Inkomensverdeling verandert al door belastingdruk ÊcidöcSouAont Noodweer speelt spoorwegen parten Persprijs van Rode Kruis voor Ank van D Radio verbindingen tussen Rijswijk en Geneve ZWARTE GATEN IN HEELAL ONTDEKT Rapport V.V.D.-fractie: Gestolen auto rijdt huis binnen „Aardverschuiving" in Kootwijk Bijstandsfraude moet effectiever worden bestreden Joe Cahill veroordeeld DINSDAG 22 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 CANBERRA Een groep Australische sterrenkundigen heeft gisteren verklaard twee „zwarte gaten" in het heelal te hebben ontdekt, die overblijven wanneer ster ren ontploffen en verdwijnen. De twee zijn de eerste die werkelijk zijn waargenomen. Zij bevinden zich op ongeveer 7000 lichtjaren van de aarde, aldus dr. N. V. Vidal van het observatorium van Canberra op de berg Stromlo. Het fenomeen was al door Einstein voorspeld. Sterren sterven door een geweldige implosie, gevolgd door een ontploffing. Zij krimpen dan in tot bijna niets en laten een gebied achter van ongeveer vijf kilometer door snee, waarin de zwaartekracht zo groot is dat alles in de nabijheid wordt opgezogen en samengedrukt bij temperaturen van meer dan tien miljoen graden. Door dit proces worden röntgenstralen uitgezonden en daardoor kunnen zij worden gevonden. Dr. Vidal zei dat de ontdekking tot een beter begrip van de laatste stadia van de ontwikkeling der sterren zal leiden. De twee ontdekte „zwarte gaten" zijn achterge laten door sterren die verscheidene malen massiever waren dan de aarde, zei hij. Waarschijnlijk zijn zij on geveer een miljoen jaar oud. GENEVE Vanmiddag is in Genève de jaarlijkse persprijs van het Rode Kruis uitgereikt aan Ank van Dugteren (23), ver slaggeefster van de „Leidse Courant" De heer A. van Emden, direc teur-generaal van het Neder landse Rode Kruis heeft de „Dr. J. H. C. Basting Prijs" aan haar uitgereikt tijdens een persexcursie van een groep Nederlandse journalisten naar het internationale Rode Kruis in Zwitserland. Voor Ank van Dugteren vormde de toeken ning van de prijs een complete verrassing: de uitreiking stond niet op het programma ver meld. De jury, bestaande uit de he ren dr. Diemer, Lücker en Van der Wielen, heeft de prijs toegekend voor een artikel, dat in november vorig jaar in onze krant verscheen onder de kop: Welfarewerk bewijst al 25 jaar zieken en bejaarden zijn niet „uitgeschakeld". In de repor tage werd niet alleen de crea tieve maar ook de sociale functie van het welfarewerk uitvoerig belicht. „De kwaliteit van het door het Rode Kruis geselecteerde werk hield over het algemeen geen gelijke tred met de kwan titeit,", aldus de jury. „Voor het artikel van Ank van Dugte ren bestond evenwel grote waardering, waarbij tevens werd overwogen dat zij vaker spontaan over Rode Kruis-on- derwerpen schrijft." iet Rode Kruis is doende over de De verbinding, die gisteren tot gehele wereld een net van, ra dio-ontvangsten op te bouwen Anne Klein (New York) kwam dezer dagen op de prop pen met de herfstmofle. Ruimvallende toiletten met wijde mouwen en van ceintuurs voorzien. Amateurzenders staan Rode Kruis bij iENèVE 1 Het Internationaa De heer J. Verwer te Rijswijk, Rode Kruis te Genève heeft gis teren de eerste officielë radio verbinding tot stand gebracht met Nederlandse amateurzen ders. In dit geval was het met de heer J. Verwer te Rijswijk, die in tijden van nood als con tactman zal optreden tussen het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, een aantal radio-ama teurs en Genève. vroeger marconist op de grote vaart, thans beheerder van het museum studieverzameling elec- trotechniek aan de T.H. te Delft, heeft thuis een uitgebrei de zendapparatuur. Hierdoor en vanwege zijn grote ervaring heeft het Rode Kruis hem als verbindingsmar. aangesteld tus sen het Rode Kruis en de Ne derlandse zendamateurs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een