BONN EN MOSKOU SLUITEN AKKOORD IJsland dreigt uit NAVO te treden Inspecteurs van belastingen bang voor overbelasting Bewijzen tegen Nixon stapelen zich nu op Strijdbijl West-Berlijn definitief begraven Eerste paal voor plan Spoorlaan Ombudsman politiek weer aan de orde Onbekenden plaatsen een Biesheuvel- advertentie Skylab: probleem met koelwater T ransvaalbuurt- bewoners bang Aweede voor Afrikaanderbuurt' DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119511 DINSDAG 22 MEI 1973 TV-SELECTIE Vannacht nog plaatselijk een re gen- of onweersbui. Morgen overdag zonnige periode en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot mate wind. in de hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Minimumtemperatu ren ongeveer 11, maxima mor gen van 17 graden vlak aan zee tot omstreeks 21 graden elders. Dinsdag: zon 04.37—20.37, maand 00.13—08.49. hoogwater Scheve- ningen 5.5718.20, laagw. 1.44—14.07. Ned. I: 20.21 uur Waaldrecht, Het gezicht van de weldoener; 21.50 uur Bandshow, muziek. Ned. II: 19.30 uur Samenspel, met Toon Hermans; 21.15 uur Voort vluchtig, achtdelige misdaad serie; 22.05 Hier en nu. met nieuws over de havenstaking in Antwerpen en een gesprek met premier Vorster van Zuid-Afrika over de sinaasappelboycot. De Russische partijleider Breznjev leunt op het dak van een auto terwijl hij met verslaggevers spreekt een lunch met Brandt in kasteel Homburg, in de buurt van het stadje Gummersbach DEN HAAG (ANP) De vereniging van inspecteurs van 's Rijks Belastingen heeft haar bezorgheid uitgesproken over de situatie, die voor de belastingdienst en voor de belastingplichtigen kan ontstaan, indien „de reeds zwaar i belaste dienst" zou worden geconfronteerd met nieuwe taken op het gebied van de belastingheffing. VOORHOUT Maandag 28 mei zal met de woningbouw in het plan Spoorlaan worden begon nen. Mr. M. Vrolijk, commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land, slaat de eerste paal voor dit complex van 188 woningen. Eveneens zal hij tijdens dit werk bezoek aan de gemeente Voor hout de opening verrichten van het nieuwe gezondheidscentrum aan de Kerkweg. Protest tegen uitdiepen van meer N'wijkerhout LEIDEN De Stichting het Zuid-Hollands Landschap is evenals het gemeentebestuur van Noordwijk en het bestuur van de Noordzijde polder sterk gekant legen het uitdiepen van het Oosterduinse meer te Noordwijkerhout. De provincie wil een vergunning verlenen voor het winnen van zand uit dit meer. olgens de stichting het Zuidhol lands Landschap, die bij de pro vincie protest aangetekend heeft, vormen plassen van der gelijke diepten gevaar voor zwmmers. Zij betekenen ook al dus de stichting dode plekken in het milieu door het optreden van temperatuur-sprngen. ADVERTENTIE) Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Het moet namelijk niet uitgeslo ten worden geacht, zegt de ver eniging, dat in de naaste toe komst fiscaie maatregelen wor den getroffen die tot een nog omvangrijker en gecompliceer der geheel van regelingen zullen leiden dan de thans reeds be staande wetgeving. De vraag of fiscale maatregelen genomen moeten worden is van politieke aard en staat daarom niet ter beoordeling van ambtenaren. De vereniging neemt terzake van deze vraag dan ook geen standpunt in. Zij wijst er echter op dat de vori ge staatssecretaris van afinan- ciër bij de debatten in de Twee de Kamer reeds in het najaar van 1971 heeft meegedeeld dat hem duidelijk was geworden, dat het uitvoerend apparaat van de belastingdienst de grenzen van zijn capaciteit had bereikt. De vereniging meent dat .indien deze grens :n de toekomst zou worden overschreden, zulks ern stige gevolgen zou hebben voor de uitvoring van alle fiscale wetten, hetgeen onvermijdelij- kerwijze zou leiden tot rechtste- ko:ten en onbillijkheden voor de belastingplichtigen. MEMPHIS, Tennessee Een 30- jarige man heeft gisteren in Memphis zonder redenen vijf mensen doodgeschoten en een gewond voordat hij door de poli tie werd neergeschoten. Volgens de politie was een van de slachtoffers een politieagent, die in de rug werd geschoten. De man wandelde door een straat en begon plotseling in het wilde weg te schieten. Hij was gewa pend met een karabijn. