Motorcoureurs hebben bedenkingen tegen verbeterd „Zandvoort" Kuiper klimt, Karstens zakt de Giro in HALLER WIL TERUGGAAN WOENSDAG 23 MEI 1973 LEIDSE COURANT Jos Schurgers in volle actie tijdens één van de races om de wereldtitel ZANDVOORT Beveiliging van het autocircuit in Zandvoort is een zaak waar niets op aan te merken zou zijn, wanneer het initiatief voor de motorsport, de minst draagkrachtige gebruiker van deze baan, geen nadeel met zich meebrengt. Maar na de rampdag in Monza, waarbij Passolini en Saarinen het afgelopen weekeinde het leven lieten, is vooral bij de „ooggetuigen van het dramatische on geluk" de discussie daarover sterk toegenomen. En als a.s. zondag in Zandvoort de openingswedstrijden van het seizoen beginnen, met een baan die bovendien nog niet volledig klaar kan zijn, zullen ve len zich afvragen of dit wel zo nodig moet. raakt en tegen een zo dicht bij de baan terecht te komen met belandt, loopt bij de hoge snel heden die tegenwoordig gehan teerd worden, de kans weer in de baan erecht te komen met alle eventuele gevolgen van dien. Ook voor de andere deel nemers. Voor de motorsport maar nogmaals, de kleinste en minst draagkrachtige gebruiker van het circuit is noodzake lijk een vangrailbeveiliging op veel grotere afstand, 10 tot 20 meter, zeggen insiders, die het gevaar van terugkaatsen, nage noeg uitsluit. „Maar", herhaalt projectieleider Haaften, van een open circuit kan geen mens ter wereld een maximaal bevei ligd motorcircuit maken. Het zijn nu eenmaal twee totaal ver schillende eisenpakketten. Waar mogelijk, hebben we wel met de belangen van beide groepen rekening gehouden, ui teraard". HELMUTH HALLER terug naar huis TURIJN De Westduitse voetballer Helmuth Hal- Ier heeft besloten naar zijn land terug te gaan. Dit besluit komt na een 11-jarige voetbalcarrière in Italië. Over een paar maanden zal de speler van Juventus uit Turijn naar zijn geboorteplaats Augsburg terugkern. Waarschijnlijk zal hij gaan spelen voor een Westduitse voetbalcub. Dc 34-jarige Halier speelde afgelopen zondag in de ploeg van Juventus die toen het Italiaanse kam pioenschap behaalde. Hij zei dat hij eerst nog voor een nieuwe overwinning wilde zorgen voor zijn terugkeer naar West-Duitsland. „Ik hoop mee te spelen op 30 mei in Belgrado voor de Europabeker en ik hoop dat we dan tegen Ajax zullen winnen. Ik zal misschien alleen maar voor de eerste helft opgesteld worden", aldus Haller. Halier werd in 1962 door Bologna aangekochht. Hij heeft daar tot 1968 gespeeld. Daarna ging hij naar Juventus. De Nederlandse autorensport vereniging heeft eind vorig jaar een plan ter verbetering van het circuit van Zandvoort op de tafel van de plaatselijke burge meester en wethouders gelegd, waarin vooral met de eisen van de internationale topautosport- coureurs terdege rekening werd gehouden, om zodoende de Grand Prix 1973 weer te kunnen organiseren. Eisen die echter strijdig blijken te zijn met de veiligheidsbelangen van de mo torsportcoureurs. Want de vang- railbeveiliginng, die aange bracht is, staat op een afstand van vijf meter van de baan. „Het maximum dat nog geac cepteerd werd door de interna tionale autosportbond", zegt projectleider A. G. Haaften, die met pinksteren misschien met de verbetering van het circuit helemaal klaar kan zijn. ..Daar- De vraag rijst of er bij een situa- mee wordt voorkomen dat een tie als deze mensenlevens in ge- Gijs uit de baan rakende auto dwars komt te staan en recht op de vangrail afvliegt. Ware het dat deze aard van beveiliging voor de