VVD OPENT AANVAL OP KABINET DEN UYL Verkenningen door Israël Beraad Warschaupact en NAVO op gang £eidóe0ouAant KISSINGEROOKBETROKKEN BIJ WATERGATESCHANDAAL i i AR-leden willen Biesheuvel terug Verdachte vlucht uit gerechts gebouw DINSDAG 15 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG A.R.-leden hebben hun partij in beweging gezet, om oud-premier mr. B. Biesheuvel aktief voor de A.R. te be houden. Zijn conclusie om zich uit de aktieve politiek terug te trekken, heeft in de A.R. allerlei reakties losgeslagen. Ook bij A.R.-jongeren heerst teleurstelling over de beslissing van de oud-premier. Het besluit van mr. Biesheuvel zich uit de aktieve politiek te rug te trekken is hem vooral ingegeven door de tegenstellin gen binnen de A.R. tussen de zogenaamde conservatieve en progressieve leden van de A.R. De meningsverschillen tussen hem en mr. W. Aantjes, de tegenwoordige A.R.-fractievoorzit- ter zitten mr. Biesheuvel bijzonder hoog. In de komende weken zal er intern beraad zijn hoe de oud-pre mier te behouden. „Wij weten, dat de partij dolgraag wil, dat Biesheuvel terugkomt", aldus het partijbureau. Van een onzer verslaggevers UTRECHT/MAASTRICHT. In tegenstelling tot het NKV, dat in het optreden van het kabinet-Den Uyl een aanzet ziet tot nieuwe verhoudingen, hebben libe rale fractieleider Wiegel en de voorzitter van het Ka tholiek Ondernemersver- bond de heer W. Perquin, •ieder voor zich hun grote twijfels. Volgens de libera le fractieleider Wiegel zul len velen in Nederland de dupe worden van het beleid- Den Uyl: zelfstandigen, middengroepen en de zwakkeren in de samenle ving. De heer Wiegel, sprekend In Maastricht, waar hij zijn oppo sitietournee startte, heeft vooral kritiek op het sociaal-econo misch en financieel program van het nieuwe kabinet. Hij noemde het „een bij elkaar ge grabbelde ploeg van onbeken den". Volgens de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond heeft het kabinet-Den Uyl een tweeslachtig karakter. „Vanuit een oogpunt van politieke stabi liteit is het kabinet-Den Uyl wel bijna de minst gunstige oplos sing", zei de heer Perquin gis teravond in Hengelo. Het N.K.V. dat zijn voorzitter Mertens als staatssecretaris af gestaan heeft aan het nieuwe kabinet, meent, dat drs. Den Uyl de PvdA uit het isolement gehaald heeft, „ook al heeft hij weerstanden opgeroepen bij een deel van het partij kader". Den Uyl sluit daarbij volgens de vakcentrale aan op het streven van de progressieve krachten in de confessionele partijen om po litiek te bedrijven in samenwer king met gelijkgezinden van an dere partijen. In de Canadese stad Toronto heeft vannacht een enorme brand gewoed in een aantal opslagtanks voor olie. Bij verschillende explosies tijdens de brand kwam een man om het leven en raakten vijftien personen gewond. Duizend mensen die in de omgeving van de fabriek wonen werden tijdelik naar veiliger oorden overgebracht. Vlaardingen is gisteren begonnen aan een reeks vieringen ter gelegenheid van het feit dat de stad 700 jaar geleden van graaf Floris V stadsrechten kreeg. De nieuwe minister van Landbouw en Visserij, mr. T. Brouwer, hier temidden van historisch uitgedoste dames, was bij de opening van de fees telijkheden aanwezig. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de ambassade van Israël is gisteren het eer ste exemplaar aangeboden van een nieuw boek over deze 25 jaar oude staat: Journalistieke verkenningen door Israël, ge schreven door Dick Houwaart. De schrijver, die bij een vorige gelegenheid zijn ervaringen in Israël voor onze krant op papier stelde, beschrijft ontmoetin gen met allerlei personen met verschillende achtergrond, die het land op verschillende manieren bezien. Zo krijgt het boek i niet een eenzijdig beeld Van officiële standpunten of van de „stem des volks", maar levert het een uiterst gevarieerd beeld van wat ds Israëliërs van vandaag drijft en bereort. Tal loze kleine en grote gebeurtenissen en