nota over de inkomenspolitiek zegt de VVD-Tweede Ka merfractie dat de inko mensverhoudingen in ons land niet revolutionair moeten worden gewijzigd Door de belasting druk en de sociale wetgeving heb ben al belangrijke inko mens overdrachten plaats, In de discussie over de in komensverhoudingen wordt te weinig hiermee rekening gehouden. Van de Neder landse burgers worden hiervoor offers gevraagd die de hoogste zijn in ver houding tot de omliggende landen, aldus de nota. De nota, die is samengesteld on der leiding van oud-staatssecre taris Rietkerk, meent wel, dat meer maatregelen kunnen wor den genomen om te bereiken dat er voor alle mensen gelijke kansen bestaan. Weinig heil ziet de VVD-Tweede Kamerfractie echter in verdere verzwaring van de collectieve lasten, wel in een verder economische groei. Er wordt gewezen, dat de inko mensverschillen in de laatste jaren minder zijn geworden ten gunste van de laagst betaalden. De positie van Nederland moet worden bezien in een Europees kader. Ingrijpende maatregelen tot verdere vermindering van de inkomensverschillen zouden niet alleen voor ons land geno men moeten worden. Die maat regelen zouden trouwens vooral de mensen treffen die op voor aanstaande plaatsen in de Ne derlandse samenleving sterk bijdragen tot de verdere ontwik keling ervan. De liberale Tweede Kamerfractie meent, dat wel onevenwichtig heden in de inkomensverhoudin gen moeten worden bestreden. Gedacht moet ondermeer wor den aan het slechten van mono polieposities, waaruit dikwijls extreem hoge inkomens voort vloeien. HEEZE (ANP) Twee mannen zijn de afgelopen nacht in het Brabantse Heeze in een gestolen auto met een snelheid van ca 180 km per uur een huis binnen gereden. De bestuurder, de 24- jarige A. P. vermoedelijk zon der vaste woonplaats, overleed ter plaatse. De even oude A. S. uit Oirschot, die naast hem zat, raakte zeer ernstig gewond. In de auto bevonden zich gestolen kleuren tv's en radio-appara- tuur. De beide mannen zijn goede be kenden van de politie. In de ge ramde woning deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De wagen kwam tot stilstand op enkele meters van het bed van de bejaarde bewoonster, die met de schrik vrijkwam. Nakaarten over een staking ER WORDT IN KRINGEN van de vakbeweging nagekaart op een ma nier welke de aandacht moet trekken. Het N.V.V. doet alsof een be paald moment, de confessionele vakbonden de nel zo in het spel ge bracht hebben dat de tegenpartij kans kreeg haar met de boer te incasseren. Daarentegen verwijt de katholieke vakbond het N.V.V.. dat de heer Goenevelt c.s. een veldslag hebben opgegeven op het moment dat er og volop kans was aan het langste eind te kunnen trekken. Aan deze tegenstijdige meningen zouden we dan nog toe kunnen voe gen de meer verrassende dan goed-overwogenstap van het N.V.V. om op een kritiek moment in de onderhandelingen te weigeren om aan het sociaal-economisch overleg aan de top van het bedrijfsleven te blijven deelnemen. Daardoor werd het N.K.V. tegen de muur gezet en voelde het C.N.V, zich helemaal in een onmogelijke positie gedrongen. DE LATE ONTDEKKING van de sleutel waarmee het slot dat de komst van een kabinet-Den Uyl versperde, toch open gemaakt kon worden, heeft de vakbeweging een paar moeilijke beslissingen wat gemakkelijker gemaakt. Maar de vraag blijft knellen, of het kiezen van de „harde lijn" welko men bij de onderhandelingen in de metaalsector uitgestippeld had, wel zo'n verstandige zaak is geweest. Men kan die vraag stellen om te bepalen of de vakbeweging tactisch wel een juiste keuze had gemaakt. Maar men zal feitelijk ook op nieuw moeten nagaan of de manier waarop de heer Groeneveld c.s. wilden doorduwen naar betere inkomensverhoudingen, zich wel liet verenigen met een rechtvaardig welzijnsbeleid en moeten vast stellen aan welke