Spoedig order zeshonderdste Friendship met metaalsandwich verwacht FOKKER DOOK DESTIJDS UITERST SLIM IN HET GAT EN... ZATERDAG 19 MEI 1973 De hoofdstad van het groothertogdom Luxemburg onder de vleugets van een van de "Friendships" van "Luxair". De geestelijke vader van de "Friendship", ir. H. C. Meerfen, onder wiens leiding het succesvolle schro? turbinevliegtuïg tot stand kwam. De heer Van Meerte ■die als chef-ontwerper uit de dagen van de onfw kélingsperiode van de "Friendship" opklom tot technis directeur en lid van de Raad van Bestuur van Fokl en later van "Fokker-VFW", is een jaar geleden ri 1 pensioen gegaan. SCHIPHOL AMSTERDAM De Fokkerfabrieken zullen binnenkort hun zeshonderdste F.27 Friendship verkopen. Het cijfer 596 is al bereikt, waaraan kan worden toegevoegd dat nu 134 klanten ln 51 landen met dit Nederlandse produkt in de lucht zijn en dat het bedrijf er voor 2,5 miljard gulden aan heeft om gezet. De 27 miljoen gulden die de regering in 1953 bijdroeg in de ontwikkelingskosten van het project, zijn er dus dik uitgekomen. Als dezer dagen de order voor de zeshonderdste Friendship geboekt wordt, zal de wereldwijd verbrei de vloot van F 27's in totaal 8 miljoen vlieguren heb ben gemaakt, 3 miljard 120 miljoen kilometers heb ben afgelegd en 365 miljoen passagiers hebben ver voerd. Men zou deze cijfers eigenlijk in nullen ge schreven moeten zien staan om te kunnen begrijpen wat ze betekenen. Natuurlijk is de Friendship niet het meest opzienbarende succes in de luchtvaart. Van de roemruchte Dakota werden er alleen >'n de oorlogsjaren al 12.000 gebouwd en vlogen er in de vijftiger jaren nog steeds 2500. Maar ongetwijfeld mag de F. 27 het succesvolste turbopropvliegtuig uit de geschiedenis van de aviatiek worden genoemd en het feit dat deze prestatie is geleverd door een klein Europees land waar bovendien de traditie van het vliegtuigontwerpen tientallen jaren had stilgelegen, doet de concurrerende grote broers in Amerika ja loerse ogen opzetten. In 1958 was de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lingus de eerste die met Friendships begon te vlie gen. Daaraan waren drie jaren van intensieve test vluchten voorafgegaan. Een van de prototypes waar mee dat gebeurde was de F. 3 en na een carrière van zestien jaar is deze machine nog steeds In de lucht. Via Luxair is hij terechtgekomen bij IFG. een dochtermaatschappij van de Duitse LTU, die binnen landse vluchten verzorgt. Hij heeft er nu 27.000 vlieg uren op zitten en 21.500 landingen; dat is gemiddeld 4 per dag. Ze noemen hem bij Fokker vanwege zijn houten rolroeren met enige vertedering het lelijke eendje. „Maar", wordt daar in één adem aan toege voegd, „hij brengt zijn geld nog steeds op en nu we hem onlangs op standaard gebracht hebben, kan hij weer vier tot zes jaar mee." Tweehonderd voorontwerpen zijn er gemaakt voor dat er in 1953 tussen de belanghebbenden overeen stemming kon worden bereikt over hoe het eerste Nederlandse passagiersvliegtuig sinds 1935 er uit zou komen te zien. Een miljoen man-uren waren nodig voor de prototypen en anderhalf miljoen man-uren voordat de produktie kon beginnen. Maar het resul taat is er dan ook naar geweest. Met gerechtvaar digde trots wijzen ze er bij Fokker op dat de Austra lische maatschappij Ansett nog steeds de 37ste Friendship van de bouwlijn in dienst heeft. Dit ouwe, trouwe beestje is hard op weg naar de 45.000 vlieguren. Het levert een indrukwekkend logboek op. 45.000 vlieguren in 12 jaar betekenen dat het toestel iedere dag .