Christen-democratische samenwerking nog ver weg Anarchist Bertoli: ik wil bloedbad £e«d^6diJAatit VLOOTUITBREIDING BIJ TRANSAVIA Schandaal rond PTT in België GEEN VLAG UIT BIJ HOOGOVENS amro bank X Havo en Mavo gaan maandag aan de slag „Men doet verstandig het niet te forceren MARKTEN Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! ZATERDAG 19 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 RIJSWIJK De dagbladen brachten deze week het bericht, dat de provinciale besturen van KVP, ARP en CHU in Noord-Brabant samen in 1974 de verkiezingen voor de provinciale staten willen ingaan. Een dergelijke christen-democratische samen werking bij de statenverkiezingen is niets nieuws; in 1970 vond zij al plaats in Friesland en in Limburg. Men is daar toen met één lijst uitgekomen en men vormt er één fractie. En ook in verschillende gemeenten bestaat een dergelijke samenwerking, soms doordat men bij de raadsverkiezingen met één lijst is uitgeko men, soms doordat men na die verkiezingen één fractie heeft gevormd. In Friesland en Limburg laat men zich lovend over deze samenwerking uit. Niet uit het oog mag daarbij echter worden verloren, dat een KVP in Friesland en de protestants-christelijke partijen in Limburg slechts weinig aanhang hebben. Zij zijn daar duidelijk in de minderheid en van gelijkwaardige partners is eigenlijk geen sprake. Ervaringen in provincies, waar de deel nemende partijen ongeveer even groot zijn, heeft men bij de statenverkiezingen nog niet op gedaan. Stel nu eens en daar ziet het er naar uit dat de beoogde landelijke samenwerking voorlo pig niet doorgaat. Is dan de provinciale en ge meentelijke samenwerking van de baan? Vol strekt niet. De provinciale en plaatselijke bestu ren van de drie partijen zijn volkomen bevoegd om desgewenst bij de verkiezingen in 1974 sa men te werken. In Friesland, waar de samen werking bijzonder goed schijnt geweest te zijn en in een aantal gemeenten heeft men reeds be sloten de samenwerking voort te zetten. In pro vincies en gemeenten, waar dit op moeilijkhe den zou stuiten, zal men verstandig doen de zaak niet te forceren. Terwijl er provinciaal en gemeentelijk duidelijk sprake is van een stuk christendemocratische samenwerking, staat de zaak landelijk ga ns anders. Zaterdag 19 mei 1973 zou de dag zijn, waarop de landelijke wergaderingen der drie partijen in principe tot eenwording zouden beslui ten. Maar 19 mei 1973 ging niet door. Het ver loop van de kabinetsformatie heeft aan zes ja ren voorbereidende arbeid een abrupt einde ge maakt. De CHU is oppositiepartij geworden. Een sterk verdeelde ARP heeft twee ministers en twee staatssecretarissen aan het Kabinet- Den Uyl geleverd. De meerderheid van de KVP heeft het mogelijk gemaakt, dat dit kabinet er gekomen is. Van een gelijkgerichtheid of een heid van de drie partijen kan onmogelijk meer worden gesproken. Er is een breuk ontstaan. Er is wel gezegd, dat deze duidelijke verdeeld heid in het christen-democratische kamp niets meer betekent dan een incident, een pijnlijk in cident overigens, en dat er desondanks best kan worden besloten en dan niet op 19 mei, maar een maand later, tot de totstandkoming van een christen-democratische partij. Ik zie het anders. Het al of niet meedoen aan een Kabinetsforma tie is het doen van een keuze. En die keuze houdt in, of men ai dan niet het regeren van ons land en volk gedurende een vierjarige pe riode durft toe te vertrouwen aan een bepaalde ploeg. door mr. H. K. J. Beernink, oud-gemeeentesecretaris van Rijs wijk, oud-voorzitter van de C.H.U.