Trouwlustigen Warmond naar gymzaal Cleyn Duin zet in Groenboek vraag tekens bij welzijn Ook mannen verpleging nu mogelijk in Saneta Maria Tiroleravond komt toch in Voorhout Gemeente Sassenheim krijgt geen periodiek bollen- en duinstreek NKOV tegen Den Uyl PAGINA 5 WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT "fATWIJK - Een hele lijd heelt wijkvereniging Cleyn Duin niets van zich laten horen. Daarin is gisteren verandering gekomen. Dë wijkvereniging heeft een „Groenboek" het licht doen Zien, waarin een inventarisatie is gemaakt van al de meningen die leven onder de bewoners omtrent de eigen wijk. In het rapport is hardop gezegd, wat velen in Katwijk al lang fluis terden: Wij van Cleyn Duin kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de huidige grondpolitiek van de gemeente Katwijk er bewust of onbewust op uit is in de allereerste plaats te streven naar grote winsten in de bestemmingsplannen ten kos te van de leefbaarheid". Het ge meentebestuur wordt in het zelf- dë' rapport gevraagd: ,,Zal het nageslacht u hiervoor dankbaar fijn? i 'het voorwoord staat: Het is eën groenboek, want groen is de Rlèur van de hoop, van de hoop dat „men" lering trekt uit het rapport en dat de suggesties zullen worden overgenomen. Het boek bevat lang niet uitslui tend kritiek. Het geeft de bestu- renden van de gemeente sug gesties van hoe het in de eigen wijk nog zou kunnen worden verbeterd. De zaken zijn groot aangepakt. Het rapport is behalve naar het college van B en W en de raad ook gezonden aan Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland, de Katwijkse gemeen tepolitie, het stedebouwkundig bureau O.D. 205 dat de wijk heeft ontwikkeld in opdracht van de gemeente, de bouwver enigingen die huizen beheren in de wijk, onderwijsautoriteiten en nog aan een aantal andere instanties. Over de woningen in de wijk zijn de bewoners over het algemeen tevreden. Echter de ook in Cleyn Duin rijk aanwezige hoog bouw heeft het nadeel van de slecht verzorgde centrale ac commodaties rond de flats. De suggestie wordt dan ook gedaan tegen hogere servicekosten het karwei over te dragen aan de bouwverenigingen. De in de wijk aanwezige scholen vormen een ander punt in het groen boek. De Sjaloomschool, de eni ge zesklassige basisschool in de wijk heeft een groot overschot aan leerlingen. Dat betreurt de wijkvereniging. Ook betreurt zij het ontbreken van een kleuter school in Cleyn Duin, waar een zeer hoog percentage erg jonge gezinnen woont. Het zwaartepunt van het rapport valt op het terrein tussen de Sjaloomschool en het Lyceum pad, dat nog braak ligt. B en W denken op die plaats een torenflat te moeten laten verrij zen. De rest van de grond kan dan worden besteed voor de be bouwing met bungalows. Met de bouw van zo'n torenflat is de wijkvereniging het niet eens. Zij De groenstrook rond Cleyn Duyn. Op de achtergrond de Cleyn Duyn flats pleit in het rapport hartstochte lijk om het terrein te verande ren in een „groene long" tussen Cleyn Duin en de wijk Koestal. Plantsoenen zou men er willen en zelfs een hertenkamp en een speelplaats voor de oudere jeugd. Daarvoor wordt naar de inzichten van de wijkbewoners in heel het dorp te weinig ge- De winsten uit de bestemmings plannen, zo weet de wijkvereni ging, worden gestort in twee ge meentelijke fondsen: stadsuit breiding en het egalisatiefonds. I en W weten nog niet wat ze met het fonds stadsuitbreiding moet gaan doen, schrijft het rapport. En dat terwijl de re serve in dat ene fonds al ruim vijf miljoen gulden