Hartbewakingseenheid bindt de strijd aan met de welstandskwaal Bouw laagbouwplan Merenwijk kan in najaar beginnen Detailhandelschool in acute lokaalnood Ziekentriduüm dicht bij oude recordgetal Politiek toneel uit Colombia in LAK-theater stad en randgemeenten Open dagen KIK in K&O OOK Wat u moet weten PAGINA 3 WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT In Nederland worden per jaar 50.000 mensen overvallen door een hartaanval, medisch „infarct" geheten. Dat is een op elke 250 inwoners. Er sterven 30.000 mensen per jaar aan de gevolgen van een hartinfarct. Voor Leiden en omgeving betekent dat er 1400 patiënten per jaar opge vangen moeten worden, of liever „slechts" 1100, want 20% van de mensen die een hartaanval krijgen sterlt thuis, voordat er medische hulp geboden kan worden. Als we nagaan dat de praktijk bewezen heeft, dat stijging van de welstand (verhoging van het nationaal inkomen) overal ter wereld gelijkertijd stijging van het aantal hart infarcten met zich meebrengt, dan is het duidelijk dat Nederland, en ook Leiden voorlopig nog handen vol heeft aan het genezen - en beter nog voorkomen - van dez.e „ontwikkelingskwaal". Gelukkig blijft de medische wetenschap voortdurend bezig aan het verfijnen en versnellen van de genezingsmetho den en in 10 jaar tijd is de sterfte aan een hartinfarct een ziekenhuis teruggelopen van 30 tot 15 procent. Hoop gevend? Nog niet genoeg. Dit zijn de overwegingen ge weest van de afdeling hartziekten van het Academisch Ziekenhuis, toen in 1968 de plannen geboren werden voor het inrichten van een „coronary care unit" een hartbewa kingseenheid. Na veel vijven en zessen is ze er gekomen en gistermiddag heeft ir. D. J. G. de Graaf, vice-voorzit ter van het bestuur van het AZL, de gloednieuwe en zeer moderne hartbewakingseenheid geopend. Eén van de twee kamers voor acute gevallen in de nieuwe hartbewakingseenheid. Links de registratie- apparatuur, die de verpleegkundigen niet alleen in de gelegenheid stelt te controleren wat er in deze kamer gebeurt, maar ook bij patiënten in andere vertrekken. (ADVERTENTIE) MUNTEN WIJ GEVEN VOOR MOOIE MUNTEN Rijksdaalders Wilhelmina 9,50 Idem Willem III c a. 30,- Idem Willem II c a. 35,- Guldens Wilhelmina t/m 1917 30,— Guldens Willem III 35,- Idem Willem II c a. 35,— Halve guldens 1898 t/m 1919 25,- Idem Willem III 27,50 Kwartjes t/m 1849 30,— Idem Willem III 70,- Idem Wilhelmina tot 1925 20,— Zilveren ronde stuivertjes 4,— Nikkelen vierk. stuivers c.a. 2,50 Nikkelen ronde stuivers 7,50 Centen 1819-1877 3,50 Halve centen voor 1909 1,50 Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. Antiquair Juwelier KORT RAPENBURG 12 - LEIDEN A. Hoogenboom verlaat de Muziekschool LEIDERDORP De directeur en medeoprichter van de Streek- muziekschool Rijnakkoord, de heer Hoogenboom gaat Leider dorp verlaten. Hij wordt met in gang van 1 augustus docent aan de Katholieke Pedagogische Academie in Amsterdam, omdat hij het bestuurlijke werk wil verruilen voor het docerende werk. De heer Hoogenboom is ongeveer 12 jaar aan de Muziekschool Rijnakkoord verbonden geweest. De hartbewakingseenheid, op de kaar. 15 verpleegkundigen wer- begane grond in gebouw 30 ,,in- ken er,, die een speciale oplei- ttrne" is een ruim opgezette, ding hebben ontvangen, rustige afdeling met 18 bedden. Zes zijn er bestemd voor patiën- Ve'dei werken er 2 fysiotherapeu- maatscjiappeiijit werkster ten