Min. Vredeling normaliseert betrekkingen met VVDM Milaan rekent bij gegrafenis op demonstratie meisje Bortolon ONTWIKKELINGSRAAD VOOR HULP AAN SURINAME Porno-,, keizer" subsidieert deelnemers aan politieralley Pseudo-dokter in Engeland uitgewezen BOSSCHAP VRAAGT HOGERE BIJDRAGE IN STORMSCHADE i DINSDAG 22 MEI 1S73 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redaktie. DEN HAAG Het contact tussen de Vereniging van Dienstplichtige militairen (V.V-D.M.) en het ministerie van Defensie, dat op 1 augustus vorig jaar wegens de an- tigroetdag-aktie van de V.V.D.M. door de toenmalige mi nister De Koster werd verbroken, is weer hersteld. Giste ren heeft de nieuwe defensie-minister Vredeling met zijn staatssecretaris anderhalf uur met een 5 man sterke V.V.D.M.-delegatie gesproken. Het resultaat was dat de V.V.D.M. in juni ook deel zal gaan uitmaken van het georganiseerd overleg. van meningsuiting, afschaffing van groet- en meldplicht en her ziening van het militaire tuccht- recht. ting. Volgens staatssecretaris Mommersteeg komt er „een sterke beperking, die acceptabel is voor alle betrokkenen". Minister Vredeling wilde het be- Gisteren „Het was een prettig gesprek, de wederzijdse contacten zullen in het vervolg weer normaal zijn", zei minister Vredeling na af- Joop. Hij verklaarde voorts dat de V.V.D.M. met redelijke wen sen was gekomen, die echter nog uitvoerig op concretisering beke ken moeten worden. Het groot ste deel is ,,in welwillende over weging genomen". Zo snel mo gelijk zal uitsluitsel worden ge geven over de meest urgente wensen, betreffende de vrijheid leid van zijn voorganger De Koster niet critiseren of afkeu ren: „Aan nakaarten heeft nie mand iets, ik wil met 'n sohone lei beginnen". V.V.D.M.-voorzitter Beemsterboer was ook tevreden. Wel voegde hij er aan toe te hopen dat de minister „vast in zijn schoenen zal blijven' staan, zeker tegen over de generaals." Beemster boer verwacht voor 1 juni a.s. een beslissing over de groetplicoht en over de regeling van de vrijheid van meningsui- niet gesproken over gratiëring van de straf die het Hoog Militair Gerechtshof de groetdag-aktie aan ze ven V.V.D.M.-ers heeft opge legd. „Dat is een zaak voor de minister van justitie", aldus Vredeling. Hij gaat de komende maanden bezoeken brengen aan alle krijgsmachtonderdelen' om mede vanwege de begrotings voorbereiding beter te kun nen beoordelen „hoe alles reilt en zeilt' Bij die bezoeken zul len mensen van alle rangen hun verlangens kenbaar kunnen ma- Minister Vredeling, geflankeerd door de staatssecretarissen Stemerdink (l.) en Mommersteeg (r.), ken. hun gesprek met de VVDM-delegatie. Reisverbol in Sow jet-Unie MOSKOU De authocrltelten In de Sovjet-Unie hebben een reis verbod uitgevaardigd voor bui tenlanders die In Moskou wo nen. De meeste buitenlanders geloven dat het hier een tijdelij ke maatregel betreft die te ma ken heeft met militaire oefenin gen op grote schaal. Het verbod is van kracht gewor den tegen het einde van de af gelopen week en heeft betrek king op steden in verschillende delen van de Sovjet Unie. Scheepsklok PERTH Duikers van het Wes- taustralische museum die wer ken aan het wrak van de in. 1629 voor de kust van West-Au- stralië vergane Oostindiëvaar- der Batavia hebben de scheeps klok gevonden. Men heeft naar deze klok gezocht sinds het wrak in 1963 werd ontdekt. De kolk is zwaar met koraal be groeid doch in redelijk goede staat. Onderzoek in Amsterdam Van onze correspondent. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft ïste- ren met hoofdcommissaris P. Jong van de Amster damse politie gesproken over het feit, dat vier agen ten die op 26 en 27 mei zullen deelnemen aan de in- ternatonale politieralley in België, 4500,- sponsor geld hebbn aagenomen van de keizer van de hoofd stedelijke pornografie, Martinus de Vries, inde on derwereld beter bekend als „Zwarte Jopie". Een in tern onderzoek is inmiddels op gang gekomen. Mocht dit strafbare feiten aan het licht brengen (het aannemen van steekpenningen), dan zal de rijksre cherche worden ingeschakeld. Vast staat inmiddels al, dat de betrokken agenten in ruil voor de 4500,- hadden toe