John Cornelissen gaf saaie etappe toch nog enige glans TOM OKKER HOOPT OP ZEGE TEGEN NASTASE Gert Bals stopt met voetballen Basketballers wonnen ook laatste wedstrijd FIFA schorste spelers voor wereldtitelstrijd LEIDSE COURANT s V t PAGINA 13 i BLADEL Oranjetruidrager Fedor den Hertog heeft giste ren in de vijfde etappe van Brunssum naar het Brabantse Bladel, die door de Nijmegenaar John Cornelissen (23) werd gewonnen, opnieuw getoond van welke uitzonderlij ke klasse hij is. In de finale van de „wandeletappe", de renners hadden kennelijk de Limburgse bergen nog in Vermoeid hun benen, reed Fedor den Hertog lek. De concurrentie profiteerde handig van Fedors pech en opende de aanval. De moesten met de bezemwagen de koers verder afleggen terwijl Piet van Katwijk en Van Ger- wen met schaafwonden richting Bladel verder moesten rijden. ploeg", zei Den Hertog na de aankcmst in Bladel, waar enke le duizenden toeschouwers de regen en de kou hadden getrot seerd. Nadat Den Hertog, die door de ge hele Frisol p'oeg werd opge wacht, een nieuw wiel had ge kregen, zette de gevleugelde ren ner de jacht in om de opgelo pen achterstand weg te werken. De Frisolrijders die hun kop man hulp moesten bieden liet hij hulpeloos achter en ging al leen door. In een razende vaart joeg Den Hertog over de onge plaveide Brabantse wegen naar de vluchtende groep die door een ernstige valpartij in drie groepjes uiteen was gevallen. Binnen enkele kilometers had „Iwan de verschrikkelijke" de „Afgezien van die lekke band heb ,De jongens hoefden helemaal niet op mij te wachten, ik voel de mij sterk genoeg om alleen de achterstand weg te kunnen wernen. Deze ronde voel ik me in topvorm. Toch heb ik geen risico's willen nemen. Ik moest alleen vóór in het peloton rijden om alles goed te kunnen over zien". opgelopen achterstand wegge werkt en sprong hij van de staart van het verbrokkelende peleton naar de kopgroep. De andere Frisol-renners keken hun ogen uit toen Den Hertog aan zijn solo begon. Het was alsof de hulp biedende Frisol- In de finale, die ongeveer 45 km ik het niet moeilijk gehad. Ik heb zelfs gezellig op de weg met de andere renners zitten praten en wat grapjes gemaakt. Dat kon, want iedereen had de pest in het slechte weer", aldus Fedcr den Hertog. stil stond. Ook in het pelo ton dwong de oranjetruidrager alle respect af. Als een kange- roc sprong Den Hertog van de ene groep op de andere totdat hij weer aan de kop van het pe loton kwam en de koers kon controleren. Lieve ploeg „Wat heb Ik toch een lieve Bladel werd ingeluid door een aanval van kettingrijder Adrie van der Hoek, zorgde een ernstige valpartij voor een ware slachting in het peloton. Roy Schuiten en Leo Boose moesten met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis worden ver voerd. De verwondingen bleken later echter mee te vallen. Ook de Engelsman Forster en de Westduitser Olek Navicius bergetappe van zondag heeft zich gisteren In de vlakke rit naar Bladel gewroken. De 95 overgebleven renners, Arie Has- sink die in Brunssum door Fe dor den Hertog was onttroond, kwam wegens een lichte her senschudding niet aan de start, toonden zich vermoeid, i een laag tempo trok de kara vaan door het regenachtige Limburg naar het nog somber der Brabant. De regen ontnam bij de renners elke lust om aan te vallen. Dicht tegen elkaar aangedrukt om zo min mogelijk last van de regen te hebben, trok de karavaan verder. De bemodderde