sociaal-economische gevolgen de gekozen pro cedure gepaard zou zijn gegaan. DEZE VRAGEN zullen zeker gesteld moeten morden, nu als zondebok niet meer kan worden aangemerkt een regering die volgens de vak beweging met de pet gegooid heeft naar een rechtvaardiger inko mensbeleid. Het kabinet-Den Uyl wordt geen royale en loyale kans gegeven als men een primaat voor alle wensen van de vakbeweging tot begin en einde van een goed welzijnsbeleid proclameert. In het nabije verle den zijn terzake van het rechtvaardiger inkomensbeleid aan alle kan ten fouten gemaakt. Een kritisch onderzoek wijst waarschijnlijk uit:| ook aan de kant van DE VAKBEWEGING. Smet op de politie TAE Amsterdamse politie is in eerste instantie met een uitermate zwakke verdediging gekomen voor het feit, dat vier agenten er van verdacht worden voor deelname aan de internationale politie- rally zich te hebben laten sponsoren door de keizer van de hoofd stedelijke pornografie. Een woordvoerder van de politie heeft er na melijk op gewezen, dat de vier agenten niet aan dc rally deelna men als vertegenwoordigers van de Amsterdamse politie, maar dat zij louter als particulieren moeten worden gezien. Generaliseren is altijd gevaarlijk, maar feit is nu eenmaal, dat er be roepen zijn, wier vertegenwoordigers van onbesproken gedrag moe ten zijn, wil dat beroep geloofwaardig blijven. Het beroep van poli tieagent is er zo een. TI7E weten nu eenmaal dat er gemakkelijk gegeneraliseerd wordt en dat men vlug geneigd is om te zeggen dat bij voorbeeld „de po litie" fout is als slechts één agent over de schreef gaat. Juist daar om ook moet van een politieagent worden verwacht dat hij onbe smet blijft, omdat hij bij een misstap het hele instituut van politie in opspraak brengt. Dat is één van de grote verantwoordelijkheden die op de schouder van iedere individuele politieman rust. Men maakt de zaak er helaas niet geloofwaardiger mee, door er de nadruk op te leggen dat hij die misstap als particulier beging. Joodse betogers hebben een kooi opgetrokken bij het Beethovenmonu- ment en zich daarin gevangen gezet. Op die manier protesteren zij tegen de behandeling van de joden in de Sowjet-Unie en tegen het bezoek dat partijleider Brezjnev inmiddels aan West-Duitsland heeft afgelegd. geval van nood of logstijd zo snel mogelijk ook via Genève hulp te kunnen verlenen. Dit moet gebeuren, wanneer telefoon en telexverbin dingen uitgevallen zijn. re Oosten en in Latijns-Amerika fungeert zij reeds. De bedoeling is, dat een wereldnet van zenda mateur-verbindingen tot stand zal komen tussen de afzonderlij ke landen en Genève. gebleven jeugd dienen de moge lijkheden op het gebied van vor ming en onderwijs te worden vergroot, zodat de startkansen voor iedereen zo veel mogelijk gelijk zijn. H-BLIN (AP) - Een van de lei ders van het Ierse republikein se leger IRA. Joe Cahill, is gis teren in Dublin veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens het binnensmokkelen van wapens en het behoren tot een verboden organisatie, weq anderen werden eveneens veroordeeld wegens dezelfde po ging om vijf ton wapens en mu nitie de republiek binnen te smokkelen. Het waren wapens van Russiche makelij. Ontvoering in Argentinië Met grote omzichtigheid is men begonnen met het slopen van de gif hal van Philips-Duphar langs het Nordzeekanaal bij Amsterdam. Hierover is in het verleden al zeer veel te doen geweest. Het puin wordt in lichters geladen, die dan met puin volgestort worden. Te zijnder tijd worden deze lichters in de Atlantische Oceaan tot zin ken gebracht. Utrecht (ANP) De vereniging van directeuren van overheids organen voor sociale arbeid (Divosa) betreurt het dat de al gemene bijstandswet niet zoda nig is gewijzigd dat het plegen van bijstandfraude kan worden vervolgd als een afzonderlijk delict. De voorzitter van Divosa. mr. H. van den