Oost-Stiermarken ALLEEN EEN OMMETJE WAARD VOOR DE RUSTZOEKERS Wit voetje halen in Afrika: Met oom Do de wildernis in Limburg heeft dit jaar elk wat wils-vakantie Zweden IDEALE STEK VOOR D0E-HET- ZELVER ZATERDAG 12 MEI 1973 Het klinkt een tikkeltje on dankbaar zeker voor de bevolking van Ost-Steiermark in het Zuid-oosten van Oos tenrijk, die je met een grote spiegel van gastvrijheid op de tenen achterna blijven lo pen maar ik heb dat groe ne, pukkelige deel van Oos tenrijk nu wel gezien. Een maatstaf is dat natuurlijk niet voor de Oostenrijkreizi- ger-inrspe die rust en groene heuvels wil combineren met een gastvrij pensionnetje of goedkoop hotel. Want dat vindt de Westeuropese neu- roos met zijn neusgaten-vol van onze milieustank in dat Zuid-oostelijke deel van Oos tenrijk en de provincie Stier marken met als hoofdstad- apart de grens tussen ge schiedenis en heden: Graz. De provincie Stiermarken heeft naast ide vuile industrie met als goudmijn de ijzer erts-ontginning een belang rijke bron van inkomsjten ge vonden in het -toeristenver keer. Met klem mag niet ge sproken worden van toeris tenindustrie, want dat is een klap voor elke rechtgeaarde en trotse Steiermarker, die vol afschuw wijst op de be- tonsilo's en toeristenpakhuizen in andere delen van zijn jo delend land. De horden ko men over de alpentoppen en strijken dan neer in de lom mer van gletschers en berg hutten. Verder dan het hoog gebergte in het Noordweste lijke deel van Stiermarken komen totnogtoe alleen zij die Oostenrijk er bij pikken op doorreis naar andere lan den. Of zij die hoogtevrees hebben. In ieder geval kakelt de kip met de gouden eieren nu tus sen de berggeiten en de on telbare skiliften in Stiermar ken. In het hooggebergte is de skiënde toerist troef in zo mer en winter; in het zuiden echter veranderen de zacht hellende graspollen met hun stakerige „wijn-ranken", 's winters in een grauw pokda lig landschap. Dat is al eeu wen zo, want zelfs de opruk kende Turken konden in Ost- Steienmark niet de inspiratie vinden om belangrijke vesti gingen in te nemen. Het vre delievende Ost-Steiermark wil er echter iets aan doen. Lyrisch De toerist hoeft zijn hand maar op te houden en hij kan karrevrachten vol fol ders krijgen, die stuk voor stuk wedijveren in lyrische ontboezemingen over boemel dorpen, kabbelende beekjes, al dan niet verwarmde zwembaden, rustieke dalen, stoere burchten en kuuroor den tegen managerziekten. Wie deze lyriek te machtig is en zich bepaalt tot het wer kelijk gebodene, krijgt todh waar voor zijn geld. Ost- Steiermark heeft wel het na deel dat het wat overkomt als een tweede Sauerland, een weggeworpen stukje Luxemburg of een wat vrien delijker versie van het Eifel- larvd. Alleen een belangrijk aantal kilometers verder. Gastarbeiter Ost-Steiermark is via de Duit se autowegen te benaderen, maar eenmaal in Oostenrijk Graz, de hoofdstad van Stiermarken, vormt ook nu nog een pakhuis vol historie 1 authentieke beeld van Stiermarken: slaperige dorpjes in het groen t stille dal. Oe folderlyriek figt er voor het opscheppen. moet er gebruik gemaakt worden van de landweg, die de Steiermarkers zelf met enig gevoel voor nuance de „gastarbeiterstrecke" noe men, omdat juist in de zomer de vooral in Duitsland ver blijvende Tsjechen, Joegosla- ven en Turken zich op dat kromme lint teer een weg banen naar moeder en kinde ren. Een andere manier, voor degene die meer tijd heeft en minder zin in auto wrakken om het zuidoosten te bereiken, is de weg tot Wenen te volgen en dan via de autoroute naar Graz. Een derde manier is natuurlijk het vliegtuig. Maar in de ca tegorie ticketkopers bij de Austrian Airlines zien wij vooralsnog nog niet de pur- sang Ost-Steiermark bezoe ker. Die zien wij in de Joe- goslavieganger, die zich wat meer tijd gunt dan de gemid