met een acute hartinfarct. Zij krijgen een optimale bewa king via televisieschermen, die voortdurend hun hartritme in beeld brengen. Door de gehele afdeling heen, dus niet alleen In de kamer van de patiënt zelf en bij de „centrale desk", zijn deze televisieschermen te zien. Gaat er bij iemand iets mis, dan kan de arts of verpleegkun dige onmiddellijk zien, wie het is er. wat er aan de hand is. Di recte hulp is daardoor mogelijk. In 12 overige bedden komen pa tiënten die de ergste toestand te boven zijn en een minder stren ge controle nodig hebben. Door tele-registratie, draadloos, is het mogelijk de verrichtingen van het hart te blijven zien, zonder dat de patiënt daarvoor in bed moet blijven gekluisterd aan in gewikkelde apparatuur. Meestal verblijft men een dag of vier in de eerste, streng be waakte fase. Geschat mag wor den dat de unit 480 patiënten per jaar aan ken. Dit is een duidelijke verbetering ten op zichte van de ongeveer 250 pa tiënten met een hartinfarct die tot nu toe in het Academische Ziekenhuis konden worden opge- Bij de opening gisteren wees pro fessor dr. Arntzenium hoofd van de afdeling hartziekten erop. dat een hartbewakingseenheid „n'ets is zonder een goed team. zonder veipleegkundigen". Dat team zit dan ook geheid in el- van de unit staat de hartsDecia- list J. H. Oudhof. Is men eenmaal ontslagen uit het ziekenhuis na een hartinfarct, dan Is men er nog niet. Vaak moet men zijn leven anders en drie artsen. Aan het hoofd gaan inrichte.i, om te voorko men opnieuw een aanval te krij gen. Ook de ervaring van de on verwachtheid, de angst en de hulpeloosheid die een infarct geeft, raakt men een twee drie niet kwijt. Daarom ls goede na zorg minstens even belangrijk in het genezingsproces. Op 15 juni zal er een polikliniek wor den geopend In het Academisch Ziekenhuis, waar patiënten die een hartinfarct gehad hebben verdere begeleiding krijgen. De btdoeling van de polikliniek is aan de patiënten een begelei dingsprogramma te verschaffen op grond van een zgn. Risico- protiei. Hiervoor is nodig dat de patiënten een uitgebreide vra genlijst beantwoorden om gege- venr vast te leggen over fami liekwalen, doorgemaakte ziek ten, klachten, rook- en eetge woonten, lichamelijke activitei ten en sociale omstandigheden. Daarnaast vindt een diepgaand mec'isch onderzoek plaats. Het begeleidingsprogram, dat aan de hand van de uitkomst van de vragenlijst en het medisch on derzoek wordt opgesteld, omvat adviezen over medicijnenge- bruik, eet- en rookgewoonten, wandelen en fietsen, een psy- cho-sociale begeleiding. (Revali datie is mogelijk in het Rotter dams Zeehospitium te Katwijk aan Zee). Het ligt in de bedoe ling dat alle hartinfarct-patiën- »en van het AZL tenminste één maal naar de polikliniek worden erwezen. LEIDEN Onder het motto „Kom-kijk-kreëer" organiseert KIK haar open dagen op 25 en 26 mei. KIK is een stichting, die vele kreatleve groepen onder haar hoede heeft variërend van 6 jaar—65 Deze groepen staan onder leiding van jonge enthousiaste kunstenaars, die op hun beurt gecoördineerd worden door de kunstschilder Kees Buurman. Op genoemde dagen wordt er een tentoonstelling gehouden van werk van de deelnemers door het hele K&O-gebouw. Voorts zijn er vele demonstraties in weven, ruimtelijke vormgeving, pottenbakken en glazuren, teke nen en schilderen, vrije naald technieken, emailleren, fotogra feren en nog veel meer. Er zijn regelmatig poppenkast- en film voorstellingen, geheel door de deelnemers verzorgd. De ope ningstijden zijn: 25 mei van 19.00 tot 22.00 uur en 26 mei van 9—12 en van 14.00 lot 17.00 uur. ZEVENHOVEN In het ontmoetingscentrum kan men zich tussen 13 en 14 uur laten inschrijven voor de lan- deltocht, die op zondag 3 juni zal worden gehouden. De opbrengst is voor de kleuterschool. De afstanden zijn: 4, 6 en 8 km. De kosten bedragen respectievelijk 1. 