College mikt op Groenoordhal als veemarkt Verkoop aan A.H. niet ter sprake nee! fietsweg De Leidse raad vóór rechtstreeks gekozen leden van gewestraad Prestatiedrang in dienst van de zwakkeren Werkgroepen willen massale demonstratie voor de fiets demonstratieve- fietstocht „Vrienden van Libanon" vragen speelgoed en kleren voor ontheemden i I f - Mevr. Den Haan gezellige voorzitter 1 PAGINA 3 DINSDAG 22 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Een vergeefse stemming over iets, waarover de Leidse gemeenteraad een paar uur lang verhit had zitten dis cussiëren, was een slecht loon naar wer ken. Toch moest de raad deze frustratie vanmorgen vroeg (de zitting duurde pre cies zeseneenhalf uur) ondergaan. Wat was het geval? Met 19 stemmen voor aan vaardde de tegenslag ver na middernachct dat warm door een meerderheid werd on dersteund: besloten werd (zo dacht men tenminste) voorshands niet over te gaan tot verkoop van de Groenoordhal. Voorts wilde de raad het college uitnodigen met zo groot mogelijke spoed zijn voorstel in zake aanvullende voorzieningen ten be hoeven van de veemarkt aan de raad voor te leggen. Alle PAK-tegenstanders van het besluit hielden hun mond bij de stemming. De secretaris toog op aange ving van de heer Driessen aan het speu ren in het reglement van orde en tegen sluitingstijd deelde wethouder-loco-burge- meester Den Haag-Groen als „mevrouw j de voorzitter" mede, dat de stemming on geldig was geweest, omdat het vereiste quorum niet aanwezig was. De raad aan- vaarde de tegenslag ver na middernacht gelaten. tenaren met de firma A.H. be sprekingen werden gevoerd over de vestiging van zo'n Miro- markt, echter met de uitdrukke lijke bepaling, dat de hal als vestigingsplaats op geen enkele wjze in aanmerking mag ko men", aldus de wethouder. Als mogelijke positieve aspecten van een dergelijk warenhuis noemde de heer Lijten de aan trekkelijkheid van Leiden om er vanuit de regio te komen winke len. Ook het city-winkelapparaat kan hiervan profiteren. Het ging allemaal om het zijn of niet zijn van de peperdure Groenoordhal. Herman Ampt- meijer (PSP) mocht een inter pellatie houden over deze mate rie n.a.v. berichten over de mo gelijke verkoop van de hal aan een warenhuisconcern (Albert He;jn) met de bedoeling, daar een zelfbedieningswarenhuis te stichten. Namens het college vei schafte wethouder Lijten antwoord op door Amptmeijer gestelde vragen. Zo deelde de heer Lijten mede, dat door Alb. Heijn enkele malen met de ge meente contact is gezocht over mogelijke vestigingsplaatsen voor een z.g. Miromarkt in Lei den. „Daarna is zonder onze voorkennis van ambtelijke zijde de suggestie geopperd tot ver koop van de Groenoordhal voor dit doel. Mede omdat de kwestie van overname van 'de Rotter damse veemarktfunctie door Leiden ook landelijk in een vergevorderd stadium ver keerde en hier bovendien in tijdsorde geen sprake was van QOrl - f v.D Wel dient het warenhuis vanuit de een reeel alternatief, hebben B regio goed bereikbaar te zijn en en W op 10 april besloten, goed 7aj er een g0e(je verbinding te vinden, dat door beleidsamb- moeien bestaan tussen zelfbe dieningswarenhuis en city. Voorts moeten er adequate par keervoorzieningen bij het city- winkelapparaat komen en mag er geen of nauwelijks enige con currentie bestaan tussen het as sortiment van het warenhuis en dat van het city-winkelapparaat niet een regionale functie. In te genstelling tot het gebruik van de hal als veemarkt