Rechtskundige bijstand gratis in Leidsenhage Meer ruimte geven voor doorschuiven in de eigen wijk WIZO begint in juni zegelaktie Oud-semiprof trainer DOSR Commissie voor schooladvies stad en sport Wijkbestuur „Aktief" adviseert Lugdunum trekt Leo Halkes aan PAGINA 4 WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM In de nog geen twee maan den dat mevrouw mr. dr. L. G. van den Berge in het stiltecentrum ,,De Schakel" in Leidsenhage op de woensdagmiddag gratis, globaal gezegd „juridisch advies" geeft zijn er 38 personen met hun moeilijkheden op bezoek geweest. Zelf vindt ze dat veel en ze heeft er ook veel vol doening van, „je merkt dat de mensen gerust ge steld en tevreden zijn met je advies, dat je 'n beetje hebt kunnen helpen". Mevrouw Van den Berge, die in Leidschendam woont, is hoofd algemene en juridische zaken bij de Postcheque- en Girodienst in Den Haag. Er is haar niet gevraagd dit werk in „De Schakel" te komen doen, ze is zelf met het' initiatief bij het bestuur van het centrum gekomen. „In de loop der jaren heb ik op kantoor, aanvankelijk omdat ik de enige jurist was en ik het aardig vond, wat ambtenaren bij privé-zaken kunnen helpen, geleidelijk aan groeide het aantal van de zaken waaraan 'n juridisch tintje zat. Vaak wa ren het koop- of huurcontracten, maar de men sen kwamen dikwijls te laat, wanneer er maar weinig meer aan te doen was en dan zei ik wel a kom je niet vóór je wat tekent". Het helpen van personeelsleden bij de girodienst zag ze als 'n deel van haar taak, „in 'n bedrijf met goed personeelsbeleid moet dit, als er ie mand voor aanwezig is, immers normaal zijn". Mevr. Van den Berge dacht dat als er zoveel mensen zijn die behoefte hebben aan alleen maar deskundig advies, ze daaraan na haar pensionering een nuttig e bezigheid zou kun nen hebben, waarbij zij niet aan betaling dacht. „Dat was lang voor het cntstaan van de wets- winkels", zegt ze met gepaste trots. „Toen de wetswinkels kwamen zag ik daarin veel stu denten en misschien kan ik fout zijn hoor. maar ik dacht zo: die hebben niet voldoende ervaring. Ze kennen natuurlijk heel goed de wet maar ze weten niet vol doende over oplossingen buiten de wettelijke bepalingen om die ook heel goed mogelijk zijn en in deze gevallen dikwijls be langrijk". Het bestuur van het centrum was blij met deze gul aangeboden gratis uitbreiding van het taken pakket en zo zit mevrouw van den Berge nu op woensdagmid dagen van 2 tot 3 uur voor zeg maar gratis juridisch advies in „De Schakel". Om te vertellen wat voor soort adviezen ze geeft haalt ze haar kaartsysteempje te voor schijn, „ik moet de namen we ten, daar hebben trouwens maar weinigen bezwaar tegen, en ik houd dit voor mezelf bij, niemand krijgt het ter inzage, daar hoeft men niet bang voor te zijn Het is tot nu toe ge gaan om inlichtingen over huur subsidie, financiële consequen ties bij echtscheidingen, erfenis- en afbetalingskwesties en bijv. het kopen van goederen, die la ter gebreken bleken te verto nen. Er was dan bijv. 