi daten hebben helaas vergeefs gezocht naar enkele actuele on derwerpen, die deze jongeren waarschijnlijk meer hadden aangesproken dan de acht opge geven titels waaruit zij nu kon den kiezen. Wat bijvoorbeeld te doen met titels als: „Op en om het water", „Tropenrooster", of „Een modern sprookje". En wat te zeggen van een onder werp als „Ik liep weg van een feest". Een van do kandidaten trof het precies in de roos toen hij zie dat je over zoiets als je ooit wegliep, toch niet zou schrijven. Gelijk had hij, dach ten wij. Een wat moeten kandidaten van 15 tot 16 jaar aan met een op dracht om te schrijven over het volgende: „Een vader en moe der verschillen van mening over het gedrag van hun zoon of dochter. De een weet de ander er langzaam maar zeker van te overtuigen dat hij of zij gelijk heeft, in ieder geval komen ze tot overeenstemming. Geef dit gesprek weer in de vorm van een toneelstukje". Ga er dan maar aan staan als 15-jarige. Een enkele kandidaat was er nogal boos over: „een toneelstukje maken is toch geen opstel", zei hij gepikeerd. Hij had echter ongelijk want de examenopdracht luidde: „Werk een van de opdrachten uit of maak een opstel". Deze kandi daat koos de laatste opdracht: een fantasie over hoe iemand in 2037 een huis met alles eraan, erin en erop uit 1973 zou erva ren. Een lekker stukje fantasie, waarin menige kandiaat van Mavo 3 zich heeft kunnen uitle ven zoveel hij of zij wilde. Het gevaar bij deze titels is wel zoals een van de leraren zei dat het opstel gauw kan uitgroeien tot „en toen", „en toen" enz. enz. Mavo 4 trof het met de aktuele onderwerpen beter. Deze kandi daten konden bijvoorbeeld kie zen uit „Zal het bedrijf gesloten worden", „Hoe leren we de vre de", „Wereld van geweld", „Openbaar vervoer", „Bezuini gen? Maar hoe?". Dat laatste onderwerp zal toch heel wat hoofdbrekens gekost hebben. Zelfs een man als de nieuwe minister-president Den Uyl tobt er op dit moment mee. Overigens ieder zijn smaak, want sommige kandidaten hadden nogal kritiek op deze aktueie ti tels. „Waarom geen or.Jeiver- pen waarin je je eigen .'antaaie kunt gebruiken", zei er een. Of was dat misschien wel uit te leurstelling, dat hij te weinig van de aktualiteit wist en niet de raad had opgevolgd van z'n leraren. Want deze leraren dachten er anders over. Vele vonden de veelheid van aktuele titels juist prijzenswaardig: „De leerlingen voelen zich nu ge steund door het advies van hun- leraren om de krant steeds ie dere dag bij te houden". Wij van onze k(r)ant zouden willen zeggen: „Bedankt dames en he ren leraren voor dit voor ons belangrijk advies". Handelskennis En dan de handelskennis. Wij kunnen ons voorstellen dat en kele leraren zich bij Mavo 4 er over verbaasden, dat volgens hen het onderdeel boekhotiden duidelijk niet aan zijn trek kwam: bij 16 vragen over het economisch leven, 8 over boek houden en 12 over bedrijfsreke- nen. Ook een leraar heeft per slot van zaken zijn voorkeur. Mag hij a.u.b. De kandidaten v.aren echter niet ontevreden over de opgaven. „Niet al te moeilijk", meenden zij. Voor vwrschillende boekhoudkun dige en bedrijfsrekenkundige berekeningen cn vragen hadden zij, dachten wij, toch wel even tijd nodig. Maar ja, als je bij je proefexamens als gemiddelde 8 tot 9 gehaald hebt. zoals ver schillenden ons vertelden, dan draai je ook voor deze vragen je hand niet om. Deze kundida- ten en vele anderen gaven blijk van behoorlijk economisch in zicht in het verdelen van de examentijd. Vragen waarmee ze vastliepen lieten ze rustig wach ten tot ze met de rest gereed wéren. Daarna pakten ze dat moilijke rekenkundige proble men weer op: „En het schoot me dan ineens te binnen", aldus een zeer enthousiaste kandidaat. Mavo 3 kreeg bij handelskennis uiteraard iets anders, behalve bij de et. .lomische vragen die praktisch hetzelfde waren als bij Mavo 4. De boekhoudkundi