Omvangrijk schandaal in Engeland ontdekt Beatrix en Claus dag in Leningrad Er zijn mogelijkheden president Nixon tot aftreden te bewegen CcidbcSowuvnt PvdA-bestuur streeft naar federatie met D '66-PPR-PSP INKOMENS BELEID NATIONALE KWESTIE Bloedproef binnenkort verplicht Brandt volgend jaar naar Egypte GEEN VERRASSING Doelen na gevechten India in WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG De kans is groot, dat nog dit jaar de verplichte bloedproef voor drankmisbruik bij weggebruikers ingevoerd wordt. De Eerste Kamer is gis teren akkoord gegaan met het wetsontwerp, dat deze kwestie I regelt. De Kamer ging ook akkoord met de maximum promilage van 0.5 procent alcoholgehalte in het bloed. De weggebruiker zal volledig over de nieuwe aspecten van de nieu we wetgeving ingelicht worden. De justitie zal bovendien haar strafbeleid aanpassen voor hen, die voor de eerste keer een pro ces-verbaal krijgen voor drank misbruik in het verkeer. Tenzij er sprake is van werkelijk ge vaarlijk weggedrag. CAIRO (Reuter-AFP) Bonds kanselier Willy Brandt van West-Duitsland zal volgend jaar een bezoek brengen aan Egypte. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Scheel, die momenteel een bezoek brengt aan Egypte, verklaard. Bondskanselier Willy Brandt zal van 7 tot 11 juni Israël bezoe ken. Tegen dit bezoek zijn in Is raël bezwaren gerezen. De Is raëlische studentenorganisatie wijst dat bezoek op principiële gronden af. Aanval op positie leider neo-fascisten ROME (Reuter) Een gemeng de parlementaire commissie heeft gisteren de aanbeveling gedaan dat de Italiaanse recht se leider Giorgio Almirante te recht zal slaan op beschuldiging van het heroprichten van de verboden Italiaanse fascistische partij. Het besluit van de commissie wordt wellicht de eerste stap in een proces tot ontbinding van Almirantes neo-fascistische Ita liaanse Sociale Beweging (MSI) die ongeveer 3 miljoen mensen vertegenwoordigt. Noodtoestand Argentinië opgeheven (Van onze correspondent Peter Jenkins) WASHINGTON Toen een paar weken geleden de afval van de Waterga- tezaak op Nixons stoep ge deponeerd werd, was de eerste reactie van politiek Washington, dat het mid del om Nixon dn staat van beschuldiging te stellen, erger was dan de kwaal zelf. In dat geval was het maar het beste om de pre sident zo snel mogelijk in ere te herstellen. Maar nu begint het toch duidelijk te worden dat er andere mogelijkheden bestaan om zich van een president te ontdoen; de gedachte aan ,,nog eens Vier jaar" wordt steeds onverdraag lijker. Het in staat van beschuldiging stellen is een onbevredigende en twijfelachtige maatregel. Er is één precedent en dat is een nogal ongelukkig prece dent ook. De enige vorige po ging, namelijk om president Andrew Johnson in 1867 in staat van beschuldiging te stel len, had duidelijk politieke achtergronden en was boven dien bedoeld als straf. In het geval Nixon zou men een even tueel in staat van beschuldi ging stellen kunnen beschou wen als een poging het gezag van en het respect voor het presidentschap te herstellen door de bekleder van het ambt via een ingewikkelde en tijdro vende manier te verwijderen. Met alle kans op mislukking. De ambtstermijn van Andrew Johnson was bijna afgelopen toen het in staat van beschul diging stellen mislukte, omdat men één stem te kort kwam. President Nixon staat aan het begin van zijn ambtstermijn en een mislukken zou kunnen betekenen dat hij blijft zitten met een zwaar aangetast ge zag en respect. Bovendien is de procedure wettelijk zo gere geld, dat het Huis van Afge vaardigden de aanklacht op stelt en de Senaat de zaak ver der afhandelt. Dat betekent dat de Senaat optreedt als rechtbank, waartoe deze als politieke vergadering, volko men ongeschikt is. Er is een snellere en eenvoudi ge mogelijkheid om een presi dent uit zijn ambt te ontzetten. Volgens een wetsamendement