- fractie in de Tweede Kameer, oud minister van Binnenlandse Zaken (kabinet De Jong). Voorwaar geen kleinigheid! Na rijp beraad heb ben de meerderheden van de KVP en de ARP gekozen voor de ploeg van drs. Den Uyl, weten de, wat zijn programma inhield. De CHU-fractie had daartegen zwaarwegende bezwaren. Een heel duidelijk verschil in benadering dus. Geen incident, maar een breuk. Deze breuk hield geen verband met futiliteiten, maar werd ver oorzaakt door meningsverschillen over voor het bestuur van ons land essentiële vraagstukken. Nu deze breuk er zo duidelijk ligt, zou het dwaasheid zijn de KVP en de ARP als rege ringspartijen te laten samensmelten met de CHU als oppositiepartij. Voor de radio heb ik gezegd, dat dit hetzelfde zou betekenen als wan neer een geheelonthoudersvereniging een fusie zou aangaan met een vereniging van caféhou ders. Nog groter dwaasheid zou het natuurlijk zijn om de fusie te laten doorgaan en dan tegen de CHU-fractie te zeggen, dat zij beter geen op positie meer zou kunnen voeren. Dan zou men deze fractie in een onmogelijke positie brengen. Zou overigens zo'n fusie, stel, dat het verloop van de Kabinetsformatie anders zijn geweest, op korte termijn tot stand gekomen zijn? Ik betwijfel dat. In de ARP was een sterke stro ming, die voorlopig niet verder wilde gaan dan een federatie. Ik zelf stond met vele CHU-ers op hetzelfde standpunt. Gedurende zo'n federatie had men eens kunnen zien in hoevrre samen werking mogelijk was, wat men aan elkaar had. Een soort proeftijd dus. Maar er was meer. Grondslag voor een fusie zou moeten zijn het gestelde in de z.g. strategienota, die door 5 per sonen uit elk van de drie partijen is samenge steld. In deze nota staat heel veel goeds te lezen. Maar zij bevat passages, die, hoe voortreffelijk van inhoud ook, evengoed door een humanist, een mohammedaan of een hindoe, geschreven hadden kunnen zijn. En waar het nu bij een christelijke partij op aankomt, het beginsel, daarin schiet die nota ernstig tekort. In AR kring is al twijfel uitgesproken over de vraag, of de nieuwe christen-dermocratische partij nog wel een christelijke partij zal zijn. En een aan tal Christelijk-Historische theologen heeft ernsti ge kritiek op het principiële gedeelte van de nota uitgeoefend. Zolang men het over de grondslag van een eventuele nieuwe partij niet eens is, kan men er beter niet aan beginnen. Hoe zal nu de koers van zo'n partij zijn? Uitla tingen van enige samenstellers van de strategie nota hebben bij velen d» vrees doen ontstaan, dat deze koers links van het midden zal zijn. Talloze kiezers van de drie partijen hebben daaraan geen enkele behoefte. Zij verlangen in de eerste plaats een principiële politiek en niet bij voorbaat een samengaan met de progressieve drie, want daarop komt het neer. Maar wordt het nu niet de hoogste tijd, zo zal menigeen vragen, dat de aanhangers van drie politieke partijen, die christelijke partijen willen zijn en gemeenschappelijke uitgangspunten heb ben, zoveel mogelijk samenwerken in de prakti sche politiek? Ja, luidt daarop mijn antwoord, maar dan moet er ook werkelijk sprake zijp van gemeenschappelijke uitgangspunten. Na het gebeurde tijdens de Kabinetsformatie betwijfel ik dit. En ik zet een groot vraagteken wanneer het aankomt op het formuleren van een princi piële grondslag, waarmede Rooms-Katholieken, Hervormden en Gereformeerden akkoord kun nen gaan. Voor mij persoonlijk is het eenvoudig. Ik aan vaard de Bijbel als uitgangspunt, maar ik betwij fel, of iedereen in KVP, ARP en CHU daarmee instemt. Dat betekent, dat de kans groot is, dat Afivachten maar STEEKPROEVEN onder de Nederlandse burgers wijzen uit, dat een ruime meerderheid van mening is: ,,Het kabinet Den Uyl moet zijn kans hebben; laten de heren het maar proberen". Maar dezelfde steekproeven wijzen ook uit, dat de start van dit kabi net niet er een is, waarbij het vertrouwen in grote balen wordt aan gedragen. Vele burgers zien het al is het dan ook om uiteenlo pende redenen niet zitten. Voor het kabinet Den Uyl zelf is dat eerder een mee- dan een tegen« valler; de verwachtingen kunnen op die manier gemakkelijker over troffen worden dan wanneer de nieuwe regering begroet zol zijn als de nieuwe politieke messias. .Afwachten maar..." is voor een regering niet zo'n