delde toerist en via enkele stops in een ander stukje Oostenrijk kan genieten van al datgene wat Ost-Stiermar- ken te bieden heeft. Grjenmarken Ost-Stiermarken zou ook Groenmarken genoemd kun nen worden. Groen is name lijk de overheersende kleur van de weiden en de bossen. Alle dorpjes en stadjes ade men ook de rust zo nadruk kelijk uit dat de gast er wel van onder de indruk moet ko men. Die eigenschap blijft een belangrijk verkoopartikel van de streek. In pensions en hotels vele goede en goed kope onderkomens in de sfeer van familiebedrijven zijn er te kust en te keur wordt die rust niet verstoord. De eigenaar zal 's avonds rustig zijn stoel aan de gas- tentafel bijschuiven en anec dotes vertellen over zijn streek en zijn goede wijnen. Onecht Pas op echter voor de jodel- avonden, want die muziek en dans is onecht, en zeker niet passend voor de Steiermar ker, die ondanks al zijn gast vrijheid een wat stuurse en zeker weinig flexibele indruk maakt. En nu we het toch over de gastenverblijven heb ben, dan moet in één adem genoemd worden de voortref felijke en afwisselende ge rechten die de baas zijn gas ten voorschotelt. De viaria- ties van de Stiermarkense keuken zal iedereen kunnen proeven voor relatief weinig schillingen voor ongeveer 7,50 krijgt u al een ferme hap waarna u met volle mond zult genieten. Natuurlijk biedt Stiermarken meer. Naast de zwembaden en ontelbare wandelwegen staan in dalen en op heuvel toppen uitnodigend de cultu rele overblijfselen van een lange geschiedenis. In de hoofdstad Graz wemelt het van monumenten, zoals de Sdhlossberg, die Stadtkrone en Sohloss Eggenberg. Het land heeft een keten van burchten, die in aantal kun nen wedijveren met de even eens talrijke kuuroorden. De geneeskrachtige bronnen en baden plooien eerder een glimlach om onze nuchtere monden, dan een belangstel lende trek, maar in de ogen van de Oostenrijker zijn zij van onschatbare waarde voor de gezondheid. Het is wel de vraag of u uw vakantie in een kuuroord wil doorbren- Lange reis Stiermarken heeft dus heel wat op zijn presenteerblad, maar duidelijk niet voor ie- dereen. De landstreek is een ommetje waard voor de Bal kanreizigers, die al een teen tje knoflook en een stuk pa prika wil proeven in het Oos tenrijkse. Zij die veel vertier zoeken en gewoonlijk met pet en versierde stok een dijen- kletsende vakantie zoeken, moeten maar elders hun heil zoeken. Voor de natuurlief hebber, de familie-met klein tjes en voor de vakantiegan ger op leeftijd mag Zuidoost Stiermarken zich echter een geknipt vakantieland noe men. Of het de lange reis waard is zult u zelf ter plaat se moeten onderzoeken. Het is tegenwoordig de grote mode om een dure vakantie te boeken, die onder leiding staat van een bekende Nederlan der. Touroperators bladeren constant het boekje „Wie is wie?" door om weer een nieuwe figuur te vinden, die als fie re vlag hun commerciële lading zou kunnen dekken. Er zijn al safari's met Mia moeders wil is wet Smelt ge weest, die een overdonderend succes werden. Men kon in het recente verle den ook met Meester Paul van Vliet naar Indonesië, met gedoctoreerde bio logen naar de Galapagos-eilanden om vogels te bespieden en met Jan stoot onder de gordel Cremer naar de eeuwige jachtvelden van Groenland. Als u bovenstaande uitjes gemist hebt en toevallig nog 3785 gulden in de oude kous hebt liggen, biedt Wagons- Lits/Cook u de kans om van 28 augustus tot 18 september onder deskundige lei ding een reis te maken naar de Zambia- se Bundu. Die deskundige leider is de heer De Knegt. Nee, niet Joop van „Ik sta op wacht" en „High Noon", maar zijn reislustige naamgenoot Do, die zich in de folder alvast ontpopt als een ge voelige, dichterlijke ziel met wie het goed olifanten kieken en wratten-zwij nen observeren moet zijn. „Heel stil