uit 1968 kan de president ver vangen worden op grond van het ,,niet in staat zijn de be voegdheden en de verplichtin gen van het ambt uit te voe ren". Een president die zijn ei gen onbekwaamheid niet wil inzien kan voor onbepaalde tijd geschorst worden en ver vangen door de vice-president. Volgens hetzelfde amendement kan hij ontslagen worden door een beslissing van de vice-pre sident en een meerderheid van het kabinet of „door een ander lichaam" aan te wijzen door het Congres. Een geschorste president kan om zijn herin- stallatie verzoeken. Daarover moet het Congres binnen 21 dagen beslissen; een meerder heid van tweederde in beide huizen is nodig om de schor sing te handhaven. De achter grond van het amendement is wel duidelijk: men had de pe riode beleefd van een presi dent (Eisenhower) die door hartaanvallen geteisterd werd. De latere vice-president Lyn don Johnson had ook geen ij- zersterk hart en in vroegere dagen werd Woodrow Wilson tijdens zijn ambtsperiode door een beroerte getroffen. Men had dus vooral de lichamelijke en geestelijke bekwaamheid van een president op het oog. Kenners van de grondwet zlil- len mogelijk bezwaar maken tegen het gebruik van het amendement tegen een presi dent, die niet of onvoldoende kan regeren wegens gebrek K-presidenten Eisenhower (links) en Johnson; constitutie niet ijzersterk aan vertrouwen in binnen- en buitenland. Maar mocht Nixons eigen ka binet niet bereid zijn hem op deze gronden te schorsen of te ontslaan (want ook dat kan volgens het amendement), dan kan het Congres via een wette lijke procedure een „ander li chaam" benoemen, dat over schorsing of ontslag met meer derheid van stemmen kan be slissen. De president zou voorts zelf ontslag kunnen nemen, liever dan te wachten tot het hem ge geven wordt. Met andere woor den: met behulp van het be trokken amendement kan er druk op de president uitgeoe fend worden om zijn ontslag te nemen en niemand zou er zich druk over maken als hij offi cieel gezondheidsredenen aan voert. Het gaat er in Washington mo menteel niet om of president Nixon in staat van beschuldi ging wordt gesteld wegens „ernstige overtredingen en wangedrag" maar of hij „niet langer de bevoegdheden van zijn ambt kan uitvoeren". Bij velen in de VS leeft de opvat- ing dat, los van de vraag of Nixon persoonlijk bij het schandaal betrokken is, hem het regeren niettemin voor al- '.ijd onmogelijk is gemaakt. Dan is het geen kwestie meer van politiek of recht maar van landsbelang en van belang van het presidentschap en dat laat ste is niet hetzelfde als het be lang van de president. Senator Barry Goldwater drukte zich zo uit: „Wij zijn getuige van het verlies van vertrouwen in Amerika's bekwaamheid tot regeren en het wordt tijd met ie mogelijkheid rekening te houden dat president Nixon zijn ambtstermijn niet zal beëindigen." Voor alle Amerikanen moet een president een krachtige fi guur zijn. Het is daarom be grijpelijk dat de moord op pre sident Kennedy gezien werd als een nationale ramp. Maar in wezen is een president een politicus en kan, zonder dat de republiek ten onder gaat, door een ander vervangen worden, als hij niet voldoet. Ernstiger is de vraag hoe de Amerika nen nog vertrouwen kunnen hebben in het presidentschap na alles wat Nixon heeft laten gebeuren. GEHOORD EN GELEZEN hebben we, dat het besluit van D-'66 om volgend jaar bij de Staten-verkiezingen zich programmatisch en qua kandidatenlijst niet te binden in een ,,pact van de linkse drie", bij menigéén als een verrassing is overgekomen. Dit kunnen we moei lijk begrijpen. Het lag na de slechte verkiezingsresultaten voor Van Mierlo en na de bekaaide rol welke D-'66 bij de kabinetsformatie heeft moeten spelen, helemaal voor de hand. Niet alleen de kritische groep in D-'66 heeft zich zorgen erover ge maakt, dat de identiteit van de partij in gevaar is gekomen, omdat