Gor van der Hart: „Ik heb een fijne tijd bij AZ gehad" Jeugdduel FC Den Haag liep scheidsrechter Corver geheel uit hand Voor wereldtoernooi hockey begroting van bijna zeven ton Tweede triomf poloteam op o-Slaven Joeg* VRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 17 ALKMAAR En vlak voordat hij voor goed bij AZ weggaat geeft Cor van der Hart een verklaring voor zijn harde aan pak. „Als trainer moet je in het begin wel kankeren en vloeken. Ik neem nu maar dit seizoen bij AZ. Ik dacht daar komt helemaal niks van terecht- Toen ging de beuk erin. Ook bij bepaalde spe lers. Ik heb het met Vooys, Kabel en Stapper gehad. Maar die heb ik ook ge zegd, toen ik hard tegen ze tekeer ging, dat ze toch tegen een vriend zaten te pra ten. En echt als zo'n speler er dan door komt, dan heb ik erg veeJ waardering voor hem. Aan de andere kant is het wel zo dat bepaalde speler* niet tegen die aanpak kunnen. Een Bert Blauw is er bij voorbeeld onder door gegaan. Die had ge noeg aanleg, alleen hij zniste het juiste karakter." Cor van der Hart, de nieuwe bondscoach, zwijgt even. Om dan fel te spuien .Ze kunnen gerust zeggen dat ik de spelers hard heb aangepakt, maar daar staat wel tegenover dat diezelfde spe lers nog nooit zoveel hebben verdiend." Het wordt beaamd door de spelersgroep. Zelfs de mensen die zijn harde hand meer dan eens aan den lijve hebben gevoeld zeggen nu dat zij het jammer vinden dat hij weggaat. De promotie naar het Nederlands elftal kon Cor van der Hart echter niet laten lopen. „Maar ik kijk met erg veel plezier op mijn AZ-pe- riode terug. Ik heb er fijn gewerkt met de spe lersgroep. De samenwerking met AZ-directeur Gerrit Hartland was ook voorbeeldig. Dat liep erg goed. En zulke bazen Sis de Molenaars krijg ik nooit meer. Echt, want ze waren niet alleen mijn opdrachtgevers, maar ze waren veel meer. Ze waren echte vrienden voor me. Waarvan ik veel heb opgestoken." Van der Hart geeft toe dat hij juist door de invloed van die Molenaars ook persoonlijk veranderd is. Hij is rustiger, weloverwogener geworden. „Dat dank ik toch ook voor een groot deel aan hen. Hier was de hele constellatie heel anders dan hij Holland Sport. De mensen, alles. En juist daar door word je ook anders. Je kijkt bijvoorbeeld meer uit wat je zegt. Je gaat ook veel positiever denken." Nee, de man die eens de beste trap van Europa heette te hebben denkt niet aan natrappen. Daar voor is AZ hem te dierbaar geworden. „Het is daarom jammer dat het op het veld wat stroef afloopt. Al begrijp ik dat wel. Er is ten slotte een heel stuk van die jongens afgevallen toen ze wisten dat ze veilig waren. En als dat weg is zijn ze heel moeilijk meer op te peppen. Daar komt nog bij, dat ik benoemd werd bij de KNVB. Dat heeft zeker ook een rol gespeeld. Ook voor mezelf. Want dat is misschien wel fout van me geweest maar in gedachten was je er toch al veel mee bezig. En dat heeft toch ook zijn weer slag gehad op de prestaties. Al ben ik daar in het totaal gezien niet ontevreden over. Wat wil je ook. In het eerste jaar heb ik ze teruggebracht naar de eredivisie. En dit seizoen hebben we ons doel dat werd gesteld in het vijfjarenplan ruim schoots gehaald. We hebben ons met gemak ge handhaafd. Bovendien hebben we toch het pu bliek wel wat laten zien. Ik denk aan die wed strijden tegen Sparta, en MVV. En Twente. Daar door raakten we zelfs nog in de halve finale van de beker. En door die successen kregen we ook de steun van het Alkmaarse publiek, waarvoor ik erg dankbaar ben. Voor Cor van der Hart ligt de toekomst bij Oranje. Voortdurend praat hij tussen zijn AZ-herinnerin- gen door over het Nederlands elftal. Telkens zegt hij: „Al dat geschrijf en gezeur dat ik Fadrhonc opzij zou zetten is beslist niet waar. We gaan het ge woon met ons tweeën doen. En dat willen de mensen maar niet geloven. Ik kan zelf heel goed met die man opschieten. We hebben goede ge sprekken gehad over de taakverdeling. En ik zie het op die basis wel zitten. Fadrhonc is tenslotte een heel fijn mens. En ik ben