Grootzegel bewaarder uit regering REPARATIE SKYLAB MOEILIJK KARWEI VOOR ASTRONAUTEN Kleuter o nderwij s nagenoeg failliet £cidócSommit Pater Kotte handhaaft eis in nieuw geding BETROKKEN BIJ ZEDENSCHANDAAL BIJZONDER ONDERWIJS SLAAT ALARM Arrestaties na komplot in Griekenland OOK Wat u moet weten 70 aannemers voor bouw bad Noordwijkerhout VRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 LONDEN, donderdag Het binnen- en buitenlandse prestige van de regering- Heath werd vandaag nog ernstiger aangetast door het ontslag van een lid van het kabinet Lord Jellicoe, lord grootzegelbewaarder en voorzitter van het Ho gerhuis. Dit tweede ontslag in het nieuwe Britse zeden- schandaal deed de kritiek toenemen in kringen van de oppositie, waar het teaan-Heath nu „een rege ring van sexuele maniak ken en drug-gebruikers" genoemd wordt. Premier Heath deed in het som bere en nokvol gelopen Lager huis radeloze pogingen om de schijn te redden. Hij verklaar de, dat de Britse veiligheids dienst al op 9 april in een rap port de naam genoemd had van een minister (namelijk lord An thony Lambton) v die omging met een prostituee. Premier Heath zei verder: ,,Op 13 april werd het duidelijk, dat nog Lord Jenicoe, andere personen, onder wie lord Jellicoe, contacten onderhielden met prostituees." Buiten Jelli coe en Lambton, die al ontslag genomen hebben, zijn volgens premier Heath geen andere le den van de regering of van de openbare diensten betrokken in dit schandaal. De veiligheids dienst heeft geen gevaar voor de veiligheid van de staat ge constateerd. Dit aspect van het zedenschandaal zal trouwens verder onderzocht worden door de commissie van nationale vei ligheid. Labourleider Wilson drong in het Lagerhuis aan op een streng on derzoek naar de manier waaróp de nationale veiligheid be schermd wordt. Premier Heath het hoofd van de nationale grootzegelbewaar der, voorzitter van het Hoger huis en zoon van de befaamde akmiraal Jellicoe, commandant van de Britse vloot in de slag bij Jutland tijdens de eerste we reldoorlog. denschadaal is echter nog niet afgelopen. Waarnemers achten het dan ook mogelijk, dat dezer dagen de namen van andere prominente figuren, die erin be trokken zijn, aan het licht zul len komen. Vrienden van twee prostituees, Norma, een blanke, en Betty, een negerin, hebben met verborgen camera's foto's gemaakt van vaste klanten die deze dames opzochten in Maide Vale, op een flat naast het ge bouw waarin leden van de Chi- delegatie wonen. veiligheidsdienst en dus verant- Enke e weken gelden probeerden woordelijk voor iedere tekortko- !ming. Sommige parlementariërs eisten een gerechtelijk onder zoek, waarin alle veiligheids maatregelen compleet herzien zouden worden. Groot zgelbewaarder en voorma lig marineminister was lord Jel licoe (55) een belangrijk lid van die vrienden vijftien foto's te verkopen aan de News of the World van Londen en Ster?n. van Hamburg. Da prijs, die ze ervoor vroegen, schommelde van tien tot 30.000 pond. Op sommige foto's kon men duide lijk ofwel lord Lambton ofwel lord Jellicoe herkennen. het kabinet-Heath. In Londen j)e politie meent dat deze plaatjes worden voorlopig geen nieuwe gemaakt werden door een valse ontslagen uit de regering-Heath spiegel heen. meer verwacht. Het onderzoek v00r d6 n0rma en haar echtge- dnzake dit geruchtmakende ze- n00t js de Londense grond waarschijnlijk te heet gewor den. Ze zijn ijlings vertrokken en worden opgespoord door de politie. Norma en haar man hebben zelfs hun dagelijks flesje me 'k en de kranten niet afbe steld. Een van Norma's drie dure sportwagens stond gisteren nog steeds geparkeerd voor het beruchte flatgebouw in Maida Vale, Londen. Van onze luchtvaart- medewerker DEN HAAG - Als al les goed is gegaan, zijn de Amerikaan se astronauten Conrad, Weitz en Kerwin op het punt een karwei 'te be ginnen, dat het zwaarste en het moeilijkste is, waarmee ruimte vaarders ooit ge confronteerd zijn geweest. Van het welslagen van dit onverwachte kar wei zal