ontwikkelingen comple teren hét boekje dat hiermee veel meer is geworden dan een reisbeschrijving: eerder een beschrijving van een volk dat als weinig andere zo gemengd van samenstelling is, in een gemakkelijke stijl geschreven, die evenwel geen moeilijke za ken uit de weg gaat. (Uit. Semper Agendo - Apeldoorn). ZWOLLE (ANP) De 21-jarige A. K. uit Wapenveld, wist gister ochtend in het gerechtsgebouw in Zwolle aan zijn bewakers te ontsnappen. In de loop van de middag werd hij echter door de rijkspolitie te Norg (Drenthe) aangehouden K., die in voorarrest zat in het huis van bewaring te Assen, moest gisteren voor de recht bank in Zwolle terecht staan we gens poging tot oplichting van de RABO-bank in zijn woon plaats voor een bedrag van 10.000. De jongeman, die al eerder veroordeeld was voor ge welddadigheden, nam de benen toen hij in de gelegenheid ge steld werd om een telefoontje te plegen. WENEN (Reuter-ANP) Dank zij een compromis is gisteren voor het eerst in Wenen een for mele plenaire zitting gehouden van het verkennend overleg inza ke een wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in Midden-Europa. De compromisformule waarover de NAVO en -/e organisatie van het pact van Warschau het eens zijn geworden, betreft de positie van Hongarije. Door de gevon den oplossing is de weg geef- fend voor een verdere behan deling van de nog hangende kwesties bij het voorbereidend overleg. Er bestaat goede hoop dat deze besprekingen binnen redelijke tijd kunnen worden vol tooid en dat de werkelijke on derhandelingen volgens plan in de komende herfst zullen kunnen beginnen. Na afloop van de vergadering bracht de Nederlandse delega tieleider Jhr. Mr. B. E. Quarles van Ufford als woordvoerder van de westelijke deelnemers verslag uit. Hij besteedde daar bij aanacht aan de oorzaken die tot de vertraging in het overleg hebben geleid. Volgens hem is de periode sinds de eerste ont moeting op 31 januari bepaald niet onbenut gebleven, doordat men de gelegenheid had voor informele contacten en gedach- tenwisselingen over de kwestie van de MBFR. Overigens merk te de heer Quarles op dat de conferentie in vergelijking met •het beroemde congres van We nen in 1814 vlot verloopt. Toen duurde het namelijk negen maanden voordat men de eerste plenaire zitting kon houden. Grondraden blijven dwars liggen NAMENS ZICHZELF hebben de universitaire grondraden de nieuwe bewindslieden voor Onderwijs al laten weten, dat ze het helemaal niet eens zijn met het vooruitzicht dat het collegegeld straks wel verlaagd zal worden, maar inclusief enkele wijzigingen in het beurzen- en voorschottenstelsel op 500. wordt behouden. In hoeverre de grondraden echt namens de studenten spreken, weten we niet. Maar het kabinet-Den Uyl heeft te horen gekregen, dat wanneer minister van Kemenade straks met een voorstel als het bovengenoemde komt, zij dit zullen beschouwen als woordbreuk ten opzichte van de verkiezingsbeloften der linkse drie. Ons is niet bekend, of Den Uyl en de overgebleven leden van zijn schaduwkabinet op dit punt alleen maar overstag zijn gegaan, om dat informateurs en formateurs hen daartoe min of meer dwongen, dan wel omdat ze hebben ingezien dat het geluid dat ze als opposi tie tegenover De Brauw en later tegenover Van Veen lieten horen, toch niet helemaal toonzuiver was. ALS FEITELIJKHEID noteren we in elk geval dat in de nieuwe rege ringsverklaring een compromis te verwachten valt. En als feitelijk heid noteren we ook, dat wanneer de regering verder wil gaan met veranderingen dan dit compromis, ze aan het veranderen zal moe ten blijven. Want met welk recht zal de overheid dan verhoogde school- of cursusgelden in de sector van het voortgezet onderwijs kunnen handhaven, wanneer het collegegeld weer zijn bijna symbo lische betekenis krijgt van vóór 1972? in de grondraden wordt nog flink gehamerd op het aambeeld van ideeën als het studieloon en dergelijke. Maar onder druk van de pleidooien die bij