'n waar borgsom of 'n deel betaald en het gekochte werd niet terugge nomen. Verder huurkwesties en het veroorzaken van schade aan andermans eigendommen, 'n aanrijding tussen twee bromfiet sers en het kopen van 'n hondje dat hondenziekte bleek te heb ben en waarvan de vader van de jeugdige eigenaar de verko per voor de rekening van de veearts wilde aansprakelijk stel len. ,VeeI gevallen", aldus mevrouw Van den Berge, „zijn af te doen met 'n advies of door 'n brief te schrijven, zells waren er geval len op te lossen geweest door ie mand zonder enige ervaring. Subsidie voor verhard veld MMO-handbal WOUBRUGGE De subsidi» voor een verhard handbalveld voor M.M.O. is een van de pun ten, die aan de orde zullen ko men in de raad van de gemeenu >i Woubrugge aanstaande donder dag om 19.30 uur. Voorts staan op de agenda: onderwijszaken, verhuur een strook grond aan Graaf, aanschaf van rijdend materieel voor de dienst meentewerken, onteigening var de percelen van J, W. Zandvliet en van de weduwe A. de Lan- ge-Roos ten behoeve van i voering van het bestem mingsplan Bateweg, uitbreiding Sportraad, wijziging van de ver ordening op de heffing va woonforensenbelasting er laatste "Het roken in de raads- t vergaderingen". Het juridisch hulpcentrum in het Stiltecentrum voorziet in een grote Het is bekend dat veel mensen de „kleine lettertjes" bij contrac ten niet goed lezen, het gelijk is dan meestal aan de verkoper, maar soms komt het voor dat er onoirbare bepalingen in staan en dan probeer ik door 'n brief de betrokkenen aan het verstand te brengen dat een eventueel proces zal worden verloren. Dat er behoefte bleek aan deze gratis gegeven adviezen bleek al de eerste dag toen er niet minder dan 15 personen op het „spreekuur" verschenen. Niet alleen uit Leidschendam maar ook uit Den Haag. Zoetermeer, Voorburg en Nootdorp. Een medewerkster van het cen trum, die voor andere inlichtin gen aanwezig is, zegt: „Het is verwonderlijk hoe de mensen soms met 'n angstig, soms met 'n gespannen gezicht de trap af komen en met welk 'n stralend gezicht ze weer naar boven gaan." Als een kwestie niet zon der 'n proces kan worden afge daan, „maar dat gebeurt maar zelden", verwijst mevrouw van den Berge naar 'n advocaat, „maar ik stel er 'n eer in de mensen 'n proces te besparen". Dikwijls blijkt ook dat de vra gensteller zijn probleem niet kan verwoorden. „Je moet het er soms uittrekken", zegt ze. 'n Moeilijkheid is misschien nog dat het spreekuur voor sommi gen op 'n wat ongeschikte tijd is maar ook daar heeft me vrouw Van den Berge wat op gevonden. Ze mogen dan via de telefoon van „De Schakel" (nr. 4192) 'n afspraak maken voor bijv. een van de avonduren. Het is de laatste weken op de woensdagmiddagen wat rustiger geworden maar de gratis hulp die er op rechtskundig gebied wordt geboden zal door de Leid- schendamse ingezetenen, en door hen niet alleen, zeker blij vend op prijs worden gesteld. Mevrouw Van den Berge is al blij „de mensen te kunnen helpen". „Ik stel er 'n eer in de mensen 'n proces te besparen". Dikwijls blijkt ook dat de vragensteller zijn probleem niet kan verwoor den. „Je moet het er soms uit trekken", zegt ze. Moeilijke ge vallen verwijst ze naar een ad vocaat, dal natuurlijk wel. 'n Moeilijkheid is misschien nog dat het spreekuur voor sommi gen op 'n wat ongeschikte tijd is maar ook daar heeft me vrouw Van den Berge wat op evonden. Ze mogen dan via de telefoon van „De Schakel", (nr. 4192) 'n afspraak maken voor bijv. een van de avonduren. Het is de laatste weken op de woensdagmiddagen wat rustiger geworden maar de gratis hulp die er op rechtskundig gebied wordt geboden zal door de Leid- op prijs worden gesteld. Me- schendamse ingezetenen en door vrouw Van den Berge is al blij „de mensen te kunnen