het afhan gen of het bijna 300 miljoen kosten de ruimtestation Skylab beschermd kan worden tegen fatale oververhit tingen en of 't am bitieuze programma van bemande ruimtevaarten in de loop van dit jaar nog kan door gaan. De problemen met Sky lab zijn bekend. Vlak na de lancering, vori ge week maandag, raakte het toestel het dunne omhulsel alumi niumfolie kwijt en wei gerden twee van de zes zonnepanelen, die voor de energievoor ziening moeten zorgen, dienst. Daarmee was Skylab niet alleen zijn bescherming tegen meteorieten kwijt maar ook een zonne wering, waarmee de temperatuur binnen op peil gehouden moest worden. Waarschijnlijk blokkeren resten alu minium de zonnepane len en dat bracht de stroomvoorziening in de war. Pas in de loop van vorige week woensdag kregen de vluchtleiders in Hous ton de op hol geslagen temperatuur onder de knie door de stand van Skylab zodanig te wij zigen dat er minder direct zonlicht op kwam vallen. Sedert dien is men er in ge slaagd de temperatuur rond de dertig graden te houden in afwach ting van de verlate komst van de beman ning. In het kort komt het er op neer, dat de astro nauten zullen proberen definitief een einde aan alle ellende te ma ken door Skylab te voorzien van een ver vangend thermisch schild en door te trachten de geblok keerde zonnepanelen alsnog te laten ont plooien, als er tenmin ste nog iets van over is. Als de raket op tijd vertrekt, zal Conrad zijn ruimteschip om negen uur 's avonds boven het oostelijk PRINSELIJK PAAR: Uitwisseling jongeren is noodzakelijk MOSKOU (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus hebben giste ren een gesprek van een uur met de minister van buitenland se zaken van de Sovjet-Unie Gromiko, benut om opnieuw te pleiten voor de uitwisseling van jongeren tussen Nederland en de Sovjet Unie. Minister Gromiko verklaarde dat zijn land zeer positief, staat te genover Nederland. De prinses en de prins bevestigden dat zij j overal tijdens hun 14-daagse j reis door de Sovjet Unie sympa thie voor Nederland hebben ge- I voeld maar anderzijds is het hun opgevallen dat er bij de I jongeren heel weinig concrete dingen bekend zijn over Neder- I land of over het leven in het westen. ,,Er komen steeds meer Nederlanders naar de Sovjet-U- i nie juist om vooroordelen kwijt te te raken. Voor de toekomsti ge betrekkingen zal het van veel i belang zijn dat met name ook i jongeren uit de Sovjet-Unie zou den kunnen komen kijken hoe bij I ons de gewone man leeft". De heer Gromiko onderschreef dat intensievere contacten in beide richtingen nodig zijn. Hij ver wacht dat daarvoor op de ko- I mende veiligheidsconferentie in Helsinki een formule zal kunnen I worden gevonden. Daarbij dacht hij dan in de eerste plaats aan het toerisme. Gisteravond in I Moskou heeft het presidium van de opperste Sovjet het prinselijk paar een afscheidsdiner aange- boden in het grote Kremlinpa- leis. ATHENE (Reuter-UPÏ) De 3 Griekse geheime dienst heeftv zoals gisteren gemeld, de eerste i openlijke poping door oen on- n omdhet totonebbewtodlMbva'i i gekomen nadat een bevoorrodings,cheep,'e wa, gezonken. deel van de Stille Oceaan tot enkele me ters van Skylab ma noeuvreren. Ze zullen tijdens de formatie- vlucht zoveel mogelijk gegevens verzamelen, de omvang van de schade opnemen en overleg plegen met Houston over de te volgen werkmethode. Aangezien de Apollo ook een t.v.-camera met zich voert, kan Houston tot op zekere hoogte meekijken. De volgende actie is (e proberen de geblok keerde panelen te be vrijden. Kerwin en Weitz zullen dit, staan de in de opening van het luik met een stok doen. Dat vereist het uiterste van Conrads stuurmanskunst, want de Apollo moet ge vaarlijk dicht bij Sky lab blieven. Pas daar na begint men met het aanleggen van het thermische schild. Wanneer dat gebeurt hangt af van de duur van het eerste karwei, de fysieke toestand van de astronauten en de toe te passen werk methode. Er zijn namelijk twee methoden mogelijk. De eerste vereist opnieuw Conrads