bedraagt. „Besteedt het overschot van Cleyn Duin liever aan een be perking van de verdere bebou wing om de wijk mooi te hou den èn voor de aanleg van speelplaatsen voor de oudere jeugd" bepleit het rapport. Veel meer zaken die op de wijk betrekking hebben komen in het vijftien grote vellen tellende rapport aan de orde, o.a. de verkeerssituatie in de wijk, de positie van de winkeliers, er zijn iets te veel winkels in de wijk, en recreatieve aspecten van de wijk. Bij het rapport be horen een aantal tekeningen. Die zijn alleen ter beschikking gesteld van de gemeente. Wie ze wil inzien kan in het raad huis terecht. Het rapport ein- digtmet een aantal vragen ge richt aan de diverse gedrags dragers die een exemplaar heb ben toegezonden gekregen. Gouden huwelijk in Sassenheim SASSENHEIM Het echtpaar P. Vis-Westerbeek is op donderdag 31 mei een halve eeuw ge trouwd. Met de zeven kinderen en de 23 kleinkinderen woedt op vrijdag 25 mei dit gouden huwe lijksfeest gevierd in het Jeugd huis, waar 's middags van 17.00 uur tot 18.30 uur de receptie Is. Het echtpaar is een echt "Sas- sems" paar. hoewel de bruide gom in Lisse geboren is. De heer Vis (75) was aanvankelijk werkzaam met zijn vader in de bossen en tuin van Baron Heemstra. Na zijn dienstjaren dook hij de bollen in. Voor zijn bedrijf ging hij naar Schotland om de Engelse taal te leren, waarna hij voor zichzelf en an dere bedrijven veel naar Enge land reisde. Later was hij tot 1967 in dienst bij Zonneveld en Co. De heer Vis maakte zich verdienstelijk op maatschappe lijk en kerkelijk terrein. Zo was hij diaken in de Gereformeerde kerk. Vorig jaar nam hij na een voorzitterschap van 14 jaar af scheid van de Protestantse Zie kenverpleging "Bethesda". De bruid (73) was voor haar huwe lijk werkzaam in de huishou ding thuis. ïoordwijkerhout Begin juni zou het psychiatriscoh ziekenhuis Santa Maria" het verbouwde pa viljoen Bernadette in gebruik worden genomen. Daarna komt einde aan een verbouwing, die bijna een jaar heeft geduurd. Bernadette is een direct voort- &i vloeisel uit de laatste jaren ge wijzigde inzichten betreffende de verpleging van psychiatrische patiënten. Over de ongemakken voordat aan de verbouw werd begonnen zegt geneesheer-direc/ teur Verheul: „Het gebouw was van binnen erg donker. De vele kleine ruimten (aangebracht om te voorkomen dat de patiënten naar buiten zouden klimmen) be perkten de lichtval met 25 tot 40%. Het hygiëniscch gerief was schcaars, ouderwets en onge- Omdat (Saneta Maria, van ouds her een huls vol vrouwen. Daar komt spoedig verandering ii toegestaan zich vrijelijk door het paviljoen te bewegen was er maar één aparte kamer voor handen", aldus de heer Verheul. de huidige psychiatrie graag werkt met het begrip leefgemeenschap werd het pa viljoen opgedeeld in vier gelijke delen, waarvan elk achttien tot twintig patiënten kan huisves ten. Binnen het paviljoen is een ruimte beschikbaar waar pa tiënten kreatieve therapie kun nen beoefenen. Een kleine gym nastiekzaal maakt het mogelijk de bewegingstherapie aan huis te geven. Elke unit heeft een ei gen koffiekeuken, huis- en eet kamer voor de bewoners en werkruimte voor de verpleging. De eigen inbreng van de zijde van de patiënten bestaat uit wandversieringen van zelfver vaardigde wandkleden, schilder stukken etc. Volkomen nieuw in de komende opzet van de „Saneta Maria" (vele andere verpleegtehuizen gingen al voor) is dat voor het terdag 26 en zondag 27 me ivan Patiënten verzorgden op eigen mannen ter verpleging zullen worden