Australië eist voorlopig verbod op kernproeven Veronica wil Hilversum 4 98 »8 98 MANNEN HEBBEN MAKKELIJK PRATEN OVER ABORTUS Personeelsaktie heeft succes: directie weg Binnen 4 jaar volksverzekering ziektekosten Russische emigranten aarden niet in Israël UITREIKING ZILVEREN ANJERS i' "Af Straf ten einde Amalrik niet vrij Beroep op Palme voor Russische gevangene Militaire oefeningen voor Veluwe teveel GDAGCVERS iZ «55 «9 WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT Meer dan honderdduizend mensen hebben gisteren in Milaan de begrafenis bij gewoond van de 22-jarige Gabrielle Bortolon. Het meisje werd vorige week ge dood bij een bomaanslag op het Milanese hoofdbureau van politie. DEN HAAG (ANP) De schade die Fran-1 se kernproeven zullen aanrichten, de on mogelijkheid te voorkomen dat radio-ac tief stof boven Australië wordt verspreid en zich in de lichamen van de bewoners vastzet, moet voor het Internationaal Ge rechtshof reden zijn Frankrijk te verbie den deze proeven te nemen alvorens het een uitspraak heeft gedaan. Dit verklaarde gisteren de Australische „solicitor general" (landsadvokaat), R. J. Ellicot ten over staan van de vijftien rechters van het Internatio naal Hof van Justitie. Het Hof heeft al tijdelijke maatregelen getroffen in zaken waar de belangen van een partij niet onherstelbaar werden ge schaad, aldus de Australiër. Het heeft IJsland gelast de uitbreiding van de visserijzone tot 50 mijl op te schorten, en de Iraanse regering de nationalisatie van de olie-industrie niet door te voeren alvorens het Hof uitspraken had gedaan. Indien het hof tot de conclusie zou komen dat de Franse kernwapenproeven bij de Mururoa Atol, 6000 km. ten oosten van Australië, strijdig zijn met het internationaal recht en het handvest van de Verenigde Naties, zoals Australië en Nieuw- Zeeland menen, kan de schade die deze proeven hebben aangericht, onmogelijk worden ongedaan gemaakt. Deze proeven hebben niet het algeme ne welzijn van de mensheid, bijv. het ontwikkelen van een nieuw soort kunstmest of het aanwenden van atoomenergie voor vreedzame doeleinden, maar „een zelfzuchtig oogmerk". In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren een zware bom tot ontploffing gebracht. De wagen waarin de bom verborgen was werd uiteengereten en kantoren en winkels in de omgeving liepen schade op. Maar wonder boven wonder werd niemand gewond. BREDA (ANP) Bijna alle 140 werknemers bij de electrotechnische Indu strie Rotron B.V. in Breda de Nederlandse vesti ging van het Amerikaanse Rotronconcern hebben gisteren van half elf 's ochtends tot een uur *S middags het werk neerge legd. Inzet van de actie vormden dit keer geen looneisen, maar het perso neel wilde op deze manier bereiken dat de huidige di rectie werd vervangen door een nieuwe. Dit om dat volgens het personeel de zittende directie een wanbeleid zou hebben ge voerd. Volgens de heer B. Brey, voor lichter van de industriebond NKV, had de actie snel „suc ces". Een gesprek om drie uur gistermiddag tussen vertegen woordigers van het personeel, van de vakbonden en tussen een lid van de Amerikaanse hoofddirectie van Rotron (die toevallig in Nederland was) had tot resultaat dat de huidi ge direcüe de Nederlanders Jeths en personeelschef Plas man in hun huidige functie het veld moeten ruimen om plaats te maken voor een nieuwe be drijfsleiding. Volgens de vakbonden worden de rechte onvrede en onrust onder het Rotron-personeel cn de slechte sfeor in het bedrijf het best geillustreerd „door het ongekend" hoge perso neelsverloop en ziekteverzuim van de laatste 4 maanden. „Dit ziekteverzuim zette de directie niet aan denken." Het optreden van het personeel heeft tot resultaat dat een Amerikaan de Nederlandse di recteur gaat opvolgen. Deze geniet volgens de bunden volle dig het vertrouwen van de werknemers. Ook de op een zijspoor gezette personeelschef Do Troye zal in ere worden hersteld. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) hoopt dat binnen vier jaar een volksverzekering tegen ziekte kosten tot stand kan komen. Als die wet er Is, verdwijnt de zie kenfondswetgeving en tegelijk het onderscheid tussen particu- liere en fondspatiënten, ■^et streven van de staatssecreta ris is hierop gericht door aan passing van de wetgeving de kostenontwikkeling in de ge zondheidszorg meer in de hand te krijgen. Vermoedelijk tegen de jaarwisseling zal een nota over de gezondheidszorg worden uitgebracht Staatssecretaris Hendriks ver klaarde politiek gezien een vrij onbeschreven blad te zijn. Na afloop van deze kabinetsperiode zou wel eens kunnen blijken dat het departement van Volksge zondheid en milieuhygiëne een van de zwaarste ministeries is. Ik hoop hier een paar van mijn idealen te kunnen verwezenlij ken, verklaarde de staatssecre taris, die tot voor kort voorzit ter van de Unie van Ziekenfond sen was. Hij is van mening dat de sector van de geestelijke .volksgezondheid de laatste jaren te weinig aandacht heeft gekre gen. Minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks AMSTERDAM (ANP) Veronica wil graag programma's verzor gen op een officiële vierde zen der op de middengolf. Dit heeft Veronica verklaard in een aan vullend memorandum aan de tweede kamercommissie, d ie zich bezig houdt met de proble men rond de „piratenzenders". Nederland moet volgens Veronica vooruitlopend op de internatio nale conferentie in 1975 over de verdeling van golflengten deze vierde eender op de middengolf officieel in gebruik nemen. Dit zal de kans op toewijzing groten. Radio Veronica kan volgens het memorandum binnen de huidige omroepwetbepalingen tot constructie la Luxemburg ko men, zonder dat zij officieel de status van omroepvereniging verwerft. Artikel 19 van de wet Iaat de minister vrijheid om ook aan andere organisaties zendtijd toe te wijzen. Daarbij geldt de voorwaarde dat de betreffende organisatie „gericht moet zijn op de bevrediging van bepaalde in het volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelij ke behoeften, waarin niet in vol doende mate wordt voorzien door programma's van andere instellingen. Congres weer O contra Nixon WASHINGTON (AFP) Een commissie van het Amerikaanse congres heeft gisteren opnieuw blijk gegeven van verzet tegen president Nixon door zich uit te spreken tegen het regeringsplan voor de reorganisatie van de strijd tegen de handel in verdo vende middelen. Met 23 stemmen tegen 17 stem men sprak de commissie zich uit tegen Nixons voorstel alle activiteiten rond de narcotica- bestrijding in één bureau van het ministerie van Justitie on der te brengen. De meerderheid van de leden van de commissie was vat mening dat het congres zou moeten stemmen over zijn eigen reor ganisatievoorstellen. Acali niet al te vlot LAS PALMAS (AP) Het vlot de Acali, met zes vrouwen en vijf mannen van verschillende nationa liteiten dat op weg is naar Mexico, bevindt zich pas op omstreeks 300 mijl ten zuidwesten van de stad Las Palmas, op de Canarische eilanden, waar de reis op 12 mei was begonnen. Vernomen wordt, dat men een gedeelte van het drink water overboord heeft gezet een tekort wordt niet gevreesd om te trachten