uiterste stuur manskunst, omdat Weitz vanuit de luiko pening een op een bo- tenzeil gelijkend schild met drie bevestigings punten aan de zonzi'de van Skylab zal probe ren vast te maken. Lukt dat niet of blijkt al eerder dat dit niet de goede methode is, dan zal de Apollo kop pelen aan Skylab en gaan de astronauten eerst slapen. In dat geval kan het wel za terdag of zondag wor den voor Kerwin en Weitz overstappen naar Skylab. Weitz moet dan via een luik in de Iuchtsluis naar buiten klauteren om een op een projectie scherm lijkend schild te bevestigen. Als al les, inclusief het doen uitklappen van de pa nelen, gelukt Is, dan kunnen ze nog niet met hun oorspronkelijk geplande werkpro gramma beginnen; ze moeten nameliik in de Apollo wachten tot de temperatuur in Skvlab weer aanvaardbaar geworden is. Mocht, onverhoopt, alles mislukken, dan rest NASA weinig anders dan de bemanning te laten terugkeren en te gaan uitzien naar de lancering van een re- serveruimtestation in 1974. Er is nog een derde mogelijkheid, namelijk dat wel het schild kan worden aangebracht, maar de panelen niet kunnen worden uitgeklapt. In dat geval zou het hele project, zij het op zeer beperkte schaal kun nen worden afgewerkt. Gerard J. Plukkel. Russen hebben weer pecb LONDEN De Britse In terplanetaire vereniging heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie opnieuw een tegenslag heeft op 't gebied van de ruim tevaart. Er is nu een onbemande kunstmaan in de atmosfeer ver- Kenneth Gotland, vice- voorzicter van de ver eniging, zei, dat de Sov jet-Unie een ware ram penperiode doormaakt. „Dit is al de vierde 'mislukking in zes we ken", zei hij. Volgens over heel de wereld verspreide waarnemers is de Kosmos 557 na een vlucht van elf da gen in de atmosfeer verbrand. Voordien was deze kunstmaan als een helder object gezien. Er zijn radiosignalen opgevangen op een golf lengte, die gewoonlijk tijdens Russische ruim- tcvludhten wordt ge bruikt. De Britse interplanetaire vereniging is m 1933 opgericht om ruimte vaarttechnologie te be studeren. Niet al te nauw EèN DING HEBBEN de twee grote politieke concentraties in Neder land het progressieve blok en de christendemocratische drie met elkaar gemeen: ze leveren een schouwspel van intern tegenstrij dige krachten. Er zijn socialisten die de „progressieve drie" snel willen omzetten In een nieuwe linkse volkspartij, maar er zijn ook socialisten die dat beslist niet willen; er zijn christen-democraten die op korte termijn fusie van KVP, ARP en CHU begeren, maar in alle drie partijen zitten groepen, die daarvoor terugschrikken omdat ze er niet In geloven. Bij de progressieve drie blijkt van dag tot dag duidelijker, dat D-'66 en de PPR eerder uit dan tot elkaar groeien; en met name in de KVP zijn er nog altijd groepjes, die liever dromen van een grote volkspartij waarin confessionelen en socialisten elkaar vinden, dan van een sterke centrumpartij. VOORAL NA DE FORMATIE van het kabinet-Den Uyl wijzen diverse symptomen erop, dat een meerderheid voorlopig niet naur al te bin dende samenwerking wil streven en er de voorkeur aan geeft eerst de bekende kat nog maar eens uit de bekende boom te kijken. Over de gevoelens in D-'66 hebben we dezer dagen al geschreven; nieuwe denkbeelden van het PvdA-bestuur over samenwerking rond de Statenverkiezingen hebben nog geen applaus opgeleverd. Anderzijds, heeft bij het overleg met CHU en anti-revolutionairen de KVP laten blijken, dat ze ervoor voelt de resolutie waarover de stuurgroep der christen-democratische drie het volgende maand eens moet worden, gerust wat afgezwakt wil zien. De démarches van de CHU in de laatste maanden en de spanning in de partij van Biesheuvel en Aantjes hebben de KVP kennelijk tct de overtuiging gebracht, dat men de heetste politieke hangijzers nog maar beter wat kan laten liggen. DE NOOIT STIL-ZITTENDE KVP-voorzitter dr. De Zeeuw wekt de indruk nu gaag op twee paarden te wedden. Hij wil afwachten of minister Van Agt gelijk krijgt, die