en evene mentenhal zullen ongetwijfeld, bij een gebruik als warenhuis, binnen korte tijd aanzienlijke verkeersmaatregelen noodzake lijk zijn. Mevrouw De Haan gereed voor de eerste hamerslag geen besluit nemen". Hij be weerde, dat reeds vanaf '70 ge zocht wordt naar mogelijkheden tot verkoop van de hal, hetgeen fel door wethouder Kret werd gingsplaatsen voor een zelfbe- óieiungswarenhuis in en om Lei den beschikbaar zijn. „Wat Lei den betreft kunnen wij slechts mededelen, dat reeds meerdere vei zoeken zijn ontvangen om de mogelijkheid tot vestiging van een dergelijk warenhuis in over weging te nemen: Van gemeen tewege wordt terzake een onder zoek ingesteld. Indien de hal niet meer voor de sport kan worden gebruikt", zo zei de wethouder, „zullen blijkens een rapport van de werkgroep Groenoordhal zes nieuwe sport hallen ter grootte van de Vijf Meihal moeten worden ge bouwd. PAK-voorzitter In 't Veld noemde een en ander „onvoldoende in formatie": „hierover valt nau welijks te discussiëren, maar zonder discussie mogen wij bestreden. Bij stemming besloot c".e raad toch tot verdere discus sie. Amptmeijer meende, dat nu oesioten moet worden, „anders iï de alternatieve kans op de Rotterdamse veemarkt verke ken". Hij zag de vestiging van een zelfbedieningsbedrijf als dit, als een ramp voor het winkelap paraat van de binnenstad en de Merenwijk. Var Aken zei, dat de Leidse mid denstand zich zal verzetten te gen de vestiging van zo'n be drijf waar dan ook op Leids girndgebied. Volgens In 't Veld ging het allereerst om alterna tieven: „Hier hoort men stem men over sectorbelangen. We wensen een integrale zienswijze deze heeft tot nu toe ontbro ken". Het voorstel-Amptmeijer noemde hij „het doorhakken van een knooD met een stomp zwaard". Wat de veemarkt betreft zei de heer Lijten nog. dat Den Haag afwacht wat Leiden wil met die markt. „Daarna pas komt de beslissing over het overnemen van de Rotterdamse markt". En wat later heette het „wij wachten en hopen op een beslis sing door het ministerie van Binnenlandse Zaken". Zijn col lega Kret: „Men peinst er een voudig niet over om 15 miljoen guiden (wat wij voor de hal vragen) te betalen. Er is ge woon geen alternatief voor een veemarkt". Van Aken wilde in een motie zo spoedig mogelijk bij Den Haag erop laten aan dringen, dat het Leidse besluit (18 sept. '72) om de Rotterdam se veemarkt over te nemen, be willigd zou worden: „we willen eerst een uitspraak over de vee- maiktkalender, dat kan voor ons alleen maar de monopolie- LEIDEN Burgemeester Vis heeft r.tn waardige plaatsvervangster. Op zijn zetel zate gisteravond gedurende een van de langste vergaderingen in de Leidse raads- geschiedenis mevrouw wethouder N. den Haan-Groen, loco-burgemeester na het vertrek van wethouder Harmsen. De raad voelde zich kennelijk bij haar thuis. Me vrouw de voorzitter, mevrouw de voorzit ster, mevrouw de president en mevrouw de presidente en zelfs „meneer de voorzit ter" had meteen de slag te pakken. Zij hamerde ferm als een geroutineerde af slager, nadat ze eerst de hamer had „uit geprobeerd" op dunne en dikkere lagen documenten. „Gaat uw gang. Ik had uw vingertje niet gezien (tegen Gerkema). Stil jongens, niet allemaal tegelijk". Maar moederlijkheid en huiselijkheid ver- zachctten de afmattende situatie enigszins. Ze droeg de keten charmant en met ere, liet op tijd frisdranken aanrukken en be stelde na twaalven kroketten. Tegen half twee deed zij als een echte vrouw