helpen" hen niet alleen, zeker blijvend Warmonder vanavond op Hilversum 3 Warmond Vanavond tussen en 8 uur zal Piet van der Voor. en uit Warmond een eigen pla- tenprogramma presenteren op Hilversum 3. Elke woensdag avond geeft de NOS een teur discjockey de kans een uur lang zijn talanten bot te vieren ten aanhore van popminnend Nederland. Piet van der Vooren (18), die al eerder pogingen ondernam om bij Radio Caroline aan de slag te komen, ziet „zijn" uitzending als een mogelijke springplank voor een definitieve plaats ach ter de microfoon. Zolang dal nog niet het geval is blijft hij actief met zijn eigen drive discotheek Invictus. Leidschendam wil met spoed uitbreiding „De Heuvel" Leidschendam/Voorburg De sterke groei van de voetbalver enigingen RKAVV en SEV is oorzaak dat de gemeenteraad van Leidschendam hoge priori teit wil geven' aan uitbreiding van het sportpark „De Heuvel", onderdeel van het Recreatie schap Leidschendam-Voorburg. Voor de 84 elflallen zijn slechts 5 velden beschikbaar, „die bij lange na niet toereikend zijn", zo vermeldt het jaarverslag van het Recreatieschap. Bij SEV is intussen al een leder/stop inge steld- Als het kwekerijterrein van de Leidschendamse plant soenendienst zou worden ver plaatst zou ruimte vrijkomen voor 1 volwaardig voetbalveld j en 1 adspirantenveld. ZOETERWOUDE Volgende week zaterdag, 2 juni, start de onlangs opgerichte winkeliers vereniging WIZO met zijn akti- viteiten. De 21 deelnemers wa ren gisteravond ter voorberei ding hiervan bijeen in het Don Boscohuis. Vanaf die datum zullen bij aanko pen in de aangesloten zaken ze gels worden verstrekt. Voor elk opplakvel dat hiermede gevuld wordt, krijgt men direct 2,50 uitbetaald. Dit heeft voor de consument deze prettige konsekwenfie dat aan de bestaande verscheidenheid van zegels een einde komt. WIZO zal zich echter niet hier toe beperken. Getracht zal wor den de presentatie te bevorde ren en er zullen bijzondere ak- ties worden gevoerd. Daarvoor zal een aparte commissie wor den geformeerd, welke deze in samenwerking met het bestuur zal gaan voorbereiden. De start van de zegelaktie zal op feestelijke wijze geschieden. Op de vroege zaterdagmorgen zal de drumband VIOS, zowel het jeugdkorps als de senioren, een muzikale rondgang maken en er zullen WIZO-ba!Ionnen aan de jeugd worden uitgedeeld. Op uit eenlopende wijze, een ieder wordt daarin vrijgelaten, zullen de aangesloten zaken zich op de openingsdag, opvallend presen teren. Verder werd nog gesproken over de naleving van de winkel sluitingswet. VOORSCHOTEN Zowel in Was-1 senaar als in Voorschoten was 't j gisteren een bijzondere drukte langs de wegen. Niet vanwege 't I autoverkeer, maar omdat er op- j vallend veel voetgangers waren. Hele groepen tegelijk trokken langs een bepaalde route door j beide dorpener was weer avond- j vierdaagse. Vandaag, morgen en I I overmorgen ziet men er hetzelfde I beeld. In Voorschoten is de start i J bij het Cultureel Centrum in I i Wassenaar bij de brandweerga rage. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten zal een onderzoek laten verrichten naar de wense lijkheid van een Schooladvies dienst. In beginsel heeft de Schooladviesdienst van Leiden zich bereid verklaard het onder zoek te begeleiden. Het eigenlij ke onderzoek zal verricht wor den door een plaatselijke com missie, waarin vertegenwoordi gers van alle bij de zaak belang hebbende instanties en groepe ringen zullen worden uitgeno digd. Dit zijn onder meer de Districts- Schoolartsendienst Katwijk, de besturen van bijzondere scho len, de oudercommissies, schoolleiders en onderwijzend personeel. Naar aanleiding van dit te houden onderzoek wordt de gemeenteraad gevraagd een bedrag van 10.000,- te voteren. Dit onderzoek is een voortvloei sel uit een enquête, die in het tweede halfjaar van 1972 werd ingesteld bij de hoofden van kleuter- en basisscholen. Daar uit bleek, dat ca. 280 kinderen door de schoolleiders worden aangeduid als in aanmerking te komen voor een of andere vorm van begeleiding. Als de uitslag van het onderzoek positief is, houdt dit niet direct in, dat Voorschoten zich zal aansluiten bij de adviesdienst Leiden. Aan gezien er in andere plaatsen ook plannen bestaan om te ko men tot schooladvies, bestaat er de mogelijkheid, dat het advies werk regionaal georganiseerd zal worden. ROELOFARENDSVEEN Als opvolger van de heer Boersma, welke als trainer bij DOSR gaat vertrekken, is benoemd de heer Th. van Doorneveld uit Amster dam. De heer van Doorneveld is 35 jaar oud en heeft 9 jaar als be taald speler in het eerste elftal van D. W. S. gespeeld, wt hij 2 jaar bij N.E.C. jaar bij Go Ahead onder tract heeft gestaan. De laatste 5 jaar is hij als trainer werkzaam geweest bij V. V. S. te Span broek, waar het hem drie maal is gelukt om V. V. S. naai kampioenschap te brengen. Op 23 juli komt de nieuwe trainer kennis maken. Expositie van volksuniversiteit in St. Agnes O VOORHOUT De volksuniversi teit houdt een expositie in de aula van huize St. Agnes. Bij de feestelijke opening verleende muziekvereniging „St. Caecilia" haar muzikale medewerking. Op de tentoonstelling zijn o.a. ma- cramé's te zien. De inzendingen van het groeps- en kinderclub werk bestaan hoofdzakelijk uit tekeningen en fraaie dieren van gebakken klei. De ouderen zon den enkele mooie maskers, een uil, varkens en een vis van ge bakken klei in. Tevens zijn er op de tentoonstelling opvallend mooie kubistische vormen te zien. LEIDEN De bereidheid om „door te schuiven" is groter naar mate men meer zekerheid heeft, dat men een andere woning binnen de eigen vertrouwde wijk krijgt. De wijkvereniging „Aktief" is tot deze conclusie gekomen na een onder zoek, eind vorig jaar, in de wijk tussen Voorschoterweg en Vijf Mei-laan. Het rapport van dat onderzoek is dezer dagen aan een aantal instanties en personen aangeboden. Het bestuur van „Aktief" vindt, dat het Bureau Huisvesting en de woningbouwverenigingen deze bereidheid moeten aangrij pen teneinde meer gezinnen te laten profiteren van het buiten kansje als ergens een huis leeg komt. Een actief beleid van Huisvesting en actieve me dewerking van de huiseigena ren, in dit geval de woning bouwverenigingen, ter bevorde ring van een „verhuisbeweging" binnen de wijk zal voor zeer ve len een leefbaarder situatie kun nen scheppen, zo meent „Ak tief". hoop hebben, dat ze geholpen kunnen worden met een andere woning in hun wijk. Ik bedoel mensen, die te oud zijn gewor den om dagelijks van drie, vier hoog te komen uit hun 4-kamer- flat, gezinnen die best meer zouden kunnen betalen dan ze nu doen in hun te krappe 3-ka- merflat, jonge groeiende gezin nen, die best op hogere woonla gen willen zitten. Er zijn zo meer mensen dan men denkt en officieel weet, want onze onder vinding is, dat men zich