deze week in Amsterdam beweerde dat de politieke samenwerking rond het kabi net-Den Uyl een belangrijke testcase vormen kan. Anderzijds probeert hij wat er via een niet streng-formalistische op gezette samenwerking terecht kan komen van een vooruitstrevend christen-democratisch optreden bij de verkiezingen in 1874. Het wedden op twee paarden lijkt ons ditmaal een verantwoorde zaak. AMSTERDAM (ANP) Na het kort geding in Utrecht vorige week tegen het Uteechts Nieuwsblad diende gisteren een soortgelijk kort geding tegen de Volkskrant, eveneens aange spannen door de Sint WilH- brordsstichting, de Stichtin rooms kathplleke zender en de voorltter van beide, pater J. (Winand) Kotte uit Wijk bij Duurstede, naar aanleiding van berichten over een onderzoek door het Vaticaan naar de acti viteiten van pater Kotte en diens beweging. De eisers vragen de president de Volkskrant te veroordelen zich te nthouden van het doen van onware mededelingen over ei sers. met name pater Kotte, op straffe van een dwangsom van duizend gulden. Ter zitting werd deze vordering nog aangevuld met een eis tot recificatie. De raadsman van eisers, mr. L. van Heijningen, stelde dat er geen onderzoek wordt ingesteld door het Vaticaan. Op zijn ad vies is pater Kotte naar Rome gereisd om bij bevoegde instan ties daar te informeren wat er aan de hand was. Hij had ge sproken et mensen die het kon den weten, aldus pleiter, die stelde, dat het ook niet waar is, dat de ater in december 1072 of in dat jaar naar Rome i ge reisd. Hij heeft ook geen au diëntie bij de paus aangeraagd. Een volgeling van pater Kotte had met de pauselijk nuntius inde Haag. mrgr. Felici, gebe.d. Deze had gezegd dat een in de Volkskrant gepubliceerd bericht over een uitlating van hem. dat hij de beweging van pater Kotte in hoge mate verontrustend en zelfs secretarisch zou vinden niet van em afkomstig was, zo deelde mr. Van Heiningen mee. De raadsman van de Volkskrant, mr. \V. C. van Manen, legde twee brieven over die op gezag van kardinaal Alfrink waren Re- schreven aan het Utrechts Nieuwsblad. Daarin wordt be vestigd dat het aartsbisdom op de hoogte is van het Romeinse onderzoek en an c congregatie voor de geloofsleer nlicjtingen heeft verstrekt. Voorts, dat mgr. Felicil in fesprekken met functionarissen van de kerkpn* vincie gezegd heeft tie rcweging van pater Kotte verontrustend en secetarisch te vinden. Mr. Van Manen achtte de berich ten objectoef niet beledigend. Er is alle reden om aan te emen dat ze juist zijn. Uit spraak vrijdag 1 Juni. Almirante ROME (UPI) Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft met overweldigende meerder heid de parlementaire onschend baarheid van Giorgio Almirante opgehevjn. De leider van de neo-fascistische sociale bewe ging (MSI) kan nu voor de rech ter verschijnen op beschuldiging de verboden fascistische partij te hebben heropgericht. r de Vecht tussen Nordhorn i olievlek de Nederlandse grens zijn vijf dammen gebouwd, die ervoor 2000 liter gasolie niet ons land binnenkomt. De olie is in de rivier j DEN HAAG Het kleuteronder wijs is nagenoeg failliet. Met deze alarmerende mededeling hebben de besturen van het ka tholiek- en protestants-christe lijk onderwijs en de Verenigde Bijzondere Scholen zich in een nota gewend tot de minister van Onderwijs en Weten schappen. Oorzaak van deze „nagenoeg failliete" onderwijs sector is volgens deze besturen de zeer trage manier, waarop de overheid van het kleuteron derwijs kwijt. De rijksoverheid is met deze zeer trage afdoening van de wette lijk vastgelegd subsidie voort durend in strijd met de wet, aldus de besturen. De mi nister van Onderwijs moet na melijk volgens de wet op 1 fe bruari van ieder jaar de normen vaststellen van de vergoedin gen. Hij heeft dit nog nooit op de vastgestelde datum gedaan. De bedragen voor 1970 werden zelfs 2,5 jaar te laat vastge steld. Bovendien zijn deze ver goedingen, aldus de besturen, totaal onjuist berekend. De mi nister gaat uit van de exnloita- licbedragen