zit ten wij aan de oever van de Luanga ri vier om afscheid te nemen van dit para dijs. Wij hebben afgesproken he?l stil te blijven zitten en niets te zeggen bij al les, wat wij zien. De zon zakt loodrecht naar de horizon en de schaduwen wor den zolang en d kleuren steeds mooier. Ik zou het u allemaal willen laten proe ven, die schoonheid van de wildernis". Dat schrijft oom Do allemaal als war- ming-up voor een droomreis, die zijn pappenheimers zal voeren naar Zambia in Centraal-Afrika, 20 maal groter dan Nederland en ideale oase voor de echte liefhebbers van de ongerepte natuur. En toevallig is oom Do zo'n liefhebber, die zo graag zou zien, dat u met hem straks de wildernis intrekt. Uiteraard te voet, want dat is de ideale manier om op sa fari te gaan. Do is een kenner en weet er alles van. Hij koos de manier, waar op ontdekkingsreizigers, missionarissen en zendelingen door het oerwoud zijn getrokken En het moert worden gezegd: het ziet er allemaal razend aantrekkelijk uit. Zondag 2 september bijvoorbeeld belooft oom Do een nachtje in de open lucht „onder de onvoorstelbaar heldere sterrenhemel van de tropen. De lucht van ham and eggs doet ons uren later verlangen naar een stevig ontbijt en daarna begint onze voettocht. Dit is een grootse belevenis: geen ochtenblad, geen radio-nieuwsdienst of TV. geen luchtvervuiling, geen andere mensen dan ons groepje van zes en natuurlijk de dierenwereld in al haar varië teit". En oom Do besluit: „commen taar van vorige Zambia-verkenners: het was precies zoals je ons verteld had. Al leen nog veel mooier". Ziet u er wat in? Voor 3785 gulden is Do de Knegt uw man. U kunt natuurlijk ook in die periode uw ochtendblad op zeggen, de radio uit laten, de televisie niet aanzetten en op Ameland de lucht vervuiling ontlopen. U spaart dan ze ker 3000 gulden uit. Maar u mist dan wel de gedegen aan wijzingen van Oom Do. En de wilde die ren natuurlijk Maar dat gemis kunt u makkelijk verhelpen met een bezoekje aan Diergaarde Blijdorp en met het kij ken naar de wonderschone natuurfilms, die de Tros het komend-? najaar zeker weer op uw scherm zal brengen. Oh, heerlijke welvaart. Limburg heeft dit jaar een aantal -zntrekkeliike vakan tienoten op zijn bronsgroene ïang. Hier zijn er enkele: De VW Nocrd-Limburg in Venlo (telefoon 04700-11241) brengt een f ietsarrangement, per persoon 109 gulden voor een lang wekend, kamer met bad of douche 135 gulden. De aankomst is vrijdagavond na het diner in hotel de Boven ste Molen in Venlo, het ver trek op maandagmorgen. Daartussen liggen onder meer twee fietstochten van elk 45 kilometer langs kaste len en de Maas. U kunt ook in 28 dagen leren vliegen. Dit is echt geen ae- ronautische heksen toer, want tot nog toe is elke deel nemer voor deze cursus ge slaagd. Uw standplaats is het vliegveld Beek. De provincia le VW Limburg, postbus 88Min Valkenburg, telefoon 04406-3993, weet precies, hoe die vlieger voor u opgaat. De cursus zonder logies kost 3420 gulden, met logies ezn ontbijt 4110. met vol pension 4580 gulden. Blijft u liever met de stap pers op de Limburgse grond dan is er een wandelweekend in Noord-Limburg. De VW in Venlo weet er alles van. Per persooc 69 gulden. Dat geldt ook voor het pot- tenbakkars weekend in Noord-Limburg. Per persoon 59 gulden. Voor ouderenis er het lange relieks-weekend in en r.nd het rustieke Arcen. Van don derdagmorgen tot maandag morgen, alles inbegrev<n 12ö gulden per persoofn Met bad 137 gulden. dDan zijn er ook nog een trippertjes-monumen ten-kijken in Zuid-Limburg (kort weekend 42 gulden p.p.. lang weekend 55 gulden p.p.) en Valkenburg ondergronds (kort 45 gulden p.p., lang 58 gulden p.p.). Boekingen bij de VW Geuldal, Valkenburg, telefoon 04406-3364. Voor de ware fijnproevers is er het weekend-arrangement „Maastricht Culinair" met