opgenomen. Genees heer-directeur Verheul: „We willen door deze stap meer aan sluiten op het maatschappelijk patroon. Hoewel we natuurlijk wel moeten oppassen dat we in het begin niet te veel mannen te gelijk opnemen. Voorlopig heb ben we 18 bedden beschikbaar". Belangstellenden die een kijkje willen nemen in het verbouwde paviljoen kunnen terecht op za terdag 26 en zondag 27 mei van 14.00 tot 17.00 uur. Autopuzzelrit van VW-Lisse LISSE Het VVV-bestuur van Llsse organiseert vrijdag weder om een auto-puzzelrit. Evenals vorige jaren verwacht men een grote deelname: het aantal equipes zal derhalve, in ver band met de beschikbare ruim te in starttijd moeten worden be perkt. Iedereen kan Inschrijven. Elke equipe start op eigen tijd vanaf 18.30 uur met startplaats café- rest. „De Beurs" aan de Haven 4, te I.isse. Wil men zeker zijn van deelname, dan kan men zich laten vóórinschrijven op het VVV-kontoor, Vierkant 229. Lisse: do deelnemers worden geboekt in volgorde van aan melding. Naast de wisselbeker is een aantal mooie prijzen be schikbaar. inschrijfgeld is gesteld op 7,50 per auto (voor leden VVV 5) Inclusief lezer. In tegenstel ling met andere jaren kunnen mede-inzittenden gratis meerij den. Direct nu afloop is er ccn gezellig samenzijn met prijsuit reiking. Het pORHOUT Hoewel de ge- oeenteraad van Voorhout op voorstel van burgemeester en wethouders geen subsidie wit 'erlenen van 500 aan de VVV Voorhout en de plaatselijke mu- tiekvereniging St. Cecilia (de laatste trok haar verzoek reeds de beslissing van de raad in),,blijkt het helemaal niet zo, dat.de gemeente Voorhout hier door zou verstoken ziin van een 'eeds in het uitzicht gestelde, 'ogenaamde Tiroler-avond. Ge noemde plaatselijke verenlgin- Itt beoogden met dit experi ment een reclame te maken voor'het landelijke en dicht aan de kust liggende dorp Voorhout. eventueel misverstand kan leheel worden weggenomen, omdat vast staat dat donderdag H mei aanstaande, omstreeks M.OO uur een muziekgezelschap 'Jit Wehr (Duitsland) een plaats- In liggend dicht bij de Zwitserse tfen1s% door de muziekvereni- img St. Cecilia zal worden inge- kaal<|. öttxziekgezelschap 45 perso nen tellende, zal een vier-tal dagen de gast zijn van de VVV Voorhout en St. Cecilia. Hun overnachtingen, ook bij de «Jen van de plaatselijke mu- kkvereniging. ifog 1 juni zal het gezelschap Wn dagtrip maken langs de nadpiaatsen en bloembollen- £reek, waarop des avonds om •0.00 uur van hen een optreden J*' zijn te zien in het parochie- De zogenaamde Tiroler- ivond voor de bevolking. De !oegang ihiertoe is gratis. Irthtg 2 juni in de loop van de h'ond zal het Duitse muziekge- '•dsehap een musiserende mars 'zken door het dorp Voorhout. Dit is ook de dag waarop de be jaarden tocht plaats vindt. De 25ste van Voorhout. Door dit ju bileum zullen de bejaarden des avonds bij hun thuiskomst wor den "ingehaald met muziek en een gezamenlijk optreden van St. Cecilia en hun gasten. Hierna zal het muziekgezelschap uit Wehr een gezellige avond aangeboden worden in café-rest. „Boerhaave" waar een klein bandje uit hun club het muzika le gedeelte voor hun rekening zal nemen. Als afscheid van dit bezoek aan Voorhout wordt op zondag 3 juni een gezamenlijk buitenconcert gegeven op het plein van de Boerhaaveschool om 16.00 uur. SASSENHEIM Bij de raadsver gadering van gisteravond de heren Wagner en v. Biezen wa ren afwezig werd bij de inge komen stukken adhesie ge vraagd door het lid v.d. Plas op het adres van B. en W. van Al kemade inzake het opheffen van