1.50 en ƒ2. Een maquette van het laagbouwplan in de merenwijk LEIDERDORP De School voor de Detailhandel dreigt, wanneer er niet snel een oplossing wordt gevonden, in een acute lokalen- nood terecht te komen. Na een jaar zes lokalen in de Potgieter- laan te hebben gehuurd van het Agnesl.vceum komt aan deze (nood)oplossing een eind, aan gezien ook het lyceum niet ach teloos ruimtes kan rondstrooien in de richting van hulpbehoe vende college-instellingen. In zóverre wordt de toestand nu dringend voor de School voor de Detailhandel, omdat er al snel een lesrooster moet komen voor het nieuwe schooljaar. Admini strateur V. d. Wisse: „Voor half juni moet het lesrooster onge veer klaar zijn. De leerlingen moeten tenslotte weten waar ze aan toe zijn." Eigenlijk is de situatie voor de school qua ruimte nooit om te juichen geweest. De heer v. Haasteren, lid van de raad van bestuur, zegt hierover: „Onze school is nu vijf jaar oud. Je begint met enkele klassen in noodlokalen, maar je groeit na tuurlijk met de jaren. We zitten nu op drie verschillende plaat sen." Die drie plaatsen zijn de Bruggestraat, de Splinterlaan en het gebouw van de LOI. In de buurt van deze LOI heeft de School wel grond aangekocht %'an de gemeente, maar toen de bouwtekeningen voor een nieuw bouw goedgekeurd waren en het lokalenprobleem binnen een be paalde termijn verleden tijd zou worden, kreeg men plots van het ministerie van onderwijs te horen, dat niet tot de aanbeste ding van de bouw mocht wor den overgegaan, dit in het ka der van een reeks bezuinigin gen. De school was toen tijdelijk gehol pen met de lokalen aan de Pot gieterlaan. De moeilijkheden zijn nu dan weer terug, maar ze zijn groter dan ooit. Het bestuur heeft intussen allerlei instanties en scholen afgelopen om hulp, maar steeds kreeg men nul op het request. Intussen blijft men naarstig zoe ken en worden overal voelho rens uitgestoken. De heer v. Haasteren: „Het is natuurlijk niet zo dat we op straat staan. In uiterste nood vinden we al tijd wel onderdak; er zijn echt wel zes scholen, die ieder één lokaal vrij kunnen maken. Dat zou echter ook een zeer onbe vredigende situatie zijn, op zo veel verschillende plaatsen te zitten. Of de vergunning om tot de bouw over te gaan binnen kort wel vrij komt, is nog een onzekere zaak. Maar ook al gaat men nu bouwen, dan zijn we toch pas over twoe jaar ga- reed." Intussen ligt bet ótok grond in Leiderdorp renteloos braak en moeten de ongeveer 125 leerlingen en hun leraren af wachten waar en hoe ze half augustus les zullen krijgen, res pectievelijk geven. LEIDEN Het nieuwe laagbouw plan in de Herenwijk voor de bouw van 353 eengezinswonin gen en 34 2-kamer-appartemen- Montessori school krijgt ruimte in het Binnenhof LEIDERDORP In Leiderdorp zal begin augustus vermoedelijk ook een Montessorischool aan wezig zijn. Sinds enkele dagen heeft het bestuur de zekerheid om met een lagere school te be ginnen. De ruimte die hiervoor beschikbaar