DAGBLADEN NIET VAN LOKALE TV UITSLUITEN Minister V. d. Stoel: geen ombuigen beleid Schmelzer Beatrix en Claus zongen in Siberië de Zilvervloot R'dam weert stankschepen Standpunt minister onjuist WAS MISPLAATST MEDELIJDEN MET BESTOLEN VROUW Bevallen kan 40 miljoen goedkoper DINSDAG 15 MEI 1973 LEIDSE COURANT Doodstraf N.-Ierland afgeschaft Londen "(AFP) Het Britse La gerhuis heeft gisteren met 253 tegen 94 stemmen een wetsont werp aanvaard dat de doodstraf in Noord Ierland afschaft. Het wetsontwerp was ingediend door William Whitelaw, de Brit se staatssecretaris voor Noord- Ierland. Hoewel de doodstraf in Engeland reeds in 1965 werd af geschaft, bleef hij in Noord Ier land gehandhaafd voor mensen die schuldig waren aan moord op politiemannen of andere le den van de ordemacht. Volgens Whitelaw heeft de dood straf in Noord Ierland nimmer gewelddaden voorkomen maar heeft hij wel geleid tot de uit roeping van „martelaren" met het gevolg, dat het leven hen die met het handhaven de orde waren belast, in gevaar werd gebracht. Speurtocht naar Mafia- kerkhof ROME (DPA) De Italiaanse justitie is op zoek gegaan naar een „kerkhof" van de Mafia. Op dit „kerkhof" zouden Mafio- si uit het beruchte Corleone bij Palermo op Sicilië de lijken van vermoorde tegenstanders ln ho len en grotten van een 700 ter hoog bergmassief bij Corleo ne hebben „bijgezet". Tot de speurtocht naar het „kerk hof" is opdracht gegeven door "de rechtbank van Palermo. Er wordt o.a. aan deelgenomen door een rechter van instructie, een fotograaf en een deskundige op het terrein van de gerechte- lijke geneeskunde. De politie heeft helikopters ter.be- - schikking, gesteld. In Corleone zijn sinds de tweede wereldoorlóg meer dan honderd Mafiamoorden gepleegd. Veel lijken werden nooit gevonden. AMSTERDAM (ANP) Het medelijden voor de 56-jarige mevrouw G. uit Amsterdam-Noord, die zaterdag ver klaarde aan een zakkenroller in de tram 5.000 te zijn kwijtgeraakt, blijkt misplaatst te zijn. De politie deelt mede, dat haar verhaal van a tot z gelogen was. Tegen de vrouw is proces-verbaal wegens het doen van valse aan gifte opgemaakt. Volkomen overstuur, zo meende de recherche zaterdag nog, was de vrouw die dag het politiebu reau binnengekomen en had daar verteld, dat ze zeventien jaar gespaard had om het geld bijeen te krijgen voor een reis Vredelievend alternatief Taptoe-Delft Gorinchem (ANP) In Gorin- chem wordt van 27 t/m 29 juni een drie dagend durend muziek festival gehouden als „vredelie vend" alternatief voor de mili taire taptoe in Delft. De bedoeling van de organisato ren, de stichting Internationaal Muziekfestival Gorinchem, is de rol van de Taptoe Delft op den duur over te nemen. „Deze tap toe is door haar militaire karak ter steeds meer onderwerp van scherpe discussie geworden," menen ze. Voor het festival in Gorinchem, dat zal plaatsvinden aan de voet van de uit de vijftiende eeuw daterende St. Janstoren, zijn vijftien burger muziekkorp sen en showbands uitgenodigd uit eigen land, België, Dene marken. West-Duitsland en de Verenigde Staten. naar haar dochters in Amerika- Het zou haar nu ontstolen zijn tijdens een ritje met lijn 9. Het bericht kwam gisteren in de kranten en prompt begonnen landgenoten uit medelijden geld voor haar over te maken. Ie mand die van haar financiële toestand echter goed op de hoogte was, deelde aan de poli tie mede, dat de vrouw volgens hem nimmer over zo'n groot be drag heeft beschikt. Ze werd daarop nog eens aan de tand gevoeld en viel prompt door de Na haar bekentenis verklaarde ze het idee voor de valse aangifte te hebben geput uit een recent bericht van een vrouw die in derdaad bestolen was en die be halve geld ook haar vliegbiljet was kwijtgeraakt. Na de pers berichten ontving deze dame hulp van alle zijden, zodat ze haar reis alsnog kon uitvoeren. Dierenleed en kindervreugde: op de E-8 te Markelo werd gisteren een reegeit door een