Van Mierlo helemaal in de schaduw van grote broer Den Uyl is ko men te staan. Bovendien zijn juist de Statenverkiezingen een leuke aanleiding om te werken aan een rehabilitatie: De persoonlijke factor speelt er een minder belangrijke rol dan bij gemeenteraadsverkiezingen en de be hoefte aan politieke blokvorming om macht te veroveren weegt et lichter dan bij de politieke strijd om parlementszetels. Tegelijkertijd kan de propaganda toch weer zo worden gevoerd-onder het motto van tussentijdse krachtmeting- dat men kan proberen kie zers lekker te maken met slogans als: revanche en rehabilitatie. HET WORDT „EROP OF ERONDER zo heeft nieuwe voorzitter Ten Brink in een kranteninterview de naaste toekomst van zijn partij geschetst. Onder zo'n motto worden de eerstvolgende verkiezingen voor D-'66 in derdaad hoogst belangrijk. Het nu reeds bekend maken van de zelf standiger koers heeft het voordeel, dat straks niet kan worden be weerd dat D-'66 de handen van de P. v.d. A. wat minder stevig wil vast houden, omdat het beleid van het kabinet-Den Uyl met zijn de Gruijters-sectie geen onverdeeld succes blijkt te zijn. De vraag is trouwes reëel, of t.z.t. wellicht ook de P. P. R. niet zou laten blijken wat minder prijs te stellen op de lotsverbondenheid welke in 1972 werd geproclameerd. VERWACHT MAG WORDEN, dat de Partij van de Arbeid het hier niet bij zal laten zitten en haren - op snaren zal zetten om in elk geval tot een soort van rompprogramma der linkse drie te komen. Want voor een heroriëntering op het politieke toneel is het zeker wat de socialisten betreft nog te vroeg. Resumerend willen we stellen, dat de onderlinge samenhang der link se partijen sedert 29 november eerder verzwakt dan versterkt is. Ook geen verrassing. Premier Den Uyl kan zich hoogstens troosten, dat zijn kritische „gedoger" - de christe democratische groep - in een zelfde schuitje zit. BUENOS AIRES De militaire regering van Argentinië heeft bekend gemaakt dat de noodtoe stand, die vier jaar lang in land heeft bestaan vandaag zal worden opgeheven. Dit is van de eerste stappen die de strijdkrachten hebben onderno men om de betrekkingen met de nieuwe burgerregering van pre sident Hector Campore te nprma- liseren. Campora wordt vrijdag geïnstalleerd. De voormalige president Juan Carlos Ongania heeft de nood toestand in juni 1969 afgekon digd nadat een van de leiders van de vakbonden, Augusto Vandor, was vermoord. Marskramer wint zes ton TEL AVIV Een Israëlische marskramer, de 50-jarige Elia- hoe Vaknin uit Rehoboth bij Tel Aviv, heeft de hoofdprijs in de Israëlische voetbaltoto gewon nen. Circa 600.000 gulden. De gelukkige winnaar is van oor deel dat hij dit te danken heeft aan zijn godsvertrouwen. Hij had namelijk de doorslag van zijn biljet in zijn bijbel gelegd bij de 23-ste psalm, die begint met de woorden: „De Heer is mijn herder, mij zal niets ont breken". LONDEN De Britse minister van binnen landse zaken en justitie Robert Carr, be studeert momenteel een geheim dossier over een ophefmakend zedenschandaal, waarin diplomaten, hoge ambtenaren en zakenlieden zouden betrokken zijn. Het dos sier bevat duidelijke foto's van een aantal bekende mannen en vrouwen. De foto's in het dossier zijn zo confidentieel, dat zij persoonlijk overhandigd werden aan minister Carr door een van zijn meest ver trouwde onderzoekers. Premier Heath laat zich doorlopend op de hoogte houden over de uitslag van de opsporingen, die inmid dels aan de gang zijn. Behalve Scotland Yard werd ook de Britse geheime dienst belast met het uitgebreide onderzoek dat verscheidene maanden zal duren De Yard heeft niet minder dan dertig detecti ves ingezet. Men neemt aan, dat bepaalde diplomaten en hoge ambtenaren zich bloot gesteld zouden kunnen hebben aan chantage door agenten van de Sovjet-Unie. De ambtenaren in kwestie zijn verbonden aan het ministerie