is gesteld door het gemeentebestuur is in een be staande school. In de loop van de maand november zal men vermoedelijk in het Binnenhof over een schoolruimte kunnen beschikken. Als schoolhoofd zal dan benoemd worden mevr. H. Verkuyl-van Ommeren. Scholieren sprinten in ÏEIDEN Op de sintelbaan in de Leidse Hout worden aan staande vrijdagavond sprintwed strijden gehouden voor leerlin gen van scholen voor voortgezet onderwijs. De activiteite staat onder auspiciën van de gemeen- telijke schoolsportcommissie Leiden. De start is om 18 uur. lussen de wedstrijden voor de verschillende leeftijdsgroepen door is er een demonstratie van de jeugd van AV Holland/De Bataveh/ AV Leiden, avond eindigt omstreeks kwart 0ver negen. ten aan de noordelijke rand van het park werd gisteravond in een gecombineerde vergadering van de commissie voor stads ontwikkeling, volkshuisvesting en openbare werken onder toe ziend oog van de architecten aan een kritisch oordeel onder worpen. Het plan is in opdracht van de Leidse bouwcombinatie „Lei- bouw" b.v. in nauwe samenwer king met het te Amsterdam ge vestigde architektenbureau Hen ri le Grand en Paul Selle, me dewerkend architekt Ton Butze- laar en de gemeentelijke in stanties ontworpen. In zijn toelichting op het plan en de sociale funktie ervan ging Butzelaar vooral in op het naast de bebouwing geprojecteerde leefmilieu van de toekomstige bewoners, de speelruimte voor de kinderen, parkeerruimten, individuele privacy van de be woner en de zorgvuldig gesi tueerde wandel- en fietsroutes naar het park, de recreatiefaci liteiten en de rondweg. De auto heeft in het plan overigens tot tevredenheid van de aanwe zigen een sobere plaats ge kregen. Met betonnen paaltjes in de secundaire wegen hoopt men „de heilige koe" van het Westen zoveel mogelijk uit de circulatie te nemen. Vanuit de gegeven situatie, is een bebouwingswijze ontwikkeld, waarbij het groen van het wijk- park via de tuinen bij de wonin gen wordt betrokken. De rand- bebouwing is op verscheidene plaatsen onderbroken, zodat via voetbruggen toegang tot het park wordt verkregen. Het totale plan is samengesteld' uit vijf typen woningen 92 split- level-woningen, waarin een ga rage, woonkamer, open eetkeu- ken, 4 slaapkamers, een badka mer, een wasruimte en een dou checel en 76 brede (6,30 m) een gezinswoningen, waarin een ber ging, een woonkamer met open keuken, 4 slaapkamers, een badkamer, een douchecel en de kap een hobbykamer. Deze twee typen woningen zouden verkoopsprijs van rond 135.000 op moeten brengen. Vervolgens 147 smalle (5,50 m) eengezinswoningen, waarin berging, een woonkamer met open keuken, 3 slaapkamers een wasruimte met douche. Dit type woning komt vermoedelijk voor rond 85.000,- „in de han del". Een aantal van deze wo ningen wordt met een extra ka mer in de kapverdieping uitge voerd. Speciale aandacht kregen de 38 schakel-patio-bungalows, waarin een open keuken, woonkamer, 3 slaapkamers, badkamer, een wasruimte, een afzonderlijke garage en een omsloten patio. Een knap stukje architectuur, maar niet vrij van kritiek. Het uitzicht vanuit de slaapkamers op de patio zou een te benauwd beeld geven van de binnen plaats, die de architecten juist als leefruimte hadden bedoeld. Tenslotte de 34 2-kamer-apparte- menten (huis), waarin berging, open keuken, woonkamer, slaap kamer, doucheruimte en loggia. Er gingen stemmen op een aantal woningen van een