gezegd op hun ralleywagen reclame te maken voo het sextheater „Casa Rossa" dat „Zwarte Jopie" op de Oude- zijds Achterburgwal in jam- sterdam drijft. Bovendien is het de bedoeling dat deze bandelaar in harde porno het Amsterdamse politie, maar dat zij louter als particulie ren moeten worden gezien. Zij rijdenook. in een een particuliere auto. Toch heeft het VVD-raadslid H. Jacobse in de gang van zaken aanlei ding gezien om het college van brugemeester en wet houders schriftelijke vragen te stellen. komend weekeinde in België „Zwarte Jopie" geeft ruiterlijk als verzorger van de ralley- plceg zal optreden. Hangende het onderzoek ail- aen officiële woordvoerders gisteravond in Amsterdam slechts kwijt dat de vier agenten niet aan het sportie ve gebeuren deelnemen als vertegenwoordigers van de tce het politieteam 4500,- ter beschikking te hebben gesteld, nadat hem hierom verzocht was. „Waarom niet? Ik verlang er geen en kele gunst voor terug. Ik geef wel vaker aan liefdadi ge instellingen zonder dat ik er iets voor terug krijg". Twee ernstig gewonde en zes licht gewonde militairen waren het slachtoffer van een botsing tussen een kraanwagen, een jeep en een auto met militairen, gisterochtend in Otterlo. Een militaire kolonne passeerde een voorrangsweg, waarop de kraanwagen reed. De chauffeur kon de overstekende kolonne tjiet ontwijken. Londen Een 37-jarige kleur ling, Harrison Lennox-Wright, afkomstig van het eiland Trini dad, wordt door Groot Brittan- nië uit het land gezet omdat hij zich heeft uitgegeven voor dokter. „Ik wil de mensheid dienen," zei de pseudo-dokter gisteren voor de Old Bailey. Volgens rechter Charles Lawson waren de vele pogingen van deze man om het tot geneesheer te brengen mislukt, omdat hij niet slaagde voor de examens. Lennox-Wright vervalste docu menten, waarmee hij voorgaf dat hij het artsendiploma be haald had aan de universiteit van Leuven. De nodige papie ren bemachtigde hij tijdens een kort verblijf aan deze Bel gische hogeschool. Daarna slaagde Lennox-Wright erin zich als dokter te laten benoemen aan ziekenhuizen en klinieken in New York en New Mexico. Toen eindelijk ontdekt werd, dat hij een valse dokter was, werd hij ontslagen, maar niet gerechtelijk vervolgd. In september van vorig jaar kwam Lennox-Wright naar En geland. waar hij prompt werk vond in een Londens zieken huis. Zijn bedrog kwam pas uit, nadat hij ondermeer een paar ogen verwijderd had uit een lijk, volgens zijn zeggen omdat die organen overgeplant zouden kunnen worden. „Hij heeft niemand kwaad ge daan," verklaarde zijn advo caat. „De ogen werden vak kundig verwijderd en waren uitstekend geschikt voor over planting." Rechter Lawson kende echter geen genade. Ik zal er voor zorgen, dat het Britse publiek u niet langer moet onderhou den." sprak hij gestreng tot de beklaagde. Lennox-Wright zal over een week gedeporteerd worden. Begin bouw metrolijn O-Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Door het uit de grond trekken van een damplank heeft de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk, maandag middag het startsein gegeven voor de bouw van de metrolijn van Rotterdam in oostelijke richting. De kosten van het tra ject, dat loopt van het centrum naar de nieuwe wijk Ommoord, zijn begroot op f 450 miljoen gulden. Het rijk neemt 50 pro cent van dit bedrag voor zijn rekening. De totale lengte van de lijn, die in 1979 gereed moet zijn, is 13 kilometer, waarvan 4 kilometer ondergronds. Het is echter nog de vraag of de ooste lijke verbinding via Capelle a.d. IJssel wordt omgeleid. Burgemeester Thomassen, die bij de plechtigheid aanwezig was, zegde de Rotterdamse bevolking toe, dat in tegenstelling tot de aanleg van de noord-zuid-ver binding meer dan vijf jaar gele den de bouw van de oostelijke lijn gepaard zou gaan met een minimum aan lawaai en in een zo snel mogelijk tempo. (Van onze correspondent, Erans Wijnands) MILAAN Vanmiddag, om vijf uur is in Milaan de 22-jarige Gabrielle Bortolon begraven; het meisje dat vorige week in Milaan op straat stierf bij een bomaanslag voor het hoofdbureau van politie. Er werd op gerekend dat het vandaag in het centrum