slechte sfeer om se te beginnen. OVERIGENS PUTTEN WE uit een andere steekproef materiaal om te begrijpen, waarom vele burgers de komst van het nieuwe kabi net nogal laconiek opvatten. Ruim een kwart van de kiezers zou vóór de verkiezingsdag al van mening zijn geweest, dat hun stern- motivatie feitelijk neer kwam op niet meer dan: bij gebrek aan be ter. Hoe moet het dan wel niet zijn na vijf maanden informeren en forme ren, wanneer ook verschillende politici verkondigen: dan maar deze oplossing; bij gebrek aan beter. u - bij de totstandkoming van één christen-demo cratische partij, de KVP opnieuw wordt opge richt. de ARP opnieuw wordt gesticht en de CHU eveneens. Christen-democratisch Nederland doet verstandig de clrristen-democratische samenwerking niet te forceren! mr. H. K. Beernink. draaitnol® ,-ÏK tonden tootje» SCHIPHOL Transavia Holland, de derde lucht vaartmaatschappij van Nederland, gaat in de ko mende vijf jaar zijn luchtvloot op spectaculaire wijze uitbreiden. Dit jaar beschikt Transavia over één Boeing 707 Wide Body and 10 Caravelles, waarmee 300.000 retourpassagiers naar en van hun vakantiebestemmingen zullen worden gebracht. Dit betekent een groei van 7 procent ten opzichte van 1972. Volgend jaar start Transavia met een vijf-ja renplan, dat uiteindelijk moet resulteren in een luchtvloot, die bestaat uit 1 Boeing 707, 6 Caravel les en vijf Boeings 737, die nagelnieuw worden af- gelverd door de Boeing-fabrieken in het Ameri kaanse Seatle. In het voorjaar van 974 zal de eerste nieuwe Boeing 737 aan Transavia worden afgeleverd. Met dit toestel, dat 130 passagiers kan vervoeren, kan men zonder tussenlandingen de verste vakantiebe stemmingen in Europa zoals Las Palmas en Tur kije bereiken. De Boeing 737 kan non-stop 3300 kilo meter afleggen. 1972 is het eerste jaar geweest sinds de oprichting van Transavia, dat deze luchtvaartmaatschappij een bescheiden winst heeft gemaakt. In de voor gaande jaren verkeerde Transavia voortdurend vol goede moed in de rode cijfers. Ook in de eerste drie maanden van 1973 is een bescheiden winst ge maakt. (Van onze correspondent F. Wijnands) MILAAN „Ik heb dit bloedbad gewild; het Interesseerde me niet wie de slachtoffers zouden zijn. Voor mij was het een bom van de gerechtigheid. Heel Italië is fascistisch. In Israël heb Ik Golda Melr willen doden". Die kille, van elke emotie of spijt gespeende verkla ring van Glanfranco Bertoli, heeft in Italië opnieuw de nodige op schudding veroorzaakt. Bertoli, gooide donderdag morgen een handgranaat in de ingang van het hoofdbureau van politie in Milaan. Bij de aanslag kwam een jonge vrouw om het leven en werden tientallen anderen min of meer ernstig gewond." Ik heb het allemaal alleen ge daan", verklaarde Bertoli ook nog, maar daar zijn de Italiaan se overheidsinstanties nog niet zo zeker van. Doodgeschoten zwemsters aangezien voor saboteurs LOESAKA (RTR) Zam bia heeft bevestigd dat twee Canadese meisjes, die dins dag bij de Victoria-water- vallen om het leven kwa men, door een Zambiaanse grenswacht zijn doodge schoten. Maar de grens wacht verkeerde in de ver onderstelling dat de twee meisjes, en twee mannen die hen vergezelden, op weg waren naar een Zam biaanse energiecentrale. De meisjes. 19 en 20 jaar oud, zwommen vanuit Rhodesië de grensrivier de Zambezi over. en waren in Zam biaanse wateren toen ze door de kogels werden ge troffen. Het gebied, waarin het inci dent gebeurde, is volgns deze verklaring niet toegan kelijk voor toeristen, van wege de spanning met Rho desië. Bertoli met een „A" van anar- cie op de arm getatoueerd ver klaarde met de Italiaanse com munistische partij te hebben ge sympathiseerd, maar dat hij ge hoopt had in de Israëlische kib boets waar hij had geleefd de ideale levenswijze te kunnen vinden. De onthulling van een borstbeeld van de vermoorde politieman Calabresi donderdag in Milaan, leek hem :1e beste gelegenheid om met zijn leven