haar zin: het gezelschcap werd getracteerd op een glas rode wijn: „Niet omdat de kat van huls is en de mu'zen nu op tafel zou den dansen, maar alleen omdat het zo laat is en omdat ik er trek in begin te krij gen". PPFI Wethouder Lijten daarentegen hield Van Aken voor, dat Land bouw pas aan Binnenlandse Za ken zal adviseren als Leiden zijn claim waar kan maken coor het bouwen van een aan vullende overdekte runder- markt: „het is een hachelijke zaak", zei hij, eep blik werpend naar de Landbouwmannen op dc tribune; „maar deze volgor de (eerst onze goede wil tonen) heeft het gemeentebestuur in Den Haag afgesproken. Op 4 juni komt het college met een voorstel aan dc raad over de bouw van deze runderhal (ruim 1,2 miljoen)". De motie-Van Aken werd met 19 tegen 10 verworpen. De eerste paar uur gaf de Leidse raad een uitgebreide indruk van zichczelf door te reageren o pde ontwerp-regeling voor een nieuw gewest Leiden. Kortweg weer gegeven komt de opiniepei ling (er werden geen besluiten genomen) er op neer, dat een raadsmeerderheid achter de zienwijze van het PAK staat en het gewest een affaire acht die de gehele gewestbevolking aan gaat. Deze bevolking dient dan ook een beslissende stem te hebben door rechtstreekse ver kiezing van de 45 leden van de gewestraad. Ook de voorzitter zou door de bevolking gekozen moeten worden. In deze zaken werd de wijze van verkiezing zoalc het college zich deze docht, duidelijk afgewezen. Ook een amendement-Driessen, om de verkiezing trapsgewijze te la ten geschieden, vond weinig aanhang. Hel college, bij monde van me vrouw de voorzitter, bleef tegen rechtstreekse verkiezingen ge kant, gezien de ervaringen (on der andere) bij Rijnmond: „het gewest heeft nog te weinig hodv waardoor verwachtingen kunnen worden gewekt die niet voldoende waar kunnen worden gemankt". Het PAK had voorgesteld de vor ming van belangen met enkele kwesties aan te vullen. Een kleine meerderheid toonde zich voorstander van welzijnsbevor dering, velen waren voor het belang „politie" en bijna ieder een voor „brandpreventie" in Nieuw hekwerk voor noodschool VOORSCHOTEN - Hel hekwerk rond de speelplaats van de noodschool aan de prof. Eln- steinlaan in Voorschoten biedt onvoldoende veiligheid voor de aldaar spelende kinderen. De plaats grenst aan de verkcersln- (ensievc Einsteinlaan. Als de raad er in zijn vergadering van aanstaande vrijdag mee In stemt, zal het hekwerk vervan gen worden door een nieuwe van een meter'hoogte. De kos ten hiervan zullen omstreeks 1550 gulden bedragen. gewestelijk verband; „energie voorziening" had veel tegen standers. Positief stond men t.o.v. evenredige invloed per ge meente naar financiële draag kracht. Ondanks vele bedenkin gen kreeg het voorstel van het college (in de stemmen met de ongwerp-rcgeling), inclusief de aangenomen amendementen, 29 medestanders en 5 tegenliggers. Kuyper zag een glimp van hoop vooi het gewest ontstaan: „daarom stem ik vóór". LEIDEN De Leidse pro cessie naar Kevelaer wordt dit jaar gehouden van 12 t/m 14 augustus. LEIDEN De werkgroep telepathie van het Psycholo gisch Instituut Leiden zoekt voor een onderzoek kontukt met mensen die van zichzelf weten of vermoeden, dat ze telepatische gaven bezitten. Kontaktadres: Hans Wfc- brun, Klikspaanweg 39, Lei den, tel. 60516. LEIDEN De vastenbrief van. de Nederlandse bisschoppen, in het bijzonder hetgeen de bis schoppen geschreven hebben over de prestatie- en verwer- vingsdrang, was gisteravond on