gezichten, de kou en de regen gaven Olympia's ronde door Nederland weinig glans. De vijfde etappe werd een saaie vertoning. De fraaie ontsnapping van de Nijmege naar John Cornelissen, ongeveer 30 km voor het einde, gaf de rit nog enige glans. Vlak voor de start in Brunssum was het zelfs nog niet zeker dat Cornelissen van tourarts Ab Rozijn toestem ming zou krijgen om te starten. De 23-jarige Nijmegenaar was evenals Arie Hassink betrokken geweest bij een valpartij in Ule- straten. De pijnstillende pil die Ab Rozijn aan John Cornelissen had gegeven, had zijn uitwer king niet gemist. In een ver moeiende solo van 30 km wist John Cornelissen 14 seconden voor het peloton te blijven. Op de laatste kilometer ontsnapten de Italiaan Pala en .Henk Prin sen en konden nog net enkele seconden voor de Brit Moore blijven. In de finale, die door Fedor den Hertog werd be heerst, mochten de buitenlandse renners een graantje meepik ken. Bij de eerste tien aanko menden in Bladel finishten twee Italianen, een Tsjech en een Engelsman. Voor de Westduit- sers was er tot nu toe geen eer te behalen. Van de equipe van oud-zesdaagserenner Rudi Altig is er nog maar een renner in de strijd, de 22-jarige monteur Mario Sobotka. Ploegleider Rudi Altig verloor gisteren weer twee coureurs, Michalsky en Olek Navicius. „Allemaal domme pech", ver zuchtte Rudi Altig in Bladel. „Wij zijn naar de Nederlandse ronde gekomen om ervan te le ren. We wisten van tevoren dat wind en veel regen, niet gemak- we het door die typische Hol- keiijk zouden krijgen", landse omstandigheden, veel WIL VAN DER PLAS De uitslag van de 5e etappe Is: 1. Cornellsse 155 km In 3 u 30 min. en 59 sec. met bonificatie 3.30.44; 2 Pala fit.) 3.31.11 (met bon 3.31.01); 3 Prinsen (Cab) 331.11 (met bon 3.31.06); 4 Moore (Eng) 3.31.17; 5 Lusslgnoll (It); 6 Garstka (TsJ). 7 15.28.1L,— 15.23.30: 15 Raas (TRN) 15.23.36; 16 Verschaeve (Belg) 15.24.11; 17 Pronk (Del) 15.24 22; IS Knotemann (Ams) 15.24.38: 19 Gwntl (Tm) 15.24.43; 20 Van Helvolrt (Cub> 15.24.53. Dagploegenklasser (Mil) l. Tricot Noble 10 n Fons V Katwijk (HSF)16 Schuite maker (Cab)17 De Boer (Mlc)18 Bonleckl (Pol); 19 Rasmussen (Den); 20 v Helvolrt (Cab). In de vijfde etappe staakten de vol- (Eng) en Oleknavlclu* (W-D!d). M Algemeen klassement: l Den Hertog (Frl) 15.11.29: 2 Van den Hoek (Cab) 15.15.36; 3 De Waal (TRN) 15.16.38; 4 Van Dongen (Cab) 15.19.36; 4 Dohmen (OVI) 15.19.58; 6 Slüper (HSF) 15.20.24 7 Allng (Ket) 15.20.58: 8 Hallam (GB) 15.21.31; 9 Priem (Frl) 16.21.35: 10 Schuer (Ket) 15.22.14; 11 Bukker (Ams) 15.22.49; 12 Plet van Katwijk Italë 10.33.50 3. Cabnllero 10.33.57 4, Englcand 10.34.02; 5. Tsjechoslowaklje 10,24.02; 0. Dolba- 10.34.09; 18. Polen 10.89.27: 19. De. lel 15.53.00 5 Caballcro .13.16; .RH Italië 46.48.28: 16 Polen 46.57.26: 18 Denemarken 47.18.26; 19 Zwitserland pe 54-jarige Vittorio Mascia, trainer van de plaatselijke atletiekploeg in het Italiaanse Anzio schreeuwt het uit van pijn als de vlam van een olympische toorts door de wind naar zijn lichaam is overgesla gen. De ongelukkige coach werd bedekt met een brandend oliemengsel. Hij werd onmiddellijk in een ziekenhuis opgenomen en verkeert thans buiten levensgevaar. IRNHEM Gert Bals, de 36-ja rige doelman van de eerste-divi- sieclub Vitesse, zal aan het ein- in dit seizoen stoppen met voetbal. Zelfs als Vitesse zou promoveren naar de hoogste af deling. iij heeft manager Beltman op de hoogte gebracht