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil het aanstellen van een parlementaire ombudsan op nieuw aan de orde stellen, aldus meent politiek Den Haag. Als kandidaat wordt hoerbij weer de 70-jarige professor mr. G. E. Langemeijer, procureur-gene raal bij de Hoge Raad, ge noemd. Het aanstellen van een parlementair ombudsman speelt al enige jaren in de Nederland se politiek. Verwacht wordt, dat zij binnen niet al te lange tijd in het parlement aan de orde zal komen. De voormalige CIA-chef Richard Helms, die de senaats commissie meedeelde dat op verzoek van president Nixon de Watergate-zaak in de doofpot gedaan moest worden. WASHINGTON President Nixon kon in juli vorig jaar weten dat enkelen van zijn ondergeschikten probeerden de inbraak in het Watergate-gebouw in de doofpot te stoppen. Dit blijkt uit een memorandum van de Ameri kaanse geheime dienst, CIA, dat gisteravond door de Na tional Broadcasting Company werd nthuld. Het memoran dum, geschreven door het plaatsvervangend hoofd van de CIA, Vemon Wakers, was bestemd voor het archief van de geheime dienst en gaf verslag van een gesprek tussen president Nixon en Patrick Gray, die toen waarnemend hoofd van de Federale recherche, FBI, was. Gray had tegen Nixon gezegd dat de zaak niet in de doofpot kan worden gestopt. Hij meende dat de president zich van de betrokken menen in zijn omgeving zou moe ten ontdoen. Een poging de FBI en CIA in deze zaak te betrekken zou een dodelijke wond blijken te zijn en zou tot niets leiden, aldus het memorandum. President Nixon besloot toen zich van de betrokkenen personen te ont doen, hoe hoog deze ook zouden zijn. Senator Stuart Symington, de waarnemend voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft giste ren verklaard, dat hij een aantal geheime documenten in zijn bezit heeft die afkomstig zijn uit het Witte Huis en waarin plannen worden uiteengezet voor spionage door de CIA binnen de Verenigde Staten. De New York Times schrijft dat de FBI telefoongesprek ken heeft afgeluisterd van de Israëlische ambassade in Washington en van Martin Luther King. Tijdens de crisis in het Midden Oosten van 1970 werden gesprekken tussen de Israëlische premier Meir en'de voormalige ambassa deur in Washington, Rabin, afgetapt. Van Martin Luther King werden in een periode van drie jaar 5000 telefoonge sprekken afgeluisterd. Dit gebeurde op verzoek van Egar Hoover die King haatte na diens kritiek op de FBI in de jaren 1962/1963. VANDAAG College mikt op Groenoordhal als vee markt pag. 3 De RIjswijkse zenda mateur J. Verwer is nu officieel verbin dingsman voor het Rode Kruis Genève. pagina 9. Gerben Karsten won in de Giro oolk een etappe. De jury oor deelde hierover totaal anders. Pagina 13 (Van onze correspondent) BONN De Sovjet-Unio heeit de garantie gegeven dat zij zich strikt zal hou den aan het viermogendhe- denakkoord. Dat houdt in dat zij toestemming geeft dat de belangen van West- Berlijn door de Bondsrepu bliek behartigd worden. West-Dui Island heeft zij nerzijds de Sovjet-Unio technische hulp en kredie ten beloonfd. Dit zijn de voornaamste resulta- j ten van de besprekingen dia partijleider Brezjnev in West Duitsland heeft gevoerd. De Russische delegatie is inmiddels naar de Sovjet-Unie terugge keerd. Een goed geluimde Brezjnev kwam gisteravond voor de Westduitse t.v. het akkoord per soonlijk bekrachtigen. In Westduitse kringen heerst gro te voldoening over het bereikte akkoord. Zelfs Springers conser vatief blad Bild, dat Brandts oostpolitiek altijd zeer fel heeft aangevallen, juicht; het ziet al duizenden Westduitse technici in de Sovjet-Unie werkzaam. De Sovjetr gaan dan ook naar huis met de verzekering dat hun gebrek aan technologische ken-1 nis aangevuld zal worden door I Westduitse specialisten, vooral waar het de ontginning betreft van de „onuitputtelijke bodem- schatten van de Sovjet-Unie" I zoals Brezjnev het uitdrukte. LEEUWARDEN In het Friesch Dagblad van afgelopen zaterdag heeft een pagina-grote advertentie ge staan met de tekst „Haal Biesheuvel terug". De advertentie blijkt door on bekenden te zijn aangeboden aan de advertentieafdeling van dit christe lijk nationale dagblad. In een envelop werd door de betref fende funktionarissen een bedrag van 1100 gulden aangetroffen met de vraag de aangegeven tekst pagina groot af te drukken. Hoewel de direc tie van het Friesch Dagblad in het algemeen anoniem opgegeven adver tenties niet accepteert, werd in dit geval toch een uitzondering gemaakt, omdat de inhoud van de advertentie