Dr. Ramsey: EEG kans voor kerken tot toenadering ,De blaffende hond' nieuwe visie op Heilige Bonifacius Bisdom Breda begeleidt aktiegroepen KORTE METTEN Ook Den Bosch en Breda denken aan „leefgemeenschap" DINSDAG 22 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 De aartsbisschop van Canter bury, dr. Michael Ramsey, pri maat van de anglikaanse kerk, heeft in Brussel verklaard dat de steun van de christelijke kerken in de EEG, aan de ont wikkelingslanden, ook van poli tieke aard moet zijn. De Europese christelijke ker ken moeten het niet laten bij materiele steun alleen. Europa mag geen genoegen nemen met zijn eigen welvaart. Het moet ook aan die van de ont wikkelingslanden denken, aldus de aartsbisschop van Canter bury, die vorige week bespre kingen heeft gevoerd met de Belgische kardinaal Suenens waarbij de samenwerking tus sen de rooms-katholieke en de anglikaanse kerk onderwerp van gesprek was. Dr. Ramsey deelde mee, dat de anglikaan se kerk zich door een bisschop zal laten vertegenwoordigen in het te Brussel zetelende oecu menisch centrum, dat het doen en laten van de EEG aandach tig zal volgen. De anglikaanse afgevaardigde van wie de naam nog niet bekend is, zal niet permanent in Brussel ver blijven, maar geregeld naar het centrum komen. De aartsbisschop van Canter bury verklaarde voorts dat de EEg een onmetelijke kans be tekent voor alle christelijke kerken om tot meer toenade ring te komen, enerzijds om dat die gemeenschap de con tacten tussen de mensen zal verruimen en anderzijds om dat de mensen zich meer be wust zullen worden van de Eu ropese eenheid, ook op gods dienstig gebied. Dr. Ramsey gaf toe dat, na de grote vooruitgang op oecu menisch gebied, enkele jaren terug, er de laatste tijd geen grote ontwikkelingen meer zijn. Maar de toenadering gaat wel door, aldus Ramsey. Kerkelijke leiders van de negen landen van degrafeerd met enkele van de kerkelijke leiders: E.E.G. zijn in het weekeinde in Brussel bijeenmetropoliet Emilianos. kardinaal Suenens, dr. Mi- geweest. Onder meer werd een academische zit-"hael Ramsey van Canterbury en dom Helder Ca- ting gehouden, waar ook koning Boudewijn en ko-mara, die samen met minister Pronk van ontwik- ningin Fabiola waren (links). Hier zijn zij gefoto-kelingssamenwerking het woord voerde. In het bisdom Breda is de tweede functionaris voor de dienst van de kerk aan de sa menleving in functie getreden en de benoeming van de derde wordt dezer dagen verwacht. Daarmee heefte dit bisdom in enkele maanden tijds drie mensen ter beschikking, die zich (gedeeltelijk nog part-ti me) in nauwe samenwerking met de plaatselijke pastores inzetten daar waar vanuit de kerk dienstverlening in de maatschappij geschiedt. Vanaf maart is al werkzaam (part-ti me) in het dekenaat Noord rand de heer S. Rentmeester. Sinds woensdag werkt voor de helft in het dekenaat Breda en voor de helft in de districten Dongen. Gilze en Rijen, mr. A. Mol. Deze wordt geheel be taald door de gezamenlijke charitasinstellingen in die ge bieden. Hetzelfde zal gebeuren met pastor P. Dirne uit Den Hout, die reeds heeft toegezegd part-time beschikbaar te zijn voor de dienst aan de samenle ving in de regio. Ook in het dekenaat Bergen op Zoom hebben de charitas-in- stellingen zich bereid ver klaard geld ter beschikking te stellen voor een dergelijke functionaris. De behoefte aan dergelijke vrijgestelden deed zich in de laatste tijd in het bisdom Breda steeds meer ge voelen. Hun taak zal vooral bestaan uit het begeleiden van werk- en actiegroepen. De gereformeerde kerkhistori cus en schrijver dr. Auke Jan Jelsma zal woensdag 30 mei zijn boek over de missionaris der Friezen en martelaar van Dokkum, de Heilige Bonifatius, aan bisschop J. B. W. M. Moeller van Groningen aanbie den. Dr. Jelsma, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Theo logische Hogeschool van Kam- zal zijn boek aan de bis schop aanbieden, niet alleen omdat deze ook een Bonifa- tius-kenner