wat meer snel heid te kunnen maken. Het vlot komt langzaam vooruit omdat er weinig wind staat. Minister Vorrink TEL AVIV (AP) Steeds meer emigranten uit de Sovjet-Unie kunnen zich niet aanpassen aan de levenswijze in Israël en ver trekken daarom naar andere westerse landen, zo heeft de Is raëlische minister voor opvang van immigranten Natan Peled gezegd. Tot nu toe zijn er dit jaar 300 ver trokken. Dit aantal is niet on rustwekkend, maar deze ten dens zou zich onder de ontevre den immigranten kunnen uit breiden, aldus Peled in het dag blad Maariv. Sinds 1971 zijn jaarlijks meer dan 30.000 van hen naar Israël ge vlogen. Vele ontevredenen gaan naar de Verenigde Staten, waar familieleden van hen wonen, of zij vertrekken naar Italië waar Joodse organisaties de immi granten helpen bij het vinden van woningen en werk. Ontevre denen willen weer naar de Sov jet-Unie. Blaeu-atlas lAMBURG De uit Amsterdam afkomstige „Blaeu-Atlas", die gedeeltelijk 300 jaar oud is, is op een boekenveiling in Ham burg voor 210.000 mark in ande re handen overgegaan. I?t omvangrijke werk was op 150.000 mark getaxeerd en vormde het hoogtepunt van de eerste veilingdag. DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard zal op dlnsdaig 26 juni in het Kon.'nklijk Paleis te Amsterdam in zijn hoedanigheid van re gent van het Prihs Bernhard Fonds de zilveren anjer uitrei ken aan mevrouw H. L. M. CH. Talboom- Smits te Voorburg en de heren mr. Nico- laas Debrot te Laren en pater dr. Rerai- gius Dieteren O F M te Maastricht. Mevrouw Talboom ontvangt de onder scheiding voor haar vele verdiensten voor het Hofstads Jeugd orkest te Den Haag, dat zij sedert de op richting nu 50 jaar geleden heeft ge leid. De schrijver en dich ter Cola Debrot wordt de onderschei ding verleend voor zijn bijdragen aan de Caraibische cultuur en de Antilliaanse li teratuur. Pater Remigius Die teren krijgt de zilve ren anjer voor zijn pubkkaties over de geschiedenis van de Limburgse mijn streek. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) zal zich voornamelijk met de pro blemen van de milieuhy giëne bezighouden, terwijl staatssecretaris Hendriks de zaken van de volksge zondheid behartigt. Me vrouw Vorrink zal wel zelt <le abortus-kwestie "behe ren". Als motivering daar voor verklaarde ze tijdens een bijeenkomst op het mi nisterie: "Zo langzamer hand word ik het zat dat voortdurend mannen hun ideeën over abortus zitten te spuien. Ze hebben ge makkelijk praten, want zij worden niet zwanger en zij krijgen geen kinderen." De regeling van de abortus-wetge ving is een zaak van het kabi net. Als haar persoonlijke me ning wilde mevrouw Vorrink wel kwijt dat haar opvattingen in het progressieve program Keerpunt '72 zijn geformuleerd. In Keerpunt '72 staat dat de strafbaarstelling van zwanger schapsonderbreking door artsen moet worden opgeheven en dat dezelfde regels en waarborgen moeten gelden als voor iedere andere medische ingreep. De minister zei het volstrekt ver werpelijk te vinden als abortus in het kader van de bevolkings politiek zou worden beschouwd. Dat zou de allerslechtste vorm van bevolkingspolitiek zijn. Wel acht zij in dat verband goede voorlichting over de methoden van geboorteregeling gewenst. Mevrouw Vorrink leverde felle kritiek op het drugbeleid, zoals dat indertijd door staatssecreta ris Kruisinga (Volksgezondheid) werd verdedigd. Zij noemde dat beleid "onjuist, ongenuanceerd en onwetenschappelijk". Haar persoonlijke mening is dat het langzamerhand tijd wordt dat cannabis produkten (hasj) wor den gelegaliseerd. .