sideeën in de brede belangstel ling te komen". Calabresi was een symbool van een tzt het ui terst doorgevoerde autoriteit. Al les in Italië is autoritair,", al dus Bertoli. De jongste terreurdaad heeft in heel Italië diepe indruk ge maakt. Het noorden staakte gis teren enkele uren als demon stratie tegen elk geweld. Aardbeien 94-118; Chnmplxnons 230- 290; Aardappelen 20.23; Andijvie 46- 66; Peulen 560-570; Snijbonen 390- 490; Stambonen 460-010; Postelein 71.96; Rabarber 24-10; Spinazie 20- 49; Prei 64-72; Tomaten A 800890. B 930, C 850-870, CC 750-780; Uien 87; Witlof 174-272; Bloemkool A 6 Bloemkool B en C resp. 10-170 90-125 Komkommers AAA Ga. AA 61-64, A 51-54. B 44-46. C 38-39. D 32.34. E 25-26; Sla A61-73. B 41-59; Bospeen 151-147; Peterselie 20-26; Radijs 25. 35; Selderij 10-24; Uien 36-38; Papri ka 2759. (18 mei) - aanvoer: stieren 30. Melk- Vette koelen 206. Vare Vette kalveren 26. Vi koelei schapen 100, Pokschapen 60. Vette lammeren 852. Overige soorten 746. Varkens (zeugen) 44. Schrammen 4, Biggen 355. Geiten 20. Totaal 2078. Prijzen (ln guldens per stuk): Fokstieren 1300-1500; slncht- per kg gesl. gew. 6,30-7.00; koelen 1000-1700-2300; vette kalveren per kg lev. gew. 5.15-5,40; vette schapen 125-175: fokschapen met 1 lam 285.335; fokschapen met 2 lam meren 335-160; vette lammeren 176- 190-230: texelsa lammeren 155-170; drachtige zeugen 550-650-750: schrammen 145-160-170: biggen 105- 20-90. Handel Instorting viaduct: rijf doden CAEN (AP) Vijf Franse weg werkers zijn g st,. no.:' "t le ven gekomen toen een <0 ton zwaar segment van een viaduct onder constructie neerstortte, zo heeft de politie bekend ge maakt. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van j een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Naam:j I Woonplaats:I I Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden I worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Amsterdam WII. Britse vissers weggevaren van IJsland LONDEN De vijftig Britse trei ters, die de afgelopen maanden hun netten uit hebben geworpen binnen de IJslandse visserij- grens van 50 mijl hebben deze zone plotseling verlaten. Woensdagavond richtten zij een ultimatum tot de vereniging van scheepsexploitanten in de En gelse havenstad Huil: „Wegens het onafgebroken optreden van de IJslandse kanonneerboten, is het hier nu onmogelijk te vis sen. Gezagvoerders en beman ningen hebben eenparig besloten de omgeving van IJsland te verlaten als zij binnen twaalf uur niet beschermd worden door Britse oorlogsbodems". Na die twaalf uur waren er nog steeds geen oorlogsbodems. Pijpleidingen door duinen N.-Holland ASSEN De Nederlandse aardo liemaatschappij wil een pijplei dingenstraat van 50 meter breed aanleggen in de Noordhol- landsc duinen om aardgas en olie uit de Noordzee naar het vasteland te transporteren Waar het trace precies komt is nog niet bekend. (Zie ook ons wekelijks bijvoegsel Finale) BRUSSEL (ANP) Beschuldigingen tegen de Belgische administra teur-generaal van de PTT, de socialist Baudrln, hebben gisteren in België groot opzien gebaard. Een hoofdingenieur van de PTT heeft de administrateur-generaal beschuldigd van niet legale praktijken die de PTT Inmiddels op een schade van 420 miljoen gulden te staan zouden zijn gekomen. Vice prenviftr en minister van fi nanciën, Willy de Ciercq, heeft bevestigd dat hij von de hoofd ingenieur (Paul Demoegt) een brief over deze affaire ontvan gen heeft. De Ciercq heeft die brief doorgegeven naar staats secretaris Daems die de PTT onder zich heeft. werden alle PTT-gebouwen ln eigen belhew onftworpen en pas na een openbare aanbesteding gebouwd. Demaegt wijst er op dat het „promotiebedrijf" opge richt werd drie maanden na de benoeming van de nieuwe admi nistrateur-generaal ln dezelfde stad (Mons) waar hij woonde. De beschuldigingen van hoofdin- De Belgische hoofdingenieur heeft genieur Demaegt komen op het volgende neer: sinds 1970, toen Baudrin