GEKAAPTE CONVAIR MOGELIJK NAAR CUBA Senator Ervin: Nixons schuld nog onbewezen Brezjnjev begint topoverleg Bonn HOUSTON HEEFT SKYLAB THANS IN BEDWANG 27 passagiers, 5 man bemanning v.d.wiel v.d.wiel 64c JAARGANG No. 119509 ZATERDAG 19 MEI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-selectie Zaterdag. Ned. I: 20.21 uur Zes kamp Sport, finale; 21.35 uur Farce Majeure, selectie afgelo pen seizoen. Ned. II: 20.21 uur McMillan en vrouw; 21.50 uur Achter het nieuws, o.a. met de Watergate- affaire en opnieuw het Praathuis in Wissekerke. Zondag. Ned. I: 20.35 uur Willem Duys praat met Conny Stuart; 22.25 uur Uitreiking van de Tele- vizierring aan Berend Boude- wijn. Ned. II: 19.30 en 21.10 uur Studio Sport. VRIJ ZONNIG Flinke zonnige perioden, maar la ter op de dag meer bewolking met hier en daar een bui, het eerst in het zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige oosteli- ke wind. Maximum temperatu ren rond 20 graden, maar op de waddeneilanden iets lager. Mevrouw Den Uyl heeft gisteren haar eerste officiële daad als echtgenote voor de premier verricht. Zij opende de World Pressphoto-tentoonstelling in het 700 jaar oude Vlaardingen door de aanwezigen te fotograferen met een antieke camera, compleet met zwarte doek. Bloedige dag in Ulster: 8 doden BELFAST Vrijdag is een van de bloedig ste dagen in de strijd tussen de Noordierse katholieken en protes tanten geworden. Acht mensen kwamen om het leven bij bom aanslagen of door de kogels .van sluip schutters. Sinds het geweld in Ulster los barstte zijn 799 men sen gedood. De meeste slachtof fers vielen zoals be kend in Omagh, een stadje op 100 kilome ter ten westen van Belfast. Vier Britse militairen werden let terlijk in stukken ge reten toen op een parkeerplaats van een hotel hun auto door een bomaanslag in de lucht vloog. On der de andere slacht offers was een 14-ja- rig meisje in Belfast IJsland wilde Russische kanonneer boot te leen Reykjavik (Rtr) Re IJslandse minister van visserij, Ludvik Josefsson, heeft een geheime reis naar Moskou gemaakt om uit te vinden of de Russen be reid waren zijn land een kanon neerboot te lenen. Het resultaat van de missie is niet bekend. Premier Olfur Johannesson van IJsland verklaarde onlangs dat rijn land „overal in het wes ten", in het bijzonder bij de Noordse landen, om een kanon neerboot had gevraagd. Washington, (Rtr/UPI) De voorzitter van de senaatscom missie van onderzoek, senator Sam Ervin, heeft ver klaard dat er bij het getuigenis van McCord over de Wa tergate-affaire louter sprake is van „bewijsmateriaal uit de tweede hand". Schuld van de president was geenszins aangetoond. sistent John Caulfield zou druk op McCord hebben uitgeoefend en hem zelfs hebben bedreigd. Caulfield moet eveneens voor de senaatscommissie verschijnen. Hii zou reeds eerder een groot deel van de verklaringen van McCord hebben bevestigd. Caul field zou het volledige vertrou wen hebben gehad van John Ehrlichman, topadviseur van president Nixon, Dézelfde beperking maakte hij ten aanzien van de verklaring van McCord, dat oud-minister John Mitchell en Nixons voor malige adviseur John Dean mede het afluisteren van het de mocratische hoofdkwartier had den beraamd. Ook de senatoren Humphrey en Scott menen dat er onvoldoende bewijzen zijn om president Nixon in staat van beschuldiging te stellen. Senator Kennedy acht het wel mogelijk De woordvoerder van het Witte dat het schandaal Nixon schade zal berokkenen bij zijn buiten lands beleid. De opzienbarende verklaring van McCord, een van de vijf inbre kers in het Watergategebouw, hield ondermeer in dat een functionaris van het Witte Huis druk op hem heeft uitgeoefend dat hij zijn mond moest houden. In ruil voor zijn zwijgen zou Nixon hem vermindering van stral verlenen. McCord hangt een gevangenisstraf van boven het hoofd. De V)ormalige Witte Huis-assias- geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amore en maatschappelijk meer suksesging boeken... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 lLeiden. Huis. Ronald Ziegler, gaf on middellijk na de onthullingen van McCord een verklaring uit waarin werd gezegd dat de pre sident nooit een strafverminde ring aan McCord heeft aangebo den en ook nooit heeft deelgeno men aan pogingen om de zaak Liï de doofpot te stoppen. Op de vraog of Nixon zou aftreden zei Ziegler dat de president zijn werk zou voortzetten waarvoor hij was gekozen in 1972. jaar Minister Richardson van justitie heeft Archibald Cox benoemd tot eerste openbare aanklager in de Watergate-affaire. De 61- jerige voormalige advocaat-ge neraal zal tot strafrechtelijke vervolging overgaan na het se- naatsonderzoek. Cox is advo caat-generaal geweest onder Kennedy en Johnson en is thans hoogleraar aan de Harvard-uni- versiteit. Meer stemmers voor Leidse Universiteits raad LEIDEN Aan de vrijdag geslo ten verkiezingen voor de tweede Leidse Universiteitsraad, is door meer kiesgerechtigden deelgenomen dan aan die voor de eerste universiteitsraad in mei 1971. Van de 13.555 kiesge rechtigden, brachten er 6.783, of wel 50,04 pet een geldige stem uit. In 1971 bedroeg het percen tage uitgebrachte geldige stem men 47,38. De grotere belangstelling is te danken aan de geledingen van het wetenschappelijk personeel en de studenten, waar de deel name respectievelijk 69,8 pet PANAMA-STAD (Rtr-UPI) Een gekaapte Convair van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Avensa is van nacht met 27 passagiers en vijf bemanuingsleden van de luchthaven van Panama-stad vertrokken naar de Mexi caanse stad Merida. In Panama-stad, waar werd bijge tankt, werden drie vrouwen en twee kinderen vrijgelaten. Het is nog niet precies bekend wat het uiteindelijke reisdoel van de kapers is. Volgens de di recteur-generaal van de Pana mese burgerluchtvaart zou dit Cuba zijn. Het toestel werd vrijdag op een binnenlandse vlucht van de Ve nezolaanse stad Velera naar de hooldstad Caracas gekaapt. Van de drie kapers kreeg de gezag voerder opdracht de Convair-50 naar de Dr. Albert Plesman- luchthaven op Curacao te vlie gen. Daar werd bijgetankt door het luchthavenpersoneel, dat in opdracht van de kapers slechts gekleed ging in onderbroek. Een poging van de Venezolaanse vi ce-consul om de kapers over te halen de passagiers in Willem stad achter te laten, mislukte. De kapers maken volgens radio stations in Venuzuela deel uit van de groep „Punto Cero - Bande ra Negra" (Nulpunt - zwarte vlag). De leiding van de kapers berust bij Federico Botini Mar tin, die enkele maanden geleder^ uit een gevangenis ontsnapte, toen hij zijn jongere broer zijn plaats in de cel liet overnemen. Een andere broer werd gedood tijdens een treffen met de poli- Va een hartelijke begroeting door kanselier Brandt neemt partijleider Brezjnjev zijn gastheer tijdens een receptie bij de hand, richting fotografen. Of het 'Hand in hand, kameraden' daarbij werd gespeeld, is niet vermeld. 26.000 MAN POLITIE Bonn (RTR.) De Russische partijleider Leo nid Brezjnjev en de Westduitse bondskanselier Willy Brandt zijn gisteren hun eerste gespreks ronde begonnen, enige uren nadat Brezjnjev als eerste Russische topleider voet op de Westduitse grond had gezet. Hun ontmoeting was ook let terlijk een „topbijeenkomst", want zij vond plaats in het hotel Petersberg, dat bovenop de hoogste berg bij Bonn ligt met uitzicht op de Rijn. Bij zijn aankomst met een speciaal viermotorig straalvliegtuig van het type Ujnesjin-62 van Ae- roflot was de 66-jarige Brezjnjev een en al glim lach. Op de luchthaven Keulen-Wahn waar hij arriveerde, drukte hij talrijke handen en maak te grapjes. Brandt was met vrijwel zijn gehele kabinet ter verwelkoming aanwezig. Ook aanwe zig waren circa 150 Westduitse en Russische po litiemannen in burger die deel uitmaakten van de bijzonder strenge veiligheidsmaatregelen. In totaal zijn 26.000 leden van de Westduitse veilig heidsdienst in Bonn en omgeving gemobiliseerd om de veiligheid van Brezjnjev te verzekeren. Op het vliegveld waren ook demonstranten die pleitten voor de vrijlating van de politieke