herhaling gevoerd worden voor de werkende jon geren, zal men evengoed kunnen gaan pleiten voor studieloon ten behoeve van jongemannen en jongevrouwen die zich bij het lager of middelbaar beroepsonderwijs voorbereiden op een carrière in de sa menleving. Wie vindt dat ontplooiing van de capaciteiten om ten behoeve van de samenleving hoofdarbeid te gaan verrichten, beloond moet worden, dient hetzelfde standpunt in te nemen terzake van jongemensen die straks als loodgieter, bouwvakker, verpleegster of kleuterleidsters die samenleving gaan dienen. GAAN DE GRONDRADEN zich straks blijvend tegen de voorstellen van de nieuwe regering het compromis der kabinetsformatie verzetten, dan beschouwen we dit minder als vasthouden aan een principieel standpunt en meer als dwarsliggerij tegen beter weten Zeker als binnen het kader van een urgentieprogram rekening gehou den wordt met de financiële mogelijkheden op Onderwijs zelf en van Onderwijs ten opzichte van de andere overheidstaken. Scherp schutter doodt man SEATTLE (AP) Een scherp schutter heeft op een druk kruispunt in de voorstad Belle- vue van Seattle een man gedood en een tweede gewond. De schutter, die in nabijgelegen bossen is gevlucht, opende het vuur op passerende automobilis ten. prive-bezoek aan ons land. Gistermiddag lunchte de president met Staat van beleg in Libanon verlengd BEIROET (Reuter) Libanon I ondervindt een nieuwe moeilijk heid bij het streven naar vrede met de Palestijnse verzetsbewe ging. Op een belangrijke zitting van het parlement in Beiroet waarop over de straat van be leg van een week oud en de cri- I sis met de Palestijnen zou wor den gediscussieerd, ontbrak meer dan twee derde van het aantal kamerleden, waardoor er niet het vereiste quorum was. Verkoop van marihuana op politiebureau NEW YORK (Reuter) De New- yorkse politie heeft twee man nen gearresteerd die op het hoofdbureau van politie in deze stad marihuana verkochten. Het zijn twee burgerambtenaren die als telefonisten bij de telefo- I nische alarmdienst van de poli tie werkten. Het was de leiding 1 op het hoofdbureau opgevallen dat sommige personeelsleden onder invloed van verdovende middelen of alcohol op hun werk verschenen. Een lid van de dienst voor de bestrijding van de handel in verdovende middelen wist via het alarm nummer met het tweetal in con tact te komen en hun vertrou wen te winnen. Thorpe: tsaar Nicolaas II ontsnapte LONDEN (DPA) De leider van de Britse liberale partij, Jere my Thorpe, meent reden te heb ben om te vermoeden, dat tsaar Nicolaas II in 1918 niet met zijn gezin in Jekaterinenburg is doodgeschoten maar met de drie groothertoginnen Olga, Tat- jana en Maria naar het buiten land kon ontsnappen. Thorpe meent, dat de Britse rege ring een in juni 1919 door de toenmalige minister van buiten landse zaken lord Hardinge aan koning George geschreven brief heeft, waarin precies de vlucht weg van de tsaar en andere le den van zijn gezin beschreven is. De liberale partijleider ver zoekt de Britse regering, deze brief te publiceren. WATERGATE OP TV HILVERSUM De NOS-tv be steedt in vijf uitzendingen aan dacht aan het openbaar onder zoek van de Amerikaanse Se naat naar het Watergate-schan- daal. Donderdag volgt op Ned. 1 na een samenvatting van de af- faire (18.15 tot 18.45) om 23.15 uur een samenvatting van de eerste onderzoekdag. De andere uitzendingen, die gemiddeld een half uur duren, zijn vrijdag en volgende week dinsdag, woens dag en donderdag op Ned. II na afloop van het avondprogram- WASHINGTON President Nixons adviseur dr. Henry Kis singer, een van de weinige top figuren van het Witte Huis, die l_jhk=E: nog niet genoemd werd in het Watergate-schandaal, blijkt toch bij deze affaire te zijn betrok ken. Volgens de waarnemend Vergezeld van zijn advocaat stapt de voormalige medewerker van president Nixon, John Dean, een bank in de Amerikaanse stad Alexandria binnen waar hij rapporten uit een kluis haalt om deze ter beschikking