motorsport evengoed aan vaardbaar was. Maar dat is het hem juist. Wie uit de baan vaar mogen worden gebracht. Ook al vertegenwoordig je een minderheidsbelang, wordt het risico dan niet te groot? Wordt het gevaar geen te angstwek kend verschijnsel, te meer om dat de wedstrijden ook die Lennep was één van de adviseurs bij de verbetering de motorsportbond van de motorsport steeds dat moet nu voel vlugger vol- grotere importantie krijgen, en tooid worden". omdat de snelheden natuurlijk Maar toen Jos Schurgers, één van AOSTA De vraag rijst ot Eddy Merckx nu reeds de 56e ronde van Italië heeft gewonnen. Met twee over winningen in vier etappes heeft de Belgische vedette in feite de ronde beslist. Slechts een valpartij kan hem van zijn tweede ach tereenvolgende Girotriomf Sfhouden. e vierde etappe die de ronde vqor de eerste maal in Italië bracht, over een zeer geacci denteerd terrein, waarin de berg San Carlo van 1973 meter, besliste Merckx in de eind sprint. De slag ontbrandde bij de Mont Blanc door een demar rage van Zilioli. Het was de lldac: l. Merckx (Bel) 4.43.30 2. Pqpnte (Sp) op een seconde; 3 Bat- Jaglinl (It) z.t.4 A.ia <S> z.t .5. «er de Vlaemlnck (Bel) op 24 se- Jden6. Perurena (Sp) z.t 7 CL -Jndl (It) z.t.; 8. Pnollnl (It) z.t.; MBltossl (II) z.t.. 10. Motta (It) JV 14. Henny Kuiper (Ned) z.t,; 53. Gerben Karstens 4.48.36. Ugemeen Klassement: Merckx 21.16.34; 2. Bltossl op 29 »ee.: 3. Roger do Vlaemlnck z.t I Pftnlzza op 37 sec 5. Fuente op 61 «et; 6. Battafillnl z.t 7. Rltter op 06; S. Kuiper z 9. Pogglall up UI: 10. Fuchs (Zwlt) z.t 46. Kar- «Ais 21.21.33. eerste maal dat de Mont Blanc- tunnel, door wielrenners werd gebruikt. Het peloton werd in •takken gescheurd bij de be klimming van de vreselijke San C^rlo, waar zoals verwacht de ise klimspecialist José Ma ngel Fuente dc groep aanvoer de. In de afdaling nam hij 30 «econden voorsprong, maar Mèrckx kon hij niet helemaal losrijden. Deze sprong naar zijn »iel met nog 20 kilometer te rij den. Bij het ingaan van de laat ste beslissende kilometer leid den Merckx en Fuente, dicht gevolgd door Gonzalo Aja en Bettaglini, die zich het peloton hadden losgerukt. Met de finish in zicht toonde Merckx weer eens zijn geweldi ge mogelijkheden en reed Fuen te kansloos op enkele lengten. Op zijn voornaamste concur rent, de Italaan Franco Bitossi heeft hij nu een voorsprong van 29 seconden. Henny Kuiper werd 14e en is nu achtste in het algemeen klassement. Feyenoord heeft belangstelling voor jeugd CDS (Van o sportredactie) DEN HAAG Feyenoord heeft belangstelling voor Peter Koers en Goof van Andel, jeugdspelers van GDS. De besprekingen over een eventuele transfer zijn gaande. Loek van Noord verlaat VUC om bij Wilhelmus te gaan spelen. Jan Mars, de trainer van Crom- vliet, gaat weer spelen. De Ooievaars kan zijn komst tege moet zien. Gerard Zegeling ver laat ODB om bij RCDH te gaan voetballen. Hij wordt daar te vens trainer. Trainer Pisters van de Flamingo's is vertrok ken naar ODB. elk jaar opnieuw oplopen. Jaap Timmer, woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging, zeg ten slotte: „Tussen de T T van As sen en de grote prijs in België staan voor het eerst grote inter nationale wedstrijden in Zand voort op het programma. Een prachtig streven natuurlijk, maar waarover toch de nodige bedenkingen bestaan. Is dat in de huidige omstandigheden wel verantwoord?". Geen vraag, waarop het antwoord tot de competentie van projectleider Haaften behoort, maar hij zegt wel: „Mijn taak moet u zo zien: Ik heb zoveel geld (de