Dom Helder Camara riep jongeren op tot solidariteit en opbouw LEIDEN BLIJFT „GRIJZE" STAD J 1 Mgr. Simonis op laatste dag ziekentriduum Verkeersdrempel moet Pieterswijk verlichten Volgens de statistieken: Doorstromen of leegstromen 1 stad en randgemeenten Verwacht vrouwen overschot Mi* a a Ook Leiden gaat zaterdag trimmen PAGINA 3VRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT Dom Helder Camara in het Gorlaeus Laboratorium. Rechts van hem zijn collega, bisschop Simonis Dom Helder Clamara, artsbis schop van Olinda en Recife, was in Leiden. Gisteravond was hij de gast van de plaatselijke Kamer van (studenten) Vereni gingen, in het kader van de door deze Kamer georganiseer de Brazilië-cyclus. 'De tekenaar Paul Citroen zat helemaal voor aan. Hij vervaardigde in enkele uren tijd drie zeer treffende pentekeningen van het expres sieve gezicht van Dom Helder. De tekening helemaal rechts vond de bisschop het treffendst; applaus onderstreepte zijn oor deel. Er waren vele hoogwaar-De frêle aartsbisschop sprak digheidsbekleders gezeten op de collegebanken, niet alleen de twee zwijgende bisschoppen, maar ook de rector-magnificus, tal van hoogleraren en mr. M. Vrolijk, de commissaris van de Koningen in deze provincie. Al len hoorden Dom Helder zeg gen, dat ,,in dit land geen ver steende universiteiten" zijn; „laat de problemen die ik u voorleg niet in het vergeetboek raken. Laat uw universiteit geen ivoren toren zijn; het is een dringende noodzaak deze problemen op te lossen". „die vergeten dat we te maken hebben met de mens die misschien morgen al voedsel kan halen uit keien". Hij sprak ook over verantwoor de geboortebeperking, binnen de grenzen van natuurlijke metho den. „Wat is natuurlijk? Is het knippen van nagels en haren een tegennatuurlijke daad? De mens heeft dit recht. De mens moet de natuur overheersen en regu leren, hoogte en geluid bedwin gen, ruimtevluchten maken. Hij heeft ook het recht zijn ver stand te gebruiken als hij nieu- Leiden „Wat denken de bisschoppen Si monis en Gijsen hier aanwezig van de praktijken zoals die in Brazilië ten uit voer worden gebracht?", vroeg een hoop vol gestemde jonge toehoorder gister avond in een stampvolle collegezaal van de Gorlaeus-laboratoria aan de Wasse- naarseweg. Bisschop Simonis mocht er van denken wat hij wou, maar hij stond niet op het sprekerslijstje. En bisschop Gijsen was er helemaal niet. Wel mgr. Felici, de pauselijke internuntius, die met zet". Bij het ter sprake brengen van de „bevolkingsexplosie" was Dom Helder Camara van oordeel, dat man en vrouw het recht en zelfs de plicht hebben, de verant woordelijkheid te dragen jegens hun nakomelingschap. Met an dere woorden, dat de ouders al leen die kinderen moeten kunnen krijgen voor wie de kans op een menswaardig bestaan is ge waarborgd. Hierbij maakte hij wel duidelijk onderscheid tussen het individueel recht op een „verantwoord ouderschap" en de geboortebeperking, die ge propageerd wordt door economi- DOM HELDER CAMARA we schepselen op de wereld sche machtscencentraties, wieerelidmaatschap Augustinus grote stille ogen zat te luisteren naar die kleine medebroeder in het ambt daar be neden hem in het amphitheater. Pas als hij zijn armen in latijnse begeestering boven het hoofd stak was Dom Helder Ch- mara groter dan hij leek: een boeiende zwartgetoogde bisschop die met zijn vuur en overtuiging en getuigenis van een war me mensenliefde meer dan duizend lie den, over vier zalen verspreid, in zijn ban hield. het slechts gaat om de economi sche groei en waarbij de pil en andere voorbehoedsmiddelen met gulle hand worden ver strekt. „Velen laten zich wijs maken. dat geboortebeperking automatisch leidt tot de ontwik keling van een land, maar ze vergeten daarbij het ccrurciale punt in de strijd voor ontwikke ling: de schandalige onrecht vaardigheden van de internatio nale handelspolitiek", aldus Dom Helder C&mara. „Deze onrechtvaardigheden ma ken immers, dat de „ontwikke lingshulp", die de onderontwik kelde landen ontvangen bij lan ge na niet opweegt