bezoeken aan gerenommeer de eethuizen. Per persoon 125 gulden. Met bad toeslag per dag ©en tientje. Inlichtingen: VW Maastricht, telefoon 043-J2814. Tenslotte is er het arrangement „stenen kijken- 4Sjaar bouwkunst in Limburg". Afhnakeüjk van de accommodatie bedraagt de prijs van 87 gulden tot 149 gulden. Inlichtingen en boe- fcngïsn bs de provinciale VW in Limburg, adres zie boven. Zweden is en blijft een Ideaal land voor caravanners en dat geldt echt niet alleen voor de zeer lage prijzen, die men zelfs op de meest riante cam pings betaalt. Doorgaans is dat niet meer dan 5 gulden per dag. Veel interessanter voor de koppige doe-het-zel- ver is het, dat men als ge volg van het Zweedse „alle- mansrecht" bijna overal vrij mag gaan staan of kamperen met uitzondering van de dui delijk aangegeven privé-ter- reinen. Democratie dus ook al in gods vrije Zweedse na tuur. Bordjes met „verboden toe gang", waar we in ons eigen land voortdurend over strui kelen, komt men in Zweden dan ook nauwelijks tegen. Ie dereen mag vissen, waar het hem uitkomt en daarna in de bossen een kampvuur aanleg gen om volgens de donker bruine richtlijnen van Lord Baden Powell zijn vangst te roosteren. Cheques met korting Een ander voordeel: wie ge bruik maakt van de Zweedse hotelcheques, die bij vrijwel alle reisbureaus in Nederland verkrijgbaar zijn, geniet een korting van maar liefst der tig procent op maaltijden en overnachtingen. Deze che ques bestaan uit drie delen: het eerste dient als betaal middel voor de overnachting, het tweede voor ontbijt en het derde voor warme lunch of diner. De prijs voor al dat goede der aarde be draagt 35 gulden. De cheques worden in 60 hotels en 150 restaurants in Zweden als wettig betaalmiddel aangeno men. Trektocht per auto Nederlanders, die de sprong naar het hoge noorden wa gen, hebben altijd het onthut sende voornemen om een land als Zweden even in twee da gen ,,te doen". Wat dat be treft lijken zij als twee drup- péls chloorwater op Amerika nen, die monter op Schiphol arriveren en op hun waslijstje voor de komende dagen de Nachtwacht, Manneke Pis, de Eifeltoren en het Prater in Wenen hebben staan. Weet dan bij deze, dat het onbe gonnen werk is om in een krappe week het gigantische Zweden te leren kennen. Bu reau Zweden (Vijzelgracht 17 In Amsterdam, telefoon 020- 237341) geeft de vakantiehou dende alles-eters deze welge meende raad: als u geen maanden achtereen kunt pot verteren overweeg dan se- De Tor-tine geeft de vakantieganger, die Zweden bezoekt, een comfortabele voor- rangsweg, waarop hij zelf geen hand hoeft uit te steken. Anderen doen voor hem het rware vervoerswerk. 9 Zweden is een land, waar men voortdurend door de miljoenen bomen het bos nog kan zien. Het is één van de weinige gebieden in Europa, waar de natuur het nog volledig voor het zeggen heeft. 9 De natuur rs fn Zweden dichterbij, dan men denkt. Zelfs in de grote steden als Gothenburg behoeft men niet lang te zoeken om een doodstille plek te vinden, waar men het immense rijk aüeen heeft. ricus om eens een onverval ste autotrektocht te maken U begint dan in Amsterdam aan boord van één der voor treffelijke Tor Lin.-autopon ten en rijdt nauwelijks 24 uur later fris als een hoen via Gothenburg Zweden binnen fn vele gevallen kan de auto gratis mee. De hotels en res taurants, dit de hotelchoques accepteren staan op speciale kaarten aangegeven die u meekrijgt. i vooi> ld n'i voorproef na een zwerftocht door het zuiden van Zweden kunt u bijvoorbeeld, een paar dagen afhaken bij het schitte rende Vünem-meer. Wie daarna nog tijd over heeft kan even doorstoten naar Stockholm de moeite van een omweg meer dan waard en vandaar terugrijden naar Gothenburg, waar op de Tor Line uw bed alweer ge spreid is.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17