Beeld van Fatima niet naar Madrid SOVJETS WILLEN DIEP ONDERZOEK NAAR RELIGIE Een sensationele zwarte lady en twee gentlemen van Verona Shakespeare a-go-go! KORTE METTEN Londen enthousiast over vrolijke nieuwe musical van Hair-componist MacDermot 33* WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Hulpkerk bij catastrofale droogte De pauselijke raad voor ont wikkelingszaken „Cor Unum" komt 6 juni in extra vergade ring bijeen om de bestrijding van de gevolgen van de droog te te coördineren, die momen teel India en een aantal landen van Afrika en Latijns-Amerika teistert. Aan de bijeenkomst zullen ook vertegenwoordigers van de ge troffen landen deelnemen. Reeds vele nationale katholie ke organisaties hebben hulp gezonden of toegezegd. Het Va- tikaan zelf stelde ongeveer 150.000 gulden beschikbaar. Ook de commissie voor nood hulp van de katholieke hulpor ganisatie Caritas Internatio- nalis" die 25 mei bijeenkomt, zal zich met deze rampzalige droogte bezighouden. De' Ne derlandse afdeling van deze katholieke organisatie „Mensen in Nood" te Den Bosch (giro 1111222) heeft samen met gere formeerde, hervormde en oe cumenische instanties per ad vertentie een herhaalde oproep gedaan om de gevolgen van deze ramp te beteugelen. De Nederlandse actie richt zich met name op India. Het verbod van de bisschoppe lijke raad van Madrid om bij een nieuwe tocht van het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fa tima door Spanje ook dit bis dom aan te doen heeft een krachtige polemiek uitgelokt. Om het foit te vieren, dat een kwart eeuw geleden het beeld, dat in Fatima staat, voor de eerste maal door Spanje werd rondgedragen, wilden verschei dene traditionalistische organi saties een nieuwe tocht langs de diocesen organiseren. Achtergrond van het Madri- leense verbod is, dat kardinaal Enrique y Tarancon en zijn hulpbisschoppen op een mo ment, dat de kerk van Spanje in volle evolutie is, vermijden willen, dat het beeld zou wor den misbruikt voor integralisti- sche en politieke doeleinden. De oproep van Fatima te bid den voor de bekering van Rus land zou volgens de kerkelijke leiders kunnen worden benut door de traditionalisten tegen de sociale hervormingen die in de kerk van Spanje worden na gestreefd. In het bijzonder geldt dit voor die groeperingen, die zich onlangs keerden tegen de „rode bisschoppen" en met na me kardinaal Tarancon „tegen de muur wilden zien geplaatst. Wereldraad gaaf ook indianen steunen De wereldraad van Kerken heeft de bij hem aangesloten kerken dringend verzocht al hun invloed op de ondernemin- in hun land te gebruiken, op dat deze hun beleggingen te rugtrekken in de landen van Zuidelljk-Afrika die een „ra cistisch systeem" kennen. De commissie van de raad, be last met het opstellen van het program ter bestrijding van het racisme, heeft zich in Ge neve beziggehouden met de vraag in hoeverre de investe ringen in Zuid-Afrika, Nami bië, Rhodesië, Angola, Mozam bique en Guinee-Bissau de po sitie van de blanke minder heidsgroeperingen in deze lan den versterken. In het communiqué dat na af loop van het overleg is uitge geven, wordt gezegd dat de Wereldraad gekant is tegen het principe achter de instelling van de bantoestans in Zuid-Afri ka en dat bij inesteringen n deze bantoestans als „een van de voorwaarden voor de be stendiging van een in moreel opzicht door en door slecht sy steem", beschouwt. In het kader van zijn strijd te gen het racisme heeft de We reldraad voorts bekendge maakt dat hij van plan is fi nanciële steun te verlenen aan de indianen in de VS en Cana da. De raad veroordeelt met kracht de „in de VS toegepas te politiek van uitroeiing van, groepsmoord op en uitbuiting van de Indiaanse bevolking". De Wereldraad zal gegevens verzamelen over de toestand van de Indianen in de VS en Canada en in overleg met ver tegenwoordigers van de India nen een plan uitwerken voor het verstrekken van gelden als hierom gevraagd mocht wor den. Priesterwijding vrouw geen onderwerp van gesprek In de onlangs door de paus in gestelde commissie voor de rol van de vrouw in kerk en sa menleving zal niet gesproken worden over de vraag of vrou wen in de katholieke kerk in de toekomst de priesterwijding kunnen ontvangen. De woordvoerder van het Vati- caan voor de pers, Federico