auto aange reden en gedood. Twee pas geboren kalfjes ontsnapten aan de dood en werden liefderijk opgenomen door de heer Haafkes uit Goor (Overijsel). Ze worden nu om de twee uur met de fles gevoed. Het 2-jarig dochtertje geniet volop van haar nieuwe speelkameraadjes. ROTTERDAM (ANP) Schepen met een bestemming elders dan Rotterdam, zullen ln de toe komst wellicht niet meer In de haven vnn de Maasstad terecht kunnen voor een schoonmaak beurt. Het schoonmaken en ont gassen van schepen ls ln het verleden meermalen oorzaak geweest van stankoverlast. Wet houder H. J. Vlersen van ha ven- en economische ontwikke ling zal nagaan of het mogelijk is maatregelen te nemen op dit punt. Hij zegde dit toe tijdens een ver gadering van een raadscommis sie, waar de maatregelen, die hij tegen de stankoverlast wil nemen, werden besproken. De aandrang om het schoonmaken van schepen aan banden te leg gen, kwam met name van de D'66-er J. Mentink. Hij zei dat Rotterdam zo langzamerhand Bruce in Peking PEKING (Reuter) De 75-jarige K. E. Bruce is gisteren in Pe king aangekomen als hoofd van de vertegenwoordiging van de V.S.in de Chinese volksrepu bliek. Hij is de eersteAmgri- kaanse diplomaat die sinds 24 jaar een standplaats in Peking beeft. Bruce wiens titel officieel luidt „Hoofd van het Ameri kaanse verbindingsbureau", is ambassadeur in Groot-Brittan- nië, Frankrijk on WESTïDuits- land geweest. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Van de opvol ger van drs. Schmelzer op Bui tenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, zijn geen drastische beleidsombuigingen te ver wachten, wel wat accentver schillen. Die verschillen betref fen volgens minister Van der Stoel het vredes- en veilig heidsbeleid, waarvoor een aparte staatssecretaris (prof. Kooijmans) is aangetrokken, het terugdringen van de over bewapening (ook de nucleaire) in Europa, en de opstelling te genover de ondemocratische regimes van Griekenland en Portugal die de geloofwaardig heid van de Navo aantasten. Ook noemde minister Van der Stoel van belang een strikte naleving van het wapenembar go inzake Rhodesië. maken van ernstige verontrus- ing en afwijzing van de apart heidspolitiek toch de dialoog met dat land niet uitsluiten. Minister Van der Stoel greep zijn eerste persconferentie gis teren ook aan om de Franse kernproeven als uitermate schadelijk voor het leefmilieu af te keuren. Hij wil trouwens dat alle atoom mogendheden ook hun ondergrondse proeven staken. Evenals zijn voorganger wil minister Van der Stoel de eer ste maanden niet te veel op reis gaan om zich eerst thuis goed in te werken. Over zich zelf: „Ik zal mijn eigen stijl hebben. Dat is niet de stijl van de kamergeleerde die zo wei nig mogelijk mensen wil zien. Ik wil binnen en buiten het mi nisterie met mensen praten en niet alleen dossiers zien. Ik zal open staan voor actiegroepen, maar ik zat niet altijd hun ver langens kunnen inwilligen". Minister Van der Stoel zei een overtuigd voorstander te zijn van de Europese integratie en daarnaast de veiligheidsrelatie met Amerika te willen handha ven. Doorbreking van die rela tie zou namelijk de kansen op de totstandkoming van een Europese atoommacht vergro ten. Terzake de EEG zal het erom gaan dit en volgend jaar de woorden van de topconfe renties in daden om te zetten. „het vuilnisvat van West Euro pa" aan het worden ls. Aan de kant van de Partij van de Arbeid stond men nog sceptisch tegenover de stankmaatregclen. „We weten nog niet eens pre cies wat de oorzaak is geweest van de recente stankgolven. Is de bestrijding wel effectief?", vroeg het raadslid F. van Hee- zik zich af. De belangrijkste van de maatre gelen, die wethouder Viersen in het vooruitzicht heeft gesteld, is dat 8choonmaakwerkzaamheden voortaan alleen nog bij installa ties op do vaste wal mogen ge beuren. TILBURG (ANP) - Niet meer dan 20 tot 25 procent van dc be vallingen in Nederland