MFFR WERKLOOSHEID IN BOUW VERWACHT Geen verhoor van president Nixon door commissie TWEE DODEN OP MONZA Auto scheurt in twee stukken WATERGATESCHANDAAL Afnemende vraag naar nieuwbouwhuizen Rog van 164 pond gevan gen GEKAAPT ,1 VLIEGTUIG TERUG OP DE BASIS 1 WRf W 19 IJsland neemt Britse aggressie zeer zwaar op DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119510 MAANDAG 21 MEI 1973 Vannacht nog plaatselijk een re gen- of onweersbui. Morgen overdag zonnige periode en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot mate wind, in de hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Minimumtemperatu ren ongeveer 11, maxima mor gen van 17 graden vlak aan zee tot omstreeks 21 graden elders. Dinsdag: zon 04.37—20.37. maand 00.1308.49, hoogwater Scheve- ningen 5.57—18.20, laagw. 1.44.814.07. TV-selectle ned. I: 19.30 uur Stripkwis, over Tom Poes; 21.10 uur Cannon, detectiveserie; 22.00 uur Televi- zier-magazine, met een reporta ge over drugsmokkelaar Karl Pauksch en een gasplatform bij Bergen. Ned. II: 19.05 uur De familie Ash- ton, tv-serie: 20.21 uur Pieter Daens, docementaire; 21.10 uur Fietsendieven, speelfilm van Vittorio de Sica. Den Haag Op het Huber- tusviaduct ter hoogte van Madurodam in Den Haag is zondagmorgen vroeg, om kwart over vijf een auto te gen een lichtmast gebotst waarbij de wagen in tussen scheurde. De auto werd be stuurd door J. M. L. N. N. van de Kruisbeslaan, naast hem zat zijn 23-jarige echt genote A. N. -F. De be- stuurder werd met ernstig L hoofdletsel opgenomen in liekenhuis Leyenburg, zijn vrouw liep diverse breuken op en verloor een been. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te mel den (614141). WASHINGTON Senator Sam Ervin heeft gisteren ver klaard dat het zeer onwaarschijnlijk is dat de onder zijn leiding staande onderzoekcommissie voor de Watergate zaak president Nixon zal ondervragen over diens mogelij ke betrokkenheid bij het schandaal. Ervin zei de verkla ring van de al veroordeelde Watergate inbreker James McCord over de aangeboden presidentiële clementie'in ruil voor zijn stilzwijgen, geen getuigenis tegen de president inhoudt. De voormalige directeur van de CIA, Richard Helms, heeft voor de Grand Jury voor Watergate verklaard dat het Wit te Huis geprobeerd heeft de steun van de EIDEN/IERLAND Bij het vissen in de wateren rond Ier land heeft de Leidse visser Piet Noordermeer voor een sensafie gezorgd door een rog van 2,12 meier aan de haak te slaan. breedte van de vis was 160 cm ,en hij had een gewicht van 164 pond. Na een gevecht van een half uur kon het massale ge drocht met vijf man uit het wa ter gesleept worden. Voor deze prestatie kreeg de heer Noor dermeer van de Mitchellfabrie- hen een fraaie molen en van de Ierse Chantarella Vissersclub de speciale gouden "specimen" visspeld. Een ander lid van de visgroep J. v. d- Weyden haaide een kathaai naar boven van ongeveer 1 meter lengte. 1ACAS Het Venezolaans sagierstoestel, dat tijdens j binnenlandse vlucht vrijdag- 'avond Is gekaapt en naar ruba [Werd gevoerd, is gisteren na pmzwervingen langs vier landen to Caracas teruggekeerd. Aan [boord bevonden zich <Je 32 pas- Il^giers en vijf bemanningsleden die gijzelaars zijn geweest van I ®e linkse Venezolaanse actie- jtfoep Nulpunt. lp vier kapers hebben zich op |£uba aan de politie overgege ven. zonder dat zij hun doel, de (van een onzer verslaggevers) j AMERSFOORT Voorzitter Bram Buys van de bouwbond NW heeft vandaag zijn vrees uitgesproken vor een toe- i nemende werklosheid in de bouwvakken door een afne mende vraag naar nieuwe