Alessandrini heeft dit desge vraagd bevestigd. De tekst van een werkdocument is inmid dels aan de bisschoppenconfe renties gestuurd. De Schotse dominicanes Therese Mcleod, lid van de commissie, heeft er- ondertussen al tegen geprotes teerd, dat de leden van de commissie zelf het papier nog niet hadden ontvangen. Dat kwam echter, aldus Alexandri- ni, omdat de commissie nog niet bijeen was geweest. Het centrale comité van de communistische partij in de Sovjet Unie wil een speciaal re searchcentrum oprichten voor^ onderzoek van de problemen van religie en wetenschappe lijk atheïsme. Aan het laatste moeten, op verlangen van de leiding van de partij, in toene mende mate ook sovjet-sociolo gen deelnemen. werken in de strijd tegen de godsdienst en de godsdienstige genootschappen. Het propagan- dakader, ook aan de basis moet op aanwijzing van het in stituut, ervoor zorgen, dat in een bepaald gebied tenminste één functionaris uitsluitend voor deze taak wordt vrijge steld. Achtergrond van het besluit is, dat de propagandisten van de partij overbelast zijn. Vooral op het platteland moeten zij veel werk verzetten, zoals het mobiliseren van de bevolking bij de oogst, het toelichten van besluiten van staat en partij en het geven van ideologische scholing. Daarbij komt, vol gens het centrale comité, het anti-godsdienstige werk in het gedrang. „Er is geen bijzonde re belangstelling voor het doorvoeren van ingrijpende an ti-godsdienstige maatregelen, die invloed op de massa heb ben", aldus het comité. Met Ingang van 30 mei gaat de Engelse afdeling van Pax Christ! elke week posten bij de Portugese ambassade in Lon den uit protest tegen de Por tugese houding ten opzichte van dienstweigeraars. Gewetensbe zwaarden moeten gevangenis straffen uitzitten tot achttien jaar toe. Hun gezinnen blijven onverzorgd achter. Pax Christ! wijst op de tegenstelling tussen de katholieke leer over gewe tensbezwaarden en de praktijk ervan in het zich katholiek noemende Portugal. De bisschoppen van West- Duitsland hebben honderddui zend mark beschikbaar gesteld aan de maatschappij voor on derzoek van vrede en oorlog. De maatschappij werd in 1969 in het leven geroepen op initia tief van de Westduitse bonds- president Gustav Heinemann. Aan de theologische hoge school van de gereformeerde kerken te Kampen studeren momenteel 385 studenten, van wie vijftig eerste jaars van de eenendertig buitenlanders zijn er elf afkomstig uit Zuid-Afri ka, blank, bruin en zwart. Op zes maandagen van het jaar wordt bovendien postacade misch onderwijs gegeven aan honderddertig personen, meest Predikanten. Een werkgroep van de dio cesane Pastorale Raad van het bisdom Breda heeft een rap port samengesteld over „Kind en Kerk". Het rapport, waar van eindredacteur is de heer J. C. Dekkers, neemt de ou ders, leerkrachten, het kind, de kerkelijke gebruiken en de onderwijsmethodiek onder de loep. Het is voor vijfendertig cent plus porto verkrijgbaar op het adres Veemarktstraat 48 in Breda. t Het Vaticaan heeft zich ver zet tegen de benoeming van de Austarlische diplomaat Dudley MacCarthv als eerste gezant van zijn land bij de Heilige Stoel. De reden hiervan is, dat het eerste huwelijk van de 62- jarige protestantse diplomaat op een scheiding Is uitgelopen. Hoewel zij al in de jaren dertig werd gesticht heeft de congregatie van de missiezus ters Dominicanessen in Polen eerst nu twee zusters kunnen uitzenden en we! naar Argenti nië. De tweede wereldoorlog en de ontwikkeling in het Po len van na de oorlog hadden het uitvoeren van de eigenlijke doelstelling verhinderd tot nu toe. Nog altijd blijft de bijbel een bestseller onder de jonge ren in de Verenigde Staten, zoals blijkt uit een studie van de katholieke wereldbond voor bet bijbelapostolaat. Bijzonde re belangstelling hebben de jongeren volgens de bond, voor Je socia'e thema's die in het Oude en Nieuwe Testament worden behandeld. Geliefde Telwoorden zijn gerechtigheid, vrijheid, armoede en vrede. (Van links naar rechts), Michael Staniforth als Speed, Benny Lee als Launce, Ray C. Davis als Proteus en Samuel E. Wright als Valentijn zingen een van de 40 songs, gecomponeerd door Galt „Hair" Mac r Dermot. Een van de grappigste figuren uit de show is Thurio (de Britse kleurling Derek Griffiths)hier gecon