-.eer aan -i lui in l_ .j g Bij een gemiddelde vluchtduur van een half uur be tekent het verder dat 90.000 landingen en starts zijn gemaakt, hetgeen op zijn beurt weer inhoudt dat de machine meer dan 450.000 kilometer over de grond heeft afgelegd. „Dat is prestatie, dat is economie, dat is klasse", zeggen ze bij Fokker en terecht En wie nu nog niet overtuigd is van de degelijkheid de betrouwbaarheid en de vliegeigenschappen va dit Nederlandse produkt, laat zich misschien ompra ten door het argument dat er een levendige tweede hands markt voor Friendships bestaat. 95 machines Tegen de witte wolkenwade komt het vorstelijke lijnenspel goed uit van deze "Friendship", die de Koninklijke Fokker leverde aan "Royal Air Inter", de binnenlandse luchtvaartmaatschappij van Ma rokko. In Australië hebben meerdere luchtvaartmaatschappijen en andere organisaties (o.a. voor luchtkar- I tering) "Friendships" in hun luchtvloot. Hier de toestellen van Ansett en M.M.A. broederiijk naast efkaar. zijn al op die manier van hand tot hand gegaan, vaak verschillende keren. Nog steeds, twintig jaar ria de definitieve geboorte van een projekt dat inder tijd voor uiterst gedurfd doorging, bestaat er belang stelling voor de F 27. Ook de produktie van nieuwe toestellen wijst dat uit. In de succesjaren 1969—1970 rolden er vier per maand de hangars op Schiphol-Oost uit. Momenteel maakt men een halve Friendship per maand, maar men is aan het bekijken of in 1974 de produktie niet weer op een per maand kan worden gebracht tenein de tegemoet te komen aan de marktverwachting. Die verwachting is onverminderd gunstig en dat heeft zijn reden. Ze zijn bij Fokker eigenlijk altijd 2an het veranderen en aan het verbeteren geweest. In 1969 had het bedrijf daardoor het nuttig effect van de F 27 met 50 percent omhoog weten te bren gen ten opzichte van 1958. Inmiddels is dat al bijna 65 percent geworden. Het nieuwste breinbrouwsel houdt in dat de turbopropellor-motoren van het vlieg tuig zonder al te ingrijpende wijzigingen in ontwerp of constructie vervangen kunnen worden door straal motoren met alle voordelen van een grotere snelheid en een nog gunstigere exploitatie van dien. Waar moet men verder nog de verklaring zoeken voor het succes van de Friendship? Natuurlijk dook Fokker indertijd uiterst slim in een gat. Het aandeel van het middenklas-vliegtuig in het jaarlijks aantal bezette zitplaatsen per gevlogen kilometer bedroeg 70 percent, waarvan 61 percent werd ingenomen door de Dakota. Deze DC-3 echter waarvan er zo'n 2500 vlogen, was verouderd. Hij was hard aan ver vanging toe. Dat was de markt waarop Fokker mik te. Maar anderen deden dat ook. Veel belangrijker is dat Fokker toen de pioniersar beid heeft aangedurfd op het gebied van het metaal- lijmen. Volgens de conservatieve methode gaat men bij de vliegtuigbouw uit van vleugelpanelen die na vervornid te zijn op strekpers of met valhamer langs mechanische weg gefreesd worden, versterkin gen, profielen en al. De nadelen liggen voor de hand: materiaalverspilling, onderbreking van de kristalstruktuur der gewalste platen en de zekerheid dat een vermoeidheidsscheurtje het geheel in gevaar brengt omdat het door snelle groei tot breuk kan lei den. Bij het metaallijmen gaat men uit van mooi dun gewalst plaatmateriaal. Men lijmt deel op deel totdat de plaatselijk vereiste dikte ontstaat en men lijmt er bovendien de gewenste profielen weer boven op. Het is een materiaalkosten-besparend procédé. Men wint duidelijk op gewicht, het materiaal heeft uiteindelijk betere eigenschappen en tenslotte heeft men de zekerheid dat na ontelbare