tegen de winsten die de rijke landen er aan overhouden. Het begrip „ontwikkelingshulp", meende de aartsbisschop, „moet dan ook worden herzien, al zal dat velen erg moeilijk vallen". Hij ver wachtte, dat ook hier in de Leidse universitaire wereld („ik vertrouw heel erg op de jeugd") de wens leeft daadwerkelijk mee te helpen aan de opbouw van een rechtvaardiger wereld, een wereld zonder meester of slaven. Gistermiddag werd Dom Helder in een kring van vertegenwoor digers uit kerkelijke, onder wijs-, studenten- en welzijns- kringen door B. en W. in de Burgerzaal ontvangen, waarbij loco-burgemeester mevrouw wethouder N. den Haan-Groen een tooespraak hield. Zij haalde een inspirerend woord van de apostel Johannes aan: „Als ie mand die de goederen van deze wereld bezit ziet dat zijn broe der in armoe leeft en dan zijn hart voor hem sluit, hoe zou dan de liefde van God in hem kunnen wonen?" Deze woorden staan Dom Helder bij zijn strijd voor ogen. Mevrouw Den Haan schonk haar gast een fotoboek over Leiden. Dom Helder dineerde bij „Augus tinus", waar hem het ere-lid- maatschap van de vereniging werd aangeboden, ulsmede een beeldje van een hand die een hert beschermt, een symbool van Dom Helder. Zoeterwoude De bedden zijn weer weggehaald, de keu ken is ontruimd, verzorgsters lopen niet meer met onder steken tussen de stoelen door en de bouillon, die heerlijke bouillon, is op. Net zo op als het versterkende eucharis tisch ziekentriduum. De zieken zijn naar huis. Gistermid dag werden honderden handen geschud: wel bedankt en tot het volgend jaar. De 210 gaste in de Christus Dienar- kerk hadden die beleefde momenten eigenlijk veel langer willen vasthouden, maar na de tijd van komen, was er weer de tijd van gaan. Wee r naa rhuis, met een hart vol tot het volgend jaar. De 210 gasten in de Christus Dienar rijke herinneringen. Ze zullen er misschien een hele perio de mee moeten doen, maar de zegen zal niet vruchteloos De ziefeen werden op hen zijn neergedauwd van boven. i dc Christus Dienaarkerk vergast op koorzang De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis, was gister morgen in hun midden. Hij toonde een intens medeleven en stak hen waar hij kon een hart onder de riem. Samen met de ken Lamot en pastor Claassen ging hij voor in de eucharistie viering ,die muzikaal werd opge luisterd door het dameskoor van de Leidse Petrusparochie. Me vrouw G. van Dongen te Nij- enhuis boeide als soliste in haar vertolking van Bist du bei mir (van Bach) en Wherever you walk (Handel). Bisschop en aanwezige priesters legden de zieken de handen op, ingeleid door leerlingen van de Zoeter- woudse Aloysius-basisschool. 's Middags zongen de deelnemers aan dit fijn geslaagde triduum. „Dank u voor deze fijne dagen" j en ze werden op hartverwar mende wijze uitgeleide gedaan door de kleuters van de Zonne- gaardeschool. Het was een feest om niet gauw te vergeten. LEIDEN Indien de gemeente raad haar fiat geeft aan de plannen van burgemeester en wethouders, zullen er binnen kort maatregelen genomen wor den om het doorgaande verkeer in de Pieterswijk te weren door middel van een zgn. verkeers drempel. Bij het opstellen van deze plannen is zoveel mogelijk rekening gehouden met de wen sen vn de bewoners van de be treffende wijk, door het actieko- mité „Pieterswijk" in een brief en een hoorzitting naar voren gebracht. De voorstellen van B en W houden in dat het motor- verkeer, dat van de Douzastraat de wijk binnen wil gaan, wordt omgeleid via de Steenschuur, de Langebrug, de Zonneveldstraat en de Nieuwsleeg. Dit vormt dan een natuurlijke drempel, die verhindert, dat het motor- verkeer rechtstreeks de wijk binnenkomt. De uitgangswegen lopen dan via het Pieterskerkhof en de Klok- steeg, het Pieterskerkhof en de Pieterskerkstraat, via het cir cuit rond de Pieterskerk i Nieuwsteeg brug. Aangezi Steenschuur v lering wordt aatregel pas de Lange- momenteel de ;en nieuwe rio- kan deze 1 augustus van kracht worden. Met het oog op effectuering hiervan zal de Nieuwsteeg „visueel versmald" worden d.m.v. parkeerplaatsen^ Vervolgens wordt de Muskadel- steeg met pualtjes afgesloten. In samenwerking met het een richtingsverkeer in de Pieters kerkstraat zorgt deze maatregel ervoor, dat het binnenkomen van de wijk vanuit het noorden niet meer mogelijk zal zijn. Om de bewoners van het Pieters kerkhof tussen dc Nieuwsteeg en de Pieterskerkstraat en de voetgangers van en naar de Pieterskerkchoorsteeg wat ruimte te geven, wordt dat ge deelte parkeervrij oemaakt. Een duidelijke scheiéir.