van defensie in Londen. De eerste onthullingen over dit zedenschan daal werden gedaan door het Duitse week blad „Der Stern", van Hamburg. Het tijd schrift noemde geen namen maar maakte gewag van „een bekende engelse diplo maat, stammend uit een aristocratische fa milie". Amerikaanse ambassadeur nam afscheid DEN HAAG De Amerikaanse ambassadeur In Nederland, John William Middendorf, heeft gisteravond, na een verblijf van bijna vier jaar In Den Haag, af scheid genomen van zijn talrij ke vrienden en relaties. Tot de zeer vele gasten op de af scheidsreceptie behoorden de minister van Buitenlandse Za ken mr. M. van der Stoel en talrijke andere leden van het kabinet, de „top" van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van an dere ministeries, leden van Eer ste en Tweede Kamerleden van het corps diplomatique en verte genwoordigers van het bedrijfs- en culturele leven in Nederland. DEN HAAG (ANP) Het partij bestuur van de PvdA vindt dat tijdelijk eon federatieve samen werking van PvdA, D'66, PPR en PSP het meest geschikte middel is voor een onderlinge bezinning over richting en vorm vain een progressieve volkspar tij. Daarna kan dan definitief over de oprichting besloten wor den. Deze onening is neergelegd In een concept-resolutie, die met het oog op het vrijdag 14 en zater dag 15 september te Amsterdam te houden PvdA-congres aan de leden is voorgelegd. Het partijbestuur acht het wense lijk de PSP te betrekken hij de samenwerking van de progres sieve partijen. „De nieuwe pro gressieve partij dient zich te ba seren op een radicaal democra- tisch-socialistisoh programma, dat g&richt is op verandering van ónze maatschappij in kapitalistische zin", aldus het concept. Op het congres komen ook aan de orde de regeringssamenwerking, de samenwerkingsvormen bij do volgend jaar te houden verkie zingen voor provinciale staten en gemeenteraden, de vorming van de colleges van gedeputeer de staten en van burgemeester en wethouders, de omroeppro blematiek, de interne besluitvor ming. Het partijbestuur heeft het con gres gevraagd vast te leggen, dat bij de volgende Kamerverkie zingen weer gestxeoM croet worden naar een progressief meerderheidskabinot. Dit bete kent dat de PvdA. PPR en D'66 wederom tot een gezamenlijk verkiezingsprogram moeten ko men. Inmiddels hebben de PSP en de PPR laten weten niet veel in een federatieve samenwerking te zien. Nieuwbouw waterloop kundig lab DELFT (ANP) Koningin Julia na heeft gistermiddag het nieuwbouwcomplex van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft officieel geopend. De plechtigheid geschiedde in aan wezigheid van vele genodigden, onder wie een groot aantal oud ingenieurs van het 45 jaar oude laboratorium. De oprichter van het instituut, de 80-jarige ir. J. Th. Thijsse, was eveneens getuige van de uitbrei ding van een tot internationaal formaat uitgegroeide instelling. Het laboratorium, dat zowel voor Nederlandse als buitenlandse opdrachtgevers adviezen ver strekt op waterloopkundig en milieutechnisch gebied, heeft thans een omzet van 30 mil joen per jaar. Aparte akties onjuist Utrecht (ANP) Het vraagstuk van rechtvaardiger inkomensver houdingen kan volgens minister Boersma (sociale zaken) niet in bepaalde bedrijfstakken of on- hetgeen er de afgelopen maan den is gebeurd een zwaar hoofd in of daarmee reeds in 1974 een flinke stap in de goede richting kan worden gedaan, dernemingen worden opgelost, Minister Boersma zegt dit in een maar is een zaak van nationaal vraaggesprek met het officieel niveau. Hij heeft er gezien orgaan van de Nederlandse Centrale van Hoger personeel. I De minister die enige maanden j geleden de conflictssituatie in de metaal „een onvolwassen be- j d'? ofaoheid genomen hebben nadering van de problemen" noemde, zegt nu dat de proble matiek van inkomensverhoudin gen te complex en te genuan-| ceerd is om door