derwerp van een diepgaande bespreking in de Dekenale Raad Leiden. De prestatie- en verwer- vingsdrang (consumptiemaat schappij), die het moderne mensbeeld kenmerken, in dienst waarvan ook het onderwijs blijkt te staan. i.Op school wordt het kind be loond met de kans op consump tievermeerdering later. Drukt niet een sterk individualisme een duidelijk stempel op ons op- voedings- en onderwijssysteem, veel eer dan het aanleren van solidariteit? In plaats van on derling overtrokken wedijver zou de gedaphte van samenwerking meer bevorderd kunnen wor den," zo schreven de bisschop pen. De onder leiding van de heer J. Toelen vergaderende Dekenale Raad, die eerst in drie groepen de problematiek van de presta- tie-consumptiedrang had bespro ken, neigde in de discussie sterk naar de mening, dat prestatie drang en competitie in zich ook in het onderwijs benut niet verkeerd zijn. Men kan het ook als belangrijke factoren zien in de ontwikkeling van de mens en ook als nuttig beoorde len indien zij gericht worden op de ontwikkeling van anderen, die achter geraakt zijn. 3nderkend werd uiteraard wel, dat de competitie gemakkelijk kan verworden, zodat anderen er het slachtoffer van worden en dat de wijdijver in het con sumeren tot het schaden van grote belangen kan leiden, zoals door de bisschoppen is gesteld. Vlgemeen was men van mening, dat bij het verrichten van indi viduele kennisprestaties in het onderwijs de mens ook geleerd wordt in het belang van zich zelf en de samenleving te zoe ken naar alternatieve waarden: het vermogen om lief te hebben, te geloven, te zien, zich zelf en anderen beter te leren kennen. Een bezigheid, die eens niet met geld of goederen, maar met geluk en welbevinden beloond wordt. ''e bespreking over deze thema's wordt later dit jaar nog ver volgd in de Dekenale Raad. Het is de bedoeling, dat hij ook op de parochiële niveaus (en zo breed mogelijk) wordt voortge- LEIDEN Vanavond orga niseren K O en het We- reldnatuurfonds een bijeen komst in de foyer van de Stadsgehoorztal. Prof. mr. Antor zal spreken over de Afrikaanse natuurreservaten. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Door een groot aantal werkgroepen wordt op 9 juni a.s. een demonstratieve fietstocht georganiseerd vanuit Den Haag, Lei den en omliggende gemeenten naar Meijendel. Deze werkgroepen zijn: Weg Fiets? Nee fietsweg! Dooievaar, Milieubehee r,Fi tesne de werkgroepen van Rijswijk, Wassenaar, Oegstgeest, Leiderdorp, zijn: Weg Fiets? Nee fietsweg! Dooievaar, Milieubeheer, Fietsen- te protesteren tegen het onveilige en onplezierige fietsklimaat. De werkgroepen vinden, dat het fietsverkeer ten achter wordt gesteld, als gedacht wordt aan de vele voordelen die de fiets biedt. Daarom moet het fietsen weer veilig worden gemaakt. De werkgroepen willen dit doen door zgn. fietsrouteplannen sa men te stellen. Een fietsroute plan omvat straten waarin al leen door fietsers gereden mag worden en waarin het snelver keer zich aan het fietsverkeer moet aanpassen. De demonstratieve fietstocht kent startpunten in Den Haag, (Oranjeplein, 13.00 uur), Rijs wijk (stadhuis, 12.30), Wasse naar (stadhuis. 