fronteerd door inwoners van Verona en Milaan. heeft. Van het oorspronkelijk» verhaal dat duchtig gemoderni seerd werd, blijft alleen de kern over, maar die wordt dan ook trouw weergegeven in echte Shakespeare-stijl. Liefde overwint Twee boezemvrienden, Proteus en Valentijn, zoeken hun geluk, de ene in Verona, de andere in Mi laan. Proteus is verliefd op Ju lia en zweert haar eeuwige trouw. Maar ook hij wordt aan getrokken door de lichtjes van de grootstad. Zo komt Proteus gen. Proteus, schitterend ge speeld door de Loodense zan ger-danser-acteur Ray C. Davis oogst op een gegeven moment enorm veel succes met een sprankelende calypso. Zijn te genspeler, Valentijn, is de Ame rikaanse neger-akteur en -zan ger Samuel E. Wright, een jon ge zwarte reus met een prach tig stemgeluid. Wright is echter pas in zijn element als hij met Brenda Arnau op de planken staat. De songs van dit zwarte duo vormen de hoogtepunten van deze geweldige show. Mobiel „Twee heren van Verona" wordt gespeeld tegen de achtergrond van een reusachtige stellage, gemaakt van bamboestokken cn planken. Dit décor, waarop de acteurs en actrices lustig dan sen en zingen, alsof het hele ge zelschap uit acrobaten bestond (soms staan ze op de hoogste etages bloemblaadjes uit te wer pen of zeepbellen te blazen), herinnert een beetje aan de brandladders in de achterbuur ten van New York. Daar is deze rock-musical trouwens geboren, in 1971. als hoogtepunt van het plaatselijke Shakespear» Festi val. Een mobie! theater toerde die zo mer rond om de nieuwe show op te voeren voor blanken, ne gers en Puerto Rlcanen In open bare parken en op speelplaat sen. De musical groeide en werd voortdurend aangevuld en verbeterd. In het begin bevatte hij slechts een handvol songs. Uiteindelijk werden het er haast 40. Iedereen, die erin speelde of eraan meewerkte, droeg zijn steentje bij om er een fantasti sche show van te maken. Op 1 december 1971 vond de premiè re plaats in het St. James Thea tre aan Broadway. De volgende morgen stond het al vast, dat „Two Gentlemen of Verona" een topper zou wordeen. Later viel de beslissing om ermee naar Engeland te trekken. De Londense versie overweldigt sinds 26 april het publiek. Ze blijft minstens tot Kerstmis van dit Jaar in het Phoenix Theatre aan de Charing Cross Road. (Van onze correspondent Roger Simons). LONDEN Geef de Amerika nen een idee en ze maken er een musical van. Het kan ze niet schelen wat het is. Des noods zetten ze het telefoonboek van Manhattan op muziek, met de nodige dansnummertjes er bij. Of ze nemen een toneelstuk van Shakespeare, omdat die ouwe heer toch niet kan moppe ren als er geknoeid wordt met zijn werk. De blijspelen van En geland» grootste toneelschrijver oefenen kennelijk een sterke aantrekkingskracht uit op men sen, die muzikale shows maken. Stukken zoals „Two gentlemen of Verona", een verhaal over lief de en ontrouw dat door Shakes- ranke hinde over het podium kronkelt. B. J. Arnau (Brenda voor vrien den en kennissen) zingt in de laatste James Bond-fijm, „Live and Let Die". Ze heeft een pla tencontract afgesloten met RCA. Haar nieuwe single, „Baby, don't get hooked on me", is een topper. Brenda groeide op in de Ameri kaanse stad Cleveland (Ohio). Ze vertelt, dat ze ooft op het punt gestaan heeft van klooster zuster te worden, een religieuze faze, die kennelijk voor goed tot het verleden behoort. Brenda was nauwelijks 10 jaar toen ze haar eerste plaatje maakte. Zes Dansen Na haar terugkeer in Engeland werd Brenda Arnau de rol van Sylvia aangeboden in „Two Gentlemen of Verona". Ze stond op het punt van toe te happen, toen ze vernam dat ze in die show moest dansen. „Ik ben geen danseres",bekende Bren da, maar ze werd toch aange worven. Daarna kreeg ze vijf weken lang iedere dag dansles, met het gevolg dat ze in de nieuwe musical over het toneel huppelt als een derwisj, die in extase geraakt is. (B. J. Arnau) wust de amoureuze Valentijn (Samuel peare gezwind neergeschreven werd toen hij dringend geld no dig had. Lang niet zijn beste werk, maar toch een leuk stra mien voor een daverende rock show, vooral wanneer de mu ziek gecomponeerd wordt door een meester in dit genre, Galt MacDermot, wiens andere rock-musical, Hair. nu al vijf jaar loopt in Londen. Op Broadway werd de muzikale