van zijn be sluit, dat hij heeft genomen om dat zijn sportzaak en zijn gezin meer aandacht vragen, Bals, die momenteel een trainerscur sus volgt, heeft bijna 20 jaar be taald voetbal gespeeld. Hij be gon zijn loopbaan bij Velox en kwam via Zeist en 't Gooi bij psv, met welke club hij het landskampioenschap behaalde. >aama begon de periode-Ajax. Vier kampioenschappen en een finale voor de Europa-cup vormden in die tijd ziijn hoogte punten. ij zijn laatste club, Vitesse, maakte Bals de promotie naar de eredivisie mee, maar een jaar later ook de degradatie. Gert Bals, de bekende doelman, heeft besloten zijn voetballoop baan af te sluiten. Sportwereld 'EN HAAG De eredivisiewed strijd NEC-FC Utrecht, die zon dag in het Goffertstadion in Nij megen zou worden gespeeld, is een dag vervroegd. De ontmoe ting vindt nu zaterdagavond Plaats om 20.00 uur. Ton Sij brands voetbalt bij Die Haghe DEN HAAG Wereldkampioen dammen Ton Sijbrands zal op nieuw van zijn voetbalkwalitei- tcn blijk geven. Hij maakt deel uit van het elftal van RDG, dat vanavond om 19.00 uur op het veld aan de Steenwijklaan tegen Die Haghe speelt. 'Enen Het oernooi yoorronden van het toernooi om Europees kampioenschap basketbal is gisteravond "en afgesloten. uitslagen: Frankrijk—Dene marken 77—55 (37—24), Oost- De cindi Dm island—Schotland 91—54 grneP 1 (44—26). In d3 laatste wedstrijd 1. Israël d'c in Wenen werd gespeeld 2. Frankrijk versioeg Nederland met 78—70 Oostenrijk. Bij de rust leidde Nederland met 39—33. Topsco rers bij Nederland waren Tuin- toa (14), Ombre (13) en Aker boom (10). Uit de Weense groep plaatsten zich Frankrijk, Israël en Oost-Duitsland voor de fina le-poule, die van 16 t/m 18 mei in Wenen wordt gespeeld. De eindstand in de Nederlandse 6 5 1 11 529-439 6 5 1 11 412-351 3 Oost-Dld 6 4 2 10 461-376 4. Nederland 6 4 2 10 427-393 5. Oostenrijk 6 2 4 8 434-428 6. Denemarken 6 1 5 7 362-474 7. Schotland 6 0 6 6 392-556 Pfrommer blijft aan als trainer AMSTERDAM Leen Pfrommer blijft ook In het komende schaatssei zoen als trainer optreden van de herenkernploeg van de KNSB. Voorts is de kans groot, dat de Brabander ook de condi tietraining op zich zal ne men. Het staat nog steeds niet vast of Gerard Maarse opnieuw trainer zal zijn van de dameskemploeg. Komende vrijdag zal daarover de definitieve beslissing vallen. Opstelling amateurs DEN HAAG Het Nederlandse amateurelftal, dat vanavond in Gorkum onder de naam zwa luwen om de memorial Lo Brunt trophy tegen Middlesex Wanderers (Engeland) uitkomt, Is als volgt samengesteld: Doel: Bezem (Gouda), achter: Onch- lin (ZFC), Muller (Ede), Bolten (Muntendam) en v. Buuren (Hermes DVS). midden: Har sten (Noordwijk) en Poot (Uni- tas). Voor: V. Vliet (DRL), Ac- kerman (SDW), Verstraten RBC) en Nijman (DRL). Scheidsrechter is de heer J. H. van Kessel. Haagse Voetbalvereniging HBS zoekt voor het nieuwe sei zoen een dynamische TRAINER voor de geselecteerde jeugd voor enkele namid dagen per week en even tueel begeleiding op zater dag. HBS wil zijn jeugdtraining modem aanpakken en is in het bezit van een goede accommodatie, het geen borg staat voor een prettige werksfeer. Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan het secretariaat: H. W. Mul der, Jan Muschlaan 72, 's-Graven- AMSTERDAM Tom Ok- ker Hie Nastase zou de ondertitel kunnen zijn voor de tennisvoorstelling Nederland-Roemenië die komende vrijdag in pre mière gaat in de oudste tennistempel van ons land, de Mets in Scheve- ningen. Of het optreden van de Nederlandse ploeg geprolongeerd zal worden hangt voor een groot,deel af van wat deze twee ar tiesten voor het voetlicht zullen brengen. Beide hoofdrolspelers hebben hun sporen op het inter nationale podium al ruim schoots verdiend. Okker deed dat in het circus van de Texaanse oliemiljo nair Lamar Hunt en Nas tase maakte als ongebon- dene naam als een bege nadigd racket-virtuoos, die vorig jaar zijn groot ste successen vergaarde. De nukkige Roemeen, die zelfs de meest argeloze toeschouwer ervan kan beschuldigen de oorzaak te zijn van een min der geslaagd optreden, acteer de in de slotscène van Wim bledon en Forest Hills. Daar mee onderscheidde hij zich aanzienlijk meer dan zijn con current, die vooral dit jaar nauwelijks goede recensies heeft gekregen. Daarom stelt Okker er bijzonder veel prijs op juist met Nastase in de pis te tegenover zich een gala voorstelling te geven. Het zou het geschonden blazoen van Nederlands beste tennisartiest op slag voor een belangrijk deel oppoetsen. Tom Okker geeft toe dat juist dit aspect voor hem van grote waarde is. Deze eerste vijf Tom Okker hoopt op een zege tegen Ilie Nastase. Het zou de ken tering in een ongelukkig verlopen seizoen betekenen. maanden van 1973 zelden met successen verwende Okker, die de eindronde van de profs in Dallas waar Stan Smith zich afgelopen weekeinde de de sterkste toonde aan zich voorbij zag gaan, hoopt dat dit een ommekeer kan betekenen. „Ik heb", vertelt hij, „van de reeks WCT-toernooien er maar een kunnen winnen. Dat was in Washington. In de ove rige werd ik meestal vrij snel uitgeschakeld. Vooral in de eerste paar toernooien heb ik mijn kansen laten liggen. Ver scheidene partijen stond ik voor, maar door een gebrek aan concentratie gingen die dan toch verloren. Als je snel wordt uitgeschakeld krijg je, doordat er meestal maar een baan is, te weinig trainings mogelijkheden. Bovendien gaan kleine dingen je irriteren als het niet zo lekker loopt en dat gaat ten koste van je spel". Rentree Het optreden van Okker in de Davls Cupploeg betekent een rentree na vijf jaar. En juist nu zijn de kansen van Neder land om eindelijk weer eens de derde ronde te bereiken, beter dan ooit. Doordat de Roemeense bond zonder opgaaf van redenen Ion Tiriac heeft thuis gelaten openen zich ineens onverwach te perspectieven. Daarbij komt dat Okker in de reeks onderlinge confrontaties met Nastase van de zes partijen slechts een uit handen behoef de te geven. „De laatste keer dat ik tegen hem speelde", vertelt hij, „was in Stock holm, die partij heb ik toen ge wonnen. Het grote voordeel van deze wedstrijd is dat Nas tase niet voor eigen publiek speelt. Als we een beetje steun van de toeschouwers hebben krijgt Nastase misschien weer een van zijn bekende woe deaanvallen. Daarmee haalt hij dan zichzelf uit zijn ritme. Het publiek mag best fluiten als hij wat geks uithaalt. Dat is alleen maar gunstig". Een typerend voorbeeld van zijn opvliegendheid leverde Nasta se afgelopen weekeinde in Bournemouth waar hij door zijn eigen grillen ten onder ging tegen de Italiaan Panat- ta. De slopende jaren week-ln week-uit tennissen hebben ook Okker niet onaangetast gela ten. De Nederlander heeft al geruime tijd last van een elle boogblessure, die hem echter naar. zijn zeggen bij het spel nauwelijks hindert. Spookbeeld voor Okker is na tuurlijk de aartsvijand van elke speler: de