14.00 uur) Lei den en Oegstgeest (Schutters veld, 12.30 uur), Leiderdorp (Voordorpterrein, 12.30 uur) en Voorschoten (Voorstraat, 13.00 uur. tevens startpunt voor Leid- schendam). De fietsers uit Den Haag en Rijswijk fietsen via de binnenstad (Oranjeplein, Spui, Lange Voorhout) naar Wassenaar; de fietsers uit Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten en Leidschendam fietsen via Voorschoten, over het fietspad van de Duiven- voordse en Veenzijdse polder eveneens naar Wassenaar. Ver volgens rijden beide groepen ge zamenlijk naar Meijdendel in de Wassenaarse duinen. Iedereen, die de fiets een warm hart toe draagt wordt uitgenodigd deel te nemen aan de fietstocht. vertrek oranjeplein 13 route via binnenstad richting wassenaar eindpunt meijendel Libanees kinderhuis gebombardeerd LEIDEN De vereniging „Vrienden van Libanon" organiseert deze en volgende weken een grootscheepse inzamelingsac tie van kleding, speelgoed en geld voor een gebombardeerd kindertehuis in Liba non. De KLM heeft toegezegd vrijdag een eerste pakket gratis naar de ontheemden over te vliegen. In de volgende weken zul len nog verschillende pakketten, samen gesteld uit giften uit het gehele land ver voerd worden. Het gaat voornamelijk om kleding en speelgoed voor kinderen tot en met de leeftijd van 2V4 jaar. Natuurlijk zijn ook materialen voor oudere peuters van harte welkom. Alle gaven kunnen af geleverd worden bij de verte genwoordiger van „Vrienden van Libanon", de heer C. H. M. Mentlnk, Welterdreef 67, Voor schoten, tel. 01710-63176. Even tueel kunnen goederen ook afge haald worden. De „Vrienden van Libanon" hou den zich sinds april van het vo rige jaar bezig met de adoptie van weesjes en ontheemden in gebieden die getroffen zijn door oorlog. Hun activiteiten richten zich voornamelijk op Libanon. Hoewel het bijzonder moeilijk Is, toegang te vinden tot de in stanties in dit land, is het de groep (20 echtparen) gcluktmet groep (20 echtparen) gelukt met behulp van de ambassade. OEGSTGEEST Het bejaarden- centrum Rustenborgin Oegst- geest tegenover het Bos van Wijchersloot begint langzamer hand duidelijke vorm aan te ne men. De bouw van de 45 flat woningen is gereed en de be jaarden zullen er tussen nu en 16 juni intrekken. Het verzor gingshuis zal nog een jaar bouw tijd in beslag nemen. Het centrum is bestemd voor Leidenaars (120 bedden) en inwoners van Oegst geest (20 bedden). mRltini UjRlJHPIS De kinderen, die geadopteerd worden zijn allen Rooms Katho liek. Door de scherpe scheiding der geesten in het land Is het niet mogelijk kinderen van an dere religies op te nemen. Het tehuis, waaruit de meeste der adoptiefjes komen heet „Lc Bon Pasteur" „De Goede Herder" en ligt vlakbij een Palestijns vluchtelingenkamp in de vuurli nie. Bij de onlangs gehouden aggressie is een deel van „Le Bon Pasteur" getroffen en ver woest. De leidinggevende zus- Iers zijn met de kinderen dc bergen ingevlucht en hebben een tijdelijk onderkomen kun nen vinden in een klooster. On middellijk daarna is er via de ambassade kontakt gezocht met de „Vrienden van Libanon" die alles in het werk stellen om de slachtoffers te helpen. mrL-oi n»B¥U« Nieuws van de politie LEIDEN —Tijdens het weekein de is ingebroken in dc kantine van voetbalvereniging Lugdu- num. De Flipperbak is openge broken en leeggehaald. Verder worden sigaretten, koffie en shag vermist voor een totale waarde van 370 gulden. Bij een fotozaak in de Haarlem merstraat werd een ruit inge gooid met een steen. Drie film camera's ter waarde van bijna 1600 gu'den zijn ontvreemd. Op dezelfde wijze en eveneens in de Haarlemmerstraat werd een be zoek gebracht aan een sport zaak. Enkele messen. vier luchtdrukpistolen en drie imita tiepistolen worden vermist.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3