behoeft om medische redenen In een ziekenhuis plaats te vinden. Er zou jaarlijks veertig miljoen gulden bespaard kunnen worden als men de mensen ertoe zou kunnen bewegen om poliklinisch te bevallen. Dit staat in een rapport van het Tilburgse instituut voor gezond heidszorg. Het oprichten van verloskundige centra zou vol gens dit rapport alleen kosten besparend zijn als vrij veel van de bevallingen die tot nu toe in de „dure ziekenhuizen" plaats vinden in zulke centra zouden geschieden. De samenstellers van het rapport drs. W. Nuyens en d- R. M. Lapré achten hel mogelijk bij dc verloskundig# hulp kosten te besparen zondei dat de kwaliteit van die huif noemenswaard aangetast wordt Van een onzer verslaggevers Niemand raakt graag in de nesten. De meimaand en nestjes bouwen zijn evenwel synoniem. Reden waarom de heer Albion uit het Ita liaanse Firenza zo creatief bezig is. Bloedbad My Lai Nixon zal over Calley beslissen WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister voor de Land macht Robert Froehlke heeft gisteren een beroep afgewezen van luitenant William Calley om de gevangenisstraf die hij heeft gekregen voor het bloedbad in My Lai (Vietnam) te verminde ren van 20 tot 17 jaar. De beslissing van Froehlke, op de laatste dag dat hij minister van de Landmacht was, staat los van het hoger beroeop dat is aangetekend bij het militaire hof van appel. Calley is onder huisarrest in Fort Benning, in Georgia. President Nixon heeft bekend gemaakt, dat hij uiteindelijk persoonlijk over de zaak Calley zal beslis sen. Le Due Tho in Parijs PARIJS (UPI) De eerste Noordvietnamese onderhande laar, Le Due Tho, is gisteren in Parijs aangekomen voor bespre kingen met Henry Kissinger, de raadsman van president Nixon over zaken die de nationale vei ligheid van de Verenigde Staten raken. De onderhandelingen tussen de twee zouden donderdag begin nen en gaan over klachten van beide kanten, dat de vredesak koorden van 27 januari inzake Vietnam zijn geschonden. Ver wacht wordt, dat ook gesproken zal worden over de situatie in Cambodja. Kissinger wordt in de loop van de week in Parijs verwacht. DEN HAAG - Het standpunt van de minister van CRM, dat dagbladen uitgesloten moeten worden van deelname aan een lokale kabelomroep is onjuist. De op 8 maart van dit jaar door de minister bekendgemaakte voorwaarden voor experimenten met lokale kabelomroep sluiten dagbladen weliswaar uit van een aanwijzing tot zendgemachtigde, maar laten alle ruimte voor deelname van dagbladen ln de culturele instelling, die lokale programma's gaat uit geven via een kabelnet. Tot deze conclusie komt prof-mr.dr.M.Rooij in zijn aan het bestuur van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) uitgebrachte rapport in zake de lokale kabelomroep. De NDP heeft het rapport vandaag in Den Haag aan de openbaar- i heid prijsgegeven. Tot op heden ontbreekt een defini tieve regeling voor het gebruik van draadomroepinricthingen. Toen diverse experimentele uit- zendingen via kabelnetten tot stand kwamen, vaardigde de minister van CRM in december 1971 haastig een tijdelijke be schikking uit, volgens welke dergelijke uitzendingen slechts, na een ministeriële aanwijzing zouden kunnen plaatsvinden. Ruim een jaar later kondigde de minister aan dat slechts zes gemeenten (waaronder Zoeter- meer) een vergunning zouden krijgen. Volgens de minister zijn dagbla den "commerciële instellingen, die als zodanig uitgesloten moe ten worden. Prof. Rooij meent echter dat dagbladen wanneer zij voor het door een bepaalde lokale kabelomroep bestreken gebied "representatief" zijn, zit ting moet kunnen krijgen in de door de gemachtigde culturele instelling te vormen program maraad, temeer omdat deze dagbladen gespecialiseerde me dia zijn met een professionele inbreng. Een ander bezwaar van prof.Rooij is dat de minister van plan is de vergunning voor experimentele uitzendingen aan gemeenten te