-«rr-r jj "1 jezelf schoon houden. De hygiënische lessen worden gegeven op een MOSKOU (UPI) De Russische auteur Andrei Aimalrik, auteur van „Zal de Sovjet-Unie 1984 halen", is nog niet in vrijheid gesteld hoewel hij zijn gevange nisstraf van drie jaar heeft uit gezeten. Hij was tot drie jaar veroordeeld wegens „belaste ring van de Sowjet-staat". Vol gens een gevangenisfunctionaris wordt hij nog vastgehouden voor „ondervraging in verband imet een andere zaak". Dit is gisteren in Moskou meege deeld door de vrouw van Amal rik. Ze zei dat ze vier dagen ge leden had gebeld met de Maga dan gevangenis in Siberië, waar haar man gevangen zat. Een hoge functionaris had haar toen gezegd dat Amalrik na zijn straftijd in vrijheid gesteld zou worden en maandagavond per vliegtuig in Moskou zou aanko men. Maar hij was niet geko men en zijn vrouw had nog maals de gevangenis gebeld. Een andere functionaris had toen meegedeeld dat hij nog werd vastgehouden voor onder vraging In verband met een an dere zaak. Verdere bijzonderhe den werden haar niet gej en. De 34-jarige Amalrik heeft ook het boek „Niet begeerde reis naar Siberië" op zijn naam staan, een relaas van zijn eer dere gevangeniservaringen in Siberië. Marineschepen niet naar Zuid-Af rika DEN HAAG (ANP) De Neder landse marineschepen „Lim burg" en „Van Galen", die 12 juni voor een oefenreis naar Au stralië en de Indische Oceaan vertrekken, zullen niet, zoals aanvankelijk het plan was, de Zuidafrikaanse haven Simons- town aandoen. Vla diplomatie ke kanalen wordt nog gezocht naar alternatieve oplossingen om stookolie in te nemen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. De Nederlandse marineschepen zullen over bepaalde trajecten opvaren met eenheden van de Britse marine en gezamenlijk oefeningen houden, andere ge deelten worden echter afzonder lijk afgelegd. Zo zullen de En gelse oorlogsschepen een min of meer officieel bezoek aan Kaap stad brengen. O ,o STOCKHOLM (AP) De Joodse scheikundige Benjamin Levitsj en zijn echtgenote Tanja hebben een rechtstreeks beroep gedaan op de Zweedse premier Olof Palme om op te komen voor hun zoon, die op het ogenblik in een militair kamp in Siberië wordt vastgehouden. In een telefoongesprek met leden van het actiecomité voor Russi sche joden in Stockholm zei Benjamin dat zijn zoon. die aan kanker lijdt, stellig in het kamp zal omkomen als hij niet wordt vrijgelaten. Benjamin Levitsj is een bekende Moskouse scheikundige. Zijn zoon Jevgeny heeft internationa le befaamdheid voor zijn werk als geleerde in de sterrenkunde. Het liberale avondblad „Expres sen" meldde dat Benjamin Le vitsj deze maand uit de Russi sche akademie voor weten schappen is verwijderd en dat zijn zoon voor het leger was op geroepen ondanks zijn ziekte. Vorig jaar was een uitreis-visum voor Israël aangevraagd. ARNHEM (ANP) De militiare activiteiten op en boven de Veluwe moeten verminderen. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van de provinciale planologische dienst in Gelderland. Het streek- planteam van deze provinciale dienst is van mening dat de militai- re oefeningen geluidshinder veroorzaken en dat de recreatieve func- tie van de Veluwe wordt ingedamd. De militaire bases, aldus bet rapport, bevinden zich voornamelijk in het centraal natuurgebied. cUwcyllleraUer'cBeSte kguze FRICANDEAU van de ham 500 gram GEKOOKTE GELDERSE WOllST 150 gram HOLLANDSE AARDBEIEN per doosje HOLLANDSE TOMATEN geldig t/m zaterdag U vindt alle andere V' V»-aanbiedingen op poginjke..3vunUwdamesblad

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7