afzonderlijk aangebouwde praktijkruimte te voorzien. De ontwerpers hadden dergelijke plannen in gedachten, tenminste al voor vier wonin gen. De plannen van de uiteraard en thousiaste bouwmeesters zijn in middels voorgelegd aan de wel standscommissie en zijn cum laude gehonoreerd, hetgeen niet wegneemt, dat iedere potentiële bewoner voor zich zal moeten uitmaken of een gebouwtje, dat hij tot zijn „thuis" wil maken een bedrag tussen de 85,- en 135.000,- werkelijk waard is. In september hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Het ziekentriduüm is weer begonnen. Een volle Christus Dienaarkerk Is weer drie dagen lang het cen trum van gebed, bezinning en ontspanning voor talrijke zieken en invaliden uit Leiden en omgeving. Zoeterwoude Witte bedden, een ving; ik word thuis te moei lijk". Leven met een defect gaat niemand in de koude kle ren zitten. Het triduum staat deze keer onder leiding van pastor L. A. J. Claassen uit Ha- zerswoude. Even wennen voor sommigen: een jongeman met een zeemansbaardje, die van verlossing, hoop en berusting spreekt. scherm bij de ingang, toeven voorjaarsbloemen rondom, als hangende tuintjes; opkringelen- de wierook, een gezongen Ma- ria-bede, troostende en sterken de woorden, glazen met vruch tencocktail, stapels belegde broodjes, een team ijverige da mes. Dat is zo ongeveer het beeld, dat telkenjare de entou rage vormt voor het ziekentri duüm. Voor het derde jaar in ™aarnemend voorzitter J. van de Christus Dienaarkerk te Zoe- Zijp herdacht gistermorgen de terwoude. Ditmaal 220 deelne mers uit Leiden en 14 omliggen de gemeenten. Bijna een n»:ord, dat herinnert aan de beste da gen van het triduum in de Leid se Herensingelkerk, waar eens 225 zieken en bedlegerigen in drie dagen goede vrienden van elkaar werden. Het vorig jaar waren 175 plaatsen bezet. Het is een feest, da» bliikt aan te slaan. Drie dagen telt deze jaarlijkse geestelijke en lichamelijke op- frisser, die g..stermorgen begon. Drie dagen uit. Plezier, inclu sief h$t woord Gods. Een gekke vergelijking misschien, maar wil je een auto op pei: houden, moet-ie ook periodiek van bui ten en van binnen „nagelopen" Achter de 210 zieken staat een worden. Iemand van de deelne- staf van zo'n 100 personen: wit- mers ze: gistermiddag: „Fijn is geschorte dames, keukenprin- dit, ook voor m'n eigen omge- sessen die rekening moeten hou- overleden voorzitter van het tri- duumcomité. Kees E. M. Stol wijk, en Mej. Snelderwaard, ja renlang EHBO-medewerkster, die eind vorig jaar bij een onge luk om het leven kwam. EH- BO'ers zijn krachten die je nau welijks in dit „bedrijf" kunt missen. Hoogtepunten; een be zoek van Zoeterwoudes loco-bur gemeester A. C. J. Duindam met echtgenote en het muzikaal onthaal door musici van de fa milie Wesselingh uit Hazerswou- de; het dameskoor van de He- rensinge parochie en het koor van de Willibrordkerk uit Oegst- geest verleenden op de eerste dag bijzonder gawaardeerde medewerking. den met 58 diéten, zusters met helpsters, druk In de weer in de kerk. EHBO-leden en Rode Kruismensen, die zeer geprezen moeten worden, want ,,ze sjou wen zo geweldig". Buiten in de warme zon zaten gistermiddag, voor de ingang, tijdens een adempauze enige medewerkers een kaartje te leggen. Men is erg gelukkig met Zoeterwoude als plaats van verkwikking, er is ruimte en er zijn prima ac commodaties voor een ziekentri duüm met bijkomende proble men. Gastheer