van 't vorig dienst jaar, om zijn norm voor het nieuwe die-st'aer vast te stel len. Deze berekening valt ech ter, zo stellen de besturen vast, veel te laag uit. Het gevolg is een voortdurend tekort, dat steeds groter wordt. DE ZILK - In het Jeugdhuis wordt a.s. zondag een ten toonstelling gehouden. Hier worden de werkstukken van de jeugd getoond. De exposi tie is te bezichtigen van 11.00 uur tot 14.30 uur. LEIDEN Vrijdag 1 juni neemt de heer J. G. Bazuin, arts bij de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst, afscheid van zijn werkkring wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd. Burgemeester en Wethouders van Leiden bieden de schei dende arts een receptie aan in het stadhuis van 15.30 tot 16.15 uur. LEIDEN De heer J. Roh- mer, als kindercardioloog verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden, is gepromoveerd op een proef schrift, getiteld „Pulmonary Valve Incompetence". Pro motor is prof. dr. W. G. Zijl- LEIDEN Als lid van het algemeen bestuur van de „Regionale Woonwagencen tra rayon Leiden" is kandi daat gesteld vanuit de ge meente Leiden mevrouw -N. A. Den Haan-Groen, wethou der CRM. Zij is vanuit haar functie bijzonder goed op de hoogte van de g3ng van za ken rond de bouw van het nieuwe woonwagencentrum. LEIDEN Als conrector van het Stedelijk Gymna sium Leiden zal met ingang van 1 augustus aangesteld worden de heer Louwrens Adriaansche (48 jaar). LEIDEN Aan het Gere formeerde minnehuis (be- jaardenwerk) zal, als de NOORDWIJKERHOUT Ruim 70 aannemers hebben donderdag Ingescshreven op de openbare aanbesteding voor de bouw van het overdekte zwembad, dat aan do Van Iersellaan In Noordwij kerhout zal verrijzen. De overgrote meerderheid van de inschrijvers was in de zaal van café De Zwaan bij de opening van de inschrljvlngsbiljettcn aanwezig. De voorzitter van het Comité Overdekt Instructiebad Noord wijkerhout, de heer G. J. Maar- seveen nam daarbij de hon neurs van het gemeentebestuur dag met een aarneemsom van 582.150. Op haar volgden het bouwbedrijf Boekei uit Bergen met 608.500, de aannemings- maatachapplj Kraak uit Haar- lem en Ippel Aaancmingsmaat- schuppij Niouwendijk, beiden mat 1615.000. De gunning is nog aangehouden. raad ermee instemt, grond in erfpacht worden gegeven aan de Nieuwe Rijn. Het ter rein heeft een oppervlakte van bijna 3500 m2 en is be stemd voor de bouw. ALPHEN - Aannemingsbe drijf W. J. Gesman gaat aan het Marconiplein in Rotter dam een veilinggebouw met loods, kantoren en een wo ning bouwen. De bouwsom bedraagt 4.000.000,-. De op drachtgever is Eurofruit Center. WASSENAAR - De samen stelling van Accordeonver eniging DVS is gewijzigd. In het bestuur hebben nu zit ting: Th. Knijnenburg (voor zitter), mevr. v.d. Does (se cretaresse), de heer Paar- dekooper, (penningmeester), de heren Kiers. van Kleer cn Riem en Mevr. Schmal (commissarissen). De heren Wijering en Kardol zijn be noemd tot erelid. Slichting betreurt anti-reclame EVZV VOORSCHOTEN De stichting Recreatiebad Voorschoten heett aan de vooravond van de raads vergadering een brief gezonden aan de gemeenteraad naar aan leiding vnn de volgens de stich ting verwarrende en misleiden de berichtgeving van de Eeste Voorschotense Zwemvereniging, die ernstige kritiek geuit heeft op het zwembadplan. De Stichting betreurt deze anti-re clame van de zwemvereniging en herinnert de gemeenteraad eraan dat het streven van de Stichting van begin af geweest is te stichten en exploiteren van een recreatiebad d.w.z. een open zwembad met lig- of speelweiden. Ter wille vnn de niet In verent ginsverband georganiseerde ro creanten voornamelijk gebrul kers van het open zwembac^ wil de stichting er bij de ga meenterand voor pleiten geel verdere concessies te doen aa< het sportzwemmen wanneer dij ten kost» zou moeien gaan va| een nog verdere inkrimping val het open gedeelte. Na vc^l ovei leg ligt er een goed afgewoge, plan op de raadtafel, aldus d Stichting.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13