vingers van de spreker komen dicht bij elkaar) en ik kan daarvoor zo veel werk leveren. Meer kan ik er ook niet aandoen". Het Op dit motortje zal Jos Schurgers nooit onderuit gaan. De op dit moment kansrijke coureur (rechts) in de strijd om het wereldkam pioenschap vindt dat er aan de veiligheid van de motorcoureurs op Zandvoort te weinig is gedacht. Links Jan de Vries. waar. Wat de „uitvoerder" van de firma Smallegange in een recordtijd voor werk heeft moeten verrichten, verdient al leen maar bewondering. „We hadden afgesproken dat we voor 15 december alle tekeningen en berekeningen rond zouden heb ben, zodat een dag of wat later de gemeenteraad reeds een be slissing kon nemen. Daarvoor hebben we toen een ideaal plan opgemaakt. Dat was echter veel te duur. Daarom hebben we wat verbeteringen, die nu in een ge leidelijke afbouw in fasen ge realiseerd worden, moeten laten vallen om de prijs aanvaard baar te maken. En die is nu aarvaardbaar (2,4 miljoen), en de werkzaamheden die 9 april jl. begonnen, worden onder hoogspanning uitgevoerd. „Normaal is het een project van ongeveer anderhalf jaar, en Nederlands topcoureurs, giste ren over het nog wanordelijke circuit liep, schudde hij veelvul dig zijn hoofd. „Je kan wel steeds zeggen, er is geen geld, en daar wil ik ook wel begrip voor opbrengen, maar ik be grijp toch niet dat zoiets kan gebeuren. Waarom kan er in de bochten van het circuit wel een grotere afstand van de vangrail tot de baan bestaan. Mag dat van de internationale autosport bond dan wel? En waarom zijn er andere autocircuits in Euro pa, waar ook Grand Prix wor den gereden en waar de vang rail ook veel verder van de baan staan? Ik begrijp het niet. Het is voor ons, motorrijders, veel gevaarlijker, deze beveili ging. En dan nog iets: ik hoor dat Gijs van Lennep wel een stem in de verbetering van het circuit heeft gehad, althans zijc mening is gevraagd. Waarom hebben de mensen die zich met dit project bezig hielden, ook hun licht niet opgestoken bij de motorcoureurs, die tegenwoor dig in de wereld zo veel invloed uitoefenen?" Dan mag de woordvoerder Jaap Timmer daar onmiddellijk wel op in springen met de mededeling: „maar er is wel inspraak van de zijde van de KNMV geweest", De kritiek van Jos Schugers doet gerechtvaardigd aan. De man die momenteel tweede in het wereldkampioenschap staat achter Kent Andersson, klimt a.s. zondag op zijn motorfiets met de gedachte dat het circuit voor een motorrijder allerminst optimaal beveiligd is en dat is toch een gedachte die hem geen genist gevoel meegeeft. HANS DE BRUYN-. Cupvoetbal in Den Haas tog-beker werd gisteravond het duel Scheveningen—VIOS ge speeld. De ontmoeting op het veld van Laakkwartier eindigde in een overwinning van 3—1 voor Scheveningen. Voor de vierde ronde van het toernooi om de districtsbeker speeTden Velo en Alblasserdaru gisteravond tegen elkaar. Da Wateringers wonnen met 3—1. KNVB en clubs zijn 't eens Den Haag In een gesprek tus sen de KNVB en vettegenwoor- digers van de clubs die hun spe lers beschikbaar stellen voor het Nederlands elftal, is volledi ge overeenstemming bereikt ten aanzien van het trainings- en wedstrijdenprogramma van het nationale team voor het seizoen 1973/74, waarin o.m. de reste rende kwalificatiewedstrijden worden gespeeld voor het toer nooi om het wereldkampioen schap in 1974 in West-Duitsland. Resultaten Hilversum >l*««llu-prljs 2000 2.48.6; 2. Kwik V; 3. Toto winnend: 10,30 2,40 koppel 5.60 trio Ribes-prijs (Ie a(dellnKl Ollvlet 2 Kanonn; 3. Kolonel, 'innend: 3.30 plaats 1.50 1.71 Toto 'PPel 7.30. Moerbei-prijs 2000 Jasper (M. Brouwer 2.49.1: 2. Kwl- v.d. Togt) 2 63.7: 1. Kapitein Scotch (L. Srhoonhoven 2 44; 2. Juweeltje Carlos; 3. Junior 10 plants 1.70 2.