woningen. Hij vroeg zich dan ook af, of het verantwoord is jongeren in grote getale voor de bouwsector op te leiden. Sprekende tijdens de bondsraadsvergadering zeide heer Buys, dat de werkloosheid in de bouw wat is afgenomen, maar dit is eerder een gevolg van een uittocht van bouw vakkers dan van toegenomen werkgelegenheid. In de wo ningbouw is die werkgelegenheid op dit moment nog on aangetast - er werken rim 80.000 bouwvakkers in deze sector maar vanaf 1974 lijkt de heer Buys een inzin king vrijwel onontkoombaar. Een groot probleem is, dat er terwijl de nieuwbouw gaat te- rugvalen nog maar weinig voor uitvoering gerede plannen voor woning- en wijkverbetering bestaan, waarvor bij bewoners van oude woningen meer be langstelling bestaat dan voor af braak annex nieuwbouw plan nen. Daardoor kunnen bouwvak kers in toenemende mate werk loos worden. De kans bestat dan, dat ze een ander beroep kiezen en niet meer beschikbar zijn als er weer plannen uitge voerd kunnen worden. Werkloosheid is een kostbare zaak, aldus de heer Buys. In 1972 was in bouw 234 miljoen gulden nodig voor werkloosheid suitkeringen. Een krachtig over heidsbeleid is nodig om de pro blemen het hoofd te bieden. Het wegvluchten uit de bedrijfstak zou hij willen voorkomen door de werkloosheidsuitkeringen te verhogen. Nu meer blijkt, dat er een perma nente werkloosheid van enkele tienduizenden bouwvakkers be staat, vroeg de heer Buys zich af of het verantwoord is te blij ven meewerken jongeren naar de bouw te halen, bijna in de wetenschap dat ze vroeg of laat enkele maanden per jaar op de reservebank komen te zitten", met alle geestelijke en financië le nadelige gevolgen van dien". AMSTERDAM (ANP) - De 17-ja- rige E. R. van Z. is de afgelo pen nacht op het Rapenburg in Amsterdam per ongeluk door een rechercheur in een boven been geschoten, nadat hij op verdenking van poging tot auto diefstal was aangehouden. SNEEUW IN ZWITSERLAND In onze streken begint het zomerse weer al zo'n beetje om het hoekje te kijken, maar in Zwitserland worstelt men nog met sneeuwoverlast. Daar is men nu druk bezig de hooggelegen passen met het oog op het snel naderend vakantieseizoen, sneeuwvrij te maken. m UlAC Italia, leen bi ^ijlating van 79 politieke ge vangenen in hun land, hadden wreikt. De Venezolaanse rege- ring weigerde met de kapers te ""derhandelen over vrijlating van de gevangenen. Pasolini en Saninen Dit brokje schroot bleef over van de motor van Renzo Pasolini MONZA De inhaalmanoeuvre, die Pasolini gisteren in de ge vaarlijke bccht "II Curvone" van Monza ondernam, heeft twee mensenlevens gekost. Pa solini en Saarinen, twee topcou- reurs bezweken op weg naar het ziekenhuis aan zware hoofdwon den. In de ravage, waarbij twee motoren in brand vlogen, raak ten vier andere coureurs min of meer zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde in het be gin van de race in de 250 cc klasse, toen Pasolini in de bocht, die hij* tevoren nog "ui terst gevaarlijk" had genoemd, de Westduitser Braun wilde pas seren. De motoren raakten el kaar, waarna het achtervolgen de veld de chaos niet meer kon ontwijken. Een uur eerder was de Italiaan ook ten val gekomen in de race van de 350 cc klasse. Toen bleef hij ongedeerd. Ook de Fin had voor de races al zijn twijfels uitgesproken over de veiligheid van het circuit. "Ik vind het geen prettige baan. Het is misschien wel geschikt voor racewagens, maar niet voor mo toren. De onregelmatigheden op vitale punten, zoals in de bocht "II Curvone", zijn leven gevaar lijk." Saarinen had ook aange kondigd, dat hij na het volgende