versie van „Twee heren van Verona" in een ommezien de beste musical van 71-72. Van toen af stond het vast, dat hij naar Londen zou komen. Nu is het zo ver. Meteen heeft het West End er een nieuwe attrac tie bij voor toeristen uit heel de wereld. Topper Wright hooghartig af. De ster van deze nieuwe show is een sensationele Amerikaanse negerin, Brenda Arnau (28) een stuk vuurwerk dat nu door de hele beau monde van Londen beschouwd wordt als het vlees geworden bewijs van „black is beautiful". Voor de première van „Two Gentlemen of Ver ona" kende haast geen mens haar. D,e volgende morgen was ze beroemd. Iedere Londenaar is in de wolken over Brenda's krachtige stem en lange benen, die als twee enorme, goedge vormde repen chocolade uit de open zijkant van haar nauw sluitende lange witte japon ko men piepen, terwijl zij als een jaar later trok ze naar San Francisco om er voor kapster te leren. Om de lessen te kun nen betalen, werkte ze 's avonds als go-go-dansers in een club. Ofschoon Brenda Arnau een erg goede kapster werd, bleef de showbusiness haar aantrekken. Ze zong voor haar klanten in haar kapsalon te Beverly Hills en probeerde zich te laten enga geren door het orkest van Tom my Dorsey. Die poging misluk te, maar ze mocht wel optreden met Duke Ellington in Las Ve gas. Enkele tijd later kreeg B. J. Arnau een rol te speten in de niet bijzonder succesrijke film „Finian's Rainbow" met de En gelse zangeres Petula Clark. Nadien werd Brenda gekozen als eerste zwarte „pin-up" van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. Ze bracht een jaar door bij de troepen in het Verre Oosten en ging vervolgens in Pa rijs wonen, vanwaar ze tenslotte in Londen terechtkwam. Brenda Arnau mocht er zingen in de P'ayboy Club en werd geënga geerd voor de blote show „Oh! Calcutta". Toen vond ze. dat het stilletjes tijd werd om zang les te nemen. Na „Oh! Calcut ta" (een show die het in Londen nog steeds doet) volgde een langdurig engagement in Britse en Amerikaanse cabarets. "In 't begin had ik het niet door, dat Sylvia een prachtrol was", vertelt Brenda. „Ze zeggen, dat succes een mens verandert. Met mij is dat zeker het geval. Ik word erdoor in vervoering ge bracht. Maar terzelfdertijd ben ik doodsbang, omdat ik weer zo veel wijzer geworden ben. Ik ga les nemen in het acteren, want ilk ben nog niet waar ik komen wil. Ik wil echt een grote ster worden. Ik ben ervan overtuigd, dat ik dat doel kan bereiken als ik mij er werkelijk voor in span". Wie „Twee heren van Verona" gaat zien. zal die uitspraak al vast niet betwijfelen. Brenda Arnau is de grote vedette van die show. Telkens wanneer zij op het toneel verschijnt en in het begin duurt dat wel even krijgt het publiek in de zaal een elektrische schok. Je wordt di rect gewaar, dat de grote meer derheid van de toeschouwers speciaa! gekomen is om haar te bewonderen. Haar gezang en dans zijn gloeiend „hot" en haar energie schijnt onuitputte «ik. ,.Two Gentlemen of Verona" is een modern en pikant mengel moes van „Hair" en Shakespea re. met wel 40 sprankelende roek-nummers, van de beste die MacDermot ooit gecomponeerd eveneens terecht in Milaan, waar zijn boezemvriend Valen tijn kennis aangeknoopt heeft- met Syivia, de dochter van de hertog. Deze mooie zwarte vrouw gaat trouwen met een edelman. Proteus vergeet zijn Julia en dingt naar de hand van Sylvia. Maar hij heeft geen schijn van kans en krijgt bovendien ruzie met Valentijn. Uiteindelijk komt alles in orde: Valentijn krijgt Sylvia en Proteus trouwt Julia, die met een vriendin, beiden vermomd als man, naar Milaan gekomen is om haar ontrouwe vrijer in de gaten te houden. De Amerikaanse tekstschrijvers John Guare en Mel Shapiro heb ben van dit stuk een eigentijdsee hutspot gemaakt, waarin onder méér de hertog van Milaan (Keefe West) een neger in een militair fantasie-uniform sterk doet denken aan president Nixon. „Stem voor mij", zingt hij vrolijk, „cn dan zal ik de jongens terug laten komen van het front". Ofschoon dit politieke aspect van de Vietnamese oorlog nu voor bijgestreefd is, doet dat dave rende nummertje het erg goed. Heel de show zit vol grappige vondsten en dolle moderne si tuaties. Er wordt weinig gespro ken, maar des te meer gezon-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13