ge vangenen in de Sovjet-Unie. Borden met leuzen van deze strekking liet de politie verwijderen. Volgens Westduitse regeringskringen zal bij het vijf dagen durende bezoek o.m. worden gespro ken over de Russische wens voor een spoedige conferentie over de Europese veiligheid, het tra ge verloop van de besprekingen in Wenen over troepenvermindering in Midden-Uuropa cn over uitbreiding van de Russisch-Westduitse handel. (ADVERTENTIE) bewijs op pagina KE9WBDH (in 1971: 64,7 pet) en 48,4 pca (in 1971: 42,8 pet) bedroeg. Bij de geleding van het technisch en administratief personeel liep de deelname terug van 58.0 pet in 1971 tot 46,7 pet nu. Daar in elk van de drie geledingen het percentage uitgebrachte stem men boven het wettelijk voorge schreven percentage van 35 pet ligt, kunnen in de tweede Leidse Universiteitsraad, evenals in de eerste raad, alle hun toekomen de zetels worden bezet. De vol ledige uitslag van de verkiezin gen voor de tweede Leidse Uni versiteitsraad en (sub) facul teitsraad, zal op maandag 4 juni worden bekend gemaakt. Houston (RTR.) De vluchtielders van de NASA in Houston hebben de beschadigde Skylab-1 eindelijk onder controle gekregen. Ze zijn ervan overtuigd dat ze het ruimtestation tot aan de eerste beman ning op 25 mei stabiel kunnen houden. Gisteren werden in de woon- en dienstcompartimenten van Skylab ge middelde temperaturen van 32 43 graden celsius gemeten. In Huntsville en Houston wordt verder gewerkt aan de twee zonne schermen waarvan de astronauten er een op de Skyiab-1 zullen op- zeten, zodat het station tot een normale temperatuur kan afkoelen. Bij dit werk worden ook leden van het korps astronauten betrokken, zodat men een optimaal resultaat door hun ervaringen krijgt. De plaatsvervangende sky lab-programmeur, John Disher. rekent erop dat de schermen tegen volgende week woensdag of donderdag klaar zijn, zodat ze aan boord van het Apolloschip gebracht kunnen wor den. De drie astronauten van Skylab I zullen vijf dagen aan boord van het Apolloschip blijven, voordat ze zich aan boord van Skylab zullen wagen. Geen bewijzen kwalijke rol Kistemaker DEN HAAG (ANP) De vaste commissie uit de Tweede Ka mer voor dc inlichtingen- en veiligheidsdiensten meent, dat de zogenoemde „Cellastic-dos- siers" geen enkel bewijs leve ren voor enige relatie tussen „Cellastic" en eventuele Duitse activiteiten op het gebied van ultracentrifuge of voor de ver vaardiging van een atoombom, noch enig bewijs opleveren dat prof. dr. J. Kistemaker (Lel den) reeds tijdens de oorlog te maken zou hebben gehad met Duitse pogingen om een atoom- bom te vervaardigen. De commissie, die bestaat uit ze ven fractievoorzitters, zegt dit in het gisteren gepubliceerde verslag over haar werkzaamhe den. GEEN SHOW CONCORDE OP DEELEN DEN HAAG (ANP) Dc minis ter van Defensie, ir. II. Vrode- ling, acht uit oogpunt van mi lieubescherming een demonstra tie van het Frans-Britse super- sone verkeersvliegtuig „Concor de" op de „open dag" zaterdag 30 juni a.s. op de vliegbasis Deelen bij Arnhem niet ge wenst. Dit. Jaar herdenkt de Koninklijke Luchtmacht het feit dat zestig jaar geleden de militaire lucht vaartdienst in ons land werd op gericht. De open dag met vlieg- show gaat wel door. Sluiting De Jong Van overleg met bonden geen sprake UTRECHT De vakbonden heb ben met verbazing kennis geno men van de sluiting vun Machi nefabriek De Jong in Hazcrs- woude, die sinds 1962 in handen is van het Engelse bedrijf New ton Chambers and Comp. in Sheffield. De Engelse directie heeft donder dag laten weten, dat het bedrijf uiterlijk op 1 januari 1974 of zo veel eerder als mogelijk, moet zijn gesloten. De lopende orders kunnen worden afgewerkt. Van overleg met de vakbonden is vrijwel nog geen sprake ge weest. omdat donderdag alleen het besluit van de Engelse di rectie werd bekend gemankt, zo deelde een woordvoerder van de Industriebond-NVV in Den Haag mede. De drie industriebonden gaan dinsdag overleg plegen met hun leden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1