is en Dokkum in zijn diocees ligt, maar ook om oecumenische motieven. In protestantse kring heeft men zich tot voor kort vaak negatief uitgelaten over Boni fatius,omdat men in hem een fanatiek vertegenwoordiger van de pauselijke macht zag. In zijn boek, dat tot titel draagt „De blaffende hond" benadert de schrijver deze aangelegenheid op andere wij ze, namelijk in het nieuwe be sef, dat vanuit het perspectief, dat Bonifatius kende, de kop peling aan Rome het beste was wat hij had kunnen doen. De schrijver meent aldus, dat zijn werk een bijdrage kan zijn in het gesprek Rome-Re formatie. De schrijver wil door deze aanbieding aan de Gro ningse bisschop zijn grote waardering tonen voor de zorg, waarmee ten aantal Ne derlandse bisschoppen in de huidige tijd bruggebouwers wil zijn. Het boek van dr. Jelsma is niet alleen historisch. Door het meer te zoeken in een literair essay trekt hij een reeks ver bindingen naar de huidige tijd zoals naar de ontwikkelings hulp, benoemingsbeleid van de paus, geestelijke verzorging militaire dienst e.d. Zes jaar na het leggen van de eerste steen is in Miinchen officieel de nieuwe moskee aan de islamitische gemeenschap overgedragen. Het gebouw, dat in september wordt geopend, gaat ook een belangrijke rol spelen als internationaal cultu reel centrum van de Islam. Namens de kerken werd bij de overdracht de wens uitgespro ken, dat Moslims en Christe nen ook in de toekomst goede vrienden en broeders blijven. De Lyblsche regering heeft twee van de drie miljoen gul den tellende kosten beschik baar gesteld. De actie „Kerk van de Grond", die in januari is ge houden heeft voor het bisdom Breda een geschatte meerop brengst voor de parochiebij- dragen opgeleverd van 450.000 gulden. Hoewel de tekorten in de exploitatie van de 168 paro chies niet alle zijn weggewerkt overtreft dit resultaat de ver wachtingen. als speciaal afgezant van de paus in oktober naar Zweden gaan voor de viering van de zeshonderste geboortedag van de heilige Blrgitta, de enige heilige van Zweden. Van de katholieken in Pana ma kent veertig procent de naam van de paus niet, tweeënveertig procent weet niet hoe de bisschop heet en meer dan vijftig procent heeft in geen jaar een priester ge zien, zo blijkt uit een onder zoek. Veertig procent is kerke lijk getrouwd. Hoe rijk het ge zin des te meer wordt er in de kerk getrouwd. Vijfenzeventig procent van de ondervraagden vindt dat de kerk gehuwde priesters zou moeten toelaten. Redacteur Zivko Kustic van het Joegoslavische katho lieke blad „Glas Konzila" is vrijgesproken. Hij was ervan beschuldigd leugenachtige be richten te hebben verspreid. Waarom Kustic is vrijgelaten is niet bekend, maar het be richt van de vrijspraak is in kerkelijke kringen met grote opluchting onvangen. Men be schouwt dit proces als een graadmeter voor de verhou ding van de overheid tegen over de kerkelijke pers. De laatste tijd heeft de Joegoslavi sche overheid herhaaldelijk ka tholieke bladen in beslag geno- De brochure „noodsignalen" van het bisdom Breda met reacties van met ontslag be dreigde werknemers van Enka in Breda is opgenomen in een studie over werkloosheid van de afdeling sociale weten schappen van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Deze be vat informatie over de vele problemen rond de bedrijfsslui tingen en massale afvloeiingen bij de mijnen, Shell, Akzo, Spoorwegen en kleinere bedrij ven. De studie is te bestellen bij de Persdienst Bisdom Breda, Veemarktstraat 48, Bre- De beide Brabantse bisschop pen Ernst en Bluyssen gaan overleg plegen over het even tueel stichten van een leefge meenschap van priesterkandi daten voor de bisdommen Bre da en Den Bosch in Tilburg. Mgr. Ernst heeft dit medege deeld in de halfjaarlijkse ver gadering van de diocecane Pastorale Raad van het bis dom Breda. Mgr. Gijsen van Roermond maakte zoals ge meld vorige week bekend dat er een leefgemeenschap van priesterkandidaten in Rolduc gevestigd zal