er van overtuigd dat ik als trainer nog wel het een en ander kan leren. Net zoals ik er van overtuigd ben dat hij ook van mij nog wel iets kan opsteken. En ver der is nu gewoon het voornaamste dat er rust komt rond dat elftal. Er is al te veel herrie ge weest". Waarschijnlijk daarom reageerde de toch nog al tijd impulsieve Van der Hart nauwelijks op de uitlatingen van Wim van Hanegem, die in het voetbalweekblad Kick stelde: „Van der Hart moet echt niet denken dat hij Fadrhonc opzij kan schuiven. Dan krijgt hij alle Ajacieden tegen zich". Van der Hart alleen nuchter: „Die jongen praat nogal veel". Verder zegt hij niets. Waarom ook. De gerijpte Van der Hart zegt het nog eens: „We hebben rust nodig bij Oranje. Dan kunnen we goede prestaties leveren. Want tenslotte moeten we bij de laatste zestien komen. We hebben de toppers lopen om als we de eindronde halen heel ver te komen". BERT VOSKUIL AMSTERDAM Voor het tweede toernooi om de wereldbe ker, dat van 24 augustus tot'2 september in het Wagener stadion wordt gehouden, zijn voorlopig 21 spelers geselec teerd. Van deze groep zullen vijf spelers moeten afvallen, aangezien het de twaalf deelnemende landen niet is toege staan met meer dan zestien spelers deel te nemen. Hans Kruize (foto) heeft het voorbeeld van zijn oudere broer Ties nagevolgd en is gekozen in de nationale selectie voor het wereld bekertoernooi. SPORTWERELD BREDA NAC heeft, met he oog op de bekerfinale tegen NEC, een oefenwedstrijd ge speeld tegen Unitas uit de eer ste klasse van de amateurs. NAC won, na een ruststand 30 met 53. De doelpunten van NAC werden gemaakt door Brouwers (drie), Neefs Graaumans uit een strafschop. Van der Linden scoorde drie keer voor Unitas. DEN HAAG Nederland heeft zijn leidende positie in het toer nooi om het internationale mili taire hockeykampioenschap ver sterkt door een overwinning op West-Duitsland. Nederland-West Duitsland 2—1 (rust 0—1): België—Frankrijk 3-0 (1—0). Stand: 1. Nederland 3—6, 2. Bel gië 3—3: 3. West-Duisland 3-3; 4. Frankrijk 30. Het Nederlandse team begint zijn voorbereidingscampagne in het weekeinde van 2 en 3 juni op Papendal. Op de eerste dag zal gespeeld worden tegen Kam pong, dat zal kunnen beschikken over de spelers uit de nationale selectie. Voor zondag staat, in Zoetermeer, een wedstrijd op het programma tegen Jong Oranje. Twee weken later gaat de ploeg weer naar Papendal en in het lange weekeinde van 29 juni tot 1 juli komt Spanje, on der leiding van coach Horst Wein, naar het nationale sport centrum voor enkele oefenwed strijden. Van 20 tot 24 juli gaat de Nederlandse selectie naar Barcelona voor een tegenbezoek aan Spanje. West-Duitsland komt in het laatste weekeinde van juli en in het tweede van augustus naar Papendal voor het spelen van enkele oefen duels, die evenmin als de wèd- strijden tegen Spanje echte in terlandwedstrijden zijn. De oe fencampagne. die ook uit de ge bruikelijke trainingen in Am stelveen en op het CIOS in Overveen zal bestaan, wordt op 18 augustus afgesloten met een wedstrijd in Apeldoorn tegen een nog onbekende tegenstan der. Er bestaat een kans dat Nieuw Zeeland, dat al 'vroeg' naar Europa komt daar tegen- Het organisatiecomité poseert voor de affiche van het wereldtoernooi: I mevrouw Vehmeljer en de heren Idenburg en Bromberg. de heren Duinker, Hafkamp, or van der Hart neemt afscheid van de bestuursleden var nieuwe bondscoach kreeg van de club een schrijfmachine. AZ, de heren Hartland en Ligthart. De NIJKERK In Nijkerk heeft het Na een gelijkopgaand begin kreeg Nederlandse waterpolozevental gisteravond voor de tweede maal een zege kunnen boeken op Joegoslavië. Ditmaal nam Oranje royaler afstand dan in IJsselstein (54) want de uit slag werd 6—3 (10, 21, 11, 2—1). Een verdiende zege, want Nederlandse ploeg toonde gedirigeerd door Kroon, en evenmin op de snelle uitvallen en goede combinaties, waarmee de Nederlanders zich goede kansen schiepen. De strak lei dende Amerikaanse scheidsrech ter Hermsiad zond vele alen spelers voor een minuut