de veemarkt te Leiden. Hij zei dat de veehouderij hiervan ern stige schade zou ondervinden. Als redenen hiervan gaf hij op de hoge vervoerskosten naar Den Bosch en Utrecht, de hogere vleeskosten i.v.m. de monopolie positie van de veehandelaren en hei verlies ven dc gem,enlt„Jkc v00rUch. twee bladen, of en welke hut pu bliek leest, is hun zaak. De raad ging vervolgens accoord. was de raad niet bepaald en thousiast. De heren v.d. Fange. Platje en Verdegaal waren het er allen over eens dat peuter speelzalen self-supporting moe- vervolgens werden een aantal ten zijn. Men was niet tegen de subsidie, die voor de tweede maal wordt verstrekt ('69 was dc eerste keer) maar dit dient geen automatische zaak te worden, maar moet ieder jaar opnieuw worden bezien. De voorzitter sprak van een vrij geringe sub sidie gekoppeld aan de perso neelsvoorziening. VOORHOUT - De geestelijk verzorger van Huize St. Agnes, rector Wortel vierde gisteren het feit dat hij 25 jaar geleden tot priester gewijd werd in de Haarlemse St. Bavo-kathedraal. De jubilerende rec tor is geboren in Hilversum. Na zijn studie aan het semenarie Hageveld en het groot-eemenarte in Warmond, deed hij zijn eerste H. Mis in Wormerveer. Zondag j.l. vierde de rector samen met zijn familie het zilveren feest. Gisteren was het de beurt aan de bevolking van Voorhout om de priester te feliciteren. Enkele jonge Voorhouters voerden een toneelstukje op. trefpunt. De exploitatie van de Groonoordhal zou sterk verbeterd kunnen worden als de wemarkt in Rotterdam januari a.s. zal zijn opgeheven. De heer v.d. Plas wees erop dat het hier een streekbelang betreft; Sas senheim telt 18 veehouders. De voorzitter zei geen bezwaar te hebben tegen een schrijven naar Leiden om één en ander nader te bezien. De heer W. Duyne, waarnemend schoolhoofd te Bloemendaal, werd benoemd tot hoofd van de 2e Openbare School De heer Roodzant kreeg ontslag i.v.m. zijn benoeming tot hoofd te Rijnsburg. Dc voorzitter zei dankbaar te zijn voor diens werk in en buiten de school, wat door de heer Platje werd onderstreept De herstelkosten van de nood schoot, bij de St. Antonius- school bedragen 885,-. Over het voorstel tot subsidie van 4000,- aan de peuterspeelzaal ting In twee plaatselijke bladen, die 10 ct per m.m. g#at kosten, waarmee f 3000,- is gemoeid, vroeg dc heer v.d. Fange om een duidelijke tekst in de spreektaal. De heren Hulsber gen en Monfoort waren van me ning dat er wel plaats Is voor een gemeentelijke oeriodiek, en waarin twee bladen die daags na elkaar verschijnen. De heer Platje zei dat het in het begin wel zal gaan, maar hoe zal het er zich verder ontwikkelen. Het kan geprobeerd worden bij wij ze van proef. Dc voorzitter zei dat gemeenten groter dan Sas- senheim succesvol met dit sys teem werken. Dc gemeente Noordwijkerhout heeft de uitga ve van een eigen periodiek moe ten staken. Een eigen periodiek brengt te hoge kosten met zich mee. Men kan gemakkelijk zeg gen dit of dat moet gebeuren maar dat Is ook nog een zaak van budget. Verder verschijnen er in Sassenheim nu eenmaal keersmaatregelen vastgesteld t w. éénrichtingsverkeer in de Gouverneurlaan tussen dc Men- ncweg en Parklaan, een par keerverbod in de Parklnan ter lengte van de verkeersheuvel bij de Hoofdstraat, net aanbren gen van waarschuwingsborden in de Menneweg, en het toe staan van (brom)fietsenverkeer in beide richtingen in de zijstra ten van de Beatrixstrant. VOORHOUT Het Nederlands Katholiek Ondernemcrsverbond (NKOV), afdeling Noord bcleg- rant Boerhaave een