worden voor het bisdom Roermond. Op 13 februari van dit jaar be spraken de Nederlandse bis schoppen de wenselijkheid tot dergelijke woongemeenschap pen „voor de geestelijke vor ming" van de priesterkandida ten. Bisschop Ernst stelde met nadruk dat de Tilburgse leef gemeenschap op basis van vrijwilligheid tot stand moet komen. De wetenschappelijke opleiding blijft geschieden aan de theologische faculteit. De bisschop benadrukte ook dat er geen sprake is van een terug keer naar het oude seminarie. AFLEVERING 125 „Alleen maar? Het verandert in ieder geval niets. Als we ons best doen, kunneri we misschien bewijzen dat de dokter ongelijk had." Margaret duwde hem in de richting de huiskamer en zei schertsend: „Doe niet zo gek." Het deed John genoegen dat zijn vader er wat beter uitzag. Hij had nog wel die vale kleur, maar zijn ogen stonden niet meer zo dof. „Ik heb goed nieuws voor u, vader. Tenmin ste, ik geloof dat het goed is." „Zo? Wat dan, John?" „Meneer Briggs Margarets oom Sefton heeft me een administratieve baan aange boden. Geen slechte baan, en het betaalt beter dan wat ik nu heb." „Dus je neemt het aan?", vroeg Edwin hoopvol. „Nee. Ik heb hem gezegd, dat ik iemand weet die er beter voor geschikt is." „Wie dan wel?" „U, vader. U weet meer van boekhouden dan ik. Ik ken alleen de administratie van volksgezondheid." Edwin zag dat Harry getroffen was door het grootmoedige gebaar van zijn zoon. „Dat is heel aardig van je. John, maar hij biedt je vader het baantje toch niet aan?", vroeg Edwin. ..Wat zei Sefton, toen je je vader noemde?" „Hij zei dat hij er met u over wil praten, vader. Daarom heb ik u gevraagd te ko men. Hij komt om een uur of zeven hier." Toen Ian eindelijk thuis kwam, zag hij er Markten nog vermoeider uit dan de vorige avond. „Wat is er gebeurd?", vroegen Freda en me vrouw Mackenzie bijna tegelijk. „Er is een patiënt overleden. Verettering aan de baarmoeder. We hebben ons uiter ste best gedaan. Maarwe hebben haar verloren. En het kind ook." Freda en mevrouw Mackenzie wisten niets te zeggen. Het effect van de sherry was plotseling verdwenen. Mevrouw Mackenzie verbrak het stilzwijgen. „Wel, het eten is niet verpieterd dus... zul len we maar gaan eten?" Onder het eten werd niet veel gesproken. Ze hadden tot op dat moment niet gemerkt, dat ze een razende honger hadden. Johns goede bedoelingen vielen helaas in 't water. Toen Sefton Harry zag, besloot hij meteen, zich geen invalide op de hals te Maar hij zei: „Nee, ik heb mijn zinnen op John gezet. Ik heb gunstige informaties van zijn tegenwoordige werkgever gekre gen, meneer Porter. Ik kan hem een toe komst geven in het familiebedrijf van de Briggs. U begrijpt het zeker wel?" Edwin wist dat Sefton, zoals gewoonlijk, de situatie in zijn eigen voordeel draaide. Hij wilde een jongeman hebben, met genoeg energie om veel werk te verzetten. Sefton had Harry gebruikt om druk op John uit te oefenen. Maar dat ging niet op. John wilde beslist, dat zijn vader het baantje zou krijgen en zei tegen Sefton, dat hij er geen belangstel ling voor had. Sefton ging nijdig weg. Zonder administra teur. Mevrouw Mackenzie had Ian en Freda in de salon gelaten. „Ik doe de afwas; en al leen," zei ze. Ian maakte Freda attent op de betekenis hiervan, wetend dat zijn moe der gewoonlijk een expert was in het over dragen van huishoudelijke werkjes aan an deren. Er klonk weer opgewektheid in Freda's stem en ze keek hem ondeugend aan, toen ze vroeg: „Waarom? Wat denkt ze dat we gaan doen? Alleen." „Geen flauw idee. Het zilver stelen, mis schien. Of iets nog slechters." „Zoals?" Ian zat aan het eind van de sofa. Hij trok Freda zachtjes naar zich toe, zodat ze met haar hoofd op zijn schoot kwam te liggen. Hij streek een lok van haar haar weg, die door deze manoeuvre over haar gezicht was gevallen. Freda vroeg zachtjes, bijna teder: „Ian. Waar ben je geweest?" „Ik vrees dat ik je dat niet kan zeggen." De scherts en de luchthartigheid