deken A. Lamot is men daarom ook zeer dank baar voor zijn beschikbaar ge stelde complex. Vanmiddag trad de heer P. J. On derwater op voor de triduum- gangers. Het werd een prachtige voorstelling met zijn bekende poppentheater. Het dameskoor van de Christus Dienaarkerk zong vanmorgen tijdens de eu charistieviering een mis van Perosi. De zieken weten het triduum-ont- haal op prijs te stellen. Er was dit keer zelfs en geschenk van een vrouwelijke patiënt. Ze bood het triduum-comité een "ver hoogde bril" aan. Een praktisch cadeau. Vorig jaar vond ze de gelegenheid „te laag". LEIDEN Vanavond (reedt de Colombiaanse toneelgroep „La Can- delnria" op in het LAK-thcater met het politiek geëngageerde stuk „La Ciudad Dorada". In drie bedrijven, die zich achtereenvolgens afspelen op het platteland, in het dorp en de stad, drnniatiscren /.ij economische uitbuiting, politieke en culturele manipulaties, het ver zet daartegen van de volksklasse en de reacties hierop van de ge vestigde belangen. Met „La cludad Dorada" Is de groep ook ge weest naar het internationale studentcntoneelfestivul in Nuncy. „La Candelaria" maakt een tour nee door Nederland, georgani seerd door de actiegroep Colom bia te Amsterdam. Een inlei ding op het stuk wordt gegeven door twee leden van de actie groep. van wie een werkzaam is geweest als maatschappelijk werkster in Bogota (Colombia). Het stuk wordt in de Spaanse tdal gebracht, manr het pro gramma geeft een uitgebreide Nederlandse uitleg. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. ,,La Candelaria" werd in 1966 opgericht. De groep was een antwoord op een steeds sterker wordende behoefte van veel Colombianen om hun individuele onvrede en bezorgd heid over de situatie in hun land te kunnen kanaliseren. Of schoon de groep zich ook toelegt op plastieke kunst, het politieke lied etc., is het theater toch wel zijn voornaamste activiteit. „De wijde vlucht*' trekt er weer op uit met de jeugd LEIDEN De Leidse Christelij ke Relscentrale "De Wijde Vlucht" organiseert reizen voor mensen tussen de zes en 23 Jaar. Dit' seizoen staan er 17 tochten op het programma. Voor 10 van de 17 reizen ls nog volop plaats in alle genoemde leeftijdsgroepen. "De wijde cluvht" organiseert reeds vanaf 1958 jeugd- en jon gerenreizen tegen sterk geredu ceerde prijzen. Informatie hier over kan men verkrijgen bij de heer H. Breedeveld, p/a Haven 40, Leiden, tel. 44755 (overdag) en de heer P. Eradus, Ch. de Bourbonhof 7, tel. 30259 (na 18 uur). LEIDEN K en O organ's eert 26 mei een excursie na ir Mole naarsgraaf, Langerak en Kin derdijk. Vertrek v„r.af de Ca- renmarkt 8.30 uur. Opg'.ve bij K en O. Oude Vest 31. tel. 51841. ZEVENHOVEN De op brengst van de onlangs ge houden kledinginzameling be draagt ruim een ton. In het najaar za! eveneens weer een inzamelingsactie gehou den worden. TER AAR De afdeling van het Wit Gele Kruis en de onderafdeling begrafenis fonds ..Sint Jozef" houden a.s. vrijdag hun ledenverga dering in het wijkgebouw. Er worden vervangers voor de heer Kolman en de heer Kroft gekozen. Aanvang 20 LEIDEN Pater Piet Wes- seling. voor wie In Leiden- Noord thans een actie wordt gevoerd om hem aan een auto te helpen, zal zondag in de Bijkerk in de Kooi af scheid nemen van de buurt. Hij zal dan ook nog het nodi ge vertellen over zijn nieuwe werkgebied Kenia De dienst begint om 10.30 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3