^ t de rijbaan en het voetpad zal de juiste oplossing zijn. In verband hiermee staan de stopverboden in de Nieuwsteeg, rond de Pie terskerk. in de Lokhorststraat, in de Klokstecg en in de Hout straat. Pas na de voltooiing van de werkzaamheden aan de oost zijde van het Rapenburg over een jaar zal de Pieterskerk- straat met pnultjes worden af gesloten. Het (brom)fietsver- keer zal geen beperkende maat- dus van alle kanten de wijk nog doorkruisen. Gezien deze plan nen zal de rijrichting van de Langebrug nog niet verunderd worden. Er zul ook geen een richtingverkeer op de Papen- gracht komen en ook aan een andere suggestie van het aktie- komité „Pieterswijk", t.w. om tweerichtingvcrkeer toe te staan in de Lokhorststraat, is geen ge hoor gegeven. LEIDEN Leiden zal zo rond 1980 een hoogtepunt in haar vergrijzing" berei ken. 13 op de 100 inwoners zullen dan ouder dan 65 jaar zijn. Het merendeel daarvan zal zelfs boven de 75 zijn, terwijl er voor de bejaarde vrouwen een overschot verwacht wordt. Van 1980 tot 1985 zal het aantal bejaarden in totaal 'i'ets afnemen, maar de ge middelde leeftijd van de oudere inwoners zal hoger worden. Omdat juist die oudsten onder de Leide- naars verzorging, verple ging of hulpverlening nodig hebben, zal er in alle op zichten gewerkt moeten worden aan een flinke uit breiding van bejaarden voorzieningen (wooncentra, verpleeghuizen, diensten centra enz.). Dit is de conclusie van een on langs uitgegeven rapport van het Burau Statistiek van de ge meente Leiden. Hierin wordt kort iets gezegd over de verde- i ling van het aantal bejaarden over de stad. hun woonsituatie en hun leeftijdsopbouw. Het rapport dient als basis voor een onderzoek naar de lichamelijke en geestelijke toestand van de oudere mensen en de daaruit voortvloeiende wensen en voor zieningen. De meest recente gegevens uit het rapport dateren van 31 de cember 1971. Toen telde de ge meente op een totaal inwonertal van 99.396 maar liefst 11.936 in- woners van 65 Jaar of ouder (12 procent). De laatste tien jaar is de groei van de bejaardencate gorie in Leiden vrij sterk ge weest. Dit heeft onder andere als oor zaak, dat een steeds groter deel van de jongere bevolking uit de gemeente wegtrekt en dat er in verband met de huidige geboor tebeperking minder nieuwe aan was is. Opmerkelijk is, dat de vrouwen langer overleven dan de man nen. Dit neemt de laatste jaren zo toe, dat verwacht (en wel licht gevreesd) wordt, dat er omstreeks 1985 circa 1500 vrou wen per 1000 mannen zijn onder de bejaarden. Een situatie die gelijk is aan die in 1900. Als be langrijke oorzaken kunnen ge noemd worden: sterfte onder mannen door hartinfacten, ver- keers- en bedrijfsongevallen vooral in de leeftijd boven de 45 jaar. Interessant is de spreiding van de ouderdom over de stad. Was vroeger de binnenstad 'n gelief koosd plekje voor bejaarden, nu 1 liggen de vergrijzende accen ten in de nieuwe wijken. Dit beeld is echter enigszins onzui ver, doordat Juist in de nieuwe re wijken de bejaardencentra zijn gebouwd, waardoor daar een accent komt te liggen. In ei gen huizen nog geheel zelfstan dig, wonen de meeste bejaarden in het Kooidistrict (Noord, Groenoord, De Waar en De Kooi) en de Transvaalbuurt, Stevenshofwijk, Burgemees- terswijk. Rijndijkbuurt en de Vogelwijk. Wat betreft de soort woningen waarin de bejaarden huizen, is slechts een summier overzicht gegeven. Als enige maatstaf is genomen: op welke verdieping ligt de woning en is ze per lift bereikbaar. In die zin va'.t de huisvesting mee. Rond 70% van de bejaarden