kwamen weer terug. „O, het is zeker een militair geheim?" „Eh... ja. Ze hadden plotseling mensen zoals ik nodig. We hebben geheimhouding moe ten beloven." „Gynaecologen? Je houdt me voor de gek." „Vergeet niet, dat ik een gediplomeerd chi rurg ben." „Bedoel je het tweede front? Komen er meer gewonden terug dan ze aankunnen?" „Ik heb niet over gewonden gesproken. La ten we zeggen dat er op een paar plaatsen hevig is gevochten." Freda voelde zich trots op hem. „Ben je naar Frankrijk geweest? Op het slagveld" „Ze hadden tijdelijk extra krachten nodig. Vooral chirurgen. De ctisis is nu voorbij. En ik heb er met geen woord over gespro ken, he?" „Dus je kon me niet schrijven? En je moeder ook niet? Omdat je verblijfplaats geheim „Vraag toch niet zoveel. Als je het dan we ten wilt, ik had een aardig blondje aan de hand en ze nam al mijn tijd in beslag, dag en nacht, en ze zei, dat als ik ook maar één regeltje aan wie dan ook van mijn honderden vriendinnetjes hier zou schrij- Freda drukte haar hand op zijn mond. Ian drukte er een kus op. Er verscheen plotse ling een ernstige trek op zijn gezicht. Hij zei, alsof hij hardop dacht: „Ik heb één keer gefaald, Freda. Ik wil er zeker van zijn, dat ik geen tweede keer zal falen. Vooral omdat het ditmaal jou betreft. Ik wil er heel, heel zeker van zijn, dat de oor zaken waardoor ik heb gefaald, niet meer bestaan. En ook nooit zullen meer be staan „Weet je wat ze zeggen? Als het de eerste keer niet lukt, probeer het dan een tweede keer." fluisterde Freda. „Geloof jij in dat oude spreekwoord?" „In ons geval, ja. Jij niet?" Hij vroeg niet: „Wil je met me trouwen?" of iets dergelijks. Het ene moment waren „zomaar goede vrienden" en het volgende moment waren ze verloofd. Om duidelijker te zijn, ze lagen zo onver schillig voor de wereld om hen heen in el- kaars armen, dat, als mevrouw Mackenzie zou zijn binnengekomen en zou hebben ge zegd: „De oorlog is afgelopen", ze het niet zouden hebben gehoord. Evergold. Esther Ofarim 10—17. Be linda. Motrca 12—20. Sonla 29—30. Super Star 25—31. Baccara 35—10. Ilona 46—55. Prominent. Precilla 2G —30. Lelies 21—60. n 2,60-7,70. B I 13.90-16.40. B II 3.40. C I 6.708.40. C II 5.1U—6.60. Bospeen 1,29—1.56. Radijs 15—31. Prei 60-76. Prlneessenbonen 3.60— 4.00. Bosuien 23—25. Sla II 12—37. Rabarber 14—25, Spinazie 37. Selde rie 14. Bloemkool 8 I 1.02—1.20. 8 II 43. 10 I 78. Aanvoer waspeen 100.000 Overzicht (r« prijzen): sla week - kalm Suske en Wiske De Poppen- pakker Chrysi Trosanjei 25-36, Violier 2,05—2.85, nten-jaarrond 1.752,00, C< vineis 1.70-2,-" - Campanula l.io—z,uu, irissen uo— 1,60, Bruidsanjers 90. Esther Read 1.85—1.95. Anemonen S—34. Lathyrus 35—95. Freesla 50—1.50. Margrieten 70—75. Duizendschoon 65—1.20. Tul pen 10—35, Pyrethrum 55—70 per bos. VEEMARKT ROTTERDAM ROTTERDAM, 21 mei Aanvoe ,30—1,70. taal 1119; I (le kwal ■6.45 (2c kwal sUeren 6.65-7.C kwal.). 6.30-6.55 (2e kwal.) 5.45-5,60: varkens 3.37 3.35 (le kwal 3.29-3.31 (3c I 2.85-2.900 zware varkens 3,15-3,25. COOP. VELUWSE EI ER VEI LI NL liARXEYKLl» BARNEVELD. 21 mei Aanvoer 836.750 stuks, volgens de veiling 393 120 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen (In guldens per 100 stuks) eieren van 50-51 gram 12.89: 55-56 gram 15.24: 60-61 gram 17.02 65-66 GROENTEVEILING LEIDEN. 21 mei - Aardbeien 92.101. appelen 31. champignons 200-250. andijvie 37-55. peulen 550-670, snijbonen 350-480. spitskool 99. postelein 46-103. rabar ber 20-30. spinazie 22-34. prei 36-70, tomaten A 810.850. B 810-890. C 810- 830. CC 690-710. witlof 129-243. bloemkool A 125-150. B 95-120. C 80- 95. komkommers AAA 61, AA 46-51, A 40-45, B 38.42, C 84-86, D 27-29, bospeen 128-140. peterselie 7-20, ra dijs 12-14. selderij 14-16, uien 28-37, paprika 35-81. Rijksuniversiteit Utrecht. geslaagd kand. ex. natuurk. mej. A. Chr. Slt- Ug (Den Haag); kand. ex. geol. er geofysica J. P. Andrlosse (Lelden)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13