middel van stakingsacties tot een uiteinde-1 lijke oplossing te kunnen wor den gebracht. Daarvoor is, zo meent hij, van beide kanten be reidheid tot overleg nodig. dorf waren ook minister v. d. Stoel De minister meent verder, dat be- langenorganisatis van redelijke, representatieve omvang de kans I moeten krijgen op geëigende plaatsen in het overleg te wor den betrokken. Zijn persoonlijke j voorkeur gaat uit naar verticale j organisaties van werknemers, j maar met betrekking tot het ho- j LENINGRAD ger personeel heeft zich een ont wikkeling voorgedaan waaruit naar zijn mening duidelijk is gebleken dat deze groepering geen vertrouwen heeft in de be langenbehartiging door één gro te vakcentrales. „..i Juliana, die gisteren de nieuwbouw van het Waterloopkundig Laboratorium in Delft geopend I heeft, was daarbij vergezeld door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, burgemeester Oele van Delft (beiden rechts van de koninginen (links) ir. G. Slotboom, voorzitter van de stichting. Het Utrechts Studentenkoor en or kest USKO geeft zaterdag 2 juni in de Oude Kerk te Schevenin- I gen een uitvoering van Bachhs Hohe Messe. (ANP) Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren tijdens hun Russische reis in Leningrad vele beziens waardigheden bezocht. Zij wa ren te gast in de „Nicolaas Ka thedraal", het museum van schone kunsten, de „Hermita ge", het instituut voor poolon- derzoek en het huis van Peter voor het prinselijk bezoek. Op straat stonden duizenden men sen te wachten, die de prinses en de prins toejuichten. Elders in de stad had de metropoliet den sieraden. Veel tijd was er niet voor dit bezoek. „Wij zijn er van overtuigd, dat wij terug i moeten komen," schreef de j in het gastenboek. NEW DELHI (AP) - Indiase troepen hebben gisteren twee gewapende opstanden door poli tieagenten in de staat Oettar Pradesj neergeslagen. Hierbij zouden tenminste 30 menseen om het leven zijn gekomen. De incidenten ontstonden door aanvallen gisteren van het le ger, op verzoek van de regering van de staat Oettar Pradesj, op 10 wapenopslagplaatsen van de provinciale politie om de uit 20.000 man bestaande provincia le politietroepen te ontwapenen. Rotterdam werkt aan pretpark ROTTERDAM (ANP) Om de stad aantrekkelijker te maken voor Nederlandse en buitenland se toeristen heeft Rotterdam het plan opgevat een amusements park aan te leggen. Dit recrea tie-object zal te vergelijken zijn met vermaakccntra in andere grote steden, zoals het Tivoli bij Kopenhagen. De werkgroep „Rotterdam promotion", die dit plan heeft beraamd, deelde gis teren mee, dat het object het midden houdt tussen „Maduro- dam" en „Tivoli". Het park zal in de loop van 1975 gereed moe ten zijn. De gemeente heeft enkele terrei nen beschikbaar, waarop het park kan worden gebouwd. Ge dacht wordt aan een terrein ter grootte van 15 ha, dwz twee maal zo groot ais dal van het Tivoli. Mil. administratie uit Kampen weg de Nederlandse bezoekers een Gistermiddag zijn de prins en de DEN HAAG (ANP) De Va» maaitijd aangeboden. Prinses en prins kregen bij het hartelij ke afscheid een houten model de kathedraal. Grote. In de Kathedraal In het museum bezichtigden zij werd een mis opgedragen die de 26 Rembrandts, die daar met nog in het teken stond van het Van Goghs en ook Russische Paasfeest. meesters hangen. Verder zagen Er was zeer grote belangstelling zij een prachtige collectie gou- prieeitjes, even buiten Lenin- grad aan de Finse goif. De zon j scheen en alles leverde prachtig i materiaal op voor de camera's I van prins en prinses. Heutszkazerne in Knmpen zal i| september a s. definitief wordet ontruimd. Het opleidingscen *ru~ militaire administrate dat op dit moment nog in de k» zerne is gevestigd, wordt verplaatst naar Middelburg q Ossendrecht, aldus de lege. voorlichtingsdienst.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9