&I 2.60 ki.ppcl 11 10 I IterordprlJ* 1600 i W (M. v.d. Togl) 2.09, 2. Kapitein Sister B. 8. Karin. Poto winnend 5.30 pl 1.70 2 40 1.70 koppel 10.40. [*a*mljn-prlj* (Ie afdeling) 2040 meter Gvas <W. Hauber) 3.50.7; 2. Ictro Quick 3. HlKKin. foto winnend 3 00 pl 1.50 1.50 2.50 3. Iron Bulter Toto winnend 4 70 pl 1.70 I 40 1.80 koppel 7.30 llnirlnnm-prljs 2000 meter met auto- 1. Kitty G (P. Sagen) 1.22,9; 2. Ina Z. 3. Julius Caesar. Toto winnend 144 40 pl 7,80 1.50 2.30 koppel 6.00 trio 1003.20 niliehprljs <2o utdelInKi 2440 meter. 1. Lou Hafheweyd» (J. de Leeuw) 1.80.7; 2. Lucky Stur, 3. Lange Ros. Toto winnend 1.90 pl 1.40 2.40 1.80 konnel 9.80. 366 820 - Andere baas Leo Duyndam Den Haag Leo Duyndam heeft eert tweejarig contract getekend bij Frisol. Duyndam, die onder contract stond bij Gitane, is van zijn verplichtingen ontheven en was daardoor in de gelegenheid deze verbintenis uan te gaan. Samen met Cees Prie, die na af loop vnn Olympia's ronde door Nederland, een profcontract bij Frisol tekende, zal Duyndam morgen voor de eerste maal uun de start verschijnen voor zijn nieuwe werkgever in een wegkoers in Belgll. Texas en DHB fuseerden (Van onze sportredaktie). DEN HAAG De ledenvergade ring van Texas is gisteravond akkoord gegaan met het voor stel een fusie aan te gaan met dc afdelings-tweedeklasser DHB. De nieuw ontstane club heet Texas-DHB Venlo De Venlose eerste divi sieclub FC VVV heeft de 22-jari- ge Martien v.d. Tillaar gecon tracteerd. Van de Tillaar is af komstig van PSV. SPORTWERELD Jose Fuente slaagde zijn tweede overwinning in de pas vier dagen oud zijnde Giro. Londen John Conteh, de Euro pese kampioen in het halfzwaar, heeft gisteravond in Londen de Britse en Gemene Besttitel in dit gewicht eveneens op zijn naam gebracht. In een gevecht over 15 ronden versloeg hij de titelhouder Chris Firmegan op punten. Amsterdam Zondag zal in Am sterdam de sintelbaan aan het Olympiaplein officieel worden heropend. Ruim een jaar is deze baan gesloten geweest. Er is een geheel nieuw loopvlak aangelegd, er zijn springbak ken, kogelringen en een discus- ring. Apeldoorn In Apeldoorn zijn de kwalificatiewedstrijden achter volging voor nieuwelingen ge houden. Voor de halve finales, plaatsten zich de volgende vier renners: M. Havik (Strijen) 4.01.4, J. Meijer (Badhoeve dorp) 4.02.7, J. Vooys (Scheve ningen) 4.03.9, J. Tijdink (Bor- culo) 4.05.2. Hamburg Voor de Bundesliga werd H? wedstrijd Schalke, 0«f— FC Köln gespeeld, die in een gelijk spel (2-2) eindigde. Schal ke heeft nu drie punten voor sprong op Rot Weiss Oberhau- sen dat onderaan staat en staat Uitslagen: België—West Duitsland gelijk met Hanover '96. 2—2 (2-1). Frankrijk—Nederland Den Haag In Den Haag is een 0-2 aanvang gemaakt met de Cisnv hockeywedstrijden, die op het Den Haag De Nederlandse terrein van HDM worden gehou- amateurploeg voor de ronde Het team staat onder leiding den. van Engeland (Milkrace), die Joop Middelin.'c. 27 mei t/m 5 juni wordt ge- Praag De twee coaches houden, bestaat uit Fcdor den Hertog. Ad. v.d. Hoek, Piet van Katwijk, Arie Hassink, Jan Aling en Ad v.d. Spiegel. het Tsjechoslowaakse ijshockey- team, Jaroslav Pittner en dr. Vladimir Kostka. hebben hun ontslag aangeboden. Pittner en Kostka hebben de ploeg zes jaar onder hun hoede gehad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11