te stellen van de rechter in het onderzoek van de Watergate-zaak. directeur van de FBI, Ruckels- haus, werden in de periode tus sen 1969 en 1971 de telefoons van dertien regeringsfunctiona rissen en journalisten afgetapt, na een gesprek tussen Kissinger en de vroegere directeur van de FBI, wijlen Edgar Hoover. FBI-waarnemend directeur Ruc- kelshaus verklaarde dat naar zijn mening Kissinger op de hoogte was van alle afluister praktijken. Ruckelshaus zei dat de documen ten en verantwoordingen van af geluisterde gesprekken die op het proces tegen Daniel Ells- berg van de Pentagonpapers door rechter Burne opgevraagd waren en die bleken te zijn ver dwenen, in het Witte Huis zijn teruggevonden in een kluis van het kantoor van John Ehrlich- man, de afgetreden raadsman van president Nixon op het ge bied van de binnenlandse poli tiek. De Amerikaanse jusitie heeft een verzoek van het Witte Huis om teruggave van geheime docu menten die met het Watergate- schandaal in verband staan, af gewezen. De documenten zullen ter beschikking worden gestcY van de senaatscommissie die een onderzoek instelt naar het schandaal. John Dean. de ont slagen rechtskundig adviseur van de presidentiële staf, had deze documenten uit het Witte Huis weggenomen. Dean heeft aangeboden alles te onthullen wat hem over het schandaal be kend is, in ruil voor vrijwaring van rechtsvervolging. Een krant in het zuiden van Cali- fornië, de Santa Ana Register, een president Nixon welgezind blad, heeft gisteren onthuld, dat Nixon een miljoen dollar van de verkiezingscampagne van 1968, die overgebleven waren, ge bruikt heeft voor de aankoop van zijn buitenhuis jn San Cle mente in Californië. EEG helpt Afrika BRUSSEL (AP) - De Europese gemeenschap heeft gisteren be sloten om Afrikaanse landen die door ernstige droogte met hon gersnood bedreigd worden bij te staan met een hulpprogramma van 100 miljoen dollar. Tussen de 7 en 8 miljoen mensen hiden op het ogenblik honger in Mali. Tsjad, Nigeria en Opper Volta. „De toestand is rampzalig" zei een lid van de commissie voor ontv/ikkelingslanden. „Miljoenen mensen verkeren in groot ge vaar. Jongen in brand na spel met benzine AMSTERDAM (ANP) De elfjarige Johan Th. A. Huet uit Amsterdam is gistermiddag met tweede en derdegraads brand wonden aan handen en gezicht opgenomen in een ziekenhuis, nadat hij als een brandende fakkel in- het water was gesprongen van een siergracht langs het Bijlmermeerpark. De Jongen was in het park aan het experimenteren met een plastic flesje, ge vuld met benzine. Daarbij goot hij wat benzine in do dop van het flesje en stak deze aan. Via het mors- spoor verspreidde het vuur zich naar de fles, die ontplofte. Daarbij vat te het plastic jasje van de jongen vlam. Kamervragen over bevorderingen bij luchtmacht DEN HAAG (ANP) - De nieuwe minister van defensie, ir. H. Vredeling zal volgens het Twee de-Kamerlid dr. B. de Gaay Fortman (PPR) opening van zaken moeten geven over do achtergronden van de reeks be noemingen ln de afgelopen maanden bij de luchtmacht. Met aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen knoopt het kamerlid aan bj de opmerkin gen van majoor F. Uyen van iaterdag jongstleden in het VA- RA-Radioprogramma „Dit is het begin". De majoor deelde mee, dat in de eerste maanden vun dit jaar 25 oversten tot kolonel zijn bevor derd, tegen 9 In dezelfde perio de van vorig jaar. „Men zag dui delijk aankomen, dat er een nieuwe regering-Den Uyl zou komen en dat het departement van defensie in handen zou ko men van socialisten. Men heeft zich Ingedekt voor de hele Itabi- netsperiode-Den Uy|", aldus majoor Uyen in de ra'lioultzen- ding. J 4» V De Franse president Georges Pompidou klapt vergenoegd in de handen als hij koning Feisal van Saoedi-Arabië op het Elysée verwelkomt. Zonder het woord ,,olie" te noemen kenschetste Pompidou het bezoek van Feisal aan Frankrijk als zeer belangrijk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9