geven. Da.ruit zal een vergaande bemoeienis met de zaken van de innstellig en de programma's kunnen voort vloeien. Dat acht prof.Rooij strijdig met de zin en de strek king van de communicatievrij heid waarbij overheid en mas samedia zo onafhankelijk moge lijk ten opzichte van elkaar die nen te staan. "De door de mi nister nagestreefde inschakeling van de gemeentebesturen, die immers de representativiteit van de culturele instelling als zendgemachtigde beoordeelt, is in het licht van de communica tievrijheid als een juridische enormiteiti teo kwalificeren", al dus prof.Rooij. IRKOETSK (ANP) In het koude Siberië, in Ir- koetsk, dobberde gisteren de „Zilvervloot". De bekende meezinger klonk uit de monden van prinses Beatrix en prins Claus en andere Neder landse gasten aan het einde van het diner, dat Joeri Kravtsjenko, voorzitter van de Opperste sovjet van Irkoetsk, zijn gasten aanbood tijdens hun bezoek aan de hoofdstad van Siberië. Het was het Nederlandse muzikale antwoord op enke le liedjes die de Russen ten gehore brachten. Prinses Beatrix en prins Claus dronken in deze uit hoek van de wereld ook enkele slokjes water uit het Baikalmeer, het grootste zoetwaterreservoir tfer wereld en kregen een uiteenzetting over de natuurlijke rijkdommen, die rond en in het meer te vinden zijn. Na de lunch ging prins Claus een uurtje vissen, terwijl prinses Beatrix vanaf een Stakende Antwerpse havenarbeiders en voorbijgangers rond de vernielde auto van de oproerpolitie, van waaruit in het nauw gebrachte agenten enkele schoten hadden gelost. Incidenten bij betoging Antwerpen BRUSSEL (ANP) In de Ant werpse binnenstad zijn gisteren scheien gevallen, toen twee drieduizend stakende havenar beiders een betoging hielden. De arbeiders wilden doordringen naar de Antwerpse binnenstad, waar zich een vakbondsgebouw bevindt. De politie sloeg met gummi knuppels op de stakers in en de stakende dokwerkers vie len daarop een politie-auto aan. De auto werd geheel vernield en twee van de inzittenden, leden van de bijzondere opsporingsbri gade, in burger gekleed, losten schoten uit nun dienstpistool. Er werd niemand geraakt. De te hulp geroepen rijkswacht dreef de mïnigte uiteen met waterkanonnen. Een half uur la ter verenigden de stakers zich echter opnieuw en toen werden zeven leden van de beweging „Amada" (alle macht aan de ar beiders). onder wie de priester arbeider Frans Wuytack, gear resteerd. „Amada" beschuldigt de politie ervan opzettelijk een van de stakers aangereden te hebben. Het was de vierde maal dat de stakers (overigens met toestem ming van het stadsbestuur) be toogden. Bij de betogers waren vcti vrouwen. De stakers zon gen onder meer „Hand in hand kameraden". De arbeiders in dc Antwerpse haven zijn gisteren hun vijfde stakingsweek inge gaan. Verschillende organisaties hebben voedselpakketten ter be schikking van de dokwerkers gesteld. hoge uitkijkpost het meer en de bergen 'er om heen filmde en fotografeerde. Uitvoerig werd het prinselijk paar ingelicht over de economische ontwikkeling van Siberië, dat een oppervlakte heeft van 770.000 vierkante km en ruim 2,3 miljoen inwoners telt. Er is een enorme houtindustrie, zware metaalindustrie en er zijn vele staatsboerderijen. Prins Claus informeerde bij Kravtsjenko hoe Siberië aan de voor de snel groeiende industrie benodigde arbeidskrachten komt. „Vroeger kwamen de mensen hier niet al tijd vrijwillig, hoe doet u dat nu?", vroeg de prins. Het antwoord: „De mensen die in Siberië gaan werken, verdienen ongeveer 40 procent meer dan elders". In Siberië is het 9 maanden van het jaar winter, met temperaturen van soms 40 gra den onder nul. „Het kan best zijn dat sommige mensen ook dat aantrekkelijk vinden, u moet meer reclame maken", zei de prins. Kravtsjenko sprak de hoop uit, dat er nu na het bezoek van het prinselijk paar meer toeristen zullen komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7