wisselende belas tingen eventueel optredende vermoeidheidsscheurtjes in de eerste laag van de sandwich zich niet direct in de tweede voortzetten. Overigens wijst de praktijk uit dat vermoeidheidsscheuren meestal het eerst op treden bij klinkverbindingen en men kan zich nauwe lijks voorstellen hoeveel klinknagels door net metaal- lijmen overbodig worden. Het zijn er tienduizenden. De beheersing van de lijmtechnieken is een waar ge vecht met de materie geweest en een strijd die nog lang niet gestreden is. Misschien wordt dit dui delijk wanneer men weet dat in de Boeing-47, de hy permoderne luchtolifant, de metaalschalen reeds ge lijmd zijn, maar dat de daarop gehechte verstijvers nog traditioneel zijn geklonken. Lq. tal van andere vliegtuigfabrieken wordt nu ook op grotere schaal gelijmd, maar onbetwistbaar is Fokker de grote pio nier geweest op dit nieuwe gebied. Wat heeft dit nu in de praktijk betekend? Uitgaande van een gegeven motor kan een vliegtuig meer beta lende kilo's meenemen naarmate men slimmer is geweest bij het ontwerpen. Neem bij voorbeeld de vleugel van de Friendship die de slankheid van de vleugel van een zweefvliegtuig zeer dicht benadert en tegelijk zö dik is dat hij de hoogst denkbare aëro dynamische opbrengst geeft. De gladheidsgraad van het vliegtuig vindt men terug in de snelheid. De lijmtechniek heeft op dit punt uiteraard voordelen gegeven, maar ook in tal van andere opzichten heeft hij de machine beter gemaakt, betrouwbaarder voor al. De Friendship is wat dat betreft uniek. Er zijn later wel toestellen op de markt gekomen die met de F 27 vergelijkbaar zijn. Zocht Fokker het in het raffi nement, anderen probeerden voordelen te halen uit een goedkopere constructie. Die vliegtuigen zijn daar niet direct minder om, maar ze zijn bij voorbeeld wel tien percent langzamer, wat betekent dat de huid een dertig percent hogere weerstandsgraad heeft." Overal ter wereld is de Friendship voorwerp ge weest van bewondering en verwondering. „Wat ziet alles er mooi en verzorgd uit. Die gladde, gave romp. Kennelijk hebben de experts bij Fokker nogal de vrije hand gehad. Is dit wel verantwoord uit het oogpunt van kostprijs"? En inderdaad heeft het vrij ruime mandaat dat het bedrijf twintig jaar geleden zijn ontwerpers gaf, op een bepaald moment veel geld gekost. Maar men heeft ermee gewonnen dat de Friendship een grotere aërodynamische perfectie heeft dan welk vergelijkbaar vliegtuig ook. Fokker was zich bewust van het feit dat er, wanneer men ooit weer iets op de civiele markt wilde betekenen, een verbazend goed vliegtuig gebouwd moest wor den. Dat commercieel succes duurt ook nu nog voort, doordat het Fokker-ontwerp het mogelijk maakt weer aangepast te worden aan de nieuwe eisen, die het luchtverkeer over korte atstanden stelt. PIET SNOEREN Ook B.B. vliegt met de "Friendship", zoals uit de initialen op de staart blijkt, niet echter de Frans filmactrice, maar "Bangladesh Biman", de luchtvaartmaatschappij van de nieuwe staat, die tot d< jongste klanten van Fokker behoort. Als b'lartke postduiven maken iedere naoht vijftien "Friendships" van de "Postale de Nult" vluchtei ikris-kras over Frankrijk, om de naohtpost te vervoeren. Terwijl Frankrijk een bloeiende luchtvaartindustrll heeft koos "Air France" voor de postvludhten de "Friendship". Van deze "Friendship" van de Deense chartermaatschappij "Sterling Airways" is de romp gesierf met het opschrift "Air Afrique", een luchtvaartonderneming, waar de Denen regelmatig vlucht* voor uitvoeren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14