naar de kant (de jarige Tijs Stroboer liefst driemaal). In de eerste periode opende Nico Landeweerd via een strafworp de score waaraan hij in de twedde periode via een strai- worp een tweede treffer toe voegde. Eveneens door een strafworp scoorde daarna Dzoni tegen (2—1), waarna Gijs Stro- boer met een magnifiek schot de stand op 31 bracht. Piet Redijk zorgde direct na het be gin van de derde periode voor 41, maar Polic reduceerde de achterstand tot 42. zich veel schotvaardiger dan de steeds voor doel treuzelende Joego-Slaven, die kennelijk geïmponeerd waren door de kwaliteiten van doelman Evert Kroon. Laakkwartier was te sterk (2-1) voor Wassenaar oen HAAG De serie om de „Harrv de Hartog"-beker is gis teravond verder gegaan. Laak kwartier en Wassenaar speelden een spannende wedstrijd, die uiteindelijk door Laakkwartier met 2-1 gewonnen werd. Voor rust werd niet gedoelpunt. Was senaar kwam voor met 1-0, door een goal van Wim Lintelo. Kort hierop maakte Breunes Kamer beek gelijk vanaf de st'p: 1-1 Aad van der Heijden schoot Laakkwartier uiteindelijk naar de volle winst: 2-1. Vriend-formatie in de tweede laatste perioden steeds meer vat op het spel van de te genstander, die niet in vorm was. Het doet echter weinig af aan de verdiende overwinning, want de Nederlandse doelpun ten, twee van Nico Landeweerd. twee van Piet Reedijk en voorts Ir de laatste periode beheerste Gijs Stroboer en Ton Nederland het spel. Ton uBunk liggende Boudewijn de Geer. Verandering in de stand kwam er niet. DEN HAAG Het internationale jeugdtoernooi van FC Den Haag Is gisteravond begonnen. Op de openingsavond startte FC Den Haag met een puntenverdeling tegen Haarlem, terwijl Ipswich Town met 10 zegevierde over Sparta. De ontmoeting tussen FC Den Haag en Haarlem was (helaas) een veel te hard duel, ondanks het optreden Het Engelse Ipswich Town heeft van „International" Charles Corver als scheidsrechter, die veel te veel harde charges niet resoluut bestrafte. Weliswaar stuurde hij de Haarlemmer Van der Aar van het veld, maar toen was de zaak al ten van Reigh en Van Dop be wees doelman Mc Kellar zijn grote klasse. Scheidsrechter Ben Hoppenbrouwer leidde dit duel uitstekend. uit de hand gelopen. Buunk, waien van uitstekende kwaliteit. De kennelijk op re vanche bluste Joeog-Slaven had den geen verweer op het knappe verdedigen van Oranje, goed tilde Nederland naar 5—2. Door Charles Corver stuurde tegen het Staminic werd het 5—3, waarna einde van het duel een speler Piet Reedijk met een tweede I van het veld, maar voordien wa- doelpunt van zijn hand de eind-1 ren er al te veel incidenten ge stand bepaalde op 6—3. weest. Gerard Maarse temidden van zijn voornamelijk jonge pupillen, die gisteren voor het eerst een centrale conditietraining hadden. V.l.n.r. Annie Borrink. Sijtje v. d. Lende. Christine Jaarsma, Trijnie Roozen- daal-Rep, Froukjc Jongsma, Sofie Westenbroek. Atje Keulen en Sippie Tighelaar. Derde van links con ditietrainer Ben Holleboom. Haarlem nam de leiding toen doel man Jos Smits een inzet van Suttorp niet onder controle kon krijgen. Wittenberg had toen weinig moeilte om de bal in het doel te schieten: 01. De Zui- derparkers vielen hierna onstui mig aan, maar de Haarlemmers kegelden iedereen omver die in de buurt kwam. Wel floot Cor ver veel, maar veel hielp dit niet. Zo werd Boudewijn de Geer op unfaire wijze tegen de vlakte geschopt, doch de zeker op zijn plaats zijnde strafschop werd niet gegeven. Ook in het verdere verloop ging de ene speler na de andere tegen de grasmat. overtredingen die slechts met een vermanende vinger werd afgedaan. Tussen de bedrijven door scoorde ver dediger John Dusbaba met een meesterlijk schot de gelijkma ker. Ook na de hervatting kreeg FC Den Haag kansen. Eenmaal kopte Leen Swanenburg naast op een voorzet van Ad Kila ter wijl Martin Jol een inzet gehou den zag door Stevens. Het bleef evenwel bar en boos, totdat uit eindelijk Corver ingreep en de Haarlemmer Van Aar van het veld stuurde wegens, openlijk trappen naar de op de