in veel gevallen in het geheel niet heeft laten inschrijven, omdat men Kwik: „Dat is een duidelijke instanties en eigenaren. Het Bu reau Huisvesting en de woning bouwvereniging Tuinstadwijk hebben al laten weten, dat zij positief staan tegenover deze zaak en waar mogelijk zullen meewerken. Al moet men na tuurlijk wel zien, dat een vrijko mende woning in het Aktief,'- gebied of in een andere wijk op een bepaald moment gewoon naar iemand uit een ander stadsdeel moet, omdat die er toevallig op grond van zijn standigheden meer recht heeft. ,Zeer velen", aldus Aktief-be- stuurder Henny Kwik. „zjtten in een precaire woonsituatie en blijven daar min of meer gela- Voor een actief beleid in deze is ten in zitten, omdat ze niet de wel de medewerking vereist van niet de hoop heeft, dal men ooit in de eigen wijk geholpen voetbal is daar de oorzaak van) kon hij aan het verzoek van LDWS voldoen. LEIDEN Trainer Halkes van Quick Boys zal volgend seizoen Lugdunum gaan trainen. Bij de Leidse tweedeklasser volgt hij trainer De Busser op, die zijn contract niet meer verlengde ermee stopt. Leo Halkes die afgelopen seizoen Quick Boys nog maar net van degradatie naar de tweede klas i kon behoeden wordt opgevolgd I door ex-Ajaxied en ex-internatio- I nal Piet van der Kuil. Bij Lug dunum staat Halkes voor de I moeilijke taak om de Leidse I ploeg weer terug te brengen bij I de top van het Nederlandse 1 amateurvoetbal, nl. de Eerste I klas. Een aantal jaren geleden degradeerde Lugdunum daaruit. Ook bij het Leidse LDWS heeft een trainerswisseling plaatsge- F vonden. Dik Sira. die LDWS dit jaar kampioen maakte van eerste klas afdeling Leiden, trekt naar Unitas L. In zijn I plaats is aangetrokken Jan de l Wolf. Deze ex-UVS speler voormalig trainer van Lugdu- E num en Katwijk zal het komend jaar de selectie van nieuwbak ken vierde klasser LDWS onde zijn hoede gaan nemen. De Wolf was er twee jaar geleden mee I gestopt vanwege tijdgebrek. maar omdat LDWS slechts één Trainer Sira (LDWS) gaat maal in de week traint (zaal- Unitas. zaak. We willen uiteraard van onze wijk geen waterdicht to maken, maar het gaat hei om de gedachte en meer aai dacht voor de mogelijkhedé! zoals wij die zien om moeilijke gevallen in de wijk op te los sen". Een teleurstellende reactie kwam echter van de woningbouwver eniging De Eensgezindheid, die grote complexen beheert achter de Vijf Meilaan (Titus Brands- malaan, Johannes Poststraat, Wiardi Beckmanstraat enz.). Men liet weten de bemoeienis van „Aktief" niet op prijs te stellen in de trant van „dat ons terrein en dat regelen wij Gemeentevlag voor Nieuwkoop in produktie NIEUWKOOP Op verzoek van het gemeentebestuur van Nieuwkoop is door de Hoge Raad van Adel te 's-Gravenha- ge advies verstrekt omtrent de juiste samenstelling van een ge meentevlag. Deze vlag, wejke thans conform dit advies zal worden gefabri- -J ceerd, wordt als volgt omschre- J ven: rood met op het midden een gebroken geel rad ter hoog te van de helft van de hoogte van de vlag, het gebroken deel aan de vluchtzijde. me* aan de broekzijde boven elkaar twee en 1 aan de vluchtzijde in het mid- 1 den één geel schuin kruisje, waarvan de lengte v-n de ar- r::*v van de hoogt* 1 van de vlag is. De gemeente Nieuwkoop zal dit j dundoek bij voorkomende e*1 geëigende gelegenheden op ge- peste wijze gaan bezigen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4