tennisterm „Ik heb al een jaar pijn in mijn elleboog", vertelt Okker. „Het is echter nog wel uit te hou den, maar het moet niet erger worden. Ik denk er overigens geen moment over om me te laten opereren of om met in jecties speelklaar te worden gemaakt. Daar heb ik naro voorbeelden van gezien. Kijk maar eens naar Tony Roche, die heeft zich drie keer laten opereren, maar nu speelt hij niet meer". Tom Okker heeft voor zijn deel name aan het Davls-Cuptoer- nooi attractieve toernooien, in Las Vegas en Bournemouth, laten schieten. Het spreekt vanzelf dat de op de penning zijnde Okker die zich om belastingtechnisch* redenen in Zwitserland vestigde voor zijn optreden een forse tege moetkoming van de bond heeft ontvangen. In de wandelgan gen spreekt men van een be drag van 10.000 gulden. On langs ontstond hierover nog onenigheid met de overige spelers, maar de problemen zouden uit de wereld zijn ge holpen. Overigens (vil niemand bedragen noemen. Wat wel ast staat zijn de toegangs prijzen: die zijn voor het duel Nederland—Roemenië meer dan verdubbeld. Het geld voor Okker moet tenslotte toch er gens vandaan komen FRANK WERKMAN Jello favoriet Lissabonprijs WASSENAAR Zonder Edwin Schwarz die zondagnacht om het leven kwam bij een verkeers ongeluk gaat het koersbedrljf morgenmiddag op de Wasse- naarse baan door. jarige Edwin was een groot t op de sulky. Reeds op jonge leeftijd werd h j zelf- s.- .dig trainer, na ee achti- ge periode als leerli eur bij Aad Harmsen. In b< spikeur en beroepstrainer Edw. Schwarz missen stal Westland en de eigenaren Disselkoen en Van der Lubbe een zeer deskundig man. De drafsport is opge schrikt door zijn plotseling over lijden. Talenten als Edwin Schwarz zijn in de drafsport zeer zeldzaam. De paarden die ingeschreven stonden voor de dravrijen van woensdagmiddag te Duindigt blijven bij Stal Westland op stal. De tips voor Dulndlgt. De eerste start Is om half drie: Siclllë-prIJs: Koms- pos P, Kuno V en Kanonn. Malta-prijsLex Arota. Klaus Olivier en Lady Lcrona. Cyprus-prljsKa meraad. Kroonprins en Jour Bullen- zorg. Trlbo-prljsJuwel. Hopeful Fu ture S en Arrlba. Bllbao-prljs: Jut ter P. Iris Way en JlDCO van d.-r Lente. Gcrona-prljs Ido Hanover. Flamingo Six. Callmero-prljs: Con- sella. Pelronella L en Doncaster. Andorra-prljs: Keen Speed, Intrepid Girl en Kapteln Sister B. Sevllla- prljs: Kenau, Jasper Llssabon-prljs: Jello, zorg en Igo M. Jacco Bulten- George Best geschorst LEIPZIG Op een bijeenkomst van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA), die gisteren in Leipzig eindigde, zijn enkele spelers voor wedstrijden om het wereldkampioenschap ge schorst... Het zwaarst werd George Best (Noord-Ierland) gestraft. Hij zal wegens ruw spel drie wedstrij den moeten missen. Voor ruw spel werden ook nog geschorst: Peter Lorimer (Schotland), twee wedstrijden en Per Rent- ved (Denemarken) een wed strijd. Dinu Cornel (Roemenië) werd wegens het maken van op merkingen tegen de scheids, rechter voor een ontmoeting ge schorst. De vergadering stelde een studio commissie samen die het onder werp van het aantul landen dad zich plaatst voor de eindronde! van het toernooi om het wereld kampioenschap, gaat bestude ren. De FIFA wil voor het we reldkampioenschap. dat in 191 in Argentinië wordt gehoudcf het aantal landen van zestio terugbrengen tot twaalf. Bij de FIFA zijn thans 140 lando aangesloten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13