regionale bijeenkomst. De voorzitter van het NKOV, de heer W. Perquin hield een rede. waarin hij zich sterk afzette te gen het nieuwe kabinet Den Uyl, waarna hij veel instem ming ontving. Vervolgens werd er een forum gevormd bestaan de uit enkele stafmedewerkers van het NKOV-bureau Rijswijk, en de voorzitter van de afdeling Voorhout, de heer M. A. Hoek. WARMOND Warmonders die van plan zijn in Endepoel 2 een eigen den. huis te gaan bouwen krijgen daarvoor alleen toestemming als zij Dhr. v.d. Kroft (KVP-GGW) zei bereid zijn hun oude (eveneens zelfgebouwde) huis alleen te verko pen aan Warmondse woningzoekenden. Burgemeester Vreeze ant woordde dat gisteravond op vragen van dhr Bakker )VVD). Met deze voorwaarde houdt men de doorstroming in de hand en wordt er tevens een gat geslagen in de lijst van Warmondse woningzoeken den wel bang te zijn dat dit de laat ste uitbreidngsmogelijkheid zou worden voor Warmond. De burgemeester beaamde, dat er weliswaar misschien nog een mogelijkheid gevonden zou kun nen worden, maar dat we wel bezig zijn aan „de afbouw van dit dorp" gen elders gehouden moeten Hierop werd geantwoord dat de worden. B. en Wa stelden de mogelijkheden van een brug raad voor, de kantine van de over de Leede nog steeds wor- sportzaal Klim-Op te gebruiken. den onderzocht. KEN. De meeste raadsleden hadden wat moeite met deze ge- Een krediet van 15.000,- wer be dachte. maar nangeizen er nig alternatieven zijn en dit de minst-slechte oplossing is, werd het voorstel toch met algemene stemmen aanvaard. schikbaar gesteld voor ructie van de gangvloeren van basisschool „De Leerhoeve", evenals een bedrag van 8357.- voor een documentatie-centrum voor dezelfde school. Op de vraag waarom het Bestem- wo'rdt gewacht, mingsplan Dorpskern zo lang op T.a.v. van het plan Endepoel 2 zich laat wachten deelde de hebben B. en W. goede hoop op Vrij lang werd er gepraat over de Mevrouw van Beek (VVD) vroeg burgemeester mee, dat andere goedkeuring van „hogerhand". restauratie van dt raads- en zich af hoe de in plan Zwaene- Dhr. de Winter (KVP-GGW) bestemmingsplannen momenteel Er waren wat bedenkingen bij trouwzaal. Deze restauratie zal burg geplande rekreatieve voor- vroeg zich af of er al plannen voorrang hebben. Hij noemde in de fasering van het plan. maar zeker twee maanden duren en zieningen in e toekomst vanuit waren voor herstelwerkzaamhe- dit verband het bestemmings- burgemeester de Vreeze voor- in die tijd zullen de trouwplech- Warmond te bereiken zullen den aan de Oranje-Nassaulaan. plan-oost waarop al veel langer zag geen al te grote moeilijkhe- tigheden en de raadsvergadering zijn. Tijdens de laatste storm zijn daar veel bomen verloren ge gaan. In het najaar zullen de mogelijkheden tot herstel nader wordenbekeken. Op een voor stel om een soort schade-fonds te vormen werd niet nader inge- gegaan. Bii Monumentenzorg is een subsi die-aanvraag gedaan voor res tauratie van de Oude Toren. Dp kosten hiervan ziin dermate hoog dat het voor de gemeene onmogelijk is dit uit eigen mid delen te betalen. Er zullen voor lopig alleen noodmaatregelen worden genomen. VOORHOUT In verband met de festiviteiten op 1, 2 en 3 juni houdt de harmonie „St. Caecilia" morgenavond om 20 uur in het parochie huis haar generale repetitie. Iedereen die hier belangstel ling voor heeft kan deze avond bijwonen. Dc bedoe ling hiervan is om de men sen nader te laten kennis maken met de muziek die de harmonie bij deze festivitei ten gaat

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5