grasmat FC Den Haag contra Den Haag DEN HAAG FC Den Haag speelt dinsdag om 20.00 uur de eerder uitgestelde wedstrijd te gen het Haagse amateurelfta' van de KNVB. Trainer Evert Teur.issen heeft het voornemen een aantal jeugdspelers in strijd te werpen. een goede indruk op de circa Vanavond speelt FC Brugge tegen 1500 toeschouwers gemaakt, of- Middlesbrough (10.30 uur) en komt FC Amsterdam tegenover Beerschot te staan. Deze laatste ontmoeting begint om 20.30 uur. schoon Sparta uitstekend tegen spel demonstreerde. Voor rust werd een magnifieke aanval grandioos afgerond door Turner, ondanks het goeda optreden van doelman Verhart: 1—0. Ook in het verdere verloop bleef Ips wich Town sterk aandringen, maar Mud, Verbeek, Reith en Mellema stonden uitstekend te verdedigen. In de laatste fase gingen de Spartanen nog in het offensief om de gelijkmaker als nog te forceren, maar bij scho- Zestienhonderd muzikanten van showkorpsen en marching-bands zullen op 27, 28 en 29 juni deel nemen aan hc tweede interna tionale muziekfestival te Gorin- chem. Onder de deelnemers be vindt zich de l-ederatieband CJV, tamboer-, pijper- en jach- thóornkorps uit Den Haag. over Nederland staat. Op 20 au gustus komt de ploeg bij elkaar in Laren. Tijdens een persconferentie, In Amsterdam, vertelde Piet Bromberg, de voorzitter van het organisatiecomité een aantal bijzonderheden over het toer nooi, dat de KNHB kreeg toege wezen in verband mt zijn 75-ja- rig bestaan. In tegenstelling tot het damestoernool, dat volledig onder hoede staat van de Ne derlandse bond, is het wereld toernooi van de heren een offi cieel wereldkampioenschap, waarvoor de richtlijnen ver strekt zijn door de FIH. 7PDe internationale hockeybond heeft ook de, voor Nederland bepaald niet ongunstige, indeling in groepen bepaald. Aan de Neder landse organisatie werd de sa menstelling van het programma overgelaten, al heeft de FIH la ter een correctie aangebracht. De eerste wedstrijd van het na tionale elftal, tegen Argentinië, werd van het hoofdvcld afge voerd. De ander vier bleven "staan" op Nederlands bekend ste hockeyveld. Voor het toernooi - 42 wedstrijden voor de heren. 28 voor de da mes is een begroting gemaakt van tegen de 700.000 gulden. On geveer de helft van dat bedrag wordt gedekt door schenkingen en door de reserve die de KNHB in vier jaar heeft ge kweekt. Bromberg rekent uit de recettes tenminste 200.000 gul den te halen, waardoor niet of nauwelijks een beroep zal moe ten worden geduan op garantie subsidies van bijvoorbeeld de gemeente Amsterdam en de NSF. Bovendien zijn er inkom sten te verwachten uit de tv-re- portages. Het is praktisch zeker tzt de Nederlandse televisiekij ker een gedeelte van het toer nooi "thuis" gebracht /al kij ken. Er zijn nl besprekingen ge weest tussen NOS en KNHB. De bond stelt zich op het standpunt dat het toernooi van grote pro pagandistische waarde kan zijn, zodat verwacht mag worden dut er geen sensationeel hoge ver goeding tegenover behoeft te staan. Ook in het buitenland be staat belangstelling voor televi- het In het damestoernooi. een halve competieie voor acht ploegen, staat geen wereldkampioen schap op het spel. De traditie van de hockeyende dames wil dat er slechts een keer per vier jaar om een dergelijke titel wordt gespeeld, De 75-jarige bond wilde echter de zo succes volle dames, de ploeg is immers wereldkampioen, ook in een be langrijk toernooi huur krachten met andere toplanden laten me ten en daarom wordt een invita- tietoernooi gehouden. De her Wecnu (Larer (HTCC). Slot (Vletorl Krul/.- (HHYC Wouter Leeft HGCl. Frnn» en Nico Spit» (Ai M-rUnni), Hurt Tnmlnlmi <Tllhurv Flip vun Lldth «tv Joude (Schat WeljdoCce» vnn Grol (Mep), T Plerlk (Hutlem), Irving van Nc» Jan Albera (EMHC). (Hllvorium) Cora iTOGOi. Mnrja Haar Dl). Cathrtrn Hllbi.u Mo rite» J anion (Apeld Kixipmann (Kieviten). Onderhout (EMHC) iRapdlly) Marijke Puuln «enbrr Wollrlng i het jeugdteam van FC Den Haag op het doei vun iuarlem.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17