niet op principiële bezwaren stuitte. Bovendien stemde het bijgesloten be drag overeen met tarief voor een ad vertentie van dergelijke omvang. De propagandist van de ARP in Friesland ontkent ten stelligste iets met de advertentie te maken te heb ben gehad. Met de zeeroversvlag vaart deze Britse trawler in de wateren rond IJsland. REYKJAVIK De premier van IJsland, Olafur Johannesson, heeft op een persconferentie In Reykjavik gezegd dat IJsland zich eventueel uit de NAVO zal terugtrekken als er geen spoedi ge oplossing wordt gevonden voor het visserijconflict met En geland. Premier Johannesson zei dit gis teravond nadat hij had besloten zijn ambassadeur in Londen „voor overleg" terug te roepen. De teruggeroepen ambassadeur zei niet te verwachten dat hij spoedig naar Londen zou kun nen terugkeren. Een andere maatregel van IJs land in het kader van de „ka beljauwoorlog" nadat Britse oorlogsschepen binnen de 50- mijlszone waren verschenen was het verbieden aan alle Brit se vliegtuigen op IJsland te lan den. Premier Johannesson zei voorts zich moeilijk te kunnen voor stellen dat het tot een conflict tussen de sterke Britse marine en de kleine vloot van IJsland zou komen. IJsland had gepro beerd marineschepen in het bui tenland te kopen, maar dat is niet over denkt de visserijgrens tot nog toe niet gelukt. De pre- tot bijvoorbeeld dertig mijl terug mier benadrukte dat IJsland er te brengen. HOUSTON (Reuter) - Het water In het koelsysteem van de Skylab wordt te koud en zit gevaarlijk dicht bij het vries punt. Wanneer het bevriest worden de pompen beschadigd en kunnen de leidingen sprin gen. Het koelsysteem is onmisbaar voor de ruimtevaarders die vrijdag gaan trachten een zon nescherm aan te brengen. Het koelwater moet hun ruimte- pakken op temperatuur hou den. Van de drie mogelijkheden voor afscherming van de zon nestraling Is er een geschrapt. Nu zul getracht worden een van springveren voorziene pa raplu door een luchtgat in de werkplaats te steken. Mislukt dat, dan zal een ruimtevaarder naar buiten gaan om een be dekking aan te brengen. LEIDEN Bewoners van de Transvaalbuurt in Leiden (oude Morskwarlicr rond de Jouberi- straat) zijn bang dat hun wijk een getto voor buitenlandse ar beiders gaat worden. In een brief aan burgemeester en wet houders, ondertekend door 166 bewoners, spreken zij hun onge rustheid hierover uit en dringen aan op maatregelen die „een tweede Afrikaanderbuurt (Rot terdam-red) moeten voorko men". Afgelopen zaterdag heeft een de putatie uit de wijk een gesprek gehad met mevrouw Den Haan, die de plaats inneemt van burgemeester Vis, nu hij op va kantie is. In dat gesprek zijn een aantal problemen naar vo ren gebracht en suggesties door de groep gedaan, die als basis zouden kunnen dienen voor ge meentelijk ingrijpen. Onder meer vermoedt men dat een buitenlander, onmiddellijk leeg staande panden opkoopt om ze vervolgens te verhuren aan Ma rokkanen en Turken. Deze man zou weer een „stroman" zijn van een berucht „huisjesmel ker" in Leiden. Een ambtelijke groep o.I.v. me vrouw Den Haan onderzoekt nu of deze geruchten op enige grond van waarheid berusten, of de klachten van de deputa tie reëel zijn en gedeeld worden door de hele Transvaalbuurt. Na een eerste inventarisatie is gebleken, dat in de Transvaal buurt 42 buitenlanders wonen op een bevolking van 'totaal 880. Ook is aan het licht gekomen, dat er woonvergunningen zijn uitgereikt aan buitenlanders, die niet in de wijk blijken te wonen, maar hun vergunning doorge speeld hebben aan landgenoten. De uitslag van dit onderzoek hoopt de groep eind deze week bekend te maken aan de bewo ners van de buurt. Bij het on derzoek zijn bctrokkon de Vreemdelingenpolitie, bureau Hulsvesting, Maatschappelijke Aangelegenheden «n Volksge zondheid en de stichting Rijn en Lek, die de belangen van de buitenlanders behartigt. Inmiddels hebben een aantal Hol landse gezinnen enkele leeg staande huisjes in de buurt ge kraakt. Dit „om te voorkomen dat er Turken of Marokkanen in zouden komen". Het gebeurde in het weekeinde. De politie van Leiden heeft tegen deze acties geen stappen ondernomen. Op het ogenblik is het vrij rustig in de buurt, maar wanneer het ambtelijk onderzoek niet tot voor de bewoners bevredigende resultaten zal leiden, zou de kans op onrust groter kunnen worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1