woont gelijkvloers. Maar een kwart van de huizen die op de tweede verdieping of hoger liggen hebben nog steeds geen lift. Het rapport geeft geen uitsluitsel over de nadelen van het ontbreken van een lift. Dit zal bij het nog in te stellen onderzoek naar de lichamelijke en geestelijke toestand van de ouderen moeten blijken. Het aantal 65-plussers stijgt gestaag in Leiden LEIDEN Zaterdag zal in ge heel Nederland weer een natio- nale TRIM-dag worden georga niseerd. De NSF (Nederlandse Sport Federatie) heeft voor ie dereen de mogelijkheid gescha pen om te hardlopen, te zwem men of te fietsen. In 400 plaat sen in Nederland staan ruim 5000 mensen van de Sportbon den klaar om iets te gaan doen aan uw slappe spieren, buikjes en wat dies meer zij. Onder het motto „Het huidige leefpatroon is funest voor de ge zondheid" probeert NSF alle landgenoten op te wekken om dat leefpatroon te doorbreken en eens wat meer aan sport en ontspanning te gaan doen. Met de nationale trimdag wil zij het voorbeeld stellen. De nadruk wordt wel gelegd op de zg. re creatiesport en niet op de wed strijdsport. Prestaties zijn niet belangrijk in deze. wel belang rijk is het „spelen, het plezier, de ontspanning en vooral de ge zondheid. Ook in Leiden en omgeving kan men op 26 mei in actie komen. Zwemmen kan men in De Vliet en in De Does van 10.00 tot 12.30 uur. De inschrijving be draagt 1.- en uw Trim-speld ligt al klaar. Hardlopen kan men in de Leidse Hout van 14.00 tot 16.00 uur en het inschrijfgeld is eveneens 1,-. Het geld kan aan de startplaats of aan de kassa (zwembad) worden vol daan bij de organisatoren. De organisatie van het zwemmen is in handen van de Leidse Water- LEIDEN - Met de „doorstroming" In Leiden gaat het niet best. Dit blijkt uit een kort rupport van het bureau Huisvesting dat de situatie In 1972 aangeeft. Ondanks pogingen van dc ge meente om mensen te stimuleren van goedkopere woningen te verhuizen naar duurdere woningen (als hun inkomsten dut toelaten) wordt de animo daarvoor steeds kleiner. Op de Arcnds- en Condorhorst in de Mercnwijk (bij uitstek be doeld voor de doorstromers) kwam men nog redelijk enthou siast af. Het doorstromingspercentage bedroeg 40%. Voor de overige flatwoningen in de Mercnwijk was de belangstelling aanzienlijk geringer: 24% (nog teruglopend). De redenen daarvoor zijn genoegzaam bekend: stijging van prijzen in het algemeen, daling van de geldwaarde; doorbere kening hiervan in de huren (het verschil tussen huren van de eerstgebouwde flats en de later gereedgekomen woningen is 45 gulden per maand) en dc groeiende tegenzin om in een hoogbouwwijk te gaan wonen. De gemeente zal zich toch eens duidelijk moeten bezinnen op haar woningbouw. Het is niet de eerste keer dat sombere ge dachten worden uitgesproken, maar leegstaande flats en de keiharde feiten uit het rapport schudden de gemoederen (ho pelijk) weer eens wakker. De schrijvers van het rapport heb ben nog enige hoop: er zullen dit en volgend jaar nogal wat eensgezinshuizen worden gebouwd (individueler wonen). ,,Ook flats kunnen nog wel aantrekkelijk zijn", vinden zij. Het zal toch wel van het allergrootste belang zijn, waar die hulzen en flats komen en - vooral - hoe zijzelf en hun omgeving eruit zien. Duidelijkheid hierover en over de prijzen is alleszins ge wenst. Een tweede Merenwijk-affaire moet in elk geval voor komen worden. Anders helpen doorstromingspremies en - ambtenaren maar bitter weinig. LC-c< >rresponden t A.N.C.Koch lid van Diocesane kontaktcom missie OEGSTGEEST-HILVERSUM - De kiesraad van de Katholieke Ra dio Omroep (KRO) heeft tha.is de voorlopige uitslag van leden van de Diocesane Kontakt Co- missies en van het KRO-bcstuur vastgesteld. Als lid van de kontaktcommissic in het Diocees Rotterdam is ge kozen de neer A. N, C. Koth, correspondent voor onze Cou rant le Oegstgeest, De gekozene heeft inmiddels verklaard be reid te zijn het lidmaatschap te aanvaarden. De overige kandidaat-leden moe ten deze verklaring nog afleg-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3