administrateur-gene raal werd, is er bij de PTT geen enkel nieuw gebouw meer ln eigen dienst ontworpen. Het ontwerpen en uitvoeren van nieuwe PTT-gebouwen wordt zonder meer overgelaten aan een „promotiebedrijf", „Société d'Implantation et d'Investisse- ment Immobiliers". Voordien voorts verklaard dat sinds i Hl jaar de Belgische PTT de op dracht heeft om kantoormeube len, keukenuitrustingen, die tot dan ook via een openbare aan besteding werden gekocht, rechtstreeks te bestellen bij een ln maart 1972 opgericht bedrijf, de firma Equlmo, waarvan aan delen van dit bedrijf ln handen zijn van de echtgenote van de staatssecretaris Dubois (ruimte lijke ordening). VELSEN (ANP) De woordvoerder van de drie industriebonden de heer J. de Jong en de hoofdon derhandelaar van Hoogovens, KOLONEL IN BOLIVIA BIJ VERHOOR OVERLEDEN LA PAZ (AFP) De Boliviaa- se kolonel St'ich, die beschuldigd werd /an een samenzwering te gen de regering, is maandag ge storven door mishandeling tij dens zijn verhoor. Dit is be kendgemaakt door de Boliviaan se minister van binnenlandse zaken, Alfredo Arce. Eerder had de Boliviaanse regering ge zegd dat de kolonel, een oud-m1- nister van binnenlandse zaken, was verongelukt toen hij bij ee- vluchtpoging van de trap vie'. De ware doodso >rzank is aan het licht gekomen bij een lijkschou wing door tien a -tsen. Daarbij zijn verwondingen geconstateerd aan het gezicht, de borst en de maag, gebroken ribben en een beschadigde lever. Van onze onderwljsredactle DEN HAAG Maandag begint de tweede ronde ln de eindexa menslag. Tegen de 70.000 M.A.V.O.-kandldaten en 33.700 jongelui die het diploma H.A.V.O. begeren, zitten don met hun schrijf materiaal gereed om drie of meer dagen te werken aan schrif telijk opgaven, waarvan iedereen hoopt dat ze redelijk zullen zijn. Maar elk jaar weer blijkt dat ze sommigen toch te zwaar op de maag vallen. Vele kandidaten weten overigens al ln grote lijnen, hoe hun kans ligt; want ze zijn deze week op de hoogte gesteld van hun eindcijfer schoolonderzoek, dat volgens „nieuwe stijl" het mon deling gedeelte van het eind-examen vervangt. Wie een stevige lijst cijfers schoolonderzoek bezit, zal moeilijk van zijn voetstu.: "-•stoten kunnen worden. De H.A.V.O.-leerllngen begirnen maandag met engels en ncder- deel een niet onprettig be -. De z\.i. u .de, natuurwetenschappen en handelsvak-en oi c.i in - ce 22 aa dc orJr or c.o .,c.) is ..ct e .aj.icn donderdag teneinde: daarna ven.ieldt de ;jen(ia alleen nog: fries en «..pressie /akken. Maai er zijn in Nederland weinig scholen, waar deze vakken als eind-examen mogelijk zijn opgevoerd. drs. M. Davldse, ondor-direc- fcur personeel, hebben gister avond, nndnt partijen tot een principe-overeenkomst over het uangaan van een cao voor 1973 hadden besloten, meegedeeld nu geen reden te hebben voor het uitsteken van de vlag. In een gezamenlijke persconferen tie van alle vijf vakorganisaties en de delegatie van Hoogovens heeft dr. M. Albrecht, directeur personeel en organisatie, ver klaard dat partijen deze week toch nog twee dagen aan het tot elkaar komen hebben moeten werken. Hij zei blij te zijn dat het thans zo ver is dat die over eenkomst, behoudens goedkeu ring door de leden van de vak organisaties, er is. Dat betekent niet per se dat men aan beide zijden over alle punten van die principe-overeenkomst verrukt is. In de vrijdagochtend begonnen tweede vergaderdag der delega ties van de vijf bonden de drie industriebonden en de twee beambtenbonden en van Hoogovens waren, vooral tegen het einde nog een aantal singen nodig. De heer Albrecht zei dat het evi dent is dat het conflict de vak beweging bij een deel vun het pcric eel riet 'o-u'nirder heeft ge .ark:. De bet'-ijfs'eiding wil ctegersye'er, e e st< en leve- dit opzicht geen sprake van ran cune na het conflict, want die mening is al in het begin van het jaar geuit.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7