ge en bedrijfsrekenkundige op gaven waren voor deze kundida- ten niet zo eenvoudig. Een aan tal kandidaten zal het zelfs wel moeilijk gehad hebben met het boeken van diverse posten in de bankboeken, bijvoorbeeld, en met het berekenen van verzeke ringspercentages, brandschade e.d. Het oordeel van deze kandidaten varieerde dan ook van redelijk tot tamelijk, en zelfs tot zeer moeilijk bij de examens hun- delskennis. Ombudsman Er bestaan plannen om in Ne derland een officiële ombuds man aan te stellen. Moeten ze wel een gehuwde nemen. Hebben we gel ijk ook een ombudsvrouw. Ex (s)ex-politierollyteam. Leger Uit het feit dat dienstplichtigen aanmerkelijk lager worden betaald dan beroepsmilitai ren blijkt toch wel duidelijk dat het leger dienstplichtigen eigenlijk maar als een stelle tje nietsnutten beschouwt. Klucht Iedereen klaagt over het weer, maar niemand doet er iets aan. Onkundig ,Ik ben onkundig" zo heeft Nixon n het Witte Huis gesproken. nderdaad: het heeft hem daarbij liet aan waarheidszin ontbro ken. Telefoon \r is géén telefoonschandaal in het Vaticaan: de pauselij ke toestellen zijn niet afge tapt. Voor veel verontruste katholieken is dat geen nieuws. Zij vreesden reeds geruime tijd, dat er niet naar de paus geluisterd werd. Zelfs niei sttekum. Citaat Citaat uit een bericht over de activiteit van een plaatselijk politiekorps: ,.De politie ver baliseerde voortstwaalf keer een automobilist, die onder invloed van alcohol verkeer de". Dat moet een volhou- dertje wezen. Naam President Bom-pidou Vraag Zestig procent van de basis scholen in Nederland ligt in een verkeersonveilig<e omge ving vol risico's, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Is het daarom, dat het voor veel stads- en wegenplanners zo moeilijk is om het schoolgeld terug te gaan halen Brief Geachte ombudsman. Jaren lang heb Ik In werkkracht in dienst gesteld van mijn minder bevoorrechte mede mens en ik heb daardoor, te gen mijn zin, enige bekend heid gekregen. Op grond van deze bekendheid heeft mer mij nu een functie pegeven, die ik weliswaar niet geam bieerd heb, maar die mij materieel een stuk verder brengt. Dat houdt in. dat ik mijn vroegere werk moet op geven. Wat moet ik nu doen? Antwoord: U moet het vooral doen, beste briefschrijver, en rustig verder gaan met hoog opgeven. Scherven brengen geluk, zullen we maar neg gen. Wind Op de Veluwe, zo hebben we gelezen, la meer schade aan gericht door mensenwerk dan door de storm. Uit die hoek waait de wind harder. Skylah Het Is triest dat van Skylah niet veel terecht komt. Het Is een troost, dat Skylah ner gens op terecht komt en het bewijs geleverd is, dat de Amerikanen voor drie miljard dollar ook iets In de lucht kunnen brengen, niemand voor hoeft te schui len. Logisch Volgens majoor Uyen, hoofdof ficier bij de sectie logistiek van de luchtmacht, zijn de verhoudingen in het leger zoek. Hij heeft uitgerekend, dat er hij de luchtmacht op Iedere duizend militairen één generaal is, terwijl de land macht het moet doen met een generaal op 2 IJ2 dui zend militairen. Maar beste majoor, luchtmachtmensen zijn nu eenmaal hoogvlle- Geluk Krantekop: „Rofitie schiet jongeman in bovenbeen". Heelt die knaap even geluk gehad. Groeiplicht Het aantal hoofd- en opperojfl- cteren bij de luchtmacht Is de afgelopen Jaren opge voerd vqn 560 lot 840. Het aantal gewone militairen Is daarentegen in diezelfde pe riode met enkele duizenden verminderd. Nou begrijpen we, waarom de V.V.D.M. met alle geweld van de groctplicht aj wil. Als die ontwikkeling doorgaat kun nen die paar overgebleven militairen straks wel doorlo pend blijven salueren. Pessimisme Pessimisten beweren, dat in Nederland de lente ei herfst steeds dichter bij el kaar komen te liggen. Partij In het Nederlandse politieke koor vormt de P.P.R. d? bas-partij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9