seizoen wilde stoppen. "Na het volgend jaar gaat alles verande ren. Ik wil dan alleen nog maa een normaal leven leiden met mijn vrouw en mijn zoon." De geruchten gingen op Monza, dat zich op de plaats waar het onge luk plaats had. een oliespoor had bevonden. Officials spraken echter tegen, dat dat niet de oorzaak van het ongeluk kon zijn geweest. Watergate- gansenbord WASHINGTON Hel kon niet uitblijven. Een potje Watergate spelen is een nieuwe rage in de Verenig de Staten. Drie onderne mende zakenlieden in New York hebben om te begin nen 10.000 exemplaren van deze nieuwe variant op het vertrouwde Ganzenbord op de markt gebracht. De spelers vertrekken van het Witte Huis, om over een weg met talrijke obstakels die hen in de gevangenis kunnen brengen, tensloote Watergate te bereiken. De zwaarste gevangenisstraf is weggelegd voor de speler die de rechtercommissaris, belast het het onderzoek, de functie van minister van justitie aanbiedt. SASSENHEIM Met ingang van morgen gaan de prijzen van alle Audi 80 modellen omhoog. Deze verhoging bedraagt, aldus de importeur, 290 gulden inclu sief de BTW. De goedkoopste Audi 80, die voor 1972 werd uit geroepen tot de „auto van het jaar", gaat dan 10.558 gulden kosten. CIA te krijgen bij het verborgen houden van het schandaal. Helms zou hierbij zijn bena derd door Bob Halde- man, chef van de staf van het Witte Huis, die zei opdracht te hebben van hogerop. Ten tijde van het gesprek tussen Helms en Haldeman was er slechts een man die hoger was dan Haldeman; de president. De speciale adviseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, heeft vorige week aan president Nixon zijn ontslag aangeboden, indien de president van mening mocht zijn morele gezag te lijden heeft ge- afgeluisterd in verband met een had van een afluistcrzaak tussen lek waardoor geheime informatie 1969 en 1971. In deze periode gaf in omloop kwam. NLrwi heeft Kissinger de namen op van ze- Kissinger gezegd dat zijn morele ventien vooraanstaande personen gezag onaangetast was gebleven van wie de telefoon moest worden en hij kon aanblijven. BETOGINGEN IN DORTMUND Een schreeuwende maoïstische beto ger wordt door twee politiemannen weggevoerd tijdens tegen het bezoek van Brezjnev gerichte betogingen In Dortmund. (Zie ook elders in ons blad). REYKJAVIK (Router) Het kabinet van IJsJand komt vandaag op verzoek van premier Johannesscn bijeen ter bespreking vnn de jongste ontwikkelingen In de kabeljauwoorlog met Engclund. Het Is niet uitgesloten dat het besluit wordt genomen de zogeheten „Britse aggressie" of voor de Veiligheidsraad of voor de NAVO-ruud In Brussel te brengen. Rond de omstreden visserijzone van IJsland is een gespannen situatie ontstaan nadat Engeland zaterdag het besluit nam fregatten van de marine mee te sturen ter bescherming van de Britse treilers die binnen 50 mijl van de IJslandse kust vissen. Premier Johannessen reageerde gisteren met een verbod van alle Britse militaire toestel len te landen op het NAVO-viiegveld bij Keflavik. Hij kwam tot die stap nadat de regering in Reykjavik hud ontdekt dat Britse verken ningsvliegtuigen die gebruik maken van Keflavik in de „aggressie" tegen IJsland werden ingezet. Johannessen liet weten dat zijn regering zwaar tilt aan de Britse maatregelen. „Het is een zeer ernstig voorval als een land dat zich zelf onze bondgenoot in de NAVO noemt ons op deze wijze met zijn gewapende macht durft aan te vallen. En ik moet zeggen dat de Britse actie tegen een klein ongewapend'land schandelijk is."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1