van Milaan opnieuw tot een anti-gewelddemonstratie zou komen. Net als bij de begrafenis van de po litieman die enkele weken geleden in Milaan bij neo-fascistische rellen om het leven kwam, hebben ook nu weer duizenden Italianen de begra fenis van Gabrielle Bortolon bijge woond. Niemand kan de verzekering geven dat dit het laatste onschuldige slachtoffer is dat wordt begraven. Integendeel, want uit het onderzoek dat na de aanslag is ingesteld, cs nog steeds niet helemaal zeker gewor den dat de dader, de veertigjarige Gian- franco Bertoli, cp eigen houtje handelde. Levensgroot is de achterdocht, dat Bertoli een schakel is in een keten van anarchisti sche groeperingen en organisaties in tal van landen. Er wordt al van een interna tionaal complot tegen Italië gesproken. Dat mag dan overdreven en gedramatiseerd zijn, de aanhouding van een 35-jarige Ara bier, van Jeminitische afkomst, heeft ogen blikkelijk tot speculaties geleid dat met name de Zwarte September de hand in de jongste aanslag in Italië zou hebben. Mohammed Mansor Saeed werd daugs na de aanslag in Venetië gearresteerd. Hij is in middels naar Milaan overgebracht, maar zijn om hem nog langer vast houden. Niettemin zal men in Italië het idee van een internationaal complot niet meteen loslaten. Saeed beweert naar Italië te zijn gekomen om er de taal te leren en er daarna een zaak in oosterse tapijten te beginnen er gens in een badplaats. Dat Bertoli de aan slag niet als individuele arnachist heeft gepleegd zoals hij blijft volhouden, zou af geleid moeten worden van zijn omweg via Frankrijk, een brief die hij vlak voor zijn vertrek uit Frankrijk heeft ontvangen, en de mogelijke contacten die hij met Saeed en andere Arabieren zou hebben gehad. Bertoli ontkent en blijft bij zijn verklarin gen dat hij het helemaal alleen heeft ge daan. Lancering van Franse kunstmanen mislukt PARIJS Het Franse bureau voor de ruimtevaart (CNES) Is er gisteren niet in geslaagd twee kunstmanen voor weten schappelijke doeleinden in een baan om de aarde te brengen. Als gevolg van moeilijkheden die zich voordeden bij de scheiding van de tweede en derde trap van de diamant B-raket kregen de twee satellieten niet voldoen de stootkracht om in de bere kende baan te komen. De satellieten waren gistermorgen gelanceerd van de drie jaar ge leden in gebruik genomen Fran se raketbasis Kourou in Guya na. Het waren de tiende en elf de kunstmaan in het program ma van het CNES. DEN HAAG ANP Het bosschap wil dat de rijksoverheid aan haar bijdrage in de extra-kosten voor het ruimen van door de stormen in november en april gevelde bomen nog een bijdrage in de gewone ruimingskosten toevoegt. In de kosten van herbebossing van de ge troffen percelen wil het een overheidsbijdrage van negentig procent. Het schap heeft deze verlangens voorgelegd aan de betrokken mi nisters en aan de vaste commissies voor landbouw en visserij en voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit de tweede ka mer. Een bijdrage in de gewone ruimingskosten, die er ook zonder storm zouden zijn geweest, wil het schap omdat er op het ogenblik van opbrengsten uit houtverkoop nauwelijks meer sprake is; sinds de aprilstorm stagneert de afzet en de prijzen zijn verder gedaald. De bijdrage van negentig procent in de herbebossingskosten wordt ge vraagd omdat volgens het bosschap in redelijkheid niet van de bosei- genaren kan worden verlangd dat zij deze kosten voor een belang rijk deel dragen. Gijzelaarster vier uur vastgehouden KEULEN (ANP) Een met een jachtgeweer gewapende en ge maskerde man heeft gisteren in een bankgebouw in Keulen een vrouw gedurende vier uur in gijzeling gehouden. Tijdens de '..onderhandelingen over de vrij lating van zijn gijzelaar slaagde de politie erin de man je over meesteren, zo heeft een woord voerder van de Keulse politie meegedeeld. De overvaller had een losgeld van 2,5 miljoen mark voor dc vrijla ting van de 25-jarige vrouw geëist. Bovendien wilde hij een auto en een uur voorsprong van de politie hebben. Na urenlang onderhandelen liet hij de vrouw gaan. Advies Koninkrijkscommissie: Van een onzer redacteuren -DEN HAAG Delegaties van Nederland