Brink, zei vandaag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht dat nu nog steeds de „moeizame weg van oplichting en van vals heid in geschrifte moet worden bewandeld. Het ligt niet in onze bedoeling een soort heksenjacht te ontketenen, maar wij hadden wel een geëigend rechtsmiddel willen hebben om in notoire gevallen op te kunnen treden". Divosa staat achter de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VGN) die onlangs bij de minis ter van Justitie aandrong op een effectiever vervolgingsbe leid van de officieren van justi tie op het gebied van dit soort fraude. Volgens de VNG moet er inzicht worden geboden in de gevallen waarin het openbaar ministerie tot vervolging bereid Mr. Van den Brink bestempelde de recente geluiden over een enorme bijstandsfraude overi gens als ongefundeerd en over trokken. Bij de gemeentelijke sociale diensten komen vaak „klikbriefjes" binnen waarin ie mand van fraude wordt beticht. Maar als de zaak nader wordt onderzocht, blijkt het meestal een vermeend geval te zijn ge-1 Het hoofdbestuur van Divosa acht i het een goede zaak dat men niet meer zoals onder de oude armenwet pas recht op bijstand krijgt wanneer men op zijn bescheiden hoeveelheid spaarcentjes heeft ingeteerd. Mr. Van den Brink pleitte er voor om de bestaande grenzen i (voor gehuwden 6000,-, onge- j huwden 3600.- en voor ieder I minderjarige kind 1200,-) te i verhogen. Drie man in Rhodesië opgehangen SALISBURY, (AP) Drie man nen die werden verdacht van terrorisme zijn gisteren in een gevangenis in Salisbury opge hangen. Zij zouden alle drie afrikaanse nationalisten zijn geweest. In verband met de noodtoestand in Rhodesië zijn hun namen niet bekend gemaakt. Alle drie waren veroordeeld we gens moord. Deze moorden wer den gepleegd na een aanval van de terroristen in december van het vorige jaar op een boerderij In het verafgelegen noord-oosten van het land. Maatregelen tegen senatoren ROME (AFP) De Italiaanse minister van justitie heeft bij de Senaat voor aoht gevallen op heffing var de parlementaire onschendbaarheid van vier se nators van de Italiaanse sociale beweging MSJ. (neo-fascistisch) gevraagd. Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het noodweer, dat gistermiddag plotseling met name Midden-Nederland trof, heeft vooral het treinverkeer parten gespeeld. De bliksem sloeg in verscheidene spoorweg- installaties in, waardoor wis sels en seinen niet meer functio neerden en het treinverkeer moest worden stilgelegd. Met name op de lijnen Utrecht- Amsterdam en Apeldoorn-A- mersfoort raakte het treinver keer flink in de war. Vertragin gen en omleidingen waren het gevolg; bussen moesten worden ingezet. Als gevolg van de hevige regen val raakte van een talud langs de rijksweg E-8 tussen Amers foort en Apeldoorn ter hoogte van Kootwijk ongeveer 150 ku bieke meter zand los. De zand- massa schoof op de rijksweg, wuardoor beide rijbanen werden versperd. Rijkswaterstaat zette bulldozers in om de versperring op te ruimen. Aangezien de „aardverschuiving" zich juist in het spitsuur voordeed, ontston den er kilometerslange files. De rijkspolitie in het district Utrecht kwam door het nood weer ook even in moeilijkheden, doordat de bliksem insloeg in de antenne van dc centrale meldkamer in De Bilt, waar door alle mobilofoonwagcns tij delijk zonder verbinding zaten. In allerijl werd overgeschakeld op de mobilofooncentrale van de verkeersgroep. Na een klein half uur kwam de centrale meldkamer in De Bilt weer in de ether. Onder: Prinses Beatrix en prins Claus brachten een bezoek aan het museum-paleis van Peter I in de Zomertuin te Leningrad. Prinses Beatrix ziet op één van de zeetafere len een schip dat de Neder- landse vlag voert. Links: Prinses Beatrix druk aan het filmen tijdens de boot tocht over de Djnepr.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9