en Suriname die de afgelopen tv\ee weken overleg hebben gepleegd in het kader van de Koninkrijkscommissie zijn tot overeenstemming geko men m.b.t. dc economische- en sociaal-culturele relaties tussen beide landen indien de staatkun dige verhoudingen worden ge wijzigd. In een advies dat aan de parlementen van beide landen zal worden uitgebracht wordt o.m. gepleit voor de op richting van een Ontwikkelings- raad als instituut voor de ont wikkelingssamenwerking tussen Nederland en Suriname. Volgens het advies zal in Surina me een Planbureau moeten worden opgericht dat tot taak heeft een meerjarig 'ontwikke lingsplan op te stellen. Daarin zullen zaken worden opgenomen als de uitbreiding van de pro- duktieve werkgelegenheid, het optimaal benutten van de land en bosbouw, de mijnbouw, de waterkracht, het bevorderen van investeringen, een inkomensbe leid gericht op een redelijke in komensverdeling en een beleid dat gebaseerd is op een analyse van het bevolkingsvraagstuk en de invloed van de bevolkings groei op de sociaal-economische ontwikkeling. De Ontwikkelingsraad. die zal be staan uit Nederlandse en Suri naamse leden, zal bovengenoem de ontwikkelingsplannen bestu deren en aanbevelingen en ad viezen aan de betrokken regerin gen uitbrengen. Verder zal de raad jaarlijks moeten adviseren over de ontwikkelingsbegroting. De vaststelling van de prioritei tenlijst van mogelijke projecten zal door de Surinaamse rege ring geschieden, terwijl de vast stelling ^an de omvang van de ontwikkelingshulp in bilateraal overleg tussen de Surinaamse en Nederlandse regering dient te geschieden. Bij het bepalen II van het uiteindelijk niveau van de hulpverlening wordt rekening gehouden met andere door Nederland op zich te nemen ver plichtingen om Suriname en de Nederlandse Antillen zelfstan- j dig te doen worden. Hierbij wordt o.m. gedacht aan de eventuele steur, bij de opbouw De politie vc van para-militaire organisaties. I geheel af. Beek totaal vergiftigd APELDOORN (ANP) Door lozing van land bouwgif is dc Beckber- gense beek in Beekbergen bij Apeldoorn zo sterk verontreinigd, dat al het dierlijke leven is verdwe nen. De politie zoekt naar de dader. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier naar alle waarschijnlijk heid om Dnoc gaat, dut in de akkerbouw wordt gebruikt voor de bestrij ding van onkruid. „Watergatezaak" in Frankrijk PARIJS, (AP) Het vroegere hoofd van de raFnse contraspio nagedienst heeft in een maan dag gepubliceerd vraaggesprek verklaard dat achterdochtige conservatieve regeringen uit de tijd van de vierde republiek af- luisteerapparatuur hebben laten installeren in het hoofdkwartier van de socialistische partij en zelfs in de hotelsuite van gene raal Charles de Gaulle. Roger Wybot, die van 1944 tot 1958 aan het hoofd stond van de befaamde „direction de la sur veillance du territoire" (DST) zei in een interview met het dagblad rFance-Soir dot Frank rijk „een hele reeks Watergate affaires heeft gekend" sedert de tweede werledoorlog, maar dat het publiek er nooit iets over gehoord heeft. Laser-wapens in Engeland LONDEN De Britse regering werkt in het geheim aan het ontwikkelen van dodelijke- straalwapens. Een woordvoer der van het ministerie van de fensie heeft bevestigd dat reeds enige tijd gewerkt wordt aan een project waarbij gebruik wordt gemaakt van laser-stra len. Met de Verenigde Staten worden informaties op dft ge bied uitgewisseld. De officiële onthullingen volgde- nop een artikel van de journa list Chapman Pincher in de Dai ly Express over dc dodelijke straal die een vijandelijke raket op 110 km. hoogte zou kunnen vernietigen. i Keulen grendelde de toegang tot het bankgebouw I The Kings Gayard dlc authentieke Folk-music speelt zul o.a. optre den tijdens eon Folk-avond in Theater In de Steeg te Den Maag op zondag 27 mei. Als so list is Ton Vlasman te belutste- Het C.J.V.-mannenkoor uit Helsin ki zingt op dinsdag 5 juni in de C de Merk aan de Herenstraat te Rijswijk. In de namiddag wordt het koor ten stadhuize ontvangen, nadat het eerst ge concerteerd heeft voor de be jaarden van Steenvoorde.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7